CAMBODJA BALANCEERT TUSSEN OOST EN WEST antenne Volkspartij verliest meer dan verkiezingen Weinig kijkers voor „Zoon des mensen Eenakter van Owen WEER in Wapenevenwicht Midden-Oosten moet gehandhaafd blijven Baby geboren met twee hoofden Norodom hoort het gras eerder groeien Aardbeving in India Piratenzender plotseling van Nederland naar Britse overkant PAGINA 2 DE LEEDSE COURANT MAANDAG 23 MAART 1970 VOLLEDIGE OMWENTELING IN OOSTENRIJK (Van o correspondent Wolfgang Oberleitner) WENEN De onlangs gehouden algemene verkie zingen in Oostenrijk zijn uitgemond in een duidelijke en door niemand verwachte izege voor de socialisti sche partij. Voor partijleider dr. Bruno Kreisky moet dit wel een bijzondere voldoening zijn geweest, want hij was de grote veldheer van de verkiezingsveld slag. Hem werd. als overwinnaar van de verkiezin gen, opgedragen een nieuwe regering te vormen. Ongeveer 91 procent van de kiesgerechtigde Oosten rijkers kwamen ter stembus. De socialisten 'verwier ven 2,2 miljoen (vorige keer 1,9 miljoen) stemmen ofwel 48 pet. De Volkspartij behaalden twee miljoen stemmen (vorige keer 2,2 miljoen) ofwel 44,7 pet; de liberalen hielden zich staande me 247.000 stem men of 5,5 pet. De rest. onder wie de communisten, kwamen er niet aan te pas. Kreisky heeft zich nog in de nacht van het stem men tellen uitgesproken voor de grote coalitie; dat wil zeggen socialisten en Volkspartij, zij het dan in minder starre vorm als voordien het geval is ge weest. Alleen in kwesties van buitenlandse, finan ciële en defensiepolitiek moet een duidelijke overeen stemming bestaan; voor de meer gedetailleerde za ken zouden de regeringspartners de vrije hand moe ten hebben. De verkiezingsnederlaag van de Volkspartij is vrij hard aangekomen en het is wel zeker dat een ingrij pende reorganisatie doorgevoerd zal worden. Het is niet alleen zo, dat de Volkspartij de monopolieposi tie, die zij vier jaar lang gehad heeft, kwijt is ge raakt, zij is nu ook, vergeleken bij de socialistische partij, op het tweede plan terecht komen. Dat be tekent dat het gehele benoemingsbeleid, dat zo vast in handen van de katholieke gemeenschap was, op losse schroeven is komen te staan. Dit strekt zich uit van ministers en hoge ambtenaren tot in het bankwezen toe. Klaus exit De nederlaag heeft een persoonlijk aspect gekregen voor Volkspartijleider Klaus. Parlementsvoorzitter Maleta. overtuigd van samenwerking met de socialis ten is, nu hij zijn functie moet opgeven,bereid om de reorganisatie van de Volkspartij ter hand te nemen en heeft de partijleiding overgenomen. Theoretisch kan de Volkspartij natuurlijk aan de kant gaan staan en op die manier Kreisky dwingen een min derheidsregering te vormen, maar in deze mogelijk heid gelooft geen mens; er zijn namelijk te veel Volkspartijleiders die. in samenwerking met de so cialisten, genoegen willen nemen met het spelen van de tweede viool. De liberalen zijn er wel ietwat beschadigd van af gekomen, maar hebben zich, zoals gezegd, redelijk staande kunnen houden. Als partijleider Peter zich niet zo afkering had uitgelaten tegen de socialisten, dan zou een coalitie naar Duits voorbeeld niet eens tot de onmogelijkheden behoord hebben. Gezien het feit dat een wijziging van het kiesrecht voor de deur staat, zou uit deze samenwerking een resultaat uit de bus kunnen komen die voor de Volkspartij alles behalve gunstig zou uitpakken. Lang leven? Het valt te verwachten dat Kreisky bij de samen stelling van zijn regering een grote nadruk zal leggen op de zuidelijke en westelijke districten, waar de so cialistische partij de meeste aanhang gevonden heeft. Kreisky's voorganger, Pittermann zal er in ieder ge val niet bij zijn. Ingevolge een partijbesluit moet hij, aangezien hij 65 jaar is geweest, zijn parlementslid maatschap neerleggen. Hoe het ook zijn moge: Oostenrijk gaat een moei lijke periode tegemoet. Het is namelijk nog niet goed te zien hoe twee zo tegengestelde partijen tot een eendrachtige samenwerking moeten komen. Men is er dan ook van overtuigd dat de nieuwe grote coali tie het beslist geen vier jaar uit zal kunnen houden. Wolfgang Oberleitner Blijkens een door „Video" gehouden onderzoek heeft de door het IKOR donderdag uitgezonden film „Zoon des mensen" in Nederland lang niet zoveel beroering gewekt als destijds in Enge land. Van de geënquêteerden bleek 25 procent van tevoren kennis genomen te hebben van de publikaties over deze film over Christus. Voor een groot aan tal was dat al voldoende aanleiding om niet te kijken. De uitzending haalde trouwens ook maar een kijkdichtheid van 8 procent. Van de ondervraagde kijkers bleek 75 procent niet geschokt te zijn door de inhoud van de film en deze visie op het leven van Christus ook niet godslasterlijk te vinden. Een minderheid voelde zich wel geschokt en slechts een enkeling had de film erva ren als godslasterlijk. Geraldine Moffit en Ray Smith spelen de beide rollen in de eenakter „Stella", die de auteur Alan Owen schreef in de reeks „Half Hour Story", waarvan de VARA regelmatig afleveringen uit of geen WEER DE BILT Na het voorbij trekken van een front in de vroege uren van zondag, werd het weer bepaald door een rug van hoge druk. Bij weinig wind en vrijwel geen bewolking daalden de temperaturen in de afgelopen nacht in het noordelijk deel van het land tot onder het vriespunt. In een strook van Utrecht tot Groningen werden op waar- dS Noordelijke MEDE: wind nemingshoogte minima van min drie graden gemeten. In De Bilt en op het vliegveld Twente was aan de grond de laagste waarde min vijf. Door de sterke afkoeling ont stond in het noorden op uit gebreide schaal mist. Een in be tekenis afnemende depressie, die zich vanochtend bij de ingang van het Kanaal bevond, trok in ooste lijke richting. Héfbij het lage drukgebied behorende koufront veroorzaakte in Zuid-Engeland en. Noord-Frankrijk plaatselijk buiige neerslag. Morgen wordt boven Duitsland de laagste druk ver wacht, terwijl een rug van hoge druk dan bij de Britse eilanden zal liggen. Dit betekent noordelijke winden met plaatselijk enkele laag water: 12.07. Weersvooruitzichten voor woens dag: aantal uren zon: twee tot zeven; min. temp.: nul tot vier graden onder normaal; max. temp.: nul tot vier graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens twaalf uur: negentig pro cent: kans op een geheel droog et maal: zestig procent. Weer in Nederland Eelde Den Helder .Luchth. R'dam Weer in Europa Berlijn Bordeauj Brussel Helsinki Jnnsbruck Kopenhagen Lissabon Stockholm Nixon waarschuwt Russen: Waarborg voor veiligheid van Israël WASHINGTON (AFP-DPA-Reuter) President Nixon heeft de Sovjet-Unie nadrukkelijk gewaarschuwd het militair evenwicht in het Midden-Oosten niet door wapenleveranties aan Egypte te verstoren. De Verenigde Staten zouden anders stappen moeten ondernemen om de veiligheid van Israël te waarborgen. De Amerikaanse president, die onver wacht de pers op het Witte huis had bijeengeroepen, wekte evenwel de in druk, dat Washington op het ogenblik het Israëlische verzoek om levering van gevechtsvliegtuigen niet geheel en al zal inwilligen. Het besluit hierover zal binnenkort bekend worden gemaakt. Nixon noemde de berichten, dat Rus sische SAM-3 geleide luchtafweerraket- ten aan Egypte zijn geleverd, „veront rustend". Het nieuws daarover was ech ter pas in Washington ontvangen, nadat de beslissing over het Israëlische ver zoek al was genomen, zei Nixon. Hij voegde hieraan toe, dat het besluit van voorlopige aard is en dat de politiek van de Verenigde Staten gebaseerd is op het respecteren van het wapenevenwicht in het Midden-Oosten. Mocht dit evenwicht verstoord worden dan zal de Amerikaanse regering deze politiek herzien en even tueel overgaan tot het leveren van extra militair materieel aan Israël, teneinde het evenwicht te herstellen. Het Franse persbureau AFP heeft in goedingelichte kringen in de hoofdstad van Ivoorkust, Abidjan, vernomen, dat het bericht van het Egyptische blad Al Achram over een vernietigend Israëlisch booreiland niet met de werkelijkheid strookt. Er is inderdaad op het boor eiland Cunting sabotage gepleegd en er zijn ook springstoffen aan boord ont dekt. De veroorzaakte schade was zo gering, dat het booreiland zijn reis naar de haven van Massouah (Ethiopië) heeft kunnen vervolgen. AMMAN (AFP) In de Jordaanse hoofdstad Amman is een kind geboren met twee hoofden, drie handen en drie voeten. In het centrale ziekenhuis van Amman neemt men aan dat het hier gaat om t\yee personen. Er zijn dan ook twee geboorte-aktes opgemaakt. Priesterstudent in beklag over optreden politie AMSTERDAM (A.N.P.) De 17- jarige Amsterdamse priesterstudent Jan Bresser heeft zich telegrafisch bij de officier van justitie in Amsterdam be klaagd over: openbare geweldpleging en mishandeling met onmiskenbare opzet tot verminking op het Weteringplantsoen gevolgd door onrechtmatige opsluiting in het hoofdbureau van politie. Bij de bewijsvoering zullen televisieopnamen en getuigenverklaringen ter beschikking van de rechter worden gesteld", aldus het telegram. De student was een der vijf jongelui die zaterdagmiddag werden ge arresteerd tijdens een kleine demonstra tie van de „Black Pantherbeweging" en e enactie van de Oranje Vrijstaat. Zuidvietnamese regering slechts wil den praten over vergoeding voor de aan hun ambassades aangebrachte schade en niet over het vertrek. AHMEDABAD (Reuter) Aan de westkust van India heeft zich maandag ren aardbeving voorgedaan waardoor in de stad Broach minstens veertien mensen zijn omgekomen en 69 gewond. Ongeveer honderd huizen zijn beschadigd. VEEMARKT ROTTERDAM ROTTERDAM Aanvoer totaal 1767. Slacht runderen 1281, varkens 486. Prijzen: Slachtrunderen (ct. per kg) extra- kal. 540—565. Ie kwal. 455—505. 2e kwal. 40>- 430. 3e kwal. 375-395; stieren (ct. per kg alle kwal.) 445—505; worstkoeien (ct. per kg) 360— 380 slachtzeugen (ct. per kg) 225—237. varkens 1 tarktoverzlcht (resp. aanvoer, handel, prij zen: slachtrunderen Iets korter - kalm prijs houdend; varkens groter - aanvankelijk wU- HE afloop traag - lager, enkele prima's boven notering. DEN 1IAAG (ANP) In de vijftien jaar dat Cambodja onafhankelijk is, heeft het land in de persoon van het staatshoofd prins Norodom Sihanoek voortdurend getracht die onafhanke lijkheid in het woelige Zuidoost-Azië te bewaren door op het slappe koord van de neutraliteit tussen het oosten en het westen te balanceren. De prins schijnt dat evenwicht nu te hebben verloren door de staatsgreep van de generaals, die zeggen het land neu traal te zullen houden, maar die volgens waarnemers rechts zouden zijn ingesteld. De jongste crisis, die geruime tijd dreigde, kwam op 8 maart tot een eerste uitbarsting toen in de provincie Svay Rieng 1.500 Cambodjanen de monstreerden tegen de daar aanwezi ge kampen van de Zuidvietnamese Vietkongstrijdkrachten. De Vietkong opende het vuur op de betogers en de Cambodjaanse strijdkrachten schoten terug. Er vielen slachtoffers, hoeveel is niet bekend. Drie dagen later bestormden en plun derden demonstranten in de Cambod jaanse hoofdstad Phnom Penh de Noordvietnamese ambassade en de vertegenwoordiging van de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Viet- nam (waarvan de Vietkong de strijd krachten vormde). Prins Norodom Sihanoek. die in Frankrijk was voor een medische behandeling, telegrafeer de diezelfde dag zijn moeder, de ko ningin, om haar mee te delen dat hij zo spoedig mogelijk via Moskou en Pe king naar Phnom Penh terug zou ke ren. Op 12 mrt protesteerden Noord- Vietnam en de Vietkong tegen de de monstraties en op 13 maart eiste de regering van generaal Lon Nol in Phnom Penh het vertrek van Noord vietnamese en vietkongtroepen vóór zondag 15 maart, die in Cambodja kampementen hadden opgeslagen. De troepen vertrokken niet en bij bespre kingen tussen de drie partijen in de Cambodjaanse hoofdstad bleek dat de Noordvietnamezen en de voorlopige HO TSJI MINHWEG In feite worstelt Cambodja al jaren met het probleem van de Noordviet namese en Vietkongaanwezigheid op zijn grondgebied met als gevolg daar van Amerikaanse artillerie- en lucht aanvallen. Evenals door Laos, loopt door Cambodja een deel van de Ho- Tsji-Minhroute, langs welke de aan voer van personeel en materiaal van Noord- naar Zuid-Vietnam voor de oorlog geschiedt. De route en de kampementen van waaruit bliksemaanvallen in Zuid- Vietnam werden ondernomen, zijn herhaaldelijk door de Amerikanen be stookt en in 1965 kregen de Amerika nen zelfs officieel bcvoeKdheid van hun opperbevel hun tegenstanders zo nodig tot op Cambodjaans gebied te achtervolgen. Allemaal punten dus die een bedreiging vormden voor de Cam bodjaanse neutraliteit, die prins Noro dom niet alleen ten opzichte van de Verenigde Staten (met verbreking van de betrekkingen) maar ook tegenover China, de grote steun van Noord- Vietnam en de Vietkong, wilde hand- ONAFHANKELIJKHEID Na de Japanse overgave proclameer de de toenmalige koning Norodom Si hanoek de onafhankelijkheid (1945). De Fransen, die 't in Vietnam al zeer moeilijk hadden met Ho Tsii Minh, verleenden de Cambodjanen in 1946 zelfbestuur en in 1949 werd het land een geassocieerde staat binnen de Franse Unie. Na de val van Dien Bien Phoe stortte de Unie ineen en de Geneefse conferentie van 1954 bepaal de, dat, behalve dat Vietnam (tijdelijk) werd verdeeld, onder meer Cambodja een neutraal land zou zijn. In 1955 verkreeg Cambodja zijn onaf hankelijkheid en deed koning Noro- Sihanoek afstand van de troon om zich in de politiek te gaan begeven. Hij richtte de „Sangkoem" op of „So cialistische volksgemeenschap", die open stond voor alle politieke partijen. Slechts de kleine communistische par tij sloot zich niet aan. De prins wist steeds zo te manoeuvreren dat hij de grootste groep politici achter zich hield. Men zegt wel van hem dat hij „het gras eerdei' hoorde groeien dan anderen". BREUK MET VS Cambodja ontving eens economische en militaire hulp van de Verenigde Staten maar maakte daar in 1963 een einde aan op beschuldiging van Ame rikaanse inmenging in de binnenland se aangelegenheden. In 1965 verbrak prins Sihanoek de diplomatieke be trekkingen met de VS in verband met Amerikaanse grensoverschrijdingen, maar hervatte de betrekkingen 'n jaar hervatte de betrekkingen een jaar la- later weer op lager niveau. In juli 1969 van datzelfde jaar vestig den Noord-Vietnam en Cambodja am bassades in eikaars hoofdsteden en kreeg het Zuidvietnamese bevrijdings front een diplomatieke vertegenwoor diging in Phnom Penh. Onder druk van betogingen richtte het staatshoofd zich echter in september voor het eerst tegen China met de woorden: „Onze vrienden eji Chinese broeders, uw inmenging in onze zaken neemt thans een grote vorm aan. Dat zullen wij niet dulden". Verscheidene linkse afgevaardigden werden uit het parle ment gestoten. Een jaar later, in oktober 1968, ont hulde de staatssecretaris voor nationa le veiligheid in een rapport dat er ..ge wapende Vietnamezen in Cambodia" zijn en in maart van liet daaropvol gende jaar liet het staatshoofd tijdens een persconferentie aan de hand van een kaart zien waar Nood-Vietname- zen en Vietkongeenheden zich ophiel den in het noordoosten van Cambodja „Dit is zowel op korte als op lange ter mijn 'n groot gevaar", zei hij. In april 1969 hervatte Cambodja ed betrekkin gen met de Verenigde Staten en in au gustus werd generaal Lon Nol met grote meerderheid aangewezen om 'n regering te vormen. Tijdens zijn jong ste verblijf tenslotte de afgelopen we ken, zei de prins in een vraaggesprek voor de televisie in Paris naar Mos kou en Parijs te zullen gaan, om de Russische en Chinese leiders te vra gen „ons met rust te lagen". Hij zag dat als enige mogelijkheid om een breuk tussen hem en uiterst rechts te voorkomen. Bij diezelfde gelegenheid, noemde hij een staatsgreep mogelijk. Hij had inderdaad het gras eerder ho nen groeien. NEDERLAND I NOS •18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal VARA 19.04 uur: De lichkrant 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Achter het nieuwt •20.45 uur: Sherlock Holmes 21.35 uur: Stella, t.v.-spel •22.00 uur: Berlijn nu NEDERLAND I NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal AVRO: 19.04 uur: Tobben voor Tokic 19.30 uur: Peyton Place 20.00 uur: Journaal •20.20 uur: De overlevenden Journaal TELEAC 22.45 uur: Burgerschapsvorming NEDERLAND II NOS •18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Scala NCRV 19.30 uur: Scheepsjongens van Bontekoe 22.00 uur: Televizier 22.50 uur: Journaal TELEAC: 22.55 uur: Ruimtelijke ordening NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Dombey en zoon 20.45 uur: Tweekamp •21.10 uur: Gevraagd gemeentesecretaris 22.10 uur: Hier en nu 22.35 uur: Evangelie 22.40 uur: Journaal 19.04 uur: Scala KRO: 19.30 uur: Verslag op dinsdag 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Student '70 21.10 uur: De wrekers 22.00 uur: Cabaretaria 22.45 Journaal 22.50 uur: IJshockey zendt. Het is de wat trieste geschiede nis van twee gelieven. De man be wijst de vrouw Stella, dat zij niet bui ten hem kan, maar Stella overtuigt hem er tenslotte van dat het gebrek aan geestelijk contact hun verhouding zin loos maakt. Stella verbreekt dan ook de relatie, de man teleurgesteld in zijn eigenwaarde maar uiteindelijk ook Clivia, operette overtuigd van haar gelijk, achterlatend. VARA Nederland I 21.35 uur HILVERSUM I 18.11 Radiojournaal. solisten. 19.30 RVU: 19.35 Over wiskundig onder- nek. voortgebracht door toepassing door Dr. Gemeentesecretaris Vanavond zendt de NCRV een afleve ring uit van het maandelijkse program ma „Gevraagd". In deze voorlaatste uitzending komen drie jonge gemeente secretarissen voor de t.v.-camera's. Zij spreken met een jury, bestaande uit Godfried Bomans, mr. H. A. M. T. Kolfschoten (oud-burgemeester van Den Haag) en mr. J. N. Scholten (burge meester van Andel en Giessen), over het besturen van stad en dorp. NCRV Nederland II, 21.10 uur Dat het een avond van songs zou wor den nog vóór het grote Amsterdamse festijn moest beginnen, begrepen we al toen we Frans Halsema aangekon digd zagen. Zijn amusementsprogram ma begon met een erg pessimistisch liedje over die akelige wereld van ons en na de strubbelingen van het „telegram-opgeven" brachten Los Payos er meteen wat kleur en leven in. Als er om een paar uitblinkers ge vraagd wordt dan waren dat ongetwij feld de Grangers met hun fabelachtige marionettenspel en het optreden van Nina die, nu zonder haar Frederik zijn de, maar genoegen moest nemen met Frans, die in ieder geval stem heeft zodat het goed overkwam en ook nog melodieus klonk. Met een dolle Mina te trouwen is niet aan te raden aldus Sylvia de Leur wat de Dansers van Morgen ons ook nog eens duidelijk voor ogen stelden en de zingende Shuffles deden het ook. Jammer dat „Die heerlijke beste Dolf" van de showman zelf niet meteen kon aansluiten bij het RAI-festijn want dit liedje vonden we een heel slot. Op II had de komiek André van Duyn met onder andere leuke beeldmontages de beurt met een aantal binnen- buitenlandse artiesten waarin de songs wat minder druk gezaaid niet ontbrak aan grappige sketches uit de oude doos waarin de gooi- en smijt- film bewaard worden. Het geluidskol- dertje met de enige mime van André spel. hoorspel. Bond 22.55 Stereo: Jaz rtij Radikalen. 18.30 Nleui 18.41 Actualiteiten. 19.00 Literama: rat kroniek over voeken, schrijvers en tone 19.15 Muziek en dienst: infoi Concertgebouworkest voordrachtkunstenaarsklassieke muziek i Passagieren op de Expo: een program met nieuwtjes en wetenswaardigheder de Wereldtentoonstelling in Osaka wisseld met japanse grammofoonplaten i Is God wel zo? overdenking. jws. 22.40 Voorrang: een artistiek rsporgramma. 23.30 Stereo: Blaaskwi lerne muziek. 23.55-24.00 Nieuws. Taalwenken. 18.55 Licl weerbericht en actualiteiten. 19 zo. 19.45 Missieklankbeeld. 20.1 niek. 22.00 Nieuws, berichten Lichte gramn (8.30-8.33 De 3.50 Morgenwijding. NOS9.00 •breide reportage of herh. NOS-pro- ima. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muziek uit Middeleeuwen en Renaissance (opn). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeids- (gr). (11.00-11.02 Nieuws). 11.30 (11.55, Beursberichte™"1* V °r VPOW* België: muziek en nieuws van .00 Stereo: Klein chan- .40 Jazz uit het historisch archief. AVRO: 15.10 Nederlandse Componistenpor- orgel: klassieke gewijde muziek. 16.45 Land der Muzen: kunstkroniek. 17.15 Stereo: Spectrum: oude en moderne jazz. 17.55 Mededelingen. Gewijde muziek (gr). 8.30 1.00 Nieuws. 11.03 Ferdinand Huijck, serie 11.85 12.05 Van twaalf tot twee, gevarieerd programma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land en. tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten 13.00-13.05 Raden maar....). 14.00 ConcllUe- postbus. 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzicato: muzikaal middag-magazine. (16.00 Nieuws). heidsvoorlichting; Vraaggesprek 'olksontwikkelini 5 HILVERSUM I rieerde visite. (U.l Nieuws). 13.00 Nieuws. 13.03 Ekspres; BELGIE 324m (Nederlands) •Cpu"nJ 3e Eddi 15.03 Kamermuziek. Beursberichten. 16.15 Programmi 16.00 Nieuws. (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN Radio Nordsee International heeft vanmorgen via haar zender het gehele boordpersoneel op geroepen. zich met spoed gereed te maken voor een reis naar Engeland. De radiopiraat, die tot nu toe voor de Scheveningse kust uilzendingen ver zorgde, heeft besloten voor de Engelse kust voor anker te gaan. Men gaat de voormalige plaats van Radio London innemen. Het bevoorradingsschip, de MEBO II, dat in de Scheveningse haven ligt, heeft de piraat naar zijn nieuwe lig plaats geëscorteerd. Het vertrek van de piratenzender naar Engeland heeft de Nederlandse agent overigens wel verrast. Vorige week vrijdag maakte men namelijk bekend, dat Radio Nord see International naar het Belgische Oostende zou afzakken, omdat vandaar uit de ontvangst in vele landen beter zou zijn. Eerst vanmorgen werd hij op de hoogte gesteld. Naar verluidt zou Scheveningen wel de thuishaven van het bevoorradingsschip blijven. en zijn persiflage op de „Waterman" moesten de show redden en deden dit ook glansrijk. En dan: acht miljoen ogen gevestigd op het RAI-toneel met een bewegend nogal onrustig decor. De gebruikelijke ritus van het aankondigen deze maal onderbroken door filmflitsen met de rustig uitleggende stem van Pim Ja cobs erbvj- Een zaal in verwachting en zoveel kijkers thuis, allemaal ge spannen om te zien en te horen of het nu werkelijk gebeurd zal zijn met deze glamour-manifestatie waaraan zoveel publiciteit is voorafgegaan. Toonbeeld van de middelmatigheid en soms nog minder dan dat. Vooral de jonge mannen waren aan de zwakke kant; de Belg Jean Vallée, een repro ductie van Aznavour, Guy Bonnet, zachtaardig en mat in zijn ode aan de geliefde Marie Blanche om van de Luxemburgse Nederlander maar niet te spreken. Dat deed het scorebord wel met een pijnlijke nauwgezetheid. Bij de meisjes ging het wat beter: onze „Hearts of Soul", hadden zij werkelijk de harten van alle luisterenden? Eva Srsen, de Joego-Slavische, met haar magere maar melodieuze stem en een voudige verschijning viel wel in de smaak getuige het applaus en Mary Hopkin (de ontdekking van Paul Mc Cartney) klopte wel stevig aan maai de verwachtingen omtrent haar presta ties waren ons inziens toch iets te hoog gespannen geweest. Maar de jeugd moest het winnen en „eind goed al goed". Dat ging nu eens niet op want ook Ierse schoolmeisje Dana als zes gezongen had. zou zü alle jury's achter zich gekregen hebben. Zó gra cieus. zó eenvoudig kinderlijk blij over „All kinds of everything" kan niemand zingen. Is Alice in Wonderland ooit als t.v.-spel gegaan? Zo niet dan heb ben we haar zaterdagavond gezien en gehoord. Ontnuchterend daarop de za kelijke Willy Dobben met de uitslagen en opnieuw hartverwarmend het ap plaus en de enorme belangstelling rond dit jonge meisje dat dit kennelijk niet verwacht had. Dit alles overkoepeld door een feilloze regie van Theo Orde- Na alle opwinding om het songfestival een rustige zondagavond ingezet met een requiem voor Ed Hoornik enige tijd na diens uitvaart. De dichter zelf ver zorgde het grootste deel van zijn ne crologie en van de andere gedachtenis sprekers had Mulisch het meest te zeg gen dat werkelijk zinvol was. Dezelfde VARA bracht na de Ombuds man een film uit van Edgar Wallao waarin het thema van de dood nog even werd aangehouden want er den nogal wat lieden naar de ander) wereld gestuurd door een oplichters bende Calderwood genaamd, of liever gezegd de heren brachten elkaar ter wille van de diamanten om zeep. En het jonge paar dat je vertrouwd ha< als je beurs bleek ook niet zuiv) de graat. In Panoramiek van het NOS-program ma werd de tweede reportage van van Langeraad over de Tibetaansf vluchtelingen in India gedraaid vele wazige beelden blijkbaar vanv de hitte en de stof die deze stum pers voortdurend omgeeft. Maar d<| kijker weet in ieder geval dat ei zijn bijdrage voor de ontwikkelingshulp iets gedaan wordt. Video stond ook helemaal aan on«' kant met enkele record-onderzoeken waardoor we de gelegenheid kreger nog een stukje Gala du Disque te ge nieten en de voornaamste goals van de voornaamste voetbalwedstrijden r eens te beleven. Ijverige enquête hebben bovendien uitgedokterd dat 7l a 80 procent van ons het voetbal bóve» de Statenverkiezingen verkoos wat nlej mand zal verwonderen toen hij later de voorspellingen van de politlekf redacteuren over de uitspraken de fractievoorzitters te horen kreeg. Dl| mensen van de pers hebben maar een goede kijk op. De impressie var het songfestival draaide hebben w omdat men zelfs 5 kan krijgen. de repetities n wat er omhet in het beste te 5

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2