Pastoraal Concilie wil „open communie'' PRIESTERS ZIJN ONDERHEVIG AAN EENZAAMHEID Bedrijfsleven wordt via wet opengebroken „Oecumene nieuwe narcis Mijn ministerie is te groot Drs. W. Visser op zoetwarenbeurs: Anti-snoep actie is net zo middeleeuws als aderlating DS '70 ook in Amsterdam PAGINA 6 DE LETOSE COURANT WOENSDAG 8 APRIL 1970 (Van onze redacteur geestelijk leven) NOORDWIJKERHOUT Het Pastoraal Concilie heeft er zich vanmorgen tegenover de bisschoppen met vrijwel algemene stemmen voor uit gesproken, dat ruimte geboden moet worden of tenminste niet ontzegd aan katholieken en andere christe nen. om over en weer deel te nemen aan eucharistie respectievelijk avondmaal- Het Pastoraal Concilie deed dit aan de hand van een nieuwe aanbeveling die gisteravond laat, na de impasse in de discussies van gisteren, werd opgesteld in overleg met episcopaat, enkele theologen en de diocesane delegatieleiders. Ruime steun Tweede Kamer (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. In overgrote meerder heid heeft de Tweede Kamer zich giste ren verenigd met twee wetten die de democratisering van bet bedrijfsleven beogen. Het betreft de wetgeving over de jaarrekening van ondernemingen en over het enquêterecht. De twee wets ontwerpen passen in een vierluik waarin de grotere openheid van de onderneming en de grotere invloed van werknemers op het ondernemingsbeleid worden ge regeld. De wettelijke regeling voor de jaar rekeningen geeft minimumvoorschriften voor de wijze waarop open vennoot schappen verslag moeten doen van de financiële gang van zaken. Deze jaar stukken moeten zo'n duidelijk beeld van de odernemingscijfers geven, dat zowel aandeelhouders als werknemers een duidelijk inzicht in de positie van het bedrijf hebben waarin zij door him geld of him werkkracht belang hebben. In de maak is een wetsontwerp voor publikatie van bedrijfsgegevens van besloten NV's. Het enquêterecht naar een vermeend wanbeleid m de onderneming bestaat al. Door wettelijke regelingen zullen ook werknemers in de gelegenheid worden gesteld van dit recht gebruik te maken. Verbeteringen De belangrijkste uitbreiding van het recht geldt de werknemers. Via een vak bond die bij een bepaalde onderneming is betrokken, kunnen vakcentrales bij de in te stellen ondernemingskamer van het gerechtshof in Amsterdam een ver zoek om een onderzoek naar het beleid in een bepaalde onderneming indienen. In opdracht van de ondernemingskamer woixit dan een onderzoekcommissie inge steld. Bij de vrij algemene waardering voor de wetsontwerpen van minister Polak (Justitie) waren er bij de Kamerleden ook wensen om aanvullingen en verbete ringen. De liberaal Rietkerk had al een voorstel ingediend om ook vakbonden, die niet bij een centrale zijn aangesloten het recht te geven een enquête aan te vragen. De socialisten Van den Bergh en Ne- derhorst noemden de wetsontwerpen een „bescheiden maar positieve aanloop tot grote openheid van het bedrijfsleven". In plaats dat de ondernemingsraad moet worden gehoord, wilde de heer Neder» horst obk dat de gekozen werknemers leden van de raad hun mening kunnen geven zonder dat een „pottenkijker" van de directie aanwezig is. De heer Van den Bergh bepleitte de verplichting dat in de N.V.'s een schriftelijk directieverslag wordt uitgebracht. Ook wilde hij dat in de jaarstukken vergelijkende cijfers van het voorgaande boekjaar worden opge nomen. Een soortgelijk voorstel dienden vertegenwoordders van de vier rege ringspartijen in. Het enquêterecht vormt een novum Europa. Daarom drong de heer Ne- bij de minister op aan een gelijk voorstel bij de Europese commis sie in te dienen, zodat de wetgeving op dit punt in andere Europese landen wordt aangepast. De KVP'er Peynenburg roemde de voortvarendheid van het kabinet, maar waarschuwde dat te grote openheid ook de belangen van de mensen in de onder neming kan schaden. Onder bijzondere omstandigheden zou dispensatie van de publdkatieplidht gegeven moeten kunnen worden. Er moet tegen gewaakt worden dat kleine ondernemingen al te veel „op de tocht komen te staan". De KVP'er Hermsen achtte het juist dat bij aan- vrag envan enquêtes de valkcentrales worden ingeschakeld. Portefeuille van Von Spreti per advertentie teruggevraagd GUATEMALA-STAD (Reuter/AFP) De W'estduitse ambassade in Guatemala- stad heeft dinsdag een beroep gedaan op de ontvoerders van de vermoorde am bassadeur graaf Karl von Spreti, diens portefeuille met persoonlijke papieren terug te zenden. In een advertentie op de voorpagina van de plaatselijke dagbladen zei de ambassade: „De ambassade verzoekt de genen die verantwoordelijk zijn voor de ontvoeringen dood van ambassadeur Karl von Spreti om de portefeuille terug te zenden, die de ambassadeur bij zich droeg. Deze portefeuille bevatte papieren en documenten van geheel persoonlijke aard, die van groot belang zijn voor rijn familie en die geheel geen waarde heb ben voor degenen, die de misdaad hebben gepleegd". Ongeveer tweehonderd arrestaties zijn naar verluidt in de hoofdstad van Guate mala verricht sedert de moord op Von Spreti. Van officiële zijde wilde men het bericht bevestigen noch ontkennen. Ongeregeldheden in Lesotho MASEROE (AP) In Lesotho is het gisteren opnieuw tot ongeregeldheden gekomen na het vertrek van koning Mosjoesjoe II naar Nederland, waar hi) in ballingschap is gegaan. Volgens de politie zijn tijdens gevech ten met een bende minstens twintig leden van de bende gedood. De bende werd verdacht van de moord op de Zuidafrikaanse mijningenieur Chris Schmidt, de eerste blanke die bij de onlusten in het koninkrijk is omgeko- Hij werd maandag neergeschoten bij een diamantmijn. Daar heeft later ook het vuurgevecht tussen de politie en de bende plaatsgevonden. Volgens niet be vestigde berichten zijn tijdens ongere geldheden gedurende het weekeinde op verschillende plaatsen in het land zeker 70 personen omgekomen. Aanbeveling voor bisschoppen aanvaardbaar Gisteren werd geprobeerd, over een aanbeveling in deze richting te stemmen, die zowel voor de bisschoppen als voor de delegaties aanvaardbaar zou zijn. De nieuwe aanbeveling van vanmor gen heeft de delegaties de mogelijkheid gegeven, zich duidelijk voor verdere vor men van zogenaamde open communie uit te spreken, zonder dat de bisschoppen aan een stemming behoefden deel te ne- Zoals bekend wensen de bisschoppen het besluit uit te stellen tot na de pu blicatie van een pastorale richtlijn die in Rome wordt voorbereid en tot na het overleg dat de Nationale Raad van Ker ken over open communie binnenkort zal beginnen. Desgevraagd merkte mgr. J. Bluyssen van Den Bosch op, dat de bisschoppen geenszins afwijzend tegenover de wensen van het Pastoraal Concilie staan, maar „een beslissing op dit moment lijkt inopportuun, temeer omdat dit nie misverstanden zou kunnen wekken ii wereld zoals rond de celibaatskwestie het geval is geweest.' Aan de aanbeveling worden enkele voorwaarden toegevoegd: open munde is alleen dan gewenst de eenheid in Christus grond weegreden is tot werkelijke gemeenschap van christenen uiit verschillende kerken; op deze grond de ambsdragers weer erkend worden als groepen door de ene heer in de ene kerk en weder zijds in eucharistie en avondmaal ln ge lijkgezindheid van geloof herkenning plaats vindt van hetzelfde heilsgebeuren, ae herdenking namelijk van Christus dood en verrijzenis". Het besluit van het Pastoraal Con cilie dat met 24 stemmen voor, 1 tegen en 2 onthoudingen aangenomen werd, houdt niet In, dat „de kerken als geheel eikaars kerk zijn dat wil zeggen de gemeenschap rond het woord, sacrament en ambt ln dienst aan de wereld reeds volledig erkennen". Het Pastoraal Con cilie echter is desondanks van mening dat „dat beleving van deze hervonden eenheid In bepaalde situaties een onmis bare factor Is In de dialoog tussen de BIJ de beslissing heeft het Pastoraal Concilie mert name gedacht aan kerke lijk gemengd gehuwden, aan gespreks- en aotiegroepen en aan lokale gemeen schappen. Deze zouden met deze beslis sing zeer gediend zijn. Aan de bisschop pen is gevraagd, hun beleid ook nu reeds op de wensen van het Pastoraal Concilie af te stemmen. Italiaanse bisschoppen conferentie ROME (KNP) De met spanning tegemoetgcziene vergadering van Italiaanse episcopaat, die maandagavond in Rome begonnen is, heeft nu reeds aan getoond, dat het grote probleem, waar mee de Italiaanse clerus te maken heeft, de eenzaamheid is. Dat heeft de bisschop van Bergamo, mgr. Gaddi, verklaard, toen hij op de bisschoppencpnfcrentie een samenvatting gaf van de grote enquête, die de afgelopen maanden onder de Italiaanse geestelijkheid is Ingesteld. Mgr. Gaddi sprak voor een gehoor van 207 bisschoppen, 137 priesters, klooster lingen en leken, welke laatsten als niet- stemgerechtigden deelnemen aan de bis schoppenvergadering. Deze voor de Italiaanse Kerk zo belangrijke enquête is niet in zijn geheel gepubliceerd, zodat de buitenstaander is aangewezen op de visie, die de verwer kers van het materiaal en vooral de samenvatter ervan aan de buitenwereld tonen. Vast staat, dat van de 43.000 pries ters in Italië er slechts 25.000 de vragen lijsten hebben ingevuld en verzonden. Vermoedelijk zijn het oudere priesters priesters met weinig fiducie in serieuze behandeling die verstek hebben laten gaan. Behalve de eenzaamheid van de pries ters. zijn ook de celibaatsvraag materiële en economische situatie clerus belangrijke punten, die door de enquête in een duidelijker licht zijn komen te staan. De Italiaanse priesters voelen zich eenzaam, omdat zij niemand meer vinden die hun huishouding wil doen. Bovendien staat de priester niet meer als vroeger in het middelpunt der belangstelling. ..Verreweg de meeste antwoorden leg- gecn geen verband tussen deze eenzaam heid en de kwestie van het celibaat", zei mgr. Gaddi. „Maar wel komen drie an dere tendenzen aan het licht. Een kleine groep vindt de oplossing van de moeilijk heden in een terugkeer tot de oude pries terlijke ijver. Verreweg het grootste deel echter zegt, dat de clerus niet is voor bereid op de nieuwe situatie in de wereld en in de Kerk. Er moet dus aanpassing komen van de structuren. Een derde naar kleine „progressieve" groep echter is volgens mgr. Gaddi heel open -n stelt, dat de Kerk in Italië zich in een onmogelijke positie gemanoeuvreerd heeft. De priester is mens en blijft het hij moet niet losgeweekt worden uit de wereld". Mgr. Gaddi heeft geweigerd nader in te gaan op de resultaten, die de enquête met betrekking tot het celibaat te zien geeft. „De bisschoppen wensen op geen enkele manier, zelfs niet indirect te laten blijken, dat zij ook maar een beetje aan de waarde van het celibaat twijfelen. Van de andere kant moeten zij wel ken nis nemen van de grootste, objectieve moeilijkheden op dit gebied". Alleen deelde de bisschop nog mee (maar hij noemde geen cijfers) dat alle priesters het celibaat hoog achten, dat anderen plei ten voor een vrije keuze, en dat weer anderen het opnemen voor wijding van gehuwde „Unicef" Het kindernoodfonds van de Verenigde Naties „Unicef' heeft 216.000 gulden uitgetrokken voor directe noodhulp aan de slachtoffers van de aardbevingen in Turkije. Vijfduizend dekens zijn reeds onderweg vanuit „Unicef's" centrale opslagplaats „Uni- pak" in Kopenhagen. NOORDWIJKERHOUT Leden van de interparochiële werkgroep oecumene uit Heemstede hebben gisteren aan de deelnemers van het Pastoraal Concilie tijdens de middagmaaltijd een nieuw type narcis aangeboden, onder de naam oecu- gewonnen door de heer J. Gerritsen uit Voorschoten, is officieel in Londen gere gistreerd. Het initiatief werd door de Oecumenische werkgroep uit Heemstede genomen bij gelegenheid van de bespre king tijdens het pastoraal concilie van het ontwerp-rapport „De eenheid die de Heer maakt". Kardinaal Alfrink kreeg de eerste „Oecumene" opgespeld door een bloeiend Haarlems bloemenmeisje die van de kardinaal „hier alle vrijheid" MINISTER VEfiJNGAi (Van e verslaggevers) DEN HAAG Minister Veringa van Onderwijs en /Wetenschappen vindt zijn departement te groot voor één minister en één staatssecretaris- Een oplossing zou volgens hem gevonden kunnen kun nen worden In een splitsing van het de partement met een afzonderlijk minis terie van wetenschap en technologie. De minister zegt dit in een gesprek in KVP'70. het maandblad van de KVP. In het buitenland, waar mea deze split sing eveneens kent is men er, aldus dr. Verlngn toch niet zo gelukkig mee. Mis schien is ook een oplossing te vinden in het benoemen van meer staatssecretaris sen of in een politiek secretariaat. Het nadeel van een dergelijk secretariaat is echter, dat de mensen ervan politiek niet verantwoordelijk zijn. dit in tegenstelling met de staatssecretaris. In de Nieuwe Kerk in Amsterdam wordt op het ogenblik de tentoon stelling „Mooie Vrijheid!" ingericht ter gelegenheid van de bevrijdings feesten. Er hangen onder meer foto's van Rotterdam na de bombarde menten. Te koud voor aardbeien KAPELLE (ANP) Het blijft te koud en te donker voor een vlotte ontwikkeling van de aardbeien in de kassen. Vorige week vrijdag bedroeg het totale aanbod van kasaardbeien in Kapelle een belangrijk produktiegebied, slechts 360 doosjes, deze week maandag was het 800 doosjes. Eind vorige week lag de prijs op de veiling voor de goede kwaliteiten kasaardbeien rond f 3,- per doosje. Begin deze week liep de prijs terug tot rond f 2,per doosje met 200 gram aardbeien. Vernieuwing onderwijs breder opzetten (Van c verslaggevers) UTRECHT Werkelijke onderwijs vernieuwing kan pas op gang komen als organisatievormen en inhouden (leer stof) in één adem aan de orde gesteld worden. Dat zei gisteren drs. A. H. van den Berg, projektieider voor em- pyrische leerplanontwikkeling van het instituut voor onderwijskunde- aan de rijksuniversiteit te Groningen, secretaris van de werkgemeenschap voor vernieu wing van opvoering en onderwijs. De problemen bij de realisering van de mammoetwet in het voortgezet on derwijs, zijn, volgens drs. Van den Berg, een heel recenl voorbeeld van het feit. dat iedere onderwijsvernieuwing, die zich beperkt tot verandering van de macro structuur van het schoolwezen, tot mislukken gedoemd is. Datzelfde geldt ook voor de pogingen tot ver nieuwing van alleen maar de meso- structuur (aan interne schoolorganisatie: bijvoorbeeld losser klasseverband. ont- klassikalisering. Daltonisering, individua lisering). Pas wanneer ook de microstructuur (aan de pedagogische relatie tussen do centen en leerlingen in de vernieuwing wordt betrokken, kan men van onder wijsvernieuwing gaan spreken. Leerlingen van de technische scholen voor bedrijfskleding in Amsterdam toonden gisteren in hotel Krasna- polsky in Amsterdam hun creaties. Van links naar rechts een linnen hansop, een unisexcombinatie en een uniek avant-gardekostuum. Nieuwe aanval op Dubcek PRAAG (Reuter) De vroegere Tsjecho-SIowaakse partijleider Alexander Dubcek wordt door het blad Nova Svo- boda verantwoordelijk gesteld voor een incident waarbij een vrouw van haar kleren zou zijn ontdaan, met rode verf beschilderd en vervolgens door de straten van Kosice zou zijn gejaagd, omdat ze niet wilde bekennen, dat haar man In 1968 met de Russische troepen bad ge collaboreerd. De man zou een kolonel van het Tsjecho-SIowaakse leger zijn geweest. Dubcek, die momenteel ambassadeur in Turkije is, is per brief van de beschul diging op de hoogte gesteld. De beschul diging wordt door vele waarnemers ge zien als de eergste aanval die ooit tegen de persoon van de vroegere partijleider is gepleegd. De aanval wordt gezien als een uiting van het streven van de ultra conservatieven om Dubcek uit Ankara terug te roepen en hem politiek volledig in ongenade te doen vallen. Men wijst er daarbij nog op, dat dit streven meer aan kracht heeft gewonnen Redert de laatste zuiveringen ongeveer 65 sympa thisanten van de vroegere partijleider heeft getroffen. UTRECHT (ANP) „De snoep-verstandig-eet-een-appel- meixsen zouden meer succes hebben met de gewenste be strijding van tandbederf als ze met tandenborstels langs de scholen zouden gaan leuren", dit zei gistermiddag op een persconferentie over de zoetwarenbeurs in Utrecht, drs. \V, Visser, biochemicus en adviseur van de Nederlandse Ver eniging voor de Suiker en Chocolade Verwerkende Industrie- Hij is bovendien directeur van de school voor de suikerindus trie in Amsterdam. Hij keerde zich fel tegen de appel-actie, in de eerste plaats omdat ook appels suiker bevatten en dus tandbederf kunnen veroorzaken. Ten tweede omdat van de oorzaken van tand bederf alleen de oorzaak suiker wordt aangevallen en ten derde omdat de bestrijding niet door het weren van snoepen maar op andere wijzen moet worden aangepakt. „Tandbederf", zo zei drs. Visser, „is een bacterieziekte en die ziekte moet worden bestreden door de bacterie zelf of zijn omgeving aan te tasten". Hij noemde de anti-snoep-actie een beetje middeleeuws, te vergelijken met aderlaten. „De actie haalt niets uit", aldus drs. Visser. „Het kind blijft toch snoepen, omdat het zoet zo lekker vindt. Aan zoet is het al vanaf de geboorte gewend, want de moedermelk bevat al veel suiker. Snoepen is niet af te leren Overigens keerde hij zich wel tegen overmatig snoepen en constateerde hij dat de aan dacht voor de mondhygiëne veel te wensen overlaat. „De bacteriën die met hun afscheidingsprodukten het tand glazuur aantasten en daardoor gaatjes veroorzaken leven van voedselresten in de mondholte die met tandenpoetsen worden verwijderd." „De enig juiste cariëbestrijding ls preventie", aldus drs. Visser, en hij geeft drie middelen aan: fluoridering van het drinkwater want het glazuur dat als een beschermende laag om de tand zit wordt aangetast door de afvalprodukten van de bacterie en dat bestrijdt fluoride; het enzyme destranase dat de door de bacterie geprodu ceerde stoffen vernietigt; vaccinatie waardoor de baoterie wordt vernietigd. Er be staat al een vaccin dat echter nog te veel nuttige en zelfs onmisbare andere bacteriën in de mondholte doodt. Drs. Visser verwacht dat binnenkort het vaccin voldoende selectief kan worden gemaakt. Daarnaast wordt nog geëxperimenteerd met een kunststof bescherming voor tanden en kiezen, met name in de V-S- en in Japan. Men is nog niet zo ver maar volgens drs. Visser moet „het aanbrengen van een beschermende laag worden beschouwd als een der zeer veelbelovende vormen van cariës- bestrijding". Momenteel wordt in Engeland in opdracht van de Europese suikerindustrie onderzoek verricht naar de oor zaken en de bestrijding van cariës en naar de zuivering van het vaccin. AMSTERDAM Sinds vannacht heeft ook Amsterdam een afdeling van de nieuwe partij Democratisch-Socialis- ten '70. De afdeling gaat, aldus de voor zitter cn ex-lid van de PvdA, de heer Sem Bonn. deelnemen aan de gemeen teraadsverkiezingen. „Onbegrijpelijk". was vanmorgen het commentaar van do heer Poppe, gewestelijk voorzitter van de PvdA in Amsterdam, een van do grootste afdelingen in Nederland. „Wij hebben totnutoe nog maar vijf bedank jes in ons gewest gehad". De voorzitter van D.S. '70 wees dit echter van de hand. omdat de nieuwe afdeling zich vooral wil richten op de ontevredenen binnen de PvdA („Waar-1 van er velen zijn") en op de partijlo- fl Een groot deel van de Amsterdamse L socialisten is, naar de laatste tijd geble- L ken is, niet tevreden over de kandi-1 daatstelling voor de gemeenteraad I Evenals elders in het land vrezen zij dat Nieuw Links een te grote invloed j krijgt op de nieuwe en grootste fractie L van 13 leden in de raad van de hoofd- stad. Dit is ook aanleiding voor een aantal Amsterdammers geworden, een F afdeling van D.S '70 op te richten. „Wil verwachten veel van de Amsterdamse K kiezer", aldus voorzitter Bonn, die van- r morgen toegaf, dat de gemiddelde leef-1 tijd van zijn partijgenoten vrij hooR j£ ligt, zoals ook elders in Nederland. Den Haag en Leiden hebben, zoals bekend, al een afdeling van D.S. '70. Leiden is j zelfs een van de initiatiefnemers ge- r weest van de nieuwe socialistische par-1 tij: „een positief linkse partij", aldus de I Amsterdamse voorzitter. Mevrouw Singer uit Tweede Kamer (Van onze parlementaire redactie) f DEN HAAG Het PVDA Tweede Kamerlid mevrouw Singer-Dekker zal f in mei haar kamerzetel verlaten om een benoeming te aanvaarden tot wetenschap- pelijk medewerkster aan de r.-k. Uni- versiteit te Nijmegen. Haar plaats in de Kamer zal worden ingenomen door dr D. Dolman, lid van het partijbestuur p van de PVDA en momenteel amb- t tenaar op het Ministerie van Economi- sche Zaken in Den Haag. Mevrouw Ej Singer-Dekker is specialiste voor juri- I dische zaken in de socialistische Crac- F tie. De heer Dolman ls een middenii- j? guur in de PVDA. Hij behoort noch lot Nieuw Links, noch tot Democratisch Ap- I

Leidse Courant | 1970 | | pagina 6