S)e£öidóc(2oU^cmt Tante Johnny Jordaan Radio verslaat tv in verkiezingen antenne Voor academieleerlingen was Claus nog te moeilijk Hilversum IV kost hogere luistergelden Stutof es-Rott er dam Internationaal Muziekconcours Kon. Elisabeth Evangelische Omroep TROS ZIT OP 250.000 OEBELE WAS IN PARUS Studio Anno PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 MAART 1970 Formeren nu een uiterst lastige zaak \I/AT kan een politicus beginnen, die opdracht zou krijgen op basis van de woensdag vastgestelde verkiezings uitslag een kabinet te formeren? Niet veel: formeren nu zou een uiterst moeilijke zaak worden. Getalsmatig zijn er bepaalde mogelijkheden te constru eren, maar het is de vraag of die thans ook programmatisch uitvoerbaar zijn. De vraag is op het ogenblik overigens louter theoretisch; de nationale politiek is in beweging en die beweging duurt voort. De Statenverkiezingen waren geen eindfaze maar om zo te zeggen een moment midden in de wedstrijd. Daarom hebben we ook vóór die verkiezingen irrelevant genoemd het aftreden van het kabinet-De Jong te eisen in het geval dat de zittende regeringspartijen een gevoelige nederlaag zouden hebben ge lets wat overigens niet gebeurd ls: met de conclusie dat de kiezers bar slecht zijn opgekomen en dat de gevolgen van het afschaffen van de stemplicht ernstiger zijn dan iemand had durven vrezen, is dat een van de weinige zaken waarover iedereen het eens is. Een parlementair debat over de vraag of de huidige coalitie mag daargaan met regeren zou niet alleen een onduidelijke, maar ook een overbodige zaak worden. Geen hans IlIT de cijfers valt af te lezen, dat op dit moment het formeren van een christen-democratische meerderheids regering kansloos en van een christen democratische minderheidsregering nog minder reëel is dan het aansturen op een zakenkabinet. Maar ook de alternatieve regering waarvan de heer Den Uyl c.s. zo vurig gedroomd heeft, is vandaag aan de dag een luchtkasteel; zelfs met D'66 valt er voor de PAK-partijen niet te regeren. Aangezien, volgens voorlopige onderzoe kingen, bij D'66 nogal stemmen terecht gekomen zijn welke de Partij van de Arbeid als verlies moet boeken, kunnen die straks niet gebruikt worden om een concentratie van een progressief akkoord (van de PSP tot en met Van Mierlo) 6terker te maken. Het PAK moet zijn hoop daarom be perken tot twee mogelijkheden: óf een grote potentiële aanhang onder de Neder landse burgers die woensdag in de stem lokalen verstek hebben laten gaan: óf aanzienlijk grotere verschuivingen dan de Statenverkiezingen hebben opgeleverd Men kan daarop wel hopen en men kan daarin geloven, maar elke garantie dat het gebeuren zal, ontbreekt. Voorlopig is de kans minstens even groot, dat het omgekeerde gebeuren gaat en reeds In het PAK, in de Partij van de Arbeid heel bijzonder, aanwezige spanningen, voor nieuwe teleurstellingen gaan zorgen. Een even pikante als belangrijke vraag is bovendien, of de heer Van Mierlo nu wel de tijd gekomen acht zich een pistool, daar wie ook vastgehouden, op de borst te laten zetten. Sleutelt mag W/IE alleen naar cijfers kijkt en niet aan interpretaties doet, zegt van daag gemakkelijk, dat de huidige regeringscombinatie in stand moet blij ven, omdat ze blijkens de stembusuitslag vertrouwen gekregen heeft. Die conclusie is te gemakkelijk en dus fout; de sleutelvraag voor de gehele politieke situatie van thans is, waarom hebben veel meer kiezers dan verwacht werd, hun stem gegeven aan de christen democratische partijen. Omdat ze de samenwerking met de WD zo leuk vinden? Of omdat ze alles verwachten voor het algemeen welzijn van de samen werking die de drie partijen beogen op basis van een duidelijk vooruitstrevend programma? Omdat men vertrouwen erop heeft, dat het KVP, ARP en CHU ernst is met het voornemen om een door het Evangelie geïnspireerd urgentie programma met andere vooruitstrevende partijen die daartoe bereid zijn om te zetten in regeringsbeleid voor de zeven tiger jaren? Er wordt vaak smalend gezegd: van KVP- en AR-zijde wordt niet verkon digd: „Nooit in 1971 opnieuw met de VVD in zee!"; maar juist de christen democraten die niets voelen voor een WD die niet con amore hoofdpunten zoals in het rapport-Steenkamp en de studies van de „groep van achttien" ver vat, aanvaardt, beseffen dat hun streven zwaar bemoeilijkt wordt door het „Nooit met de KVP" van socialistenleiders en door de opzet welke achter die procla matie zit: het torpederen van de christen-democratie en het aansturen op de controverse tussen het éne machtsblok van links en het andere van rechts, een keuze welke velen in Nederland zich uit ideologische en/of politieke redenen niet willen laten opdringen. Ook dit onderstreept nog eens, hoe gecompliceerd op dit moment in Neder land de politieke toestand is. We zeggen ronduit: onduidelijk; maar we bedoelen met dit „onduidelijk" dan wel iets anders dan gemeenlijk eronder door de profeten van de nationale ontploffingstheorie wordt verstaan. NEDERLAND I 18.45 uur: Fabeltjeskrant 3.55 uur: Journaal NCRV: ,.!.04 uur: Scheepsjongens van Bontekoe O 19.13 uur: Rodeo 20.00 uur: Journaal '0.20 uur: Hier en nu 20.45 uur: Studio Anno Met speciale opdracht J£DERLAND I TELEAC: 22.45 uur: En de haan kraaide 22.50 uur. Journaal TELE AC: 22.55 uur: Van molecuul tot r >s, 10 Onder de titel „Nou moe, ik ben oma!" brengt de VARA-tv vanavond een pro gramma rond twee bekende Amster dammers: Tante Leen en Johnny Jor daan. De titel van deze uitzending krijgt een dubbele betekenis want Tan te Leen is juist dezer dagen de trot se grootmoeder geworden van een kleinzoon. De liedjes die Tante Leen en Johnny Jordaan zingen, passen uitste kend in de blijde sfeer waarin Tante Leen verkeert: „Kleine kinderen wor den groot". Als je opa woordt" en de ti telsong „Nou moe, ik ben oma". Ver der zingt het tweetal „Bij mijn duiven op het plat", „Joy, wat een plezier" en „Janussie". Aan het programma wordt verder meegewerkt door Rein de Groot Fred Perrier en inwoners van De Jor daan. Samenstelling, teksten en muziek Harry de Groot. De regie is in handen van Nico Knapper. VARA 21.35 uur Ned. II. Vamos a ver (9) 10.00 uur: Van molecuul tot n s (11) (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Uil de thans beschik bare gegevens blijkt, dat bet de radio woensdagavond opnieuw is gelukt de televisie te verslaan. Radiomedewer kers merkten gnuivend op. dat de fa miliestrijd tassen Henk (radio) en Ca ret Enckelaar (televisie) door eerst genoemde met ruime tijdsvoorsprong is gewonnen. De NOS-radio in samenwerking met Oostduitsers wellicht kopschuw na conferentie in Erfurt DAT een herontmoeting tussen Stoph en Brandt, ditmaal in West-Duitsland, het enige concrete resultaat zou zijn lussen de regeringsleiders van de beide Duitelanden, was te venvachten. Ook de uiteenzetting van de wederzijdse stand punten opende geen nieuwe perspec tieven: Stoph blijft staan op een officiële erkenning van de DDR en deze er kenning te verkrijgen is zijn enige doel stelling voor de gesprekkenreeks, die, op welk niveau ook, in de toekomst te verwachten is. Brandt wil wel, binnen het kader van het oude Duitsland, twee soorten van Duitslanden aanvaarden, maar verlangt gemakkelijker menselijke contacten tussen de Westduitsers ener- tijds en de Oostduitsers anderzijds. Niettemin is het onverwachte niet uit gebleven. De geweldige en vooral spon tane toejuichingen van de Erfurters bij ide aankomst van Willy Brandt is voor de Oostduitse leiders een onaangename verrassing geweest. Niet alleen omdat Öie ontvangst niet op het officiële pro gramma stond, maar vooral ook omdat aan het licht trad, wat Pankow nu al twintig jaar tracht te onderdrukken: een diep heimwee van de Oostduitse be volking naar een inniger contact met. West-Duitsland, hoewel dit volgens de officiële Oostduitse propaganda beheerst wordt door rancuneuze ex-nazl's, die de nieuw verworven socialistische vrij heden van de oostlanden gewapender hand te niet willen doen. Dat dit na twintig jaar goeddeels nog niet geloofd wordt, moet de Oostduitse leiders met zorgen vervullen.Zorg, om dat de propaganda niet efficiënt is blijken te zijn, zorg ook omdat het vast beraden streven van de Oostduitsers om tot een algemeen erkende onafhankelijke staat te komen, ietwat doorkruist wordt. Dit zal Ulbricht c.s. ongetwijfeld ietwat kopschuw maken in de nog komende contacten met de Westduitse leiders, met als gevolg harder dan ooit hameren op het aambeeld van de officiële erkenning. zestig verslaggevers uit de omroepwe reld, gelukte het onder de stuwende leiding van Kees Buurman om geduren de de gehele avond een tijdsvoorsprong van gemiddeld tussen de dertig en veertig minuten te behouden op de tele visie. Voor de commentaren van de poli tici moesten de kijkers 25 minuten wachten. De radio-reporters kwamen hiermee al om 23.49 uur in de ether. DEN HAAG Een vierde radiozender ..Hilversum" zal alleen gerealiseerd kunnen worden als de regering besluit om de k(jk- en luistergelden te verho gen. of de Sterreclame nit te breiden. De rüksbelastingpot zal er in elk geval niet voor aangesproken kunnen worden. „Paul Vlaanderen" heeft een lang leven. Hij is nu weer opgedoken in Amsterdam, waar hij gesignaleerd is op het Museumplein, Pientere opmerkers echter hadden door, dat de man gevolgd werd door televisiecamera's. Maar wij herkenden Cchristopher Matthews, die de rol van de beroemde Paul speelt in een televisieserie voor de BBC waarvan er één in Nederland opgenomen wordt. We waren allemaal gewaarschuwd, we hadden het althans kunnen zijn. gis teravond in het Piccolo-theater in Rot terdam, waar in het kader van het Stu- tofes een voorstelling van „Massche- roen" van Hugo Claus gegeven werd door leerlingen van de „Akademie voor Expressie in Woord cn Gebaar" in •Utrecht, de school van Wanda Reamer. „Masscheroen" ls immers Claus bewust schokkende bewerking van het middel eeuwse spel „Manken van Nieume- ghen", dat in 1968 in Brussel werd ge speeld en daar een geweldige deining veroorzaakte, omdat aan het slot drie naakte manen als de Heilige Drievuldig heid optraden -eveneens omdat het stuk van Claus zo onomwonden mogelijk an ti-moralistisch ia. hetgeen in dit geval heel dicht bij anti-katholiek ligt. Kunst en kunstenaars Russische ikoncn in Breda Uit Mos- kou zijn in ons land gearriveerd 42 |lu6sische ikonen uit de 17de en 18de eeuw, die in Breda ten verkoop zullen worden gesteld op de jaarlijkse natio nale antiekbeurs van het Nederlandse antiquairsgenootschap. De beurs, die morgenavond zal worden geopend en tot 1 april zal duren, wordt gehouden Jn Kasteel Bouvigat Commode Een 18e eeuw se commode }s bij Christie in Londen geveild voor 40.950 pond (ongeveer 350.000 gulden). Het meubel was gemaakt door Adam Weisweiler. een Duitser die aan het hof )n Parijs heeft gewerkt. De latafel was nfkomstig uit dc verzameling van wijlen lord Wharton. De nieuwe eigenaar kocht bok een secretaire die ongeveer 145.000 gulden opbracht. de aanroepingen „Jezus Christus" ook en alle andere schokelementen die Claus in zijn stuk opneemt. Ik ben geen be wonderaar van het stuk, niet zozeer van wege deze zaken, alswel vanwege het feit. dat Claus daarmee zo overduidelijk genoegen heeft genomen, omdat hij te vreden is met zijn effekten en heeft na gelaten na te denken over wat hij eigen lijk met „Ma66cheroen" wil zeggen en hoe hij dat zeggen moet. Die onduidelijkheid werd in de voor stelling van deze studenten naar mijn smaak vergroot, door een mogelijk aar dig idee, dat volkomen onuitgewerkt bleef. Claus wil slechts twee personen laten optreden (afgezien van het drietal aan het slot); Zij (Mariken) en Hij (de oom. de tante, de duivel). De regisseurs van deze voorstelling (leerlingen van de hoogste klas van de school) hadden de zaak verdriedubbeld: drie meisjes -en drie jongens speelden op drie geschei den speelvlakjes naast elkaar hetzelfde, soms met een verschil in tijd. zodat er een kanoneffect ontstond. Van dit mo gelijk aardig idee, dat toch aanzienlijke perspectieven moet bieden voor regis seurs, was niets terechtgekomen, omdat er totaal niet over de effekten daarvan was nagedacht. Het feit. dat men in het programma stelt, niet te hebben willen nadenken over de interpretatie van Claus' werk, is bovendien een vaag teken. De eersteklassers van dc akademie speelden soms heel aardig, maar naar duidelijk bleek, zijn zij als jonge aan staande beroepsmensen nog helemaal niet rijp voor een publiek. Ze hebben spraak- en bewegingsmoeilijkheden, waar ze zich niet los van kunnen maken, omdat ze zich er bewust van zijn. Na de pauze vertoonde een Leidse groep (Luts) gisteravond een Noh-spel. onder leiding van Jessamin Starcke. Dat wil zeggen dat er eerst ~«»t semi-lmpro- visatietjes kwamen, een enkel luisterlied je vol onbegrepen eenzaamheid en on beantwoorde liefde, en daarna een soort voordracht (met kale mise-en-scène) van de tekst van een noh-spel, waaruit bleek dat deze groep niet veel begrepen heeft van het noh-theater, van impro viseren, van spelen; kortom dat er niet is gedacht over wat men aan het doen is en wat men hoort te doen. Bij mensen op die leeftijd een teleurstellende zaak, niet voldoende goed te praten met het feit, dat het al leuk is dat ze met theater be- Stutoiës met een vooruitstrevend stuk je toneel, dat bet niet haalde en een prestatie die een soort jeugdsentiment uit de jaren vijftig was. Een grillige avond in bet studententoneelfestival. dat tot zaterdagavond In Rotterdam plaatsvindt. (Vain i rmraiekredactie) UW MENING - Godsdienstleraren l Het zal vele lezers goed hebben gedaan, dat een jong meisje in haar „open brief" aan godsdienstleraren spijkers met koppen heeft geslagen. Zij heeft zich duidelijk en openlijk gericht tot hen, die menen alles te weten. Maar ze zijn met blindheid geslagen en daarom weten ze niet6! Het is de schuld van de ouderen, dat vele jonge mensen hun problemen hebben. Margriet: proficiat met uw durf! M V te Z. Godsdienstleraren 2 Mijn respect gaat uit naar het meisje, haar ouders en uw krant, die de „open brief" aan de godsdienstleraren van de middelbare scholen heeft gepubliceerd. •I. F A. M. H. DEN HAAG. In de loop van de maanden april en mei 1971 vindt te Brussel de internationale wedstrijd voor vioolinterpretatie plaats, uitgeschreven en georganiseerd door het Concours International Reine Elisabeth Om hieraan te kunnen deelnemen moet men minsten* 17 jaar zijn en of de eind datum van inschrijving 15 januari 1971 de leeftijd van 31 jaar nog niet hebben bereikt. Er zijn drie ronden. Op de eerste zullen de deelnemers werken, of fragmenten van werken, gesohreven door Bach. Bruoh, Lalo, Saint-Safens, Spoihr, ViottA, Viei xtemps, Wieniawsky en Paganini moeten kunnen uitvoeren. Bij de tweede ronde, waartoe slechts vierentwintig kandidaten zullen worden toegelaten, spelen de gegadigden één werk voor vioolsolo van Ysaye, twee maanden tevoren aangeduid door het bestuurscomité; een onuitgegeven Bel gisch werk, speciaal voor de wedstrijd geoomponeerd en aan de kandidaten meegedeeld bij hun inschrijving, zes werken, bij uitsluiting van sonates voor piano en vioolkafnermuziek, waaronder een belangrijk werk uit de achttiende eeuw en vijf andere importante en bij zonder moeilijke stukken, waaronder één romantisch en één modern. De eerste twaalf worden na onderzoek toegelaten tot de eindronde. Onmiddel lijk na deze aanwijzing worden ze ge ïsoleerd in de muziekkapel Koningin Eli sabeth: ze worden dan in het bezit ge steld van de partituur van het onuit gegeven werk. Dan volgt de eindproeve. waarop de twaalf concurrenten, in het publiek, hebben te vertolken: het onuitgegeven concert (met orkest); een door de jury aan te geven werk (zonder orkest); een concert, ter keuze van de kandidaat, wederor.. met orkest te spelen. Er zijn twaalf prijzen, aan de eerste eryan is de gulden erepenning en 200.000 Belgische franks verbonden Nadere inlichtingen. Concours Musical International Reine Elisabeth, 11 Rui- Baron Horta, Brussel. 10.30 Bij leven en welzijn (11) 11.00 uur: Burgerschapsvorming 4 11.30 uur: Ruimtelijke ordening 5 16.00 uur: Journaal KRO: 16.02 uur Watt en Half Watt 16.50 uur: Oebele ii NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Scala VARA: 19.30 uur: Bespied 18.55 uur: Journaal KRO: 19.04 uur: Kopduel 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zaterdagavondakkoorden 21.15 uur: Brandpunt NOS: 22.00 uur: Eurovisie Songfestival 23.15 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.15 uur: Wereld kampioenschappen ijshockey 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Department S 21.10 uur: Simon Carmiggelt 21.15 u-r: Koning klant 21.35 uur: ik ben oma! show 22.15 uur: Achter het nieuws NOS: 22.55 uur: Journaal 23.00 uur: Wereldkampioen - schappen ijshockey 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Scala AVRO: 19.30 uur: Vaders tegen wil en dank 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: High Chapararrel 21.10 uur: Een avondje tv met André 22.00 uur: Lord Mountbatton 2.50 u Journaal hilversum ieuws). VARA: 21.00 Stereo: Radio Filharmonisch Orkest, Groot Omroepkoor en solisten: klassieke en semi-klassieke muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen 22/ 18.00 Mannierskapel van de Koninklijk) Marine. 18.30 Nieuws. 18.41 Actualiteiten 19.00 Wereldpanorama. 19.10 Veel gevraagd) gewijde muzii de arme snuiter, hoorspel. TROS: 22 00 Stereo: Opname.... 6 tellen vanaf nu!!: Cris Barber Band (opn). 22.30 Nieuws. 22.40 Het fatale Uur van Mister Lawson, hoorspel. 23.05 Stereo: Toontje later: licht muziekprogram- soldaten. 18.28 Paardesportuitslagen. 18.30 Lichte muziek. 18.35 Wegwijs wezen. 18.40 Lichte muziek. 18.45 Sportkroniek. 18 58 Het college van programmaleiders in de omroepstad buigt zich momenteel over een voorstel van AVRO's radio- hoofd Nieuwenhuijsen, waarin behalve HILVERSUM I VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ocbtendgymnas- :iek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Week- uithweiding van de radiozendtijd met eind: jeugdprogr. VPRO: 7,46 Deze dag. va- ëen extra-uur 's morgéns eii s avonds' RA' 00 Ntenws. 8.11 Van de voorpagina. 8.15 Z O. 135: gevar. progr.. (9.35-9.40 Waterstan den). 10.30 Stereo: Tango Rumba zangsolisten. 11.00 Nieuws. 11.03 Wegwijs: tips voor trips en vakantie. 11.10 Stereo: Uit eigen huls (opn.). _11.25 Oosteuropese Jcro- s morgens ook gepleit wordt voor splitsing van de FM-band en de AM-band van Hilver sum III. Wij schreven daar dezer dagen al over. Op het ministerie van CRM verwacht men niet, dat de regering op korte ter mijn zal besluiten tot verhoging van de omroepretributies. Ook de TROS- uitbreiding levert geen acute problemen op. De Evangelische Omroep heeft nu on geveer 25.000 leden. Het bestuur heeft er vertrouwen in, dat in de komende twee jaar het vereiste ledental van 100.000 zal worden bereikt. Vanavond presenteert de EO voor het eerst een televisieprogramma. Behalve een in troductie van de nieuwe omroep zal dan een buitenlandse evangelische film worden uitgezonden. Wekelijks krijgt de EO één uur t.v.-zendtijd. Wis selend komt de omroep vier weken ach ter elkaar over Nederland I en vier we ken achter elkaar over Nederland II. De uitzendingen via Nederland II zijn op zaterdagavond tussen zeven en acht uur gepland. EO Ned. I 19.03 uur. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De TROS beeft de mijlpaal van een kwart miljoen leden bereikt. Aan minister Klompé van CRM heeft het bestuur van de TROS thans om uitbreiding van zendtijd verzocht. In een toespraakje tot de kijkers zei directeur mr. J. Landré, dat men bij de TROS de ledenwerfactie blijft voort zetten. omdat de omroepwet voor schrijft, dat alle leden in het bezit die nen te zijn van een kaart van de dienst luister- en kijkvergunningen. In het anlere geval wordt men bij de leden controle van overheidswege niet mee geteld. De TROS verwacht de zendtijd uitbreiding bij radio en televisie met mgang van 1 oktober 'as. Samen met de winnaars en winnares sen van de KLM-tekenwedstrijd ging n aantal Oebelers een vliegreisje naar Pa rijs maken. Van de wederwaardighe den in het vliegtuig en in Parijs wordt een uitgebreid beeldverslag gedaan. Au gustus, Koen en Paulus hebben 'n brief- ie ontvangen, waar ze zich erg bezorgd om maken. In dat briefje wordt een be doek aangekondigd van drie dames Natuurlijk weer een enthousiaste Oebe- lerkoor dat oorverdovende liedjes ten gehort orengt o.l.v. Henk van der Velde Ook het Buitelballet van Olga Dzialinei l;iat zich in deze uitzending niet onbe tuigd. De regie is in handen van Bram in Erkel. Morgen KRO Ned I 16.50 uur. iude grammofoonplat 13.00 Nieuws. 13.11 VARA-Varia. 13.13 Aktua- liteiten.- 13.23 Stereo: Dit is het begin jongerenprogramma. 14.35 Radio Jazz Maga zine. NOS: 15.00 Frans - duits - engels: luisterprogramma. 16.00 Nieuws. 16.03 Scan: een populair programma over electronlca. VARA: 16.15 Stereo: Pianorecital: moberne muziek. 16.35 Artistieke staalkaart. ^17.10 werken. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende Woord. 7.16 Stereo: Op het eerste gehoor: la-sielce muziek <Sr.>. (7.25 Horen .•eekblad met veel praatjes. (16.00-16.02 Nieuws.). NOS: 16.30 Inzet: een programma over amateuristische muziekbe oefening. HIRO17.00 HIRO-Magazine. 17.15 3 Kindercommunie, lezing. 11.15 Solari- hoogtezonprogramrna voor iedereen. 5 Mededelingen. KRO: 12.00 Zonder gren- rubriek over missie en zending. 12.10 16.02 Four o'clock tea: gevarieerde lichte muziek. 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 Hier en nu: wekelijkse sportshow met lichte grammo- roonmuziek. BELGIE 324 m. (NEDERLANDS) 12.00 Nieuws. 12.03 Consumentenrubriek. 12.30 Gevarieerde muziek. (12.40-12.46 Weer- mededellngen vs). 17.00 Nieuws. 17.15 Jazz- Dennis Potters tv-spel „Zoon des mensen" is door CVK-IKOR met gro te omzichtigheid gepresenteerd. Zon dag was er een eigen interview met de autenr en een paar fragmenten die de sfeer van het spel aanduidden, giste ren sprak IKOR-tv-directeur W. J. Koole een inleiding die bij voorbaat antwoord gaf op alle tegenwerpingen die gemaakt zouden kunnen worden. Voor een en ander was wellicht alle aanleiding. In Engeland heeft de oor spronkelijke BBC-voorstelling wat weerstand verwekt en ten onzent wa ren zelfs kamervragen gesteld die be oogden dit „godslasterlijke" spel te verbieden. Voor zover de uitzending van zondag en de inleiding van giste ren er toe geleid hebben dat niemand zich om deze voorstelling gekwetst hoef de te voelen is die omzichtigheid nut tig geweest. Maar toch voelden we persoonlijk die begeleiding als een nadeel. jOmdat de enorme kracht van het spel erdoor werd afgezwakt. We bedoelen dit niet alleen In dramatische zin. „Zoon des mensen" is ongetwijfeld een enorm boe iend tv-spel dat in de zin van de auteur voortreffelijk vertolkt werd. Maar het is meer. Het vertelt een paai dingen over Christus, en daarmee over het christendom. Dat Christus een mens was die tot op het kruis de twij fel gekend heeft. Dat sprak ons enorm aan: de God die ook deze last van het menszijn aanvaardde, daarmee lerend dat geloven in-twijfels-leven kan zijn. Daarnaast de onverbiddelijke wet van het christendom: liefhebben, juist als dat moeilijk valt. Deze twee punten bepaalden voor ons het karakter van de voorstelling. Alle theologische, historische of andere be zwaren vallen er o.i. tegen weg. Alle passie-parafrases die we zagen bleken altijd minder aanprekend dan dc tekst die dc Bijbel biedt. „Zoon des men sen" ondergingen we als een felle ac centuering van dc Bijbel-boodsohap. We moeten nog kanttekeningen maken bij wat we verder zagen. De TROS haalde de kwart miljoen-mijlpaal en vierde dat met bloemen en telegram men. Daar zullen kwaadaardige com mentaren op los komen. We hebben geen enkele behoefte om daar aan mee te doen. Als 250.000 Nederlanders voor de TROS kiezen is dat hun recht. Dat is juist het unieke van ons omroepsys teem, dat we zelf mogen uitmaken wat voor programma's we wensen. Hoog stens zouden we willen opmerken dat de wijze waarop met dat systeem gema- nouvreerd kan worden niet helemaal correct is. Maar daar is een betrekke lijk gemakkelijke oplossing voor te vin- Van de Tros zagen we de vierde af levering van „Roosje zag een knaapje staan" afschuwelijke titel voor een pro gramma dat ditmaal best aardig uit pakte. Rosita Bloom, onder AVRO-ge- sternte geboren maar bij de TROS tot ontplooiing gekomen, benutte haar be scheiden middelën voortreffelijk in een reportoirekeus die haar aangegoten leek. Een van dc „knaapjes" illn- sionist Pierre Brahma leverde voor treffelijk werk en regisseur Rob Ton- ber maakte goede plaatjes. Bij de VPRO werd Hans (D'66) van Mierlo heiligverklaard in een door Van Tijn eerbiedig uitgevoerd interview dat weinig over D'66 maar heel veel over goede, lieve, zachtaardige, wijs-onno zele Hans vertelde. Achteraf waren we toch blij dat we niet op D'66 stemden. Vg. Aan de vooravond van het vijftiende Eurovisiesongfestival laat het NCRV- programma „Studio Anno" de vorige veertien afleveringen herleven door middel van filmmateriaal van die uit zendingen en zang van het vaste zeven tal vocalisten van „Studio Anno" An neke Grönloh, Rita Hovix.k, Cska Peters, Connie Vink, Ben Cramer, Rob dc Nijs en Dlck Reinstra, zomede de gast Marco Bakker. NCRV Ned. I 20.45 uur.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2