cim Eigen radio- en tv-net voor omroeponderwijs USO maakt beste beurt in NedCongresgebouw Sterren van toekomst Weer censuur opspreekbuis Niet bang zijn voor de dood! PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 9 APRIL 1970 S)e£<jidóe(Sowïci/nfc Galaconcert van straatmuzikanten Half werk niet voldoende sadeur in Guatemala gaan regeringen zich bezig houden met een betere be scherming van het leven en de veiligheid van personen met een diplomatieke status. Dit blijkt geen overbodige zaak te zijn, maar het zal half werk blijven, wanneer overheden niet verder gaan. Niet alleen diplomaten hebben recht op een bétere bescherming tegen chan- tagepraktijken, ongeacht of die gedaan worden uit politieke overwegingen of om geldelijk gewin In het algemeen zou de straf op ontvoeringen en onwettige gijzeling zwaarder moeten worden: het gaat hier immers, wanneer we. dodelijke gevolgen nog buiten beschouwing laten, om de persoonlijke vrijheid van een mens en zijn rechten op die vrijheid. Terecht zijn we in onze tijd erop uit, dat regeringen, politie en andere over heden die rechten binnen de grenzen van de wet volledig respecteren. Maar dan Kees v. d. Salm optreden tegen particulieren die zich j ynolft riool II Ulll /J »v vrijheden en misdrijven permitteren AjUtttl l UtMzIIliz!f f 67 A voor uniek tv-programma ook met alle kracht moeten vrijheden en misdrijven permitteren waarvoor we gezagsdragers in gebreke stellen. Labiel j (Van radio- en tv-redactie) rjM in dit soort gevallen grensvervaging tegen te gaan zou het dan ook goed zijn om minder tolerant te zijn tegen i handelingen die door initiatiefnemers I wellicht als spel bedoeld zijn, maar die door mede-uitvoerders gemakkelijk als serieuze daad toegepast kunnen worden. Op demonstratief gebied gebeurt er in j onze samenleving veel ook Nederland gaat dan niet vrij uit wat gemakkelijk j gedeeltelijk -avondtoilet zal aanhoren. DEN HAAG Koperen Ko, Haag! Gerrit en Leidse Door staat een event ment van allure te wachten, eerst in Nederland kunnen straatmuzi kanten voor een publiek dal het het ernstige incidenten kan ontwaarden. Verwarren we tegenwoordig niet te gemakkelijk de vrijheid van menings uiting en de manier waarop sommigen menen die vrijheid te moeten beleven? Het begrip rechtsstaat is een labiel bouwwerk aan het worden; terwijl we aan de éne kant proberen de fundamen ten te verstevigen en het dak te ver fraaien. hebben we te weinig in de gaten, dat op de etages houtworm en ander ongedierte lustig bezig is. Zoveelste lek J7EN rapport van een speciale NO'S- commissie over instructieve radio en televisie, dat nog bij het bestuur in behandeling was, is door een publicatie van de Academische Radio Omroep in openbaarheid gekomen. De „lekken" zijn in Hilversum schering en inslag; niemand zal daarom verbaasd mogen zijn dat ook de inhoud van dit rapport in de kranten staat vóór de heer Schüttenhelm c.s. daaraan hun fiat ge geven hebben. In het algemeen lijkt ons de vraag op zijn plaats of het NOS-bestuur niet te veel in petto houdt; vooral wanneer dit bestuur geen kans ziet binnen korte tijd voorlopige of definitieve beslissingen te nemen inzake een gevraagde studie of advies, kan het beter eigenerbeweging de publieke opinie inschakelen. Nu komt de publieke opinie weer via een „lek" aan haar trek. Blijft de vraag, waaraan in dit geval het lek te wijten is. Heeft het NOS-bestuur het rapport ter inzage aan de ACRO gegeven? Is daarna de Academisch Radio Omroep haar boekje te buiten gegaan? Of herhaalt zich de oude geschiedenis: om in Hilversum iets snel in de publici teit te krijgen, kan men het het beste in een map met „vertrouwelijk, niet voor publikatie' stoppen. Overigens is mischien het grote voor deel van de lekkage, dat men bij het NOS-bestuur wat meer spoed gaat maken met de behandeling van het vraagstuk van instructieve radio en televisie. Ook dat wordt in Hilversum allengs een traditie. vond organiseert dc NOS-radio i de Singcrconcertzaal in Laren het eer ste galaconccrt door straatmuzikanten; de finale daarvan zei rechtstreeks door de televisie worden uitgezonden. In een ochtendblad vroeg de NOS per advertentie straatmuzikanten voor dit nationale straatmuzikantenfestival. Man achter die adv3rtentie: Kees van der Salm. Haags producer van NOS-radio- programma's. „Sinds twee jaar", ver telt Vam der Salm in een Haags etablis sement, „organiseert de NOS op Konin ginnedag een festival voor straatmuzi kanten. Dan strijden 25 a 30 deelnemers voor een jury, bestaande uit Willem Duys. Dolf v. d. Linden en Joop de Roo (muziekman van de NOS) om de eerste, tweede en derde prijs van 300. 200 en 100 gulden. De finale was dan in een speciaal op de Dam neergezette houten tent- Happening Dit jaar wordt het grootser opgezet. Het wordt nu een soort straatmuzikanten happening. Dat houdt in dat dezelfde procedure zal worden gevolgd: dus een competitie tussen alle deelnemende straatmuzikanten, die vooraf wel gese lecteerd zijn. Maar geheel nieuw is dit jaar. dat alle deelnemers optreden op een groot galaconcert in de Singercon- certzaal" NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: De fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal VPRO: O 19.04 uur: Waar zijn de negers van vroeger? 9 19.20 uur: Wereld op wielen 29.00 uur: Journaal 20.20 uur: Schrijvers en politiek 21.20 uur: Dagboek van een oproerkra NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: De fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal EO 19.04 uur: Handvol muziek 19.15 uur: Zo maar een christen 19.25 uur Sange under Seglen film 20.00 uur: Journaal KRO: 20.20 uur: 't Schaep met de 5 pooten 22.00 uur: Schrijvers en politic .(vervolg) 22.30 uur: Journaal TELE AC: 22.35 uur: Bij leven en welzijn NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: De fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Scala 21.00 uur: Brandpunt 21.40 uur: Gunsmoke, film 22.30 uur: Riskante kerk 22.55 uur: Journaal TELEAC: 23.00-23.30 uur: Van molecuul tot n (les 12) NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: De fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.30 uur: Van gewest tot gewest 20.00 uur: Journaal TROS: 20.20 uur: De dief van Washington 21.10 uur: Nina Simone 22.00 uur: Vrouwen alleen CVK-IKOB: 22.20 uur: Tot onze diepe droefheid 22.50 uur: Journaal 19.04 uur: Scala AVRO: 19.30 uur: Weivaardigheden 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Promenadeconcert 21.20 uur: De hutkoffer, eenakter 22.10 uur: Vandaag of morgen Joseph Alfidi in Liszt Het Utrechts Symfonie-Orkest trad gisteravond als gast in het Nederlands Congresgebouw op, zulks ter vervanging van zijn Haagse collega, die momenteel een tournee door ZUritserland maakt. Gelukkige coïncidentie, toeval .k<üi "ien\ -.rm« dat tot eert Vdsth reget roifj.' moeten leiden. Wat bijvoorbeeld, in Brabant gebeurt, waar verschillende andere ensembles het gewestelijk orkest afwisselen, zou ook hier behoren te geschieden. Immers hierdoor komt het publiek te weten, wat er elders in muzikaal opzicht aan de hand is: bovendien kan men dan door een meer gecoördineerde program- Romantische Zomerconcertenserie j in Congresgebouw (Van onze muziekredactie) DEN HAAG Tijdens de veertigjarige jubileumviering van de concertdirectie J- Beek te Amsterdam werd een aantal ge talenteerde jonge kunstenaars door hun beroemde leermeesters aan het publiek voorgesteld: onder hun gehoor troffen zö beroemdheden aan als Isaac Stern, David Oistrakh, Nikita Magalov, Rafael Kubc- lik, Eduardo del Pucyo, Phia Berghout, Joseph Szigeti. Uit dit optreden volgde in het aflopen de seizoen te Amsterdam de nu bekende en succesvolle serie „Sterren van de Toekomst", waaraan velen van deze jon geren deelnamen. Deze „Sterren" zijn thans uitgenodigd ook naar Den Haag ite komen, waarzij in de komende zomermaanden in de Swee- Linckzaal van het Nederlandse Congres gebouw een serie van zes kamermuziek avonden zullen verzorgen. Als eerste in de rij geeft, op vrijdag 15 mei aanstaande, Dubravka Tomsic, enige leerlinge van Arthur Rubinstein, een pianorecital. Volgt, op 30 mei, de. pianiste Maria Tipo, die op zestienjarige leeftijd de eer ste prijs op het Internationale Muziek concours te Genève won. Als derde zal men, op 2 juli 1970, de pianist Augustin Anicvas kunnen beluis teren: winnaar van het Pianistenconcours Rio de Janeiro 1957, van het Concours Internazionale Ferruccio Busoni 1960 en van het Dimitri Mitropoulos Internatio nal Music Competition 1962 Yoko Koubo, Japanse violiste, wisselt op 22 augustus de rij pianisten af: zij is de leerlinge van Joseph Szigeti, die op het Concours International Alberto Curdi van Napels dn 1967 als eerste digde. De jonge Amerikaan Jeffrey Siegel is, op 19 september, de vijfde in de reeks en het is de Koreaanse violiste Kyung Wba Chung, 16 jaar jong, die vóór kort met de New York Philharmonic debu- teerde, aan w!e men het geven'van het slotooncert, op 29 september 1970, heeft toevertrouwd. Een bijzonderheid in deze serie zomer- conoerten: de bezoeker mag zelf de keuze bepalen voor een te spelen werk, dat dan in het tweede gedeelte van de avond zal worden uitgevoerd: bU grote belangstel ling beslist het lot. Zijn aanvrage dient men tijdens de pauze in. De bekende Haagse pianist Paul Nies- sing zal ieder van zijn jonge collega's inleiden. mering concerten presenteren, die van inhoud verrassend zijn.' Voldeed de avond ons gisteravond door de Utrechtenaren onder leiding van Roberto Benzi geboden aan de hierboven gesuggereerde wensen? Het publiek kreeg de Petite Suite Jeux d'enfants (op. 22; 1871) van George Bizet geserveerd, gevolgd door het Eerste Pianoconcert ln Es groot (1848/'49) van Liszt, waarin de jonge Amerikaan Joseph Alfidi (20) solieerde. En na de pauze klonk Brahms' Eerste Symfonie in c klein (op. 68; 1876). Men concludere dus zelf wel zij het graag bekend, dat we genoten hebben i van die kleine orkestsuite, waarin tal van charmante Franse kindertjes aan bod komen: de subtiliteiten, schuilend in deze wondermooie partituur, kwamen bij Benzl, Bizetkenner par excellence, op verrassende wijze tot leven. Verrassend ook was Benzi's confron- tatie met dr. Johannes Brahms: ont moeting van Romaans verstand met Germaans sentiment, waarin zich een oprechte en diepe bewondering bij de dirigent manifesteerde. Maar identifi ceerde zich hier de vertolker met de schepper? Benzl deed zijn best, hevig zijn best, soms zelfs te zeer zijn best, hij bleef precies bulten de sfeer, waarin dr. Johannes leefdewat niet alleen' aan de jeugd van de vertolker lag (32), doch aan de mentaliteit, die een Fransman met een Italiaanse vader nu eenmaal bezit. Diezelfde mentaliteit waarborgde ech ter ook iets heel goeds: men kreeg een reproduktie geboden, waarin exact bléék weergegeven, wat ln de partituur was neergelegd. Duidelijk, transparant wat, geconstateerd de bepaald niet gun stige akoestische omstandigheden, geen gering compliment voor leider en orkest nhoudt. Datzelfde orkest gedroeg zich ook prijzenswaardig in zijn begeleiding bij Liszt. Het was zich zijn verantwoorde lijkheid bewust, ook blijkend uit hel feit, kort voor de aanvang nog in de Prins Willem-Alexanderzaal had geëx perimenteerd. En Joseph Alfidi, winnaar van concoursprijzen, op alle podia van de oude en nieuwe wereld bekend, speelde dat Concert in Es met verbluffend gemakzijn er eigenlijk tijd nog pianisten, die niet goed spelen? echter schreven, dat hij met zijn optreden op ons diepe indruk ge^ maakt heeft, zouden we een onwaarheid uitspreken: de muziek verscheen en ver- dween. doch met de romantische gran- deur van de maker, met diens zucht tot j epateren, tot schitteren kregen we in feite geen contact. Daarom gevoelden we ons na afloop wel ietwat geïsoleerd te midden van een J geestdriftig juichende mensenmenigte. als alles goed gaat. tevens een lichtend voorbeeld met eigen ogen kunnen aan schouwen. Het is de bedoeling dat de wereldberoemde Engelse Don Partridge voor zijn collega's zal optreden. Par tridge is de man die cooit-nadat hij ont dekt was toen hij voor een Londense bioscoop stond te spelen over de hele wereld de top tien bereikte, zeer rijk werd en toen de Royal Albert Hall huurde om al zijn collega's daar te laten optreden. „Dat heb ik gezien en toen dacht ik. Dat moet in Nederland toch ook kun nen Die gedachte kon verwezenlijkt worden omdat het Jaarlijkse muzikan- tenfestival ook al naar een idéé van Van der Salm daartoe ruime moge lijkheden bood. Herensokken Maar dat is nog niet alles. Er gaat ook een uitnodiging naar ..Auntie" Meg een oud dametje dat iedere dag in Londen op een kruispunt staat te spelen- „Aun- tjMiëP -Meg. zegt Van der Salm, „is heli beste te omsohi-ijvén als een soort Cero- nationstreethuismoeder. Ze treedt op met zwarte herensokken aan en loopt op gympies. Ze ziet er zeer slonzig en stem dat 'artli: 18.20 UitzendlnL •artij. AVRO: 18.30 Stere< 18.40 Kwispel quiz) Skymastei smoezelig uit, heeft. Die twee doen overigens niet mee aan de wedstrijd. De deelnemende straat muzikanten ..deelname staat open voor iedereen die op straat met muziek maken zijn brood verdient" hebben 22.38 Medec ook financieel voordeel van hun deel- neming als ze-niet ln de prijzen vallen. 23.20 „Mansen" Van der Salm: „De hele dag zal de NOS-radio zo om het uur het optreden van alle deelnemers uitzenden. De jury kiest dan drie mensen uit die dan des avtmds na het concert uit zullen maken wie één. twee en drie worden. Daarna zal worden geprobeerd alle deelnemers met z'n allen één nummer te laten spe len. Het concert wordt op een l.p. vast gelegd en als het een succes is. gaat die de handel in- De recette van het concert wordt verdeeld onder de deelnemers en tijdens het concert zal in de zaal „gc- manst" (rondgaan met het centenbakje) g!f0ss'^ateirtaiiden) -wol-den" door-twee nationaal bekende kieUt'ërs. 10.10 Arb. figuren. En ze kunnen natuurlijk ook 11.02 Nieu\v»wai._3o zuid-Nedëi in Laren zelf mansen"moderne 11.55 Boi Het wordt een goed jaar voor Koperen pros.'amma ovcC ontw?!ke!inT' Ko, Haagse Gerrit 18.55 Voor de maatschappelijke vraagstuk) licht. 19.15 Stereo: Leger Des Hellskwartier. I 19.30 Kerkorgelconcert: klassieke muziek f 20.00 Ferdinand Huick, seriehoorspel (deel lentsmuziek. 19.25 Ge- 22.30 Nieuws 1 22.38-22.45 Pariet BELGIS 324 m (Net desportuitslagen. 1 Popmuziek. 18.28 Paat- iziek. 18.35 Verkeerstlps. Iwenken. 18.55 Lichte zang. 19.00 Nie' rbericht en actualiteiten. 19.40 Grarr imuziek. 19.45 Politieke uitzending. 10 Lichte grammofoonm 8.11 Radiojournaal; 8.30 De Gr NOS: 9.00 Internationaal Specti (gr). <11. 1 Leidse Door- ACRO publiceert NOS-rapport JKRSf 'M" SS* /oorncnnng1 z.aJ unzenoing voor de 11.03 De Felix Meurders Show. VPRC duw. NOS: 12.40 Stereo: Licht lnstru- Nieuws. 12.03 Top-30. <13.00 Nieuws). «al trio. 12.50 Recht en slecht, praatje. 14.00 Nieuws. 14.03 Suzie Cream 1 Nieuws. VARA: 13.11 Actualiteiten. AVRO: 15.00 Nieuws. 15.03 Muziek B Stereo: Semi-klassieke muziek (gr). (16.00 Nieuws). 17.00 Nieuws. 17.02 Radlo- 14.00 Radiomagazine, met gewijde mu- journaal. 17.05-18.00 Zingende Bougie: lezingen. NOS: 15.00 Stereo: Aspec- rleerd platenprogramma voor automobi kamermuziek (opn). 15.45 Toei sche Informatie uit binnen- VPRO: 16.00 VPRO-Vrijdag: g gramma. (16.00 Nieuws: 17.55 persoverzicht. 17.00 Wielrennen: AMSTERDAM De Stichting Acade mische Radio Omroep (ACRO) heeft de hoofdpunten bekendgemaakt uit een rapport dat de NOS-commissie Instruc tieve Radio en Televisie enkele maanden geleden aan het NOS-bestuur heeft uit gebracht. Taak van de commissie was de mogelijke samenwerking te bestude ren tussen NOS. Tcleac, Ned. Onderwijs Televisie (NOT) en ACRO. ADVERTENTIE ANTENNE ANTENNE ANTENNE ANTENNE Bevrijdings concert Die Haghe DEN HAAG Het gemengd koor Die Haghe onder leiding van Rudy de Heus geeft op zaterdag 25 april een Bevrij dingsconcert in de Grote Kerk te Den Haag. Medewerking verlenen het Haags Hervormd Kerkkoor onder leiding van John Verheyen, leden van het Residentie orkest, organist Piet Kraak en de so listen Karin Ostar. sopraan. Antoni Dut- kiewicz, bas. en Chris Koning, harp. Uitgevoerd zullen worden o.a. delen uit het Requiem van Cherubini. Vijf Bou- tensliederen voor gemendg koor, sopraan solo en strijkorkest van Rudy de Heus en een Bevrijdingscantate die deze com ponist speciaal voor dit concert schreef Kunst en kunstenaars 1"' Het Nieuw Rotterdams Toneel geeft op donderdag 16 april in het HOT de eerste voorstelling voor Den Haag van twee eenakters van Chiem van Houweninge, t.w. no. 30048 en De laatste trein. Onder regie van Chiem van Houweninge werken hieraan mee. Cocki Boonstra, Huib Broos, Jules Croisel en Sacco van der Made. De dekors zijn van Frank Raven. Het Nieuw Rotterdams Toneel geeft op dinsdag 14 april in de Koninklijke Schouwburg wegens groot succes nog een voorstelling van Feydeau's „Mijnheer gaat op jacht". Onder re gie van Jules Royaards werken hier aan mee: Lies Franken. Elly van Ste kelenburg, Lucienne Scheeres, Wim van den Heuvel, Pieter Lutz, Sacco van der Made, Jules Royaards en Frans Zuidinga. Zuidelijk Toneel Globe speelt vrijdag april in de Stadsschouwburg van Haarlem voor de vijftigste maal ..De Millderheids 11 Ota Spaanse hoer" van Hugo Claus. Bijna 40.000 mensen zullen dit stuk dan gezien hebben. hoopt met de publikatie een discussie over radio- en t.v.-onderwijs op gang te brengen. „De besluitvorming is niet gediend met geheimhouding", aldus ACRO-voorzitter De Haan. ACRO, Teleac en NOT menen dat voor instructieve uitzendingen o.m. een ge heel t.v.-net en een geheel radionet be schikbaar moeten worden gesteld. De commissie erkent dat dit noodzakelijk zou zijn indien in zeer ruime mate in structieve uitzendingen via radio en t.v. zouden moeten plaatsvinden. Gezien de problemen die een dergelijke uitbreiding oproepen bepleit de commis sie een zorgvuldig voorbereide onder zoek en evaluatieperiode van enkele jaren. De ACRO acht dit volkomen overbodig. „Deze onderzoeken hebben in binnen- en buitenland reeds jaren ge leden plaatsgevonden; de principiële bruikbaarheid van radio en t.v. voor onderwijsdoeleinden staat buiten twijfel. Waar het volgens de ACRO om gaat is de optimale inpassing van radio en t.v. in het onderwijs. Dit kan. volgens de ACRO, alleen als het omroeponderwijs onafhankelijk kan functioneren van de algemene publieksomroep. Inzake Teleac is de commissie v oor standster van een zo nauw mogelijke integratie van het Teleacpakket in de programmering van de omroeporgani- Binnen de NOR-programmadiensl ;n afdeling educatieve program ma's moeten worden gevormd, waarin tevens de programma's die de NOS in samenwerking mei Teleac program meert, kunnen worden geïntegreerd. Voor de financiering ligt het volgens de commissie voor de hand dat de Teleac- programmasoort kan putten uit de luis ter- en kijkgelden. De ACRO-NOT-pro- gramma's zouden bij grote uitbreiding uit de onderwijsbegroting kunnen ko men. aangezien hel hier om. leermid delen gaat. Moet een schrijver aan politiek doen Het Fries Museum te Leeuwarden, dat sinds 1 januari wegens verbouwing gesloten is geweest, werd gisteren heropend door mr. R. Hotke. direc teur oudheidkunde en natuurbescher ming van het ministerie van CRM. La Mama Repertory Company uit New York geeft de tweede helft van deze maand/voorstellingen in het Mickery Theater te Loenersloot. Van 14 tot en met 19 april wordt gespeeld Ubu en Arden of Faversham en van 21 tot en met 26 april Heimskringla. Het ACRO-bestuur is het in grote lijnen eens met de kritiek van het commissie lid drs. I. J. van Houte (VPRO en Ned. Schoolradio), wiens minderheidsnota aan het rapport is toegevoegd. Hij vindt dat onderwijs en volksontwikkeling om doortastende maatregelen inzake het ge bruik van de media vragen. „De totale onderwijs- en vormingssituatie in Ne derland gedoogt niet, dat men eerst theoretisch de behoefte gaat peilen om pas daarne de instructieve omroep te institueren", aldus drs. Van Houte „Indien de financiering gevonden moet worden in de omroepbijdrage, zal ge geven ons bestel de instructieve omroep een stiefkind blijven" meent hij. De .VPRO organiseert king met de Maatschappij der Neder landse Letterkunde voor de derde maal een t.v.-uitzending. De eerste ligt nog vers in ons geheugen: de wrange ver toning in de Amsterdamse Vondelkerk met de z.g. huldiging van Gerard van het-Reve en de tweede was een dich- tersbijeenkomst in de wintertuin van het oude „Kras". De derde gaat weer in Amsterdam, in het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen. Bedoeling'is een serieuze discussie-avond zonder va riété-aangelegenheden dus. 'Een koor kan er nog net bij. Hoofdthema van de avond zal zijn: Moet een kunstenaar politiek-maatschappelijke bindingen hebben en moet die binding al of niet in zijn werk tot uiting komen. Er wordt over gepraat door Harry Mulisch. Hella Haasse, Jan Wolkers. J. Bernlef e a. Na de pauze komen een componist, een balletdanser en een kunstschilder aan het woord. De her denking van de 150ste geboortedag van Multatuli zal als uitgangspunt geno men worden. Nederland I, 20.20 uur. HILVERSUM De personeclsraad van de omroepen in Hilversum heeft tij dens haar maandelijkse bijeenkomst ontwaardiging wordt geconstateerd dat op verzoek van de heer B. Schrij ver, hoofd van de afdeling personeel en sociale zaken bij de NOS opnieuw is ingegrepen in het redactionele ge deelte van het personeelsorgaan Men is van mening dat door de be moeienissen van genoemde niet-jour- nalistieke functionaris binnen korte tijd tot tweemaal toe de omroep in op spraak is gebracht. Herhalingen van dit optreden wordt in hoge mate on gewenst geacht. De personeelsraad heeft een commis sie uit zijn midden benoemd, die de opdracht heeft gekregen om zich te oriënteren over de „spelregels" die zullen worden opgesteld door de re dactieraad in overleg met de perso neelscommissaris van de NOS, de heer K. K. de Wilde. Ierugblik Op de slotzitting van het pastoraal concilie te Noordwijkerhout sprak kardinaal Alfrink gisteren o.m. over haast onvermijdelijke bezwaren t.a.v. de verslaggeving over het concilie in de publiciteitsmedia. „Samenvattingen moeten samenpersingen worden" zei hij en hij benadrukte dat daardoor nuanceringen die essentieel zijn voor de sfeer tijdens de zittingen dreigen niet over te komen. Dit is inderdaad een reëel gevaar. Journalistiek bedrijven ongeacht of dat door de schrijvende pers of dooi de t.v. geschiedt is steeds de kunst van hel samenvatten en elke journa list is er zich van bewust dat het „U moet zich niet voorstellen dat u hier ten eeuwige dage zult blijven" zei eens een predikant aan iemand die hem zijn zakelijke plannen samen met zijn toe komstdromen ontvouwde. De man keek stomverwonderd. Maar die man leeft in ieder van ons. Ten opzichte van de dood plegen wij een goedaangeleerde struisvogelpolitiek. De CVK-IKOR- serie waarvan vanavond de eerste do cumentaire wordt uitgezonden wil er het zijne toe bijdragen om daar iets aan te veranderen: om ons open te stel len voor het onvermijdelijke zonder al lerlei verdrongen angsten. De samen stellers hebben geput uit onderzoekin gen en ervaringen van medici, zielzor gers. psychologen, filosofen en letter kundigen. mensen die zich op het pro bleem wilden bezinnen. De CVK-IKOR ziet het als een pastorale taak deze pro blematiek in een duidelijk verstaan bare vorm te bieden. Dit eerste programma waaraan men sen als A. van Dantzig, psychiater, pas tor .T. C. Schreuder, de arts J. A. M. Matthijsen, schrijver Jan Wolkers en Koos Postema meewerken, wil een in druk geven van de impasse waarin de westerse samenleving met betrekking tot sterven en dood is geraakt. Nederland II, 22.20 uur. moeilijkste onderdeel van zijn vak is te beslissen wat hij kan weglaten zonder in subjectieve verslaggeving te vervallen. In dit verband willen we graag vast stellen dat de KRO met zijn dagelijk se concilieverslaggeving naar onze mening voortreffelijk werk heeft ge daan. tVe kregen de indruk dat zowel de besluitvorming alsook de sfeer van Noordwijkerhout goed overgekomen ,is en dat de diverse stromingen en standpunten redelijk aan hun trekken kwamen. Omdat een recent onderzoek aantoon de dat t.v. voor de „beminde gelovi gen" als informatiebron van meer be lang is als de preekstoel willen we de KRO (en redacteur Frans Wijsen) graag complimenteren om deze ver slaggeving. Ook al omdat ze voorbeel dig oecumenisch gericht was en steeds ruimte liet voor oordeel van de ..waarnemende christelijke broeders". De KRO leverde voorts een ongeloof lijk-boeiend programma rond de „Zwarte Adelaar", man die in gesprek met Henk Neuman zün eigen levens verhaal vertelde. Voor de waarheids- getrouwheid ervan zouden we, uit vrees voor brandwonden, onze hand niet in het vuur durven steken, maar een kapitaal verhaal was het zonder enige twijfel! En et was Arsenal-Ajax. Voetbal op t.v. is voor ons ongeveer het einde' Zelfs op een zwembadachtig veld dat (met zijn glimlichteffecten hindert niet alleen het spel, maar ook de t.v. In hot zwembad werd het toch een snelle wedstrijd die. ondanks het ma tige BBC-beeldverslag (bal te vaak zoek, geen herhaling van spannende momenten), ons volop heeft geboeid. Commentator Coen Verhoef, beste man die dc NOS te bieden heeft, deed zijn werk redelijk. Dat hij niet alle scheidsrechterlijke beslissingen kon overzien leek ons bij deze arbitrage begrijpelijk. Dit geldt niet het feit dat hij niet wist dat een scheidsrechter een notitie in zijn boekje maakt als een doelpunt gescoord wordt. Zijn kanttekening op dat tijdstip was be paald onzinnig. Vg. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2