.jUIIS acht Libanon Nederlands vredelievend paviljoen SIHANOEK ROEPT OP TOT VERZET in Osaka Rahner noemt bisschoppen in Duitsland feodaal en jaternalistisch bij „top 5 Madurodam blijft nieuw Gebruik van sigaretten gestegen NA VRACHTRIJDERS NU WINKELIERS IN PARIJS DE STRAAT OP Met bevrijdingsleger INSDAG 24 MAART 1970 DE LEIDSE COURANT Nadruk op lot vluchtelingen 8EIROET Minister Luns heeft gis- in Beiroet de nadruk gelegd op de edelievendheid van Libanon, doch hij rzekerde tevens dat het bcstaans- t van de landen in het Midden-Oos- geen onderwerp van discussie kan n. De Nederlandse bewindsman deed 'en toespraak aan een diner, dat m door premier Rasjid Karame werd ngeboden. De ochtend had mr. Luns gedurende uur en drie kwartier met president ou over het conflict tussen Israël de Arabische landen gesproken. Tot mier Karame zei de heer Luns, dat MüNCHEN (KNP) De bekende Duit theoloog Karl Rahner SJ heeft de bisschoppen van Duitsland verweten. 1 nog niet één van hen gereageerd eft op het celibaatsmemorandum, dat gen theologen van de door de bisschop- zelf ingestelde geloofscommissie voor bisschoppenconferentie hebben sa- :ngesteld. Dit is een voorbeeld zo igt hij voor de „feodale, onbeleefde paternalistisch geïnstitutionaliseerde ntaliteit van de bisschoppen". Prof. Rahner spuide zijn scherpe kri- •k op de Duitse bisschoppen in een de voor de Katholische Akademie van t, waar hij de hem verleende imano Guardiniprijs in ontvangst nam. deze rede bepleitte hij herinterpre- e van het gezag in de Kerk. De :chtigheid werd onder anderen bij- woond door kardinaal Döpfner van ünchen, voorzitter van de Duitse bis- tioppenconferentie. Het memorandum, waarover Karl ihner sprak, is behalve door de negen •an de bisschoppelijke geloofs- mmissie nog door 75 andere theologen het Duitse taalgebied ondertekend en rzoekt om een vrije discussie Over celibaatskwesties. Karl Rahner pleitte ervoor, dat de u\k moet afstappen van haar „feodale, p paternalistische kijk op het ambt". I plaats daarvan dient een functioneel egrip van het amW te komen. Hij aarschuwde in de opvatting over het mbt nog te werken met een vader- •ld, omdat dit in de huidige „vader- I re" samenleving ook in de Kerk niet leer werkelijk normatief en efficiënt zijn. Ook tegenover het kerkelijk zag behoeven de katholieken van nu en „kinderlijke" gevoelens op te bren- n. „Wij zouden huichelen, wanneer j zeiden, dat wij ons „de geliefde nen en dochters" van de paus of van bisschoppen voelen", aldus Rahner. de analyse die het staatshoofd van de huidige situatie had gegeven, en „diens vaste overtuiging dat alle krachtinspan ningen moeten worden gericht op het herstel van een eervolle en duurzame vrede", grote indruk op hem hadden ge maakt. Hij zei voorts, dat het tragische vraagstuk van het lot van de Palestijnse vluchtelingen dat al twintig jaar oud is en dat door de oorlog nog ernstiger is ge worden, een definitieve oplossing ver eist, waarbij zowel de belangen van de betrokken staten als de fundamentele rechten van de vluchtelingen worden ge waarborgd. Na afloop van zijn gedachtenwisseling met president Helou had mr. Luns ver klaard, dat de zienswijze van het Liba nese staatshoofd van nu zou zijn bij zijn komende besprekingen in Jordanië en Egypte. Mr. Luns bezoekt morgen en donderdag Jordanië. Na zijn bezoek aan president Helou be zichtigde de Nederlandse minister By- blos. de oudste stad ter wereld, die 4.000 jaar voor Christus de economische en relegieuze hoofdplaats van het kust gebied van Phoenicië was. In de ze plaats op ruim 30 kilometer van Beiroet bezocht mr. Luns on der andere de citadel uit de tijd van de kruisvaarders. Aan de lunch was hij de gast van de Libanese minister voor het Toerisme, Katsjig Babikian. Bij landmacht of luchtmacht geen ondernemings raad DEN HAAG (ANP) Minister Den Toom van Defensie is niet van plan bij de landmacht en de luchtmacht „on dernemingsraden" in te stellen, Wel be staat het voornemen, aan de hand van de inzichten en ervaringen die sedert de in stelling van de contactcommissies bij de Kon. Landmacht zijn verkregen de be staande regeling inzake deze commis sies te herzien. Hierdoor zullen de com missies onder meer betekenis krijgen met betrekking tot de aangelegenheden van lokale aard op het gebied van de leefomstandigheden bij het betrokken on derdeel, in de betrokken kazerne of le gerplaats. Voorts is de minister voorne mens bij de Kon. Luchtmacht overlegor ganen, overeenkomende met de contact commissies bij de Landmacht in te stel- OSAKA (ANP) Sedert de Expo 70 op 15 maart werd geopend, heeft het Ne derlands paviljoen meer dan 150.000 be zoekers getrokken. Dit aantal is bijzon der hoog. te meer daat het paviljoen de vorige week een dag was gesloten in ve- band met technische werkzaamheden. Vooral het afgelopen weekeinde was de drukte in het Nederlands paviljoen bij zonder groot. Staf en hostesses werkten op topcapaciteit. Steeds meer blijkt het succes van de Nederlandse filmpresentatie. Volgens het Japanse televisiestation FTV met onge veer 20 plaatselijke zenders in het gehe le land, behoort het Nederlands pavil joen tot de vijf inzendingen op de Expo die het meeste succes hebben. Voorop staan de paviljoens van de Verenigde Staten van Amerika en Rusland. Voor deze paviljoens staan dagelijks- tiendui zenden nieuwsgierigen hun beurt om binnen te komen af te wachten. Vooral technisch wordt de Nederland se prestatie op de Expo door de interna tionale pers geroemd. De projectoren verzetten per etmaal evenveel werk als de projectoren in 30 Nederlandse bios- Enkele paviljoens waar film een be langrijk onderdeel van de presentatie vormt, kampen nog steeds met moeilijk heden waardoor sommige van deze pa viljoens geheel of gedeeltelijk zijn geslo ten. 'Nedelandse technici moesten er aan te pas komen om de projectie in de pa viljoens van Washington State en Japa nese Electrical Power weer op gang te brengen. NU LID D.S. '70 Henk Pors bedankt als lid van PvdA CAPELLE A'D IJSSEL (ANP) De heer H. Pors jr., secretaris van het comité Democratisch Appèl, heeft het bestuur van de PvdA bericht voor het lidmaat schap van deze partij te bedanken. Hij is lid geworden van de nieuwe politieke groepering Democratische Socialisten '70. De heer Pors is vice-voorzitter van het Kon. Verbond van Ondernemers in het Midden- en Kleinbedrijf en plaatsver vangend lid van de SER. DEN HAAG Het bezoekersaantal van Madurodam bedroeg het vorige jaar ruim 1 miljoen een lager aantal dan in de vorige jaren. Dit was volgens het bestuur te wijten aan het mooie weer. Door deze miljoen bezoekers kreeg het bestuur van de minia tuurstad een geldelijk voorschot van ruim 190.000 gulden. Dit geld zal evenals in voorgaande jaren als gift met een regionale spreiding worden verdeeld, met name aan instanties of werkgroepen die zich met de jeugd bezighouden. Sinds de geboorte van Madurodam in 1952 hebben ruim 15 miljoen dit miniatuurstadje een bezoek gebracht. In 1969 bestond het bezoekersaantal niet voor het overgrote deel uit Nederlanders; slechts 36,1 procent was van Nederlandse herkomst. Het Engelstalige bezoekersaantal was niet minder dan 35,1 procent, het Duitssprekende 23,7 procent en de Franstaligen vormden 5 procent van het aantal bezoekers. Het overgrote deel van de belangstellenden bezocht in het vorige jaar Madurodam overdag, een tiende van de behaalde één miljoen bezoekers werd gevormd uit de mensen die 's avonds de 'kleine huisjes kwamen bewonderen. Het bestuur van Madurodam hoopt dit jaar het avondbezoek verder te stimuleren ctoor diverse reclamecampagnes. Van de baten uit 1968, die vorig jaar verdeeld werden, ontving de Stichting Onderdak uit Amsterdam 50.000 gulden, het Nederlands Blinden Studenten Sanatorium 25.000 de aanschaf van een computer die boeken brailleschrift om kan zetten. Madurodam was. ook het vorig jaar weer dé trekpleister van Den Haag, gevolgd door de Pier in Scheveningen en het Vredespaleis. Madurodam dankt deze eerste plaats volgens de voorzitter van de pers- en propagandacommissie aan het steeds „nieuwe" Madurodam. Het probeert up to date te blijven door het steeds brengen van nieuwe attracties. Dit jaar vormt het hoogtepunt van de nieuwe minibouwwerken de luchthaven Schiphol- Madurodam. Dit imponerende bouwwerk met tal van bewegende objecten, waarvan de kosten meer dan een ton bedragen, wordt woensdag officieel geopend door minister J. A. Bakker. Op het Binnenhof zal dit seizoen onder meer een groep van vijfentwintig tinnen soldaatjes te bewonderen zijn, aangeboden ter gelegenheid van het lustrum van dc Delftse Studenten Weerbaarheid. Binnenkort zal ook het Cultureel Centrum uit Drachten te zien zijn. Bij de officiële opening is het nog niet geheel gereed, maar het zal later door de burgemeester van Drachten in Friese sfeer over gedragen worden. Op 18 april zal de industrie vestiging in Madurodam een nieuwe Impuls krijgen als het model van de hoofdzetel van Johnson Europlant uit Mijdrecht geopend zal worden. Ook de De miniatuurstad Madurodam gaat weer aan een nieuw en even aantrekkelijk seizoen beginnen. De „stad" heeft weer enkele aanwinsten binnen haar grenzen gekregen. nieuwste kantoorgebouwen van de Coöperatieve Condensfabriek „Friesland" hebben een plaatsje ge vonden in Madurodam. Het spoorwegemplacement is aanzienlijk vergroot; de autoweg zal worden bereden door de nieuwste modellen auto's en de Euromast is met enkele meters verhoogd, zodat de toren weer een actuele weergave is van zijn grote broer in Rotter- Ten toonstellingen In het expositiepaviljoen van Madurodam zullen ook dit jaar weer diverse tentoonstellingen ge houden worden. Op 9 april zal de tentoonstelling onder de titel „Natuur in Nood" gehouden worden onder auspiciën van het Haagse Comité van het Wereldnatuurfonds. Prins Bernhard zal op 20 mei een expositie openen van moderne Afrikaanse sculp turen en ebbehouten werken van de Makondestam in Tanzania. In de tweede week van juli zal de luchtvaartmaatschappij Air India een collectie van volkskunst uit India exposeren. De meeste van deze kunstvoorwerpen zullen dan voor het eerst in ons land te zien zijn De leeftijdsgrenzen in verband met de toegangs prijzen worden dit seizoen verlaagd: het kindertarief geldt dit seizoen voor kinderen tot twaalf jaar. Voorheen konden kinderen tot vijftien jaar voor een gulden de ministad bezoeken. Voor de volwassenen blijft de toegangsprijs dezelfde als in het vorige seizoen. WASHINGTON (AFP) Ondanks de irmerende berichten over kanker en i prijsstijgingen is in 1969 over de ge le wereld het recordaantal van 3.064 joen sigaretten gerookt, dat is drie ocent meer dan in 1968, zo heeft het merikaanse ministerie van Landbouw kendgemaakt. In een rapport over de nerikaanse tabakuitvoer zegt het de- rtement, dat afgezien van de Ameri- len de grootste sigarettenrokers van niet-communistische wereld de Ja- ïners zijn (198 miljard), gevolgd door Britten (120 miljard) en de Westduit- s (114 miljard). (ADVERTENTIE) Opstoppingen duren voort (Van o >rrespondent Lucas Kleijn) De Franse politie maakte gisteren gebruik van traangas tegen de protesterende kleine zelfstandigen, die het verkeer blokkeerden. PARIJS De kleine handelaren en .vinkeliers onder leiding van hun dyna- mieke aanvoerder Nicoud hebben gezorgd ir aflossing van de wacht. Vrijdag wa- i het de vrachtrijders die de wegen blokkeerden, gisteren reden de kleine handelaren en winkeliers met een slak kengang over de autoroutes naar het noorden, zuiden en westen of zetten hun wagens dwars over de weg. Zij speelden verstoppertje met de politie, want was de ene opstopping afgelopen, dan begon 1 hetzelfde een paar kilometer verder. Ni- TWEEDE KLASSE 595ste STAATSLOTERIJ 24 MAART 1970 15,— zijn gevallen 50,zijn gevallen 50,zijn gevallen 100,zijn gevallen 100,— zijn gevallen 200,zijn gevallen 400,zijn gevallen eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: eindigende op: op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers op nummers f 1.000,zijn gevallen op nummers EEN PRIJS VAN: f 2.000,is gevallen op het nummer f 2.000,is gevallen op het nummer f 2.000,is gevallen op het nummer f 2.000,is gevallen op het nummer f 2.000,is gevallen op het nummer DE PRIJS VAN: f 5.000,is gevallen op het nummer: f 50.000,Is gevallen op het nummer: DE EXTRA PRIJS VAN: f 100.000,is gevallen in de serie K op het EN DE TROOSTPRIJS VAN f 2.000,— op van elk van de andere series Let wel: pp dit nummer zijn twee prijzen gevallen. 021437 098728 056656 005233 018721 032294 032294 PEKING (A.F.P. - A.P.). Prins Norodom Sihanoek, het afgezette Cam bodjaanse staatshoofd, heeft in Peking de vorming van een regering in balling schap, een raadgevende vergadering en een nationaal bevrijdingsleger aange kondigd. HU maakte bekend de huidige regering van generaal Lon Nol, de natio nale vergadering onder Tsjeng Heng en de koninklUke raad van Ong Sim te ontbinden wegens „hoogverraad". Siha noek riep zün landgenoten op in verzet te komen. Er zal een nationaal bevrijdingsleger worden gevormd voor de „bevrijding van het land van de reactionaire impe rialistische regering en voor de strijd tegen de imperialistische Amerikanen, hun meesters", aldus Siihanoek. In Pnom Penlh, de hoofdstad van Cambodja, heeft een dagblad de regering evenwel ver- I zocht de republiek uit te roepen en een eind te maken aan twintig eeuwen van j monarchistische dictatuur. De regering j heeft al bevolen alle portretten en borst beelden van de 67-jarige koningin- i moeder Kossomak, die sinds de dood van koning Soeramarit in 1960, teruggetrok- ken leeft, weg te halen. iade de- De Cambodjaanse amba: Chinese hoofdstad heeft gebroken met prins Norodom Sihanoek. De ambassade heeft bekendgemaakt dat de Noord Viet namese eerste minister, Pham Van Dong, die sinds zaterdag in Peking vertoeft, een onderhoud met Sihanoek heeft ge had. N oord- V ietn am wil Sihanoek Verachtig steunen in de strijd om de staatsgreep ongedaan te maken tegen het Amerikaanse imperialisme en zijn handlangers". Vice-president Ky van Zuid-Vietnam heeft het nieuwe bewind in Cambodja evenwel alle steun toege zegd. coud heeft zijn actie „1 april" genoemd. Nicoud begon zijn actie op 9 maart jL, toen hij en zijn aanhangers een monster betoging hielden in het Pare des Princes in Parijs. Een delegatie ging naar eerste minister Chaban Delmas maar werd niet ontvangen. Onverrichterzake keerde de delegatie naar het Pare des Princes te rug, waarop Nicoud uitriep: „De straat op!". Maar hij zag bijtijds het gevaar I van zulk een demonstratie in, want buiten het stadion wachtte de politie gewapend met traangasbommen, helmen, schilden I en gummistokken. Het parool werd ge wijzigd in: „langzaam naar huis rijden", wat gebeurde. In Parijs viel die avond van de 9de maart niet meer te rijden. Daarna volgden vrijdag en zaterdag jl. de verkeersopstoppingen van de vrachtrijders, die in zoverre hun zin kre- i gen dat het regeringsverbod om het af- gelopen weekend te rijden werd ingetrok- ken. Nicoud redeneerde: de vrachtrij ders hun zin, dan ook wij onze zin. Het gevolg was dat gistermorgen geen en kele automobilist Parijs kon verlaten of binnenkomen. Tegen zeven uur waren de voornaamste verkeersbelemmeringen door Nicoud opgeheven. Er waren eT toen nog maar twee: op de autoroute naar het noorden, richting provincie-Pa rijs en in het departement van de Isère. Het is nog niet zeker wat Nicoud in de komende dagen zal doen. Hij eist parti- ëculiere audiënties met de president van de republiek Pompidou of met eerste minister Chaban Delmas. Maar beiden zij voor een week met paasvakantie. Een woordvoerder van de regering verklaarde per radio dat de regering over afdoende en snelle maatregelen beschikt om aan verkeersopstoppingen 'n einde te maken. Voorbeelden daarvan zag men gistern, toen van ong. 50 han delaren het rijbewijs werd ingetrokken Andere betogers werden gearresteerd en naar de gevangenis overgebracht. Zal dat helpen, of wordt het nieuwe olie op het vuur? Op de vliegvelden Orly en Le Bourget heerste ook gisteren nog de grootst mo gelijke verwarring. Le Bourget werd o- verstroomd door vliegtuigen uit Londen, waar de benzinestations op het vliegveld in staking zijn. En op Orly passen de ambtenaren van de verkeerstoren nog altijd een langzaam-aan-actie-toe Dank zij de brandweer kwam na lang en angstig wachten een einde aan de wankele en gevaarlijke positie van twee Rotterdamse glazenwassers. Het gevelschuitje bleef tot hun geluk nog gedeeltelijk hangen. Benoemingen en ontslagen bisdom R'dan ROTTERDAM (KNP) De apostolisch administrator van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft op diens verzoek eervol ontslag verleend uit de ambtsbediening in het bisdom Rotterdam, aan kapelaan A. J. C. v. d. Beek van de H. Joseph- parochie in Den Haag. Vervolgens werden de paters F. J. M. Hulstkamp en J. R. v. d. Ven benoemd tot kapelaan van de St. Jorisparochie te Ridderkerk. In overleg met de provinciaal der do minicanen is pater L. J. M. Beekman OP benoemd tot kapelaan in de parochie van O.L. Vrouw van de Rozenkrans en H Albetrtus te Rotterdam. Voor enkele centen mé4r per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, DeKuyper Vieux, met de originele uit Frank rijk geïmporteerde brandy. KLM lijnennet wordt deze .zomer uitgebreid SCHIPHOL (ANP) Hel KLM-route- net wordt met ingang van de nieuwe zo merdienstregeling per 1 april aanstaande met een aantal nieuwe lijnen uitgebreid. De belangrijkste daarvan is de dagelijkse non-stopdienst AmsterdamChicago. An dere nieuwe bestemmingen zijn Casa blanca in Marokko, het Caribische ei land Barbados en zodra de goedkeu ring van de betrokken regering wordt verkregen Djeddah in Saudi-Arabië. Naar andere plaatsen wordt de ver voerscapaciteit belangrijk uitgebreid: AmsterdamSydney wordt gebracht op tweemaal per week in plaats van een maal, terwijl Houston en Curasao ieder vijfmaal in plaats van viermaal per week met Amsterdam worden verbonden. In het transatlantische verkeer gaat de KLM in 't hoogseizoen 36 maal per week van Schiphol naar New York vliegen en dertien maal per week naar Montreal. De tot vijf vluchten per week verhoogde dienst op Houston maakt een tussenlan ding te Montreal. Catania op Sicilië, Constanta In Roe menië, Pul a in Joego-Slavië en de Finse hoofdstad Helsinki zijn nieuwe bestem mingen waarop de KLM vakantievlueh- ten gaat uitvoeren.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9