Verkeer in Chinese hoofdstad een chaos Peking gaat per fiets loeharto houdt dunne touwtjes in handen Monitor voor vergeetachtige baby's HOEF GEKLEPPER IN DE NACHT Max Tailleur neemt afscheid in Den Haag jonge mode ONRUST IN HET LEGER EN VEEL ARRESTATIES DONDERDAG 26 MAART 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 18. (Van onze correspondent) PEKING „Het verkeer in Peking is een soort geordende chaos", zei mijn vriend, terwijl hij met zijn auto een riksja ontweek. „Na een tijdje wen je er wel aan". Ik had mijn vriend moeten vragen hoe veel tijd dan wel, want dit gesprek had al enige tijd geleden plaats, maar ik ben nog steeds niet gewend aan het verkeer in Peking. Fietsen, riksja's en ietstaxi's zijn de belangrijkste' ver voersmiddelen. Natuurlijk zijn er ook i, waar gewoonlijk lange rijen a op staan te wachten, en nu is Peking de eerste Chinese stad met een Dndergrondse geworden. Die wordt kangelegd langs de nu bijna geheel af gebroken oude stadsmuur. Chinese fietsen hebben alleen handrem men en zijn gewoonlijk zwart. Verder zijn er alleen herenfietsen op de markt. Dat vormt voor de Chinese vrouwen niet zo'n probleem, omdat ze bijna allemaal lange broeken dragen. Je auto in een drukke straat tussen honderden fietsers doorsturen vergt wel een en ander van je zenuwen, maar het is nog niet half zo gevaarlijk als wanneer het in Peking wat ove rigens maar zelden voorkomt ge sneeuwd heeft. De fietsers die niet aan gladde wegen gewend zijn, glijden vaak uit met hun fietsen als ze proberen een bocht te nemen. Bovendien vertonen veel fietsers de gevaarlijke neiging om verkeerslichten te negeren: een ver zuim waaraan de politie momenteel iets tracht te doen. In de spitsuren staan er gewoonlijk extra-politieagenten op de hoofdkruispunten, die luidsprekers gebruiken om de fietsers aan te manen op de verkeerslichten te letten. Het grootste deel van het leger arbei- n arbeidsters (Peking heeft naar ichatting 7 miljoen inwoners) ver- ilaatst zich per fiets. Ook ziet men ikwijls een heel gezin, dat een tocht- gaat maken, op één fiets: pa fietst, LOSSG 0311000 kind zit voor hem op de stang en noeder zit op de bagagedrager, haar roeten aan één kant, met een baby in >e „volksmarkt" en nog een paar za- hebben parkeergelegenheid in de (labijheid waar winkelende mensen hun ietsen voor een luttel bedrag onder e hoede van een bewaker kunnen stel en. En op zon- en feestdagen is een pen veld bij het Zomerpaleis vaak een e fietsenzee. nieuwe fiets is nog steeds een loort statussymbool, want een fiets is iuur: ongeveer 230 gulden, al kan men n sommige tweedehandszaken wel joedkopere fietsen op de kop tikken. Hoe belangrijk de plaats is die de fiet sers in het Pekingse verkeer innemen, blijkt uit 't aantal verkeersvoorschrif- ten, dat speciaal op hen van toepassing is. Het is bijvoorbeeld nadrukkelijk verboden met losse handen te fietsen, om het hardst te rijden, elkaar ach terna te zitten, of een geopende para plu vast te houden. Regen, vooral 's nachts, is de slecht ste verkeersomstandigheid om in te rijden zoals trouwens overal. De zwakke straatverlichting, die in het natte plaveisel weerkaatst, brengt je in de war en de fietsers, die nooit een licht op hun fiets schijnen te hebben, kun je uit de verte bijna niet zien aan komen. De fietsen hebben rode reflec tors op het achterspatbord, maar die zijn moeilijk te zien, omdat auto's al leen met dimlichten mogen rijden. Als dat bij je auto niet gaat en bij mijn auto is dat het geval dan moet je alleen met stadslichten op rijden. Dat houdt in dat zowel overdag als 's nachts de automobilist op zijn claxon moet vertrouwen om andere voertuigen en voetgangers te waarschuwen. Het gevolg is dat de automobilisten in Pe king een ware kakofonie teweeg bren gen. van een auto mogen zitten en dat de bestuurder niet mag roken, eten of pra ten onder het rijden. Hij mag ook niet rijden na alcohol te hebben gedronken. Voor bestuurders van niet-gemotori- soerdc voertuigen laten de verkeersre- 1 gels wat meer ruimte opener staat eenvoudig dat ze niet moeten rijden als ze dronken zijn. Dit is niet alleen van toepassing op de fietsers, maar- ook op de duizenden Chinezen, die in tweewie lige, door muildieren getrokken wagen tjes door de straten rollen. Deze wa gens nemen nog steeds een groot deel van het vrachtvervoer voor hun reke ning. Alles, van stenen tot verse groen ten, die uit naburige communes naar de stad worden gebracht, wordt erin vervoerd. De verkeersregels bepalen dat voerlie den 't muildier voor hun wagen in druk ke straten aan de teugel moeten voe ren en dat ze, als ze in konvooi rijden onderling minstens 20 meter afstand moeten bewaren. Voerlui mogen onder het rijden .niet languit in hun wagen gaan liggen, om de eenvoudige reden dat ze anders prompt hl slaap zouden vallen: aangezien de-meesten van hen lang voor het aanbreken van de dag opstaan en aan het werk gaan. Een vertrouwd geluid in. de overigens zeer stille nachten van Peking is dan ook hoefgeklepper of het balken van een muilezel. Stoplichten Over het algemeen werken de stop lichten hetzelfde als in ons land. Maar ze worden in heel Peking met de hand bediend door politieagenten, die in rood en creme geschilderde hokjes zitten. Hier en daar staat een agent op een houten verhoging midden op een kruispunt, 's Zomers heeft hij een rood en wit gekleurde parasol boven zijn hoofd. Met een alweer rood-wit ge kleurd stokje regelt hij het verkeer. Overigens ziet het uniform van de po litie (of eigenlijk het „bureau voor de openbare veiligheid") er bijna precies hetzelfde uit als het Chinese lucht - machtuniformkaki jas met rode dis tinctieven, donkerblauwe broek en kaki pet. De Luchtmachtpetten heb ben echter een rode ster voorop, ter wijl op de politiepetten een rond rood insigne prijkt. Het is wellicht interessant te vermel den dat ik nog nooit voetgangers of chauffeurs heb gezien die lieten ander wetsartikel, omdat de politie agentvolgens de Chinese communis tische traditie bevoegd is ter plaat se „kritiek uit te oefenen en een op voedkundige les" te geven als iemand een onschuldige verkeersovertreding begaan heeft. De verkeerswet bepaalt ook: „Als be trokkene de verkeersregels niet goed heeft begrepen, of als hij per on geluk de regels overtreedt, zijn schuld bekent en belooft dat hij het niet meer zal doen, kan de straf, naar gelang de omstandigheden, worden verminderd of kwijtgescholden". Buitenlanders, die geen Chinees spre ken of lezen kunnen, ondervinden soms specifieke moeilijkheden in het verkeer. Zelfs het geringste ongeluk je, zoals een botsinkje, waarbij slechts de bumpers beschadigd zijn, kan een bezoek aan het politiebureau tot ge volg hebben. Daar moet men op een tolk wachten. Buiten de stad zijn er ook bepaalde wegen, die voor buiten landers verboden zijn, wat ook aange geven staat. Dc weg naar de Chinese muur is zo'n weg, en meer dan eens heeft een buitenlander verscheidene uren op een politiebureau zitten wach ten op een tolk om te kunnen uitleggen hoe en waarom hij op de verkeerde weg terecht was gekomen. En om zich te verontschuldigen. De meeste buiten landers diplomaten of journalisten voorkomen dergclyke moeilijkheden door een chauffeur van het „bureau voor dienstverlening aan het corps di plomatique" te huren. Fietskarretjes en fietsen met op de achtergrond een bus: een normaal beeld uan een drukke straat in Peking. uniformen, een winterjas, rubber laar zen, een regenjas, alsmede om de 2 maanden een paar leren handschoe nen of 'n paar zomerhandschoenen van wit katoen geven. De chauffeur, die recht heeft op 15 dagen vakantie per jaar, krijgt bovendien in de winter elke maand een kolentoeslag van bijna 9,00 gulden. Een Chinees komt niet zo gemakkelijk aan zi.in rijbewijs, aangezien chauf feur-zijn als een beroep wordt be schouwd. Hij moet'ongeveer 14 maan den lang naar een speciale school en zware examens afleggen die zowel een uitgebreide technische kennis als rij ervaring vereisen. Buitenlanders die niet reeds een geldig rijbewijs hebben uit eigen land, moeten zich eveneens aan een dergelijk examen onderwerpen. Voordat een buitenlander echter in Pe king kan rijden, moet hij uiteraard een wagen hebben. Menig diplomaat heeft echter een maand of zes moeten wach ten voordat zijn wagen was aangeko men en uitgeladen in Sinkiang voor Peking de dichtstbijzijnde zeehaven. Over het algemeen Importeren de am bassades hun auto's uit hun eigen lan den. De Britten rijden in Hillmans en Austins, de Scandinaviërs (met uit zondering van de ambassadeurs zelf) rijden in Volvo's en de Fransen in Peugeots en Renaults. De Nederlan ders hebben Fordstationcars. De lan den van het oostblok houden het door gaans op hun eigen of op Russische wagens. De Sovjetambassade heeft de grote en zware Seagulls met air-con ditioning en de Volga's, maar er wor den onder de leden van het corps di plomatique veel gebruikte wagens ge en verkocht. 'Zo rijdt de Hongaarse am bassadeur momenteel in een witte mer- cedes. De meeste onderdelen voor buiten landse wagens moeten worden geïm porteerd. Voor journalisten, die geen diplomatieke privileges genieten, kan dit een dure aangelegenheid zijn. Ik moest een nieuwe accu importeren uit Hongkong, omdat er in China geen gemaakt worden die in mijn auto pas sen. De invoerrechten bedroegen bijna evenveel als de koopprijs van de accu. Wie een auto bezit, moet per maand een belasting van ongeveer 13,beta- Het geringe aantal personenauto's in verhouding tot de bevolkingsomvang in Peking heeft voor de automobilisten in ieder geval een groot voordeel: er bestaan geen parkeerproblemen. Chauffeur Het contract dat tussen de werkgever en zo'n chauffeur wordt afgesloten, bedingt een salaris van ongeveer 180 gulden per maand (voor een achturige werkdag en een 6-daagse werkweek) en een aantal arbeidsvoorwaarden. Zo moet de werkgever per maand 7,50 gulden aan ziekenverzekering betalen en moet hij de chauffeur elk jaar twee DEN HAAG Max Tailleur neemt definitief afscheid van de planken en van zijn publiek. Hy zegt: „Ik had Cabaret De Doofpot; daar stonden de mensen 15 jaar lang in de ry, avond aan avond, om binnen te komen. Ik sloot, want na 15 jaar vond ik het voldoende en nu nog komen de mensen naar my toe om te zeg gen: „Wat jammer dat De Doofpot niet meer bestaat". Nu, na jarenlang geheel Nederland en de gehele wereld te hebben bereisd met zijn speciale gave de mensen alleen maar met een mop een daverende avond te bezorgen, zegt hij hetzelfde: „Ik stop in de hoop dat de mensen zullen zeggen: Jammer, dat Max Tailleur niet meer op treedt. Het wordt tragisch als ze zeggen: Wat jammer, dat Max Tailleur nog op treedt". Daarom is dit de laatste gelegenheid, waarbij Max Tailleur nog één keer te zien is. Bij zijn voorstelling brengt hij mee de Israëlische Miriam Zairi, die met haar liedjes triomfen vierde in Frankrijk, België en natuurlijk in Israël. Ook Mieke Bos en Henk Westrus doen mee. Men kan voor Max terecht in het Haag se Congresgebouw op zaterdag 28, 29 of 30 maart. (ADVERTENTIE) Den Haag Spuistraat 14, Leiden Haarlemmerstraat 53 Rotterdam Schiedam Vlaardingen Dordrecht Breda Tilburg kei de Fietstaxi, ergens in Peking. keerspolitie. Men ziet zelfs vaak bestuurder van een fietstaxi of voetganger luid en langdurig met een agent staan discussiëren, terwijl zich daaromheen snel een menigte toeschou wers vormt. Het is niet zo vreemd ze dan te zien redetwisten over een of SIGNAAL BIJ ONVOLDOENDE ADEMHALING (Van onze correspondent VKARTA De recente gebeurtenissen in onesië hebben wederom aangetoond hoe dun touwtjes zijn die het militaire regime van •ident Soeharto in handen heeft. De arrestatie tenminste acht beroepsofficieren van de idkrachten gedurende de laatste maanden ijn verder nog twintig officieren die huisarrest elegd gekregen hebben tekent de wankele atie waarin zich de coalitie van generaals met ;roep van handelsminister Somitro bevindt. Ie Indonesische poliitiek is er nooit een moment len zich verveelt. Na de mislukte staatsgreep eigden de volgelingen van de ondergrondse neslsche communistische partij de „nieuwe orde" Soeharto. Ze werden Uitgeroeid, maar alleen om 'oornaamste bron van onrust in het land te worden volgd door hun verbitterde tegenstanders, de huidige oppositie komt van een groep hoge eren bij de landmacht, bij de marine en bij de macht, sympathisanten van de oude orde van de ;etbe president Soekarno. De aanhangers vallen n in twee categorieën: zij, die de oude ideologie de president willen herstellen de Nasakom- ine bijvoorbeeld en zij die de ex-president >oniijk terug aan de macht willen zien. ïoeilijkheden begonnen in het begin van 1968, toen trijd tegen de communisten voorbij was. Toen dent Soeharto de ministeries van Defensie en van gheid begon te hervormen, gaf hij de topfuncties e mensen van de nieuwe orde, terwijl de oudere aais. verdacht van sympathieën voor Soekarno, :n afgescheept met tweederangs baantjes, en vaak er weg. Korter geleden hebben die volgelingen van Soekarno een andere en belangrijker reden gevonden voor hun ontevredenheid n.l. qver de vraag of de ex-president nu wel of niet voor het gerecht moet verschijnen over zijn aandeel in de coup van 1965. De voornaamste aanklacht tegen hem zou niet zijn dal hij de coup bedacht had het is al lang duidelijk dat hij de communisten de vrije hand in deze kwestie had gegeven maar dat hij bevel had gegeven om de fel anti-communistische generaals te laten vermoorden De inlichtingendienst van het leger, die de hele coup van voor tot achter ontrafeld heeft, schijnt bewijzen j te hebben gevonden dat de vroegere president inder- daad betrokken was bij de moord op de géneraals. Een gelijkelijk verdeeld over de vraag of Soekarno al of zijn gekomen bij het ministerie van Defensie, zijn de rechtzaak vain Soekarno nu aan het doordrukken. De soeKarnoisten zijn bang dat president Soeharto de zaak misschien toch doorgang zal Laten vinden. Af gezien daarvan dat zij zich verzetten tegen het verder ontluisteren van „de grote leider van de revolutie", willen enkelen van hen niet dat tijdens het proces hum eigen activiteiten gedurende de coup worden ont huld. manschappen in het open veid tijdens de vrijheidsstrijd feitelijk verdeeld over de vraag of Soekarno al of niet voor de rechter moet verschijnen. Op bevel van de president begon men de zorgvuldig voorbereide plannen uit te werken om de moeilijkste volgelingen van Soekarno uit te rangeren. De eerste die werd gearresteerd was generaal Soedirgo, de vroegere chef van de inlichtingendienst van de landmacht. Na hem volgde generaal Moersjid hij werd als ambassadeur uit Manila teruggeroepen; daarna was het de beurt van generaal Soeadi, die eens ambassadeur in Australië was en die tot j.L december de prestigepost bekleedde van gouverneur van het Nationale Defensie College. De arrestaties van vijf andere hoge officieren van de marine en .de luchtmacht zijn door het ministerie van Defensie beleend gemaakt, zonder dat hun namen bekend werden gemaakt. Onder degenen die huis arrest hebben bevindt zich commodore Poegoeh, die een neef van Soekarno is. De arrestatie van Soeadi in het bijzonder veroorzaakte t-en oproer. Soeadi zette president Soeharto in het openbaar in de schaduw en won het respect van de beïnvloedde hij collega-officieren met zijn kritiek dat tegen Nederland en later tijdens de gevechten in West- Irian. Toen hij goeverneur was van het defensie college, het Soehartoregime te weinig vooruitgang boekte. Men verwaoht dat. de gearresteerde officieren niet ln de rechtzaal zullen verschijnen. Met de arrestaties is het doel van de regering bereikt om elementen van de oude orde te waarsohuwen zowel in als buiten het leger dat het regime geen enkele verandering in het machtsevenwicht toestaat. Niet iedereen is gelukkig met de drastige maatregelen van de regering. Diplomatieke kringen, bijvoorbeeld, vrezen, dat. de arrestaties de kloof in het leger over de kwestie Soekarno nog dieper zullen maken; en dat kan op zijn beurt weer de stabiliteit van het land kwaad doen. President Soeharto heeft duidelijk gemaakt dat hij geen enkele werkelijke oppositie tegen zijn regering toestaat een twijfelachtige ontwikkeling, nu Indonesië de weg naar de democratie weer aan het zoeken is, en het idee heeft om volgend jaar algemene verkiezingen te houden. HAMPSHIRE. Een groep van edefkfcronische specialisten van de H.M.S. Oollingwood School van de Britse marine in Hampshire, I Zuid-Engeland, heeft naar Zwit sers idee een monitor ontwikkeld j ter registratie van de ademhaling van te vroeg geboren baby's. Van alle voortijdige geboorten is bij 3 j procent van de baby's het zenuwstel- sel nog niet voldoende ontwikkeld om automatisch de ademhaling van het I kind te regelen. Tegen de tijd dat de normale groeiperiode van negen maan den is voltooid, verdwijnen deze svmp- i tomen en is niet langer de voortdurende I waakzaamheid van het verplegend per soneel nodig. De „Collingwood Apnoea Monitor" registreert de ademhaling van de pasgeborene en zendt een alarmsig naal uit zodra de regelmatige beweging onderbroken wordt. Het instrument be staat uit een kastje en een voedingsap paraat ter grootte van een normale transistorradio, Een gevoelig plaatje dat op baby's middenrif wordt beves tigd, seint de signalen door naar de re- gistratie-apparatuur waarop de bewe ging gemeten en afleesbaar wordt. De Collingwoodgroep, die achttien maanden aan het ontwerp heeft gewerkt, heeft inmiddels een verbeterde versie uitgebracht, de Mark III, die kleiner van uitvoering en eenvoudiger van be diening is. Het apparaat is voor het eerst gebruikt op Malta, waar in totaal 23 te vroeg geboren baby's met een ge wicht van 3,2 tot 8 pond werden behan deld. Gedurende 117 dagen werden zij door middel van de monitor op adem halingsmoeilijkheden gecontroleerd en werden elf noodsignalen ontvangen. Verpleegster, baby en monitor Daarnaast ontving men 140 valse alarm- I en verdere ontwikkeling van de moni- signalen, wat echter neerkomt op een tor om valse signalering onmogelijk te vals alarm per kind per dag. maken en om tot produktie op grote irbetering 1 schaal over te gaan. Technici zijn bezig r

Leidse Courant | 1970 | | pagina 15