De schroom om naar kleding- beurzen te gaan verdwijnt Woensdag weer beurs in Loge-gebouw Niemand kan in andermans portemonnee kijken VTL's penningmeester/ secretaris werd in „het Zonneveldje" gezet Van Woerdens groothandel te Zoeterwoude geopend Sempre Avanti s Jong en Jolig viert verjaardag met grote show De Haardstede vijf jaar gezinsvervangend tehuis Leidse agenda Angela Salomé en Lex Constandse maken faam waar ZATERDAG 4 APRIL 1970 DE LEIDSE COURANT (Van een onzer redacteuren) LEIDEN De kledingbeurzen, waarop tegen een schappelijk prijsje nog zeer bruikbare kleren te koop zijn, schieten de laatste tijd als paddestoelen uit de grond. De afgelopen weken liep het op kledingbeurzen in Voor schoten, Leiderdorp en vooral in Oegstgeest Voor wie is eigenlijk een kledingbeurs bestemd? „In eerste opzet was het voornamelijk voor gezinnen met kin deren," antwoordde mevr. J. van Aken- Taanman. de secretaresse van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen, van de week op onze vraag. „Kinderkleren zijn vandaag de dag bijna niet meer te be talen. Voor een jasje betaalt men al gauw een paar tientjes. Ga daar maar eens aanstaan. Binnen het jaar soms wel binnen het half jaar zijn de kinderen uit hun kleren gegroeid. De aanschaf van nieuwe kleren drukt dan ook zwaar op het budget van de huisvrouw. Met een kledingbeurs zijn de uitgaven flink te drukken." Andermans kleren Het is voor te stellen, dat een moeder haar kinderen niet graag de kleren van andere kinderen ziet dragen. Vreemd genoeg heeft echter een onderzoek uit gewezen, dat moeders die met een vrij laag inkomen moeten zien rond te komen eerder bereid zijn voor zeer jonge kin deren meer geld uit te geven dan eigen lijk verantwoord is. Dit alles onder het mom van: „Het staat zo leuk, zo schat tig." Moeders met een wat ruimer in komen daarentegen vinden het al gauw best. „Kinderen groeien hard en maken t alles gauw kapot," luidt hun argument en zijn daarom minder bereid veel geld uit te geven voor kindet kleren. Het is I dan ook niet vreemd, dat juist in een V gemeente als Oegstgeest, waar de in- komens boven-het gemiddelde liggen, de kledingbeurs vorige week een groot suc ces was." Vooral op strand-, vakantiè- en vrijetijdskleding was men bijzonder tuk. Gêne verdwijnt Hoe is dat in Leiden? Worden vraag en aanbod groter of geneert men zich in de stad (met haar grote arbeidersbevol- i king) nog voor het dragen van ander mans kleren. „Er komt verbetering in." aldus mevr. M. Buurman-Den Hollander, die als vice-presidente van het UVV ook nauw betrokken is bij de kledingbeurs. j „Vandaar dat we dit jaar voor 't eerst ook met dameskleding starten. Er is j vraag naar." Geen winst storm. Het is dan ook niet vreemd, dat de di recteuren van kledingmagazijnen enigszins met lede ogen deze ontwikkeling gade slaan, want omgerekend in nieuwwaarde wordt er vaak voor duizenden en duizenden guldens op die beurzen verhandeld. Een kledingbeurs heeft een sociaal aspect. Vandaar dat de organisatie meestal in handen is van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers. In Leiden, waar al sinds twee jaar elk voor- en najaar een kledingbeurs wordt gehouden, be rust de leiding bij het UVV en de Leidse af deling van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Aanstaande dinsdag organiseren zij weer een beurs in het Logegebouw aan de Steenstraat. LEIDEN Voetbalvereniging VTL ia hard op weg in de voetsporen te treden van wielervereniging Swift. Niet dat de Vlietbewoners zo'n duizelingwekken de sprong zouden hebben gemaakt in het amateurvoetbal (al zit promotie beslist in de lucht), nee, als we deze vergelijking trekken duiden we op het triootje van feesten dat de wielrenners vorig jaar afwerkten: de overwinning van Ripse Joop Zoetemelk in de Tour de l'avenir, het jubileum van Swift en het kampioenschap van het Leidse kwartel op de weg. VTL Is deze „pres tatie" aardig aan het evenaren. Enkele maanden geleden bezochten we de fraaie kantine op het Vlietcomplex t.g.v. het 40-jarig jubileum, gisteravond werd secretaris-penningmeester F. J. F. van Zonneveld gehuldigd en het eerste elftal lijkt inmiddels de verovering van de titel in de vierde klasse het trio vol te maken. Verscheidene aanvoerders en spelers van het eerste team waren pre sent en kregen alvast de gelegenheid de sfeer te proeven \an een dergelijke bijeenkomst. De heer Van Zonneveld werd dan eindelijk ook eens naar voren geschoven. Steeds was hij de bescheiden zwoeger op de achtergrond, de man die toezag op de inkomsten en uitgaven, die bij de betreding van het nieuwe complex zo'n grote rol speelden. Zeven endertig jaar vervult hij nu een functie, veertig jaar is hj den .Alle reden de club verbon- I jubilaris de zilveren bondsonderschei-sierselen op .e op dat de heer ZOETERWOUDE Door het inwer kingstellen van de computer voor de facturering e.d. heeft burgemeester J. A. Detmers gistermdidag het nieuwe be- dryf van de groothandel J. C. v. Woer den aan de Europaweg geopend. Dit be drijf was reeds meer dan 75 jaar ge- vstigd in Delft en 25 jaar in Leiden. Door meerdere verbouwingen waf tot nog toe mogelyk kantoren en n zynen aan de voortdurende groei te passen. De grens daarvan was echter bereikt. In het nieuwe moderne pand. met een vloeroppervlakte van 1100 m2 en ruime parkeergelegenhid, is ruimte voor ver dere uitgroei. Aan het bedrijf is een afdeling zelfbediening voor de detaillist dan de oude vestiging in de Leidse bin nenstad. De tweehoofdige directe, bestaade uit de heren J. C. Varkevisser en P. Veld- huyzen wordt geassisteerd door 20 me dewerkers. In een toespraak zei burgemeester Det mers, die vergezeld was van zijn wet- het houder J. J. Bosman, bijzonder ver ga- heugd te zijn met dit nieuwe bedrijf in aan zijn gemeente dat de voorloper Van Zonneveld bydraagt tot de geeste lijke en lichamelijke vorming van de jeugd. „In de sport treft u zelden jon gens aan. die stikkies roken, dat is mede te danken aan uw werk", vulde de heer Mulder (sprekend namens de KNVB-afdeling Leiden) aan. De heer P. F. S. Biegstraaten, die de plaquette van verdienste uitreikte, brak een lans voor het amateurisme: „U besteedt er zoveel werk aan. En dan hoor je dat er „slechts" duizend jongeren in de vee. markt/sporthal aktief zijn. Ik ben er tevreden mee. Is het niet fantastisch, dat er zovelen kunnen genieten van zo'n had?" aldus de Sportstichting-voorzit ter, die verheugd was dat VTL's kas- beheerder eindelijk ook eens in het „zonneveldje" is gezet. „Waar haal je tegenwoordig de mensen nog vandaan, die al dat werk willen verzetten? Ieder een is zo materialistisch tegenwoordig. Men vraagt altijd eerst „of vele anderen. Directeur J. C. Varkevis- vastzit". Het is moeilijk krachten te ser ,die de gemeente dankbaar was l vinden, die zich ten volle inspannen, voor de verleende medewerking, onder- i Daarom is het zo prettig dat de oude streepte dit door het aanbieden van een garde blijft", aldus rle heer H. J. Uiter- bdrag onder couvert bestemd voor het dyk, die namens de KNVB-clubs 'n boe- culturele leven in Zoeterwoude. Namens kenbon overhandigde. VTL-voorzitter het personeel werd per vorkheftruck F Boer ditmaal als conferencier de directie een bureaustoel aange- rungerend, bood zijn zwijgzame collega verbonden die met haar goede wegver- boden. Na de officiële opening volgde uiteraard kleren inleveren. Met een taxa- trice wordt een prijs bepaald, waarna de kleren te koop worden aangeboden. Twintig procent van de opbrengst is voor de organisatie. Voor de onkosten. Winst wordt er niet gemaakt. De kleren die niet worden verkocht, gaan terug naar de eigenaar en komen die ze niet meer ophalen, dan worden ze verkocht en de opbrengst is dan voor een chari tatieve instelling." Kan men alle,.kleren inleveren?, „Nee, beslist niet," zegt mevrouw Van Aken. „De kleren moeten met kapot, opk nog volgens de gangbare mode en beslist schoon zijn. We hebben wel meegemaakt dat men bij het uitspitten van een zolder op hele stapels kleren stuitte en die dan De dames Van Alien (links) en Buurman druk bezig met de or ganisatie van een kledingbeurs. Dertig huisvrouwen Aan de Leidse kledingbeurs werken in totaal zeker 30 huisvrouwen mee. Taxe ren, sorteren en verkoop brengt veel werk met zich mee. De dames verheu gen zich er echter op, dat de schroom om naar een beurs te gaair verdwijnt. Mevrouw Van Aken daar nogmaals over „Een jong gezin staat voor hoge kosten. Niemand kan ook in een andermans portemonnee kijken. Daarom vinden we het doodnormaal dat huisvrouv ?n uit alle millieus naar een beurs komen. We hebben nu ook voor het eerst via sten cils op kleuterscholen en in crèches en wasserettes bekendheid aan de beurs gegeven." Van de week belde een hoofd onderwijzer me op en zei: ,,lk ben blij dat u via onder meer mijn school stencils hebt laten versprei den. Nu hoeft tenminste niemand zich meer voor iemand te generen." (Dinsdag 7 april is in het Loge gebouw aan de Steenschuur 6 van 14.00 tot 1600 uur en van 19.30 tot 22.00 uur innemen van kleren en woensdag 8 april van 's mor gens half elf tot.'s middags drie uur de verkoop). bindingen belangrijk beter bereikbaar i druk bezochte receptie. i cadeaubon i Ophalen grof huisvuil MAANDAG 6 APRIL Buurt. 1: Herensingel (van Medusa straat tot Lage Rijndijk). .Hambroek laan, Kooilaan (geheel), Celebesstraat, Decimastraat, Sieboldstraat, Floresz- straat, Bloemstraat, Formosastraat, Bor- neostraat, Driftstraat, Lombokstraat, Javastraat, Medusastraat, Parkstraat, Kooipark, Atjehstraat (van Kooilaan tot Sumatrastraat), Ambonstraat, Madoera- Buurt 3: Lage Rijndijk, Voorstraat, Sumatrastraat, Atjehstraat (van Su matrastraat tot Soembastraat), Soemba- straat, Balistraat, Timorstraat, Ringt kade, Bonairestraat, Arubastraat, Suri- namestraat, Antillenstraat, Curacaostr., Sint Maartenstraat, Sint Eustatiusstraat, Sabastraat, Bankastraat, Billitonstraat, Kooihof. MEDISCHE DIENSTEN Leiden Leidse huisartsen: tot zater dag 10 uur dient men de eigen huisarts te raadplegen. Na zaterdagmiddag 12 u. belle men voor spoedgevallen de dokters telefoon: 22222. Apotheek: Doeza Apo theek, Doezastraat 31, tel. 21313. Leiderdorp arts: dkt. Van 't Woud, Hoofdstraat 40, tel. 30070. Voorschoten dkt. F. H. W. Swen, Veurseweg 20, tel. 2356. Apotheek: Doe- za-Apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. Wijkverpleging: Gezondheidscentr. Wijn gaardenlaan 2, tel. 2177. Wijkzuster: telefoon 4641. Oegstgeest arts: dkt. Held, Marelaan 36, tel. 52255. Wijkverpl. Zr. Schout, tel. 54982, b.g.g. 22222. LEIDEN Ouders hebben vaak een waar moeten zij naar toe? Zij zyn niet grote angst om hun kind af te staan. in staat voor zichzelf te zorgen, in het I Voor geestelijk gehandicapte kinderen gezin krijgen zij weinig of geen kans is die angst nog veel groter, terwijl ook om ook maar enige zelfstandigheid te deze kinderen het recht hebben om zich verwerven, los te maken als zij volwassen zijn. Maar Precies vyf jaar geleden werd aan de Witte Singel De Haardstede opengesteld Twintig geestelijk gehandicapte jongens en mannen vonden hier een gezinsver vangend tehuis. Naar aanleiding van dit eerste lustrum gaven directeur I. L. van As en de be stuursleden mevrouw R. L. van Voort- huysen en de heer C. Woudt ons, met behulp van een film een beeld van het leven in het huis. LEIDEN De zanggroep van Sempre Avanti, Jong en Jolig, bestaat 20 jaar. Ter gelegenheid daarvan en mede met liet oog op de herdenking van de bevrij ding zal op 12 en 13 mei in de Gehoor- zaal een grote en grootse show worden gegeven, waaraan ongeveer 60 medewer kers zullen deelnemen. In het kort gezegd zal de show in tekst, aankleding en presentatie een indruk go- ven van de eerste halve eeuw. Sempre Avanti heeft er het motto „Gisteren komt nooit, weerom" aan gegeven. Het programma, dat ongeveer drie uren in beslag zal nemen, heeft vier onderde len,' de periode van 1900 tot 1930, van 1930 tot 1935, vaji 1935 tot 1940 en ten slotte van 1940 tot 1945. Steeds zullen karakteristieke mopjenten ep ontwikke lingen uit die perloden voor het voet licht worden gebracht. De ideeën en teksten zijn van Hans P. van Oosterom, in samenwerking met Wim van Ark. Bij hen zal ook de regie berusten. Kees Kiel heeft de technische verzorging op zich genomen. De solisten ZOETERWOUDE Morgen speelt SJZ in Boskoop de belangrijke wedstrijd tegen Floreant, dat slechts één punt meer heeft dan de groen-witen. Het vol gende team is samengesteld: T. Vurens, Th. Schuur, Jac. Olsthoorn, L. Bosman, G. van der Geest, L. van der Ham, Th. van Kilnk, L. van Veen, Jac. Wortman, Jac. van Slingerland en N. van der Krogt. Reserve: P. Onderwater. Scheids rechter: J. Lankhaar. Aanvang 14.30 u. Volgende week Simavi-collecte ZOETERWOUDE Maandag 6 april a s. begint in Zoeterwoude de Simavi- collecte. Simavi is de vereniging die zich reeds vele jaren bezighoudt met directe medische hulp in de tropenlanden. On danks de vele miljoenen die aan ont wikkelingshulp worden besteed, is de directe behoefte aan geneesmiddelen, in strumenten, verplegingsartikelen e.d. bepaald niet afgenomen. Integendeel, by het Simavi-kantoor te Haarlem komen meer noodkreten binnen dan ooit tevo ren. Simavi wil graag helpen waar zij kan waarbij niet gekeken wordt naar huidskleur of gevraagd naar geloof. Simavi is voor het verrichten van haar werk vrijwel geheel afhankelijk van de jaarlijkse collecte. De jongens en mannen werken allen buitenshuis. Meestal in een beschutte omgeving. Maar zij horen bij deze maat schappij, want ze brengen iedere week hun loonzakje mee naar huis. Dat is iets dat erg belangrijk voor hen is. De heer Van As en zijn vrouw zijn de „vader" en „moeder" van het huis. Bij gestaan door twee of drie leidsters zor gen zij, dat hun „kinderen" een gezellig thuis hebben. Er wordt dan ook veel feest gevierd ln het huis. Sinterklaas, Kerstmis, oud en nieuw, een verjaardag. Altijd is er wel iets om een gezellige avond van te maken. Alle bewoners van het huis gaan altijd gezamenlijk op vakantie. Dit jaar zal het Carinthië. in Oostenrijk, worden. OPEN WEEK Naar aanleiding van dit eerste lustrum zal de Haardstee, Witte Singel 70, op 6. 8 en 11 april, van half twee tot half vijf open huis houden voor iedereen die er belangstelling voor heeft. Zuster Berarda viert zilveren professiefeest ZOETERWOUDE Dinsdag 7 april a.s. zal zuster Berarda haar zilveren Pro fessiefeest vieren. Dit zal op deze dag intern gebeuren met de huisgenoten van Huize Emniaus. Zondag 12 april bestaat er gelegenheid de jubilaresse te felici teren van 15.00 - 17.00 uur. Zuster Berarda wijdt zich nu bijna 12 jaar op liefdevolle wijze aan de verzor ging van de Zoeterwoudse bejaarden. Aanuankelijk in het oude tehuis aan' de Zuldbuurtaeweg, nu sedert enkele jaren in het nieuwe centrum aan de Benne- Programma Koninginnedag LEIDEN De Vereniging „Koninginne dag" loeiden heeft gisteravond in restau rant „Nieuw Minerva" haar jaarlijkse ledenvergadering gehouden. De aftre dende bestuursleden G. Steinbach, W. A. Kosten en G. v. d. Vliet werden aUen door de slecht bezochte vergadering herkozen. De plannen voor de viering van de ver jaardag van de koningin werden onge wijzigd goedgekeurd. De dag begint, zoals gehruikelijk, om zeven uur met een reveille. Het verdere programma ziet er als volgt uit: 's Morgens zijn er op verschillende plaat sen in de stad kinderfeesten. Met de slagzin „Snoep gezond, eet een appel" in het achterhoofd werd besloten, de kinderen in plaats van chocoladerepen met fruit te verrassen. Later op de dag staan o.a. tal van sportgebeurtenissen op het programma, 's Middags wordt 'n belangrijke voetbalwedstrijd gespeeld, terwijl ook de traditionele Oranjewandel tochten niet ontbreken .Op het Stadhuis plein wordt zowel 's morgens als 's mid dags een sportdemonstratie gegeven. De muziekcorpsen hebben ook een druk programma. Na concerten by drie be jaardentehuizen worden er enkele rond gangen door de stad gemaakt. De dag wordt besloten met het grote Oranjebai ,m de Stadsgehoorzaal. LEIDEN - De drukte in de Stadsgehoorzaal was gisteravond weer enorm op het Leidse Scho- lenfeest. Hondei'den middelbare scholieren vermaakten zich met elkaar en met de spectaculaire groep „Earth and Fire". ZATERDAG 4 APRIL j Vroolijcke Arke Poppenkast. 10.00- 12.00 uur. .Schouwburg Fabeltjeskrant 14.00 uur j en 16.15 uur. Stadsgehoorzaal Tafeltennistoemooi Minnesota. 8.45-18.00 uur. I Bonaventura Scliolengeni. Bona Fan- cy Fair. MAANDAG 6 APRIL Kleine Burcht - Jaarvergadering KNAU. 20.00 uur. DINSDAG 7 APRIL Camera - Film van de maand. 19.00 u. Loge-gebouw - Kledingbeurs. Lakenhal - Concert Lions. 20.00 uur. Schouwburg - Popmusical Hunka Hunka 1969. Stadsgehoorzaal - Concert K. en O. 20.00 Groenoordhal - Finale zaalvoetbaltoer nooi 21.00 uur. lop deze avonden zijn Tiny Arnoldus, I Lyda Spaans. Nel de Vries, Wim Brug- I map Qefard. J^oolftijpis. Het, frappeert I .steeds weer, dat Sempre Avanti en Jong en Jolig erin slagen, goede medewerken- lep, yple;jaren 'üin. üith te binden.,Daar aan is vanzelfsprekend de sfeer in dit bonte gezelschap niet vreemd. Sempre heeft met Jong en Jolig in de loop der Jaren een reputatie opgebouwd, tot in I wijde omtrek, en "ieder die daarbij be- trokken is, voelt zich verantwoordelijk die in stand te houden. De solisten voor de komende show zijn dan ook bij zeer velen bekend. Medewerking verleent ook de toneelaf- deling met Ans Burgerhout, Dien van der Laan, Riet van de Vegte, Wim van Ark, I Herman Blom, Wim van Rooyen 'en Hans van Oosterom. De arrangementen zijn van Koos Kukler, de dirigent, die ook de muzikale leiding heeft. Het ln nu duidelijk, dat de voorbereiding voor deze avonden heel veel tyd heelt gekost. Precies anderhalf jaar geleden begonnen de eerste besprekingen. Dat wekt geen verwondering, als men weet, dat de ult\x>eren<lcn zleh in de situatie*, die zij straks uitbeelden, zo reëel moge lijk moeten inleven. Aan de regie worden hoge eisen gesteld. In de voorbije 20 jaar werden bijna 700 uitvoeringen verzorgd voor in totaal 285.000 toehoorders en toeschouwers. Dat Sempre en Jong en Jolig ook elders in het land graag geziene gasten zjjn. blijkt wel hieruit, dat men in die tijd aan reizen maar liefst 29.000 km. heeft moeten afleggen. De zanggroep begon met 6 meisjes. Nu zijn er 24 en drie damessolisten en twee herenslisten. Het orkest telt 20 leden. „Gisteren komt nooit weerom" wordt on getwijfeld een hoogtepunt in het bestaan van dit jong blijvende muzikale gezel- Knickerbocker-wedstrijden LEIDEN Op de laatste dag van de Knickerbockenvedstryden in de Groen oordhal maakten Angela Salomé en Lex Constandze voor een handjevol publiek, onder wie Nederlands kampioen Niek Felury en Popeye-speler Jan Hordyk, hun faam waar door evenals op de voor- ufgaande ongeslagen te blijven. Angela moest in de laatste ronde uit komen tegen haar naaste rivaal Nelle- mieke Brouwer, die echter al 'n verlies- partij had moeten incasseren. In deze wedstrijd had Angela geen enkele moei te met Nellemieke. Haar geweldige vastheid op de baseline gaf Nellemieke, die een beter slagenrepertoire bezit, geen enkele kans en met 6-1, 6-0 be sliste zij op een eenvoudige wijze het pleit. Nellemieke Brouwer eindigde hier door op de tweede plaats, terwijl Guusje Wolff verrassend op de derde plaats beslag legde voor Carola van Fraa- yenhoven door een eenvoudige 2-sets overwinning op Elly Siemons. Bij de heren behoefde winnaar Lex Con standze helemaal niet in actie te komen, doordat Jan Mulder zich wegens een liesblessure genoodzaakt zag zich terug te trekken. Eerder op de dag had Jan Mulder al enigszins verrassend verloren van de soms flitsend spelende Martin Koek, die zich vooral in het volleyen heer en meester toonde. Door dit resul taat eindigde Martin Koek zeer fraai op de tweede plaats achter de onge naakbare Lex Constandze, terwijl Jan Mulder met de derde plaats genoegen Na afloop werd het geheel feestelijk ge sloten met een koud buffet, na afloop waarvan de twee werkelijk kolossale bekers aan de winnaars werden over handigd. UITSLAGEN Meisjes: 7e ronde: J. van Breemen-L. Kuypers 6-0, 6-1; A. Salomé-N. Brouwer 6-1, 6-0; C. van Fraayenhoven-B. Entingh 6-1, 2-6, 6-1; E. Siemons-G. Wolff 1-6, 2-6. Jongens: 6e ronde: M. Koek-J. Mulder 7-5, 6-2; C. de Bruyn-A. DJjkstra 3-6, 1-6. 7e ronde: L. Constandze-J. Mulder w.o A. Dijkstra-K. Kersbergen 6-1. 6-2; M. Koek-C. de Bruyn 6-1, 6-0; M. Ruys- K. Visscher 6-2, 6-3.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5