FINLAND VOOR MOEILIJKE KEUS: EEG-NORDEK Philips verwacht dit jaar een grotere omzetstijging PTT-sorteerders weigeren overwerk op vrijwillige basis Pastoraal Concilie nog niet toe aan volledige oecumene Sovjet-Unie akkoord Groei bij kleuren-tv en kleine computers Stork-Hengelo krijgt order van PGEM niet VRIJDAG 3 APRIL, 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 (Van c correspondent) Na de verkiezingen van vorige week in Finland hebben de niet-socialis- tische partijen de meerderheid in het parlement. Ze hebben de communis ten en sociaal-democraten verslagen met een verschil van 26 zetels (113 tegenover 87). Het gevolg is een sterke omzwaai die een hele reeks politieke gevolgen met zich kan meebrengen, waaronder in het uiterste geval de vraag of enig Scandinavisch land lid zal worden van de gemeenschap pelijke markt. Finlands nieuwe regering zal moe ten beslissen of het land zich kan of durft veroorloven zich hechter te bin den aan de Westerse democratieën of wel door lidmaatschap van Nordek, de voorgestelde unie van Noorwegen, Denemarken, Zweden, Finland en IJsland, ofwel door banden met de EEG. Het zal een kritieke en moedi ge beslissing worden. En de beslissing zal bijzonder vervelend kunnen uitpak ken voor Finland, omdat er waar schijnlijk binnen twee of drie maan den geen nieuwe regering kan zijn ge vormd. Er zijn acht partijen verte genwoordigd in het nieuwe parlement. Alleen de sociaal-democraten bezet ten meer dan 25 procent van de ze tels. De vorming van een kabinet zal niet eenvoudig zijn, zelfs naar Finse normen, en in die langdurige tussen tijd is de man van het midden die de tussentijdse beslissingen neemt, Fin lands veteraan en ondoorgrondelijke president Kekkonen. In Helsinki weet men maar al te goed dat de Russen niet wensen dat Fin land banden met het Westen ver stevigt. Enkele waarnemers hier be weren dat Rusland tegen de Finse communisten heeft gezegd, dat Finland zich in geen geval nog meer met het westen moet bemoeien (de communis ten verloren bij de verkiezingen vijf zetels en zijn thans de vierde partij, gerekend naar het aantal zetels). Rus land heeft Finland al eerder gewaar schuwd dat het op moet passen. De Sovjet-Unie zou dit opnieuw kunnen doen en met voldoende klemtoon om gehoorzaamheid af te dwingen. Deze keer evenwel zou het in Rus- lands eigen belang kunnen zijn de Finnen wat meer armslag te geven, zelfs nu de nieuwe Finse regering meer naar rechts geneigd zal zijn. De Scandinavische politieke agenda voor 1970 en 1971 toont veel keuzemogelijk heden. Toch is er een „als" en een „maar" bij iedere mogelijkheid. Het gaat erom dat het politieke patroon de komende twee jaar wel zal ver anderen op een van de volgende ma- 1. Denemarken en Noorwegen zouden lid kunnen worden van de EEG en daarbij Zweden en Finland aan hun lot overlaten. Dit zou de doodsteek be tekenen voor alle Scandinaviërs, wier gevoelens van solidariteit oprecht en hecht zijn. Zij zouden het verschrikke lijk vinden de tariefbarrières te zien herrijzen (om het buitentarief van de EEG ten uitvoer te brengen), welke ze zolang gekend hebben op de lange, koude en bergachtige grens midden over het schiereiland. Die grens ver dween toen Zweden, Denemarken en Noorwegen zich met Groot Brittan- nië verenigden in de EFTA. De mees te Scandinaviërs zouden dit herrijzen van de tariefmuren belachelijk vin den. Opnieuw zouden Zweedse en Noor se douanebeambten hun ski's moeten pakken in een poging de lange grens te bewaken. Maar het zou kunnen gebeuren. Als de EEG Zweden vraagt voor ogen te houden dat werkelijke stappen wor den gedaan in de richting van een Europese politieke unie op een wijze die de Zweedse neutraliteit zou aan tasten, dan zouden de Zweden kunnen besluiten buiten de EEG te blijven. En de Zweden staan voor verkiezin gen in geptember. 2. Het vooruitzicht van een werkelijk Europese politieke eenheid zou hypo thetisch kunnen worden, in welk ge val de Britse, Nederlandse en Ierse regeringen teleurgesteld zouden zijn. Maar de Zweedse regering zou ermee geholpen zijn en zich missiën vrij genoeg voelen om lid te worden van een niet-politieke EEG. Dat zou bete kenen dat het grootste deel van Scan dinavië deel gaat uitmaken van de EEG, het aan Finland overlatend te gaan onderhandelen over een associa tie met de EEG die goed voor Finland en acceptabel voor Rusland zou zijn. 3. Engeland blijft buiten de EEG. De commerciële en diplomatieke conse quenties zouden hiervan zijn, dat de Scandinavische landen ook geen lid worden. En dat laat Noorwegen, Zwe den, Denemarken, IJsland en Fin land de vrije hand om hun plannen voor een Noordse Unie in de Nordek voort te zetten, met dien verstande dat Rusland mogelijk bezwaren maakt tegen een Fins lidmaatschap. Nor dek was niet bedoeld als een plan ach ter de hand voor Scandinavië voor het geval de EEG-onderhandelingen zou den mislukken, maar dat is het nu wel geworden. Nordek is een kanppe, be grijpelijke overeenkomst, die in dien geratificeerd al de economi- banden met EFTA en vooral met de andere Scandinavische landen. Als Engeland lid wordt van de EEG en EFTA daarmee naar de geschiede nisboeken verwijst, zal Finland een armer land worden en meer afhanke lijk worden van Rusland. Als de EEG blijft wat hij is en EFTA overleeft het, dan zou de Nordek een alterna tief zijn voor Finland. De vraag die zich hierna voordoet is of de Russen hun steun zullen geven aan een Fins lidmaatschap van Nor dek, voor het geval Nordek een reali teit wordt naast de EEG. De Russen hebben belang bij een verzwakking van de EEG. President Kekkonen heeft een boel om over na te denken. Hij zal zijn tijd waarschijnlijk afwachten, voordat hij iets zegt dat de Russen zou beledigen. (ADVERTENTIE) EINDHOVEN (A.N.P.) In 1970 verwacht de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken voortgaande groei in alle activiteitsgebieden. Vooropgesteld, dat van de politieke en economische situaties in de wereld geen onvoorziene verstorende invloeden zullen uitgaan, zal de procentuele omzetstijging groter kunnen zjjn dan 1969. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1969. dat t.o.v. 1968 een omzetstijging verantwoordt van 12 pet. De financiële resultaten en het dividendvoorstel heeft Philips reeds op 17 maart bekendgemaakt. bedrag aan investeringen in duurzame produktiemiddelen. Wij menen de voor raden tot een relatief lager niveau te kunnen terugbrengen, waar mogelijk trachten wij krediettermijnen te bekor- sche belangen van de Scandinavische landen zou behartigen, zou voorzien in een hechte technische en culturele samenwerking, en bovendien alle vijf landen politiek dichter bij elkaar zou brengen. Als de Nordek ooit gaat be staan, dan zou de politieke samenwer king tussen de vijf landen automatisch veel nauwer en intiemer zijn dan al wat tot nu toe binnen de EEG is be- De vraag die zich onmiddellijk voor doet is of Finland het verdrag zal ra tificeren. Het nieuwe parlement be staat uit acht partijen, en het soort regering dat te voorschijn zal komen, is op geen enkele wijze te voorspellen. President Kekkonen is een enthousiast skiloper. De Finse veteraan staat een netelige taak, een slalom tussen Europa en Sovjet-Unie. den pretenderen niet dat ze presi- Zelfs de best geïnformeerde Zwe- dents Kekkonens gedachten kunnen lezen, maar ze zijn ervan overtuigd dat veel zal afhangen van zijn deel. Hij en zijn nieuwe regering zul len staan voor een van de neteligste diplomatieke opgaven in Europa. Fin land kan geen neus trekken tegen Rus land. Maar tevens heeft Finland n vooruitgang geboekt dan het land ders gedaan zou hebben. Juist door de De produktiviteit in 1970 zal een be vredigende ontwikkeling te zien geven. De personeelsbezetting zal toenemen, maar verhoudingsgewijs minder dan in 1969, toen 31.000 nieuwe werknemersin dienst werden genomen. Per ultimo de cember 1969 bedroeg het personeelsbe stand 339.000. De raad van bestuur ver wacht een voortgaande stijging van de winst en een verbetering van de rentabi liteit van het eigen vermogen. „Het huidige groeitempo dat zich naar onze mening in de komende jaren zal kunnen voortzetten, vraagt een relatief groot steeg in het verslagjaar sterker dan Televisie Voor 1970 verwacht Philips ook een voortzet ing van de sterke groei van de vraag naar kleurentelevisietoestellen. De produktiecapaciteit wordt verder uit gebreid, Verwacht wordt, dat in 1970 de gezamenlijke producenten in West- Europa 1,8 min kleurentv-toestellen aan de consumenten zullen verkopen In 1969 zijn 850.000 van deze toestellen verkocht, in 1968 waren dit er nog maar 450.000 Wat betreft de zwart-wit toestellen ver wacht men een lichte daling van 8'/« min toestellen in 1969 tot 7,8 min in 1970. Totaal mag in 1970 worden gerekend op een verkoop in Europa ter waarde van f 9,8 miljard, waarvan 42 pet kleur. Overeenkomstig de marktontwikkeling verwacht Philips een lichte daling in de vraag naar zwart-wit-toestellen, maar voor de overzeese gebieden wordt een stijging voorzien. De omzet in de groep radio-apparaten Onbehagen over regelingen (Van onze parlementaire, redactie) DEN HAAG De algemene en katho lieke bonden van overheidspersoneel Abva en Kabo hebben de sorteerders van de postkantoren geadviseerd geen vrijwillig overwerk meer te verrichten, niet langer diensten vrijwillig om te zet ten, niet meer met de chefs en direc tieleden te praten over andere dan dienstzaken en niet deel te nemen aan PTT-sorteerwedstrUd. Verwacht wordt, dat de sorteerders dit advies op er ruime schaal zullen opvolgen. Aangezien de FTT-directie overwerk en dienstomzetting kan opdragen is niet ggen, of de thans ingezette actie gevolgen zal hebben voor het afwikkelen van het briefpostverkeer. De thans door twee bonden opgezette actie is een gevolg van een menings verschil over de salariëring van de zoge naamde kantoorsorteerders. Tot enke le maanden geleden bekleedden deze dezelfde rang als de treinsorteerders van PTT. Bij de jaarwisseling werden de treinsorteerders echter in een hoge re rang geplaatst. Dit gescheidde op grond van een taakonderzoek. Dit on derzoek, dat aan de treinsorteerders een hoger niveau toekende, is evenwel reeds van ouder datum. Toen wilde het PTT-bedrijf er echter geen consequen- ders. De directeur-generaal van PTT personeel vinden, dat er thans dan ook geen aanleiding is, die consequentie wel te trekken. De samenwerkende bonden Aanhang D.S. '70 blijft groeien In 35 gemeenten bij verkiezingen (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG DS 70, de partij, die is opgericht door oud-leden van de PvdA, n minstens 35 gemeenten deelne- aan de gemeenteraadsverkiezingen van juni. De kans is daarbij groot, dat dit in nog meer gemeenten zal gebeuren, omdat nog steeds leden van de PvdA zich bij DS 70 aansluiten. Zaterdag komt een aantal leden van DS 70 in Bilthoven bijeen, om overleg te plegen over de toekomst van hun partij. Vermoedelijk wordt dan een be ginselbesluit genomen om op landelijk niveau als politieke partij te gaan wer ken. Daarbij wordt tevens onder ogen gezien, of leden van DS 70, die voor de PvdA nog zitting hebben of binnenkort krijgen in ondermeerde Tweede Kamer zich te zijner tijd uit deze fracties moeten losmaken. van overheidspersoneel (Kabo, Abva en de christelijke bond) drongen derhalve bij de bedrijfsleiding aan op herziening van het besluit in die zin, dat ook de kantoorsorteerders in rang zouden wor den verhoogd, evenals de treinsorteer ders. De Directeur-generaal van PTT heeft dit verzoek afgewezen op beleids overwegingen na ruggespraak met minister Bakker van Verkeer en Wa terstaat. Het is niet duidelijk, welke gevolgen deze maatregelen zullen hebben voor het afwikkelen van de post. Bekend is, dat op tal van plaatsen en met name in de grote steden slechts met kunst en vlieg werk de zaak gaande kon worden gehou den en dan goeddeels door vrijwillige medewerking van de sorteerders. Een ernstig personeelstekort is daar van de oorzaak. Het overwerk wer dech- ter veelal door dezelfde mensen ver richt. Deze maakten meer overuren dan een werkgever in redelijkheid zijn per soneel kan opdragen. Als de opdracht tot het verrichten van overwerk wat meer zou worden gespreid is het denk baar, dat het publiek van de campag ne van de bonden niet veel zal bemer- Staalkabelfabriek Ver. Touw heeft volop werk DEN HAAG (ANP) De N.V. Ver- eenigde Touwfabrieken in Leiderdorp deelt mee, dat de orders b(j haar staal kabelfabriek in Leiderdorp binnenstro men, zowel uit het eigen land als uit het buitenland: orders voor kabels voor boor eilanden, liften, draglines, schepen, kra- De N.V. Vereenigde Touwfabrieken te Leiderdorp, die tot augustus van het vorig jaar onder andere ook tapijtsoor ten van „harde" vezels fabriceerden, heeft het bedrijf door de afnemende vraag naar dit produkt, helemaal gereor ganiseerd, waardoor men zich hier thans uitsluitend toelegt op de fabricage van staalkabels voor alle mogelijke doelein- De omschakeling is goed geslaagd en ondanks het feit, dat er thans in de staal kabelfabriek met twee ploegen wordt ge- draid, blijkt dat er met een grotere be zetting nog meer orders zouden kunnen worden geaccepteerd. Aan de 240 perso neelsleden, waarvan er zo'n 200 in de staalsector werkzaam zijn, heeft men niet voldoende. Er is nog plaats voor zestig a zeventig mensen. Men kan in Leiderdorp kabels leverén van zeer grote lengte. Daar is nl. vooral in het buitenland veel vraag naar, zoals voor bepaalde boorinstallaties en voor bergbanen. Nieuwe opleiding onderwijzers in voorbereiding (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Gros heide wil, vooruitlopend op een totale vernieuwing, zo spoedig mogelijk een wijziging brengen in de onderwijzers opleiding. Er komt, zoals uit zijn nota aan de Staten-Generaal blijkt, een om- gedeelde driejarige beroepsopleiding. De strakke wekelijkse lestabellen wor den vervangen door aantallen lessen voor de gehele cursusduur. Bovendien vervallen de formele voorschriften dat alle leerlingen een bepaald aantal les sen moeten volgen. Voor deze wijzigingen is tevens een wijziging nodig van de wet op het voort gezet onderwijs. De voorstellen hier voor komen binnenkort bij het parle- De aangepaste onderwijsopleiding moet reeds ingaan voor het cursusjaar 19701971, zodat de cursisten niet zoals thans na de twee jaren durende eerste leerkring geen examen meer kunnen doen voor de onderwijzersakte. Inplaats daarvan komt het examen na drie ja ren, waarmee de geslaagden volledig bevoegd onderwijzer worden. voorgaande jaren. De vraag van het pu bliek richt zich in toenemende mate op in combinatie te gebruiken ontvangers, versterkers en luidsprekerkasten, die worden gecompleteerd met platenspe lers en recorders. Groeiende interesse bestaat voor apparatuur waarin radio en cassetterecorder is gecombineerd. Het assortiment hiervan werd aanzienlijk verbreed. De groep grammofoonplaten behaalde een aanzienlijke omzetstijging, terwijl de verkoop van platen wisselaars wederom toenam. De omzet van de groep muziek is we derom krachtig gestegen. Onder de ge luidsdragers winnen de musicassettes voorbespeelde banden op open spoel betekenis. Computers In de markt voor kleine computers heeft Philips in de afgelopen jaren een belangrijke positie opgebouwd. De toe nemende belangrijkheid van de hoofdin- dustriegroep ..data systems" manifes teerde zich in 1969 in de versnelde uit bouw van de technische-industriële en commerciële organisatie, niet alleen in Nederland, maar vooral ook daarbuiten, aldus het jaarverslag. De computerom- zet bedroeg in 1969 al meer dan f200 min. Geleidelijk zal worden gestreefd naar een jaaromzet van f 1 miljard. In het afgelopen jaar moest er voor de computers nog f 100 min worden bij gelegd. De produkten die in 1969 door de industriegroep kantoormachines op de markt werden gebracht, bleken in alle opzichten te voldoen aan de eisen die de gebruikers aan deze apparatuur stellen. De afzet gaf een zodanige ont wikkeling te zien, dat de produktiefaci- liteiten sterk moesten worden vergroot. Op ruime schaal heeft Philips mogelijk heden geschapen voor de opleiding van computerpersoneel op alle niveaus. Van een onzer verslaggevers) HENGELO De N.V. machinefabriek Stork in Hengelo krijgt de order van de turbogeneratorinstallatie voor de uit breiding van de Flevocentrale niet. De directie van de provinciale Gelderse Elektriciteitsmaatschappij (PGEM) heeft gisteren meegedeeld dat de Franse Alsthomfabrieken in Belfort met deze miljoenen opdracht belast zullen wor- Ir. H. Douglas, directielid van Stork, sprak van een zeer grote teleurstelling, toen hij het nieuws vernam. „Wij had den er vast op gerekend". Of de werk gelegenheid voor de 800 man, die in de turbosector van Stork werken direct in gevaar komt, kon hij nog niet concreet zeggen. „Het niet doorgaan van deze order vormt wel een bedreiging", was zijn commentaar. 95 (Van onze redacteur geestelijk leven) DEN HAAG Climax en samenvattend slotstuk van het pastoraal concilie is het ontwerp- rapport over de verhouding van de Katholieke Kerk tot andere christelijke gemeenschappen. Dit rapport, „De eenheid welke de Heer maakt", komt dinsdag 7 april tijdens de zesde en laatste vol tallige zitting van het pastoraal concilie aan de orde. Het voor de vitaliteit van de Katholieke Kerk zo centrale thema heeft de verwachtingen hoog gespannen, niet in het minst hij de andere Kerken. Hier zal moeten blijken wat katholiek Nederland werkelijk wil: de gescheidenheid onder de christenen continueren, of deze cis een afgedane zaak beschouwen en daaruit dan ook de consequenties trekken. Op dit laatste punt, als het engagement met de andere Kerken ver plichtend wordt, komt alles aan. Zal de Katholieke Kerk in Nederland de stap naar de ene Evangelische Kerk zetten, of zal het dit laten afweten vanwege de toespitsing van het conflict met Rome dat daarvan het gevolg zal zijn? De vooruitzichten zijn eerder negatief dan positief, niet omdat Nederland het conflict met Rome niet aandurft, maar omdat het er nog niet rijp is. Wie de oecumene In al zijn consequenties gezamenlijke pastoraal, intercommunie, ambts erkenning etc.) wil doorvoeren, kiest voor het experiment omdat voor dit totaal nieuwe geen vormen en structuren bestaan. Commissie 10, de z.g. oecumenische commissie van het pastoraal concilie, die het ontwarprapport „De eenheid welke de Heer maakt", samenstelde, heeft een lans voor de totale samenwerking van de Kerken en voor het experiment gebroken. In de eerste niet gepubliceerde versie van het rapport, stond: „In deze niet voorziene situatie is alleen de experimen tele weg begaanbaar. Vasthouden aan oude wetten gemaakt voor een verleden situatie, zou misken ning zijn van het werk, dat de geest in de Kerken verricht". Na lezing door episcopaat en concilie- raad zijn deze en alle soortgelijke suggesties uit het ontwerprapport geschrapt. Over bleef een, niet volledige, inventarisatie van de huidige oecumenische situatie in Nederland en een voor treffelijke bijbels-theologische fundering van de plicht tot eenwording der Kerken. Ook de z.g. aanbeveling 2 (elf) waarin een blauwdruk werd gegeven van de oecumenische gemeente die alle consequenties van de eenwording aanvaardt, is niet door de keuring heen gekomen. In deze aan beveling stond: „Om de oecumene te bevrijden van de verlammende vrijblijvendheid die haar tot heden toe alle daadkracht heeft ontnomen, zullen zij (oecumenische gemeenten) tegenover elkaar het verplichtende karakter van dit experiment uit spreken en bereid zijn alle consequenties te aan vaarden. Ook tegenwerking en veitfachtmaking. Het gaat om een heilig „moeten". Terugnemen Dominee N. K. van den Akker uit Den Bosch een van de pioniers der oecumenische beweging, heeft de concilieleidiing voorgesteld, het ontwern- rapport In zijn huidige verminkte vorm niet In bespreking te brengen. De reserve die de bis schoppen ten aanzienvan een ver doorgevoerd experiment met oecumenische gemeentevorming koesteren, dient, aldus deze hervormde predikant herleid te worden tot de huiver voor nog grotere spanningen tussen Nederland en Rome. Voor do bisschoppen lijkt de maat sinds de celibaats- kwestie van de vorige concilieziitting wel vol Aan de concilieleidiing schreef ds. Van den Akker „Wanneer er meer klaarheid in de verhouding tot Rome komt, zou het ontwerprapport opnieuw en dan ongekuist aan de orde kunnen komen. Het ware mij overigens liever geweest, dat het conflict met Rome op dit punt zou zijn uitgebroken dan terzake van de ontkoppeling van priesterschap en celibaat, omdat ik mij niet aan de indruk kan onttrekken, dat juist de oecumenische beïnvloede ontwikkeling van de Nederlandse Kerkprovincie de gevoelige zenuw raakt". Behalve de conflictueuze verhouding met Rome zijn er nog wel andere redenen aan te voeren, waarom uitstel van behandeling van dit oecumenische ontwerprapport te wensen zou zijn. Het ontwerp rapport gaat ervan uit, dat in Nederland de tijd voor vergaande experimenten van samenwerking tussen de Kerken rijp is. De Kerken moeten haai in alle volheid aanvaarden. Waarom dan die vele mislukkingen waar experimenten werden aan gezet? Het ene oecumenische proefveld na het andere verdwijnt in de mist: Venhuizen, studen tenparochie Utrecht, Alexanderpolder Rotterdam, Bijlmermeer Amsterdam, talloze activiteiten in Soest, Baara etc. Waarom? Er zijn diverse oor zaken aan te geven, o.m. Vastgelopen 1) In nieuwbouwwijken denken de oecumenische voortrekkers nieuwe kerkelijke structuren te kun nen ontwerpen die met de eenwording der Kerken rekening houden. Bijlmermeer. Komen de be woners eenmaal aan dan blijken zij dit nieuwe oecumenische niet te accepteren. Inzoverre zij nog „kerks" zijn, wensen zij in hun nieuwe woon situatie het oude vertrouwde kerkbeeld terug te vinden. In een voorlopig rapport over de Bijlmer meer (25 maart 1970) staat: „Na de woorddienst (oecumenisch opgezet) was er een pauze waarin mensen konden vertrekken, daarna een korte eucharistieviering of avondmaalsviering die echter ten behoeve van de katholieken op den duur verzelfstandigd werd tot een eucharistieviering met nauwelijks nog een restant van woorddienst Het ontaardde tot een zgn. snapmisje,' dat echter door de katholieken druk bezocht werd, ten koste van het katholieke bezoek aan de oecumenische woorddiensten". Het team van zielzorgera in de Bijlmermeer heeft dit oecumenisch experiment nu moeten stopzetten. Reactie erop is nauwelijks gekomen. 2) De interesse voor de Kerk als zodanig neemt onrustbarend snel af. Het teruglopend zondagse kerkbezoek is een duidelijk teken hiervan. 3t Veel priesters en predikanten sitaan machteloos. Zij hebben vaak een oude apologetische opleiding genoten. Zij weten geen raad met de vernieu wingen in de eKrk. Op vallend b.v. is hoe weinig het pastoraal concilie in zielzorg en prediking doorwerkt. Zielzorgers die vooruit willen, botsen vaak tegen een muur van verzet in kerkeraden als een frontale aanval op het eigen huis. 41 de raden van Kerken die her en der worden opgericht, blijken niet verder uit te groeien dan tot. overigens niet te onderschatten gespreks- en ontmoetingscentra. Wanneer het tot verplichtend handelen komt, worden de oude barrières weer opgetrokken. Dit werkt ontmoedigend, met als gevolg dat verschillende raden inmiddels weei geruisloos verdwenen zijn. 5) Waar experimenten de neiging hebben succes te boeken zoals enkele jaren geleden in Venhulzen en in de studentenparochie te Utrecht worden officiële begeleidingscommissies toegewezen die eerder remmend dan stimulerend werken. In de protestantse Kerken werken synode en provinciale classicale Kerkvergaderingen op gezette tijden in dezelfde richting. Gebrek Is Nederland werkelijk al zover ln zijn oecumeni sche ontwikkeling gevorderd als buitenlandse t.v.-uitzendingen en publikaties doen veronder stellen? Nog pas geleden bleek tijdens een beraad van priesters, predikanten en leken die experimen ten van kerkelijke samenwerking hebben opgezet, dat de voornaamste oorzaak van de vele misluk kingen gezocht moet worden ha het gebrek aan mentale voorbereiding en aan motivering. Van het pastoraal concilie kan evenmin verwacht worden dat het een nieuwe lijn uitstippelt. De aanbevelingen geven er, iin hun verminkte vorm, nauwelijks aanleiding toe. Er zal emotioneel ge pleit worden voor de eenheid der Kerken, maar wat dan nog? Het toegespitste conflict met Rome, dat aan zover gaande eenwording met andere christelijke Kerken nog niet toe is, en de te geringe motivering en doorwerking van de oecumenische beweging bij de „doorsnee gelovige" \-ragen dringend om een langere tijd van bezin-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13