NKV wil komen tot slechts drie bonden Kermisachtig spektakel bij opening Boekenweek 1970 Kinderen kozen warenhuis als terrein voor kinderroof Bandrecorder verdrong leesplankje van schoolbank School groeit uit tot pedagogisch laboratorium HECHT FRONT TEGENOVER WERKGEVERS GRENSAKT1E EUROPESE BEWEGING Helder Camara naar ons land v Incident rond speenvarken „Schoolhoofd kastijdt vierjarige Reorganisatie bij Heidemij ZATERDAG 4 APRIL 1970 DE LEIDSE COURANT FAGHMA T (Van onze correspondent) UTRECHT De tekst van art. 10 uit de oude ..schoolorde" van rond 1800 loog cr niet om: „het onderwijs wordt zoveel mogelijk op een bord geserveerd". Bord stond toen zeer nadrukkelijk met een hoofdletter. Dat waren de dagen dat het onder wijs nog in de kleuterschoentjes rond drentelde, toen de kleuters op hun leesplankjes bij de h van hoed nog een steek van Napoleon zagen afgebeeld, toen het alfabet wat triest en wel zeer definitief werd afgesloten met de z van zerk. Het onderwijs was ook in die tijd een ernstige zaak, waaraan de q- quast op Napoleonssteek nauwelijks enige vrolijkheid kon toevoegen. Het „aap-eend-inkt" revolueerde naar „aap-noot-mies en naar „aap-roos- zeef".. Maar alle revolutie ten spijt, het onderwijs bleef zwaar wegen het „juk" bleef van plankje op plankje gehandhaafd. Wel werd de „zerk" aan het einde vervangen door „kous", die daarmee echter nog lang niet af bleek te zijn. Want: „veel is al zo gedaan, doch ook veel blijft te doen overig", deze zinsnede uit het onderwijs verslag van 1817 geldt tot op de huidige dag en staat als het ware in fluorescerend.krijt op ieder schoolbord geschreven. Nee, ze zijn helemaal uit. U weet we. die fraaie sommen over de wandelaar die van a naar b vertrekt, bij c tot de conclusie komt dat hij eigenlijk naar b had gemoeten, op zijn schreden terugkeert tot bijna bij a enz. enz. en dan het vertrouwde aap, noot. mies van vroeger, alleen zalig ma kend vooral als het met een flink portie straf werd bekrachtigd. Nu ja. dat is op zich natuurlijk niet zo verbazingwekkend. Het zou vreemd zijn als in het onderwijs alles bii het oude bleef als iedereen de mond vol heeft over herstructurering enz. enz. Maar hoeveel er werkelijk ver anderd is in het onder^vijs laat de nationale onderwijstentoonstelling in Utrecht zien. Laboratorium Voor wie daar gaat ronddwalen en van de ontwikkeling van die laatste jaren technisch gezien op on derwijsgebied geen goede nota heeft genomen, moet het lijken of de school een laboratorium is geworden, en dan nog voornamelijk op elektro nisch gebied. Firma's van wereld naam Sony. Philips strijden om de eer wie de beste talen practi ca en de beste televisiecamera en recorders kan leveren. Pardon, video toestanden heet dat Natuurlijk, een „onmisbare" hulp bij het onderwijs. Als we de folders mogen geloven is dat zo, maar geen lezer zal het ons kwalijk nemen als we dat nog eens rustig af willen wachten. Een andere ontwikkeling die meer hout schijnt te snijden is die in de scholenbouw. Zonder meteen van „weggooischolen" te kunnen gaan spreken, maar bij de huidige ele- de leesbeurt wordt de band teruggedraaid. Het onderwijs staat op de helling, dat is een duidelijke zaak. Of dat nu door de nota-Veringa, door het voor ontwerp van wet van staatssecreta ris Grosheide of door de totaal nieu we aanpak van wiskunde is, alle aspecten staan op de nationale on derwijstentoonstelling in Utrecht zeer duidelijk te kijk. Om even op dat wiskundeonderwijs terug te komen. De noodzaak tot modernisering van het wiskundeon derwijs werd al in 1961 gevoeld in het toenmalige v.h.m.o. De staatsse cretaris verklaarde toen: „het onder wijs op onze middelbare scholen kan niet voorbij gaan aan de evolutie van de wiskunde. Allerwege wordt het standpunt ingenomen, dat in de westelijke landen het onderwijs in de wiskunde is achtergebleven bij de ontwikkeling in de wetenschappelij ke beoefening van de stof. De kloof tussen de wiskundeleerstof van de scholen v.h.m.o. en de universitaire wiskunde is hierdoor steeds groter geworden zulks ten nadele van de opleiding van de voor de maatschap pij noodzakelijke wiskundige". Geen boekje De deskundigen staan nu op het standpunt dat wiskunde niet meer uit het boekje dient te worden ge leerd. Het gaat volgens hen niet alleen om de wiskunde inhoudelijk maar ook om de werkvorm van de leerlingen. Evenals bij de talen is het wislcundepracticum ingevoerd wat een totale ommekeer in de leer middelen betekende. De hervorming van de wiskunde betekende een aanloop voor de kennis van de com puters in de toekomst. Nu reeds daagt de invoering van de computer- kunde op. waarvoor een wetswijzi ging noodzakelijk is. Nu ook reeds treedt er een ander deel van de toegepaste wiskunde nadrukkelijk op de voorgrondde statistiek. Er is echter meer. Was tot voor kort het aardrijkskundeonderwijs voorna melijk gericht op het aanleren van topografische en andere feitenkennis nu komen de accenten te liggen op het inzicht in de samenhangen tus sen mens en landschap, mens en industrie, kortom mens en maat schappij. De starre provinciegewijze indeling wordt hierbij losgelaten voor een regionale aanpak. En dat zijn maar zomaar een paar voor- elde r ge zo te noemen. Vraagtekens Maar elke verandering levert ook vraagtekens op. Veel en elkaar steeds sneller opvolgende verander ingen, met daartussendoor nog meer vraagtekens, waarbij wij verder nog maar niet spreken over de revolutie bij het academisch onderwijs, waar de ene barricade na de andere wordt opgeworpen en de eisen tot wezen lijke veranderingen steeds harder doorklinken. Die vraagtekens kan ook de wapenschouw die de nationale onderwijstentoonstelling is niet op lossen. Dit neemt niet weg dat blijkt dat het motto „naar nieuwer onder wijs" geen holle frase is, althans ze ker niet waar het het technisch ge bied betreft dat de nationale onder wijstentoonstelling bestrijkt. (Van o t parlementaire redactie) (ADVERTENTIE) UTRECHT Binnen het Nederland* Katholiek Vakverbond (NKV) is thans om» heftige discussie gaande over een interim-rapport van de „centrale commissie struc tuur NKV", waarin wordt voorgesteld zover te gaan met concentreren van de afzonderlijke bonden, dat uiteindelijk slechts drie bonden resteren. Dit zouden moeten zijn een bond van werknemers bij de overheid, de semi-overheid, de gezondheidszorg, de geestelijke zorg en het maatschappelijk werk. een bond voor de industriële en nijverheidssector en een bond voor de «ector dienstverlening. Er zijn verschillende NKV-bonden. die zich heftig verzetten tegen deze vergaar de concentraties. Zij zijn van mening, dat er juist behoefte is aan bonden, waar in de leden zichzelf kunnen herkennen, j De oprichting van categorale bonden j wijst in die richting. Eerder zou men derhalve tot sterke differentiatie moe- j ten komen, zo menen deze bonden. En I zeker moet men geen ongelijksoortige I groepen in één organisatie onderbren- I gen. Met name geldt dit, zo kan men j vernemen., in de sector dienstverlening. Het is dan ook nauwelijks aan te no men, dat dit plan ongeschonden zal wor- j den aanvaard. De indruk bestaat, dat 'n aantal bonden zich nu al aan de voorge- 1 stelde structuur wil gaan ontworstelen I door federatieve verbanden aan te gaan met hun zusterorganisaties van de an- dere vakcentrales, waarbij ook „cate- i goralen" zich zouden kunnen aansluiten. Die zusterorganisaties zijn niet wars van dergelijke verbanden, nemen soms I zelfs 't initiatief daartoe, omdat ook el ders. met name bij 't N.V.V., fusieten- den ties zijn waar te nemen, waarmee in i die kring ook niet iedereen gelukkig is. Niet ondenkbaar is, dat sommige bon- den zich uiteindelijk los maken van hun i centrale als de rigoureuze fusies toch J zouden doorgaan en dan 'n zelfstandig I leven gaan leiden. B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerken door geheel Nederland tegen de scherpste prijzen. (Van onze parlementaire redactiel 1 DEN HAAG Op 16 mei wordt in tien Europese landen een grensactie ge houden. Jonge leden van de Europese Beweging zullen dan aan de grenzen, maar ook in treinen en op luchthavens de reizigers wijzen op de hinder van dc nog steeds bestaande grenzen en op het gebrek aan democratie in dc Europese gemeenschap. I naar ons land op uitnodiging van Adventsactie voor Latijns-Amerika v de gezamenlijke Kerken in Nederland. Aantal gasten viel tegen (Van [•respondent) AMSTERDAM Vele voorafgaande jaren werden gretig honderden zwarte guldens betaald voor het toegangsbewijs tot het Boekenbal het snobistische onderonsje, waarmee de literaire wereld van Nederland de opening van de Boekenweek pleegt te vieren. Wie deze bedragen niet betalen kon. mocht zich vergapen aan televisiebeelden. Dit jaar was het anders. De aan .een conflict tussen uitgevers en boekverkopers ter ziele gegane commissie voor de collectieve propaganda van 't Nederlandse boek besloot er een openbare begrafenis van te maken. Geen exclusieve genodigden daarom, gisteravond in de Amstelzaal van de RAI. waar de Boekenweek 1970 met veel beat werd ingeluid. Iedereen, die er twintig gulden voor over had. mocht komen en de avondkledij. die vroeger altijd verplicht werd gesteld, was vervangen door een feestelijke uitrusting, hoe die er ook uit mocht zien. Tjjdens het diner van 200 genodigden in de Amstclhal van het RAI-gebouw heeft zich een incident voorgedaan toen de bedrijfsleider van Smits Restaurants een luidgillend speenvarken aan een rood lint langs de tafels voorttrok. Een meisje uit de keuken liep zeer geëmotioneerd ineens voor de microfoon voor de plaats van de voorzitter van de Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) en riep „schande dat jullie dat eten". Grote verontwaardiging maakte zich van de gasten meester, die speenvarken geser veerd zouden krijgen. Twee wijnglazen werden naar de hoofdschotel gegooid en een bord viel kletterend voor de CPNB-voorzitter, VV. J. Schouten, op de vloer. Van alle kanten klonken luide kreten van verontwaardiging over het langs dc dinertafels voeren van een speenvarken zoals dal bij een Bour gondische maaltijd traditie is. „Een walgelijke ongelooflijk verwerpelijke roltroep" zo zei de CPNB-voorzitter. De journalist W. Brugsma, die gespreks leider was geweest van een discussiebijeenkomst over literatuur en politiek die aan het diner voorafeine deelde mede dat het meisje op staande voet door de directie was ontslaeen. Opnieuw vele protesten bij de gasten. Ook Harry Mulisch mentrde zieh in de verwarde discussie rond de microfoon en zei „We gaan feestvieren, we eten niet meer". De bedrijfsleider van het restaurant probeerde olie on de golven te gooien met de mededeling dat het meisje over stuur was geraakt en daarom naar huis was gestuurd. Zjjn woorden vonden pas geloof bii de lasten toen Harry Mulisch het slachtoffer met zijn auto was gaan ophalen. „Het loopt een beetje uit de hand" constateerde de CPNB- vnnrzittT voor wic.ns tafel een grote schare gasten samengeschoold was. .Willen iiillie geen speenvarken eten", vroeg hü en overal klonk nee geroep. H>i stelde voor over te gaan tot het dessert, kersenvlaai. „Iedereen die nog •"oneer heef» kan poffertjes eten in de poffertjeskraam", aldus de voorzitter. Rüna schotels met speenvarken gingen onaangeroerd naar de keuken terug. LERAREN Crisis op Nijmeegse school het gevolg (Van een onzer verslaggeefsters) NIJMEGEN. „Door haar een half uur te slaan heeft de directeur van de Martinus van Beekschool getracht de wil van een vierjarige leerling te breken". Dit is één van de klachten, die acht van dc twaalf docenten van de school voor gehoorgestoorde en spraak- gebrekkige kinderen te Nijmegen heeft doen besluiten om het ontslag van direc teur Decates te vragen. Andere klachten zijn onder meer dat de docenten worden geïntimideerd door grof uitschelden "én dreigen met ontslag. Ook wat betreft het directe ondorwijs voelen de docenfen zich teleurgesteld. 1 J De heer Decates ontkent met klem zo hardhandig tegen het vierjarige - meisje te zijn opgetreden en hij wordt J hierin bijgestaan door de voorzitter van het schoolbestuur, prof. dr. W. F. B- Brinkman. „Het kind heeft, wel enige klappen gehad, maar is beslist geen half uur lang geslagen en bovendien ge beurde dit met uitdrukkelijke toestem ming van de moeder". De andere klaoh- ten van de leerkrachten vindt hij zwaar overdreven. „Als de leerkrachten hun opstandige houding wat zouden laten varen, zou de toestand op de school gauw weer normaal zijn. U moet de hele toe stand aan de school, die inderdaad zorge lijk is, zien in het iicht van de spannin gen en geprikkeldheid, die dit moeilijke en enerverende onderwijs bij alle be trokkenen oproept". Inmiddels zijn ook de ouders m bewe ging gekomen. Er is een oudercommissie gevormd, die ervoor wil zorgen dat de situatie op de school zo snel mogelijk (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Maandagochtend zal het personeel van de Kon. Ned. Heidemaat schappij door de directie worden inge licht over een grote reorganisatie die deze vanouds bekende vereniging „Ten algemenen nutte" op korte termijn zal ondergaan. Dc Heidemij zal samen met een groot architecten- en aannemings concern de N.V. Sleutelopbouw vormen, die zich gaat bezighouden met de reali sering van kant-en-klaarprojecten. dan tussen de twe De poging om het cultureel evenement aldus in de geest des tijds te drieduizend dil ondanks het feit. dat populariseren, is niet helemaal geslaagd men er olifanten, leeuwen, fakirs, clowns, ADVERTENTIE sneltekenaars en nog veel meer divertissement met de haren had bijgesleept om, alweer in de geest des tijds. ludiek te zijn. Heeft de aankondiging een rol gespeeld, dat de versiering ditmaal niet afbreekbaar zou zijn. zodat het traditionele hoogtepunt van het Boekenbal het uitleven van een massale vernielingsdrang achterwege moest blijven? Gek doen Hoe het zij de wegblijvers hebben ongelijk gehad. Na het officiële gedeelte (lezingen en een discussie over literatuur, politiek ten aanhore van tweehonderd uitgenodige binnen- en buitenlandse auteurs) was er in de RAI een zee van mogelijkheden om gek te doen en het handjevol duizenden, dat gekomen was, heeft die met. grijpgrage vingers gepakt Juist omdat veel steriotiepe gezichten bij afwezigheid van een gratis invitatie ontbraken, kwam het feest los uit de gebruikelijke aap-wat-heb-je-mooie- jongensfeer en gingen de beentjes nor maal van de vloer of vermaakte men zich zonder krampachtigheid met de daartoe in overvloed aanwezige midde len, waarvan tafeltennis de meest on schuldige was. j Kermis I Even werd een domper op het feest gezet door het Incident rond een speen- I varken tijdens het diner, maar al snel Tijdens het diner kreeg Amsterdams loco-burgemeester dr. P. J. Koets rechtsuit handen van de heer Otto Frank een exemplaar aangeboden van het boek Weerklank van Anne Frank", dat uitgegeven is als „Boek van de Maand" ter gelegenheid van Boekenweek '70. daverde de onversneden pret weer door de Amstelzaal. Botsautootjes, malle molens, schiettenten, raden van avon tuur. kegelbanen, het hele kremis- en circusvermaak concurreerde in herrie met de elkaar beconcurrerende bands. Alleen de poffertjeskraam kwam tekort zoutjes zouden beter zijn gevallen gisteravond. Slotindruk. wellicht be- invloed door de kleine uux-tjes waarin dit feest voortduurde: een Boekenbal nieuwe stijl heeft zin en toekomst, mits 1 de volgende keer het gewenste aantal gasten wordt gehaald. Geef loopvlak autobanden een kleurtje (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Oele (PvdA) heeft minister Bakker j (Verkeer) schriftelijk gevraagd waarom er in het loopvlak van autobanden geen kleurmerk wordt aangebracht, waar door bijzonder eenvoudig kan worden vastgesteld of de band niet te glad is geworden door slijtage. (Van een andzei verslaggevers) DEN HAAG In Den Haag hebben zich in de afgelopen dagen twee wonder lijke en vrü onschuldige gevallen van kinderroof voorgedaan, waaraan twee kinderen van elf en acht jaar zich blijken schuldig te hebben gemaakt. Ze hadden twee meisjes, twee en drie jaar oud. meegenomen. Van het jongste kind hebben ze een armbandje en een ringe tje afgepakt. Voor het kleintje van drie jaar kochten ze daarentegen een nieuw broekje en ze trokken hel andere kousjes aan. toen hel een patle brock had ge kregen De politie heeft beide kinderen veilig teruggebracht, maar in het laatste geval hadden de ouders toch vijf uur in dodelijke ongerustheid gezeten Dat betrof het meisje van twee jaar. waarvan de moedei' 's morgens om ell uur de Haagse kinderpolitie kwam mel den, dat ze haar op de speelgoed afdeling van V. en D. was kwijtgeraakt. Aangezien daar de vorige dag ook het 3-jarig meisje was zoekgeraakt, trof de kinderpolitie uitgebreide opsporings maatregelen en werd de geüniformeerde politie om naar de kleine uit te kijken. Om half ier 's middags was het meisje Twee kleuters urenlang zoek op zwerftocht door Den Haag I nog zoek, maai* om vier uur werd de wachtcommandant van het bureau Duin- i straat opgebeld door een vrouw die ver- tolde. dat twee meisjes bij haar een I klein kind hadden achtergelaten nadat ze hadden aangebeld. Dit bleek het 2-jarige meisje te zijn. Tot verbazing van de moeder bleek het kind een ander broekje en andere kousjes aan te hebben. Na een uitgebreid onderzoek bleek, dat J het meisje bij V. en D. was meegenomen j door de twee meisjes van elf en acht iaar. eZ hadden het kind mee naar huis j genomen. Omdat het kleintje een nat te- broek had gekregen hadden ze voor een gulden, die ze van een tante hadden ge- kregen, een nieuw broekje gekocht en dit do kleine aangetrokken in de poort van j het politiebureau in 6» Jan Hendrik - Daarna waren ze naar een oma in Scheveningen gegaan, maai' omdat oma 1 geen drie, maar twee kinderen verwacht te. hadden ze, om zich van de vondeling te ontdoen, zomaar ergens aangebeld. Van het 3-jarig meisje, dat op 1 april bij V. en D was zoek geraakt, bleek toen het werd gevonden het ringetje en het armbandje te zijn afgepakt. De meisjes van elf en acht erkenden ook dit feit te hebben gepleegd. De oudste had het ringetje al naar een juwelier gebracht om het te laten vergroten. Het meisje van acht jaar fungeerde slechts als bijlopertje Het elfjarige meisje zal door een kinderpsychiater aan een test wor den onderworpen. De Haagse kinderpolitie meent, dat moeders hun kinderen bij het winkelen nauwlettend moeten gadeslaan, aangezien hiermee opnieuw is gebleken, dat aan het wegraken van kleine kinderen grote risico's zijn verbonden Dc directies van de grote winkelmagazijnen in Den Haag hebben hun personeel opdracht gegeven terzake eveneens oplettend te zijn.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7