5*5 VAKANTIE- SPREIDING: EEN FARCE? Herten kijken ETEN VOOR VIJF POP OP DE VELUWE Nederlander Peter Michels bouwde unieke camping in Franse Dordogne Trein met slaapmuts voor auto en berijder Denemarken schaft hondse behandeling af DOLLARPRINSES VP STOKOUDE STAATSIETJALK Hebben dure, gesubsidieerde kreten als „Juni Vakan tiemaand" enig effect? Als je REKREASIE, het blad van de recreatieondernemers in Nederland, mag ge loven, is daar geen sprake van. In het februari nummer trekt de heer L- C- v. d. Hucht fel van leer tegen al die instanties, die zich elk jaar opnieuw bezig houden met de vakanticspreiding. „Dit jaar", stelt hü verbitterd vast, „is de situatie als volgt: 29 juni tot en met 11 juli Noord-Brabant, Limburg en Zeeland. 13 juli tot en met 25 juli Noord-Holland Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland ten noorden en westen van de grote rivieren plus de metaalindustrie. 27 juli tot en met 8 augustus Oost- en Noord-Neder land plus bouwvak en textiel. Nu is het bekend, dat Noord-Brabant, Zeeland en Limburg aanmerkelijk minder inwoners hebben dan bijvoorbeeld Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. Eveneens is bekend, dat vooral Noord-Brabant en Zeeland voor een belang rijk deel bewoond worden door mensen uit de agrari sche sector. Logisch zou dus zijn, dat men deze groep provincies aanvulde met een belangrijke beroeps sector. Maar nee, wat gebeurt er de metaalindustrie krijgt zijn vakantie uitgerekend gelijk met de bewo ners der dichtstbevolkte provincies Noord- en Zuid- Holland, Utrecht en Gelderland. Hosanna, de zes we ken zijn weer ingedeeld en, zoals mr. Van Dooye- weert, secretaris van de coördinatiecommissie in een interview verklaarde „de vakantiespreiding is geen probleem meer in Nederland, met dien verstande, periode, waarin de schoolvakanties vallen". Welnu, daar maakt REKREASIE dankbaar gebruik van. Hoe liggen namelijk de statistieken van de re- creatiebedrijven Van der Hucht: „Beschouwd over de laatste tien jaar constateerden we, dat er totaal geen verandering is gekomen in het vakantiebeste dingspatroon gedurende juli en augustus. Onveran derd blijkt 80 procent van de vakantiegangers in deze twee maanden vakantie te nemen. De orverige 20 pro cent wordt verdeeld over de maanden mei. juni en september en dit percentage wordt grotendeels be paald door de bezetting gedurende Pasen en Pink steren. September is als vakantiemaand nog steeds te verwaarlozen. Het is werkelijk onvoorstelbaar, dat men het woord „vakantiespreiding" durft te gebrui ken voor een spelletje „ik schoof - hij schoof" in een periode, waarin de schoolvankanties vallen". 'volgens de fouten in het de verkeerde indeling van het land; ZATERDAG 28 MAART 197 HET KOMT IN DE BUS De Koninklijke Houtvesterijen „Het Loo" (ook wel Kroondomein genoemd) vormen Nederlands grootste aaneengesloten natuurgebied met een totale oppervlakte van 10.500 hectare. Dit bij Apeldoorn gelegen gebied met zijn uitgestrekte bossen en heidevelden bezit een ongekende en boeiende natuur. Maar het belangrijkste blijft voor de toerist uiteraard het observeren van het grof wild: herten, reeën, wilde zwijnen en mouflons. In 1909 werd voor het eerst aan gezelschappen, die op eigen gelegenheid per bus naar Apeldoorn kwamen, de mogelijkheid geboden om egn unieke natuurtocht mee te maken. Deze ontdekkingsreizen van ruim tweeëneenhalf uur voeren de deelnemers onde§ meer door enkele rustgebieden, die tot vorig jaar nieuwsgierigen taboe waren. Met uitzondering van zon feestdagen kunt u elke dag om half tien 's morgens i vier uur 's middags aan deze reis beginnen. De prijs pi bus, ongeacht het aantal inzittenden bedraagt vijfenzeventi gulden. Reserveringen kunt u maken via telefoonnumme 05760-12249. In plaats van zielig te jeremiëren over die vermaledijde nieuwe tijd (een ge liefkoosde bezigheid in trijpen horeca- kringen) hebben tien restaurantbedrij ven in Ede, Lunteren, Bennekom, Ot- terlo en de Harskamp elkaar gevonden in een verheugend en prijzenswaardig initiatief om de toerist een even smake lijke als goedkope hap te offreren. Dit seizoen zal onder auspiciën van de razend actieve streek-V.V.V. Zuidwest- Veluwe 't maaltijdabonnement worden geïntroduceerd, dat raison van 25 maal gulden recht geeft op vijf plate- maaltijden. In elk deelnemend res taurant heeft de gast de keuze uit vijf verschillende menu's, waaronder nasi Het is verkeerd, dat men beroepsgewijs de vakan- indeelt in de schoolvakanties. Het is verkeerd, dat men beroepsgewijs de vakan ties vaststelt. „Een goede vakantiespreiding," aldus v. d. Hucht, „is alleen maar tc bereiken, wanneer men het systeem van bcroepsgewüze op vakantie sturen loslaat. Slechts dan zullen veel mensen de maanden mei, juni, juli en augustus gelijkelijk gaan benutten- Al die boven genoemde beroepsmensen, die nog geen of niet langer meer schoolgaande kinderen hebben, willen namelijk dolgraag op een ander moment met vakantie, dan zij wettelijk krijgen opgelegd. Dat het anders kan be wijzen alle bedrijven, die niet vallen onder de secto ren metaal, textiek en bouwnijverheid. Zü stellen nor male vakantieschema's op, die een maximale sprei ding over de vakantiemaanden te zien geven. Gehuw den met schoolgaande kinderen gaan in de periodr van de schoolvakantie en gehuwden zonder school gaande kinderen en ongehuwden gaan grotendeels in de perioden ervoor en erna. En heus bij een efficiënte indeling van de vakanties bijvoorbeeld door de aan nemersbedrijven zal er echt geen huis minder worden gebouwd. Misschien zelfs meer, omdat deze mensen dan ook eindelijk eens een keer van echte rust kunnen genieten. Bezorgd kan men de tijd tegemoet zien, dal de va kanties van de werkende Nederlanders aanmerkelijk langer zullen worden. Die tijd staat al voor de deur. Hoe denkt de coördinatiecommissie dit aanbod van vakantiegangers te kunnen persen in het nauwe keurslijf van de schoolvakantie van zes weken Het kost meer moeite, maar het is de moeite waard". Het kan zijn. dat het toevallig al jaren uw brandende begeerte was om de hond mee te nemen naar Kopenhagen. Welnu, dat is nu eindelijk weer mogelijk. Het Deense ministerie van Landbouw heeft de vijf jaar terug ingevoerde beperkende maatregelen op de invoer van honden, katten en andere huisdieren verzacht. Dit betekent onder meer. dat het niet meer nodig is, dat een hond zes weken in quarantaine blijft, voordat hij de Deense grens over mag kwispelen. Het is nu zo dat hond en kat in Denemarken welkom zijn, mits ze tenminste vier maanden oud zijn en maximaal twaalf maanden geleden tegen rabies zijn ingeënt. Michels heeft vanaf zijn komst in de Dordogne, nu tweeëneenhalf jaar geleden, het aanschijn Aan dit stuk van Frankrijk, drastisch gewijzigd. Met behulp van vrienden en magen bouwde hij bijvoorbeeld in één van de oude boerderijen een grandioos restaurant met bar. In 1969 is het vervoer per comfortabele autoslaaptrein in Nederland met \ijfendcrtig procent toegenomen. Bijna tienduizend auto's werden vervoerd, wat een spectaculaire stijging betekent in vergelijking met 1960, toen deze leisnoviteit geïntroduceerd werd en 370 auto's vervoerd werden. Voor het komend seizoen is het Nederlandse autoslaaptreinennet weer verder uitgebreid met een nieuwe verbinding tusen Hoek van Holland en Ljubljana in Joego-Slavië. Op het traject tussen Amsterdam en Narbonne in Zuid-Frankrijk zal in plaats van eenmaal twee keer per week worden gereden. De reiziger heeft nu de keus uit de volgende autoslaaptreinen: 1) naar Frankrijk: Narbonne. Avignon en St-Raphael; 2) naar Oostenrijk: Salzburg en Villach; 3) naar Zwitserland: Biasca bij Lugano; 4) Joego-Slavië: Lju bljana. (...EN BROER RINUS ZAG DAT HET GOED WAS...) DORDOGNE Terwyl vierkant ge schapen broer Rinus met schorre stem de mysterieuze krachten in zyn elf lop- voetballers loswoelt, wacht de 39-jari ge Peter Michels in z(jn grandioze oud- Romeinse nederzetting in de Dordogne op de voorhoede van het Nederlandse kampeer- en vakantieleger. Michels. die jarenlang als produktieman bij een Amsterdams reclamebureau werkte wilde zijn bestaansgrenzen al lang geleden naar zonniger oorden verleggen en hij kreeg die kans. toen hij op een riante dag in zijn krant las. dat er in de gebenedijde Franse provincie Perigord, bij Nederlanders beter bekend als de Dordogne. een compleet landgoed te koop stond. Per eerste gelegenheid reisde hij zuidwaarts en enkele dagen later was hij eigenaar van een uit de hemel gevallen paradijsje op de groene heuvels van het Franse binnenland. Dat* gebeurde ruim tweeëneenhalf jaar geleden. Inmiddels heeft Michels met behulp van vrienden en magen zijn bezit omgetoverd tot een modern en romantisch vakantieeentrum. Oude boerderijen op iiet terrein kregen een geduchte face-lifting, gas en elektriciteit deden voor het eerst hun intrede via de stokoude toegangspoort. Voor caravans en tenten werden aparte terreinen ingericht: er kwamen een sportveld, een restaurant, 'n wijnkelder en een bar. Michels. die inmiddels al hoog en breed als „god in Frankrijk" leeft, beschikt nu over één van de mooiste campings in Europa. Als doorgewinterde reclameman weet hij ook nog uiterst smakelijk te vertellen over zijn versteende, droom „La Méditation". ..Het ligt er verstild en poëtisch, een stuk oergrond van tien hectaren op de top van een heuvelrug. U geniet van een uitgebalanceerd panorama. En de avonden? Een roerloze maan, een donderende stille, het dorado voor de romanticus". Zeg nou zelf: daar kan Rinus nog wat van leren. La Méditation heeft vier boerderijtjes voor maximaal zes personen elk. De prijs schommelt tussen 120 en 225 gulden per week. Een aantrekkelijk prijsje dus. Er zijn ook kamers te huur voor zo'n tachtig gulden per week. Er zijn dit seizoen ook enkele caravans te huur. die stuk voor stuk op een eigen terrein staan. De prijs varieert van 100 tot 150 gulden per week voor maximaal vijf personen. Voor de campingliefhebbers heeft Michels (die ten gerieve van de Franse baasjes zijn naam veranderd heeft in Pierre Michel) een stuk weerbarstige grond voor 1.70 nieuwe franc. Voor tent of caravan betaalt u dan nog eens één franc per dag en voor de auto hetzelfde bedrag. een stokoude poort, een romantisch gi»ijs boerenpaleis, een verrukkelijk terrein. Mijn liefje, goreng, kip pommes frites en appel moes, varkenskotelet, gebakken appelen en sperziebonen en visfilets. D gast is aan geen enkel bedrijf bonden en kan met zijn abonnement i elk deelnemend restaurant terecht. E wat de kinderen betreft: voor hen zij ■er speciale kindermenu's drie guide vijftig. Wilt u nadere inlichtingen Even een kaartje naar de streek-V.V.l Zuidwest-Veluwe, Achterdoelen in Ec en u krijgt per kerende post alle ir lichtingen. Om nog even op diezelfde Veluwe I blijven: ze hebben daar inmiddels oo al begrepen, dat je rond koninginnedag en 5 mei maar vier snipperdagen befe hoeft op te snoepen om een comfort^ tabele extra-vakantie van elf dagen i| krijgen. Om daar een graantje van me| te pikken hebben tien Zuidwest! Veluwse hotels een tiendaags jaarsarrangement gecreëerd, d prijs varieert van 200 tot 325 guldei Voor dit bedrag krijgt men volledij pension vanaf 30 april vóór de luncl tot 10 mei na het ontbijt. Voorts grati toegang tot Oranjebal op 30 april Bevrijdingsbal op 5 mei, gratis deel] neming aan tenminste twee wandel excursies onder leiding van deskundig] gidsen en op een door uzelf bepalen dag een gratis fiets en kaart van het rijwielpadennet van Zuidwest-Veluwe. Als u ervoor voelij schrijf dan naar V.V.V., Antwoord] in Ede. LIMBURG GELOOFT IN TWEE-EENHEID Pi Om een verloren gewaand weekenx)e alsnog een zinvolle betekenis te geve rei (zonder gelijk aan dit voornemefclu failliet te gaan) kunt u nu ook afreizeitui naar het luxe Esso Motor Hotel in Borrbu bij Sittard, dat een reeks uitgelezerois toeristische trips heeft gekoppeldvoi aan een goedkoop verblijf, aantrekkelijkheid van dit arrangement is, dat twee personen bij Esso onder dih lakens mogen kruipen voor de prijsK van één. Een tweepersoonskamer n douche plus ontbijt komt zo voor e weekend van vrijdag tot zondag 69, met bad op 74 gulden, deelnemers aan deze weekends kunnerfü zich op vrijdag tijdens een dia-avoi vast oriënteren op de trips, die in h bronsgroen eikehout wachten. Om een paar te noemen: kastelenroute voor automibilsten, wandelingen in. het Bunderbos, de Voerstreek, het Limbrichterbos en het Savelsbos uitstapjes naar Thorn, Bokrijk België en de safariparken en Tuddern of Gangel in Duitsland. Er worden u ook suggesties aai hand gedaan voor paardrijden, amateurfotografie, hengelen, golfen( in jf Wittem) en het probleemloos gokken in Chaudfontaine in België. Alle' inlichtingen bij het Esso Motor Hotel in Born. Peter Michels wil met dit staatsieportret i eerste Franse schapen al op het droge heeft. zeggen, dat hij zijn Mocht u de aanvechting .krijgen om 's avonds de hort op te gaan, dan kunt u de kinderen stallen bij een oppas, die voor zijn nederige werkzaamheden vier franc vraagt. Inlichtingen over dit prijzenswaardig vooruitgeschoven bolwerk van noeste vaderlandse vlijt, krijgt u in Amsterdam, telefoon 020-440192 (na zeven uur 's avonds) of rechtstreeks bij Peter Michels, 24 St. Foy de Belvès, Dordogne, Frankrijk. ie van oudsher gewend is om zijn geld in het water te gooien, kan dit jaar wellicht eens de hulp inroepen van schipper Paul B. Zwiers, die trotse eigenaar is van de staatsietjalk ..Eer steling", één van de grootste zeiljach ten. die nog kruisen op de Nederlandse Gebaarde Zwiers kocht zijn „Eersteling" enkele jaren geleden als grauw, onttakeld karkas en begon toen aan een slopend gevecht met de historie. Hij wilde zijn schip namelijk de oorspronkelijke staat en dat lukte hem na a taai handwerk ook. De is nu een nautische masten. nauwgezet in terugbrengen duizenden urt „Eersteling" geweldenaar met tweehonderd vierkante tweepersoons- en tw kajuiten en een dolromantische kombuis. Wie de sensatie van een echte zeiltocht per tjalk aan den doorpekelde lijve wil meemaken, krijgt daarvoor van Zwiers alle gelegenheid. Alleen moet hij wel een paar losse centen zijn zak hebben, want voor niets gaat bij Zwiers alleen de zon op. Om u vast te laten wennen. Per dag kost dit zilte geintje 250 dollar, per week in d« vakantiemaanden 1500 dollar. Voor da uitgekookte prijsje mag u met zo'r tien tot twintig man aan boord van d< „Eersteling" komen. Daar komt dan nog wel 50 dollar per week per persoon bij voor de warme en de kouwe hap. Als het geld u inmiddels in de zak brandt, Zwiers weet een patent middel Ier zeil, vier om u van dat gevoel te bevrijden. U éénpersoons kunt hem nog bellen ook: 020-794314.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 12