Opstand der Georgiërs stelde bevrijding van Texel uit tot 20 mei 1945 t I - VREEMDE, NUTTELOZE OORLOG IN BLOED EN TRANEN GESMOORD Texel Achteraf is het gemak kelijk om vast te stellen, dat het een vreemde, nutteloze oorlog is geweest. Een oorlog, waarin iedereen won en iedereen uit eindelijk ook weer verloor. Een oorlog, die te laat begon en te laat eindigde. Toen op het vas teland aan de overkant van het Marsdiep vijf kilometer he melsbreed de bevrijdings- roes zijn hoogtepunt had be reikt, stampten Duitse soldaten laarzen nog steeds door de straten van Den Burg en schalde de martiale tweestemmige echo van Erika tegen de gevels. Texel, het vergeten eiland, dat vijf jaar in de luwte van het krijgsgewoel had gelegen, kreeg op het scheiden van de markt een miniatuuroorlog opgedron gen, die de bevrijding nog eens vijftien dagen uitstelde. Een oorlog tussen twee vreemde legereenheden Duitsers en Russen die op het eiland in feite niets te zoeken hadden. Een oorlog, die twee maanden duurde en bijna 3.000 mensen levens eiste. Een vreemde, nut teloze oorlog. ZATERDAG 4 APRIL 1970 tgÉjJ In de Texelse vuurtoren op de noordpunt van het eiland werd de laatste slag geleverd. Vlammenwerpers en granaten maakten het stenen bastion stormrijp voor de Duitse infanterie, maar voordat die in actie was ge komen, hadden de negen verdedigers zich al vrijwillig in de lucht laten v ii '.vC- fV] Het graf van de Georgische aanvoerder Loladse Schwalwa aan het hoofd van het massagraf nabij de „Hogeberg". Na slechts enkele dagen van openlijke strijd voltrok de opstand zich verder in bunkers en boerderijen. De oorlog was voorbij, de guerilla begonnen. Texel Tot de zesde april 1945 is Texel een vredig en vergeten eiland in de Waddenzee. Een paradijs zon der hongerwinter, zonder gesneu velden, zonder het angstaanjagend gehuil van bommen en granaten. Behalve die ene keer op 10 mei 1940 toen het marinevliegkamp De Vlijt door de Duitsers gebombar deerd werd. Er is dan ook geen enkele reden om deze nacht onge rust naar bed te gaan. Er is welis waar een kleine Duitse bezetting op het eiland, maar die bestaat gro tendeels uit vertegenwoordigers van de Bismarck-Jugend: bevende grijsaards, die na hun pensionering nog door de Führer naar het front *ijn gestuurd. Niets wijst trouwens op de nadering van een gruwelijk drama. Het is dood stil in Den Burg en in het Koogse dennebos bij de zee. waar een belang rijk deel van het 822e Georgische weer machtbataljon in houten barakken is ondergebracht. Het zijn Russen uit Georgië de geboortestreek van Joseph Stalin die in krijgsgevangen schap met het pistool op de borst heb ben getekend voor het Duitse leger. Zij dragen Duitse uniformen, Duitse hel men en Duitse laarzen, maar door de Duitse legerleiding worden zij gewan trouwd. Hun betrouwbaarheid wordt ernstig in twijfel getrokken en daarom heeft men tot nog toe geaarzeld om hen In de voorste linies in te zetten. De Russen op hun beurt weten, dat ze in hun vaderland als laffe overlopers worden beschouwd en hun avontuur in Vijandige krijgsdienst zo goed als zeker met de kogel zullen moeten bekopen. Tenzij De klok wijst vijf voor één in de vroe ge morgen van vijf op zes april. In de gelagzaal van het krakende hotel Oranjeboom drinken twee Duitsers zich nog steeds moed in; een paar honderd meter verderop, in het gebouw van de Texelse elektriciteitsmaatschappij, zit ten twee Duitsers en twee Russen rondom een tafel te kaarten. Samen vormen ze de wacht van dit vitale, kwetsbare bedrijf. Wachtcommandant Friedel geeuwt ach ter zijn hand en roept: „Wat is er met jou aan de hand Komanoff. Waarom ben je zo stil De kleine, donkere Rus schudt zijn hoofd en kijkt naar de klok. Twee minuten voor één. Friedel heeft nu een onmiskenbare troefkaart in handen. Als hij de hartenboer uitspeelt, heeft hij gegarandeerd gewonnen. Hij sluit even zijn ogen voor een klein per soonlijk beraad. Op dat moment wordt zijn hoofd ach terover getrokken. Hij wilde zich los rukken, hij begrijpt niet, wat er aan de hand is, maar de twee handen, die als een klem rondom zijn hoofd liggen, benemen hem elk uitzicht- Komanoff doet zijn werk geruisloos- Na twintig seconden kan hij zijn bajonet weer in de schede steken. De klok wijst precies één uur. Op de tafel ligt de troefkaart van een man. die de zonsopgang niet meer mocht zien. Eén uur. De opstand der Gegoriërs op Texel is begonnen. Strijd en samenzwering Het sein tot de opstand werd gegeven door Loladse Schwalwa. die comman dant was van een Russisch luchteska der, voordat hij door de Duitsers krijgs gevangen werd gemaakt. Ook hij heeft getekend voor het Duitse leger om een langzame dood in een concentratie kamp te ontlopen. Als leider van de 800 ontheemde Georgiërs op het eiland is hij nauwkeurig op de hoogte van ge durfde invasieplannen, die in Londen zijn voorbereid. Het wachten is nu al leen nog op een teken van de overkant. Loladse heeft zijn Blitzkrieg grondig voorbereid: Madsydse zal met een com pagnie de noordelijke batterij bij de vuurtoren overmeesteren. Mefika neemt de zuidelijke batterij voor zijn rekening. Nanowa en zijn mannen veroveren het vliegveld De Vlijt, Kakazadse zal de Slufter zuiveren en Xantoria tenslotte zal de Duitse versterkingen in Gerrits- land en Den Burg oprollen. Op papier kloppen deze berekeningen feilloos. Maar dan komt begin april het bevel, dat de Georgiërs op Texel op de zesde april naar het vasteland zullen worden overgebracht om bij Amersfoort tegen de geallieerde troepen te worden inge zet. Alle zorgvuldig gemaakte plannen zijn daarmee in één moment waarde loos geworden. Loladse bedenkt zich geen moment. „Vannacht om één uur komen wij in actie. Binnen enkele uren moet het eiland onder onze controle zijn". Hij. heeft zijn beslissing volkomen alleen genomen. Van de top der Texel se ondergrondse, Kèijzer en Kelder, wist niemand iets van deze tweede Bartholo- meusnacht, die nog slechts enkele uren Precies om één uur breekt de hel los. Het Duitse detachement wordt in de slaap verrast. De felle Artemidze neemt alleen reeds 23 Duitsers voor zijn reke ning. Maar de belangrijkste vijand is door de mazen van het net geglipt: de militaire eilandcommandant Breitner heeft die wraaknacht in een particulier huis in Den Burg doorgebracht en ont komt met een vlet naar Den Helder- Als de Russen in de bunkers het over winningsglas heffen, komt het Duitse hoofdkwartier in Noord-Holland reeds in actie. De Duitsers beschouwen de herovering van Texel als een prestige- zaak. Voor zonsopgang vijf uur na het begin van de opstand staan hon derden militairen bij de haven van Den Helder gereed voor de aanval op het Mislukt plan Aan de overkant is ook Loladse inmid dels tot de ontdekking' gekomen, dat de coup niet volgens zijn plannen is ver lopen. De noord- en zuidbatterijen zijn nog steeds in Duitse handen. Nu het wapen van de genadeloze verrassing de Russen uit handen is geslagen, strij den zij in feite voor een verloren zaak. Maar in de straten van Den Burg schreeuwen de mensen, dat ze vrij zijn en de Gegoriërs hebben de gehate ade- - 'V: Loladse Schwalaw, hoofdman van het 882e Georgische batal jon, gaf het sein tot de opstand der Russen. Toen hij op het ein de van die oorlog vanuit zijn afgebrand hoofdkwartier wilde vluchten, liep hij recht in vijan delijk geweervuur. laars van hun uniformen gescheurd. Hier en daar hangt ook een rood-wit- blauwe-vlag. Mijn God, is Texel wer kelijk vrij Loladse beseft, dat 1snel handelen hem wellicht nog op winst kan zetten. Hii ontbiedt Kelder in zijn" geïmproviseerd hoofdkwartier en draagt hem op om voor zonsopgang voor tweehonderd mannen te zorgen- Kelder rent terug naar het dorp. haalt drukker Duinker uit zijn bed en beveelt hem een pamflet te maken- „Alle mannelijke personen van Texel dienen zich zo spoedig mo gelijk te melden op Te'xla bij hoofdman Loladse. Niet naleving van dit bevel wordt zwaar gestraft". Het plan lukt enkele uren later luiste ren meer dan 200 inwoners van het eiland naar een onverstaanbare toe spraak van Loladse, waarin alleen het telkens aangeheven „leve Holland" be grijpelijk is. De wapens worden ver deeld. maar voordat Loladse zijn in structies heeft kunnen doorgeven, slaat een gloeiende granaat een groot gat op enkele tientallen meters afstand. Een tweede 'granaat, een derde. Links en rechts vallen ze nu uit de lucht, lood en ijzer spuwend. Nederlanders en Russen rennen voor hun leven. Enkelen blij ven gewond liggen op de weg. Voor het eerst is er werkelijk oorlog op het Naar Engeland Kelder heeft begrepen, dat de strijd vergeefs zal zijn, wahneer geen hulp van buitenaf wordt geboden- Maar de telefoondraden zijn doorgesneden, de zendapparatuur onklaar gemaakt- Er blijft dus niets anders over dan om zelf de overtocht te wagen. In de nacht van 7 op 8 april ontsnapt schipper Jan Bakker met de „Joan Hodson" van het eiland en sluipt langs de Nederlandse kust dwars door mijnenvelden naar En geland. Daar wordt hij met de elf an deren, die de overtocht hebben ge maakt, eindeloos ondervraagd door vei ligheidsofficieren. Tenslotte worden ze in audiëntie ontvangen door koningin Wilhelmina, die in haar tuin meer dan een uur met hen spreekt. „Ik had een geweldig gat in mijn broek", herinnert Bakker zich later, „maar ze heeft er niks van gezegd". Het resultaat van de tocht is bedroevend: één keer cirkelt een geallieerd vliegtuig boven het ei land. Dat is alles. Ook in Londen be schouwt men Texel als een hopeloos ge- Eigen mannen Als de zon op de och lend van de zeven de april boven de duinen uitkomt, ziet Ben Halsema vanuit zijn uitkijkpost in de toren van Den Burg, dat zich aan de. zuidkant van het eiland grote groe pen militairen hebben verzameld. Maar het blijft rustig' en Artemidze neemt dan ook aan, dat het zijn eigen mannen zijn,, die er alsnog in geslaagd zijn om de zuidbalterij te overmeesteren- Uit die optimistische droom worden hij en alle bewoners van Den Burg hard handig gewekt door een kermend ge luid dat om vier uur precies de strak blauwe lentehemel vult- De kanonnen van Den Helder, Loodsmansduin, de Mok en van de noord- en zuidbatterij hebben de poorten van de hel open- geramd. Twintig minuten lang wordt Den Burg murw gebeukt. Tweeëntwintighonderd granaten doen een groot deel van het dorp in vlammen opgaan. Het lifkt een genadeslag, maar de Russen vechten onverminderd door. Terwijl de Duitse commando's langzaam over het eiland uitzwermen, verdedigen de Georgiërs met heldenmoed de schaarse steunpun ten, die ze nog in handen hebben. De hemel braakt nog steeds dood en ver derf, terwijl de Duitsers in de greppels langs de wegen oprukken en elk huis, elke boerderij van de kelder tot de vlie ring uitkammen. In de namiddag zijn Den Burg en het Russisch hoofdkwartier Texla weer in Duitse handen. De Russen- zijn vech tend naar het noorden gevlucht en ver schansen zich nu in de kapitale boer derijen van de polder Eierland. Het moment van de grote vergelding is aan gebroken. Het is een ongelijke strijd: aan de ene kant de vlammenwerpers, de tanks, de zware mortieren. Aan de andere kant een handvol geweren, waarvoor de mi- nutie ontbreekt. Maar Loladse wil niet opgeven. „Doorvechten tot de laatste man", beslist hij. Scherpschutters Het zijn moordende dagen; de Russen blijken scherpschutters te zijn, die voor elke tegenstander slechts één kogel no dig hebben. De gesneuvelde Duitsers, die met de veerboot Dr. Wagemaker naar de vaste wal worden gebracht, hebben onveranderlijk slechts één schotwond: in het midden van hun voorhoofd. Toch rukken de Duitsers on danks zware verliezen gestadig op. Elke boerderij, die zij tegenkomen, gaat in vlammen op. Hun parool is: „Als er Russen in zitten, komen ze er op deze manier vanzelf wel uit". Loladse heeft zich met zijn adjudanten teruggetrokken in de boerderij Plas en Daal, die ook door het vuur verteerd wordt- Zijn kameraden ondernemen een ontsnappingspoging, maar lopen recht in Duits mitrailleurvuür- Loladse blijft in de kelder achter en laat de boerderij boven zijn hoofd tot as vergaan. Hij weet echter niet, dat de Duitsers ook na de brand in een hinderlaag de boerderij blijven bewaken. Als hij 's nachts naar buiten sluipt wordt hij onmiddellijk op gemerkt en beschoten. Als de Duitsers hem vinden, is hij al dood. Geen van hen beseft echter, dat het Loladse, de hoofdman is. Tot aan het bittere einde van het Texels drama zullen zij naar hem blijven zoeken. Strijd in vuurtoren De laatste strijd der Russen voltrekt zich op de uiterste noordpunt van het eiland, waar ze zich hebben verschanst in de vuurtoren en de omringende bunkers. De toren wordt uur na uur gebeukt door granaten en vlammenwerpers; Eten en drinken raken op. verband- en ge neesmiddelen voor de zwaargewonde Georgiërs ontbreken- Oude kranten worden gebruikt om de wonden te ver binden- Desondanks slaan de Russen gedurende anderhalve dag elke storm loop op hun laatste bastion af. De Duitse bevelvoerende officier krijgt een aanval van razernij en moet worden Tenslotte hebben de Russen geen mu nitie meer. Op zaterdagmiddag 20 april laten negen Georgiërs zich boven in de vuurtoren met een restantje dynamiet in de lucht vliegen. De open strijd is ten einde. Grauwe guerrilla Tot de twintigste mei 1945 zijn de Duit sers hierna heer en meester op het ei land. Maar elke nacht opnieuw sneu velen er militairen, omgebracht door de Russen, die overal op het eiland zijn ondergedoken. Het bevel van hoofd man Loladse: „doorvechten tot de laat ste man" wordt letterlijk opgevolgd. De Duitsers vrezen hun tegenstanders zo zeer, dat ze ook na de bevrijding op 5 mei weigeren hun wapens aan de Texelse ondergrondse af te geven. Zo duurt de strijd, die het laatst begon uit eindelijk hel langst in Europa- Als Congladse, de opvolger van de ge sneuvelde Loladse, voor het eerst appél afneemt, telt hij 235 manschap pen. Zij waren enkele maanden tevoren met 800 op het eiland aangekomen Naar schatting heeft de opstand voorts aan 117 inwoners van Texel en 2000 Duitsers het leven gekost. Vredig eiland Na 25 jaar is Texel weer een vredig eiland in de Waddenzee, dat goede sier maakt met het sociaal toerisme. Er bloeien weer klaprozen langs de weg en achter de „tuunwoalen" staren de koeien ranzig naar niets. Alleen bezijden de weg van Den Burg naar Oudeschild ziet de toerist een kleine heuvel, die in de zomer openbloeit tot de mooiste tuin van het eiland. Daar liggen de Geor giërs, bijna 600. in getal, onder vuur rode rozenstruiken. Voor het laatste appèl hebben zij zich in ordelijke rijen geschaard- Daarvoor, éénzaam, zoals in die nacht van de zesde april 1945 Mefika was één van de adjudan ten van Loladse met als specia le opdracht de verovering van de Zuid-batterij. Hij was één van de 235 Russen, die het dra ma overleefden. aan het hoofd van zijn troepen Lo ladse Schwalwa, die het sein gaf voor die vreemde, nutteloze oorlog. LEO THURING

Leidse Courant | 1970 | | pagina 12