FLEVO HOF VERNIETIGINGS TOESLAG Project voor betere image Ontmoeting tussen recreatie en land-en tuinbouw dat de zijn sub sidie ophaalt Mercedes. Uit dit uiterst wrange verhaaltje blijkt, dat de land- en tuinbouw in ons land geen image heeft om jaloers op te zijn. De stichting Public Re lations Land- en Tuin bouw in Den Haag, pro beert voortdurend dit beeld in een wat gunsti ger richting om te bulgen. Lezingen, excursies en een (voortreffelijk) blad zijn de middelen waar van men zich bedient. In april 1971 brengt men het grootste stuk geschut in stelling: de Flevohof. In het geometrische landschap van Oostelijk Flevoland ligt op een handvol kilometers van Elburg een recreatie- object dat „een combi natie is van directe ont spanning en een prettige confrontatie met de land- en tuinbouw in de meest brede zin van het De Flevohof zal uniek in de wereld zijn. Wel kent men in het buitenland permanente landbouw tentoonstellingen, maar deze dragen een zo spe cifiek karakter dat ze alleen maar Interessant zijn voor de insider, in dit geval de agrariër. „In oostelijk Flevoland gaat het in de eerste plaats om de recreatie", zegt voor- lichtingsman A. W. T. Schoevcrs. „en daarin ontmoet mer. land en tuinbouw". ELBURG Twee vijvers, een opgeworpen heuvel, geasfalteerde parkeerplaatsen en een tiental als pieken omhoog stekende heipalen. Dat is de Flevohof in februari 1970. „Er zal inderdaad keihard gewerkt moeten worden om de zaak april volgend jaar te kunnen openen". Voorlichtingsman A. W. T. Schoevers gebaart driftig in de ruimte, die aangeduid wordt als Oostelijk Flevoland. Een 54.000 ha grote IJsselmeerpolder, die jaarlijks zo'n 75.000 be zoekers trekt Straks zullen er dat tenminste een half miljoen meer moeten zijn, want dat is het minimumaantal waarbij Flevohof rendabel is. De totale kosten van dit image verbeterende project belopen zo'n twaalf miljoen gulden. De moeilijkheden in de land- en tuin bouw zijn algemeen bekend. Ook is be kend dat een fiks aantal agrarische bedrijven moet verdwijnen. Schaalver groting blijkt in EEG-verband een kei harde noodzaak te zijn. Zelf doen Ondanks alle landbouwoverschotten en de spreekwoordelijke boterberg een Flevohof. „Een landbouwmanifestatie zou inderdaad geen haalbare zaak meer zijn", zegt de heer Schoevers. „Maai de Flevohof is in de eerste plaats een recreatieobject. Bovendien zullen het akkerbouw-, het veeteelt- en ook het tuinbouwbedrijf in principe rendabel De heer Schoevers zegt dat het oor deel dat over de Nederlandse land- en tuinbouw wordt uigesproken in door snee negatief is. „Het heeft altijd zin de zaak in een wat positiever daglicht te stellen". Het klinkt overtuigend even als de uitspraak dat „de agrarische bedrijfstak te weinig bekend is bij het grote publiek en dat daar wat aan veranderd dient te worden". Schoevers: „De stedeling en ook veel mensen op het platteland weten een voudig niet wat de boer doet. Straks zullen ze kunnen zien hoe het gaat op een boerderij of in een groentekas". En het blijft niet bij kijken, want het doe-het-zelfidee wordt ook' op de Fle vohof toegepast. De bezoekers mogen straks zelf boter maken, eieren sorte ren, een graanband in werking zetten en noem andere klussen in het boeren bedrijf maar op. Zelfs mogen ze aanwezig zijn bij de ge boorte van een kalf. Omdat het mis- schien dringend wordt in zo'n geval kan de rest de bevalling via een ge sloten cv-circuit volgen. Zo wordt de vaderlandse land- en tuinbouw bij de leek gebracht. „We kunnen straks 16.000 bezoekers tegelijk opvangen", gaat Schoevers verder. „We rekenen op een gemiddelde van 4000 5000 men sen per dag. Het zal mogelijk zijn de Flevohof in vier uur te doen". De Flevohof wordt, evenals andere om vangrijke projecten, door middel van een beeldmerk gepousseerd. Dat sym bool is in dit geval de zogenaamde top verkoop, die destijds de boerenwagens sierden. Men kon ook kiezen uit runen tekens en vruchtbaarheidssymbolen. De man achter de Flevohof is de heer H. Eshuis, afkomstig uit Wierden. Ja renlang heeft hij gesjouwd om de mil joenen bijeen te krijgen die voor een dergelijke permanente landbouwmani festatie nodig waren. Uiteindelijk slaag de hij er in landbouwcoöperaties, bank- ken toeleveringsbedrijven en particulie ren zover te krijgen, 't Risicodragend ka pitaal bedraagt thans 51/» miljoen. Er wordt 5 tot 7 procent rente vergoed mitsde exploitatie van het geheel dit toelaat. De expositiehallen en ook Twee waterpartijen zullen o.a. voor de afwisseling zorgen in de Flevohof. Ook zullen gehele dag over de agrarische bedrijfstakken te zijn geïnformeerd. twee restaurants zqn, waar men kan verpozen na de de restaurants blijven in eigen beheer, omdat men voor alles de zaak voor iedereen toegankelijk wil maken. Op het geheel rust een hypotheek van 3Vt miljoen gulden. Het plan voor een Flevohof ontstond in 1962 aan de landbouw hogeschool in Wageningen. Maar in Wageningen was niet voldoende bouwgrond voor handen, terwijl ook die financiëring een struikelblok vormde. Toen wees de Rijks Planologische Dienst naar Oos telijk Flevoland. Inmiddels had de heer Eshuis voor 4Vt miljoen risicodragend kapitaal gezorgd en nog eens voor 4,/a miljoen hypothecaire middelen. Omdat de grond in Flevoland rijks eigendom is het stichtingsbestuur heeft de grond in erfpacht kon er vlot worden begonnen, omdat de onteigeningsproce dures achterwege konden blijven. Es huis, de geestelijke vader van Flevo hof, kon tevreden zijn. De Flevolïof zal straks alle facet ten van de Nederlandse land- en tuin bouw laten zien. Behalve expositie ruimten gaan de bezoekers het bedrijf in volle gang bekijken, althans dat kunnen ze. Ze zullen zien hoe de land bouw in feite is uitgegroeid tot een ver- delingsbedrijf. Daarbij zullen ze ook geconfronteerd worden met de andere kant hiervan: het spuiten van chemische bestrijdings middelen, een aspect dat rechtstreeks te maken heeft met de thans ter dis cussie staande milieuhygiëne. De wan delgangen tussen de diverse paviljoens zullen overdekt (en 's winters ver warmd) zijn. Om iets om handen te hebben en om het geheel niet te saai te maken zal men stukjes saté of kip aan het spit kunnen roosteren. En om niet helemaal onder te gaan in de stroom van informaties, zijn daar de tuin en de vijvers en niet te vergeten het grootste rosarium van Nederland. Ogen te kort Verderop is er dan weer de verwerking van suiker, van chips, brood en bier. Ook de champignonkwekerij noodt tot een bezoekje, evenals de kassen met sla, tomaten, komkommers, snijbloe men en potplanten. Kortom de agra rische wereld is zo veelomvattend dat men ogen te kort zal komen. En dat willen de organisatoren juist. Ze willen de bezoeker ervan overtuigen dat land en tuinbouw niet alleen aardappelen en suikerbieten zijn, maar een stuk natio nale economie dat een belangrijke ex port vertegenwoordigt en duizenden mensen (nog steeds) een living geeft. En de kinderen? Zal de kinderen vier uur Flevohof doen niet stierlijk gaan vervelen? Dat hoeft niet, want er is 'n speciaal kinderdorp, met crèches, een indianendorp, een Wild-Westsaloon en noem alle spelmogelijkheden maar op. Verder is er een recreatiebos in de di recte omgeving van de Flevohof. Zal het expositionele en toeristische ge deelte van de Flevohof nog wel even op zich laten wachten, de drie bedrijven zullen over een paar maanden al star ten. Uit honderden sollicitanten zijn drie bedrijfsleiders gekozen, die straks moeten gedogen dat ze om de haver klap op de vingers worden gekeken. Om dat dit de bedrijfsefficiency niet ten goe de zal komen, zijn ze aangenomen op 'n vast salaris met daarbij een bepaald percentage uit de winst. De Flevohof krijgt geen subsidie van 't ministerie van Landbouw en Visserij. „Maar," aldus de heer Schoevers, „we kunnen gratis gebruik maken van hun diensten. En dat is heel wat". Men hoopt dat deze presentatievorm van de land- Piramide-vormige bouwsels ac centueren het kinderdorp van de Flevohof. Pa en ma hoeven dus geen jengelende kinderen op sleeptouw te nemen bij hun rondgang. De laatsten kunnen zich in het kinderdorp, dat on der permanent toezicht staat, volop vermaken. en tuinbouw aanslaat bij het grote pu bliek. Men wijst op het dofinarium in Harderwijk als gunstig neveneffect. Dat dolfinariun trekt jaarlijks 850.000 bezoekers, Madurodam ruim 1.000.000. „In een straal van 150 km liggen bevol kingscentra met vele miljoenen inwo ners", zegt voorlichtingsman Schoevers hoopvol. Hij wil daarmee zeggen dat de prognose van 650.000 bezoekers haal baar is. Vertrouwen Of de Nederlandse land- en tuinbouw "n dergelijk grote aantrekkingskracht zal uitoefenen op 't grote publiek, zal april 1971 blijken. Het stichtingsbestuur heeft er alle vertrouwen in. Honderdveertig hectare beslaat dc permanente landbouwmanifestatie in Oostelijk Flevohof. Het project telt o.m. vijf tentoonstellingspavil joens en nog tal van andere accommodaties waar de bezoeker de land en tuinbouw van Nederland ontmoet. ais nieuwe belasting in discussie (Van c vérslaggevi DEN HAAG Hel lykl een proef ballonnetje, maar het is diepe ernst. Minister Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid zegt" het niet gek te vinden, als er een belasting komt op goederen, die hel milieu schaden. ..Ik zou dit graag ter discussie stellen", aldus dc minister. Dezelfde dag staat ln „Trefpunt" hel blad van het ministerie van Cultuur, Recreatie cn Maatschappelijk Werk: „Ook met onze vaste afval iin de vorm van autowrakken, koelkasten, plastics en dergelijke kunnen wij niet roekeloos omspringen. Wij zullen bij aankoop de prijs van de vernietiging moeten be talen. Behalve voor de BTW zouden we de daarvoor in het leven geroepen administratie moeten gebruiken om de V.T., de vernietigingstoeslag te ver rekenen". Deze woorden zijn van drs. J. P. Doets, hoofd van de afdeling natuur- en landschapsbescherming van het ministerie van CRM. Twee uitspraken op dezelfde dag, die naar hetzelfde onderwerp wijzen: Te opvallend om toevallig genoemd te worden. Bekend is immers, dat de regering al jaren zoekt naar een redelijke op lossing van het enorme probleem, dat thans milieuverontreiniging genoemd wordt. En niet voor niets gaf R. Kruisinga, staatssecretaris bij minis ter Roolvink onlangs zijn strijd tegen de luchtverontreiniging als motto mee: „De vervuiler betaalt" „Het is triest, dat men de samenhang der dingen niet wenst te onderkennen. Want onwetendheid in deze tijd van massamedia? Daarin kan ik moeilijk geloven. Dat men bijvoorbeeld rivieren en zeeën benut als een stortplaats van allerlei afval, is met de kennis die wij nu hebben van het milieubehoud, een onverantwoorde zaak", aldus da's. Doets. „Het zich blijven vasthouden en blind staren op hel eigenbelang van welk facet ook, leidt tot zeer ernstige con sequenties." De gevolgen worden trouwens steeds groter en steeds ernstiger. Secretaris-generaal Oe Thamt van de Verenigde Naities riep vorige week de wereld op om nu eindelijk eens op te houden met de verbrokkelde strijd tegen de verontreiniging van het milieu. Nog niet zo lang geleden kreeg hij een rapport op zijn bureau over de situatie in de wereld, dat er niet om liegt. Geen land ter wereld blijft meer buiten bodem-, lucht-, watervervuiling. Geen land ter wereld ontkomt meer aan de ernst van de problemen, die de mens zelf op'eroepen heeft met zijn wetenschap, zijn luxe, zijn gemak, zijn welvaart, die van de wereld één grote vuilnisbak dreigt te maken. Boven het Westland hangt' nu al - naar staatssecretaris Kruisinga zegt de vloek van de „Lob Angelessmog". Europoort, het Sloegebied, de Amster damse agglomeratie kunnen vervaar lijke vijanden worden voor ons milieu ln de buurt van Delfzijl sterven schapen aan vergdftiginig. Waardoor? Met welke gevolgen, als die vergif tiging niet opgeheven wordt? Op de Veluwe ontdekt men sporen van luchtvervuiling vanuit Zweden, in de Ierse Zee sterven massa's zeevogels aan onbekende verschijnselen, de beroem de Scandinavische zalm dreigt uit te sterven door de vervuiling in en boven de Noorse wateren, de Rijn is één vat smerigheid, dat West-Europa besmet. Enorme poel En wat zegt de speciale NAVO-com- missie, die dit soort levensgevaren te lijf wil gaan? „De mens vervuilt zijn bevensmiiiieu zo snel, dat studies op Lange termijn geen oplossing meer kunnen bieden en een onmiddellijke actie op basis van de bestaande kennis noodzakelijk is. De mens wil frisse lucht, helder water, ruimte en rust Wat vindt hij na 2000 jaar weten schappelijke en technologische ontwik keling? Een enorme poel, waarin water en lucht vervuild zijn, de groenstroken vertrapt en uitgedund, de wegen af geladen en een oorverdovende nacht merrie. In deze poel verstikken de steden in smook en roet". Vervuiling wordt de grootste kwaal voor onze mensen. Vervuiling van de aarde door afval, kunstmest en ver delgingsmiddelen tegen infectie; vervui ling van de lucht door rook.en stof; vervuiling van de binnenwateren dooi de afval van landbouw en industrie; vervuiling van de kust en de zeeën door het lozen van stookolie. De milieuverontreiniging in geestelijke zin gaat nog verder. Minister Roolvink zei er dezer dagen van: „het decadentie gevaar vormt een bedenkelijk aspect van onze welvaart. Velen hebben tegenwoordig een overvloed aan geld en tijd. Waarom zou men die niet op de plezierigste manier gebruiken? Van uit dit standpunt kan men wednig zeg gen tegen een overmatige nadruk op het bezit van zoveel mogelijk goederen Evenmin tegen het zich Laten aanleu nen van zoveel mogelijk luxe om het leven zo gemakkelijk en aangenaam mogelijk in te richten. Maar aan deze jacht naar da wedvaart worden andere belangen dikwijls ondergeschikt ge maakt. De tijd die nodig is voor cul turele en geestelijke ontplooiing wordt opgeslokt door de race naar d^ wei- Ver iiauwiiig De minister noemt ail een ..in vernauwing", die noh m het menselijk gedrag ten opzichte van de medemens wreekt: ln gezin, vereniging, Kerk. „Het zijn geen excessen in de eigenlijke zin, zij maken deel uit van ons samen levingspatroon" Op weg dus naar het welzijn van het leven, mplaats van naar de welvaart als laatste mogelijkheid. Om onszelf te

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7