soms kijkt een vrouw naar andere leidse mannen... het spijt ons. ,De Jantjes" in Circustheater Opbrengst Kon. Shell steeg met 4,5 procent Golden Earring in VS wereldsensatie Nieuw hotel op Corsica opgeblazen Iemand is nog niet gek omdat hij anders is Rotterdamse veemarkt gaat dicht in 1974 Sterke positie gehandhaafd VRIJDAG 20 MAART 1970 DB LETDSE COURANT PAGINA 9 Enthousiasme bij terugkeer op Schiphol (Van verslaggevers) SCHIPHOL. Na een monstertournee langs alle undergroundtempels tussen de oost- en westkunst van Amerika, is de Haagse „heavy sound"-popgroep The Golden Earring via Schiphol in het vaderland teruggekeerd. In hun morsig kielzog voerden ze de zwart- gebaarde Zachary Glickman mee. die hun Amerikaanse reis had voorbereid. „De opwinding, die deze groep in de States heeft veroorzaakt, is ongelooflijk", riep hij al bij de deur, „dit is nog nooit vertoond. Als deze jongens in augustus terugkomen, worden ze een even grote sensatie als de Beatles indertijd. Dit wordt de topgroep van de wereld". Gliokman wilde ook nog wel onthullen dat hij de Golden Earring betere inter nationale kansen geeft dan de Hollandse groep Shocking Blue. „Met een hit kun je even een strovuur aanblazen, maar (Van o e correspondent L. Kleijn) PARIJS Op tien kilometer van Bas- lia op Corsica hebben onbekenden het |uxc hotel met 100 kilo springstof in de lucht laten vliegen. De schade is bijzonder groot en het hotel is voor het komende seizoen volkomen onbruik baar geworden. Hotelclub is drie jaar geleden door !e scheepvaartmaatschappij Transatlan- ique gebouwd. In de enorme hal ge- ijkvloers bevinden zich alle kantoren. Ie restaurants, de receptie, de nachtclub de salons. Op tien verschillende ilaatsen, dus afgesproken werk, depo- leerden de daders een plastic bom van 0 kilo, die allen tegelijk explodeerden, r zijn geen slachtoffers want het hotel as nog onbewoond en zou pas begin lei worden heropend. De Corsicanen verwijten Transatlan- Ijique dat zij het monopolie heeft voor j het passagiersvervoer tussen Frankrijk |n Corsica, dat de scheepshutten hoofd zakelijk worden gereserveerd voor de Z&en hotelgasten en dat het hotel ge- ®wwd is met materiaal en arbeidskrach- ■tn, niet uit Corsica zelf. Het is niet de Werste maal, dat het hotel bestookt wordt, f fricden jaar werd de waterleiding van fiotelclub met bommen opgeblazen. 1 voordat je het weet sta je weer in het donker. Daar komt nog bij, dat Shocking Blue duidelijk op een andere markt mikt dan The Golden Earring. Wat Shocking Blue doet, noemen wij in de States de bublegumgroepen, een lieve sound, die voornamelijk geapprecieerd wordt door kinderen van 12 tot 14 jaar. De Golden Earring daarentegen heeft zidh ander half jaar geleden bewust op de progres sieve pop gegooid. Weet je wat dat be tekent? Dat ze straks voor een optreden in Amerika 50- tot 60.000 dollar zullen vragen. Dat zijn de prijzen, die de grote universiteiten voor een popgroepwillen betalen. Een bubblegumformatie komt nooit veel verder dan 1%- k 2000 dollar. Ook uit financieel oogpunt zit de Golden Earring dus stukken beter dan welke Hollandse groep ook". Zanger-gitarist-fluitist Barry Hay valt hem gretig bij: „Wat we op deze tournee hebben meegemaakt is gewoon te gek. Het leek wel of we de koningen uit het oosten waren. Elke voorstelling was raak en de kranten hebben de meest lovende kritieken geschreven. Als onze nieuwe elpee goed wordt, dan is het voor ons gemaakt. Dan worden we miljonair". Wat die recensies betreft: Glickman is zo welwillend geweest om een handvol juichkreten in een handig stenciltje bij een te sprokkelen en het moet worden gezegd: ze liegen er niet om. De grote muziekbladen als Billboard. Cashbox en Record World ruimen spontaan vele ko lommen in voor een lofdicht op de Gol den Earring. Zonder uitzondering zijn de recensenten van mening, dat „Eight miles high", de formidabele king size uitsmijter van de groep, een van de grootste pop sensaties aller tijden is. De New York Herald Tribune: „De bassolo in dit stuk is een van de beste die ik ooit gehoord heb. De intensiteit van dit nummer is on gelooflijk. De Los Angeles Times, hel hoge woord moet er maar gelijk uit: ..Ik vind de Golden Earring enorm". De Fu sion in Boston: „Hun optreden is spec taculair en bereikt een geweldige climax in het nummer Eight miles high". The Minneapolis Flag: „De komst van George Kooymans op het toneel is alleen te ver gelijken met de explosie, die een Mick Jagger indertijd veroorzaakte. In zijn schaduw was zelfs Led Zepplin gedoemd een morbide show weg te geven. Hun theateract was dynamischer dan de meeste stukken die op Broadway succes hebben." Zeg nu zelf: daar kunnen de fans weer een tijd op teren. De voorhoede van het Haagse vereringsbataljon de smach tende mina's van het Haagse popVezen was vanmorgen op Schiphol aanwezig om de eerste wierook van vaderlandse bewondering aan te dragen. De vier van de Golden Earring, nog duidelijk onder de indruk van hun eigen succes, hadden er nauwelijks belangstelling voor. Hun enige belangstelling gold de derde tour nee, die eind augustus moet losbarsten. Daarvoor zullen ze nog een muzikale trektocht maken door Engeland, België. Dcritsland en Frankrijk en twee maanden vrijaf nemen om hun nieuwe langspeel plaat als een puntgave sensatie in de groeven te slaan. Den Haag wacht intussen in opperste spanning af. Ze kunnen er daar nog wel naar Rolls Royces bij gebruiken. (ADVERTENTIE) Vrouwen vinden nu eenmaal niet alleen een spitse geest of de pittige geur van after shave belangrijk voor een man. Ze vinden het minstens net zo belangrijk, wat een man aanheeft. Tja, en als er d^n een man voorbijgaat, die voor zijn garderobe bij Stanford's te rade gaat..Het spijt ons. Starfigther (118e) irx Duitsland verongelukt BONN (Reuter) In Zutd-Dultsland is gisteren een Starfighter van de West- duilse luchtmacht neergestort, aldus het Westduitse ministerie van Defensie. Daarmee is de U8e Westduitse Star figther verongelukt. De piloot kon zich met zijn valscherm redden en liep slechts lichte verwondingen op. Van woensdag 25 maart t/m zaterdag 4 april (met uitzondering van dinsdag 31 maart) zullen in het Circusgebouw te Scheveningen voorstellingen worden gegeven van het volksstuk „De Jantjes" van Herman Bouber. Deze voorstelling door het Amsterdamse Volks toneel o.l.v. Beppie Nooy kon door een extra-subsidie sterk worden bezet. Zo neemt Ramses Shaffy de rol van „De Blauwe" voor zijn rekening, Johnny Jordaan is „De Mop", Bep Nooy „Na Druppel", Yoky Beretty „Blonde Greet" en Carry Tefsen „Toffe Jans". Beppie Nooy regisseert. Op de foto Johnny Jordaan en Bep Nooy in de bekende „omdat ik zoveel van je hou Reclasseringen overwegen volledige fusie (Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH Verschillende rcclas- seringsinstellingen in Nederland overwe gen een volledige fusie aan te gaan. De samensmelting zou binnen vier jaar een feit zijn. Het Nederlands genootschap tot Reclassering en de Katholieke Reclasse- ringsvereniging (KRV) hebben zich al po sitief voor deze plannen uitgesproken. De Prot. Chr. Reclasseringsvereniging (PCRV) en de dr. F .S. Meycrsvereni- ging hebben nog geen standpunt bepaald. Officieus zouden echter ook deze instel lingen voor bundeling van reclasserings- krachten zijn. De maatschappelijk werkers(sters) bij de reclasseringsinstellingen hebben zo als bekend onlangs in een „open brief" ineens voor samengaan uitgesproken, ten en ander is gisteren door prof. mr. H. C. Hulsman, voorzitter van het hoofdbestuur van de KRV, in Den Bosch meegedeeld. De fusie is volgens hem een onontkoom bare zaak. In de personeelssector zijn echter nog problemen op te lossen. Er overigens incidenteel al zekere sa menwerkingsvormen tussen de werkers an de diverse instellingen. De tijdschriften van de reclasserings instellingen zijn inmiddels al samenge bundeld tot een blad. dat de naam KRI heeft gekregen. De Katholieke Reclasseringsvereniging heeft ongeveer 165 reclasseringsambte- ren en 60 man administratief personeel dienst en heeft circa 4500 cliënten in geschreven staan. Het genootschap heeft 90-tal maatschappelijk werkers(sters) 40 administratieve krachten en 3500 cliën ten. PCRV en Leger des Heils zijn onge- van dezelfde grote als de KRV. Actie stichting Pandora Film reken t af met ouderwetse taboes (Van e verslaggevers) HILVERSUM Van de 13 miljoen in woners die Nederlant telt, zijn cr een kleine 27.000 opgenomen in psychiatri sche inrichtingen. Dat is 1 op de 485. Het aantal bedden in officiële inrichtingen voor zwakzinnigen en psychisch gestoor de bejaarden Is ongeveer 20.000. Samen ruim 46.000, dat is 1 op de 278. Het aan tal psychiatrische patiënten dat in daar voor ingerichte afdelingen van gewone ziekenhuizen in universiteitsklinieken en in niet-officieel erkende tehuizen ligt. is ongeveer 60.000, dat is nog eens 1 op de 213. In 1968 kwam 65 procent van de nieuw opgenomen psychiatrische patiën ten weer binnen een half jaar de stich ting uit. 80 90 procent binnen 'n jaar. Veel gezinnen krijgen dus met deze men sen te maken. Geestelijk ziek zijn is he lemaal geen uitzondering. Nog maar al te vaak komt het voor dat de maatschappij wij deze men sen na ontslag afs griezelige individuen blijft beschouwen. Er wordt een afstand geschapen. De taboes van vroeger, toen een zwakzinnige 'n heks heette en ande ren in ketenen in dolhuizen werden opge sloten, zijn eigenlijk nog lang niet door broken. En dat geldt niet alleen voor de man in de straat. Er zijn artsen die jarenlang blijven rondsollen met een psychiatrische patiënt, omdat ze nog te veel denken dat hun vakbroeders-psychiaters maar vreemde vogels zijn. In een dergelijke situatie is het begrij pelijk dat de patiënt die met een maat schappijetiketje op zijn revers ontsla gen en wel de laan van 't psychiatrisch ziekenhuis komt afwandelen 'n afstand voelt tussen hem en de maatschappij. En dat koele van „zoek het zelf maar uit" daar is de patiënt terecht bang Tegen onbegrip Tegen dit onbegrip gaat nu de stich ting Pandora, vier juni 1964 op particu lier initiatief opgericht met een startka pitaal van een Amerikaanse industri eel van Nederlandse afkomst. A. L. van Ameringen, wat doen. Enerzijds door voorlichting aan de artsen, anderzijds door voorlichting onder de middelbare schooljeugd. Voor de laatste categorie heeft de re gisseur René van Nie een kleurenfilm van 15 minuten vervaardigd die een an dere kijk op de psychiatrische patiënt en het psychiatrische ziekenhuis geeft. De film heet: „Waarom gek, omdat die anders is?". Het is een boeiende repor tage geworden. De film rekent af met ouderwetse taboes zonder concessie te doen aan alle publieke opinie'. Van de figuurlijke muur rond 't psychiatrisch ziekenhuis blijft weinig over. Het is de bedoeling dat deze firn kos teloos in bruikleen gegeven gaat wor den aan b.v. schooldirecteuren, voor ver toning in de hoogste klassen van de mid- debare scholen en aan leerlingen van pedagogische en sociale academies. Dc stichting Pandora die hot van donaties moet hebben doet nog meer: zij organiseert ook kosteloos excursies voor jongeren naar psychiatrische zie kenhuizen en vakantiecursussen in de paasvakantie. Beide met het doel de leerlingen door direct contact met ver pleegden te laten ervaren dat iemand nog niet gek is, omdat ie anders is. (van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rotterdamse vee markt zal per 1 januari 1974 worden op geheven. Dit is gisteravond door de Rot terdamse gemeenteraad besloten tijdens de stemming over een motie tot uitstel van de door B. en VV. voorgestelde op heffing per 1 december 1970 tot 1 januari 1974. De gemeenten Utrecht en Den Bosch zijn bereid eraan mee te werken dat in de toekomst ook op maandag en dinsdag (de marktdagen in Rotterdam) de markt in één van deze of in beide plaatsen wordt opengesteld. Leiden is bereid op donderdag gelegenheid te geven tot het verhandelen van vee. DEN HAAG In aansluiting op de reeds gepubli ceerde gegevens over de resultaten der Koninklijke Shell groep in 1969 blijkt uit het jaarverslag dat in dat jaar de totale opbrengst (na aftrek van de omzet belastingen. enz.) van door de groepsmaatschappijen v irkochte hoeveelheden olieprodukten en aardgas steeg met 4,5 pet tot 3.424 miljoen pond sterling. De verkoop van chemische produkten bracht 525 miljoen pond sterling op. 11,5 pet. meer dan in het vorige jaar. In 1969 is.8.1 pet meer ruwe olie en olieprodukten verkocht. De door groepsmaatschappijen verkoch te hoeveelheid aardgas, tezamen met het groepsaan- deel in de verkopen van verbonden maatschappijen was 21,2 pet. hoger dan in 1968. Aan opsporingskos ten is in 1969 123 miljoen pond sterling uitgegeven ter wijl de researchkosten 49 miljoen pond sterling be droegen. Deze kosten tezamen waren 24 miljoen pond sterling hoger dan in 1968 en beliepen ongeveer 18 dollarcent per verkochte barrel, vergeleken met 17 dollarcent in het vorig jaar. De kapitaal-uitgaven bedroegen 593 miljoen pond sterling en waren 40 miljoen pond sterling hoger dan in 1968. Hogere investeringen in de produktie-, ver- werkings- en verkoopsectoren werden enigermate gecompenseerd door lagere kapitaaluitgaven voor tankers en voor projecten in de chemische sector. In de VS vergrootte Shell Oil Company haar afzet van olieprodukten met 4 pet. en die van aardgas met 14 pet. Het nettoresultaat van deze maatschappij was echter 21 miljoen dollar lager dan over 1968 en be droeg 291 miljoen dollar. Het nettoresultaat van Shell Canada Limited was 6,9 miljoen dollar lager dan over 1968 en bedroeg 47,1 miljoen dollar. Buiten Noord-Amerika stegen de verkochte hoeveelheden ruwe olie en olieprodukten met 8,4 pet., voornamelijk dank zij de snel toenemende vraag in Europa en Ja- In e i bedrijfstak waar de omzetten reeds z zijn en jaarlijks met nog ongeveer 8 pet. toenemen, hebben de maatschappijen van de Koninklijke Shell- groep in 1969 ondanks scherpe concurrentie hun sterke positie kunnen handhaven. Ook nu weer werd op de wereldmarkt een barrel op elke zeven barrels olie door groepsmaatschappijen geleverd. In alle be drijfssectoren was de groei aanzienlijk: de ruwe-olie produktie steeg met 13 pet., de verwerkte hoeveel heden waren 6 pet. hoger en de verkochte hoeveelhe den ruwe olie en olieprodukten 8 pet. Met veel ener gie wordt getracht om nog efficiënter te werken en voordeel te trekken uit schaalvergroting. Het zoeken naar nieuwe olie- en gasvcldcn werd ge ïntensiveerd. Een bijzonderheid hierbij is dat hel ac cent steeds meer op werkzaamheden in zee komt te vallen. Gedurende hel verslagjaar werden exploita tiewerkzaamheden verricht in zeegebieden grenzend aan meer dan twintig verschillende landen Chemische belangen De chemische belangen van de groep zijn groter dan die van enige andere oliemaatschappij. Gerekend naar de verkoopopbrengst neemt de groep op de we reldranglijst van chemische ondernemingen de tiende plaats in. Ongeveer 13 pet. van de totale ver koopopbrengsten van de groep is afkomstig uil de chemische sector. Het chemische bedrijf van de- groep breidt zich sneller uit dan de chemische indus- strie als geheel, die de laatste jaren een gemiddelde groei van bijna 10 pet per jaar te zien gaf. De indus- triechemicaliën vormen de belangrijkste sector van het chemisch bedrijf van de groep; de groep is een v an de grootste producenten van oplosmiddelen, syn thetische reinigingsmiddelen, anti-vries en taltijke tussenprodukten voor plastics, rubber, vezels, syn thetische reinigingsmiddelen en andere eindproduk- tcn Dc reeds grote produktiecapaciteit voor oplos middelen in Nederland en Engeland wordt oog ver ver uitgebreid. o de afgelopen tien jmj 1960 tot en met 1969. heeft de Koninklijke Shell groep in Nederland voor meer dan twee miljard gulden geïnvesteerd; ruim 272 miljoen gulden daarvan werd in het jaar 1969 uit gegeven (in 1968 300 miljoen). De investeringen had den betrekking op de olie- en gasproduktic, de raffi- naderbij en de chemische fabrieken, het verkoopappa raat en de researchcentra. De Nederlandse industrie kreeg in het afgelopen jaar orders van de groep voor 450 (v j 370) miljoen gul den, waarvan 365 (v j 300) miljoen gulden voor in stallaties in Nederland. Het bedrag waarvoor de groep in de laatste tien jaar orders heeft geplaatst in Nederland, gaat de drie miljard gulten te boven. Hiervan werd 660 miljoen gulden besteed voor groepsmaatschappijen buiten Nederland Bij deze bedragen werd nog geen rekening gehouden met in aanbouw zijnde en opgeleverde tankschepen voor de groep, waarmee een bedrag was gemoeid van omstreeks 600 miljoen gulden Aan het einde van 1969 hadden groepsmaatschappijen in Nederland meer dan 17.500 (vorig jaar 17.300) men sen in dienst. Het totale bedrag van hun salarissen bedroeg in 1969 ruim 355 (vorig jaar 320) miljoen gulden. De maatschappijen betaalden bovendien meer dan 116 (100) miljoen gulden aan wettelijke sociale lasten en bijdragen in pensioenfondsen. Het brutoverbruik van primaire energie in 1969 inclu sief c-igen verbruik van raffinaderijen en verliezen, maar exclusief bunkers, bedroeg in Nederland onge-' veer 65 (vorit ir 57) miljoen ton steenkool-equi valent. In cii o procent van dit verbruik werd voorzien dooi ibaTe brandstoffen, waarmee om en nabij 28 miljoen ton olieprodukten gemoeid wa ren. Shell leverde daarvan, vrijwel geheel vanuit de raffinaderij te Pernis. 25-30 procent, dat wil zeg gen 15 a 20 procent van het nationale energiever bruik. Tot de energievoorziening van ons land draagt Shell voorts nog bij via zijn aandeel in de na tionale aardgasproduktie.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9