HENNES WEISWEILER DE VIER MUSKETIERS VAN AAD VEERMAN Voetballen op kunstgras Directeur Congresgebouw wil van boksavonden show van allure maken de tovenaar van Borussia Mönchen-Gladbach Noteer bij de radio ZATERDAG 28 MAART 1970 ■1 DEN HAAG Ineens was het aantal bokspromotors in Nederland uitge breid tot drie. Uit het niets stond de jonge Rotterdammer Aad Veerman (31) op, die zich zonde? blikken of blozen naast de routiniers Theo Huizenaar en Piet ter Meulen opstelde, die het tot dan toe voor het zeggen hadden, jaren al. De ambitieuze Aad Veerman van hem zegt militair boksinstruc- teur Rinus Krüger: „Ik had hem in de militaire ploeg-, een felle" kondigde z(jn eerste programma aan, op 27 januari in de Ahoyhal in Rotterdam en toen werd al gezegd: dat het te duur van opzet was, dat hU zich erin zou verslikken. Doordat Figthing Mack weg bleef en voor Jan Lubbers plotseling een andere tegenstander moest worden gezocht, werd het inderdaad niet het succes dat Veerman ervan verwachtte. Hjj gaf het ruiterlijk toe maar peinsde er niet over zijn plannen op te geven. In rakettempo stampte hij de ene profavond na de andere in elkaar, met als hoofdfiguren boksers die óf vrywel niet in eigen land aan bod konden komen óf nieuwe profs: Jan Lubbers en Bas van Duivenbode uit de eerste „categorie" en Rudi Lubbers en Jan van Ispelen als gloednieuwe profs. tra M ui Met die vier musketiers gooide Aad Veerman een bom in de vaderlandse bokswereld. Dit jaar, zijn eerste als promotor, organiseert hij acht prof avonden, een ongekend aantal dat het bestuur van de Nederlandse Boks Bond zozeer verbaasde dat Veerman een brief kreeg. „Daarin stond zwart op wit hoe het mogelijk is dat ik in zo snel tempo kan organiseren". Op die vraag kan Henk Ruhling, in wiens huis annex kantoor in Zandvoort vele touw tjes uit de Europese bokswereld teza men komen, het antwoord geven. „Aad Veerman durft; hij is bereid het risico te nemen en hij heeft een goed stel boksers tot zijn beschikking". Van voor buitenstaanders onverwachte zijde, kreeg Veerman de steun die hij zozeer begeerde. De heer G. C. Steens- ma, directeur van het Nederlandse Con gresgebouw, fervent boksliefhebber en bestuurslid van het district Zuid-Hol land van de NBB. had totaal geen be zwaar om in zijn luxueuze Prins Wil- lem-Alexanderzaal op dinsdagavond 31 maart het vijfde programma van Veerman „toe te laten". En zo kan Den Haag en verre omgeving voor het eerst sinds zes, zeven jaar. weer een boks avond met profs aanschouwen. En zeker niet de laatste De heer Steensma is geen man die een blad voor de mond neemt. Hij stelt: ..Ik heb me er altijd aan geërgerd dat het boksen in Nederland in zo'n slechte omgeving moest plaatsvinden; in schuurtjes waar een blind paard geen schade kan doen. Dat is ietwat over trokken maar ik vind dat het in een goede sfeer moet gebeuren, op niveau. Er is me gevraagd of dat nou wel kon in een culturele tempel als het Con gresgebouw. Maar we moeten toch steeds nieuwe activiteiten ontwikkelen? Ik denk ook aan biljartkampioenschap pen, aan schennen en tafeltennis, waar voor we zalen hebben En toen ik vijf jaar geleden tot directeur werd be noemd, dacht ik al aan boksen in dit gebouw. Mijn wens is in vervulling ge gaan. Ik hoop. en ik verwacht dan ook. dat er publiek zal komen dat anders niet gaat". Met diner De heer Steensma ziet, evenals Aad Veerman, slechts voordelen in het or ganiseren in een omgeving die respect afdwingt. „Enige nadeel is dat er niet gerookt mag worden maar dat is voor de boksers weer een voordeel. Zij kun nen dan in een „cleane" sfeer hun prestaties leveren" Wat Veerman be oogde, werd met medewerking van de heer Steensma werkelijkheid. Waarom in het buitenland wel boksgala's die deze naam met recht mogen voeren en niet in Nederland? Waarom hier op zo amateuristische wijze organiseren als het voor hetzelfde geld anders kan? Veerman: „Ik ben in bespreking met een groot hotelconcern om eind mei in Rotterdam een gala te geven waaraan een diner voorafgaat. Dat gaat zo'n honderd gulden kosten maar ik kan dan ook slechts vier- tot vierhonderd env'ijftig mensen hebben. Dat wordt een avond „in het pak", keurig verzorgd". De heer Steensma speelt met dezelfde gedachte: „Een avond profboksen moet een avond uit zijn. Ik denk daarbij aan een all in-arrangement. Dat wil zeggen één prijs voor een aperitief, parkeren in onze parkeergarage, programma, vestiaire, entreebewijs, kopje koffie, alles in één We moeten af van he! goedkopere gedoe en dan goedkoop in de zin van armoedig" Reiden mikken op evenementen zoals bijvoorbeeld in Engeland en Amerika, waar een show van allure wordt opgevoerd. Daarom heeft Veerman ..en dat klinkt mis schien gok" de boksbond een brief geschreven met het vezroek om na te gaan of het mogelijk is een speakers- cursus te organiseren Hij wil vlotte aankondigingen, liefst in de ring en dan in stijl, derhalve in smoking. Hij wil af van het zielige gedoe, waarbij bok sers lussen de 'ouwen kruipen én dan even afwezig knikken als hun naam als het buitenlanders betreft dik wijls nog verkeerd uitgesproken door een al of niet schorre microfoon klinkt. Nieuwe impuls Aad Veerman was er ineens Hij gat eensklaps de bokssport een nieuwe im puls omdat hij in zijn jeugdig enthou siasme mikt op een niveau dat tot nu toe onbekend is in Nederland. Dins dag komen zijn vier musketiers onder rie ringlampen in de imposante Prins Wiilem-Alexanderzaal. waar de ring zal worden opgesteld vóór het toneel, op de plaats van de orkestbak. Direc teur Steensma hoopt tweeduizend k:: kers te mogen ontvangen, een voll< De vier musketiers van Aad Veerman zijn de trekpleisters Halfzwaargewuh: Bas van Duivenbode was veroordeeld om jaren in het buitenland te boksen omdat er voor hem in eigen land geen emplooi was Hij is kandidaat gesteld voor een gevecht om de Europese titel die in het bezit is van de Italiaan Piero del Papa Van Duivenbode (broer van Feijenoorder Theo) Die man vraag! zo om en nabij een -halve ton en ik weet niet eens of ik in aanmerking kom. Toen ik drie jaar geleden de Joego-Slaaf Prebeg driemaal neerhaal- dè en toch niet meer dan een onbeslist kreeg, zou ik tegen hem komen als hij van Del Papa zou winnen. Dat ge beurde. maar Bas zagen ze niet meer". Veerman' „Die man is in Italië niet Promotor Aad Veerman en zijn vier musketiers „inspecteerden" de Prins Willem-Alexanderzaal. Een stemmig oordeel: „Dit is het. In zulk een omgeving kan boksen naar niveau worden getild". V.l.n.r. Jan Lubbers, Bas van Duivenbode, pro motor Aad Veerman, Rudi Lubbers, Jan van Ispelen. populair. Was dat wel zo, dan hoefden we aan een titelgevecht niet te denken want dan zou Van Duivenbode naar Italië moeten, wat veel meer kost. Del Papa is nu bereid om naar Nederland te komen. Hij kan komen voor die prijs." Van Duivenbode, al zeven jaar Ne derlands kampioen, zal dan eerst dinsdag een zege moeten -behalen op de in Spanje wonende Nigeriaan Sel la Burkari. Voor zwaargewicht Jan Lubbers „ik bokste drie jaar en had toen pas vijf partijen gekregen" is de hooggenoteerde Duitser Man fred Ackers gecontracteerd. De „nieu welingen" Rudi Lubbers (halfzwaar- gewieht) en Jan, van Ispelen (midden gewicht) zijn. doende zo snel mogelijk de „derde serie" te verlaten, waartoe het vele organiseren van Veerman hen in staat stelt. Zij ontmoeten resp. Henri Keraven en Claude Courteille, beiden uit Frankrijk. Behalve die vier kan Veerman even tueel beschikken over de „stal" van Ter Meulen „En ik ben in onderhan deling met vier amateurs om hen aan te trekken als prof", aldus Veerman. „Ik wil het boksen uit de oude sleui- halen en in betere, grotere en mooie re zalen organiseren." Dan heeft hü een „compagnon van formaat" getroffen in de heer Steens ma. die hoopvol verklaart: „Deze eer ste wedstrijden zullen liet begin van een lange reeks zün". MöNCHENGLADBACII Aan de deur van hel Parkhotel in Suchteln hangt een bordje „Geschlossen". Op de parkeerplaats staan dure auto's. „Die is van Giinther Netzcr", vertelt ccn schooljongen. Het hotel lijkt op een vesting want Borussia Mönchengladbach. dat dit seizoen een uitstekende kans maakt voetbal kampioen van Duitsland te worden, brengt cr vaak de laatste uren voor de wedstrijden door. En daarom moet er orde en vooral rust heersen. Trainer Hennes Weiswciler is gehuld in werkkleding, een blauw trainingspak. Het haar op zijn voorhoofd is dun en aan de slapen is het grys. Hij kijkt de wereld in met de gerijpte blik van een man die veel heeft mee- Als Ajax en Feijenoord niet zo goed waren, hadden jullie Mexico gehaald Is WeisweLlor een voetbal tovenaar? Een lachje plooit zijn strakke mond. „Ik geloof niet Ln tovenaars", zegt hij. ..Ik geloof alleen in goed en hard werken. Wat ik doe, is proberen anderen steeds voor te blijven in de ontwikkeling van hot spel. Ik ben docent trainersoplei- ding aan de Sporthochschule van Keulen en dat dwingt mij steeds naar. nieuwe ideeën te zoeken en die uit ie werken. Ik kijk Ln de hele wereld rond, en niet Keen voetbalwedstrijden. Ik zoek ook in andere sporten of daar niet eigens een methode is ontwikkeld, die ik kan gebruiken voor het voetballen Daarbij prijs ik mij gelukkig een elfta te hebben dat mijn ideeën kan ui:- Ais We is weiier aan de telefoon wordt geroepen, fluistert de soigneur bijna eerbiedig: ..Herr Welswetler is een groot, psycholoog. Hij verstaat de kunst op het beslissende moment op de juiste wijze in te grijpen „Kijk eens", /egt Hennes Weisweiler „Ik ben geen Merkel. Die komt ergen.» en hup, daar gaat de ploeg omhoog. Iedereen juicht. Maar het feest duurt slechts cén seizoen, hooguit twee. Dan ploft de zaak weer in elkaar. Mijn wijze van werken berust meer op democratie. Ik ontwikkel met de spelers plannen op het tactische vlak. Als iik ze een be paalde oefening laat maken, zeg ik Jongens* jullie moeten dit om die en die reden doen en dat wil ik ermee bereiken. Akkoord0 Want leg je hel niet uit dan voelen de „stars" zich soms kolensjouwers en dan ontstaat Innerlijk een weerstand tegen die oefening. Alleen n de opstelling van het él ft al ben -,k autoritair" Houthakker Gedurende het rijpingsproces van Borussia heeft Weiisweiler consequent gewerkt aan de technische perfectie van zijn elftal. Hij heeft het een spei- oultuur bijgebracht düe uniek is. Dat Is des te opmerkelijker voor een man die vroeger als actief speler van 1 FC Köln „de houthakker" werd ge noemd. Weisweiler heeft echter zijn verfijnde ideeën eer9t later ontwik keld. Hij haalde als voetballer nooit de echte top, als traimer wel. Dat brengt hem tot de conclusie dat voetbalsterren als trainer moeilijkei doorstoten dan spelers die net tegen de top aanleunden „De sterren hebben zo veel talent mee gekregen, dat zij in het leven nooit geleerd hebben te vechten. En vechten moet je kunnen, dat is onontbeerlijk" Bijna zeven jaar geleden begon d« opmars in Mönchengladbach. Weis weiler haalde her en der uit amateur- clubs uit de omgeving de beste spelers. Hij bracht bovendien een aantal jeugd spelers naar de top. Drie, vier jaar gemaakt. Hennes Weisweiler is dan ook vijftig. De laatsle tijd siert hij steeds vaker de voorpagina's van sportbladen, wdnt behalve dat hij Borussia in weinige jaren tijd naar de top bracht, tovert hij tal van internationals uit het niet. Netzer, Vogts. Wnnmer, Laumer en ga zo maar door. En dat alles kan niet onopgemerkt blijven. En waar Borussia komt, wrijven de penningmeester èn de doelman zich de handen, om verschillende redenen. Borussia betekent „Schwung und Begeisterung", een zorg vuldig opgebouwd klasseteam. dat af en toe ver schrikkelijk op hol kan slaan. Schalke verloor cr ooit met 110, Neunkirchen met 10—0 en Kaiserslautern met 82. Achter deze ploeg staat Hennes Weisweiler. de man die het provinciestadje Mönchengladbach koos boven de tonnenzware aanbiedingen van grote Duitse clubs. Op 1 mei is hy er zeven jaar, een record. Maar wat vreemder is: Weisweiler heeft nooit een contract ondertekend. Als hU besluit weer een jaar in Mönchengladbach te blijven, gebeurt dat op hand slag, zoals in december 1969 toen de Borussianen hun vijftigste verjaardag vierden en confeetiefabrikant- voorzitter dr. Beyer plotseling vroeg: „Hennes, blijf je nog een jaar?" Hennes knikte. De mannen stonden op, gaven elkaar de hand en daarmee was een nieuw contract tot stand gekomen. Contract wordt niet getekend maar op handslag verlengd geleden dacht men al dat Borussia kampioen zou warden. Maar WeLs- weiler moest door geldgebrek een knieval doen. Hij moest twee van zijn beste spelers, Heinckes en Rupp, ver kopen omdait hij hun financiële eisen niet kon inwilligen. Dat heeft wellicht de opmars twee of drie jaar geremd. In de beslissende faze van de compe titie werd' de ploeg steeds verslagen. Toen kocht Borussia van FC Nürnberg Hennes Weisweiler (voorgrond) heeft niet alleen Borussia Mönchen gladbach gekneed tot de ploeg die favoriet is voor de Duitse titel, hij levert ook internationals af aan de lopende band. Drie van hen achter hun „baas", v.l.n.r. Netzer, Laumer en Vogts. de international Ludwig Müller en van VFB Stuttgart kwam Dieter Sieloff. Bovendien sloeg Weisweiler een goede slag met de aankoop van de Deense vleugelaanvaller Ulrik le Fèvre. De zwakke plekken in het elftal waren weg en de rush naar de top kon be ginnen. Met de aankoop van het drietal was een half miljoen aan transfers en handgeld, gemoeid. Weisweiler: „Wij hebben bij, Borussia altijd zuinig geleefd en wat geld kunnen sparen. Op het juiste moment hebben wij dat gebruikt. Bovendien zijn we in de hele wereld erg gevraagd als sparring-partner en eLke wedstrijd brengt ons tussen 12.000 en 15.000 DM op". Borussia is het zuinigst waar het zijn kader betreft. En ook daarin schuilt een deel van het succes. Het bestuur bestaat slechts uit drie personen: voorzitter dr. Beyer, tweede voor zitter Helmut Grashoff, die tegelijk „Geschaftsführer" is en penningmees ter dr. Gerhards die ook als club arts fungeert. De vierde man is Weis weiler. trainer en tevens technisch directeur. Dit viertal vergadert elke dinsdag in een onopvallend clubhuis aan de Bismarckstrasse. Daar worden spijkers met koppen geslagen. Binnen een uur moeten a ie problemen zijn geregeld. Bijna ex-bondscoach van de KNVB George Kessler is oud-leerling van Weisweiler. Waarom denkt de voetbal - tovenaar dat het Oranjeteam ac eind ronde om het wereldkampioenschap ln Mexico niet heeft gehaald, terwijl club- teams als Ajax en Feijenoord tot de 3llerbesten van Europa behoren? Weis weiler: „Dat is het juist. Als Ajax en Feijenoord niet zo succesvol in het Europa Cuptoernooi waren geweest, zaten jullie Ln Mexico. Dan had alle aandacht van spelers en clubs zich op het Nederlands elftal geconcentreerd Een van de redenen, waarom wij altijd een sterk nationaal team op de been kunnen brengen, is tic geweldige eer zucht die onder do spelers heerst om daarin opgesteld te worden. Wellicht zou dat bij ons ook anders zijn als onze clubs meer succes voor de Europa- Cup hadden. Het is een wisselwerking' EREDIVISIE Telstar—SVV DUS-ADO FeijenoordGo Ahead DOSSparta •FC Twente—NEC •PSV—Ajax Holland SportAZ '67 HaarlemMVV GVAVNAC De Duitse Bundesligavereniging 1. F.C. Köln heeft een kunstgrasmat van veertig bü zestig meter in de hal van de sportschool in Hcnnef (foto) aan een uitvoerige test onder worpen. De nieuwe „vloerbedekking" heet astro turf en werd uit Amerika geïmporteerd. Sinds vicr jaar werkt ook een groep Duitse firma's aan de ontwikkeling van synthe tische stoffen voor een voctbajveld. Ilct Duitse kunstgras voldoet niet geheel want in tegenstelling tot de Amerikaanse mat laat de Duitse kunstmat water door. Een dikke laag sneeuw maakt de Duitse kunstmat echter toch slechts enkele uren onbespeelbaar. Door het weefsel zijn elektrische vcr- warmingsdraden getrokken, die de sneeuw in korte tijd doen smelten. Voor een „normaal" voetbalveld is bij de Duitse uitvoering, met inbegrip van de ondergrond, een lip'rag van ongevpe- 1.02 miljoen Mark vereist. De Ameri kaanse mat kost ongeveer 1.2 miljoen Mark. Discipline Hoe houdt Weisweiler zijn sterren Ln het gareel? ..Dat kost weinig moeite omdat ze zelf de juiste mentaliteit hebben. Dat is geen toeval, want voor wij een speler kopen, kijken we eerst naar zijn karakter. A'.s hij eenmaal bij ons is en hij veramdert. dan ver kopen wij hem weer snel. Er zijn grote voetballers in de Bundesiiga die ik nimmer in mijn elftal zou willen heb ben. Door deze wijze van selecteren is Borussia het enige elftal, dat in een vreemde stad kort voor een wedstrijd zonder begeleiding naar de bioscoop gaat. Als je dit met de meeste andere ploegen zou doen, zou er vrijwel nie mand in c.e bioscoop maar iedereen in een kroeg zitten. Dat bestaat bij ons niet. Discipline is heilig. Als de grote Günther Netzer twee minuten te laat op de training komt, zegt niemand een woord. Maar Netzer haalt auto matisch zijn portemonnee te voorschijn en stort onmiddellijk de boete van tO DM in de spelerskas. Wat denkt u daarvan?" jean nelissen EERSTE DIVISIE VolcndamRCH VolewtfckersHelmond Sp VitesseDFC •HVCHeracles VeendamExcelsior SC CambuurWillem II •FSCBlauw Wit FC Den BoschGraafschap Fortuna VI.Elinkwjjk TWEEDE DIVISIE ZFC—EDO GooilandLimburgia NOADEindhoven PEC— RBC AGOVVDe Baronie VVVWageuingen Roda JCSC Drente HDVSVelos

Leidse Courant | 1970 | | pagina 15