Adenauer was eerste schaap over de dam Ruimtelijke kunst in Lakenhal Apolloschool wordt laatste basisschool in Zuid-West Mevrouw De Haas „spaart" de Groten der Aarde Jongelui 1 ontrukken gummistok aan agent Uitwijken liep uit de hand KVP STATENKRING LEIDEN v,-i-r Sitterlaan-Burggravenlaan wordt geheel voorrangsweg Dubbelbeeld" van Jan Maaskant en Frans de Wit Leidse agenda BIOSCOPEN WOENSDAG 8 APRIL 1970 DE LEIDSE COURANT NOORDWIJK ,,Waar vindt men tegenwoordig nog een woning waar een televisietoestel in de kamer ontbreekt? Wij hebben er geen één. Er zijn vier kinderen die nog studeren en wij hebben geen behoefte aan een teevee. Dat betekent, dat wij nog tijd hebben voor een gezelschapsspel en voor hobbies," aldus mevrouw N. de Haas-Turk (40 jaar) uit de Jacobus Juchstraat 9 in Noordwijk. Het is dank zij haar hobby dat zij nu in 't nieuws komt. Tot dusverre bracht zij het niet verder dan een artikel in de plaatselijk verschijnende „Zeepost", maar nu is het dan zover, dat zij op 11 mei acte de présence zal geven in het NCRV-televisieprogramma „Kijk-Kijk". De P.T.T. in Noordwijk kan over haar hobby meepraten. Het is immers op het adres van mevrouw De Haas, dat de meest merkwaardige brieven wor den bezorgd. Brieven uit vele landen van staatshoofden, kerkelijke hoog waardigheidsbekleders, astronauten etc. komen in de brievenbus van de J. Juchstraat 9. Mevrouw De Haas houdt er een uitgebreide correspondentie op na. Vooral met minister Luns. En het blijft niet alleen bij brieven. Ook pak jes. vaak met waardevolle inhoud althans voor de verzamelaar worden btj mevr. De Haas afgeleverd. Badgasten ,,'t Begon eigenlijk ongeveer zeven jaar geleden. Ik verzamelde toen alleen post zegels. Wy hadden Duitse gasten, die zeiden dat ik niet naar bondskanselier Adenauer durfde te schrijven om een foto met handtekening. Wel, ik deed het en binnen veertien dagen had ik de foto en de handtekening. Ik dacht toen, als dat zo gemakkelijk gaat, waarom dan ook niet naar andere staatshoof den enzo geschreven?" aldus mevr. De Albums vol Het resultaat liet zij ons nu zien. Al bums vol met foto's, kaarten, brieven en alles voorzien van originele hand tekening. Het zyn er te veel om op te noemen, daarom een greep uit de hoeveelheid:: Bisschop M. A. Jansen (Rotterdam), Josef Kardinaal Frings (Duitsland), Mgr. Beckers, Pater Hen ry de Greve, koning Frederik van De nemarken en zyn dochter prinses Bene- dicte, prinses Gracia van Monaco, Brandt, Erhart, Lübke, van ons eigen koningshuis en de ministers, maar ook paus Paulus, Johnson (voormalige president U.S.A.), Ethel en Robert Ken nedy en natuurlijk de tegenwoordige Amerikaanse president. „De Gaulle had ik ook graag gehad, maar dat is my nooit gelukt. Wel kreeg ik een keer zijn foto via de ambassade", zegt i De Haas. united Arab. Airlines", staat, er ver der op te lezen. Ook ontving de Noord- wijkse huisvrouw onlangs een fraai flesje parfum, wat de minister meenam van zijn reis naar Bulgarije. „Ik vond het allemaal zo geweldig van de minis ter, dat ik hem vorig jaar augustus, toen hy 58 jaar werd, wilde verrassen. Ik ben toen by hem op verjaarvisite geweest. Het was byzonder leuk." Nog een unieke kaart uit de album van mevr. De Haas: Noordwyk honderd jaar badplaats, met daarop de hand tekeningen van ondermeer Kees Ver kerk, Ard Schenk, Tony Boltini en bur gemeester Bonikke. Ook is er een pracht van een bedankkaart van prin ses Irene en haar Carlos, naar aanlei ding van de felicitatie van mevr. De Haas in verband met de geboorte van prins Carlos. Ruimtevaart Negentwintig albums vol! Daaronder zyn er ook met postzegels. „Ik verza mel zegels die betrekking hebben op de ruimtevaart, want daar ben ik nu de Bijzondere relatie met minister Luns Cadeautjes Vooral met minister Luns gaat de correspondentie gesmeerd. Als de 'mi nister naar het buitenland gaat, kan mevrouw De Haas er op rekenen een kaart of brief van hem te brygen en zo nu en dan zelfs een geschenk. Zo ontving zy vorige week nog een bad handdoek, waarop een afbeelding van koningin Neferfite. „Greetings from laatste tijd mee bezig", zegt zei. Heeft u ooit geweten dat er alleen op het ge bied van de ruimtevaart een zo grote verscheidenheid aan postzegels was? Het zijn er zeker duizend, die mevr. De Haas heeft. En er zyn zeldzaam mooie exemplaren bij. Dat zelfde geldt ook voor de zegels van het Vaticaan. „Er zijn er wel die zeggen dat ik alles moet verkopen, maar dat doe ik niet. M'n hobby is niet te koop. En een mens moet toch wat te doen hebben?" De ruimtevaart heeft de laatste tijd de volle aandacht van mevrouw De Haas. ÏSnkele albums liegen er niet om. Zeer fraaie foto's van raketten, van maan- reizigers, de landing op de maan. Foto's van de astronauten, russiche en amerikaanse, zijn voorzien van de hand tekeningen. Een fraai exemplaar is de huwelijksfoto van de vrouwelijke astro naut Valentina Tereschotwo met Ki- kolajev. De prent toon hoe de astro naute haar handtekenig zet in het hu- welijksregister. Foto's van Frank Bor- man en de andere astronauten zijn er plenty. Maar ook kopstukken van de ruimtevaart, zoals prof. Werner von Braun en de NASA-medewerkers, ont breken niet. En dan zien wij plotseling weer 'n menukaart uit Roemenië (van minister Luns) en het programma dat president Nixon aanbood aan premier De Jong en minster Luns tijdens hun bezoek aan de V.S. Minister Luns nam voor mevrouw De Haas het programma mee met de handtekening van Nixon er op, en lucifersdoosjes, ook met Nixons Randtekening. Jaloers Hoe reageert uw omgeving op uw hob ble? Mevr. De Haas: „Heel verschil lend. Er zijn er die lijken wel jaloers te zijn, anderen vinden het geweldig leuk en leven echt mee. Vooral die te levisie-uitzending heeft nogal wat kri tiek opgeleverd. Sommigen denken, dat ik er voor betaald krijg. Maar een wel denkend mens weet dat het onzin is." Mevr. De Haas-Turk, geboren en ge togen Noordwijkse. De oudste uit een gezin met zeventien kinderen. Haar man is machinebankwerker. „Hij leeft enorm mee. Bij hem op de fabriek trouwens ook." Zij voert al haar cor respondentie in het Nederlands. Het echtpaar De Haas, heeft vier kinderen, drie zonen (18. 14 - 13 jaar) en de 7- jarige dochter Elly, die voor het geluk geboren schijnt te zijn. Vorige week won zij met een wedstrijd een fiets, daarvoor won zij al eens een schooltas. „De twee jongsten zijn ook echte ver zamelaars. Zij verzamelen munten, laat mevrouw De Haas weten. Zelf doet zij dat trouwens ook nog tussen alle bedrijven door. Zij laat ons in ieder ge val enkele kostbare munten zien. Het programma van de NCRV zal volledig aan de correspondentie met minister Luns zijn gewijd. Er zou een hele pagina te schrijven zijn, wanneer wij alle namen gin gen noemen. De zetter zou z'n lol .opkunnen, want er zijn moeilijke en ingewikkelde namen bij. Mevrouw De Haas is nogal vaay ziek - zij was nu juist herstel lende van een longontsteking - maar haar hobby houdt haar blij en levenslustig. En dat is met geen goud te koop DEN HAAG/NOORDWIJK Het was allemaal de schuld van de drank, waar door een 18-jarige telegrafist, een 20- jarige en 19-jarige grondwerker, allen uit Noordwijk, het wel erg bond hadden gemaakt. 'Ze waren op weg naar huis, toen de telegrafist een dame, die by een bushalte stond te wachten, lastig viel. Toen even later een surveillanceauto van de politie passeerde, lichtte de vrouw de agenten omtrent het gebeurde in, waarna de drie jongelieden werden aan gehouden. Dat gaf nogal wat moeilijkheden, want zij verzetten zich hevig tegen de arresta tie en aan een politieman werd diens gummistok ontrukt, 't Drietal had zich nu voor de Haagse politierechter te ver antwoorden. Hoofdagent G. J. v. d. Meent verklaarde, dat verdachten welis waar onder invloed van drank verkeer den, doch absoluut niet dronken waren. De officier vond dat een dergelijk op treden niet door de beugel kan, het is een soort van straatterreur, welke niet toelaatbaar is. De telegrafist had ge zegd eerst te willen weten om welke redenen hij werd gearresteerd, doch de politie opende daaromtrent geen dis cussie. „Zoiets kan ook niet op straat, de bevelen van de polit:e behoren te worden opgevolgd", constateerde de offi cier, die daarom tegen ieder van de ver dachten 3 weken gevangenisstraf eiste. De rechter vond het optreden zo erger lijk, dat hy overeenkomstle die eis ver oordeelde. Aantal stemmen 37835 Wy danken onze kiezeressen en kiezers voor hun trouw en hun vertrouwen. Ons secretariaat is: Mej. I. T. M. Roozen, Molenstraat 41, Sassenheim. S. Menken P. G. J. Bakker Mr.*N. W. A. Brink Leiden. Voorschoten. Wassenaar. C - j TER .AAR Gisteren omstreeks het middaguur kon een autobus van de firma Langhout, die van Ter Aar op weg was naar Leiden, het spoor niet houden. Op de Langeraarseweg, tussen de driesprong en de Kruisweg, raakte de bus by een uitwijkmanoeuvre te ver rechts van de weg en kwam in de zachte berm terecht. Pogingen van de chauffeur om op de rybaan terug te komen lukten niet en de bus kantelde al rydende in de sloot. De chauffeur en de zes passagiers konden door de noodluiken in het dak de bus verlaten. Niemand liep verwondingen op. Er waren wel kapotte nylons en de schrik zat er goed in. Later op de middag hebben twee kraanwagens het voertuig weer op de goede weg geholpen. He* verkeer is twee uur gestremd geweest; een extra handicap, omdat er toch al wegomleggingen via de Langeraarseweg plaatsvinden. LEIDEN Onder kindergezang en een hemel vol kleurige ballonnen heeft wet houder Sannes gistermiddag de eerste steen gelegd voor de openbare „Apollo school" aan het Strausspad. Helemaal de eerste was het niet, want het gebouw telt al twee verdiepingen, het is al „hal verwege." De school huist nu nog in het school gebouw aan de Berlagestraat, maar men hoopt de school aan de andere kant van de Churchilllaan, nu nog een ge- vaarlyke oversteek voor veel scholiertjes, binnen enkele maanden te betrekken Wethouder Sannes zei, dat dit de laat ste basisschool is, die in Zuid-West wordt gebouwd. Hij sprak de wens uit, dat de Apolloschool onder leiding van school hoofd de heer Dubbeldeman, een model school voor het niéuwe onderwijs zou Bij de steenlegging waren o.a. aanwe zig: de heer A. Boogaard, inspecteur van het lage ronderwijs in Leiden, de heer Roosenschoon, chef van de afdeling on derwijs en de heer J. J. van Riesen, gemeentelyk inspecteur van 't onderwijs. LEIDEN Vrijdagochtend om 9 uur heeft een belangryke gebeurtenis plaats voor alle mensen, die dagelyks over de De Sitteriaan, de Burggravenlaan en omliggende straten ryden. De Burggravenlaan en de De Sitteriaan worden dan namelijk geheel voorrangsweg tussen de Lammenschansweg en de Hoge Ryndjjk, Ongetwijfeld een flinke verbetering in het kader van de vlotte en veilige door stroming van het verkeer maar wel een verandering, die van velen wat aan passingsvermogen zal vragen. Idee mevr. Kerling: Mobiel stembureau LEIDEN Het raadslid mevrouw Ker- ling-Simon heeft b. en w. gevraagd of het niet mogelijk is voor de komende raadsverkiezingen een mobiel stembu reau in te richten, ten behoeve van de bewoners van bejaarden- en verpleeg huizen. IN HET STEDELIJK museum de Lakenhal te Leiden exposeren tot. li mei a.s. twee jonge Leidse beeld- houwers, die, hoe verschillend van uitwerking, een ding gemeen hebben, t.w. het beeld een eigentijdse taal te laten spreken, zij het met verschillen de „tongval": Frans de Wit en Jan Maaskant. De eerste kwam enige tijd geleden in het nationale nieuws toen hem de Jacob Hartogprijs werd toe gekend. Jan Maaskant liet lange tijds niet veel van zich horen, doch op ss deze tentoonstelling blijkt bij hem een ontwikkeling, die veel goeds belooft voor de toekomst, de ontwikkeling n.l. naar een kunst, die met recht en reden ruimtelijk" kan worden ge noemd. DE ONTWIKKELING van de mo derne Nederlandse beeldhouw kunst is de laatste decennia niet zon der schokken verlopen. Nog niet zo lieél lang geleden vierde de zuivere figuratieve kunst nog hoogtij en is overigens nog steeds aan bod, zij het dan, dat ook daarin langzamerhand tendensen doorbraken veelal on der invloed van Duitse kunstenaars, die een ombuiging in de richting van meer vrijere een overgang naar het abstrakte in het verschiet deden komen. Maar veel van het zich toen baanbrekende abstrahisme in de Ne derlandse beeldhouwkunst liep al spoedig dood in de mode van de „schrootcomposities"soms toch ze ker niet onaantrekkelijke tableaux van allerlei metalen onderdelen en afval, later in de gietingen van meestal ondefinieerbare vormen, voor het merendeel gespeend van de spreekiooordélijke „eeuwigheidswaar de", om dit wat zwaarbelaste woord te gebruiken. Zelfs kwam de z.g. weggooikunst aan bod, waarvan de- waarde problematisch was en is, om dat kunst in de letterlijke en nog altijd gangbare betekenis van dat woord niet kan en mag worden vergeleken met het theekopje-met afgebroken-oor, dat natuurlijk op de vuilnisbelt terecht komt. BOVENST A A NDE ontboezeming wil geen discriminatie zijn van de pogingen, die verschillende jonge ortisten in het recente verleden heb ben ondernomen om de beeldende kunst een nieuw eigentijds gezicht te geven. Hun pogingen waren te eer biedigen, maar de resultaten waren geen lang leven beschoren. Zo langzamerhand echter gaat de kunstenaar inzien, dat kunst van de eigen tijd de eigen ruimtelijke tijd ook een echte afspiegeling van deze tijd moet zijn, maar dan zonder de excessen die deze tijd als alle ander overgangsperioden ken merkt. Wij zijn n.l. van mening, dat kunst wel aan de tijd van haar ontstaan is gebonden, maar over de futurele grenzen van onze tijd heen haar waarde moet kunnen behouden. Dat die kunst visueel wordt gemaakt met eigentijdse middelen en technieken lijkt vanzelfsprekend, maar dal be hoeft geenszins te betekenen, dat de voortbrengselen van deze tijd hun waarde in de toekomst zouden moe- werken de twee genoemde Leidse kunstenaars ook in die richting. Zij maken gebruik van de eigentijdse middelen en voorbeelden maar schep pen hun werk in een ruimtelijke or dening, dat ook voor de toekomst DE LEIDEN AAR Jan Maaskant (30), docent onderafdeling vorm studie van de afdeling bouwkunde aan de Technische hogeschool te Delft, maar daarnaast vrij beeldhou wer (hij schiep o.m. het plastiek voor de mavo-school aan de Sumatra- straat te Leiden) tracht in zijn as semblages, reliefs en tekeningen die tijdloze ruimte visueel te verbeelden. Zijn vrij opgestelde elementen nodi gen als het ware uit er doorheen te lopen; in hun vrijstaande onderdelen meten ze de ruimte zonder deze ruimte af te sluiten. Ze bakenen als het ware een stuk van de universele ruimte af zonder de openheid daar van aan te tasten of weg te vagen. Maaskant doet dat met schijnbaar eenvoudige middelen, losse elementen in blank metaal of in kleur gelakt, los van elkaar maar toch wezenlijk bij elkaar horend, te arrangeren. Als het ware als een uitnodiging aan de kijker om er doorheen te lopen omdat het afgebakende ruimtesegment toch open blijft en verbonden met de ruim te er omheen. Dat ondergaat men ook btj de teke ningen. Maaskant zet donkere of ge kleurde vlakken tegen een lichter en opengewerkt raster. Ook hierdoor ontstaat een ruimtewerking, waar door men als het ware tussen de blokken en het achtergrondraster heenkijkt en het tweedimensionale visueel wijkt voor driedimensionale. IN TEGENSTELLING met het werk van Maaskant zijn de sculpturen van de 28-jarige Frans de Wit. Hij maakte o.a. de plastieken „Samen spraak" voor de Thorbecke-mavo in Leiden en „Element" voor de Zoe- terwoudse Sjaloomschoal. Zijn werk is besloten, eisen vanzelf sprekend ook ruimte, maar zijn niet ruimtelijk in de zin van Maaskants werk. De Wit speelt met licht rond een alledaags voorwerp. Hij gebruikt daartoe als licht- en schnduwsprei- iIers b.v. glanzende méssenlemmets, gegroepeerd om een veelal bronskleu rig motief, meestal naar voorbeelden, die hij aan de natuur ontleent. Zijn kunst is daardoor veel beslotener, ze is massa, die de ruimte vult maar die ruimte tegelijkertijd dus buitensluit omdat het object een ding op zich- :elf is. Als zodanig zijn beide expo santen eikaars tegenpolen. Maaskant exploiteert de ruimte door die open te houden, de Wit door de ruimte te rullen. Maaskant laat het licht in de ruimte door spelen, de Wit legt het licht als een gordel om zijn beel den en sluif daarmee de ruimte bui- VAN BEIDE aspecten geeft dub belbeeld", het leitmotiv van deze tentoonstelling, een frappant beeld. De expositie blijft tot 4 mei geopend en is toegankelijk op werkdagen van 1017 uur, 's zondags en 30 april van 13—17 uur. WILLEM PRINS. ÏSITAIR UNIVERSITAIR NIEUWS LEIDEN Aan de Rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor het Doet. ex. Scheikunde: de hr. A. VISSER (Lelden) G. J. Alsema, R. Hijmans, A. C. P. M. Kolen en F. B. W. Bunnik (allen Lelden) F. J. Gorlee (Den Haag). Voor het kand. ex. FW en N: de heer J. J. A. Hanhart (Leiden); G: N. V. Ka bel, Leiden; C. G. M. van Eendenburg, Leiden; S2 W en N: A. Lak (Leiden) P. B. T. M. v. Rooden, Leiden; S3: E. Ch. Kruisink, Delft; A: J. H. M. Vink (Haar lem), NI: R. Post, Voosrchoten; N4: P. J. J. Peters, Haarlem); E: F. J. M. Hoo- genboom, Leiden; B4: R. Th. M. Hengst (Waddinxveen); L: J. A. J. H. Kloeg, Leiden; Fl: E. Verpoorte, Leiden. Doet. ex. Natuurkunde: de hr. N. de Boo (Valkenburg). DONDERDAG 9 APRIL Kantine Clos en Leembruggen: cause rie over de brandweer voor de Ned. Ver. van Huisvrouwen; aanv^g 14.00 u. Stadsgehoorzaal: Promenadeconcert, aanvang 20.00 uur. Schouwburg: Globe speelt „Play Strindberg", aanvang 20.00 uur. ALSV-gcbouw, Witte Singel 18: leden vergadering PSP, aanvang 20.00 uur. Willibrordsgebouw, Oegstgeewt: leden- byeenkomst van Kapperspatroonbond, aanvang 20.00 uur. Maria Gyzensteeg, Parochiezaal: kaart avond R.K. Harmoniekapel, aanvang 20.00 uur. VRIJDAG 10 APRIL Stadsgehoorzaal: Leidse Kunstkring, concert Tatrai-kwartet. aanvang 20.00 Brandweerkazerne: excursie Ned. Ver. van Huisvrouwen, aanvang 20.00 uur. Kasteel Duivenvoorden, Voorschoten: Receptie t.g.v. 10-jarig bestaan van de Stichting Duivenvoorde, aanvang 16.00 Schouwburg: Globe speelt „Play Strindberg", aanvang 20.00 uur. R.K. Militair tehuis, Korte Mare 84: schietavond van de Ned. Bond van Oud-stryders, aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 11, APRIL Schouwburg: Operettevereniging Staal- wyk speelt „Het geheim van de hof maarschalk", aanvang 20.00 uur. Academiegebouw, Rapenburg: dr. L. de Jong over „Het Koninkryk der Neder landen in de Tweede Wereldoorlog", aanvang 10.45 uur. Zuiderkerk: Concert Jeugd Kameror kest, aanvang 20.00 uur. De Leidse bioscopen presenteren in de week van 2 t/m 8 april: Studio Asterix en Cleopatra, a.l., derde week. Trianon Le Clan des SicUiens, 14 J., tweede week. Luxor De Verdoemden, 18 Jaar, da gelijks en zondags 2 en 8 uur. Camera Uw wouw - het onbekende wezen, 18 jaar, 5e week. Dinsdag cyclus: Epido Re (18 jaar). Nachtv.: Nevada Smith (18 jaar). Lido De brug by Remagen, 14 jaai\, tweede week. Rex The Love Bug, a.l., tweede week, Nachtv.: Gevaren der Liefde (18 j.)

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5