AJAX ZONK DIEP WEG IN MOERAS VAN HIGHBURY Michels:Voor Ajax is deze nederlaag zelfs een Alles-of-niets in Amsterdam Arsenal sloeg hard toe Engelse pers: Arsenal zal doelpunten hard nodig hebben Zware boete Derby County DONDERDAG 9 APRIL 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 (Van onze sportredactie) LONDEN Er moet volgende week in het Olympisch Stadion te Amsterdam een wonder gebeuren wil Ajax doordringen tot de eindstrijd van het toernooi om de Runners Up-Cup. Voor de Amsterdammers, die na een nederlaag in Oost-Duitsland Carl Zeiss Jena zo fraai uitschakelden, was de eerste krachtmeting met Arsenal voor de halve finale een grote deceptie. De formatie van Rinus Michels, zo fier op kop in de nationale com petitie werd op Highbury bevolkt met constant yellen aanheffende Engelsen kansloos met 30 ver-- slagen. Geen moment bereikte Ajax het niveau van het zo succesvolle Europa-Cupwedstrijden van vorig jaar toen het tenslotte door A.C. Milan van de beker werd afgehouden. De Amsterdammers kregen gewoon de gelegenheid niet om tegen de onophoudelijk aanvallende Britten in hun normale spel te komen. Arsenal won verdiend en niet geflatteerd. Het werd zelfs een drama voor Ajax. Rinus Michels, die enkele uren voor de ontmoeting het nog waagde te verklaren dat Ajax zonder al te veel moeite door deze ronde zou komen omdat de Engelse ploeg „boerenkoolvoetbal" zou spelen, kreeg een grote teleurstelling te verwerken toen de man op het scorebod enige minuten voor het einde met een brede grijns de drie achter Arsenal kon ophangen. Drie-nul, een uitslag die Ajax en de drieduizend teleur gestelde supporters niet hadden verwacht. (Van onze sportredactie) LONDEN In de kleedkamer van Ajax heerste gisteravond na de teleur- ■tellende ontmoeting tegen Arsenal geen opgewekte stemming. Voorzitter Jaap van Praag, normaliter niet bang een beetje publiciteit, hield de kleedkamerdeur langer dicht dan ge woonlijk. Trainer Rinus Michels kon niet lachen. Met een verbitterde stem liet hij horen dat het een te ruime nederlaag was geworden". We hadden bij de rust onze tactiek bepaald: Ajax moest op de nederlaag van 10 gaan «pelen. In Amsterdam zouden we niet kansloos zijn met deze achterstand. Nu het toch nog drie nul is geworden, zullen we alles of niets moeten spelen. Ik had deze uitslag niet verwacht. Als ik eerlijk moet zijn geloof ik zelfs dat 30 veel te veel was voor Arsenal en voor Ajax een beetje te veel om in Amsterdam nog in te kunnen lopen". E.K. PENTATHLON Ceulemans bijna zeker van titel MURCIA Dc Spanjaard Galvez is de enige die Ceulemans nog van dc Europese titel pentathlon zou kunnen afhouden. Maar de kansen van Galvez die gisteren in vier beurten in het libre Aguilera won. terwijl Ceulemans in twee beurten Muller versloeg, zijn puur theoretisch. Want na elf partijen heeft Ceulemans 1 punten, Galvez volgt met een achter stand van vijf punten, Wijnen is acht punten achter geraakt, Müller liefst elf, terwijl Aguilera met vier punten uit twaalf partijen al bijna zeker is van de laatste plaats. De uitslagen zijn: Driebanden: Wijnen (Ned.) 54 Müller (Wdl.) 60 74 6 74 8 0.729 0.810 Ceulemans (Bel.) 6( Aguilera (Spa.) 36 45 9 45 5 1.333 0.800 71/2: Wijnen 301 Aguilera 205 18 86 18 76 16.66 11.38 Galvez (Spa.) 73 Ceulemans 300 8 24 8 194 9.12 37.50 Libre i Aguilera Galvez 500 4 5 4 284 1.75 125.00 Müller 255 Ceulemans 50! 2 255 2 433 127.50 250.00 Rinus Michels was erg down en diri geerde zijn spelers onmiddellijk naar de gereedstaande bus. „Een nederlaag van 20 zou nog acceptabel zijn voor de wedstrijd in Amsterdam, maar drie doelpunten verschil is voor elke ploeg een onoverkomelijke tegenslag. Voor Ajax betekent deze nederlaag zelfs een afgang". Sjaak Swart, die enige minuten voor het einde van een strafschop veroor zaakte, was de enige die nog optimis tisch over de returnontmoeting kon praten: „Wij hebben op ons donder gehad, maar vergeet niet dat Carl Zeiss Jena ook een goede uitgangspositie had. In Amsterdam spelen we altijd sterk, bovendien had dit veld niets met een voetbalstadion te maken. Laat Arsenal maar komen, want in Amsterdam zul len we vrijuit kunnen spelen. Arsenal heeft immers een ruime voorsprong en. dat vergemakkelijkt voor ons het spel. We snijden er doorheen als een warm mes in een pakje boter", zei Sjaak Swart terwijl hij de modder van zijn voetbalschoenen afsloeg. Barry Hulshoff treurde er niet om dat zijn naam in het beruchte scheids- rechtersboekje was gekomen. „Radford was er bijna doorheen. Wat doe je dan? Je grijpt hem waar je enig houvast hebt", aldus de Amsterdamse achterspe ler die Ajax toch nog een klein kansje in de returnwedstrijd gaf. ..Arsenal ?speelt echt Engels voetbal. Hard maar toch sportief. Arsenal is er echter nog niet, want ze komen ons ook nog een keer tegen" zei Hulshoff gedecideerd. Piet Keizer, die in de tweede helft werd vervangen door Ruud Suuren- donk, was matig te spreken voer de leiding en het keiharde Engelse spel. „Ik heb aan Michels gevraagd om mij in de tweede helft te laten vervangen; ik had last van een oude blessure in mijn knie en bovendien had ik het gevoel dat Tschenscher die mij twee jaar geleden al eens van het veld had gestuurd in de interland tegen Joego slavië, iets tegen mij had". Wim Suurbier zag het helemaal niet meer. „De uitslag is voor ons te veel. Arsenal speelde keihard voetbal en ik geloof dat we inderdaad te licht tegen deze tegenstander hadden aangekeken. Ajax heeft veel internationale ervaring, maar tegen Engelse clubs hebbep we te weinig gespeeld. Dit was voor ons een te grote verrassing. Het is me zwaar tegengevallen. Voor mij hoeft het niet Nico RIJnders was de enige AJaded die door zijn teleurstellingen heen toch nog de waarheid durfde te zien. „We hebben verdiend verloren, Arsenal was voor ons te sterk". Het was overigens een verdiende ne derlaag. Ajax had de ontmoeting tegen Arsenal te licht opgenomen. Rinus Mi chels hoopte te kunnen steunen op de grote internationale ervaring van zijn ploeg. De stugge Ajaxtrainer klapte gisteravond echter volkomen in elkaar toen hij met zijn altijd zo geprezen voetbalkennis tot de ontdekking was gekomen dath ij zich had vergist in dit Arsenal. Natuurlijk waren excuses te vinden. Het draineersysteem van het roemruchte Highbury had het overvloe dige water dat twee uur voor de wed strijd met bakken naar beneden was gekomen, niet kunnen verwerken. Highbury lag erbij als een moerassig eiland in de wijk van Arsenal. Ajax had duidelijk meer moeite met het moeilijk te bespelen veld. De stevig gebouwde Arsenalspelers bleven ge makkelijker op de been terwijl de lichtvoetige Ajacieden moeilijk overeind konden blijven bij de harde tackles van de door bijna 50.000 toeschouwers opge zweepte Gunners. Het klopte niet in de achterhoede van Ajax. Doelman Gert Bals kreeg onvoldoende steun van zijn achterhoede met uitzondering van de lichtvoetige Nico Rijnders die met kwa jongensachtige sprongetjes de harde charches van Arsenal kon ontwijken. De foutieve beslissingen van de West- duitse scheidsrechter Kurt Tschenscher, die in voorgaande internationale wed strijden van Ajax, Feijenoord en het Nederlands elftal een anti-Oranjehou ding had aangenomen, waren mede van invloed op het povere Ajaxspel. Slechts bij vlagen liet Ajax zien dat het over een formatie van internationaal gerou tineerde spelers beschikt. Pas ver in de tweede helft kwam Ajax op dreef. Voorzitter Jaap van Praag kon zijn teleurstelling na afloop moeilijk ver werken. „De scheidsrechter was uitge sproken slecht en het tweede doelpunt viel erg ongelukkig. Op dat moment had Ajax de wedstrijd kunnen beslissen want onze jongens waren toen veel sterker". Allemaal juist, maar welke veront schuldigingen Ajax ook aanvoerde: de nederlaag was verdiend. Ajax had zich vergist in het enthousiast spelende Ar senal. Het overrompelende begin van Arsenal bracht het fanatieke publiek (46.000) in de juiste sfeer. Het Engelse publiek wereldberoemd om zijn „com munity singing", leefde zich uit bij de snelle combinaties van Peter Radford en George, die later twee doelpunten voor zijn rekening zou nemen. Onvriendelijk De eerste kennismakingen waren on vriendelijk. Ajax werd overrompeld en moest uit een ander vaatje gaan tappen. Met grove tegenacties probeerden de anders zo fantasierijke en geslepen Ajacieden Arsenal af te remmen. Dit resulteerde in een officiële waarschu wing voor Barry Hulshoff, die in de dertiende minuut de razendsnelle Rad ford bij z'n shirt greep. Arsenal, aange moedigd door een schreeuwende massa waarin de drieduizend Nederlandse supporters als verlegen jongetjes met lede ogen moesten toezien dat Ajax kansloos was, verhoogde het tempo en gaf Ajax geen schijn van kans om in het eigen spel te komen. 5 geen doorkomen Arsenalverdedigers Ronde van België JAMBES Herman van Springe! heeft gisteren de tweede etappe van de Ronde van België gewonnen. Hij legde de 192 kilometer van Virton naar Jambes af in 4 uur 42 minuten en 35 seconden. Zijn landgenoten Roger de Vlaeminck en Eddy Merckx legden even als dinsdag beslag op de tweede en der de plaats. De beste Nederlander was Jan Krekels, die zevende werd. Sprlngel (Belg 192 V 'olgt i etappe Is: 1. Van Sprlngel (Belg.): op 30 sec. 3. Merckx (Belg): op 2.02 4. Verbeeck (Belg.): op 3.23 5. Godefroot (Belg.): 6. Sercu (Belg.); 7. Ve- kemans (Belg.): 8 Van Clooster (Belg.): 9. Van VUerberghe (Belg.); 10. Roslers (Belg 11. Zoontjens (Ned.); 16. Schepers (Ned.); 19 Janssen (Ned.): 23. Karstens (Ned.); op 7.32 32. Krekels (Ned.); 46. Vlanen (Ned.); SI. Den Hartog (Ned.); op 12.30 58. Holst (Ned.); op 17.48 66. Poortvliet (Ned.); op 21.57 75. Ser pent! (Ned.) en op 28.36 78. Frljters (Ned.). Een kogel van George werd door een reflexbeweging van doelman Bals tot hoekschop verwerkt, maar in de vijf tiende minuut vormde een kapitale de- fensiefout van Ajax de inleiding tot de grote nederlaag. Vasovic raakte de bal half en gaf de vrijstaande George alle kans om te scoren: 10. Het duurde tot de 23ste minuut eer Ajax vlak voor het doel van Arsenal kon komen. Arsenals doelman Wilson had evenwel geen moeite met het listi ge balletje van de zwaar bewaakte Johan Cruyff. „De Nederlandse George Best" kreeg geen been aan de grond. Aanvoerder Frank McLintock en werkpard Kelly volgden Cruyff van links naar rechts, die zich niet kon vrijspelen en kansloos bleef. Gehard De in het Engelse profvoetbal gehar de Arsenalspelers vreesden persoonlijke duels niet. Aanvoerder Frank McLin tock en George Storey kwamen naast Barry Hulshoff in het zwarte boekje van de zwak leidende scheidsrechter. Na de rust behield Arsenal het initia tief. De Londenaars waren dicht bij de tweede treffer toen Kelly hard inkopte, maar de bal ging net naast. Eenmaal kreeg Johan Cruyff een metertje vrij heid, maar scheidsrechter Tschenscher besliste buitenspel. '-SSK Fraaie redding van Gert Bals, die de bal voor „de man met het harde schot" Sammels weggrist. Arsenal bleef gevaarlijk aandringen. De Ajaxsupporters, die zich nog steeds angstig stil hadden gehouden op de grote tribune lieten de Zilvervloot Highbury binnenvaren en uit deze mo rele steun putten de moedeloos gewor den Ajacieden het laatste greintje hoop op succes. Het duurde nog twintig mi nuten alvorens Ajax onder de zware druk kon uitkomen. De combinaties lie pen iets vloeiender en Ajax trok ten aanval. Knock out Juist in deze periode van Ajaxover- wicht kwam Arsenal in de 32ste minuut echter op 20. Uit een geraffineerde voorzet van Peter Radford schoot Sam mels hard in, maar Bals stopte het schot. De terugspringende bal werd echter hard geretourneerd (20). Twee minuten later bestrafte Tschen scher een harde charge van Sjaak Swart tegen Graham met een straf schop benut door George: 30. Dit was de knock-out voor Ajax. De Amsterdammers waren kansloos versla gen. Ajax h„d gefaald. Piet Keizer, de enige speler die tot de nist vervangen werd, verliest een duel LONDEN. De Engelse ochtendbladen achten over het algemeen de voorsprong van 30 die Arsenal tegen Ajax heeft genomen voldoende om de eindstrijd van het toernooi om de Runners-up Cup te bereiken. Minder eenstemmig is men in zijn kwaliteitsoordeel over de macht van Arsenal. Alleen de Daily Mirror en de Daily Mail geven Arsenal als ploeg alle lof. De Sun en Daily Express zien de kracht van de club meer in manager Bertie Mee, die de moed had zijn duurste speler (Marinello) uit het elftal te halen en de veel simpeler en rechtlijniger, maar op dit veld beter te gebruiken, Armstrong in te zetten. In de Daily Mail schrijft Brian Jones onder de kop: Arsenal be wijst zijn grootheid. „Arsenal slachtte gisteravond een goede ploeg en ver moordde tevens de mare dat het elftal alleen zwakke Europese tegenstanders kan verslaan. Een voorsprong van 30 in deze halve finale van de Runners-up Cup is beslissend. Er zal een onvoorstel bare ineenstorting van Arsenal voor nodig zijn, wil de ploeg met vier doel punten versahil verliezen in Amsterdam Ajax had een goede ploeg, maar in het begin en aan het eind van de wedstrijd was het team niet opgewassen tegen Arsenal". Zekerheid In de Daily Mirror sahrijft Ken Jones: „De voorsprong die Arsenal heeft ge nomen is zeker voldoende om de halve finales van het Runners-up Cuptoernooi door te komen, ondanks de reputatie van Ajax als één van Europa's sterkste ploe gen. Ajax met zijn bijna complete ploeg internationals en de zwikzilverachtige en altijd gevaarlijke Johan Cruyff speelde met de zekerheid, opgedaan in een lange reeks wedstrijden in het Euro pese topvoetbal, maar Arsenal had het geluk in de laatste faze de slagvaardig heid terug te vinden". Kracht De Sun schrijft, dat Arsenal gisteren het nog sneeuwachtige Engeland een 6tukje lente heeft laten zien. „De triomf van Arsenal op Ajax garandeert de Lon- dense club vrijwel zeker een plaats in de finale in het Europese topvoetbal, na jaren afwezigheid. Een groot gedeelte van de wedstrijd voor en na de rust demonstreerden de Hollanders hun kracht In die periode heeft McLintock voorkomen dat Arsenal in Amsterdam voor een onmogelijk taak zou komen te staan. Drie goede reddingen van Tom Wilson op schoten van de aalgladde Cruyff waren het bewijs van de kracht van Ajax, die Liverpool drie seizoenen geleden vernietigde. Het is zonder meer duidelijk dat Ajax een wonder nodig heeft om volgende week Arsenal de grote ambities te kunnen ontnemen". Gordon Giller van de Daily Express vindt dat Arsenal elk van zijn drie doel punten hard nodig zal hebben om de tweede wedstrijd te doorstaan, omdat Ajax één van de meest slagvaardige ploegen van Europa is. „Arsenal heeft het in zoverre gemakkelijk gehad, dat de Nederlanders alleen maar naar Lon den gekomen waren om te verdedigen. Dat gaf Arsenal de gelegenheid die macht te tonen". McNab (Arsenal) vervangt Madeley LONDEN Paul Madeley van Leeds United, die dinsdag door Sir Alf Ramsey werd aangewezen als vervanger van clubgenoot Paul Reancy in de Engelse selectie voor hei wereldkampioenschap voetbal, heeft zich gisteren teruggetrok ken. In een verklaring, die de Engelse Voet balbond gisteren in Londen uitgaf, staat dat Madeley zich om persoonlijke rede nen heeft teruggetrokken. De 6peler van Leeds United zegt zich zeer vermoeid te voelen door het grote aantal wed strijden dat hij dit seizoen reeds heeft gespeeld. Madeley wordt op zijn beurt vervan gen door Bob McNab (Arsenal), die reeds op de lijst van twaalf reserves voor Ramsey's selectie stond. McNab speelde tot nu toe viermaal in het Engelse elftal. LONDEN De Engelse voetbal club Derby County is door een gezamenlijke commissie van de ..Football Association" en de „Foot ball League" veroordeeld tot het betalen van een boete van 10.000 pond sterling (87.000 gld.) wegens financieel wanbeleid. Het is de hoogste boete die ooit in de Engelse voetbalgeschiedenis Is opgelegd. Derby County, dat vorig jaar van de tweede naar de eerste divisie promoveerde, werd voorts uitgesloten van deelneming aan Europese bekertoernooien in het nieuwe seizoen, alsmede het spelen van vriendschappelijke wedstrijden tegen welke club dan ook. Afgelo pen maandag won Derby County nog met 52 van MW. Engelse league Voor de competitie van de Engelse League werden gisteravond drie wedstrijden gespeeld. De uitslagen zijn: Manchester UnitedWest Bromwich Albion 70 South amptonManchester City 00 en SunderlandEverton 00. In de Bundesliga zegevierde Mün- chen 1860 met 30 over Borussia Dortmund. Interland West-Duitsland en Roemenië, beide geplaatst voor de eindronden van het wereldkampioenschap in Mexi co. hebben gisteravond in Stuttgart voor 65.000 toeschouwers gelijk gespeeld met 11. De Roemenen namen in de 18e mi nuut de leiding door Neagu en Overath scoorde een kwartier latei- de gelijkmaker. Ondanks een over wicht in de tweede helft kwamen de Westduitsers niet meer tot doel punten. Joego-Slavië en Oostenrijk hebben gisteren in Serajewo eveneens gelijkgespeeld met 11. Beide landen gaan niet naar Mexico. Oostenrijk had bij rust een voor sprong door een doelpunt van Redl, na rust maakte Bajevic voor Joego-Slavië gelijk. In Rouen heeft het Franse elftal gisteren voor 20.000 toeschouwers tegen Bulgarije ook al met 11 gelijkgespeeld. De doelpunten werden in de eerste helft gescoord: Jekov in de 27e minuut voor de Bulgaren en Michel in de 38ste minuut voor Frankrijk. Legia WARSCHAU Legia Warschau heeft gisteravond op eigen terrein met 20 gewonnen van GKS Katowice. De doelpunten werden in de 27e en 80e minuut gemaakt door Gadocha en Strachurski. Het was een verdiende zege voor het team uit de Poolse hoofdstad, hoewel het vertoonde spel zelden reden tot tevredenheid gaf. Aan Legiazijde imponeerden naast Ga docha ook Brychczy en de opruk kende back Trzaskowski.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11