Zuid-West krijgt er nog een bejaardencentrum bij Dubbel-recital in De Lakenhal Complex van zes verdiepingen biedt plaats voor 100 bejaarden Dames van Kangeroes blijven hoofdklassers MARKTEN Russische ambassadeur bij opening LSG-sc haak vierkamp BURGERLIJKE STAND Bonaventuracollege viert zilveren feest van pater M. M. Jessen WOENSDAG 8 APRIL 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 VOOR REVALIDATIECENTRUM IN SURINAME Dr LEIDEN Op de hoek van de Apollolaan en de Brahmslaan te Leiden j zal binnenkort een groot bejaardencentrum gebouwd worden door de stichting Leidsch Vrijzinnig Christelijk Tehuis voor Ouderen. Het com plex zal een U-vorm krijgen en zal bestaan uit drie delen van ongelijke hoogte. Waarschijnlijk nog deze zomer zal met de bouw worden begonnen. De linkerpoot van de U zal een 36 meter hoog gedeelte worden van 11 verdiepingen. toren is een verzorgingsflat gehuisvest die plaats biedt aan honderd bejaarden. Elke bejaarde heeft hierin de beschikking over een grote kamer, zowel ►on- als slaapkamer, met daaraan aansluitend een hal waar een kitchenette geplaatst. Een groot toilet waarin ook een douche-gedeelte is aangebracht behoort tot een der voorzieningen. Op de parterre van het gebouw is een recreatie ruimte geprojecteerd, verder o.m. een kapsalon en een aula. Op de eerste ver dieping is een speciale ziekenafdeling gesitueerd. De kamers der bejaarden zijn bereikbaar via afgeschermde galerijen. gebouwd worden. De units 'zijn ook ge projecteerd in de rechtervleugel van het gebouw en in totaal komen er een zes tig van deze woninkjes. Elke woning bestaat uit een grote woon kamer van 24 m2 en een aangrenzende slaapkamer van 11 m2. Elke woning beschikt over een keuken van 7,5 m2 en een aparte kamer die gebruikt kan worden als hobby- of als bergingskamer van 6 m2. Een grote badkamer van 5m2 completeert het geheel. In de door te bouwen u-vorm vrijgeko men binnenplaats wil men n' vijver ma ken omringd door wandelpaden en enke le banken Men wil in deze tuin ook een praathoek maken waar de ouderen rus tig op een bankje in zon kunnen toeven. De woningen in de rechtervleugel van het gebouw zullen bereikbaar zijn via open galerijen. Waarschijnlijk nog deze zomer wordt begonnen met de bouw Het middengedeelte van de U zal zes verdiepingen hoog worden. Hierin gaat men units van twee-kamerflats bouwen die voor bejaarde echtparen in de pre- miebouw gerealiseerd zullen worden. In de onderste verdieping komen de cen trale keuken en andere algemene voor zieningen. De hoofdingang zal op de hoek van dit middengedeelte en de hoge verzorgingsafdeling geplaatst worden, ïze hoofdingang zullen twee liften Majolica vondsten te boek gesteld LEIDEN De majolica (soort aarde werk) vondsten, die in en rond Leiden gedaan zijn in het recente verleden zijn onderwerp van een boekje, dat morgen officieel wordt uitgegeven. Burgemees ter Van der Willigen krijgt het eerste ."exemplaar van het werk, dat is geschre ven door de heer Dingeman Korf en uit- Igegeven door het Leidse bedrijf Van Spruyt-Van Mantgem en De Does. Het koekje over de vondsten is het eerste «■van een serie culturele publicaties, die fHelle Leiden tot onderwerp hebben. Woningbouwver. De Eendracht wijzigt statuten LEIDEN Gisteren vond er een bui tengewone ledenvergadering plaats van de woningbouwvereniging „De Een dracht", waarop het concept van de nieuwe statuten en reglementen werd behandeld. Na een uitvoerige behandeling ervan werden deze nieuwe statuten met grote meerderheid van stemmen aangenomen. De belangrijkste wijzigingen zijn: Het instellen van een deelnemers- Het omzetten van het aandeel in een waarborgsom, hetgeen wil zeggen dat met ingang van het nieuwe boekjaar de nieuwe bewoners een waarborgsom moeten betalen van 75,—. Naast het CuMa-fonds zal er een contributie geheven worden van 0,40 per maand. Men hoopt in de toekomst met deze gel- ijjal aktiviteiten te ontwik- steun aan het revalidatiecentrum Paramaribo, dat in opbouw is en materiaal gespuid wordt door de Lions Service Club Leiden-Noordwijk de arts Gevers, oud-lid van Lions, spant zich bijzonder voor het centrum in heeft gisteravond ongetwijfeld een aan gename injectie gehad. In De Lakenhal had Lions een dubbel-recital georgani seerd. De belangstelling hiervoor was min of meer overweldigend: de Grote Pers was bijna tot de laatste plaats bezet. De eerste uitvoerenden waren Fred Pot. cello, en Steven Hogenberk, piano, die Mendelssohn, Brahms en Debussy ten gehore brachten. Hun samenspel was zeer muzikaal en gegrondvest op een redelijke ensemble-techniek. De Varia ties van Mendelssohn, luchtig en vrij makend, kregen een broze vertolking zonder veel gespannenheid. Brahms' So nate in e. kl. t. op. 38 kon niet genoeg boeien door de breedsprakigheid. De be roemde Sonate van Debussy daarente gen met de vele rijke effecten in de celloparty werd een voorbeeld van ver fijnde uitwerking van de thema's. De cellist spreidde hier veel zeggingskracht en muzikaal karakter ten toon: ook de pianist bereikte een doorzichtig toon beeld. Na dc pauze kwamen Leidse cory feeën op het podium. Begeleid door de geroutineerde Henk Briër aan de vleugel zong de sopraan Leny Stevens- Ridderhof een groot aantal liederen. Zij deed dit licht en helder alsof er geen akoestische onvolkomenheden aan de Grote Pers kleefden. Vooral haar voor dracht had veel succes en noodde nu en dan tot open doekjes. Opvallend wa ren by Brahms diens Es steht ein Lind en het kostelijke Vergebliches Stand- chen, Wolf (Du denkst mit eniem Fad- chen), de stille overgave in Adieu (Fau- ré) en de drie prachtige liederen van Chausson (Le Colibri!). Een hoogtepunt apart vormden de can- ciones van Montsalvatge, een soort pro test-songs in de Spaanse taal voor het Caraïbische gebied: volkskunst ln een pure vorm, door een kunstenaar in war me ritmen vertaald. Leny Stevens kou zich in deze liederen helemaal uitleven. De uitspraak was niet steeds correct, maar het krachtige karakter van deze Zuidamerikaanse kunst kwam uitste kend over. Er waren veel bloemen voor soliste en begeleider. Ada van der Bent zorgde naast de pianisten van de avond, dat de vertolkingen zonder haperen kon den verlopen. In de pauze was er geeu koffie, maar Lions had gezorgd voor rode wijn met kaas. weer ter financiële ondersteuning van het revalidatiewerk. TON PIETERS. LEIDEN Door een zwaar bevochten, maar over het geheel genomen zeker niet onverdiende 3-2 zege op het be zoekende Zaan '69, stelde het dames team van Kangeroes gisteravond haar plaats in de hoofdklasse west veilig. Door dit resultaat namelijk namen Arts Vrielink c.s. een voorsprong van vier punten op Argos en twee op Martinus en beide laatstgenoemde teams hebben elk nog één wedstrijd voor de boeg. Wint Argos de laatste wedstrijd tegen HML/CLV en verliest Martinus van VK Amsterdam, dan volgt een beslissings wedstrijd tussen beide teams. By elke andere uitslag echter is Argos het kind van de rekening en zullen de pupillen van coach Henk Kleingeld het volgende seizoen moeten uitkomen in de over gangsklasse. De stand onderaan de ranglijst ziet er nu als volgt uit: 9. Kangeroes: 22-26, 10. Martinus: 21- 14. 11. Argos: 21-12. en 12. VK Am sterdam: 21-4. Kangeroes-Zaan '69 De Leidse ploeg startte bijzonder ner veus en moest in de le set al heel spoe dig tegen een achterstand opkijken. Maar ook Zaan '69, dat met drie in valsters moest aantreden, speelde Diet zo erg sterk, waardoor Kangeroes re gelmatig de kans kreeg de achterstand in te lopen. Tot winst konden Ans Vrie- links c.s. in deze set echter niet komen, voornamelijk doordat zy veelal in de afwerking van de aanval faalden. Uit slag 10-15 voor Zaan '69. De 2e set gaf eenzelfde beeld en uitslag te zien: 10-15 voor de bezoekers. Eerst in de 3e set gooide Kangeroes alle ner vositeit van zich af. Met fris en vooral gevarieerd aanvalaspel. waarbij Adrv v. d. Plas, Wil Goedhart en Cora Brus- see herhaaldelijk tot goede akties kwa men, liep Kangeroes uit tot een veilig lijkende 10-4 voorsprong, om daarna in eens weer terug te zakken. Zaan '69 reageerde onmiddellijk en had bij de stand 10-11 alle troeven weer in handen. Kangeroes wist zich gelukkig nog juist op tyd te herstellen en door een be nauwde 18-16 zege deze set op haar naam te schryven. Deze setwinst gaf de Leidse dames meu de moed en fel werd er nu voor elk puntje gevochten. Zaan '69 bleef goed partij geven, maar moest tenslotte ook in de 4e set de winst aan Kangeroes laten: 15-12. In de beslissende 5e set was een fel openingsoffensief van Kangeroes min of meer beslissend voor de einduitslag. Via 4-3 liepen Ans Vrielink c.s. uit naar een 8-4 voorsprong en hoewel Zaan '69 bleef aandringen wist Kangeroes de voor sprong tot het einde vast te houden: 15-11 en dus een 3-2 zege. Ka ngeroes-beren Het herenteam van Kangeroes verloor de uitwedstrijd tegen The Smash met 3-2, voornameiyk omdat de Leidenaars aan het net niet zo gevaarlijk kondeD worden als wij van hen gewend zijn. Het blokkeren van The Smash bleek in deze wedstrijd bijzonder goed te zyn en herhaaldelijk strandde de Leidse aan val dan ook hierop. Na verlies van de le set met 15-8 herstelde Kangeroes zich in de 2e set wel en boekte toen een 10-15 zege, maar erg overtuigend ging het allemaal niet. Door een 15-11 zege in de 3e set nam The Smash we- i voorsprong. Kang( roes alles op alles moest zetten om een beslissende 5e set uit het vuur te slepen. Dank zij enorme inspanningen lukte het Koos Taconis c.s. inderdaad de 4e set op hun naam te brengen, 13-15, maar deze inspanningen hadden zoveel van de krachten van de Leidse spelers gevraagd, dat zij in de 5e set, vooral in het laatste gedeelte, niet meer bij machte waren de aanvallen van The Smash het hoofd te bieden. Met 15-12 moesten de Leide naars buigen voor hun tegenstanders. Reserves Het reserve-herenteam van Kangeroes wisselde verlies en winst af. De uit wedstrijd tegen Zaan '69 ging met 3-2 verloren (cijfers 15-9, 9-15, 15-13, 14-16, 15-13), terwijl de thuiswedstrijd tegen KVA gisteravond in een 3-2 overwinning voor aanvoerder Rob v. d. Laan en zijn mannen eindigde. Cyfers 15-11, 8-15, 12- 15. 15-2 en 15-6. Vooral in de 4e en 5e set speelden de Leidenaars duidelijk ster ker dan hun tegenstanders, hetgeen ook in de cijfers tot uitdrukking kwam. Engelse jongelui brachten groeten over LEIDEN Circa vyftig Engelse jon gens en meisjes zyn vanmorgen door burgemeester Van der Willigen op het stadhuis ontvangen. Zy brachten per brief de groeten over van de lord-mayor van hun woonplaats, Plymouth. In het kader van de Pilgrimfathers- herdenking brengt burgemeester Van der Willigen spoedig 'n bezoek aan Plymouth. De Engelse jongelui, die momenteel lo geren in het jeugdbuitencentrum aan de Vliet, kregen van de burgemeester een boekje over Leiden en werden later op de ochtend rondgeleid langs de beziens waardigheden van Leiden. Belangstelling voor kleding- beurs in het Logegebouw groter dan ooit LEIDEN De kledingbeurs, die vanmorgen door de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers en de Leidse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in het Logege bouw aan de Steenstraat ge houden werd, is een ongekend succes geworden. Voor de aanvang stonden al tientallen huisvrouwen te dringen om naar binnen te mogen. Om ongeregeldheden te voorko men moest zelfs worden be sloten de beurs eerder te openen, dan in de bedoeling lag. Op de beurs werden in totaal ruim 2000 kledingstuk ken tegen een schappelijke prijsje te koop aangeboden. Riiu'ke van Lnyk won Onderlinge van gymvereniging Meerburg ZOETEKWOUDE H.R. Gisteravond hebben in de sporthal van de Drie Eendjes weer de jaariykse onderlinge wedstrijden plaats gehad van de gym nastiekvereniging „Meerburg". Het een en ander trok veel belangstelling. Het was een opgetogen voorzitter, de heer J. W. vau der Meer, die vol trots ver telde, dat de jury van mening was, dat het peil van de prestaties, in vergelij king met vorige jaren, een goede sprong vooruit heeft gemaakt. In de lof deelden ook de leidsters, de dames Baart en Van Tongeren. Voorzit ter Van der Meer deelde aan de vol gende winnaars een trofee uit: 8 en 9 jaar A: Jacqueline van der Heyden, Joke van der Heyden; 8 en 9 jaar B: Berna- dette van Wetten, Kitty van Hofwegen; 10-12 jaar A: Ludwieno van Wetten, Marian van der Meer; 10-12 jaar B: Els van Veen, Sandra van Diemen, Betty de Haan. Junioren A: Rineke van Luyk (die tevens jeugdkampioenen is gewor den), Greet Vermeulen. Junioren B: Elly de Rooy, Ria Koek. Junioren C: Truus Vervoorn, Elly Hoogervorst, Rosa van Hofwegen KATWIJK Een overzicht van de „Wijk" tussen Emmapleln (voorgrond). Voorstraat (rechts) en Waaigat (links). Op deze plaats is het nieuwe badcentrum gepland. Concrete plannen zijn er echter nog niet, zodat de realise ring nog wel een aantal jaren op zich zal laten wachten. LEIDEN, 8 april Groente: appelen 12: andyvie 89-123: snijbonen 430-540; kroten (gekookt) 50; boerenkool 7-11; prei 91-103; rabarber 82-91; spinazie 60- 95: komkommers 26-65; champignons 380; tomaten A 1680-1710; idem B 1820; idem C 1590-1630; idem CC 1370-1410; uien drielingen 36-39; idem middelgrof 68-72; witlof 98-133;sla A 14-23; peter selie 7-11; raapstelen 14-17; radijs 30-40; ■sldery .8-10. Donaten rsconcert Jeugdkamerorkest (Van onze muzlekredactie) LEIDEN Het Jeugd Kamerorkest Leiden geeft op zaterdag 11 april zijn jaarlijks donateursconcert iu de Zuiderkerk, Lam- menscbansweg 15 te Lelden. Aanvang 20.15 uur. Uitgevoerd zullen worden werken van Handel, Tartini, Haydn, Pisendel, Per- golesi en Mozart. Solisten zyn; Marjo lein Hennes, viool en Eekje Hoenderdaal, cello. Het geheel staat onder leiding van Henk Briër. HAZERSWOUDE De sportcommis- sie van de Katholieke Plattelands Jon geren ui Hazerswoude-dorp organiseert op zondag 12 april vanaf 11 uur in de Vyfmeihal aan de Boshuizerlaan té Lei den een volleybaltoernooi voor dames LEIDEN De officiële opening van de internationale schaakvierkamp ter ge legenheid van liet 75-jarig bestaan van het Leidsch Schaagenootscliap zal plaats hebben op donderdag 16 april om vier uur 's middags in de Burgerzaal van het Leidse Stadhuis. Behalve de deelnemers aan de schaak- i vierkamp, dr. Ir. M. M. Botwinnik, B. Spasski, B. Larsen en J. H. Donner, zul len tal van prominente gasten, onder wie de Russische ambassadeur, aanwe zig zyn. De Jubileumschaakkamp van het LSG sol in twaalf ronden van wflda# iff april t/ni donderdag 7 mei in het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest worden gespeeld. Vrijdag 17 april om 16.00 uur worden hiervoor de openingszetten gedaan door saatssecretaris H. J. Koster van Buiten landse Zaken en burgemeester jhr. T. H. J. van Eysinga van Oegstgeest. LEIDSCHENDAM Op de Heuver- weg is de HTM begonnen met de aan leg van de sporen voor het doortrek ken van de Haagse tramlijn 6. In au gustus a.s. hoopt men met de aanleg van de sporen en de bouw van een on der station gereed te LEIDEN Geboren: Susanna J.. d.v. nette W., d.v. J. van Beelen en D. Var- D. P. Veenhoff en A. Lovering; Johanna kevisser; Carola C., d.v. J. van Tol en C. J., d.v. J. Ravensbergen en J. M. van M. J. Onderwater; Richard K. C., z.v. T. Heusden; Jeanette, d.v. C. Kraijenoord J. den Ouden en K. T. de Bondt. en M. G. van der Meij; Peter. z.v. P. Oudshoorn en A. H. Zuidema; Vanessa Overleden: J. Groot, man; L. de Nooijer, A., d.v. H. P. de Roos en B. M. E. man; C. H. Wanders, man; W. J. M. Wessellus; Anke A., d.v. W. van der Simons, echtgenote van W. Nieuwen- Plas en H. H. Nutbeij; Wybrand K„ z.v. burg; S. J. Baart, echtgenote van L F, B. Lammes en M. Scheygrond; Jean- Bessem; O. F. Landzaat, vrouw. R ustende pool temidden van de komende en gaande classici LEIDEN Vanaf vrijdag 10 april tot en met maandag 13 april a.s. zal het Bonaventuracollege te Lei den het zilveren priesterfeest van één van zijn drie conrectoren vie ren: dat van pater drs. M. M. Jessen o.f.m. Een priesterfeest, gevat in de omlijsting van een dor halfedele of edele metalen: dat was nog geen decennium geleden een vanzelfsprekende titel tot feestvie ren. Spontaan! En zo luisterrijk moge lijk! Nu de grote crisis van liet ambt gekomen is, is men geneigd vraagte kens te plaatsen en voor soberheid te pleiten. Misschien is dit in bepaalde gevallen aangebracht, maar by déze priester - zelf een voorbeeld van een voud en soberheid - lyken zulke reser ves niet op hun plaats. Als er één is. die zijn priesterlijke taak harmonisch beleeft en uitoefent, wiens persoonlijk heid schynbaar spanningloos in het ambt opgaat, dan is dit wel pater Jes sen, de bescheiden mens in francisca nerpij, die zo onopgemerkt en byna ge luidloos (tenzij hij in zijn Umburgse schaterlach uitbarst) altijd op de school aanwezig is, wiens stille spiritualiteit men steeds present weet en die zo graag ook buiten de school zyn priesterlijke functies uitoefent. Men zou uit het voorgaande kunnen nen zijn jeugdige toehoorders de fines- concluderen dat het hier een priester- ses van de zo weerbarstige oude talen oude-styl gold, aan wie de nieuwste te laten proeven, hen in te wijden in de ontwikkelingen niets te bieden hadden, denkwereld van de oude schrijvers en Maar wie hem kent weet hoe kritisch hen deelgenoot te maken van de schat- zyn geest het oude aan het nieuwe ten aan schoonheid in proza, poëzie en toetst en het nieuwe aan het oude, hoe- beeldende kunsten uit een verre periode, veel hy in het nieuwe kan waarderen, maar waaraan wij toch met z'n allen daarbij overeenkomstig zijn klassieke schatplichtig blijven, vorming - uitersten naar rechts en Wat het tweede punt aangaat: zyn eer- links vermydend. bied voor persoonlijkheid en eigenaard Maar laten we op dit feest het zorge- van iedere mens heeft hem zonder veel lijke probleem van de priester in deze moeite de laatste jaargangen van de tyd met verder uitdiepen en de jubila- jeugd doen aanvaarden met hun wat ris ongeremd waarderen, ook in zyn woelige, contesterende en democratise- hoedanigheid van onderwysman. rende tendenzen. Mét golvend haar en Negentien jaar heeft hij hier gewerkt, prille knevel, of zónder deze modieuze Hij kwam in 1951. Vers afgestudeerd attributen: alt 'd ziet hij in hen de van de Nymeegse universiteit, nadat hij groeiende, onzekere mens. die tot vol- in 1945 priester gewijd was. Nergens wassenheid gebracht moet worden. En anders heeft hij onderwijs gegeven dan .het middel dat hij hiertoe hanteert is in Leiden. Sint Bonaventura was zijn - het werd reeds gezegd - het klassieke eerste opdracht en werd in de loop der onderwys, aangeboden door het medium jaren zyn enige liefde. De gymnasium- van zijn kritische, maar wijze en milde afdeling was ongeveer een jaar voor persoonlijkheid. zijn komst in bedrijf getreden. De voor- In dit verband moet ook nog gewezen bereidingen had pater De Goede getrof- worden op het instituut der Rome-reizen fen, de realisatie ervan is het deel van om de twee jaar, waarvan hy een der pater Geurts geweest, géén van beiden initiatiefnemers is geweest. Ook hier classicus wat hun onderwyssticl be- toont zyn streven een traditie niet te treft. En zo is het pater Jessen ge- laten verschralen tot sleur. Want iedere worden die ons gymnasium in de wen- keer opnieuw doktert hij aan betere teling der jaren gevoerd en gevormd voorbereiding en oppert plannen voor heeft: rustende pool temidden van de een bezoek aan nieuwe bezienswaardig. vlucht der komende en gaande classici, heden in en om de Eeuwige Stad, die in Deze rustende pool moet men echter religieus, wetenschappelijk of „ludiek" niet opvatten als behept met inertie! opzicht van belang zouden kunnen zyn. Blijvend naar plaats en tijd heeft hij Iedere reis heeft hij tot nog toe mee- zich vootrdurend aangepast aan de wis- gemaakt, ondanks de ietwat mistroos- selende eisen van plaats en tyd, zowel tige reserve die hy telkenmale maakt wat de materie van zijn onderwijs be- ten aanzien van de mogelykheden voor treft als zyn verhouding tot de leerlin- een volgende Zijn wat frêle con- gen. stitutie ten spyt onderwerpt hy zich Steeds heeft hy zich by het geven van weer moedig aan de vermoeiende trein- zyn lessen rekenschap gegeven van de reis van 24 uur achtereen en aan de waarde „hic et nunc" van een klassieke barre Italiaanse midzomerzon, waaraan vorming voor daartoe geschikte leer- zich in vroeger tyden. naar een bekend lingen. Met groot enthousiasme en wijze romeins gezegde, slechts honden en bezonnenheid heeft hij zich ingespan- duitsers blootstelden! Onder zyn verdere niet striet-onderwijs technische werkzaamheden kan nog vermeld worden de speciale leiding die hy in vroegere jaren gaf aan leerlin gen, die roeping tot het priesterschap voelden. Sinds 1957 heeft liij het beheer over de schoolbibliotheek en zyn spitse geest heeft hem indertyd tot oprichter gemaakt van de schaakclub. God geve dat pater Jeasen nog lang zyn arbeid op het Bonaventuracollege moge voortzetten. Om ln zyn „vak jargon" te biyven „ad muitos annos" en „quod felix, faustum, fortunatumque slt"! H. y. W.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3