Pastoraal concilie bijdrage tot nieuwe gezagsverhouding Hts in Rijswijk: School teveel Dodental in Osaka tot 98 gestegen STAALCONJUNCTUUR HOUDT AAN IN 1970 Bisschoppen staan niet geïsoleerd Vuurgevecht met gangsters in Lyon Aardbeving in Griekenland Weerklank van Anne Frank tot één mei 7.90 daarna kost het 16.50 Boek van de Maand Oeverloze discussie over onderwijs Nauwelijks stagnatie bij postverwerking Jaarverslag Hoogovens Najaar bouw staalproject Maasvlakte DONDERDAG 9 APRIL 1970 DE I.iEIDSE COURANT Kardinaal Alfriak in slotrede (Van onze redacteur geestelijk leven) fOORDWIJKERHOUT Het Pastoraal Concilie heeft •olgens kardinaal Alfrink bijgedragen tot de ontwikke- an nieuwe gezagsverhoudingen. „Het heeft laten ien, dat in het gesprek met alle geledingen van de Kerk e bisschoppen niet geïsoleerd behoeven te worden als en college waartegen de overigen zich afzetten", Idus de kardinaal gisteren tijdens de slotzitting van het In zijn slotbeschouwing op de werk- lamheden van het Pastoraal Concilie elde kardinaal Alfrink vast, dat het >ncilie door zijn openbaarheid „onge- ild en onbewust" het karakter van een cportartikel gekregen heeft. „Dit zal ook el te verklaren zijn door het feit, dat ragen die in Nederland leven, ook elders de orde zijn", aldus de kardinaal, de kritiek op het Pastoraal Concilie, zou het niet de gehele kerkgemeen- ip van Nederland vertegenwoordigen, de hand wees. „Bij getrapte ver- iezingen, zoals hier toegepast zijn, zal !tijd het standpunt van het midden en an de middelbare leeftijd begunstigd orden. Bovendien kwamen juist zij naar oren, die zich het meest bij het ker- elijk leven betrokken voelen. Toch heb- wij ernstig ons best gedaan zowel jonge mensen als de vermoedelijk vijgende minderheden en andere groe- sringen via de restzetels stem te geven het concilie", aldus kardinaal Alfrink. htzekerheden Hij achtte echter de kritiek ernstiger it het Nederlands Pastoraal Concilie en greep gekregen heeft op de meest tlangrijke geloofsvragen, „deels uit ge ek aan deskundige ervaring, deels ook inwege de onzekerheden, die op het jenblik leven", aldus de kardinaal. „Zonder dat de orthodoxie onrecht erd gedaan, heeft het concilie zich in dialoog over theologische vragen nu LYON (Reuter) De politie heeft isteren in Lyon een vuurgevecht gele erd met twee van de vier mannen die ch vorige week in een hotel in Ville- anche sur Mer met drie gijzelaars erschanst hadden. Naar de politie later eedeelde heeft een van de twee zich jdens het vuurgevecht een kogel door rt hoofd geschoten. De ander schoot de borst en gaf zich zwaar ewond over. Een van het viertal was begin deze xk al aangehouden, een vierde is nog oortvluchtig. De politie ontdekte de indieten in Villeurbanne, een indus- tieplaats bij Lyon. Zij trokken onmid- pllijk hun vuurwapens, waarna een ïvig vuurgevecht ontstond. Toen zij ||ch tegen een overmacht van politiea- (nten zagen gesteld schoot een van de innen zich een kogel door het laatste Pastoraal Concilie in Noordwijkerhout. Het concilie in deze vorm is ten einde, maar het beraad blijft voortbestaan. Daarvoor zal een pastoraal landelijk beraad in het leven geroepen worden. Voordat dit over legorgaan „hopenlijk niet binnen al te langje tijd" van start gaat, zullen de diocesane raden en andere belang rijke pastorale instanties hun opvattingen over dit landelijk beraad kenbaar kunnen maken. aanbevelingen op over de voorlichting op scholen over de strijdkrachten. De aanbeveling over dienstplicht en dienstweigering riep enige emoties op. De commissie vrede" stelt voor, in na volging van de bisschoppelijke brief „ban de oorlog", dat de jongelui zoveel poli tieke vorming moeten ondergaan dat zij een verantwoorde keuze kunnen doen. Maar hoe doe je dat, vroeg men zich in de vergadering af. En in welke richting moet je dan eigenlijk denken? Vragen waarop de commissie het antwoord schuldig bleef. Zij kon slechts verwijzen naar de interkerkelijke commissie by- stand inzake dienstweigering. Over de geestelijke verzorging in de strijdkrachten is gisteren het laatste woord bepaald niet gezegd. Hoe dient de relatie te zijn tussen aalmoezenier en legerpredikant enerzijds en het leger anderzijds? De commissie vindt dat deze volledig onafhankelijk van elkaar moeten staan. Zodat de geestelijke verzorging een kritische benadering van het vraagstuk oorlog en vrede aan kan. en dan overschat." Bisschoppen en con cilie hebben trouwens ook moeite gehad „om niet tezeer verstrikt te raken. Grote problemen als oorlog en vrede, ontwik kelingssamenwerking, de derde wereld, het politieke engagement, zijn te weinig aan bod gekomen", meende de kardinaal. Hij wees er echter op dat men het con cilie in ons land moet plaatsen tegen de achtergrond van spanningen en vernieu wingen op de terreinen van onderwijs en cultuur, van politiek, economisch- en maatschappelijk leven, van industriële ontwikkeling en urbanisatie. Voordat de kardinaal de zitting sloot, hield de vergadering zich gisteren helaas te kort en te summier bezig met de belangrijke vraagstukken van oorlog en vrede. Men kwam tot de uit spraak, dat de gelovigen de parochies ook financieel in staat moeten stellen om plaatselijk en landelijk vredeswerk te verrichten. Er zouden zelfs beroepskrach ten voor dit hoogst actuele werk vrijge steld moeten worden. Oorlog en vrede De discussie rond het vredesvraagstuk verliep moeizaam. Het was het laatste werkstuk van het concilie dat met de wijze van behandeling van dit vraagstuk niet goed raad wist. Voor het eerst ont brak er een ontwerprapport éh ifioésten de deelnemers zich tevreden stellen met enkele aanbevelingen en een oriënterende vredeskrant. Vragen riepen alleen de ATHENE (Reuter). Bij een aardbeving in Midden-Griekenland hebben gisteren drie personen lichte verwondingen opgelopen. Er werden ongeveer 150 huizen beschadigd, 'waarvan vijftig in Delphi. De ruïnes uit de: oudheid werden niet getroffen. In West-Sicilië werd op dezelfde dag een lichte aadschok gevoeld in het gebied van Valle del Belice, waar in 1968 bij aardbevingen vijfhonderd doden (Van e verslaggevers) RIJSWIJK De nieuwe katholieke h.t.s. te Rijswijk (die vanmiddag geopend werd), moet volgens de „Unie van stu denten aan de hogere technische scholen" samengevoegd worden met de h.t-; van Den Haag. Dit geldt ook voor dere nieuwe h.t-s.'cn, die nog niet op volle toeren draaien of voor h.t.s.'en aanbouw. Dit is noodzakelijk, omdat volgens deze unie al te veel h.t.s.'en zi Minister Veringa van Onderwijs moet daarom alle plannen voor nieuwe hogere technische scholen afwijzen en hierover een duidelijke politieke uitspraak doen", aldus de studenten aan de h.t.s.'en. Deze stellingname is volgens de „Unie van studenten aan de t.h.s.'en" noodzake lijk, omdat het onderwijs aan deze in stellingen zonder meer vastloopt. Er is landelijk een nijpend tekort aan docen ten, h.t.s. na h.t.s zoekt steeds langer naar bevoegde leraren, die niet te vinden zijn. Hier en daar moest zelfs al een afdeling aan een h.t.s. opgeheven wor- „Het hoger technisch onderwijs dreigt tussen wal en schip te raken. Van onder af wordt het bedreigt door het uitdijen de middelbaar technisch onderwijs, van bovenaf door de technische hogescholen", aldus hedenmiddag in Rijswijk het be stuur van de Unie van studenten aan de hogere technische scholen. Zij deden deze uitspraken op het ogenblik, dat de nieu we katholieke h.ts. in Rijswijk geopend werd. Hun bijeenkomst mocht niet in de nieuwe school zelf gehouden worden- (ADVERTENTIE) Kinderen maakten gedichten, tekeningen en opstellen. John F. Kennedy schreef een brief. Eleanor Roosevelt een inleiding. Otto Frank registreerde zijn ervaringen. Beeldhouwers, schrijvers, fotografen en componisten werkten mee. Zó ontstond deze bijzonder fraaie uitgave. In deze wereldprimeur vertellen beroemde en naamloze mensen het verhaal van Anne Frank. Op hun eigen manier. Met impressies, artikelen en reprodukties. En met 120 afbeeldingen en foto's (in kleur!) waarvan de meeste nooit eerder zijn gepubliceerd. Weerklank van Anne Frank is het Boek van de Maand. Het eerste uit een serie boeken die iedereen moet - en kan - bezitten. Koop het voor 1 mei. En bespaar 8.60. De boekhandelaar verwacht u. Daarom ontvingen zij hun gasten op steenworp afstand van deze nieuwe V „Wat komt er terecht va: lijking van de h.t-s.-nieuwe stijl als het hoger technisch onderwijs niet in staat is die mensen aan te trekken die voor de verwezenlijking voor een groot deel ver antwoordelijk zijn", aldus het Uniebe- stuur. „Daarom meet er op zeer korte termijn een plan komen voor de h.t.s- van de toekomst. Er dienen financiële voorwaarden voor de docenten te komen, het programma van de h.t.s. moet meer aanspreken en de bestuursstructuur moet gemoderniseerd worden". „Allereerst echter", aldus de Unie, „moet het toenemeni van het aantal h.t.s.'en drastisch verminderen. Er moe ten grotere eenheden komen, samenvoe ging RijswijkDen Haag bijvooorbeeld, technische hogeschool in Twente en der- technische hogeschool in twerfthe e'n der gelijke. Verder moet het kwalitatief en kwantitatief docententekort onderzocht worden en hoeveel oqbevoegden les geven. Om deze en andere noodzakelijke plannen te verwezenlijken moet het ho ger technisch onderwijs in een afzonder lijke wetgeving geregeld worden", aldus de Unie van studenten aan de hogere technische scholen. (Van onze correspondent) UTRECHT „De verantwoordelijk heid van de leerling", dat was hei onderwerp van een forumdiscussie, die gisteren gehouden werd in Utrecht ter gelegenheid van de nationale onderwijs tentoonstelling. Het werd een oeverloze discussie, die maar al te vaak verzandde in onbegrip voor eikaars stellingen. De heer Van der Zanden, conrector van de openbare scholengemeenschap in Utrecht, kwam uiteindelijk nog wel tot de uitspraak dat in de opbouw van school leerlingen in alle geledingen antwoordelijkheden kunnen hebben. „Ik zie geen enkel gebied waarbij de leerling niet mede betrokken kan zijn. Uit de zaal kwam de opmerking dat alle ideeën, die op het ogenblik spelen over dëittödratieen medeverantwoorde lijkheid van leerlingen, geremd worden door departementaal onvermogen. Na nog wat felle interrupties uit de zaal verzandde het gesprek nog n Zelfs zoveel dat de voorzitter aan slot van de forumdiscussie zelfs niet tot een samenvatting kon komen van wat door de zaal en door het forum te berde was gebracht. Explosie tijdens avondspitsuur OSAKA (AP) In het centrum van Osaka zijn zoals gisteren in 'n deel van de edities gemeld, door 'n reeks gasont ploffingen op 'n bouwplaats van de on dergrondse 98 personen gedood en 155 gewond. De politie die de laatste cijfers heeft bekendgemaakt noemt het ongeluk de zwaartste ontploffing in een gasleiding die zich na de oorlog in Japan heeft voorgedaan. De ontploffing had plaats om half zes 's avonds plaatselijke tijd toen een groot aantal personen op straat was tijdens het avondspitsuur. De Expo 1970 ligt ongeveer 16 km ten noordwesten van de plaats van de ont ploffing. De politie heeft bekendge maakt dat zich bij de slachtoffers geen buitenlanders bevinden. Meer dan de helft van de brandweerwagens en de ambulances van Osaka zijn bij de be strijding van het vuur en het redden der slachtoffers betrokken geweest. De branden die ontstonden konden na vier uur worden bedwongen. De gastoevoer naar een aantal wijken van de stad moest worden stopgezet. Een voorlopig onderzoek heeft aangetoond dat een dienstwagen van het stedelijk gasbe drijf bij de plaats van de ontploffing een lek in een hoofdleiding was geconstateerd, in brand is gevlogen, daarop volgden kort na elkaar drie hevige explosies. Sorteerders handhaven modelactie Volgende week gesprek minister (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het ziet er niet naar uit dat de PTT-sorteerders hun anti- overwerkactie zullen opschorten. Wel is er volgende week donderdag een be spreking tussen staatssecretaris Van Veen (Binnenlandse Zaken), minister Bakker (Verkeer) en de ambtenaren bonden over de salarissen van de sor teerders. Maar de NVV-ambtenaren- bond A.B.V.A. meent dat de bewindslie den in hun uitnodigingsbrief voor de bespreking niets nieuws in het vooruit zicht stellen. Een woordvoerder van de PTT zei dat de anti-overwerkactie praktisch geen vertraging in de bezorging van de post teweeg brengt. In enkele plaatsen zijn kleine hoeveelheden post ongesor teerd blijven liggen. Die werden dan bij de volgende bestelling 's middags of de volgende dag meegenomen. Wel doet de PTT zijn best om zoveel moge lijk tijdelijke krachten bij de sortering in te schakelen. De Nederlandse Stu dentenraad heeft vorige week de stu denten opgeroepen zich niet meer aan te melden bij de PTT als werkstudent. In Amsterdam zou zelfs door studenten gepost worden om sorteerlustige stu denten, op weg naar een PTT-kantoor ertoe over te halen de actie van de PTT-sorteerders niet te ontzielen De 1400 PTT-sorteerders die de actie voeren, sorteren po6t in de kantoren. Zij willen dat hun werk even hoog wordt gewaardeerd en dus gesalarieerd als dat van hun collega's die post sorte ren in de treinen. Nu is de PTT be voegd op grond van de arbeidsovereen komst tot overwerk te verplichten. en de twee actievoerende bonden hebben' hun leden geadviseerd in voorkomende gevallen zo'n opdracht tot overwerk te accepteren. Van PTT-zijde voelt men er ADVERTENTIE TIJDELIJK 1.25 NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER zonder kleurstof en conserveermiddel echter niets voor het conflict op deze wijze te verscherpen. De christelijke ambtenarenbond N.C.B.C., lid van het C.N.V., doet aan de anti-overwerkactie niet mee. De A.B.- V.A. ziet in de brieven van minister Bakker en staatssecretaris Van Veen geen enkele reden om de actie op te schorten. De Kabo daarentegen zou wel bereid zijn de actie in elk geval op te schorten tot na volgende week donder dag. De katholieke bond zou echter niet willen dat een meningsverschil met de A.B.V.A. naar buiten zal treden. Brandweerlieden dragen een gewonde weg uit het brandende ar een gasexplosie in een bouwput de levens eiste van mensen en grote vernielingen aanrichtte. IJMUIDEN (ANP) Hoogovens ver wacht dat de gunstige staalconjunctuur het grootste deel van 1970 zal aanhou den. Hoogovens denkt dat 1970 een goed jaar zal zijn voor de staalindustrie in het algemeen, maar het geld is schaars en duur zodat de investeringsactivi teit van de industrie kan teruglopen. Daarvoor is de staalindustrie erg ge voelig, hetgeen in 1971 tot uitdrukking kan komen. Aldus het jaarverslag. De in 1969 opgetreden prijsverhogin gen, die pas in het 4de kwartaal, tot ui ting kwamen in de financiële resultaten, zullen ook in 1970 de uitkomsten gun stig beïnvloeden, meent het bestuur. Het werkelijke effect van de prijsver hogingen voor de Hoogovensprodukten zal pas in 1970 tot uiting kunnen komen. In 1969 was dit nog maar in geringe ma te het geval. Over 1969 bedroegen de prijsverhogingen gemiddeld vijf pet. Over 1970 zal dil van alle produkten door elkaar als gemiddelde 10 tot twin tig pet zijn. Daar staat tegenover dat ook de prijzen der grondstoffen (Cokes, schroot en erts) zijn gestegen evenals de zeevrachten, maar gelukkig heeft Hoogovens langjarige vervoerscontracten. Hoogovens heeft in 1969 f 453 min uit gegeven voor investeringen, evenals vo rige jaren had dit bedrag grotendeels betrekking op investeringen in het be drijf te IJmuiden. Een belangrijk deel kon worden gefinancierd uit eigen mid delen. Voor ccn ander deel geschiedde de financiering uit opgenomen langlo pende leningen. Hoogovens verwacht dat de Nederlandse kapitaalmarkt in de ko mende jaren niet geheel zal kunnen vol doen aan het omvangrijke beroep dat daarop zal worden gedaan. In verband daarmee zal het belang van buitenland se kapitaalmarkten voor de financiering toenemen. Nader wordt vernomen dat Hoogovens geen plannen in voorbereiding heeft voor een emissie. Het bestuur is nog niet tevreden met een rendement over het eigen vermogen van 6'li pet (na be lasting). De betere verwachting berust op de systematische investeringspolitiek van Hoogovens, waarmee men het be drijf wil maken tot een zg. low cost producer. Daartoe dienen de vele uit breidingsplannen waarvan in 1969 de eerste vruchten konden worden gesigna leerd. Een en ander moet leiden tot een groot afgerond geheel, waarmee de ba sis wordt gelegd voor een goede ont wikkeling en betere rentabiliteit. In 1970 zullen do investeringen, zo verwacht het bestuur, beneden de f 400 min liggen voor het bedrijf in IJmuiden. Hierbij moet bedacht wor den dat de afschrijvingen dit jaar aan merkelijk omhoog gaan zodat het ver schil tussen de investeringen enerzijds en de afschrijvingen en ingehouden wins ten anderzijds aanzienlijk kleiner zal zijn over 1970 dan over 1969 en 1968. In de komende jaren zal Hoogovens in het IJmuidense bedrijf blijven investeren. Echter, zodra het bedrijf op de Maas vlakte zal beginnen te werken, kunnen de investeringen te IJmuiden naar een lager niveau terug gaan, hetgeen dus aan ideale opvolging betekent. Hoogovens hoopt dat in het najaar het groene licht gaat branden en dat dan in bet kader van de samenwer king Hoogovens-Hösch met de bouw van het staalproject op de Maasvlak te kan beginnen. Het verslag van Hoog ovens zegt hierover dat het bestuur in 1969 veel energie heeft besteccj aan het nemen van de. stappen die nodig waren om het terrein op de Maasvlak te met spoed toegewezen te krijgen. Hoewel de vooruitzichten thans gun stig zijn, is ten aanzien van definitieve uitgifte van het terrein enige vertra ging opgetreden. Het ziet er dus naar uit, dat het bedrijf op de Maasvlakte pas tegen het einde van 1974 met de produktie kan beginnen, samen met Hösch zal Hoogovens zich inspannen om op de maasvlakte een ijzer- en staal bedrijf te stichten, dat in milieuhygië nisch opzicht tot de modernste ter we- eld behoort.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9