Voor oudere generatie is veel bereikt, maar de jeugd zoekt terecht nieuwe doelstellingen ,DE VERDOEMDEN' Ned. Ver. van Huisvrouwen teleurgesteld in de N.Z.H. P. v. Hofwegen staat boven aan KYP-lijst MARKTEN Leraren in spé winnen schoolvoetbaltoernooi een Hoover IEMC0 n.v. meedogenloze film van visconti Prolongaties VRIJDAG 3 APRIL 1970 DE LEID SE COURANT PAGINA S Nieuwe voorzitter Raad van Arbeid B. van Loen: LEIDEN „Een aimabele, vriendelijke figuur, die een brede opvatting heeft". Zo werd de nieuwe voorzitter van de Raad van Arbeid te Leiden, de heer B. van Loen, die vanmorgen in de foyer van de Stadsgehoor zaal werd geïnstalleerd, gekarakteriseerd. Vooral die laatste eigenschap was zeer wel van toepassing, wat duidelijk bleek uit zijn lange „troon rede", waaraan «en diepgaand onderzoek ten grondslag lag. Als voorzitter van de Raad van Arbeid volgt de heer Van Loen de wegens ziekte evenals bij het halve eeuwfeest vorig jaar van de Raad afwezige mr. D. J. Gorter op. De „installateur", vice-voorzitter J. C. J. Lamber- mont, vergeleek het voorzitterschap van de Raad van Arbeid met die van de burgemeester in het gemeentelijk bestel. „Ondanks vele stormen, die over de Raden van Arbeid zijn heengegaan, vormen zij thans organen met een goede reputatie," aldus de heer Lambermont, die de voor zittershamer namens de heer Gorter overdroeg aan de heer Van Loen. volhouden. De mens is subjekt en geen objekt van het economisch gebeuren. Zoals de verantwoordelijke leiders van onze industrie nauwelijks kunnen be vroeden welke economische gevolge» de technologische ontwikkeling voor hun bedrijven zal hebben, zo worstelen de jongeren met het probleem van de on duidelijkheid over hun loopbaan. De enige zekerheid die ze hebben is, dat ze in hun arbeidsleven enkele malen van beroep en misschien vain bedrijf zullen moeten veranderen. De fusies van bedrijven natonaal en internationaal en de daarmee verband houdende concentratie van economisch- financiële macht versterkt het onbehagen en de angst voor de toekomst. Het woord schaalvergroting is aktueel en hoewel men beseft dat schaalvergro ting op economische, financiële en tech nische gronden onontkoombaar is, heeft deze ontwikkeling echter op het individu een verstikkend effekt. Er zit een innerlijke tegenstrijdigheid in het streven van de mens naar grotere puniSJOOM ap na Trajn^iinJisan'rsruaS.to die deze strukturen oproepen, omdat ze ondoorzichtig worden, afstand scheppen en ongrijpbaar zijn. De struktuur wordt een zelfstandige macht. Het gevolg is dat de mens vervreemd raakt van zijn eigen scheppingen en de angst preve- leert. En niet zonder reden. Voor er sprake is van algemeen welzijn moet er nog veel gebeuren By de snelle economische groei door de technologische ontwikkeling en de ver betering van het wetenschappelijk eco nomisch denken zou er alleszins reden moeten zijn tot tevredenheid. Maar on danks de toenemende welvaart moeten we vaststellen dat de ontevredenheid en het onbehagen groeit en in toenemende mate verzet rijst tegen onze maatschap- peyke orde, aldus de heer Van Loen in zijn installatierede. Typerend is evenwel, dat de onrust zich in vele landen manifesteert, landen met geheel uiteenlopende sociale, economi sche en politieke strukturen. Het gaat vaak niet alleen om materiële zaken. Gegronde reden Het feit dat alles om ons heen in be weging is, de kerken, de politieke par tijen, het onderwijs, de vakbeweging, de werkende jongeren, de vrouwen en kun stenaars, bewijst toch dat er aan die onrust fundamenteler oorzaken ten grondslag moeten liggen. Na de oorlog, aldus de nieuwe voorzitter, hadden overheid, werkgevers en werk nemers een aa/iital duidelijke doelstel lingen. Behalve het zeer aansprekende en voor de hand liggende doel van een snelle wederopbouw van ons land en normalisering van de verhoudingen, wa ren er bovendien een aantal belangrijke centrale sociaal-economische doelstel- Weliswaar dachten de belangengroepe ringen soms verschillend over de uit gangspunten maar de wil was toch aan wezig om gemeenschappelijk en snel een aantal dezer doelstelingen te venvezen- De generatie, die uit eigen waarneming de vooroorlogse situatie als vergelijkings maatstaf heeft, smaakte het genoegen vele doelstellingen die tientallen jaren als ideaal uitgedragen waren, te rea- Angst Het gevoel van onzekerheid in onze maatschappij, dat manifest wordt bijv. door de vele studies en conferenties over het jaar 2000, de ontwikkeling van de futurologie, de felle discussies in tal van 'maatschappelijke organisaties over de wenselijk geachte organisaiiestrukturen van onze samenleving, het streven eeuwig gewaande normen aan te passen aan de veranderde werkelijkheid een moderne samenleving, het draait allemaal om de kernvraag: hoe formu leren we nieuwe doelstellingen, die nieu we generaties een positief toekomst beeld bieden? Welzijn Ir. H. Vos schreef een aantal jaren ge leden in een hoofdartikel in Vrij Neder land, dat we „ln het tijdperk van de vervulde verwachtingen" leefden. Voor de oudere generatie was dat zeker waar. Die generatie vindt terecht dat er veel ten goeile gekeerd is en hierin schuilt ook één der oorzaken van 't generatie- konfikt. Eén van de oorzaken, want' de jongeren, dacht Ik, hebben meer en zeer gegronde redenen om de struktuur van onze samenleving ter discussie te stellen. .Als één der voornaamste bronnen van onrust beschouw Ik het feit, dat het de jonge generatie aan duidelijke aanspre- i (Van kende doelstellingen .zowel op korte als T rinrY lange termen, ontbreekt. lmimwsi De technologische ontwikkeling voltrekt zich in een verbluffend tempo en heeft zulke diep ingrijpende gevolgen voor de struktuur van onze samenleving dat het volkomen begrijpelijk is dat het ont breken van duidelijke doelstellingen en een positief toekomstbeeld een gevoel van grote onzekerheid geeft en angst oproept. Adembenemend Het komt mij voor, dat er nog een be langrijker vraag te stellen is, n.l. of de mens dit adembenemende tempo kan In de discussie over de toekomstige funktionering van onze samenleving duikt dan ook de laatste jaren steeds veelvuldiger de term welzijn op. Een op welzijn gericht beleid omvat de materiële als ook de immateriële behoeftebevre diging. Het is zowel individueel als col lectief bepaald. Het houdt voor de over heid de consequentie in dat, meer dan in het verleden, het beleid gecoördi- Tatrai Kwartet bij Voor A lien nze muziekredactie De Leidsche Kunstkring „Voor Allen" organiseert op vrijdag avond 10 april in de Stadsgehoorzaal eer concert, waaraan medewerking wordt verleend door het Tatrai Kwartet. Aan- Het Tatrai Kwartet bestaat uit Vilmos Tatrai (viool), Istvan Vérkonyi (viool), György Konrad (altviool) en Ede Banda (cello). Op het programma staan wer ken van Beethoven, Kodély en Mendels- neerd wordt omdat de verschillende deel terreinen van het maatschappelijk leven in elkaar grijpen, elkaar overlappen, be- invloeden en van elkaar afhankelijk worden. Een belangrijke hoeksteen van het welzijnsbeleid vormt de sociale ze kerheid. Het maatschappelijk verande ringsproces heeft ook de opvattingen over sociale zekerheid sterk beïnvloed en vernieuwd. Gold nog niet zo lang geleden het uit gangspunt dat het individu zelf primair verantwoordelijk is voor het opvangen van de calamiteiten des levens, aan de wijziging in het denken over sociale ze kerheid ligt nu meer ten grondslag een versterking van het besef van de ver antwoordelijkheid van de gemeenschap voor de bestaansmogelijkheid van elk individu. We vinden dat bevestigd in de vele wetswijzigingen en nieuwe wetten die na de oorlog tot stand kwamen. Dit uitgangspunt nl. dat de gemeenschap zich verantwoordelijk weet voor de be staanszekerheid van het individu zal, dacht ik, door de technologische ont wikkeling in de toekomst, nog sterker beklemtoond worden. Want het karakter van de arbeid, de arbeidsomstandighe den, de arbeidsverhoudingen, maar ook de arbeidsvoorwaarden zullen zich sterk wijzigen. Recht op inkomen In de toekomst zal naa accent meer komen te liggen op het vrije tijdsdenken dan op het arbeidsden- ken. Reeds nu wordt naarstig gestu deerd op het vinden van creatieve en recreatieve oplossingen voor de aan de vrjje tijd klevende problematiek. Aan de filosofie van het recht op arbeid wordt een nieuwe dimensie toegevoegd nl. het recht op inkomen, op bestaans zekerheid. In een op welzijn gericht beleid zal ons systeem van sociale zekerheid als bron van inkomen in toenemende mate een sleutelfunktie gaan vervullen. De psy chologische bezwaren verbonden aan de schaalvergroting van het bedrijfsleven, waarop ik reeds eerder wees, gelden in dezelfde mate voor de organisatorische struktuur van de sociale verzekering. De programmering van de sociale ver zekering op middellange termijn noopt tot afweging van prioriteiten. Geen ge ringe opgave. Ofschoon ons societal ver zekeringssysteem een hoge graad van risicodekking heeft bereikt, zijn er toch nog tal van maatschappelijke onvolko menheden die het welzijn van bepaalde groepen van de bevolking in de weg staan. Ik denk in de eerste plaats aan het pensioenvraagstuk, dat door de geld ontwaarding een nijpend probleem wordt. Verder baart de verzekering van een redelijke materiële positie van de be jaarden ons reeds grote zorgen, niet minder groo.t zijn een aantal andere bejaardenproblemen. Ik wilde slechts aantonen dat hoe trots we ook terecht zij nop onze sociale verworvenheden er nog vele problemen zijn die om een op lossing vragen, willen we van een waar- lijke welzijnssituatie kunnen spreken. Grondrechten De heer Van Loen besloot: „Als richt snoer voor mijn handelen kies ik het mij vertrouwde richtsnoer van mijn vakcen trale nl. de grondrechten neergelegd in de Universele Verklaring van de Rech ten van de Mens, die voorwaarden wil len scheppen voor de ontplooiing van de mens als persoon en als sociaal wezen." landeljjk secretaris van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale van het NVV werd vyf jaar geleden algemeen se cretaris van het NVV. De nu 52-jarige heer Van Loen heeft in deze periode, waarin hjj belast was met de sociale verzekeringskwesties, voldoende erva- rnig opgedaan voor zyn nieuwe taak. „U zegt nu wel dat u een tijdje nodig hebben om in te werken, maar vol gens mij heeft u zo'n goede opleiding achter de rug, dat dat best mee zal val len", aldus de heer G. Meyerink, direc teur sociale verzekering van het minis terie van Sociale Zaken. De heer Lambermont merkte op, dat de heer Van Loen voorheen op macro sociaal niveau te werk ging en nu op micro". Burgemeester v. d. Willigen, die de heer Van Loen verwelkomde mede namens de eerste burgers van rand gemeenten, vond dat de nieuwe voorzit ter een menselijke lijn volgde, die hij van zeer groot belang achtte. De di recteur van de Sociale Verzekering Bank zei, na vorige sprekers, onder wie de heer Van Loen, gecorrigeerd te heb ben op enkele slippertjes, dat de con troleposities gewijzigd zijn: „Werk ik tot dusver door de heer Van Loen ge controleerd, nu zijn de rollen juist om gedraaid." In de foyer spraken voorts nog mr. G. A. A. M. Boot (voorzitter ver. van Raden van Arbeid), NW-voorzitter A. H. Kloos en namens de Raad de heer J. G. Lamers. Tevens was aanwezig wethou der S. Menken. Receptie In de foyer, waar de belangstelling deze inauguratie bijzonder groot bestond vooral ook veel belangstelling van de zyde van het NVV, o.m. verte genwoordigd door voorziter A. H. Kloos. De heer Van Loen werd in 1945 nameljjk ZOETERWOUDE De kandidatenlijst van de K.V.P. voor de as. gemeenteraads verkiezingen zal aangevoerd worden door de heer P. v. Hofwegen. Dit kwam gisteravond uit de bus tijdens de groslijststemming die op een ledenbijeenkomst in het Don Boscohuis werd gehouden. De nieuwe formule volgens welke dit gebeurde bleek byzonder goed te voldoen. Door bij elke stemming twee kandidaten te kiezen werd de Ijjst trapsgewijs op een overzichtelijke wyze samengesteld. Het geheel was perfect georganiseerd en werd op knappe wijze geleid door de heer J. W. Vink. Deze had in zijn in leiding gewezen op het grote belang van een kundige K.V.P.-fractie voor de ko mende vier jaar, want er staan in Zoe- terwoude grote dingen te gebeuren. Mede omdat verschillende kandidaten nog niet zo lang in de gemeente woonachtig zijn werden hun antecedenten op uitvoerige wijze door de heer Vink naar voren ge bracht. Aan het slot van de bijeenkomst wekte de voorzitter de aanwezigen nog op toch vooral deel te nemen aan de verkiezingen in juni en dit te propageren in hun omgeving. Het aantal leden dat aanwezig was bleef wat beneden de verwachtingen maar omdat velen ook voor anderen stemden bij volmacht werden steeds 101 stemmen uitgebracht. De totaaluitslag luidt: 1. P. v. Hofwegen; 2. L. v. d. Post; 3. A. Evenstijn; 4. D. d. Groot; 5. W. v. d. Ploeg; 6. A. Duindam; 7. P. d. Jong; 8. P. v. Rijn; 9. H. Broek huis; 10. G. Koek; 11. J. v. Nierop; 12. P. Overdevest. In de huidige raad bezet de K.V.P. 5 zetels. Door deze uitslag zal de K.V.P.- fractie in de volgende zittingsperiode belangrijk zijn verjongd. Ditzelfde zal het geval zijn met P.C.C., waarvan de beide zittende leden niet zullen terug- WOUBRUGGE Tegen SVOW komt Woubrugge als volgt uit: doel: G. Wit; achter: L. Witteman, C. van Dorp, Th. Kooien, D. Schuilenburg, H. Kijk in de Vegte; midden: F. Treuren, S. Kesting; voor: C. Brussel, C. van der Hoek, H. van Reenen. OUD ADE Het bestuur van de Handbalvereniging „Jofcg Ade" wijst de leden erop, dat het betalen van contri butie is verplaatst van a.s. zondag naar zondag 12 april vanaf 9.30 uur tot 10. UTRECHT, 2 april. Vee Totaal aan voer 5492; weekaanvoer 5852: runderen 1345. vette kalveren 16. graskalveren 175. nuchtere kalveren 1964, schapen 290, lammeren 4S, varken boven 100 kg 276, id. beneden 100 kg 19. biggen 1344, bok ken en geiten 17. Prijzen: melk- en kalf- koeien 1250-1500, kalfvaarzen 1050-1275, vare koeien 900-1025. pinken 650-850, stieren 875-1500, graskalveren 400-650, nuchtere kalveren 30-70, fokkalveren 100-275, schapen 90-145, lammeren 125- 200, drachtige varkens 600-750, lopers 125-150, biggen 105-115, bokken en gei len 6-65 alles p. stuk, vette koeien le kw. 4.80-5.05, id. 2e kw. 4.55-4.75, id. 3e kw. 4.05-4.30 alles p. kg gesl. gew., vette kalveren le kw. 4.10-4.30, id. 2e tere kalveren 1.30-1.75, zware vette var- kw. 3.80-4.00, id. 3e kw. 3.70-3.80, nuch- kens 2.67-2.70, zouters 2.75-2.78, slacht- zeugen 2.25-2.30, jonge slachtzeugen 2.30- 2.38 alles p. kg lev. gew. Overzicht resp. handel en prijzen: melk- en kalfkoeien, rustig, prijshoudend; vette koeien, rus tig, hoger; vare koeien, rustig, prijsh.; vette kalveren, vlug, even lager; gras kalveren, rustig, niet geh. prijsh.; nuch tere en fokkalveren. lui, even lager; schapen en lammeren, willig, minder prijsh.; varkens en biggen, rustig, niet geheel prijshoudend. Wensen blijken niet voor nadere overweging in aanmerking te kunnen komen LEIDEN, 3 april, Groente Andijvie 87-99, Snijbonen 490-550, Prei 61-93, Ra barber 143-150, Spinazie 51-67, Sprui ten A 177-187. idem B 158-171, Komkom mers 26-73, Champignons 375-405, To maten A 21.30-22.00, idem B 21.70, idem C 18.90-19.60, idem CC 17.30, Uien drie lingen 29-33, idem middelgrof 60-62, Witlof 91-114, per kg. Sla A 17-27 per 100 stuks. Peterselie 10-14, Raapstelen 15-19, Radijs 29-44, Selderij 8-17 per 100 bos. BonaventuraLyceum infinalepoule gewipt LEIDEN Gisteren zyn de laatste voorronden en de finales ln het Leidse schoolvoetbaltoernooi gespeeld. Evenals de voorgaande dagen werd er onder de meeat bizarre weersomstandigheden ge voetbald. Sneeuwbuien en harde wind maakten goed voetbal onmogelijk. By de senioren sneuvelden in de morgen uren drie elftallen van de Christelijke Pedagogische Academie. Alleen het 1ste team van deze school bereikte, met Bo- naventura 2 en het Leidse Instr. Makers, de finale-poule. In de finale-poules werd er keihard om de eer gestreden. By de senioren moest de Christelijke Pedagogische Academie eerst de strijd aanbinden tegen Bona- ventura 2. De sterke Bonaventura-ver- dediging wist lange tijd goed stand te houden tegen de furieus aanvallende te genstander. Slechts bij enkele uitvallen kon Bonaventura gevaarlijk worden. Enkele seconden voor het laatste fluit signaal maakte één van de Bonaventura- spelers binnen de beruchte lynen hands. De bal ging op de stip en Laurens Mou ter faalde niet. De grote vreugde ver dween echter snel. De scheidsrechter besliste, dat de penalty overgenomen moest worden. Laurens Mouter plaats te zich voor de tweede maal achter de bal en ook tegen dit schot had Frans de Wekker een uitstekende doelman, geen verweer (1-0). Bonaventura zag in de resterende seconden geen kans meer de opgelopen achterstand weg te werken. Ook de tweede wedstrijd leverde Bona ventura geen succes op. De Leidse Instr. Makers wonnen met dezelfde cijfers (1-0). De grote strijd werd uitgevochten door de beide overwinnaars van Bonaventura. De technisch en taktisch betere kweke lingen oefenden grote druk uit op het doel van de instrumentmakers. Drie mi nuten voor het laatste fluitsignaal was de stand nog dubbelblank. Logger maak te een einde aan de onzekerheid en kop te uit een indraaiende corner van Van Efferink de kwekelingen naar een 1-0 voorsprong. De verdediging van de Pe dagogische Academie, met als uitblin kers Plaatzer en Pesante, gaf deze voor sprong niet meer uit handen. Bij de junioren werd de Thorbecke mavo met groot machtsvertoon kampioen. Met 4-1 en 3-0 wezen zij mavo Z.W. en Dr. Visser 't Hooft Lyceum terug. De aspi ranten moesten door het nemen van penalties uitmaken, wie zich kampioen van Leiden mocht noemen. Na alle drie één wedtrjjd met 1-0 gewonnen en één wedstrijd met dezelfde cijfers verloren te hebben, toonde het Dr. Visser 't Hooft Lyceum zich het koelbloedigst. Bij de lagere scholen was het krachts verschil gering. De Telderskadechool ging hier met de eer trljken door Hof- dijck met 1-0 te verslaan. De kampioe nen vertegenwoordigen Lelden vandaag in de streekfinales. De uitslagen: Voorronden senioren: Chr. Ped. Acad. 2- Bonaventura 2 0-1; Chr. Ped. Acad. 2- MTS 0-1; MTS-Bonaventura 2 0-0; Chr. Ped. Acad. 3-LTS 1-1; Chr. Ped. Acad. 3-Chr. Ped. Acad. 1 0-3: Chr. Ped. Acad. 1-LTS 2-0; Chr. Ped. Acad. 1-LTS 2-0; Chr Ped. Acad. 4-Rijnl. Lyceum 2-0; Rijnl. Lyceum-Leidse Instr. Makers 0-6; Leidse instr. Maker-Chr. Ped. Acad. 4 2-0. Finale senioren: Bonaventura 2-Chr. Ped. Acad. 1 0-1; Bonaventura 2-Leidse Instr. Makers 0-1; Leidse Instr. Ma- kers-Chr. Ped. Acad. 1 1-0. Finale junioren: Thorbecke Mavo-Mavo Z.W. 4-1; Dr. Visser 't Hooft Lyc.-Mavo Z.W. 0-0; Dr. Visser 't Hooft Lyc.-Thor- becke Mavo 0-3. Finale aspiranten: Dr. Visser 't Hooft Lyc.-Chr. LTS 1-0; Bonaventura ColL 2-Chr. LTS 0-1; Bonaventura Coll. 2- Dr. Visser 't Hooft Yyc. 1-0. Finale lagere scholen: Oppenheim-Tel- derskade 0-0; Hofdijck-Oppenhelm 1-1; Telderskade-Hofdijck 1-0- VOOR ELK TAPIJT Nieuwe Rijn 29-32 Tel. 24244 - Leiden LEIDEN Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Leiden, is teleurgesteld in de NZH. Medio februari van dit jaar ver zochten de huisvrouwen de NZH te willen bewerksteUigen, dat 1. de nummering op de bussen groter en de vermelding van de richting waarheen de bus rijdt duidelijker worden aangegeven; in het bijzonder het aangevi aan de achterzijde van de bussen, zodatjj":"1" Gesprek met directie volgt De directeur van de Noord-Zuid-Holland se Vervoersmaatschappij, mr. J. P. A. van Ballegoijen de Jong, antwoordde daarop dat het ontbreken van een lijn- cijferaanduiding op de achterkant va nieuwe bussen een gevolg is van het feit dat het hier 'n zogenaamde standaardbus betreft, welke landelijk gebruikt wordt. Dus niet speciaal voor de NZH ontwor pen en gebouwd. Het is, volgens de NZH- directeur, een technisch ingewikkelde en bovendien zeer kostbare zaak om de in dienst zijnde bussen alsnog van een der gelijke aanduiding te voorzien of de be staande cijferafmetingen te vergroten. Dit is dan ook de reden dat de NZH hier toe niet over kan gaan. Wat betreft de vraag naar routekaarten met overstapmogelijkheden in de bussen antwoordde mr. Van Ballegoijen de Jong, dat dit bij de NZH onmogelijk is. Hij geeft als verklaring: „Onze maatschap pij bezit ca. 300 autobussen die dagelijks en soms meerdere malen per dag een to taal andere dienst en route rijden. Bo vendien bezitten onze bussen een zoge naamde omroepinstallatie waarmede de chauffeurs desgevraagd de overstaphal- tes in de bus bekendmaken." Het bestuur van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen vindt dit antwoord teleur stellend omdat geen van de wensen zelfs maar voor nadere overweging in aan merking blykt te kunnen komen. Het heeft daarom de directie van de NZH uitgenodigd voor een open gesprek op een van zyn oehtendbyeenkomsten. Het ge sprek zal woensdagmorgen 20 mei a.s. plaatshebben. Waar is nog niet bepaald. LUXOR Regisseur Luchino Vis conti heeft in zyn jongste film „The damned" een kleine door en door zieke gemeenschap geschilderd onder een nog verfoeilyker regime. Hoewel hy in de begintitels vermeldt, dat „iedere overeenkomst met bestaande situaties en dode of nog in leven zijnde personen toevallig is", verplaatst hij ons naar het Nazi-Duitsland van de jaren dertig en concentreert hy zich op de meedogenloze machtstrijd in een familie wapenfabrikanten, voor het gemak maar wel erg doorzichtig Von Essenbeck genoemd. Men heeft de Italiaan Visconti verweten dat juist hy, waar er in eigen land over de tweede wereldoorlog genoeg kritiek te leveren was, een der meest anti-Duitse films van de laatste de cennia moest maken, maar „The dam ned" is er nou eenmaal, meer dan levensgroot uitgemeten op het scherm. In niet mis te verstane beelden breekt Visconti langzaam de uiterlijk zo voorname familie Van Essenbeck af, tot er niets menselijks meer van hen overblijft. Aan het slot is zelfs de enige nog sympathieke figuur, de dromerige Günther, vervuld van haat en rijp om het nationaal-socialisme in de praktijk te brengen. Grootvader Joachim - veteraan Albrecht Schoen- hals - mag dan een keurige heer op leeftijd schijnen, ook hij is uit zake lijke overwegingen bereid met het Hitler-regime samen te werken. Lang maakt hij het echter niet, want op zijn verjaardag wordt hij vermoord door de eerzuchtige Friedrich Bruck- mann, minnaar van de schoondochter van de baron en weduwe van zijn in de eerste wereldoorlog gesneuvelde zoon. Deze Sophie, een dominerende vrouw, weet vervolgens haar zwakke zoon Martin te bewerken Bruckmanr. directeur van de staalfabriek te ma ken. Bruckmanns volgende zet, daar toe aangespoord door zijn SS-relaties, is zijn vice-president Konsbantin Von Essenbeck uit de weg te ruimen tijdens een orgie van de SA waar laatstgenoemde een achtenswaardig lid van is. Viconti reconstrueert hier toe zeer schilderachtig „de nacht van de lange messen" - van 29 op 30 juni 1934 - toen de SS bloedig afrekende met him rivalen de SA. Na een reünie ■in Bad Wiessee, waarbij hij alle regis ters opentrekt. Martin een travestiet met een ongezonde belangstelling voor kleine meisjes, heeft intussen ook niet stil gezeten. In het zadel geholpen door de SS, die genoeg heeft van de eerzucht van Bruckmann, wreekt hij zich op zijn moeder en haar minnaar. Dit is in korte trekken - noem het hoogtepunten - de korte inhoud van „The damned", dat van Visconti wel zeer toepasselijk de ondertitel „Göt- terdammerung" meekreeg. Want de regisseur heeft in het verleden reeds bewezen niet terug te deinzen voor 'n fors aangezet Wagneriaans drama. Net als met „Rocco en zijn broers" en „De tijgerkat" is Visconti weer zo lang van stof geweest, dat de film na zijn première op het festival in Ve netië in enigszins verkorte vorm onze bioscoopschermen bereikt. De twee- cn-een-half uur decadentie en gees- 'elijke kwellingen die overbleven doen Visconti's bedoelingen toch ook goed -verkomen. De stijl van de film doet vat verouderd aan, maar past vol komen bij de artdirection die een tot n de kleinste details verzorgd Duits- and van het midden der dertiger aren reconstrueert. Meeslepend Is ,rificor>ti ln het minitieus observeren van de steeds meer beschonken ra- weinige lieflijke beelden ti's „De Verdoemden" kende SA'ers, dreigend ln de daarop volgende montage van de in onheil spellend duister zachtjes naderende SS-troepen met als climax een beest achtig bloedbad. Dit is veruit het sterkste fragment van de film, die treffend zeker sfeer weet te scheppen op het „huiselijk" verjaardagsfeestje van opa Joachin. - gelijktijdig met de Rijksdagbrand, die Visconti echter niet laat zien - en in de begrafenisscène van die zelfde Joachim. Schokkend ook is de bruiloft van Sophie en Friedrich aan het slot met Martin als Ijskoude ceremoniemeester. „The damned" is met alle bezwaren, die men tegen de film kan aanvoeren, een boeiend, soms ondanks zijn melodramatiek ook aangrijpend kijkspel met knappe rollen van Dirk Bogairde als Friedrich en Ingrid Thulin als Sophie, een moderne Lady Macbeth. Indrukwek kend is ook het debuut van Helmut Berger als de aanvankelijk verwijfde, later - gesteund door de SS - mee dogenloze Martin. HPRIANON „Le Clan des Sicl- llens" (Meesters ln de misdaad). Knappe misdaadthriller met sterke rollen van Alain Delon, Jean Gabin en Lino Ventura. Ingenieuze, maar misdadige activiteiten van een Ita liaanse familie (14 j. - tweede week). LIDO „De brug bij Remagen", met George Segal, Robert Vaugh en Ben Gazzara. Aanbevelenswaardige oor logsfilm in kleurige beelden. (Twee de week - 14 jaar». STUDIO „Asterix en Cleopatra". De kostelyke legendarische figuur Asterix is in deze film vermakelijker dan ooit. Voor de kinderen een be levenis. (Derde week - uile leeftij den). REX „The Love Bug" (Als m'n wagentje 'ns kon pratenVer makelijk, maar ietwat kinderlijk filmgebeuren, door Walt Disney bont en kleurrijk opgezet. (Tweede week - alle leeftijden). Nachtvoorstellingen: „Gevaren der Liefde" met Liber.ad Leblanc (18 jaar). CAMERA „Uw vtouw - het on bekende wezen". Liefdesles van Os- walt Kolle, die het ailemaai wel goed bedoelt. Hy neemt in elk geval geen blad voor de mond. (Vijfde week - 18 jaar). Dinsdag: Pasollni's „EpldoRe" (aanbevolen - 18 jaar). Nachtvoor stelling: „Nevada Smith", met Steve McQueen (18 jaar).

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3