üis van vijfhonderd gulden in Jmuidense zeeloodsenaffaire Aanslag voorkomen op minister Debré AMSTERDAMSE AGENT WORDT NIET VERVOLGD Reeks van overvallen in België HTS-besturen W willen minder nieuwe scholen Nixon: geen opperrechter uit zuiden Jongeren naar assemblee VN Gouden Noot Militair verlof voor stemmen op 3 juni a.s. VRIJDAG 10 APRIL 1970 DE LEIDSE COURANT HAARLEM (ANP). De officier van justitie bij de Haarlemse Rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, heeft gisteren tegen de eerste drie rijkszee- loodsen, die zich te verantwoorden hadden in de lood- ienaffaire in IJmuiden voor het aannemen van gelden ■en onvoorwaardelijke geldboete van 500 gulden of 50 dagen hechtenis en een gevangenisstraf van twee naanden voorwaardelijk geëist. In de komende weken :ullen nog meer rijkszeeloodsen die in het arrondisse ment Haarlem werkzaam zijn terechtstaan, en voor Amsterdamse rechtbank zullen ongeveer 40 loodsen uit 1 de Amsterdamse haven zich te verantwoorden hebben, j De verdachten waren een 57-jarige gepensioneerde zee- loods uit IJmuiden, een 43-jarige zeeloods uit Haarlem en een 40-jarige zeeloods uit Over veen. De officier achtte hen schuldig aan het aannemen van gelden in de periode.van 1961 tot 1966. De sleepbureaus Wijsmuller en Goed- I coop uit IJmuiden adviseerden de ver- jachten meer sleepboten in te schake- dan nodig was. Uit de boeken is I 'ebleken dat Wijsmuller driekwart niljoen gulden en Goedkoop ruim zes aan de zeeloodsen beschikbaar heb- gesteld in de periode 19611966. In werden de betalingen gestaakt, iet is vreemd in deze zaak. die de ndruk geeft dat er van hogerhand zo cveinig aandacht is geschonken aan de iffaire. Het is gebleken dat er niets ;edaan is tegen de uitbetalingen die de oodsen van de sleepbootmaatschappijen >ntvingen", aldus merkte de president de Haarlemse rechtbank, mi N. teeling Brouwer, onder meer op tijdens behandeling van de zaken tegen de eerste drie rijkszeeloodsen. Hij noemde Eerste drie van de 60 loodsen voor de rechter BRUSSEL Twee jongemannen in uniform van para-commando's heb- gisteren een bank in Brussel over vallen. schoten de zaakvoerder neer, •oofden 225.000 francs, en namen een lersoneelslid enkele kilometers ver als gijzelaar. Bijna tegelijkertijd overviel een ban- et een postkantoor in Alsenberg, ten cuiden van Brussel, en roofde 40.000 Irancs; een overval op een ziekenfonds- cantoor Balen-Need. nabij Turnhout mislukte. Een andere grote roof gisteren in lelgië: een onbekende sloeg een etalage ■an een Antwerpse juwelierszaak stuk, in roofde voor een miljoen franc aan el en. In geen van de vier gevallen de Belgische politie de daders aan houden. De bankroof in Brussel, in de randge- neente Watermaal, was de 21ste bank- >verval van dit jaar. De twee jongelui ■eden met een grote Citroën tot vlak oor het bankkantoor, dat op dat ogen lik nog gesloten was. Zij belden aan, toen de zaakvoerder opendeed, uurde een van hen met een pistool. De naa werd geraakt in lever en maag, naar niet levensgevaarlijk gewond. De twee bandieten, helemaal in mili- ire /uniform, liepen dan het kantoor binnen, en lieten zich door bedienden "000 fra^re overhandigeii- ©barna ïen zij een van de bedienden mee, hun aftocht te dekken. Zij lieten de i enkele kilometers verder weer idj. Stenoverslag zaak Kopechne verkocht BOSTON (AFP) Er zijn enige moeilijkheden ontstaan over bet publi ceren van het stenografisch verslag van Ehet gerechtelijk vooronderzoek in de taak-Kopechne, dat in januari 'in Ed- gartown is gehouden. In Massachusetts is het gewoonte, dat rechtbankstenografen rechtstreeks in kranten en tijdschriften de versla an kunnen verkopen, als de betrokken [erechtelijke instantie hiermee akkoord Sidney Lipman, die gedurende het dagen durende onderzoek in janu- het besprokene stenografisch heeft gelegd, maakte er bezwaar tegen, flat het verslag nu zou worden gepubli- :eerd. Hij had dit verslag namelijk al verkocht aan een aantal bladen en tijd schriften. Het hooggerechtshof van Massachusetts heeft nu bepaald, dat eerst het wettige karakter van Lipmans lantekeningen moet worden vastgesteld. Iet besluit om het 764 pagina's tellende Verslag over het vooronderzoek in janu ari voor publikatie vrij te geven, was jenomen nadat deze week een nieuw mderzoek was afgesloten, .zonder dat de jetrokken Grand Jury" een ,aanbeve- ig heeft gedaan. Nieuwe leiding Perscombinatie het onbegrijpelijk dat ambtenaren die een eed hebben afgelegd zo in strijd met de voorschriften hebben gehan deld. Tijdens het verhoor gaven de drie verdachten toe gelden te hebben ont vangen in de periode van 1961 tot maart 1966. De bedragen varieerden op het laatst tussen de honderd en honderd dertig gulden per maand. De loodsen moesten adviseren over het aantal sleepboten en als zij meer sleepboten adviseerden dan noodzakelijk was, wa pen de ontvangsten hoger. In maart 1966 staakten de maatschappijen de be talingen en daarna werd geadviseerd volgens door de politie gehoorde des kundigen minder boten beschikbaar te stellen dan vroeger. De verdachten meenden dat de uitke ring van gelden een bewijs van goede samenwerking was. Zij hadden tijdens het verhoor door de politie verklaard meer sleepboten te hebben geadviseerd dan nodig was maar tijdens de zitting kwamen zij op deze verklaring terug. Zij zeiden dat zij tijdens hun voorlopige hechtenis onder de indruk waren en verklaringen hebben getekend die niet waar zijn. De verdachten verklaarden nu dat zij wél een goed advies hebben gegeven. Als getuige werd verhoord een wachtmeester van de rijkspolitie te IJ muiden, die het onderzoek heeft geleid. kranteberioht is hij op het spoor gekomen. In dat bericht stond vermeld dat de vrouw die van een zeeloods gescheiden was geen alimenta tieaandeel kreeg uit de pot waaruit de loodsen, dank zij de sleepvaartmaat- schappijen gelden ontving. Veel houvast had hij aanvankelijk niet aan deze mededeling. Uit de boeken van de sleepvaarlmaatschappijen kon hij ech ter constateren welke bedragen- waren uitgekeerd. De administratie van de loodsen bleek verscheurd. De raadsman, mr. Vermeer, was van oordeel dat het niet te bewijzen is dat de loodsen geadviseerd hebben meer boten beschikbaar te stellen dan nood zakelijk is. Er zijn immers geen klach ten bekend van de kapiteins die te veel hebben moeten betalen. Deskundigen hebben de politie weliswaar verklaard dat er onjuist adviezen werden uitge bracht, maar zij hebben dat gedaan omdat er verdenking jegens de ver dachten gekoesterd werd. Uitspraak Het Londense modehuis Worth heeft voor het eerst in haar bestaan een collectie van confectiemode samen gesteld. Op de foto een zestal ont werpen van het beroemde Engelse ofP 570 ran drie dagbladen (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Perscombinatie •V, waarin De Volkskrant en Het Parool technisch, financieel en commer- ieel samenwerken, krijgt binnenkort nieuwe leider. De heer J. II. J. irundmeüer, die in juni aftreedt als Urecteur van de Volkskrant trekt zich namelijk ook terug uit de raad van testuur van de Perscombinatie N.V. 'rs. W. van Norden treedt tegen die tijd >f als directeur van Het Parool. HU zal lich dan volledig kunnen wüden aan zön voorzitterschap van de raad van bestuur de Perscombinatie, r. G. van Roozendaal.' algemeen •ecretaris van de Vereniging de Neder- andse Dagbladpers wordt adjunct-direc teur bij de Volkskrant en de heer P. van der Spek bij het Parool. Laatstgenoemde daar reeds in dienst als commercieel medewerker van de directie. Deze berichten volgen op de fusie- ïruchten van de laatste dagen tussen ,.*-e Perscombinatie en de N.V. Arbeiders- ulieppers, die het Vrije Volk uitgeeft. Thans wordt officieel meegedeeld, dat de Vrbeiderspers de besprekingen over een mogelijk samengaan wil hervatten. Zodra >et overleg in een stadium van overeen stemming is gekomen zullen, aldus de w officiële mededelingen van vandaag, de ondernemingsraden en vakorganisaties laarvan in kennis gesteld worden. fusiebesprekingen zijn er de laatste maanden nig niet gevoerd. RIJSWIJK (A.N.P.). De HTS-Unie heeft het. schoolbestuur van de r.-k. h.t.sj -%i Rijswijk -laten weten «JSet het niet op de officiële opening van de school vertegenwoordigd wilde zijn. De directeur van de school, ir. J. Trentel- man, zei de principiële afwezigheid van het bestuur van de HTS-Unie te waar- De Vereniging van hogere technische scholen (Vjh.t.s.), waarin besturen en directies bijeen zatter», is evenals de HTS-Unie van mening, dat het aantal te stichten h.t.s.'en beperkt moet wor den. De V.h .t .s. deelt echter niet de mening van de HTS-Unie, dat de be sluiten tot het stichten van h.t.s.'en in onder meer Alkmaar en Hilversum inge- getrokken moeten worden. Parijse politie heeft het druk Jacht op drie ontvoerders van meisje (Van onze correspondent L. Kleijn) PARIJS De Parijse politie heeft'op 'het ogenblik niet te klagen over gebrek aan werk. Zij heeft twee belangrüke ge vallen uit te zoeken, namelük een aanslag op het leven van Debré, minister van Landsverdediging en de ontvoering van het zesjarige meisje Charole Bcnai nous uit het zestiende Parijse arrondissement, dat zoals gemeld gelukkig weer terecht is na betaling door de ouders van een losgeld van 30.000 franc. Donderdag kreeg de prefectuur van politie een telefonische mededeling van iemand die zijn naam niet bekend wilde maken, dat op een postkantoor in de Rue de Rennes in Parijs een pak van drie kilo was afgeleverd, normaal van postzegel voorzien, dat bezorgd zou moe ten worden aan het particuliere adres van minister Debré. De politie vond het pak inderdaad en liet het openmaken in een laboratorium voor springstoffen. Het bevatte twee granaten die bij ex plosie de ontvanger ernstig hadden kun nen verwonden. Debré zelf, die men in de wandelgangen in de Kamer donder dagmiddag om inlichtingen vroeg, wei gerde enig commentaar te geven. Dat minister Debré vele vijanden heeft, althans niet bijzonder populair is, weet iedereen. Zijn pro-Arabische politiek, kort geleden gebleken door de levering van meer dan 100 Mirages aan Libië en tegelijkertijd zijn anti-Israëlische poli tiek door de handhaving van het em bargo en de weigering de vijftig Mirages te leveren, die Israël besteld en betaald heeft, stuit bij een groot deel van de openbare mening op sterk verzet Boven dien ligt de minister overhoop met het minister» van Marine, dat niet de ge raagde kredieten krijgt voor moderni sering van de vloot. In het tweede geval zoekt de politie aar de ontvoerders van Charole. In een persconferentie heeft de politie enkele bijzonderheden meegedeeld over de ont voering zonder op details in te gaan. De vader van het meisje is driemaal door de ontvoerder opgebeld: woensdag middag om vier en woensdagavond om elf uur en voor de derde maal midden in de nacht. Hij kreeg 25 minuten de tijd om op een afgesproken plek langs de Nationale 3 een zak te deponeren De zesjarige Carole Benainois en haar ouders. Carole werd ontvoerd en kwam ongedeerd terug nadat haar vader een losgeld van dertigduizend franc had betaald. met 30.000 francs in biljetten van 500 francs.' Op de aangeduide plaats lag een man in een greppel in de buurt van een stilstaande wagen met gedoofde lichten. Toen de zak met geld in de greppel was gegooid kreeg de vader op dracht een kilometer door te rijden en daar bij een benzinestation zijn doch tertje af te halen. Het kind was er niet en ontmoedigd reed de vader naar huis. Tot zijn verbazing en vreugde tegelijk werd Charole om half zes gistermorgen door een taxichauffeur aan huis afge leverd. De politie hechtte veel waarde aan de chauffeur, maar hij kon slechts een vaag signalement opgeven van de man, die hem Charole in de handen had geduwd met het verzoek haar thuis af te leve ren. Men zoekt naar drie verdachten: een Europeaan en twee Afrikanen. De de bankbiljetten zijn over- Frankrijk bekendgemaakt. Zou peukje gegooid hebben (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Tegen de Amster damse hoofdagent J. G. zal geen straf vervolging worden ingesteld wegens po ging tot brandstichting in één van de twee op 22 maart door de Actiegroep '70 in de Amsterdamse Sarphatistraat be zette panden. Het door de rijksrecher che ingestelde onderzoek heeft hiertoe geen aanleiding gegeven. In de VARA-tv-uitzending „Dit is het begin" op 1 april werden opnamen ver toond van de bezetting van de panden. Onderzoek van Rode Kruis naar Braziliaanse Indianen RIO DE JANEIRO (AFP) Drie medici van het Internationale Rode Kruis worden binnenkort in Brazilië verwacht, waar zijn een onderzoek zullen doen naar de situatie van de Indianen in het land. Dit heeft de Braziliaanse minister van Binnenlandse Zaken, generaal Coasta Cavalcanti bekendgemaakt. Het onderzoek zal het Rode Kruis de gegevens moeten verschaffen om een plan te kunnen opstellen tot integratie van de Indianen in de maatschappij, al dus de minister. „Een ander doel van het onderzoek is volgens generaal Ca valcanti, „de laatste twijfel over de las terlijke beschuldigingen van massale slachtingen van Indianen in Brazilië te doen verdwijnen." Die opnamen waren een onderdeel van de uitzending over de Oranje Vrijstaat. Onder meer was het moment gefilmd, waarop de hoofdagent met zijn hoofd voor een opening in de voordeur ver scheen en even later een brandende sigarettepeuk door de opening naar binnen zou hebben laten vallen. Bij zijn verhoor verklaarde de hoofd agent dat hij de peuk had uitgemaakt en toen buiten had gedeponeerd. Het in de uitzending verspreide gerucht als zou de betrokken hoofdagent zich aan poging tot brandstichting hebben schul dig gemaakt noemde de Amsterdamse officier van justitie, mr. W. Tonckens. gisteren in hoge mate voorbarig. „Het wordt bovendien door het onderzoek niet bevestigd", aldus mr. Tonckens. John Sprockel overleden WILLEMSTAD (ANP) Op de leeftijd van 77 jaar is op Curagao John Horris Sprockel overleden. Hij was jarenlang hoofd van de Hendrikschool op Curagao. Ook was hij voorzitter van de koloniale raad. De overledene was o.m. Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en Officier in de Orde van Oranje-Nassau. WASHINGTON (Reuter). President Nixon heeft verklaard, dat zün volgende kandidaat voor het opperste gerechtshof niet uit het zuiden afkomstig zal zün. HU zei dit nadat de Senaat voor de tweede maal een zuidelijke kandidaat van conservatieve huize had afgewezen. Dit was Harrol/d Carswell, die geen genade in de ogen van de Senaat kon vinden, evenals enige maanden geleden Clement Haynsworth. Nixon gaf als zijn mening te kennen, dat deze twee rechters in feite om hun juridische opvattingen waren afgewezen en omdat zij toevallig uit een bepaald deel van de V.S. afkomstig waren. On gaarne was de president nu tot de con clusie gekomen, dat het onmogelijk is een conservatieve rechter benoemd te krijgen, als deze uit het zuiden afkom- Een aantal kunstenaars heeft gister avond tijdens een vergadering van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde in het Tropenmuseum te Amsterdam van gedachten gewis seld over „Literatuur en politiek". Op de foto enkele forumleden. V.l.n.r. Godfried Bomans, Hella Haase, prof. H. Gomperts. Harry Mulisch en Willem Brandt. Conservatieven behouden hun meerderheid in Londen LONDEN (A.P.) De Labourpartü heeft gisteren belangrüke winsten geboekt bij de gemeenteraadsverkiezingen in Londen. De conservatieven hebben ech ter hun meerderheid in de hoofdstad behouden, zodat de ?nimo bij premier Wilson om snel verkiezingen voor een nieuw parlement te houden wel niet vergroot zal zijn. In „miniverkiezingen" buiten Londen, in graafschappen in Engeland en Wales, deed labour het echter niet goed. Toen vanmorgen de uitslagen uit 29 graaf schappen waren ontvangen bleek dat Labour in slechts drie van die graaf schappen op een meerderheid kon reke nen. De partij had 28 zetels gewonnen tegen de conservatieven 42. Chloorgas in straten van Kaiserslautern KAISERSLAUTERN (DPA) Wegens vergiftiging door chloorgas moesten don derdag in Kaiserslautern 67 mensen naar het ziekenhuis. Volgens de politie zijn bij een groothandel in chemicaliën per on geluk twee leidingen op elkaar aange sloten, een met zoutzuur, de andere met natronloog. Hierbij kwam het chloorgas Het eerste alarm gaf een aangrenzende brouwerij, nadat in kantoren en op straat mensen onwel waren geworden. Bij het Rode Kruis werd rampalarm gegeven. Alle helpers werden van melk voorzien om aan de slachtoffers te drinken te geven. Na korte tijd was het gevaar ge- (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Vijf Nederlandse jon geren gaan van 9 tot en met 18 juli naar de Internationale Jeugdassemblee van de Verenigde Naties in New York. Zij zijn gekozen door het Nationaal comité „25 jaar Verenigde Naties", dat op verzoek van het ministerie van Bui tenlandse Zaken de Nederlandse jeugd organisaties heeft benaderd. De jongeren zijn de 22-jarige student W. F Q. M. Rikmanspoel uit Leiden, de 21-jarige student W. H. Claassen uit Hapert, de middelbare scholiere Groot enhuis uit Ootmarsum, een 22-jarige waterbouwkundige uit Nijmegen, J. G. van 't Hof en een 22-jarige leerlinge aan het instituut voor Toerisme, C. Groen uit Amsterdam. Uit de 50 kandidaten, die door de jeugdorganisaties naar voren zijn ge bracht zijn de bovenstaande rijf op grond van kennis en belangstelling van internationale politiek en voor hun kennis van Frans en Engels gekozen. In een verklaring, die zij gisteren voorla zen. zeggen zij, dat zij niet „vrijblij vend parlementje willen spelen", maar willen, gehoor gevend aan de oproep van Oe Thant. komen tot een herwaar dering van de V.N. Als voorlopige on derwerpen voor de Assemblee zijn ge kozen: ontwikkelingspolitiek, leefmilieu, vredeshandhaving. Het comité „25 jaar Verenigde Na ties" organiseert verder op 24 oktober een grote manifestatie die in Leiden of Utrecht gehouden wordt. De feestelijk heden hebben als titel meegekregen „Wereld in de steigersen zal het karakter hebben van een grootse dis cussiebijeenkomst. Tijdens de verpakkingstentoonstel ling „Macropak" in Utrecht ontving Hans Kramers voor zijn ontwerp van verpakkingen voor drogisterij - artikelen een Gouden Noot" en een Pluim van de pers. DEN HAAG (ANP) Vijf van de tien militairen, die in het Duitse Seedorf en Hohne gelegerd zijn hebben niet de gelegenheid gehad om op tijd het stem men bij volmacht voor de afgelopen statenverkiezingen te regelen. Dit is te wüten aan onzorgvuldigheid van de commandanten. Zij hebben wel tijdig bericht ontvangen, maar hebben de me dedeling niet of pas laat doorgegeven aan de militairen. Het Tweede-Kamerlid, E. R. Wiel draaier had hierover vragen gesteld aan de minister van Defensie. Minister Den Toom zegt het gebeurde te betreuren Voor dc gemeenteraadsverkiezingen van 3 juni krijgen de militairen van de land macht de gelegenheid zelf aan de ver kiezingen deel te nemen. Indien nodig krijgen de militairen een verlof van twee

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11