Brechts Mahagonny op het Globetoneel Oude Jantjes in Den Haag Blijft Eurovisie Songfestival bestaan? caballero. de sigaret. Zeskamp trekt naar zeven landen TELEVISIE VANAVOND PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 26 MAART 1970 Meer politiek in gemeen ten T\UIDELIJKE politieke stellingname: U dat ziet de socialistische studie commissie die zich beziggehouden heelt met meer democratie in de gemeenten ■ls oplossing van de kwaal Een kwaal die bestaat, maar waarvan we vrezen dat het er net zo meel zal gaan als met longkanker; sommige dokters dringen niet-aflatend aan op staken van het roken, maar de meeste mensen rea geren pas als ze zelf last krijgen en menig dokter staat zelf als kettingroker bekend. Zolang in een gemeente geen grote bestuurlijke problemen opdoemen, maken de meeste burgers zich nauwelijks druk om de gemeentelijke democratie en ge looft men het ook wel in de plaatselijke politieke-partijafdelingen. Bovendien dringën zich wellicht gevoelens van ironie op, wanneer men hoort pleiten voor meer belangstelling door duide lijker politieke stellingname, op een moment dat ruim één derde van de kiezers verstek heeft laten gaan bij Statenverkiezingen welke in elk geval door de oppositie, tot elke prijs, gesteld waren in het teken van scherpere poli tieke tegenstellingen De kiezers hebben kennelijk minder behoefte aan „duidelijkheid"' dan politici menen en hopen. Anti-comprom issen TOCH heeft de PvdA-commissie in de grond gelij: het is jammer dat het overgrote deel van de burgers zich nauwelijks interesseert voor andere plaatselijke problemen dan die waarbij ze persoonlijk nauw betrokken zijn. En dat terwijl de democratie op kleine schaal veel meer concrete kansen heeft dan op het grote landelijke of Europese vlak. Behalve het onuitroeibare centralisatie- streven van de overheid of die nu politiek links dan wel rechts koerst is de lusteloosheid van de geregeerden oorzaak van de kwaal. De socialistische studiegroep wil die lusteloosheid weg nemen door het dagelijks bestuur van de gemeenten, het college van burgemeester en wethouders, meer in het centrum van politieke tegenstellingen te plaatsen. Bij gemeenteraadsverkiezingen moeten de burgers duidelijk onderscheid kunnen ontdekken tussen programma's en op basis van die programma's moeten wet houders gekozen worden uit een meer derheid die tekent voor zo'n bepaald programma. Het college van B en W moet geen afspiegeling zijn zo veel mogelijk op bassis van evenredigheid van de krachtsverhouding in de raad, maar een team dat borg wil staan voor de uit voering van een concreet programma, waartegen dan de minderheid in de raad oppositie voeren mag en daarmee proberen bij volgende verkiezingen de meerderheid der burgers van haar gelijk te overtuigen. Het voorstel richt zich dus tegen de compromisstrategie, waarmee thans in de meeste gemeenten gewerkt wordt. Als sluitstuk op de nieuwe constructie wil een meerderheid dan bovendien de ge meenteraad ook de burgemeester laten kiezen. Te optimistisch /"ONMISBARE voorwaarde voor de mogelijkheid om langs deze lijn te werken is voor vele gemeenten natuurlijk de mogelijkheid om twee of meer partijen voor een programma te winnen. Want anders wordt het een hele toer om een team van wethouders gekozen te krijgen die het programma waarmee de kiezers aangetrokken werden geheel of bijna geheel villen onderschrijven. Verder vinden we het nogal optimis tisch te veronderstellen, dat de demo cratie in de gemeenten echt zal gaan leven door het aanscherpen van politieke tegenstellingen. De oppositie zal dan veel meer reëel moeten gaan opponeren dan de laatste jaren in de nationale politiek geschiedt. Veel meer optimisme zouden we ten aanzien van de democratie in de ge meenten krijgen, wanneer het middel gevonden werd om wijksgewijze de burger bij bestuurlijke arbeid te betrek ken. Want wat zegt zeker straks als vrijwel alle kleinere gemeenten zullen opgaan in grotere eenheden het begrip „gemeente" de bui'ger nog? Het PvdA-rapport is een nuttige bij drage in de studies rond een belangrijk vraagstuk; maar vooralsnog moet men zich op de mogelijkheden die in de praktische suggesties worden aangepre zen, niet verkijken. Naar onze smaak dient, om de kwaal welke men saneren gaat, echt te helen, eerst aan een aantal andere gewichtige voorwaarden te wor den voldaan, wil het resultaat niet erger zijn dan de toestand van nu. OVERBODIG VOORAFJE Eigenlijk werkt alles de toeschouwer tegen om zich helemaal te laten meesle pen door Brecht en Weill in hun ..Maha- gonng", dat door Globe wordt gebracht. Het komt na de pauze, daarvóór gaat 'n programma van drie kwartier met ge dichten en songs van dezelfde auteurs, die soms heel goed. maar soms ook heel slecht gedaan worden en die te weinig samenhang vertonen om geheel te kun- Waarschijnlijk de beste oplossing voor het probleem, waar Globe zich voor ge steld zag: wanneer men de grandioze korte versie van „Mahagonny" wil bren gen, moet men het publiek toch de hele avond in het theater houden, want zo wenst iedereen het. Maar de tegenzin in het eigenlijke project van de avond is door zo'n aanloop wel gegroeid bij het publiek. Het is dan ook een blijk van de kracht van de voorstelling dat wanneer „Mahagonny" eenmaal begint, alles di rect op een geweldige manier aanslaat. „Mahagonny" is een „song-spiel" over een stad ergens in Amerika, waar alles mogelijk is. Een paradijs, gevestigd door misdadigers, vol drank, hoeren, licha melijk geweld, eén stad die ideaal is voor de mensen die geld hebben. Ware liefde is als uitzondering nog toegestaan, maar geen geld hebben is strafbaar met de dood. In een boksring speelt deze ge schiedenis van het kapitaal zich af. in elf ronden wordt de maatschappij volle dig doorgeprikt, incluis alle mannetjes en vrouwtjes die de pijlers van die maat schappij vormen. De merkwaardige vorm (korte, bijna abstracte scenes in een eveneens geab straheerde omgeving, met kernen van duidelijk herkenbare realiteit) die vorm maakt van de vijf kwartier „Mahagonny" een uitermate heldere toneelgebeurtenis, waarin de „boodschap" van Brecht en Weill op voorbeeldige manier doorkomt. Het knappe van de regie van Henk Rig- ters is. dat hij die helderheid heeft kun nen bewaren, dat hij tot in de visuele uitwerking van het stuk de lijn van Controversiële kijk op D '66 I700RZITTER Kloos van het NW trekt uit de verkiezingsuitslagen van vorige week de conclusie, dat D'66 betrekkelijk Weinig heeft gewonnen. Hij betreurt dit met het oog op „de kansen van een progressieve concentratie" waarmee wel bedoeld zal zijn de kans op een meerder heid voor die concentratie. Wanneer de heer Kloos uit dien hoofde t)'66 meer winst toewenst, dan moet die winst natuurlijk niet komen uit de groep ï»vdA-kiezers en andere PAK-genoten, bmdat dan de concentratie er niets mee opschiet. Kloos; hij probeert duidelijk te maken dat Van Mierlo c.s. dan meer stemmen zal kunnen winnen bij de christen democratische partijen en de WD. Er zijn verschillende observators die menen dat D'66 de verkiezingswinst nog altijd te danken heeft aan zijn positie waardoor de jonge partij als het ware tussen de huidige regeringscombinaties en de duidelijk linkse concentratie op de wip zit. De verklaring over de tegenvallende winst van D'66 is dus een controversiële zaak; wij hebben niet de indruk, dat het gelijk hierbij aan de zijde van de heer Vragen DE nestor van de AR, Algra, heeft in zijn eigen partijblad 'Nederlandse Gedachten' weerstand uitgelokt met zijn kritiek op de overdaad van schriftelijke vragen waarmee Kamerleden om inlich tingen vragen. Het hemd is nader dan de rok; daarom zal het de heer Algra weinig troosten dat wij al een paar jaar een „kruistocht" voeren tegen de naar een inanle tenderende vragerij. Nog een luttel aantal weken en de geachte afgevaardigden bereiken, nog in het voorjaar, de duizendste vraag in het lopende parlementaire jaar. Een nieuw record! Maar niet om trots op te zijn. De heer Algra heeft geconstateerd dal er zowel slechte, tjuiten de bevoegd heden van de Kamer liggende, als over bodige en onbenullige vragen worden gesteld. Wij constateren bovendien dat bij verschillende vragen het niet om de in formatie door, maar om de kritiek op de regering te doen is. Met een variatie op het spreekwoord: schrijven is (soms) zilver, maar de pen of het potlood in de zak houden (dikwijls) ADVIES LANDBOUWSCHAP: Landbouwlonen verhogen met tien procent DEN HAAG (ANP) In de hoofdaf deling sociale zaken van het Landbouw schap is tussen vijf van de zes organisa ties (de Alg. Ned. Agrarische Bedrijfs- bond uitgezonderd) overeenstemming bereikt over een lbonadvies voor dé land bouw. Geadviseerd wordt in de nieu we CAO's voor deze bedrijfstak een ver hoging van de basisuurlonen met tien pro cent op te nemen en de uurlonen van de losse arbeiders gelijk te trekken aan die van de vaste arbeiders. Voorts zal een indexeringsclausule met het oog op prijsstijgingen in de contracten worden opgenomen. De vakantie zal met één dag worden uitgebreid. Op basis van dit loon- advies zullen de daarbij betrokken or ganisaties van werkgevers en werkne mers nu gaan onderhandelen. TONEELGROEP OLOBE „MAHAGONNY" yan Dijk en Wilbert Bank" decor; elding: Henk van Dijk; regie: Hei ligters. Het Mart Gevers. Jenny Area Evangelie en politieke verantwoordelijkheid DIJ de statenverkiezingen van vorige week bleven niet minder dan dertig procent van de stemgerechtigden thuis. De oorzaak daarvan hoeft niet alleen in Ongeïnteresseerdheid gezocht te worden. Zij hangt ook samen met de onduidelijk heid ln de Nederlandse politieke situatie, die gevoelens van ongenoegen bij de kie- ters wekt. Voor velen onder hen die zich christen noemen, is het nauwelijks meer te ach terhalen, waarom zij al dan niet op een confessionele partij zullen (moeten) stem men. Terwijl het nog minder duidelijk is, waarom er verschillende partijen naast elkaar bestaan, die zich alle beroepen op het evangelie. De vraag naar de samenhang tussen evangelie en politieke verantwoordelijk heid in een geseculariseerde samenleving dringt zich steeds meer op. Tegen deze achtergrond zal het Evangelisch Politiek Beraad (E.P.B.), dat in de komende maanden gehouden wordt, van groot be lang kunnen zijn. Tevens zal het E.P.B. ook al stelt het zich dit niet uitdrukkelijk tot doel functioneren als een kritische zelfbe schouwing van de confessionele partijen- Het beraad wil immers over de kerk muren heen met elkaar in gesprek treden, meer dan tot nu toe gebeurd is. Ook wezenlijker, nu de partijen met de neus op de vraag naar de realiteit van de evangelische boodschap in de huidige samenleving gedrukt worden. Daartoe is wel nodig, dat het E.P.B. dezelfde vrij heid en openheid aan de dag legt als het pastoraal concilie in Noord wij kerhout, dat immers de inspiratiebron voor het beraad vormde. Brecht en Weill heeft kunnen doortrek ken. De kostumering anno 1925 (althans de suggestie daarvan) zet het stuk op 'n afstand, die het de toeschouwer zeer wel mogelijk maakt het geheel als een „mo del" te blijven zien. Dal is een niet te onderschatten zaak. Daarbij komt dat de muziek van Weill zeer aanvaardbaar klonk, vocaal-tech nisch gezien gaan de Nederlandse ac teurs vooruit. De groep van drie actrices en zeven acteurs speelde heel exact de vereiste zaken, waarbij Jenny Arean om haar vocale kwaliteiten extra opviel, het geen niets tekort wil doen aan de treffen de spelbijdragen van Mart Gevers als de harde weduwe Begbick, van Herman Vinck als de spelleider, van Eric Schutte laar en Henk Uterwijk als de misdadi gers en van Henk Molenberg als de vreet zak. Het fraai aangeklede „Mahagonny" was voor mij een sterke prestatie, waar bij ik het blijf betreuren, dat een gezel schap in de bestaande situatie verplicht is, een tamelijk onnodig voorafje ten beste te brengen. JAN VERSTAPPEN. Het oude Amsterdamse volksstuk De Jantjes heeft op zijn rondreis door Nederland nu ook Den Haag aangedaan en het Residentiepubliek dat altijd wat terughoudend tegenover de hoofdstede lijke volkscultuur heeft gestaan had er gisteravond in het Circustheater toch wel plezier in. Iedereen weet en ziet het. het is een. klucht uit de oude doos met veel lol, afgezaagde üedje6 en gevoelige momen tjes die blijkbaar toch nog steeds in staat zijn een grote zaal stil te maken. Zoals gisteravond in het Circustheater werkelijk gebeurde. Toneelkritisch be schouwd is de voorstelling nog niet bo ven het peil van de Tilburgse première die onze toneelman in februari versloeg, uitgekomen: liedjes en tekst komen niet alte best over, de choreografie is nog rommelig en wat ons erg stoorde was het feit dat het Amsterdamse dialect maar door enkele mensen goed gebracht werd: Bep Nooy, Johnny Jordaan en Martin Karig. Jetty .Veroni maakte van moedertje Betje eerder een barones dan een Amsterdamse volksvrouw. En Ram ses Shaffy leek ons toch wel een ver dwaalde in de Jordaan die erg z'n best deed om leuk mee te doen maar pas in „Als de tros wordt losgesmeten" zijn eigen image terugvond: de zanger die een stukje werkelijk leven waar kan maken. De Amsterdammers kregen een flink applaus en veel bloemen. Er volgt nog een reeks voorstelling in het Cir custheater. HILVERSUM (A.N.P Van donder dag 2 tot en met zaterdag 4 april zal in het Hiltonhotel te Amsterdam de twaalfde voltallige vergadering worden gehouden van de programmacommissie- radio van de European Broadcasting Union (Europese Radio Unie). De ver gadering, die wordt georganiseerd door de N.O.S., zal worden bijgewoond door ongeveer zeventig vertegenwoordigers van omroeporganisaties uit vijfentwin tig by de E.B.U. aangesloten of ge associeerde landen. De vergadering zal worden geleid door de voorzitter van de programmacom missie-radio van de E.B.U., Robert Wangermee, directeur-generaal van de R.T.B. in Brussel. Op de agenda staat onder neer- een aantal onderwerpen betreffende de programma-uitwisse- Binnenkort zal de E.B.U. ook beslissen over de voortzetting van het Eurovisie Songfestival. De heer J. W. Rengelink heeft reeds verklaard, namens de N.O.S. krachtig te zullen pleiten voor de voortzetting van deze traditie. Hoewel verschillende landen in de loop van de laatste jaren van deelneming hebben afgezien, blijkt er in tal van landen toch nog een grote belangstelling voor het festival te bestaan. Naar het laatste Eurovisie Songfestival hebben naar schatting 400 miljoen mensen in Oost en West-Europa en in Zuid-Amerika gekeken. De N.O.S. is met een aantal andere organisaties van andere landen van oordeel, dat de Eurovisiegedaohte middels dit songfestival nog altijd het best tot uitdrukking komt. IJ shockeyreportage op Goede Vrijdag In verband met de rechtstreekse uitzen ding van de ijshockeywedstrijd Rus landTsjecho-Slowakije komt het NOS- televisieprogramma Schala op Goede Vrijdag te vervallen. De verkeersinfor matie. welke steeds op vrijdag in dit programma wordt gegeven, valt daar om niet op vrijdag 27 maart maar op donderdag 26 maart in Scala (19.03- 19.30 via Nederland II). De reportage van de „Nederlandse dag" (1 april) op de wereldtentoonstelling te Osaka zal niet. zoals eerder werd vermeld, op 1 april, maar op donderdag 2 april in Scala (19.04-19.30 uur via Nederland II) worden uitgezonden. NOS, Ned. II, 19.03 uur. J.V. Denis de Rougemont, de 63-jarige Zwit serse schrijver heeft de Robert-Schu- manprijs gekregen van de FVS-stich- ting te Hamburg. Deze prijs die uit 25.000 mark bestaat is in 1966 inge steld en wordt verleend aan personen die zich bijzonder hebben ingespan nen voor de ontwikkeling van de Euro pese gedachte. De Rougemont is mo menteel leider van het Europees Cul tuurcentrum te Genève. „Dubbelbeeld" heet de tentoonstelling die op 2 april in het Stedelijk Museum De Lakenhal te Leiden zal worden ge opend. Deze expositie is gewijd aan werken van de Leidse beeldhouwers Jan Maaskant en Frans de Wit. 4 mei is bepaald als de sluitingsdatum. (ADVERTENTIE) anders dan andere Toneelspeler en TV-acleur Eric Schneider. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM In de komende zomer maanden, te beginnen op 10 juni cn daarna eenipaal per 14 dagen, kunnen de Nederlandse kükers een t.v.-pro- grarama op hun scherm verwachten onder de titel „Spel sonder grenzen", dat wordt uitgezonden door de NCRV. Het is een soort „Zeskampsport", zoals de NCRV ook dit winterseizoen heeft gebracht, maar dan met ploegen uit de volgende landen: Italië, Zwitserland. België, Frankrijk, Engeland, West- Dultsland en Nederland. Voor Neder land nemen aan deze wedstrijden deel de zes finalisten van „Zeskampsport die op 25 april in de Groenoordhal te Leiden d« Nederlandse finale zullen spelen. De indeling van de Nederlandse ploe gen is dan als volgt: Dronten gaat naar Florence (uitzending 10 juni). Assen gaat naar Lugano (26 juni). Genemui- den gaat naar Namen (6 juli); Bolsward gaat naar Frankrijk de plaats is nog niet bekend (24 juli); Hoogland gaat naar Cardiff (5 augustus). De tweede helft van augustus zijn alle internatio nale ploegen te gast in Groningen. De wedstrijd, die daar wordt gespeeld, zendt de NCRV-televisie op 19 augustus uit. Alphen aan den Rijn gaat tenslotte naar West-Berlijn (2 september). De finale wordt gespeeld in Verona op 16 1 september Schilderijenvervalsing door Brusselaar BRUSSEL (ANP) De Brusselse po- I litic heeft de 58-jarige Belgische kunst schilder René Catv aangehouden, die ervan verdacht wordt dat hij in een jaar tijd ongeveer vijftig schilderijen gemaakt heeft op naam van Louis Thevenet en Valerius de Saedeleer. Thevenet overleed i veertig jaar geleden in Halle. Hij liet een duizendtal schilderijen na. meest landschappen, interieurs en stillevens, die na zijn dood vel geld opbrachten. De Vlaamse meestei De Saedeleer schilder de ook meest landschappen. Met de verkoop van de vervalste schil derijen bemoeide zich voornamelijk de 80-jarige Fransman Marcel Lagrange. Deze Lagrange nam ook het vals signe ren van de door Caty vervaardigde doe ken voor zijn rekening. Namaak en ver koop hebben het tweetal in een jaar tijd naar schatting 70.000 gulden opge bracht. De Algemene Bond van Kunstenaars, de Bond van Christelijke Kunstenaars in vereniging voor Muziek-Dramatische Kunst en Het Orkestverbond hebben besloten in hun organisaties samen te voegen en te doen opgaan in een nieuw kunstenaars-verband. Op vrijdag 27 maart zal in Amsterdam een oprich tingscongres worden gehouden. NEDERLAND I VPRjO: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Object 1169, gesprek 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Berichten uit de samenleving 20.35 uur: Spel zonder woorden 21.00 uur: Mensen in China, doe 22.00 uur: Transit, show 22.30 uur: Journaal 22.35 uur: Bij leven en welzijn NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: 19.04 uur: Scala 19.30 uur: Van gewest tot gewest TROS: 20.20 uur: TROS-toto 20.40 uur: Ouro preto, doe. 21.00 uur: Ein Mann Gottes, 22.20 uur: Zondagsfilmers Journaal NEDERLAND 1 22.50 uur: 19.00 uur: Journaal Wereld NOS: TELEAC: kampioenschappen 18.50 uur: 22.55 uur: ijshockey Fabeltjeskrant Van molecuul KRO: 18.55 uur: totm ens, 11 19.30 uur: Journaal Hij en zij AVRO: 18.58 uur: NEDERLAND IL 20.00 uur: Journaal Het wonder der natuur NOS: 20.15 uur 19.25 uur: 18.15 uur: Jezus, songs Info Wereld 21.05 uur: 20.00 uur: kampioenschappen Bonanza Journaal ijshockey 21.55 uur: 20.15 uur: 18.50 uur: Brandpunt Het bezoek. Fabeltjeskrant 22.35 uur: 18.55 uur: Het andere naakt 21.30 uur: Journaal 22.50 uur: Trumpets of the Lord, Kruisweg, impressi musical 23.00 uur: Journaal HILVERSUM I 18.00 Nieuws. 18.11 Radlojoui Partij: 18.20 Uitzending va Partij. AVRO: 18.30 Stere taal ensemble. (18.40 Kwispel. quiz). 18.55 Voor de kinderen. 19.00 Stereo: Big Band Beat: The Skymasters met soli t: moderne muziek. 19.25 Gesproken brief. 19.30 Nieuws. IKOR: 19.35 Kerk veraf en dichtbij. 19.40 Lijden, dood en opstanding: notities vanuit antieke en eigentijdse godsdiensten. AVRO: 20.05 Stereo: Omroeporkest en zangsolisten: operaconcert. 21.00 Het onweer, hoorspel. moderne muziek. 22.30 Nieuws. 22.38 Medede lingen. 22.40 Radiojournaal. 22.55 Stereo: tijd: radlocompetltle koren en korpsen. Nieuws. 18.41 Actualiteiten. 19.00 Speet» maatschappelijke vraagstukken worden 9.15 Stereo: Leger des H gemengd koor. BELGIE 324 m (Nederlands) 18.00 Nieuws. 18.03 Popmuziek. 18.28 Paai4 desportuitslagen. 18.30 Katholiek-godsdienstil 13.20 Stereo: BBC- Symfonie-orkest.- koor en solisten: moderne muziek (gr.). NOS: 14.00 Stereo: Gevarieerde grammo- foonmuziek. 14.30 Van je buren moet je 't maar hebben: radio-wedstrijd tussen Neder landse en Belgische micro-korfbalteams. 15.00 Stereo: Aspecten van de kamermuziek: moderne kamermuziek. 15.45 Toerismo: toe ristische informatie uit binnen- en buiten land. VPRO: 16.00 VPRO-Vrljdag: ge- s Show. VPRO: 12-OjJu 30. (13.00 Nieuws. 03 lene mlene muze» ws over underground en westcoasj, r ic. AVRO: 15.00 Nieuws. 15.03 Muziekje tiek. (16.00 Nieuws). 17.00 Nieuws. 17.C™. E ïaliteiten. 17.05-18.00 Zingende bougle'gt irleerd platenprogramma voor automoblfcai HILVERSUM ii KRO 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende 7.15 Stereo: Badlnerie: klassieke Overweging ^MfHO "feuus)"^ 30 "r schippers. 13.20 Tafelmuj 14 03 Symfonisch 15.03 Orgelmuzie) lek uit Argentinië. lfl.3| '.00 Nieuws, we Uit de drama workshop van de AVRO- t.v. zagen we gisteravond het zesde spel, de éénakter „Gemeubileerd" van Chiem van Houweningc. Etha Coster en Wim van den Heuvel speelden het echtpaar, dat een gemeubileerde kamer betrekt, waarin vroeger een kunstenaar heeft gehuisd, die een althans voor de vrouw voelbaar stuk sfeer heeft achter gelaten. De vrouw wordt zich daar het burgeriyke van haar bestaan bewust, botst met haar man en verdwünt. De regie van dit spel was in handen van Maxim Hamel, die hiermee zUn eerste t.v.-werkstuk afleverde. Het begrip workshop wil zeggen, dat in overleg tussen acteurs, regisseur en schrijver het spel gestalte krijgt. Men wenst derhalve ook niet, dat het spel wordt beoordeeld naar de persoonlijke bijdrage van eik afzonderlijk, maar dat het als geheel bekeken wordt. Als totaal genomen werd een goed stuk werk ge leverd. Maar menselijk drama sohuilt in wezen dn de ziel en waar Etha Coster vooral in de close ups toch al met ge kweld gelaat in het beeld kwam, vragen we ons af, of hel ook nodig was dat zij de inboedel kort en klein smeet. Dit was bepaald te veel van hel goede, althans in deze regie, die zich sterk richtte op het ontleden van innerlijke roerselen. Alle vier beli-okkenen heb ben van huis-uit sterkere banden met het toneel dan met de t.v. Zij onder- i schatten dan ook de sterke directe werking van dit medium. Daaruit moet de overgrote nadruk in dit spel ver klaard worden; en daaruit rijst ook de vraag op, of de drama workshop 1 niet mede een t.v.-kenner dient te om vatten. Het is trouwens al bij eerdere gelegenheden gebleken dat men de t.v. niet zomaar mag uitleveren aan toneel- In het begin van de avond hebben we een uur lang kunnen kyken naar de pogingen van ParUs om de mode touwtjes weer vast in handen te kry- gen, na deze te hebben moeten los laten ten gunste van de Londense mini. Waarom dit programma zo vroeg op de avond kwam, moet wel verklaard worden uit de opmerking van een vrouweiyke modedeskundige, dat de kinderen rond hun tiende jaar al mode bewust zün. Wy persoonlijk hadden toen alleen nog maar belangstelling voor een ysje, om maar even een zü- straat te noemen, maar de tyden ver anderen nu eenmaal snel. Een andere modcslogan, dat ParUs toch het mekka der mode biyft, omdat de van elders komende mode pas gedragen wordtj- nadat Parys zün fiat heeft gegeven achtten wy gelogenstraft door het feit dat Parys onder de maxi de minidrachl blijlt toestaan,, tcrwyl Parijs nooit Iets van de mini heeft moeten hebben. Dii heeft niets te maken met Parys' mode inzicht, maar alles met Paryse mode- politiek. De vraag, of de getoonde modi draagbaar is, mag hier niet gesteld worden. Als er maar genoeg nieuwe ideetjes uit naar voren komen om ei zelf iets draagbaars van te kunner Meer onthecht aan de aardse werke lijkheid, maar toch er midden in staand, leeft de schilderes Susanna Simon, di< van René van Nie in Eigentijds eei fraai t.v.-portret kreeg. Van Nie noem zijn werkstuk 'n dialoog tussen camen en mens, maar daarvoor zat er ons gevoel toch te veel gesproken tekstst in, zodat hij een beetje in het straatji rii van Pierre Jansen kwam. Dit neem niet weg dat er een sohilderaehti; beeld werd gegeven van een kunstenares met een zeer persoonlijke wenk wij z< Ki en dat is niet ieder gegeven. Ad Int! iVed. Blazersensemble wil extra-subsidie AMSTERDAM (ANP) Als er geei financiële hulp komt dreigt het Neder lands Blazersensemble dat dit jaar zijl tiende verjaardag viert, ten onder t< gaan. „Zoals het tot nu toe ging, kan he niet langer", schrijft de stichting ii brief aan de minister van Cultuur, di* voor het komende seizoen om een extra subsidie van 90.000 gulden wordt ge In een aan de minister gericht „Oranje plan" wijst het ensemble op de noodzaal van een produktieleider met een secre taresse voor de niet zuiver artistiek* werkzaamheden. Kan hieraan niet den voldaan, dan acht men het onverant woord om verder als ensemble naar bui ten te treden. Het speelplan 19701971™ omvat 9 grote concerten (nachtvoorstel lingen) uitgevoerd door 30 musici, i kleine concerten met ongeveer 10 blazers Psieuw blijspel van Dimitri Frenkel Frank Ina van Faassen, Guus Hermus, Ton van Duinhoven en Bep Dekker gaan ch samen een nieuw Nederlandse blijspel r van Dimitri Frenkel Frank opvoeren in een zg vrije produktie. In de holte van jc arm is de titel. Voor de regie is Adriar U< Brine aangezocht. De opvoeringen zullen plaatsvinden tussen eind september van dit jaar en eind april 1971 in AmBter-f*! dam en Rotterdam.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2