Spoed zetten achter plannen anders loopt het nit de hand Mijn hele dag ik een ree goed als met jongen is zie Nieuwe projecten van Rijnland in aanbouw Kritiek mr. Schokking op tijdrovende procedures Stijgende bloemenprijzen bij veiling HBG in Lisse MARKTEN Leidse agenda Riolering Snijdelwijk verstopt ISoordwijks jachtopziener fan den Burg Bericht over schade aan bolgewassen sterk overdreven DONDERDAG 9 APRIL 1970 DE LEIDSE COURANT (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN/LISSE „Wij willen met alle ons ten dienste staande middelen, en dan nog binnen de korst mogelijke tijd, de waterverontreiniging onder de knie trachten te krijgen binnen dat deel van West-Nederland, dat besloten ligt binnen de op de landkaart te trekken lijn van Amsterdam via Gouda, Den Haag en Velsen vandaar terug naar Amsterdam Deze woorden sprak gistermiddag de heer mr. F. M. A. Schokking, dijkgraaf van Rijnland, ter gelegenheid van het begin van de bouw van eigen zuiveringsinstallaties te Alphen a. d. Rijn (ruim 6 miljoen) en Lisse (4 miljoen) op het bouwterrein langs het recreatiemeer de Bijlen in Alphen a. d. Rijn. De heer Schokking zei verder, dat er zeer zeker spoed gezet zou moeten worden achter Rijnlands doel en programma daar de kans groot is, dat de situatie op het punt van de waterver ontreiniging anders uit de hand zou kunnen lopen. De heer Schokking uitte verder kritiek op de „tijdverslindende noodzaak" om overleg te plegen met tal van instanties en belanghebbenden voor tot handelen kan worden overgegaan. ,.Het wordt de hoogste tijd om te zoeken naar procedures die de tijdsduur van noodzakelijk vooroverleg kunnen bekorten," aldus de dijkgraaf. Verloren vermogen tnoet worden terug gewonnen Na 19J/5 hebben bevolkingsaanwas en industrialisering zo'n groot beroep ge daan op het zelfreinigend vermogen van het water dat het noodzaak wordt, het verloren vermogen terug te winnen. Het probleem van de waterverontreiniging is een wereldprobleem en gaat ver bui ten de grenzen van het Rijnlandse ge bied. De industrieën binnen Rijnland, zo zei de heer Schokking, leggen over het al gemeen veel begrip aan de dag als het er om gaat de waterverontreiniging te gen te gaan en in de hand te houden. Reeds in 1961 heeft de Alphen aan den Rijn aan Ingernieursbureau Dr. Ir. Kui pers opdracht gegeven tot het maken van een ontwerp dat voorzag in een bio logische zuiveringsinstallatie. Toen in 1966 bij het gereedkomen van de plan nen, de gemeente niet over voldoende middelen beschikte, en Rijnland intussen de mogelijkheid had verkregen zelfzui- veringsinstallaties te bouwen, heeft de gemeente de zuiveringstaak aan Rijn land overgedragen. 600 Palen Door het trekken aan een touw stelde de heer Schokking een hei-installatie in werking die de eerste van ongeveer 600 heipalen de grond in moest boren. Het symbolische van deze daad blijkt wel uit de ongeveer 80 heipalen die reeds in de grond waren geheid en speciaal KI LISSE De gladiolen worden nog wel aangevoerd by de Coöp. Bloenibollenvei- lingvereniging H.B.G. te Lisse, maar de handel is gedaald tot een tot nog toe ongekend dieptepunt. Dat maakt ook de vooruitzichten voor het seizoen 1970/71 weinig rooskleurig, want vele kopers, die in het begin van het seizoen tegen re delijke pryzen kochten, merken nu dat ze beter hadden kunnen wachten tot die pryzen tot beneden het lopende minimum waren gedaald. Ook de buitenlandse han del is door deze steeds verdergaande pry.sdaling de stabiliteit kwytgeraakt. Gezien de plantgoedhandel moet men er echter niet op rekenen, dat het areaal straks aanzienlyk gekrompen zal biyken te zyn. Een heel ander beeld biedt de gang van zaken bij de Vrije Bloemenveiling HBC waar de prijzen van tulpen en narcissen de afgelopen week hoog zijn geweest. In DEN BOSCH. 8 april. Vee Aanvoer totaal 7932; runderen 3080; graskalveren 590; vette kalveren 301; nuchtere kalveren 2345; schapen 391; lammeren 284; fokzeugen 13; slacht- varkens 738; biggen 190; slachtrunde. ren 1022; melk- kalf koeien 1100-1825; guiste koeien 900-1375; graskalveren 125-650; kalf vaarzen roodbont 1300- 1800; zwart bont 1100-1525; klamvaar- zen 1100-1275; gulste vaarzen 950-1225; pinken 675-875; nuchtere kalveren 125- 295; weideschapen 85-125; weidelam- meren 160-230 (ooien met lammeren); drachtige zeugen 575-685; biggen 90- 103; slachtrunderen 5.15-5.60 extra kw. 4.60-5.05 le kwal., 4.05-4.50 2e kwal.. 3.75-4.00 3e kwal.; vette stieren 4.75- 5.10; worstkoeien 3.55-3.85; vette kal veren 4.10-4.40 le kwal., idem 3.80- 4.05 2e kwal., idem 3.50-3.70 3e kwal.; nuchtere slachtkalveren 1.30-1.60 per stuk 40-65; slachtzeugen 2.25-2.30 le kawl.; idem 2e kwal. 2.20-2.25 3e kwal. 2.08-2.15; slachtvarkens 2.25-2.65; vette schapen 110-130; vette lammeren 125- 165; melk- kalf koeien even ruimer, ma tig, prljsh., gulste koeien vrij groot, moeizaam te handhaven; vette kalve ren minder, traag, lager; nuchtere slachtkalveren minder, traag, niet prysh.. schapen en lammeren gewoon iets gedrukt. Iets gedrukt, fokzeugen bekropt, kalm. nauw prijsh., lopers, biggen kort, minder vlot, nauw gehand haafd; slachtvee iets groter, stroef, vrijwel onveranderd; slachtzeugen gro ter, traag, lager. verhouding tot de Paasweek, is de voer in het begin van deze week iets der geweest. Op het moment wordt dat alweer overlapt door de koude-grond- narcissen, die in grote partijen van goede kwaliteit en lengte worden aangevoerd Ook komt er nu een dagelijks aanbod van anjers en freesia's, zij het nog in beperkte rtiate. Door de redelijke goede opbrengst van deze produkten zal dit ongetwijfeld nog ruimschoots gaan toe nemen. ENKELE NOTERINGEN. Aladin 210-260, Apeldoorn 140-180, Anne Claire 130-160, Aristocrat 160-180, Bing Crobsby 135-165, Bonanza 160-180, Bel- lona 145-170, Copland 160-180, Cassinl 135-160, Diplomate 175-200, Dover 160- 175, Emmy Peeck 150-175, Golden Eddy 155-165, Golden Apeldoorn 145-18Ó, Gu- doshnik 155-180, Jewel of Spring 145-170, Kees Nelis 180-220, London 160-170, Lustige Witwwe 140-180, Olaf 120-145, Oxford 155-175. Prominence 150-210, Queen of the Bartigon 180-230, White Sale 180-200. Carlton 145-175, Dutch Master 165-180, Golden Harvest 150- 185, Mount Hood 105-130, Rembrandt 130-160, Unsurpassable 155-180. Impera tor 160-185, Prof. Blaauw 280-360, Wed- wood 170-200. G. J. Sim 24-29, Rose Sim 22-27, Rode Sim 28-32. Keefer 26-30, Arthur 28-31. Apollo 170-220, Wh. Swan 90-150, Golden Yellow 110-135, Yellow Stone 120-165, Gemengd 80-145. Anne Marie 20-26, Delfts Blauw 28-36, Ostara 27-36, Pink Pearl 24-29, per bos 70-110. DONDERDAG 9 APRIL Kantine Clos en Leembruggen: cause rie over de brandweer voor de Ned. Ver. van Huisvrouwen; aanvang 14.00 u. StadsgehoorzaalPromenadeconcert, aanvang 20.00 uur. Schouwburg: Globe speelt „Play Strindberg", aanvang 20.00 uur. ALS V-gebouw, Witte Singel 18: leden vergadering PSP, aanvang 20.00 uur. Wlllibrordsgebouw, Oegst geest: leden bijeenkomst van Kapperspatroonbond, aanvang 20.00 uur. Maria Gijzensteeg, Parochiezaal: kaart avond R.K. Harmoniekapel, aanvang 20.00 uur. VRIJDAG 10 APRIL Stadsgehoorzaal: Leidse Kunstkring, concert Tatrai-kwartet, aanvang 20 Of deze gebeurtenis gecamoufleerd king ook in Lisse bij de Ringvaart In gesloten formatie, begeleid door de Rijkspolitie en geassisteerd door de diverse gemeente polities, werd door de circa vijftig genodigden de afstand Alphen aan den Rijn-Lisse afgelegd. Door het bedienen van een cementmolen die de eerste kruiwagen met stortbeton moest vullen werd door de heer Schok- Elke zaterdagmorgen verkeersspreekuur Politie Alphen voor op Gouda ALPHEN AAN DEN RIJN De ge meentepolitie van Alphen aan den Rijn zal elke zaterdagmorgen van 11 tot 12 uur verkeersspreekuur houden. Hierop mogen de inwoners komen met wensen en suggesties ten aanzien van het ver keersbeleid. Een ambtenaar van de dienst gemeentewerken en een politie functionaris zullen die wensen, sugges ties en eventuele klachten een uur lang aanhoren. Bij de Alphense politie vindt men dat het publiek een kans moet hebben op inspraak. Bovendien verwacht men van de inwoners ook bruikbare ideeën. Ook hoopt men eventuele reeds door de ge meenteraad genomen besluiten, die het publiek niet helemaal duidelijk zyn, na der door deskundigen te kunnen laten verklaren. Het verkeersspreekuur ls niet de eerste progressieve stap van d meentepolitie om het publiek meei vice te verlenen. Drie jaar geleden start te men hier met het uitgeven van tekaartjes bij ongelukken, ernstige tredingen, of wanneer bleek dat het pu bliek behoefte had de naam, de rang de betrokken agent, of het adres van het politiebureau te zer dagen heeft, zoals gemeld, ook de Goudse politie het uitreiken van visite kaartjes geintroduceerd. Voorboutse inbraak in garage opgelost VOORHOUT De inbraak die in de nacht van de le op de 2e Paasdag plaats vond in het garagebedryf van P. van Werkhoven in Voorhout is opgelost. 2 Jeugdige Voorhouters zijn de daders. Uit de vele tips die de politie kreeg naging leverde er één resultaat op. Het geld is opgemaakt, één autoradio was nog in hun bezit, terwijl ook de luchtdrukgeweren zijn teruggevonden. De kentekenbewijzen hebben de jongens weggegooid. T.z.t. zullen zij zich de rechter moeten verantwoorden. aanvang gemaakt met de bouw rioolzuiveringsinstallatie, gereedkomen geschat wordt op medio 1972. In hotel-restaurant „De Nachte gaal" ln Hillegom waren het tenslotte de heer van de Brugge, lid van gede puteerde Staten van de provincie Zuid- Holland en de burgemeester van Lisse mr. Berends die nog eens duidelijk wezen op het belang van deze projecten en de reeks van andere zuiveringstechnische werken die van Rijnlandswege zullen worden gesticht. Burgemeester Berends, die zojuist was teruggekeerd van de verwelkoming van de heer Bourguiba in Keukenhof, voegde hier nog aan toe, dat de problemen rondom de watervervulling met de bron van deze installatie niet zijn opgelost maar een nieuw probleem scheppen. Mobilisatie Hij bedoelde hiermee de mobilisatie van de bevolking van Lisse die er van door drongen moet worden, dat zij het zijn die door het rein houden van de gesló ten wateren, een groot aandeel leveren in het slagen van deze projecten. Dijkgraaf Schokkink maakt een verontschuldigend gebaar als de cement molen, welke hy op het bouwterrein ln de Poelpolder zojuist ln werking heeft gesteld, een te grote hoeveelheid cementbeton in de kruiwagen geponeert. Samengebalde rubberprodukten BOSKOOP Het ls dc dienst van ge meentewerken gebleken dat het riole ringssysteem ln Snydelwyk-west defect ls geraakt tenvolge van verstopping door „samengebalde" rubberprodukten. zgn. condooms, die ln onvoorstelbare hoeveel heden in de riolering voorkwamen. Aan gezien het rioolwater zleh in het buizen net „ophoopte" waardoor opstuwing ln de straatkolken en liulsaansliii tingen ontstond moesten de noodultlaten in werking worden gesteld. Reparatie van de kostbare installatie was n.l. niet op korte termijn mogelyk. Hierdoor kwanten echter de vyvers met een onaanvaardbare hoeveelheid vuil water te zitten met het gevolg vissterfte en stank. De directeur van gemeente werken, de heer Klazinga heeft zich daarom in een schryven tot de betrokken bewoners gericht cn hen daarin gewezen op de fatale gevolgen die een en ander kan hebben en verzoekt hen derhalve genoemde producten in het vervolg ln de plastic-vuilniszakken te deponeren waar ze ook in thuis horen en niet in de w.c. By het (vroeger) gebruik van vuilnis emmers gebeurde het nog wel eens dat deze „omgewöeld" of omgeworpen wer den maar nu worden reeds enkele jaren plastlevuilnlszakken gebruikt die „dicht- aan de weg worden gezet zodat aan ge noemd verzoek zonder enig risico kan worden voldaan. Voorts wijst de heer Klazinga er nog op dat het logisch is, dat men een kost bare apparatuur moet ontzien en dat de bewoners daar aan mee moeten wer ken. Het is ook hun taak dat zij mee werken om deze apparatuur zo goed mogelijk te doen functioneren. HAZERSWOUDE St. Bernardus speelt zondagmiddag, om half drie, op eigen terrein in de volgende samenstel ling tegen Leidse Boys: Gerard Zand vliet; Jan de Boer, Aad Hogervorst, Leo van Wetten en Aad Vreeburg: Wim Kaptein en Rob Kramp; Gerard Osse- voort, Jacques Koeleman, Gysbert Spie renburg en Albert van Weten. HAZERSWOUDE In de periode tussen 13 en 18 april wordt aan de Rijn een collecte ten behoeve van de kinderbescherming gehouden. NOORDWIJK „Je mag alles opschrijven wat ik zeg, maar ik wil niet dat er een foto van mij in de krant komt." De heer Van den Burg, jachtopziener te Noordwijkerhout, vindt zichzelf niet de moeite waard om in de krant te verschijnen. Zijn vrouw weet zich nog te herinneren dat jaren geleden van een familielid ook een foto in de krant kwam. „Afschuwelijk," zegt ze, „hij leek wel 70 en hij was pas 68." We zijn bij de heer Van den Burg naar aanleiding van een bericht dat een aantal reeën grote schade zouden hebben aangericht aan de bollenvelden langs de duinen. In de loop van het gesprek blijkt hij echter zo rap van tong dat wij steeds van het uiteindelijk uitgangspunt afdwalen en tenslotte ook nog een groot gedeelte van zijn levens verhaal te horen krijgen. fantastisch zulke beesten. Myn hele dag is goed als ik een ree met jongen zie." De mogelijkheid dat in de ko mende jaren, door het groeiend aantal reeën, de schade aan de bloembollen groter zal worden, sluit hy uit. „De jachtopzieners zijn hier ook om het wild in evenwicht te houden. Door het af schieten van een aantal dieren zorgen wij ervoor dat er niet meer zijn dan verantwoord is. ir slechts enkele centen méér per glas geniet U van een jonge jenever van wereldklasse: DE KUYPER EXPORTJENEVER „Die kwestie van die reeën" zegt hij, „is mijn inziens overtrokken. Hij laat een krantenbericht zien waarin staat dat de reeën de bollenvelden aan de duinvoet intrekken. „Tot nu toe is er slechts één bloemist die melding heeft gemaakt van schade aan zijn bloem bollen". Ongeveer 25 roe tulpen is dooi de vraatzuchtige reeën vernield. „Die dieren hebben dit jaar ook alles tegen gehad" zegt hy. Door het late voorjaar is er weinig groen in de duinen en daarom zijn ze het nu ergens anders op gaan zoeken. Het is begrijpelijk dat dit voor de kweker een flinke schadepost is en vooral als de vernielde tulpen tot een duur soort behoren. Het Fauna Be heer heeft toen bij hoge uitzondering 2 afschot vergunningen uitgeschreven, omdat het jachtseizoen al gesloten was. De vrydag voor Pasen werden reeën ln de bollenvelden gesignaleerd. Toen de commissie van het Fauna Beheer bij mij kwam met een afschotvergunning, heb ik eerst geweigerd. Maar ik ben tenslotte jachtopziener al vond ik dit een van de minst prettige opdrachten. Afgelopen winter nog heb ik een aan tal reeën dagelijks gevoerd met over het gehele seizoen ongeveer 500 kilo eikels. Ik heb eens op nog geen vier meter afstand, een kwartier staan kij ken naar een etende ree. Hartstikke 120 Reeën Het is ongeveer 20 jaar geleden," ver volgt hy, „dat voor het eerst reeën in Zandvoort werden uitgezet. In de loop van de jaren ls het aantal natuurlijk gegroeid en volgens een telling die eens in de vier maanden wordt gehouden, zyn het er nu ongeveer 120, Ik vind het Ongedierte Het afschieten van dieren kan meestal niet plaats vinden zonder afschotver gunning. Deze vergunning is niet nodig voor het afschieten van ongedierte zo als bunzingen, hermelijnen en wilde katten. Over deze categorie dieren zegt hy: „Het laatste jaar heb ik 16 bun zingen gevangen. Meestal geef ik ze weg aan kennissen die ze opzettten. Het gekke is dat die bunzingen niet uit te roeien zijn. Wat je ook doet, de laatste bunzing krijgt je nooit te pakken. Ver wilderde katten, geen wilde katten, komt hij ook vaak in het duin tegen. „Meestal zijn het katten die eens wat vangen en dan van kwaad erger maken om tenslotte niet meer bij hun baas terug te kern. Ook gebeurt het wel dat honden en katten door hun baas in duin worden afgezet ze verwilderen en moe ten helaas afgeschoten worden. Maar om op de reeën terug te komen, wy hebben enkele ochtenden en avon den, overdag zie je ze niet, op de loer gelegen. Zegge en schrijven 2 reeën hebben we gezien en geschoten; een bok en een geit. Hij stapt snel op een ander onderwerp over want het schieten van deze dieren stuitte hem toch wel tegen de borst. „Als ik land zou hebben zou ik veel liever voor honderden guldens een omrastering laten aanleggen dan dat ik genoodzaakt zou worden om een afschot vergunning aan te vragen. Het is dit jaar voor het eerst dat ze schade aangericht hebben en ik ver wacht dat het bij deze ene keer zal blijven. Deze mening is waarschijnlijk ook het Fauna Beheer toegedaan want de twee afschotvergunningen zyn slechts bij hoge uitzondering afgege- Paradijs De flora in de duinen is bijzonder ach teruit gegaan. „Als je het verschil ziet met zo'n twintig jaar geleden", aldus de heer Van den Burg, ,,dan geloof je je eigen ogen niet. Leek het vroeger bijna op een paradijs, tegenwoordig wil er bijna niets meer groeien. Volgens my zakt het water in de duinen, het zoet trekt er uit en het zout, waar niets op groeit, krygt de overhand. Ook de be zoekers, waarvan het aantal de laatste jaren wel vijftig maal zo groot is ge worden, richten byzonder veel schade aan, aan beplanting en afrasteringen. Een soort houtworm heeft de bomen aangetast en ondanks verwoede po gingen van de zijde van het Staatsbos beheer wordt de schade steeds groter. „Ik vraag mij af hoe het er over 25 jaar uit zal zien. Als jachtopziener houdt hy ook toezicht op het stropen. In tegenstelling tot een jaar of tien geleden, komt het stropen nu bijna niet meer voor. Hoewel hy bekent zelf, voordat hy 20 jaar geleden jachtopziener werd, ook wel eens te hebben gestroopt, behoorde hy volgens zyn eigen zeggen tot de sportieve stro pers die jonge dieren dikwyis de vrij heid lieten. Een jaax of 40 geleden is hij wel voor de kantonrechter in Lel den verschenen op beschuldiging van stropery. Voldaan vermeldt hij, dat de rechter de eis van een gulden boete, verlaagde tot 50 cent nadat hy de rech ter erop had gewezen dat hy een goede klant was en de boete daarom best wat minder duur kon. Ziekte Gedeeltelijk gevolg van deze positieve achteruitgang in de stropery is volgens de heer Van den Burg de ziekte onder de duinkonynen, myxomathose. Onge veer 17 jaar geleden ls die ziekte uitge broken, waarschyniyk uit Frankryk overgekomen, en eist ieder jaar rond juli een groter aantal slachtoffers dan het afschieten eist. Nog een maal heb ben wy het over de schade aan de bol lenvelden. De gedupeerde bollenkweker laat proces-verbaal opmaken waarna de Wildschade Commissie voor verdere afhandeling van de zaak zorg zal dar- gen. Voordat wij opstappen zegt hiji „Zet er toch maar een foto bij. Misschien kan ik nog een mooie vinden, die een jaar of tien ge leden gemaakt is."

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3