Gangsters tegenover gijzelaar voorkomend Scherpe kritiek van Sovjet geleerden op beleid Moskou Rampenbrigade niet voor hulp naar Turkije Mammoetwet te veel barrières Weerklank van Anne Frank tot één mei 7.90 daarna kost het 16.50 Boek van de Maand Speurtocht nog zonder resultaat LUCHTGVECHTEN BOVEN SYRIË Antwoord op vele Syrische aanvallen Concilie voor jongeren aangekondigd VRLJDAG 3 APRIL 1970 DE T.ETDSE COURANT PAGINA 11 MOSKOU (AFP/Rtr) Na de recente heftige aanval van drie vooraanstaande communistische partijleden op de drie leiders in het Kremlin, een aanval die voornamelijk gericht was tegen het beleid ten aan zien van de economie van Rusland, hebben Breznjev, Kosygin en Podgorny onlangs opnieuw een ongeveer 4000 woorden tellende brief gekregen waarin zij, wel iswaar in gematigde bewoordingen, aan scherpe kri tiek worden onderworpen' De brief is volgens wel ingelichte kringen afkomstig van drie vooraanstaan de Russische intellectuelen: een van de vaders van de Russische atoombom André Sakharov, de historicus Roy Medvedev en de fysicus Valentin Toerchin, die hiermee niet alleen de economische maar vooral ook de sociale wantoestanden aan de kaak willen stellen. Volgens westerse waarnemers tendeert de lijn in de brief in hoge mate aan het program dat de Tsjecho- Slowaakse communistische partij in de eerste helft van 1968 opstelde onder leiding van de hervormings gezinde Alexander Dubcek. De brief begint met „Zonder fundamentele democratisering kan onze sa menleving niet de problemen oplossen, waarvoor zij zich nu en in de toekomst gesteld ziet. Het ritme in de groei van het nationaal inkomen stokt. Meer en meer wordt er geld uitgegeven, terwijl men niet weet waar het blijft. Er beginnen zich reeds tekenen van inflatie te vertonen. De vertraging in de ontwikke ling van het onderwijs is onrustbarend: de uitgaven die aan het onderwijs worden gedaan zijn veel lager dan in de Verenigde Staten en zijn ook veel minder progressief. Maar vooral in het vlak van de producti viteit is de situatie het ernstigst. Als men onze eco nomie met die van de V.S. vergelijkt, constateert men dat ze niet alleen kwantitatief veel minder is maar, en dat is veel droeviger, ook kwalitatief'. De auteurs van de brief wijzen ook op de grote ach terstand op het gebied van de computers. „Ons com puterpark", zeggen zei, „is slechts het honderdste ge deelte van dat van Amerika. Aan het einde van de jaren zestig hebben wij de eerste plaats moeten af staan in de wedloop om het heelal en de eerste men sen die op de maan liepen waren Amerikanen". De briefschrijvers leggen vervolgens de nadruk op de „noodzaak tot het opheffen van de belemmeringen in de vrijheid tot informatie en verwerpen de maat regelen die tegen talrijke intellectuelen genomen zijn en worden: de administratieve druk en de ontslagen. Hoe kan men het rechtvaardigen dat mensen in ge vangenissen, kampen en psychiatrische inrichtingen worden opgesloten die inderdaad wel oppositie voe ren, maar van wie de opositie zich vooral op het ideële vlak afspeelt Even verder stellen zij weliswaar vast dat de door Democratisering noodzakelijk voor de toekomst hen voorgestane politiek tijd feilloos werkt, maar zij menen alternatief voorhanden ls. Hierna stellen Sakharov, Medvedev en Toerchin een serie ingrijpende democratiseringsmaatregelen voor. Zij opperen de idee dat de communistische partij van het Kremlin een verklaring uitgeeft die zegt dat „het noodzakelijk is deze democratisering door te voeren, dat er een einde wordt gemaakt aan het storen van buitenlandse radiozenders, dat amnestie wordt ver leend aan de politieke gevangenen, dat de kredieten vor het lager en middelbaar onderwijs worden ver hoogd, dat er een nieuwe wet komt voor de pers evenals de mogelijkheid voor de „sociiale organisa ties" en de „burgers" om nieuwe persorganen te creëren, dat er een nieuw systeem voor de verkie zingen wordt opgesteld in die zin dat het mogelijk is voortaan op meer dan een kandidaat te stemmen en dat de macht van de Sovjets (raden van het volk) wordt uitgebreid. De drie intellectuelen geven ook hun mening ten aan zien van de buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie Zij zeggen dat de resolutie van de veiligheidsraad inzake het Midden-Oosten „rechtvaardig en redelijk" is, maar „op bepaalde belangrijke punten is zij niet concreet genoeg". En verder stellen zij de vraag: „is onze positie ten opzichte van de kwestie West-Berlijn wel realistisch genoeg?" ,Je weet het nooit' bij Haagse Comedie Premières in volgend seizoen DEN HAAG (ANP) De Haagse Co medie besluit op 2 mei het seizoen met de première van „Je weet het nooit" van André Roussin in de vertaling van Fred Sterneberg. Het stuk wordt geregisseerd door Wim van Rooij. Het wordt gespeeld door Ko van Dijk, Trins Snijders, Gijs- bert Tersteeg, Do van Stek, Carl van der Plas en Maria Stiegelis. In de eerste helft van het komende seizoen wil de Haagse Comedie vijf pre- mières uitbrengen. Begin september komt het gezelschap met een „double- bill" onder regie van Paul Steenbergen. Van Tom Stoppaard wordt dan „De ech te inspecteur Hound" gebracht in de ver taling van Bert Voeten en de minimu- sical „De auditie" van Sean Vincent met muziek van Andrew Lawson-Johnston in de vertaling van Hans van den Bosch. Paul Steenbergen is ook de regisseur van „De meeuw" van Anton Tsjechow, waarvoor Charles B. Timmer de ver taling verzorgde. Dit „blijspel" zal eind september zijn eerste uitvoering bele ven. Het een na laatste stuk van Jean Anouilh, „Cher Antoine", zal, vertaald door Paul Rodenko, in november onder regie van Joris Diels in première gaan. „Cette dame est jeter" is de titel van een toneelwerk van de Italiaanse acteur regisseur-auteur Dario Fo, waarvan Dolf Verspoor een vertaling maakt. Half december zal het stuk in première wor den gebracht, waarschijnlijk onder gast- regie van Cor Stedelink. Voor de tweede helft van het komende seizoen moeten nog diverse stukken worden gekozen. In ieder geval komt dan „Schakels" van Herman Heijermans op het repertoire. Geen verzoek om bijstand verwacht (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De kans, dat eenheden van de Nederlandse Rampenbrigade uit gezonden worden naar Turkye. om in het gebied van de ernstige aardbevingen hulp te verlenen, is zeer klein. Turkije heeft nog geen beroep gedaan op Neder land om eenheden beschikbaar te stel len. In regeringskringen bestaat zelfs de Indruk, dat dit ook niet zal gebeuren. De reden hiervan is niet opgegeven, dit tot teleurstelling van de mensen, die zich voor eventuele uitzendingen gereed houden. Zoals bekend zijn wel Ameri kaanse eenheden te hulp gekomen, om zoveel mogelijk te helpen bij het op- Pieter A. Scheen jubileert DEN HAAG Kunsthandel Pieter A. Scheen bestaat op zaterdag 11 april 25 jaar. Bovendien begint op deze dag de heer Scheen zijn veertigste jaar als kunsthandelaar. Ter gelegenheid van beide gebeurtenissen, mede dank zij 't feit dat deel II van het schilderslexi con P. A. Scheens levenswerk ge reed is en nu gedrukt wordt, recipieert het echtpaar Scheen die dag van 2 tot 6 uur in hun zaak, Zeestraat 50 Den Haag. ruimingswerk en het lenigen van de Nederland stuurt intussen zoveel mo gelijk hulpgoederen. Maandag vliegen twee Friendships van de luchtmacht naar Turkije met aan boord 25.000 potten kleutervoeding en twee mobiele röntgen- apparaten. Deze goederen zijn door het Nederlandse.Rode Kruis geschonken. Met behulp van de röntgenapparaten zal de „Rode Halve Maan van Turkije (de zus terorganisatie van het Rode Kruis) de slachtoffers van de aardbevingen op breuken onderzoeken. Het Nederlandse Rode Kruis bereidt thans een zending voor van in hoofd zaak medicamenten. Verder werkt het jeugd Rode Kruis aan een speciale zen ding rampenpakketjes. Prinses Beatrix en prins Claus op wereldreis DEN HAAG (ANP) Prinses Beatrix en prins Claus zijn vandaag voor een particulier bezoek van enkele dagen naar New York vertrokken. Vervolgens vliegen zij via Honoloeloe en Hongkong door naar Japan, waar zij op 14 april hopen aan te komen. Daar zullen zij zich oriënteren omtrent sociale, educa tieve en planologische problemen. Ook culturele en historische objecten zullen hun aandacht krijgen, met name in Kyoto, Nara en Nagasaki. Het Japanse verblijf van het prinselijk paar zal worden afgesloten met een bezoek aan de wereldtentoonstelling in Osaka op 23 en 24 april. De prinses en prins zullen op 25 april in ons land terugkeren. Het verkeer in Amsterdam moet ontlast worden. Daarover zijn velen het eens. De vraag is alleen maar hoe. Voor de importeur van deze in Engeland ontwikkelde waterscooter is het geen punt meer. Een water scooter, dat is 't helemaal. De 800.000 overige Amsterdammers zullen er dan wel hetzelfde over moeten denken. (ADVERTENTIE) mode de nieuwste Kreuklak veterpump, in vrolijke kleuren^ bruin-vut, rood-wit, ofblauw-wit.Leren voering en inleg zool. Lenteprijs 32.so Den Haag Spuistraat 14, Leiden Haarlemmerstraat 53 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Dordrecht Breda Tilburg Prof. E. Velema UTRECHT (A.N.P.) De Nijmeegse hoogleraar in de vergelijkende onderwijs kunde prof. dr. E. Velema heeft op de nationale onderwijstentoonstelling in Utrecht gepleit voor een geheel nieuw al gemeen onderwijssysteem ln Nederland. Hij noemt dit het „vijf-maal-vicr-plan", omdat hel ls gebaseerd op vijf maal vier opleidingsgrocpen: van het basis onderwijs tot en met de afsluiting van de universitaire studie. Na de kleuterschool van éen of twee jaar stelt hij als algemene vorming iedereen een opleiding van twaalf jaar voor. Deze opleiding is onderverdeeld in groepen van vier jaar. Daarna volgt het secundaire onderwijs van weer jaar, dat ongeveer begint op het nfc van de vijfde klas havo. Na twee jaar kan men overgaan naar het lager beroepsonderwijs. De volledige duur is voor hen die middelbaar of hoger beroepsonderwijs willen kiezen. De laat ste twee jaar worden besteed aan het overdragen van informatie, die nu in de eerste twee jaar op (te universiteit ge- Prof. Velema stelt dat een basis opleiding van zes jaar onvoldoende is om van een kind een mondig mens te maken. Hij wil het brugjaar afschaffen omdat hij dit als een barrière ziet. De keuze voor een bepaalde beroepsopleiding acht hij pas verantwoord tijdens het vijf tiende of zestiende levensjaar. Een verwaarloosde factor in het al gemeen onderwijs is kennis omtrent de techniek, vindt prof. Velema. „Wij reser veren t-echniek voor een zeer bepaalde groep leerlingen, en dat is een vreem de zaak", aldus de hoogleraar. „Techniek behoort tot de dimensies van de cultuur en dat dat weggelaten wordt is een hypocriet verschijnsel in onze maat schappij. De kinderen moeten de werk plaats in en de practicumanget moet verdwijnen". Prof. Velema uitte tijdens zijn lezing veel kritiek op het huidige onderwijs systeem inclusief de mammoetwet. Deze wet bouwt volgens hem nog meer bar- C.R.M.-opdrachten aan componisten DEN HAAG De minister van C.R.M. heeft opdracht verleend voor het compo neren van: een werk voor trompet met of zonder pianobegeleiding aan Carel Brons te Hilversum; een bundel composities voor de huismuziekbeoefening aan Wim Fran ken te Amersfoort; een werk voor piano kwartet aan Hugo Godron te Bussum; een concert voor viool, cello en orkest aan Hans Kox te Apeldoorn; een werk voor slagwerkers aan Frans van der Kraan te 's-Gravenhage; een werk voor orkest aan Tristan Keuris te Amersfoort, in verband met het door hem behalen van de compo- sitieprijs. (ADVERTENTIE) Kinderen maalden gedichten, tekeningen en opstellen. John F. Kennedy schreef een brief. Eleanor Roosevelt een inleiding. Otto Frank registreerde zijn ervaringen. Beeldhouwers, schrijvers, fotografen en componisten werkten mee. Zó ontstond deze bijzonder fraaie uitgave. In deze wereldprimeur vertellen beroemde en naamloze mensen het verhaal van Anne Frank. Op hun eigen manier. Met impressies, artikelen en reprodukties. En met 120 afbeeldingen en foto's (in kleur!) waarvan de meeste nooit eerder zijn gepubliceerd. Weerklank van Anne Frank is het Boek van de Maand. Het eerste uit een serie boeken die iedereen moet - en kan - bezitten. Koop het voor 1 mei. En bespaar 8.60. De boekhandelaar verwacht u. (Van onze correspondent) PARIJS De heer Lespagnon, de laatste gijzelaar van vier gangsters in hotel Versatile in Villefranche, is weer behouden thuis- Zij hebben hem in het centrum van Aix en Provence afgezet en hij zag hen in zijn witte Simca wegrijden in de riching Parijs. Dat laatste was vanzelfsprekend maar een schijnbeweging, want later is de auto door de politie langs de kant van de ..nationale 7" gevonden. Lespagnon belde onmiddellijk zijn vrouw en de politie. Een politiewagen kwam hem halen uit Aix, bracht hem naar een hotel in Marseille, en vandaar onder nam hij op eigen gelegenheid de terugtocht naar hotel Versailles. Daarna ontkwam hij natuurlijk niet aan een persconferentie, waar hij zich als een gentleman gedroeg, zowel te genover de politie als tegenover de vier gangsters die hem bijna een et maal als gijzelaar hadden vastgehou den. Hier volgen de voornaamste vra gen en antwoorden U staat ln het middelpunt van de belangstelling. U heeft een avontuur als weinigen beleefd. Inderdaad het is de eerste maal, dat mij zoiets is overkomen. Maar toch niet al te plezierig voor iemand die een paar rustige dagen aan de kust van de Middellandse Zee hoopte door te brengen. Hoe bent u door de vier gangsters behandeld Zat u vastgebonden, mocht u heen en weer lopen en gaan waarheen u wilde Ik was volkomen vrij om van mijn kamer naar het toilet te gaan. of naar de telefoon te lopen- hebben zij u behoorlijk behandeld? In het begin hebben zij mij duide lijk aan het verstand gebracht in wat voor positie een gijzelaar nu wel ver keerde, maar naar gelang de tijd ver streek ben ik in elk opzicht voorko mend behandeld. Werden de heren niet in toenemen de mate nerveus Wat wisselde, er waren perioden van volkomen ontspanning, maar er waren ook ogenblikken van zenuw achtigheid tijdens de onderhandelin gen tussen de vier enerzijds en de po litie anderzijds. Was u niet bang voor een fatale afloop Ik heb geen ogenblik de hoop op gegeven, omdat een der vier mannen volstrekt vertrouwde op de commis saris van politie, die met hem onder handelde. Wat zou er gebeurd zijn als de onderhandelingen minder vlot waren verlopen In ieder geval is mij ondubbelzin nig te verstaan gegeven dat ik gijze laar was en dat men bij mislukte onderhandelingen zeker een poging zou doen met geweld een uitweg naar buiten te forceren. In dat geval zou mijn positie wel eens delicaat hebben kunnen worden. En hoe was het afscheid Zo beleefd als het maar zijn kon. Wij hebben elkaar au revoir gezegd en een van de vier heeft mij opgedra gen aan mijn vrouw collectieve ver ontschuldigingen aan te bieden. Naar de vier mannen wordt thans door honderden politiemannen in Zuid-Frankrijk gezocht, maar van Manrice Sorini en zijn metgezellen is nog geen spoor gevonden. „Studentenflats" voor huisvesting gastarbeiders GOUDA (ANP) Het is niet uitgeslo ten dat in Gouda binnenkort een aantal pensions voor buitenlandse arbeiders zal worden gesloten, aldus een woord voerder van de gemeente. De vaak slech te huisvesting van de gastarbeiders heeft geleid tot de vorming van een werk groep. De werkgroep heeft tot taak de problematiek van de huisvesting van de buitenlandse arbeiders te bestuderen en plannen te ontwerpen voor een centrale voorziening. Gedacht wordt aan onder komens in de vorm van studentenflats, de jaren nog tot 2000 zal stijgen. Voor In Gouda wonen 1300 1400 buitenland se arbeiders, ofwel ruim acht procent van de totale beroepsbevolking. Ver wacht wordt dat dit aantal in de komen de jaren nog tot2000 zal stijgen. Voor het meerendeel betreft het hier Marok kanen, van wie ongeveer de helft werk zaam is in omliggende gemeenten. Da Goudse gemeenteraad heeft onlangs een verordening vastgesteld ten aanzien van de eisen waaraan de pensions moeten voldoen. TEL-AVIV (DPA-Rtr) aan de Israë- lisch-Syrische bestandslijn is het gisteren na een grote Israëlische aanval op de Syrische stellingen tot zware artillerie- duels en luchtgevechten gekomen. Een miltaire woordvoerder in Tel-Aviv dat drie Syrische straaljagers van Sovjet-Russische type Mig-21 z(jn neerge schoten an dat een Israëlisch toestel Ioren is gegaan. Een militaire woordvoer der in Damascus echter zei dat de Israë liërs zeven vliegtuigen en de Syriërs slechts twee toestellen hebben verloren. De gevechten begonnen in de ochtend en duurden langer dan zeven uur. De in ternationale luchthaven van Damascus werd in de ochtend voor onbepaalde tijd gesloten. De Israëlische actie, een van de zwaarste tegen Syrië sedert de juni-oor- log van 1967. was volgens de woordvoer der in Tel-Aviv bedoeld als antwoord op de steeds frequenter wordende Syri sche luchtaanvallen op de hoogvlakte van Golan. „Deze aanvallen kunnen niet een zijdig blijven, het bestand kan niet door slechts een partij worden gebroken," zei hij. Radio Damascus onderbrak in de Tijdens komende feestdagen post als op zondag DEN HAAG (ANP) In de periode tussen 29 april en 8 mei komt kort na elkaar een aantal feestdagen voor, waarop de postdienst zal worden uitge voerd als op zondag. Op donderdag 30 april (Koninginnedag), dinsdag 5 mei (nationale feestdag) en donderdag 7 mei (Hemelvaartsdag) zal er geen vervoer en geen bestelling van post plaatshebben. ochtend het programma om bet nieuws van de gevechten mee te delen. Boven Damascus werden gisteren ster ke formaties van Syrische jachtvliegtui gen gezien, mogelijk om de stad tegen aanvallen te verdedigen. Israël verklaar de echter dat de actie alleen tegen mili taire doelen was gericht, vooral rond Rafid ir. het zuiden van Syrië. Drie dor pen, Adouan, Jilline en Sjeik Saad in het district Hauran zijn eveneens gebombar deerd, zo is uit Damascus vernomen. De ze dorpen liggen op ongeveer 20 km van de grens met Israël. Tel-Aviv zegt dat Israëlische vliegtuigen 15 artilleriestellin gen en luchtafweerposities hebben ge troffen. De gevechten hebben langs het hele, bijna 100 km lange front gewoed TAIZé (KNP) Voor 2500 jongeren uit 35 landen heeft de prior van de pro testantse monnikengemeenschap van Taizé in Frankrijk, Roger Sehutz, aan gekondigd dat er een concilie voor jon geren zal worden gehouden. Hij deed zijn mededeling op Pasen, tijdens de slotbijeenkomst van een internationale ontmoeting voor jongeren. Een groepje jongeren heeft het plan hiertoe samen met de gemeenschap uitgewerkt. Jongeren van alle godsdien sten zijn op het concilie welkom. Er zal geen nieuwe kerkelijke groepering wor den opgericht, met eigen wetten en re gels, maar het concilie zal een beweging zijn van mensen, jongeren, maar ook be langstellende ouderen, die vanuit hun geloof in Christus en bereidheid tot hulp aan de medemens hun kerken nieuw leven willen inblazen. Het is de bedoeling dat de komend* jaren overal in de wereld een soort con ciliaire beweging op gang komt, die zijn hoogtepunt vindt in een internatio nale ontmoeting of concilie. Deze bijeen komst zal vermoedelijk ook in Taizé worden gehouden.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11