Gemeente het staakte bewoners kiezen 4n nieuw werk en plan ^1 Ambtelijke molen voor Suringar- en werkte razendsnel T emminckstraat Stationsplein krijgt 150 parkeerplaatsen Leids Vredes Kontakt houdt debatavond Uitbreiding Jelgersma-kliniek Vogelwacht Rijnland kent zeer grote groei Prof. Nagel voorzitter Culturele Raad Ontwikkeling medisch wetenschappelijk onderzoek blijft in Nederland achter Leidse agenda VRIJDAG 10 APRIL 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Alma Materkoor zingt Mozart en Franek in Hartebrugkerk LEIDEN In opdracht van Gemeentewerken is, na verwijdering van de tramrails uit het Stationsplein tussen Stationsweg en Plesmanrotonde, begonnen met het LEIDEN Tijdens de Eucharistlevie- I aanleggen van parkeerhavens op dit weggedeelte. Binnen het bestaande profiel ring van zondagavond t de Hartebrugkerk zal het Alma Mater- koor een uitvoering geven van de Mis in D dor van Wolfgang A. Mozart. Na de H. Mis wordt Psalm 150 van César Franek gezongen. De gehele uitvoering staat onder leiding van Nico Schrama, organist is Bram Martyn. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Willen jullie blik voor de deur of geeft u de voorkeur aan speelstraten." Ze kozen, op één man na, allemaal voor speelstraten, de ongeveer tachtig bewoners van de Suringar- en Temminckstraat. Speelstraten dus Volgende week maandag wordt al met de aanleg begonnen. De buurtvergadering, die gisteravond onder leiding van wethouder mevrouw Den Haan-Groen in de Finse school aan de Lorentzkade werd gehouden en waarop met grote meerderheid een gemeentelijk plan werd weggevaagd en gekozen werd voor een nieuw plan van de ge meentelijke verkeersingenieur ir. E. W. Sauren is waarschijnlijk zonder precedent in de Sleutelstad. Waarschijnlijk ook een voorbeeld, dat ambtelijke molens toch wel eens razendsnel kunen werken. Er is trouwens ook voldoende ruimte voor het plaatsen van „ludieke" toe standen, zoals speelwerktuigen, in deze eerste ludieke straten van Leiden. Wel zal in de straten één helft vry gehouden moeten worden voor noodzakelijk ver keer, zoals brandweer, ambulances, ta xi's voor zieken en bejaarden, enz. Er zitten slechts enkele „maartjes" aan het plan, dat maandag al in uitvoering komt: de bewoners moeten ongeveer zestig meter lopen (in 't uiterste geval) om hun auto's te bereiken en te wassen en de vuilzakken moeten aan het eind van de straat gedeponeerd worden. Zware wagens mogen slechts in extreme gevallen op de sierbestrating komen. Het kleine ongerief neemt men echter graag voor lief met als argument: „We kijken liever op onze kinderen dan op de auto's", zoals een bewoonster opmerkte. Telefoontje oorzaak van ludieke oplossing Wat was namelijk de voorgeschiedenis. De gemeente Lelden en de woningbouw vereniging „Ong Doel" waren met el kaar tot e«n akkoord gekomen over de aanleg van een vjjftig parkeerplaatsen ln Iedere straat. Daarvoor moesten ech ter wel de voortuinen voor het grootste gedeelte sneuvelen. De bewoners wisten er niets van. Toen de gemeente dinsdag j.l. aan het werk took en direct begon met het „af- happen" van de tuinen belde de heer Van Ginkel naar het bureau voorlichting namens een aantal verontruste be woners „Of dat nu wel nodig was?" Het was inderdaad niet nodig, want parkeerplaatsen, zo bleek na bestudering can de plaatselijke situatie, konden ook 1 aangelegd worden tegen de (blinde) kopgevels van de flatblokken van de Kanaalweg en de Beijerincklaan. Mternatief V Hti werk werd terstond gestaakt en ir. Sauren maakte een alternatief plan. Dat behelst, dat de voortuinen volledig gespaard kunnen worden (de gemeenfe herstelt ze op haar kosten), dat de straat geheel autovrij zal zijn en dat alle ruimte tussen de tuinen bedekt zal wor- r den met een sierbestrating. De woningbouwvereniging, zo deelde voorzitter Stikkelorum gisteravond mee, zal voor bloembakken zorgen en sier lijke lantaarnpalen, die het goed zullen doen bij de boompjes, die door de ge meente in het sierplateau worden gezet. LEIDEN Dinsdag aanstaande zal er op de SSR-sociëteit een debat plaatsvin den tussen de heer Wierlnga, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA, en de heer L. M. van der Mey, o.m. medewerker ran De Nieuwe Linie. Onderwerp van dit de bat zal zjjn: de Verenigde Naties. Aan beide sprekers zullen vragen worden voorgelegd, die deels van informatieve aard zijn, deels van politieke en opinië rende, zoals over de rol van Nederland in de V.N., de toelating van landen als communistisch China en de beide Duits- landen, de rol van de V.N. m.b.t. de ont wikkelingssamenwerking. Ook het pu bliek ruimschoots gelegenheid tot deel name aan de diskussie. De heer Wieringa is een van de Kamer leden, die zich voor een groot deel bezig houden met de internationale politiek-. Zo is hij onder meer meer geweest met de parlementaire delegatie naar de Uno- jaarvergadering. De heer Van der Mey is afgestudeerd in de politieke weten schappen en heeft o.m. over de V.N. meerdere keren artikelen gepubliceerd in De Nieuwe Linie. Het debat van 14 april is een voorbereiding op de vredesweek i LEIDEN „Hel is die in de derde week van september heugend feit, dat thai wordt gehouden en die het probleem van de V.N. tot thema zal hebben onder het motto „Verenig de Naties". De debatavond wordt georganiseerd door de SSR en het Leids Vredes Kontakt. Aanvang negen uur, adres: Hogewoerd 108, toegang gratis. de voormalige trambaan wordt een apuarte parkeerstraat aangelegd met de ingang nabij de Plesmanrotonde. Aan weerszijden van de parkeerstraat komen schuin-afgebakende parkeerhavens, in totaal 86 stuks. De uitgang van de parkeer straat komt juist achter het voormalige trambaangedeelte, ongeveer ter hoogte van Albert's Corner, waar 370 fietsenklemmen worden geplaatst. En bijna 400 fietsenklemmen Een belangrijke verbetering zal ook zijn de nieuwe doorsteekplaats in de midden berm, vlakbij de rotonde, die speciaal voor kerende auto's en bussen wordt ge maakt. Men behoeft nu niet meer de hele rotonde rond te rijden. De parkeerplaatsen worden voornamelijk aangelegd met oud materiaal, dat onder meer afkomstig is uit de Lammenschans- weg. Men hoopt de parkeerstraat over drie a vier weken gereed te hebben. De totale parkeercapaciteit aan het Sta tionsplein zal na voltooiing iets boven de honderdvijftig plaatsen liggen, te we ten 86 aan de parkeerstraat, ca. 30 op de langsparkeerstrook langs de woon- 32 parkeervakken tussen station en Rijnsburgerviaduct. De parkeermoge- Iqkheden op en nabij het Schuttersveld en het parkeerterrein achter de Stations flat zijn hierbij niet meegeteld. 2Q00 Gulden gestolen Jongeman zonder beroep maakte misbruik van vertrouwen studentenveren iging LEIDEN Van de week heeft de Leidse politie een 24-jarige jongeman fi^ts zonder beroep gearresteerd, die zich de laatste tijd veelvuldig ophield in stu dentenkringen. De jongeman, die het vertrouwen had gewonnen van een stu dentenvereniging, wordt ervan verdacht in november van het vorig jaar en in februari van dit jaar geldkistjes van de studentenvereniging te hebben ont vreemd. Tevens zou hij een cheque boekje hebben ontvreemd. De totale waarde bedraagt circa 2000 gulden. Vanmorgen is de verdachte bij de Of ficier van Justitie voorgeleid. Kosten gelijk Voor de gemeente Leiden zijn er weinig problemen. Het ophogen van het ryweg- gedeelte en. het aanbrengen van een sierbestrating kost ongeveer evenveel als de kosten, die gemaakt zouden zjjn voor het maken van parkeerhavens in de straat (plm. 300.per plaats) en bovendien kan de gemeente de bewoners van de Suringarstraat en de Temminck straat weer recht in de ogen kijken. De bewoners aanvaardden namelijk, bij het zien van het alternatieve plan, het ex cuus van mevrouw Den. Haan-Groen voor de contactstoornis met de be- Gemeenifwerken was al begonnen aan de verbreding van de straat. Ten koste van de tuinen. De tuinen worden nu niet alleen hersteld: van tuinrand tot tuinrand wordt maandag ook een sierbestrating aangelegd. De nodige parkeerplaatsen I komen dan rond de kopgevels van de flatblokkendie dwar. op de Te.nminck- en de Suringarstraat staan. ZOETERWOUDE Op vrijdag 17 april zal in Roclofarcndsvccn ccn oefen- avond van de E.H.B.O. worden gehouden waaraan ook de Zoeterwoudse afdeling Sint Liduina zal deelnemen. Men gelieve zich tijdig aan te melden i.v.m. de rege ling van het vervoer. Adressen: mevr. J. Overdevest-Welp en mej. M. v. d. Salm. Aanvang half acht. Vertrek zeven uur. Dinsdag 21 april zal weer een plaatselijke oefenavond worden gehou- LEIDEN Prof. dr. J. Bastiaans slaat hier de eerste paal in de grond voor de uitbreiding van de universitaire Jelgersma-kliniek. De uitbreiding, welke ongeveer 1 miljoen gaat kosten, hoopt men reeds aan het eind van de zomer in gebruik te nemen. Er komen onder meer ruimten in voor arbeids- GEMEENTE LEIDEN STEMMEN BIJ VOLMACHT De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat ter gemeentesecre tarie, afdeling Bevolking c.a., kosteloos formulieren verkrijgbaar zijn om hij volmacht te stemmen ter verkiezing van de leden van de Gemeenteraad. Dc- gelegenheid tot het stemmen bij vol macht is opengesteld voor de kiezer, dia mededeelt vermoedelijk niet in staat te zullen zjjn in persoon aan de stemming deel te nemen. Het verzoekschrift tot hqf stemmen bij volmacht moet uiterlijk 20. mei a.s. wor den ingediend ter secretarie van Je ge meente, in welker kiezersregister de kie zer op de dag der kandidaatstelling voor die verkiezing (21 april a.s.) is opge nomen. Leiden, 10 april 1970. De Burgemeester voornoemd, VAN DER WILLIGEN (Advertentie) omstreken een vereniging is opge richt om de kennis omtrent het leven der vogels en hun grote betekenis in de natuur te bevorderen. Want be scherming van vogels is in deze tijd van milieuverontreiniging, van verstoring van het biologisch evenwicht, een bittere noodzaak voor het leefmilieu, niet in de laatste plaats van de mens. Een zeer be langrijk punt daarbij is het behoud van de vogelstand. En de groei, zonder enige publiciteit. van de nog 7.0 jonge Vogel wacht Rijnland bewyst dat deze nood zaak ook in deze stad en deze streek krachtig ingezien wordt". Deze woorden vormden de kern van de toespraak van de heer H. van Dongen van het hoofdbestuur van de Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels op de eerste contactavond van de op 2 maart j.l. op gerichte Vogelwacht Rijnland in het Doopsgezind Centrum, nadat hij inge leid was door de heer J. J. P. de Ridder, die als voorlopige voorzitter in het kort de richtlijnen aangaf voor de actie van de komende maanden. Eén van de pun ten van dat actieprogramma is de ver wezenlijking van één of meer vogeltui- nen, geheel onder vogelbeschermers staande reservaten in parken enz., een onderwerp, dat de heer Van Dongen aan de hand van een serie fraaie kleu rendia's van de eerste Haagse vogeltuin uitvoerig toelichtte. Na de pauze, waarin gelegenheid be stond inlichtingen in te winnen en vogel- beschermdngsiartikelen te kopen, werd de volle serie met filmtechnisch prachtige opnamen, die dan ook terecht een warm applaus oogstte. Het adres van het secretariaat van de Vogelwacht Rijnland is: Postbus 112, Leiden. Stadbuisliften moeten worden gereviseerd LEIDEN De beide liftinstallaties in het Stadhuis, welke dateren uit 1940, verkeren in een dusdanig slechte toe stand, dat een totale vernieuwing ofwel een grondige revisie dringend noodza kelijk is. Een totale vernieuwing en modernisering vergt een uitgave van 175.000.-. Met uitsluitend een grondige revisie van machines, schakelapparatuur elektrische leidingen en deursloten is in totaal een bedrag van 52.000.- gemoeid. In aanmerking nemende, dat de beide liften alsdan nog zeker tien jaar goed bruikbaar zijn geven b. en w. aan dit laatste de voorkeur. Tegelijk met deze revisie kunnen enige voorzieningen ten behoeve van invaliden aan de liften worden getroffen, t.w.,het aan brengen van handgrepen op de deuren en van opklapbare zitjes in de liftkooien 1 Estec houdt „open huis" voor V oorschotenaren VOORSCHOTEN Het Europees Cen trum voor Ruimteonderzoek en Techno logie aan de Zwarteweg te Noordwjjk zal op zaterdag 18 april de deuren open zetten voor kijklustige Voorschotenaren. De Estec heeft in de afgelopen jaren meer „open dagen" georganiseerd hiermede veel publiek getrokken. De gebouwen zullen opengesteld worden om 10 uur en sluiten om 4 uur. Deze open dag is in het bijzonder bedoeld de mensen kennis te laten maken met de aktiviteiten van de Estec. Men kan er onder meer satellieten en sondeerraket ten bezichtigen. Doorlopende filmvoorstellingen geven meer gedetailleerde informaties over de ruimtevaart terwijl er tevens voor de kinderen een aantal jeugdfilms wordt vertoond. Voorts is er een wedstrijd „Zoek de Satelliet" met aantrekkelijke prijzen. De Estec-brandweer verzorgt ook een interessante demonstratie waaraan jeugdige spuitgasten mogen meedoen. Er bestaat tevens gelegenheid in de kantine lichte verversingen te gebruiken. Kaarten zijn voor de Voorschotenaren gratis verkrijgbaar bij de heer D. W. Planje, Schoolstraat 15. Voorschoten. Kinderen onder 16 jaar moeten begeleid zijn door ouders. Ook filiaal van Haagse Automobiel Club valt onder sluitingswet DEN HAAG/LEIDEN De vraag of een filiaal van de Haagse Automobiel Club te Leiden onder de bepalingen van creatieve "therapie! I de Winkelsluitingswet valt, werd zowel 1 door de officier van justitie als de Haag se Economische politierechter bevesti gend beantwoord en door 'n „principië le boete onderstreept. Het filiaal levert diverse artikelen aan ambtenaren, die lid zyn van H.A.C. Die leveringen heb ben ook wel plaats buiten de wetelijke sluitingsuren. Terecht stond de 33-jarige beheerder van het filiaal, omdat hy op woensdag 15 oktober de zaak geopend had, zonder daartoe ontheffing te be zitten. De verdediger betoogde, dat de bedoeling van de vereniging is, het autorijden de leden goedkoper te maken, niet al leen doordat zij diverse artikelen onge veer 20 procent goedkoper kunnen kry- gen dan elders, maar ook omdat zij op deze wijze worden geholpen bij het zelf- sleutelen. Dat gebeurt meestal 's avonds en in de weekeinden. Het publiek in het algemeen kan dan niet terecht, want men moet een lidmaatschapskaart kun nen tonen. Pleiter wees erop. dat tegen woordig ook aan talrijke benzinestations allerlei artikelen verkrijgbaar zijn, ook buiten de winkelsluitingsuren. De officier van justitie, wees erop, dat de Hoge Raad in een soortgelijk geval met betrekking tot kapperszaken een arrest heeft gegeven en ook in dit geval de wet is overtreden. De eis luidde 40 - ALS OPVOLGER VAN S. SANNES LEIDEN Wethouder S. Sannes heeft de wens te kennen gegeven om van zyn voorzittersfunctie ln de Culturele Raad Leiden te worden ontheven. Omdat bin nen deze Culturele Raad niemand bereid bleek, het voorzitterschap op zich te nemen heeft men buiten eigen kring een kandidaat gevonden, die deze functie zou willen bekleden. Het is prof. mr. W. H. Nagel te Noordwijk. B. en w. verzoeken thans de gemeenteraad, deze kandidaat als zodanig te benoemen. In verband hiermee heeft de Culturele Raad meegedeeld, prijs te stellen op uit breiding met nog een lid, terwijl tevens voorzien moet worden in de vacature, ontstaan door de ontslagaanvrage van het lid de heer R. W. Rotteveel. Op de aanbeveling van de Culturele Raad om in deze vacature te voorzien staat de heer B. J. de Klerk jr. nummer één, de heer W. A. M. de Vroomen is tweede. Studio Sport volgt morgen sterrengevecht in Vijf Meihal LEIDEN De duidelijke overwinning van Bona Stars vorige week tliuis be haald op Flamingos heeft toch wel in druk gemaakt. Voorspeld werd 'n klei ne nederlaag voor de Leidenaren, het werd een overwinning met tien punten verschil. Nu komt aanstaande zaterdag koploper Blue Stars naar de 5-Meihal, een reden voor NOS-sportredactie om flitsen van deze wedstrijd in Studio- sport uit te zenden. De overwinning van vorige week moet voor Bona Stars een extra stimulans zijn om het op de eerste plaats staande Blue Stars een beentje te lichten. Zoals bekend spelen de sterrenteams tegen elkaar altijd bijzonder goede en enerverende wedstrijden, en de gedachte aan de uitwedstrijd, die met 1 punt ver loren ging, ligt nog vers ln het geheu gen. De hard-trainende Bona Stars zul len er alles aan doen om de spanning in de finalepoule enigszins terug te doen keren, natuurlijk ook met het oog op een eventueel te bereiken derde plaats voor het Leidse team. De twee andere wedstrijden in de finalepoule zijn SVE- Punch en Rotterdam Zuld-Flamingos. Essor, koploper in de heren eerste klasse district Den Haag, heeft de moeilijke uitwedstrijd tegen Vodo voor de boeg. Winst verzekert de Leidenaren van het kampioenschap in deze klasse en kunnen zij deelnemen aan de promotiewedstrij- PROGRAMMA Vrijdag: 18.50: Jumpers 2-Bona Stars D4; 19.30: TCL 2-Bona Stars 6: 2010: Jumpers 3-Bona Stars 5. Zaterdag 5-Meihal: 17.30: Essor 2- Punch 4; Blitz D2-Alphia 1; 18.45: Bona Stars D3-LUSV Dl; 20.15: Bona Stars- Blue Stars; 21.30: Bona Stars 3-Argus 2. Verder: 19.00 Vodo 1-Essor 1. Wethouder voortaan pas na afspraak te spreken LEIDEN Met ingang van 15 april a.s. wordt het open spreekuur van de wet houder voor de bedrijven, mevrouw N. A. den Haan-Groen, die o.m. ook de huisvestingszaken behartigt, vervangen door een afspraken-spreekuur. Aanleiding hiertoe waren vooral de lange wachttijden voor de bezoekers (soms 2 a 3 uur) die de laatste tijd geen uitzondering meer waren. Gegadigden kunnen zich voortaan schriftelijk of te lefonisch opgeven bij de secretaresse van de wethouders, waarna zij schriftelijk bericht krijgen over datum en tijdstip waarop zij worden verwacht. Ook kan men zich op de dag van het spreekuur (woensdagmorgen) melden bij de bode dienst van het stadhuis voor het maken van een afspraak. Suriname-avond Rijnland Lyceum OEGSTGEEST Suriname staat op het ogenblik te Oegstgeest bij de leer lingen van de 5e en 6e klassen van de lagere scholen in het middelpunt der be langstelling. Maar zaterdag a.s. blijft het niet langer beperkt tot genoemde leerlingen. Dan wordt namelijk iedereen in de gelegenheid gesteld een echte Su riname-avond mee tc maken. In de aula van het Rijnlands Lyceum aan de Apollolaan wordt een film ge draaid welke wordt ingeleid door dr. D. van Wengen. Daarna gaat het doek op voor een kleurrijke show. welke wordt gepresenteerd door het Surinaams or kest „Guayna" met een echte Kotamis- sie. Het optreden wil echter méér zijn dan een gewone show. Zo zal men o.a. een verjaardag bij kunnen wonen, zo als deze onder Inheemse bevolking wordt gevierd. Het kan een uitbundig feest worden. De toegang is gratis. Aanvang zaterdag te 20.00 uur. ÏSITAIR UNIVERSITAIR NIEUWS LEIDEN Mevr. mr. M. A. Kakebeeke- van der Put is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechts- geleerheid aan de R.U. Leiden. Zij zal onderwijs gaan geven in de inleiding in het burgerlijk recht. Mevr. Kake- beeke is thans gewoon lector aan deze universiteit*, Besturen van medisch-biolochische verenigingen: het ontbreken van financiële midde lt zaterdag wordt jen voor subsidiëring van medisch bio- .,ergadg_ [Qgjggk onderzoek LEIDEN 1 in Leiden de elfde federatiev riug van Medisch-Biologische Vereni gingen en van Verenigingen ter Be vordering van het Klinisch Weten schappelijk Onderzoek gehouden, waar aan ongeveer 700 Nederlandse weten schappelijke onderzoekers deelnemen. Het is de eerste keer dat de beide fede raties, die totaal 37 wetenschappelijke verenigingen omvatten, gezamelijk ver gaderen. De voordelen hiervan zijn, aldus het bestuur, dat de onderzoekers uit belde federaties nauwer met elkaar in kon takt worden gebracht. Voor de klinikus is het nuttig kennis te nemen van de ontwikkelingen en resultaten van fun damenteel medisch-biologisch onder zoek. Evenzeer kan het voor hem voordeel zijn te weten, waarmee andere klinisch-wetenschappelijke onderzoe kers zich bezighouden. De medisch-bio- logische onderzoeker kan gestimuleerd worden door de problemen waarmee de klinikus in de praktijk wordt gecon fronteerd. Het is bovendien zo dat op veel onderzoekterreinen de grenzen tussen medisch biologisch en klinisch wetenschappelijk onderzoek nauwelijks meer zijn aan te geven. Dit blijkt on- j der meer uit het feit dat vijf verenigin gen van beide federaties deel uit maken. worden gehouden over de toekomst1 van het medisch wetenschappelijk on- j derzoek in Nederland. Het bestuur van beide federatie is verontrust over het achterbleven in de ontwikkeling van het medisch wetenschappelijk onder zoek waarvan volgens hen de ooi-zaak j LEIDEN. Op 15 april gezocht moet worden in de afwezigheid heer van een doelgerichte opleiding tot i disch wetenschappelijk onderzoeker VRIJDAG 10 APRIL Brandweerkazerne: excursie Ned. Ver. van Huisvrouwen, aanvang 20.00 uur. Kasteel Duivenvoorden, Voorschoten! Receptie t.g.v. 10-jarig bestaan van de Stichting Duivenvoorde, aanvang 16.00 Schouwburg: Globe speelt „Play Strindberg", aanvang 20.00 uur. R.K. Militair tehuis, Korte Mare 34: schietavond van de Ned. Bond van Oud-strijders, aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 11 APRIL Schouwburg: Operettevereniging Staal- wijk speelt „Het geheim van de hof maarschalk", aanvang 20.00 uur. In de Vrooljjcke Arke, Pieterskerkkoor- steeg 15 Van 10 tot 12 uur Tarzan- film. Echtpaar De Roode- Spies 60 jaar getrouwd zullen de De Roode-Spies 60 !- jaar getrouwd zjjn. Er zjjn zoveel na- n komelingen, dat zij deze dagen in groep jes op bezoek komen op de Doelen- gracht 9. Belangrijkste dag is natuurlijk aanstaan de maandag als burgemeester Van der Willigen en zijn vrouw het diamanten echtpaar komen feliciteren. Catharnia Spies uit Kethel en Willem de Roode. geboren in Leiderdorp, leerden elkaar bij een tante van haar in Leiden kennen. Na drie jaar verkering trouw den zij.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3