9e£cidóc(Soii^cMit Minister Klompé: meer inspraak van burgers BETER MET MAX Omroep 2000 blijft bestaan Caroline van Hemert zingt Frauen-Liebe Muziek van onze eeuw op vier meiconcert PAGINA 2 DE LE2DSE COURANT VRIJDAG 3 APRIL 1970 Geen vakantie bij discussie over onderwijs ciesiestof terzake van het onderwijs in Nederland een drukke week geworden. Eerst verscheen INKOM, maandblad voor het christelijk voortgezet onderwijs, met een aflevering die speciaal gewijd is aan de onderwijsproblematiek van dit ogenblik; daarna kregen we op tafel een memorandum over „Opstaan tegen het zittenblijven", zaak die vrijdag in tensief in behandeling is bij de bond van protestants-christelijk onderwijzend per soneel; en als apotheose van het vuur werk liet prof. dr. Idenburg in Pedago gische Studiën een groot stuk oplaaien dat niets meer of minder verkondigde dan: het het Nederlands onderwijs- ministerie is niet in staat om leiding te geven aan de onderwijspolitiek die onze generatie nodig heeft, zelfs niet im staat om die onderwijspolitiek te ontwerpen. Over de studie van prof. Idenburg ■willen we het in dit. commentaar voor namelijk hebben; niet omdat de hoog leraren daarbij tussen de regels door een omdat hij het onderwij s- bestuur drastisch wil reorganiseren, dit onder het motto dat anders van het onderwijs dat Nederland tegen het jaar 2000 nodig heeft, geen spaan terecht zal komen. Minister Ver-inga heeft al summier voor een repliek gezorgd, maar dan vooral om zijn ambtelijk apparaat tegen de niet malse kritiek van de heer Idenburg In bescherming te nemen. De bewindsman erkende daarbij, dat in de studie en kritiek van Idenburg juiste elementen zitten. Dat is ook zo; als bij de discussie over zijn artikel toch de geesten zich in partijen zullen gaan scheiden, zal dit voornamelijk komen door bepaalde conclusies die aan zijn situatieschets gekoppeld ziin Historie PROFESSOR IDENBURG geeft een knappe samenvatting van de onder wijspolitiek in het Nederlandse konink rijk: een politiek die grotendeels beheerst is door de vrijheidsstrijd van het bijzon der onderwijs en tegelijkertijd door de ontwikkeling van een distributieve naar een constructieve onderwijspolitiek. Die ontwikkeling leidt de professor terecht e-f uit de maatschappelijke veranderingen. Nu Nederland volop in ontwikkeling zat, vat de heer Idenburg samen in motto dat er nu eens een echte onderwijs politiek moet komen en een apparaat dat die politiek niet alleen ambtelijk of economisch, maar ook onderwijskundig Op dat moment doet Idenburg dan eei 'fikse aanval op het departementaal ap paraat dat zi. verkeerd gerecruteerd i en op alle mogelijke manieren „ambte naartje" zit te spelen. Hier maakt o.i de schrijver de fout, dat hij in de e plaats over het hoofd ziet, hoe juist de laatste jaren meer en meer mensen ui' het onderwijs naar „officiersplaatsen' op het departement overgeplaatst zijn er ten tweede, dat de invloed van onderwijs kundige adviesinstanties aanzienlijk In onze krant hebben we vorig j< Bowel op het een als het ander gewezen en toen twee andere kritische vragei gesteld: ten eerste of de onderwijsznensei dan in een minimum van tijd een be treurenswaardige metamorfose onder gaan; ten tweede of de adviescentra zelf niet te veel en te snel theoretiseren en te weinig voeling houden met de prak tijk van het onderwijs en met de evaluatie van wat ze vooretellen Centralisatie kunnen verbeteren door meer centrali satie; hij vindt dat het departement de talrijke adviezen niet meer verwerken pleit daarom voor het oprichten soort planbureau dat onderwijs kundige adviezen en praktische voor- omzetten kan. Tegelijkertijd zul len bestuur en beheer van het onderwijs minder afhankelijk moeten worden van particulier initiatief en meer van in zichten die de pedagogie, psychologie en de sociologie aandragen. Voor meer deskundige inbreng zijn we direct te winnen; voor meer wetenschap minder liefhebberij bij bestuur en beheer eveneens. Maar dan alleen als hierop voldoende controle mogelijk blijft we niet terecht komen in een door enkele pedagogen en sociologen vanuit hun standpunt als ideaal gezien onder wijsbestel. Prof. Idenburg laakt het, dat het departement thans onder het mom subsidievoorwaarden overheids bemoeienis indenken, waarvan de gevol gen op langere termijn even faitaal kun- We zijn voor een meer concrete onder zijn voor een meer concrete ondierwijs- politiek. voor nog meer onderwijsdeskun digen op het departement, voor een planbureau en voor Idenburgs op den duur voor mogelijk geachte regionale deconcentratie van het departementaal toezicht en onderwijsbeleid. Maar alleen als een en ander door bekwame parti culiere organisaties en volledig in het onderwijs deskundig zijnde parlements leden gecontroleerd kan worden. Langs een andere weg komen wij dan namelijk toch wel in het straatje van prof. Idenburg terecht; er wordt naar onze smaak te veel geïmproviseerd en geëxperimenteerd. Elke bewindsman, elke departementale hoofdambtenaar, elke schooldirecteur die in het buitenland een kijkje gaaf nemen, komt met enthousias te suggesties terug en adviseert wijzigin gen ln onze onderwijspraktijk. Zulke sug gesties worden somens gedaan zonder voldoende na te denken over de eraan verbonden nadelen en meestal zonder erop te wijzen dat men alleen maar door experimenten die evaluatie moge lijk maken de kwaliteit van de beoogde veranderingen in Nederland kan beoor delen. Wij zijn voor een echte onderwijs politiek die rekening ermee houdt, dat de maatschappij snel verandert en dat het jaar 2000 sneller dan we denken aan- wijspohtiek die niet de maatschappij volgt, maar haar ontwikkeling positieve z i beïnvloedt. Garantie ALS we tets ln de visie van prof. Idenburg missen, is het de garantie dat dit in zijn opzet gebeuren zal. Om gestuwd wordt in de richting scholen die alles mogelijk maken, maar die ernstig bloot staan aan het risico van massificatie; een onderwij politiek die verzuimt na te gaan óf en het mogelijk te maken dat ook langs andere wegen de beoogde democratisering en kwali teitsverbetering bereikt kunnen worden, zal niet de onze zijn. De onderwijs politiek van éénzijdig denkende pedago- Massamedia kunnen er veel toe bijdragen Het Conlactcentrum op Voorlichtlngs- gcbied bestaat 25 jaar en ter gelegen heid van dit feit is gecombineerd met de opening van de jaarlijkse Boeken week bö de Firma Martinus Njjhoff aan de Lange Voorhout een tentoonstel ling geopend, door de minister van Cul tuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk, mejuffrouw dr. M. A. M. Klom pé. Deze verzameling bevat een groot aantal uitgaven op het gebied van de massamedia zoals het perswezen, radio, televisie, de reclame en de voorlichting, boeken die niet ouder zijn dan drie jaar. Dr. Klompé verklaarde dat zij de uitnodiging tot het openen van deze expositie met genoegen had aanvaard. trum wijzen op twee onveranderlijke grootheden. Sinds 25 jaar is de contri butie van deze vereniging gehandhaafd op tien gulden per jaar. „Voörwaar ee prestatie die mijn collega van Economi sche Zaken met afgunst zal bezien en vervolgens is het op uw vergaderingen nog steeds toegestaan meegebrachte bo terhammen op te eten wat op een democratiserende tendens wijst". Op dit onderwerp ging de minister nogal diep in nu zij zich wilde bezinnen op deze „Voorlichting op de Voorlichting". De commissie-Biesheuvel immers, zal zeer binnenkort (en hier plaatste zij een vraagteken) een advies uitbrengen over de heroriëntatie van de Overheidsvoor lichting. „Maar ik wil u wel verklap pen". zei zij, „dat op mijn ministerie al enkele jaren wordt getracht ten aan zien van de voorlichting en openheid, enkele jaren vóór te blijven op die commissie. Hoe het allemaal uit zal pakken weet ik niet, maar ik ben wel van mening dat het Kabinet-De Jong door de instelling van de commissie- Biesheuvel een positieve bijdrage aan lichting heeft wikkeldheid va een eenvoudigi niet toe. Dit geldt niet werkelijk alleen voor de „eenvoudige" burger want ook de niet-eenvoudige burger kan zijn weg in dit labyrint niet vinden. Steeds meer beslissingen den door steeds minder rr steeds hoger niveau genomen. woord: Breng de zaak zoveel mogelijk terug naar het grondvlak. Laat in spraak, democratisering, meepraten en meebeslissen geen holle kreten zijn". De minister vervolgde dat het een moei wij met elkander naar de wegen mi ten zoeken om tot groter openheid komen. En de voorlichting zal daar een belangrijk instrument litici, bestuurders, journalisten en voor lichters maar ook de verschillende functionarissen van het bedrijfsleven hebben hier een taak en verantwoorde lijkheid. In dit licht wilde dr. Klompé deze tentoonstelling bezien. Na haar toespraak gingen de genodigden in de boekhandel de collectie bezichtigen. de vernieuwing de =idsv< Inventarisatie „bezettings"- autoriteiten de voorraad leegstaande Woningen inventariseren. Beter laat dan nooit, maar wel jammer dat men nu pas rekening houdt met de mogelijkheid, dat ambtelijke molens wel eens te langzaam zouden kunnen malen. Hopelijk inventariseert men nu wel zo, dat ook voor de toekomst een betere gedragslijn terzake van lang leegstaande woningen wordt vastgesteld. Ook wan neer het huizen betreft waarmee over heidsdiensten bepaalde plannen hebben. "Want er is geen enkele reden om over heidsdiensten buiten redelijke grenzen voorrang te geven boven burgers wier woningnood schrijnend is. Verder zal bij de inventarisatie één feit zeker komen vast te staan: vele huizen staan lang leeg omdat de eige naar alleen maar verkopen en niet ver huren wil. Mogelijk zal voor zulke ge vallen een duidelijker maximale termijn moeten worden vastgesteld. Op die ma nier komt trouwens ook de prijs van dit onroerend goed aan wat meer neer waartse druk bloot te staan Wat allerminst een te betreuren ver schijnsel zijn zou. Alleen de zieken worden er beter van Tailleur lanceert gratis maandblad (Van onze correspondent) AMSTERDAM Midden in het viool concert van Beethoven geeft. Bram, die paukenist is, een harde klap op de pauk. Eerst verbaasd, daarna woedend, kijkt de dirigent hem aan. Bram haalt veront schuldigend zijn schouders op en zegt Met witzen van dit kaliber wil Max Tailleur het leven Van zieken en ge handicapten gaan veraangenamen. Daar toe is donderdagmiddag in Amsterdam het blad „Beter met Max" ten doop ge houden, dat maandelijks in een oplaag van 100.000 exemplaren gratis zal wor den verspreid. „Wat ten voordele- van de volksge zondheid wordt gedaan, heeft mijn vol ledige belangstelling, dus ook deze nieu we uitstekende medicijn, waarvoor geen doktersrecept nodig is", schreef dr. Kruisinga, staatssecretaris van volksge zondheid, in zijn voorwoord. Max zelf lanceerde de slogan „alleen de zieken svorden er beter van". Iedere maand zal een belangrijke Ne derlandse autoriteit een ten geleide bij de uitgave schrijven. Daarnaast zal het een dieet-, een vragen- en borduurrubriek bevatten, verhalen van onder meer Si mon Carmiggelt, medische uiteenzettin gen, puzzels, maar natuurlijk vooral mop pen van Max en cartoons van bekende tekenaars. Iedereen werkt nagenoeg be langeloos mee. Alleen voor politiek, ge loof en sex zal in „Beter met Max" geen plaats zijn. Het blad wordt gefinan cierd door een dertig bedrijven, die pret tige, ongebruikelijke advertenties leve- Aan de verspreiding werken ook weer belangeloos onder meer de drie kruisverenigingen, het Rode Kruis en het Nederlandse leger mee. „Beter met Max" (bestuurd door een speciaal daar toe in het leven geroepen stichting, die naast de reeds bestaande Max Tailleur Rheuma Stichting opereert) zal ook auto's verloten, korting verzorgen voor appara tuur, die bij de verpleging nodig is, en reizen naar kuur. en hersteloorden orga niseren. Max Tailleur verwacht, dat de oplaag van 100.000 exemplaren veel te laag zal zijn. Bij het ter perse gaan het •agen, r had hij al 96.000 de AMRO-Bank, vonden, maar deze een reclamead viseur had wel diensten aan de Stichting 2000 verleend in de vorm van affiches, maar voor deze diensten wilde hij geen vergoeding ontvangen. Door het wegvallen van de tweede krediteur had de AMRO-Bank geen enkele mogelijkheid meer de Stichting 2000, die weldra volgens verwachting voldoende leden zal hebben om een zendmachtiging aan te vragen, tot een faillissement te brengen. Het ziet er naar uit dat de AMRO-Bank afstand moet nemen van de 35.000 gulden, die zij abusievelijk heeft gestort op de rekening van de Stichting 2000 in plaats van op de rekening van de stichting Open Jeugdwerk Nijmegen. Het ging hier om een subsidie die de gemeente Nijmegen aan het open jeugdwerk had toegewezen. De Stich ting 2000 besteedde 31.000 gulden van de verrassende bijdrage onder meer aan de betaling van de boetes van de maagdenhuisbezetters. Het NCRV-programma bevs 22.30 uur een programma v liefhebbers van de klassieke lie Dan namelijk zal de bekende zange res Caroline van Hemert de liederen cyclus „Frauen-Liebe und Leben uitvoeren, aan de piano begeleid dooi Rudolf Jansen. Deze acht liederei schreef Schumann in 1840, het eersti jaar van zijn huwelijk met Clan Wieck. Ieder lied beschrijft een „ge beurtenis" in het leven van de vrouw beginnend bij de eerste ontmoetin: met de man van wie zij houdt, tot ei met de dood van deze geliefde echtge noot, een gebeurtenis die hat eerste werkelijke verdriet brengt. Nederland II 22.30 uur. lich Nieuwe en frisse geluiden DEN HAAG Veel nieuws bood dé persconferentie, gisteravond in het Neder lands Congresgebouw door het bestuur van het Residentie-Orkest georganiseerd. Nieuws, wat persoi namely k in de officieel kennis te benoemde dignitarissen: dire B. van der Meer (geb. 1933) en art leider drs. André Lüske (geb. 1926), wiens antecedenten wij u reeds uiti hebben geïnformeerd. Doch ook de artistieke commissie gaf acte de précence: een instituut in het leven geroepen op voorstel De commissie is samengesteld uit de orkestleden G. Jurriaanse, W. Noske en P. Veenstra, alsmede uit de dirigent, de Jan van Beveren man in de goal Vandaag brengt de NCRV rubriek „Attentie voor spo scherm. Ditmaal wordt het een veertig minuten durend portret van Nederlands beste doelman van dit ogenblik. Jan van Beveren, onder de titel „De laat ste man. Deze film. di wacht dat hij zich zo gedroeg in de goal. In De laatste man is een po ging gedaan om het doel verdedigen van de keeper uit te benaderen, com pleet. mét de teleurstelling, de vreugde en de blunders waaraan zelfs een kee per als Van Beveren nie film biedt de kijker ook een hc heid informatie over het voetbal die hem ontgaan op de tribune c zijn t.v.-toestel en een indruk die di tier in het doelgebied van een keeper, „de liefste plek ter wereld", volgens Jan van Beveren, Nederland II 20.4 et Wiener Tournee Theater geeft op vrijdag 10 april in de Toneelzaal van het Nederlands Congresgebouw een voorstelling van Aguslin Moreto's succesvolle komedie over de liefde Donna Diana, het stuk dat een aantal jaren geleden een glanzende voorstel ling kreeg tijdens het Holland Festi De groep staat o.l.v. Gustav Fröh- behalve hij spelen Franz Möss- Burgtheaterdirecteur Jürgen Wil- Den Haag Spuistraat 14. Leiden Haarlemmerstraat 53 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Dordrecht Breda Tilburg en diven". Er moeten eigen kwaliteits- op het scherm komen n de Marcel Amont Show van gister- vond bewees dat Prior zulke pro kan maken. Hij had er hier uitstekend materiaal Amont-zelf: sympatiek artiest die zijn niet overgrote middelen uit- stkend uitbuitte, een behoorlijke veel zijdigheid tentoonspreidde en er beter uitkwam dan in welk van zijn vorige tv-verschijningen. Daarnaast een vlotte balletgroep, aar dige decors en het onvolprezen Me- tropole Orkest, maar het was toch Prior die al die elementen samenbun delde tot een show die de intimiteit behield die bij een man als Amont past en die doorlopend visueel zo aan trekkelijk was dat het vrijwel ontbre ken van ondertiteling tot een voordeel Visueel aantrekkelijk was bepaald ook het VPRO-optreden van Dunja Rajtcr, vrouw met enorme charme en vooral zeer begaafd. George Moore VPRO: gespit Nederland. Van Tijn pro- relatie te suggereren tus sen de verzetsmensen tijdens de be zetting en het kaboutergedoe van nu. We vonden dat niet erg smaakvol. Aardig was de CVK-IKOR-uitzending over Erich von Danikens boek „W de goden kosmonauten?" Een leuk boek dat geen enkele wetenschappelijke fundering heeft. Wetenschappelijk werd het terecht van de kaart geveegd, maar even terecht werd waardering opgebracht voor het koddige dat In Von Dnaikens sprookje schuilgaat.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2