I 1 I Wi m '4 M f^| jtm» MANITAS DE PLATA PHONOGRAM LONNIE SMITH RIVALS LES COMPAGNONS JOHNNY RIVERS LAFORET EN BOCCARA JONG PAAR - JONG PAAR - JONG PAAR - JONG PAAR Flamenco-feest van Ken belangrijke uitgave van deze laatste tijd is de elpee van .Manitas de Plata: La guilare dor de Manitas. (C.B.S. S (>3915). In zes stukken geeft de Franse gitarist een verbluffend staaltje van zfjn flamenco- kimde. Dat heeft niets en ook weer alles met techniek te ma ken. Techniek, die hü zich overigens zelf eigen gemaakt heeft, is de basis van zijn schitterende gitaarimprovisatie maar die techniek is slechts middel. In dat opzicht Is hü geen virtuoos in de beperkte betekenis van het woord. Zijn gave gitaarspel is uitstekend In de groeven vastgelegd. De C.B.S. S 63915 vormt een goe de aanvuling op de flamenco discotheek, die in hem één van de belangrijkste vertolkers heeft. Orkestwerkstukken LAST GOLDEN HATCH FAITH MILENOVIC In deze besprekingsselectle van wat er de laatste tijd op de platenmarkt verscheen, mag •-oor velen ook niet ontbreken James Lasts Onder moeders paraplu (Polydor 184 353). Vooral de bezitters van «tereo-installaties kijken reik halzend uit naar de produkties van de Duitse orkestleider, die het geld dat voor de installatie ia uitgegeven, uitstekend op z'n waarde weet te schatten. Overigens lazen we tot onze vreugde op de hoes van „Onder moeders paraplu" dat James Last bezig is met wat genoemd wordt een „nieuwe sound". Dat wordt hoog tijd. Want muzikaal gesproken zijn we wel volledig uitgekeken op wat vooral de kopersectie, de ritme-instru menten en het koor te bieden hebben. Dat geldt voornamelijk voor het repertoire zoals dat op deze elpee is vastgelegd, oud- Hollandse versjes met be scheiden muzikale intenties. Doet James Last het met zes tien musici, de „cast" waarover Freddy Golden beschikt, is van beduidend mindere omvang. De Nederlander heeft op de C.B.S. S 7-63784 26 ..golden traditionals" vastgelegd. Ze zijn afkomstig uit acht Janden en leveren daarmee al gelijk ZATERDAG 28 MAART 19Tf Frida Boccara meer variaties op dan op de Last-l.p. Golden heeft wat minder pretenties moet die ook hebben en komt op die manier tot een wat sympa thieker resultaat. Dat is geen „bescherming" van vaderlandse kweek, maar gewoon een muzi kaal gegeven. Houden we ons even bü de orkestplaten, dan willen we nu aandacht besteden aan de min der bekende Tony Hatch. Hü is tweemaal „aan het woord" geweest op de platenmarkt van de laatste weken. Kwalitatief is het sterk werk op beide pla ten: spits en met veel meer aandacht voor de verschillende instrumentengroepen dan de twee voorafgaande. Zowel de Pye 054 „Brasilia mission" als de Pye NSPL 18304 ..Together again" (met medewerking van Jackie Trent) zün rustige pla ten. De presentatie als zangduo is bq Jackie Trent en Tony Hatch niet altijd even vlek keloos wat inzetten en uitgan gen betreft, maar overigens is het verantwoord ingepast in het geheel. Dat is niet verant woordelijk als we bedenken dat Hatch ook als produktie- leider verantwoordelijk was voor beide platen. Een oude bekende ontmoeten we op de C.B.S. S 63537. Het is Percy Faith die op de van hem bekende wijze de groeven bezet. Het koor heeft bij hem een belangrijk aandeel en wordt niet alleen neuriënd opgevoerd. Opgenomen zijn de volgende nummers: Those were the days (titelsong), I love how you love me, Both sides now, Promises promises, My special angel, Zorbam for once in my live. Stormy, Little green apple, Fool on the hill, A quiet day. Tenslotte kunnen we genieten van „Songs and dances from Yugoslavia" via de l.p. C.B.S. S-7-63843. Het ensemble van Branko Milenovic speelt met vaart en verve veertien veelal levenslustige liedjes. In haar soort steekt deze plaat ver uit boven de middelmaat. Zij kan dan ook warm worden aan bevolen, niet alleen voor Joego- Slaviëgangers. doet gratis boekje open De afdeling Pers en Public Relations van de grrammofoon- platenmaatschappij Phonogram heeft een klein weggeefboekje gemaakt, dat vorige week ver schenen is. Uit de inleiding maken wy op, dat het ge maakt is voor de talloze disco- fielen, die sinds jaar en dag deze muatschccppïi overstromen met vragen op fonografisch Uiteraard wordt er in dit boekje een en ander vertelt over de NV. Phonogram, maar daarnaast bevat het ook zaken O te slechts zijdelings of hele maal'niets met Phonogram te maken hebben, zoals de ge schiedenis van de grammofoon plaat, markante data vit dc historie van schellak en vynil, leuke prentjes en korte curiosa, kortom een bijzonder wetens waardig werkje, gemaakt in samenwerking met de bekende Amsterdamse uitgever Peter pan LAndonk, dat op aanvraag bif de N.V. Phonogram in Am sterdam te verkrijgen is. UIT de POPschool KLAPPEN THE EKSEPTION staat deze week nummer één in Frankrijk. Van hun nieuwe l.p. „Beggar Julia's Time Trip" zijn er in Nederland in één week tijd meer dan tienduizend verkocht. —O— D. C. LEWIS krijgt binnenkort een gouden plaat voor „Mijn gebed". ODe reclamecampagne in Engeland roor de BE AT LES-single „Let it be" wordt in fingeland geillu: foto's erd van het viertal O van SHOCKING BLUE in de Engelse hitparades al weer hard aan het zakken. In Amerika slaat het nummer nu 28. Mighty Joe stijgt nog steeds stip Hu\ weer samenvoegen. Plaats van hereniging: het festival op Wight. —O— Nog meer nieuws rond SHOCKING BLUE: de Engelse tournee is uitgesteld, omdat er te veel vraag naar de groep is in de VS. O- SIMON AND GARFUNKEL komen in april naar Europa Allereerst geven de heren een concert in de Londense Royal Albert Hall. Daarna volgen optredens in Kopenhagen. Parijs en Amsterdam. O LED ZEPPELIN ga) vorig, week een uitverkocht concert in Diisseldorf. Het gaat deze 'rdien; >rden wek 86 l.p. miner 31. ..Ma belle amie" ran de TEE SET is deze week goed voor een vfjfde plaats O JOE COCKER heeft zijn begeleidingsgroep The Grease Band aan de kant yezet. O De opnieuw geformeerde TRAFFIC maakt in mei een Tournee langs zes Engelse steden O— Steeds sterker wordende geruchten THE CREAM Eric Clapton. Jack Bruce en Ginger Baker zullen zich voor één concert Effectvolle muziekjes van AKTIE tot BEHOUD van VERONICA De Brabantse discjockey Alex van Hensbergen zal binnen enkele weken een pakket met duizenden handtekeningen van mensen die Radio Veronica willen behouden, aan de minister van Cultuur. Recreatie en Maatschappelük Werk, dr. Marga Klompé. aanbieden. Onder de handtekeningen bevinden zich die van de onverwoestbare Heintje Davids, Willeke Alberti en de Volendamse Cats. Sympathi santen. die nog met deze actie i verbinding stellen met Alex i Hapert (N.-Br.). Dp de prachtige dubbelelpee „The greatest organ players", die wij enige maanden geleden bespraken, kwam tweemaal de achternaam Smith voor. De eerste behoorde toe aan Jimmy, volgens onze beschei den mening de beste ham mondorgelspeler op deze aard kloot, en de tweede Smith kwam achter de voornaam Lonnie, een qua stijl volkomen anders gericht orgelist dan zijn beroemde naamgenoot, wiens speelwijze zich kenmerkt door onnavolgbare dynamiek en fan tasie. Nee, Lonnie heeft duide lijk minder gaven dan Jimmv, maar hij weet wel uiterst ef fectvol met de toetsen om te springen, zoals op de jongste Spirituals door Nederlandse Eerlqk gezegd hebben we wat vreemd aan zitten te küken tegen de longplayer van de Rivals, een groep Nederlandse Jonge mannen en vrouwen die onder leiding van Rob van Dük op de spiritualtoer gaan. I' kent de groepen wel die op ge zette tqden aantreden voor de radio en dan liedjes op dit vaak onderschatte vlak brengen. The Rivals zijn daarmee be paald niet gelijk le stellen. Deze amateurs zijn juist op dit gebied goed getraind. Zij hebben een zuivere muzikale Intentie, die goed overkomt. Dat komt niet in de laatste plaats we hebben dat al aangeduid met het gebruik van het woord training door Rob van Dijk. maar ook door de swingende bijdrage van Louis van Dijk. Ze zijn ook op het scherm geweest. een pro grammaonderdeel. dat we toe vallig zagen en dat ons toen al boeide. Een goede bijdrage op deze ..It's me oh Lord" komt op rekening van Milly Scott. Op deze manier is de C.B.S. S 63783 toch een alles zins aanvaardbare Nederlandse bijdrage geworden op de te pas en te onpas gebruikte en vaak misbruikte spirituals. Les Compagnons de la Chanson zijn voor ons in de zaal meer te genieten dan op de plaat. Daar dit eerste tot de uit zonderingen behoort, kunnen we niettemin een zwarte schijf met vreugde begroeten. Zij be perken zich op de plaat tot het zingen op zich. terwijl daar op de Bühne veel instrumentale bijdragen bij komen met grap pige vondsten. In Brousolle en Calvet hebben de compagnons intelligente leveranciers voor de vocale arrangementen. Veel nieuws valt er verder niet over de mannen te zeggen. Hun vo cale prestaties handhaven zich op hetzelfde hoge peil. Rest ons nog de nummers te geven: La petite Julie, Tzeinerlin, Comme le ruisseau, Amigo prends ta guitare, Un violin sur le soir, Tant que la Angelo, Chaque jour a la même heure, Le petits des marches Mexl- e viens pas a Paris. elpee „Move your hand", die opgenomen werd in de jazzclub ..Harlem" in Atlantic City. Lonnie Smith weet zich om ringd door de hese en brom merige saxtonen van Rudy Jo nes en Ronnie Cuber. de mak kelijke gitaartoontjes van Lar ry McGee en stuwend slagwerk van Sylvester Goshay. Hun spel ligt in de jazz-soul sfeer en gedijt uitstekend in een dis cotheek of jazzclub. Geen rij ke solo's, maar lekkere „riff- jes" van Lonnie in de eigen composities „Layin' in the cut", titelsong „Move our hand", het bekende „Charlie Brown" en Donovans ..Sunshi ne Superman". After the mid night hour-muziek op het Blue Note label. Johnny Rivers verrast niet op de Cunset SLS 50127. De plaat, met als titel Johnny Rivers more liveat the Whiskey a go-go. is vlak en eentonig en weet eigenlijk nergens te boeien, ook niet in bekende nummers als Memphis, Uptight. Respect, Stop in the name of love en La bamba. Tot slot twee Franse zange ressen: Marie Lafóret en Frida Boccara. Van Marie Lafóret, die er in deze kolommen niet altijd goed vanaf gekomen is, ls een publiekopname, neergelegd in de C.B.S. S 63907. Haar ex pressie heeft veel aan kracht gewonnen en een. liedje als La berceuse wordt door het pu bliek. anders nogal onrustig, ademloos gevolgd. Zij heeft geschat op bijna 20 miljoen gulden. In Amerika beuren ze voor één optreden al 30.000 dollar. —O— Over geld gesproken: JETHRO TULL weigerde een gage van 10.000 Engelse ponden. Reden: de groep vond het publiek (120.000 man) te groot. O— Trevor Burton. ex-MOVE-lid, is toegetreden tot GINGER BAKER's A1RFORCE. O— GEORGE HARRISON heeft 15 000 gulden geschonken aan een centrum, dat zich bezig houdt met druggebruikers Mané Lafóret haar stem. kunnen we zeggen, nu onder de knie (met excuses voor deze wat vreemde beeld spraak). Slechts hier en daar cervalt zij in de oude fout van een wat geëxalteerd aandoende voordracht, die juist daardoor gewoon vals is. letterlijk en figuurlijk. Haar progr; alle: bijeen het luisteren meer dan waard. Uitschieters zijn naast het genoemde La berceuse, een wiegeliedje dus, Jovano Ja- vanke. Dites-lui, Maria laya en l'amandies. De vroegere Songfestival winnares Frida Boccara, heeft zich ontwikkeld tdt een goede chanteuse met veel zeggings kracht. Dat blijkt uit de Fes tival MFVS-3284. Zij brengt hierop een afwisselend pro gramma met als uitschieters vooral Tous les enfants, Aux portes de l'amour. Donna en Comme un feu. Haar fraaie stem heeft zij bij dit alles be houden en uitbenut. Een ietsje verschil aan het strand 1 1 I P. V, broek tot één kledingstuk samen te voegen, bijeengehoudi met een koord door de zoom, en wijd genoeg gekruiste benen in te kunnen zitten. Wij keken jaren geleden wat vreemd op, toen meisjes lange broek* gingen dragen. Maar de Perzische vrouwen, die in kledii weinig van hun mannen verschilden, hebben tot in c tijd broeken gedragen. En Chinese boerinnen evei Chinese vrouwen uit eenvoudige milieus, dragen tot heden nog graag een zwarte katoenen broek onder wit jak. Eskimovrouwen doen daar niet voor onder, ei tussen het snit van mannen en vrouwen in en om de maar gering verschil, alleen in details. Germanen. Kelte onze voorvaderen de Batavieren, hebben broek* gedragen. In het veen is er een teruggevonden, leren, uit de tweede eeuw. Bij zo'n lange broek hoorde e kort hemd. Maar onder de lange tunieken werd alle maar een onderbroek gedragen, niet veel meer slipje. De vrouw in pantalon is dus niets nieuw: in rok is dat Pair look in rok en accessoires Als we maar een paar eeuwen terugbladeren Ir kostuumhistorie vinden we de man gehuld in l gewaden, om niet te zeggen in rokken. We hoeven 1 over de grenzen van Europa te kijken om nog stee f1 miljoenen Aziatische mannen waardig te zien schrijden draperieën en wikkelrokken, dikwijls genoeg varï dezelj stof, kleur en tekening als van hun vrouwen. Wie zijn hoed is dit? Het voorjaar blqft dé tqd voor verloven en trouwen. Er mae veel veranderd zün in opvattingen over „de voor bereiding op bet hmvelük" en over de beleving van het toekomstig samengaan, enkele details hebben de jeugd- revolutie overleefd en daarbü hoort een min of meer officiële aankondiging op de eerste lentedag, met Pasen of in de meimaand. Wie durft te zeggen, dat de jongelui van tegenwoordig met minder illusies een verbintenis aangaan dan die van vroeger, vergist zich. Ze hebben andere illusies. Er zijn in hel verleden dure eden gezworen over eeuwig laaiende harten. Maar de jaren kunnen lang vallen en achter de gevels van de gesloten huizen is er heel wat vurigheid gedoofd. En tóch hebben geslachten lang de spruiten uit deze verbintenissen weer poëziealbums vol geschreven over het pad vol rozen dat hen wachtte. De jongelui van tegenwoordig hebben het minder over de toekomst, maar meer over NU. Zij hebben dan ook minder zorg over zekerheden voor later, want daarvoor hebben zij de staat (die niet, deugt) en hun ouders (die dikwijls zo weinig begrijpen) betalen daar weer belasting voor. Met wensen van de oudelui hoeven ze geen rekening te houden. Zo'n succes zijn de door familie bedisselde huwelijken nu ook niet altijd geweest. Heel wat hedendaagse ouders leren net aardig af zicH ermee te bemoeien. Dat NU is belangrijk en het jonge paar gaat zijn verbintenis aan met zoveel overgave, dat de ouderen hen erom kunnen benijden. „Wij houden van elkaar, wij horen bij elkaar, wij zijn één. Het smalle gouden ringetje als symbool is ons niet genoeg. Wij dragen dezelfde ring, maar ook dezelfde kleren! Eikaars kleren desnoods. Wij dragen dezelfde sieraden, hetzelfde kapsel". Je mag op een afstand vragen: wie is de jongen en wie is het meisje maar ze willen weten dat ze een paar zijn. Pair look in broek Hoe we het noemen is een kwestie van bijblijven. Het woord unisex is al belegen en opgevolgd door partner-look, dat zojuist is vervangen door pair-look. De vrouw stapt rond in laarzen. Ze heeft de broek aan, draagt safaripakken en -hemden, net als hij. Drieduizend jaar geleden brachten de Perzen een nieuw kledingstuk in China: de broek. Aanvankelijk gefatsoe neerde dierenvellen. van boven schuin afgesneden en verbonden door een gordel, aangevuld door een schaam- doek. Maar geweven stoffen maakten het mogelijk d® „Waarom dan niet weer eens de rollen omgedraaid en h in een jurk gestoken", zei de Franse ontwerper Estérel hij ontwierp één soort hemdjurk voor hem en haar. W: de ontwerper geen rekening mee hield, is het feit dat man zich niet zo vlug aanpast bij andere kleren, als vrouw. Zij loopt immers van de ene minuut op de ami< met een verschillende tred als zij van hakhoog verwisselt of van een smalle rok op een wijde or Öp e* pantalon overgaat. Hij niet. Op Estérels show was dan c duidelijk te zien dat het nog even duren moet vóór waardig schrijden kan met dat geflabber om zijn ben Vooralsnog sjokt hij. strompelt e- 1jj A" afzijdige buitenstaanders ziet hij Maar wie met hem één wil zijn dat niet op of vindt het juist aantrekken van eikaars kleren middeleeuwen had het hemd ee betekenis in de minnedienst. Men ruilde hemden eikaar, ook nadat ze gedragen waren. De ridder trok hemd van zijn uitverkorene aan. liet in de strijd op zi inhakken en gaf het daarna aan de oorspronkelij eigenares terug, die het bebloede linnen meteen aantrok. Soms eindigde zo'n geschiedenis nogal treur dat heeft de ridder von Augenfurt geweten! Een vereer vrouw, die haar gemaal trouw wilde blijven, beloofde ht Rj na lang aandringen, dat zij hem zou belonen als hij i haar hemd) zonder harnas ten strijde zou trekken. rjU deed hij en ofschoon hij doorboord werd. kwam hij leve terug en eiste zijn loon op. Op haar smeken, schold hij minneschuld kwijt, maar stelde de lieve voorwaarde, zij in hetzelfde bloedige hemd dat hq in de strijd h gedragen, voor het altaar zou verschijnen. De edelv willigde die eis in, ongetwijfeld benijd door haar v dinnen, en de zaak was van de baan. baait. In de ogen ?r niet veroverend i hart en kleren, me tg >en pluspunt. Ook i een oud spel. In P grote en symbolic lilliSiiilii1 Symbolische geschenken

Leidse Courant | 1970 | | pagina 10