BILJARTERS MOETEN WEER MET ANDERE BALLEN SPELEN In twee jaar terug naar moeten vijftien clubs eerste klas amateurs E.K. anker kader 47/1 Kruyff kan niét naar Spanje ;er Hidegkuti Irainer Benfica Ajax vindt Arsenal „fijne" tegenstander REORGANISATIEPLAN BETAALD VOETBAL DANCELLI WON MILAAN-SAN REMO miJDAG 20 MAART 1970 DE LETOSE COURANT PAGINA 15 igen WISBURG ..Dat is weer een streek van die Belgen", was de conclusie van Hans Vultink, toen het begin van het Europees kampioen- cliap anker kader 47/1 in de machtige Merkatorhalle n Duitsburg hoorde dat er toch niet met de lichte ^eel lelgische kunstbal gespeeld zou worden maar met ■at zwaardere uitvoering daarvan. „Vyf weken ang heb ik met die lichte ballen staan trainen en at is allemaal voor niets geweest", zei Vultink heb Veel minder schade bleek Hans Vul- nk, die de tweede Westduitse deelne- Matthias Metzemacher (een 45-ja- iheidlge automonteur uit Bergisch Gladbach) i een moeilijk begin in zestien beurten rhter zich liet: 300—150. „Het is even ennen. Deze ballen springen wat meer, taardoor ik ook een paar stoten heb ge- Vultink, nadat hij met series ge an 81, 32, 44, 51 en 38 zijn slechte start 8 beurten) had verguld Vul- •d ii ik pruttelde nog na over de ballenwis- rling maar realiseerde zich ook, dat ij drie partijen heeft om aan het mate- aal te wennen, eerst tegen Metzema- dan tegen de Zwitser Burgener en gen de Oostenrijker Stenzei, stuk voor uk spelers, die het de azen in dit :e >elletje niet lastig moeten kunnen ma il in; liter p ge us somber. Want de ballen, die door Ludo Dielis uit België waren meegenomen, bleven ondanks protesten op de tafels. Er werd wel 'n poping gewaagd door bil jartfabrikant Siegfried Speilman om met lichtere bal len te laten spelen, maar die bleken bü nameting te groot te zijn. zodat er geen uitwijkmogelijkheid was "1C Tot die azen behoort de Spanjaard va >se Galvez, in elk kaderspel en het li- gevaarlijk tegenstander. De jaanse kampioen was tegen Burgener [gevallen voor zijn landgenoot Guyot, Dg niet goed op dreef. Toch ii, die een hoogste serie van 68 scoor- t, in zeventien beurten uit. Veruit de beste indruk echter liet al eteen titelverdediger Dieter Müller :hter. Deze Berlijner, die vorig seizoen i Maassluis via drie remises tegen ultink, Wijnen en de Belg Corin jrrassende naar de Europese top 47-1 doorstootte, had helemaal geen van de ook voor hem nieuwe „kunst- likkers". Met ;sde beurt en een slotreeks itnam de Berlijner de Parijse ex-pro- ssional Roland Dufetelle in acht beur- in elke illusie op een redelijk resultaat: 300. low motion Müller kreeg het later heel moeilijk gen Stenzel. De Oostenrijker gaf lerfecte demonstratie ;lo w-motionbiljarten zou kunnen GRENS BLIJFT „DICHT" MADRID De Spaanse sportraad eft het besluit van de Spaanse voet- ilbond dat Spaanse clubs geen buitcn- indse spelers mogen contracteren be- racbtigd. Dit zal pas weer in 1974 wor- toegestaan. Dat betekent dat voor ohan Cruyff de deur naar Spanje voor- pig definitief gesloten blijft. De Spaanse voetbalbond had eerder e maand al met ruime meerderheid i stemmen besloten de grenzen dicht houden, hoewel enige verenigingen al tensief contact hadden met buitenland spelers. BOEDAPEST De 48-jarige Hon- lar Nandor Hidegkuti, middenvoor van t Hongaarse nationale elftal in het be- in der jaren *50. heeft een aanbod van enfica uit Portugal aangenomen om oefenmeester van die vereniging op i treden. Hij heeft nu de Hongaarse oetbalbond gevraagd of hij de betrek- Hidegkuti. die zeer ingenomen was t het aanbod, zou graag per 1 augus- van dit jaar bij Benfica willen be- innen. Hij kent de vereniging en de xirnaamste spelers goed en vindt dat enfica de kunst om goed voetbal te Delen verre van heeft vergeten. „Het is 'leen noodzakelijk dat zij eens flink n zelfvertrouwen terugkrijgen". Hidegkuti, die 68 interlands voor Hon- arije heeft gespeeld, heeft in het begin er jaren '60 eerst de Italiaanse club iorentina geoefend, en later Mantova. ontkende het met klem en een paar uur later was het duidelijk dat ook h\j het slachtoffer was geworden van de machinaties van de Europese bestuurders in zijn land. De wereldkampioen der vijfkampers had dc Oostenrijker Stenzel, die alleen goed is in het libre, als hij de ballen tenminste in de serie Americaine heeft en in Duisburg tot de figuranten behoort, gemakkelijk verslagen. Maar de 27 beurten van Dielis spraken boekdelen. Eerste ronde Dufetelle (Fra.) 42 8 Müller (Wdl.) 300 8 Stenzel (Oost.) 124 27 Dielis (Belg.) 300 27 Galvez (Sp.) 300 14 Burgener (Zwi.) 84 14 Vultink (Ned.) 300 16 Metzemacher (Wdl.) 150 16 Tweede ronde: noemen en bracht daarmee de titelhou der helemaal van zijn stuk. Mede dank zij een uitschieter van 101 in zijn vier de beurt, kon Stenzel lang de leiding be houden, Een serie van 127 van Müller kondigde echter het einde van de Wener aan. Deze bleef tot het einde tegenstrib belen, maar kon toch niet verhinderen dat Müller hem tot grote opluchting van de organisatoren, die op een nederlaag van Müller zo vroeg in het toernooi niet hadden gerekend, in de achttiende beurt mat zetten: 274300. Aardappelen Evenveel beurten had Dielis nodig om Dufetelle de tweede nederlaag toe te brengen en dat nadat de Belg met se ries van 28, 84, 39 en 59 in vijf beurten al op 210 had gestaan. Daarna faalde hij echter volkomen en kon Dufetelle zijn gehavende moyenne wat ophalen. De Fransman maakte in de nastoot een se rie van 51, waarmee zijn eindtotaal op 269 kwam en spuide vervolgens zijn af keer over de ballen. Dat zijn dezelfde keien, waarmee we in Apeldoorn in het Europees kampioenschap bandstoten moesten beginnen. Alleen staat er nu geen ovaaltje op maar een cirkeltje. Dat we hiermee moeten spelen, danken we aan Ceulemans, die deze ballen blijkbaar niet zo slecht vindt. Maar Ceu lemans kun je desnoods met aardappe- Ik ben mateur geworden om voor mijn plezier te biljarten, niet voor mijn verdriet". De laatste twee partijen overtroffen al les. Zo slecht was er in jaren niet meer in een Europees kampioenschap gespeeld. Hans Vultink bracht er weinig van te recht. maar had het geluk in de Zwit ser Burgener wel de zwakste tegenstan der vqn het hele span getroffen te heb ben. Daardoor kon de Nederlandse kam pioen zich na 33 beurten nog noemen: 256—300. Grillen Ook Jose Galvez streed gen de grillen van de kunsthallen. De Spanjaard had daarmee minder geluk dan Vultink. Galvez, die de hele partij door zat te klagen over ,las bolas" ver loor namelijk in 35 beurten van Metze macher: 290300. Dat wapenfeit kwam vannacht om half twee tot stand. Slechts een hand vol officials en andere betrokkenen wa ren getuige van deze drama's in zak formaat. „Geen wonder, door met deze ballen te laten spelen, jagen de heren in Brus sel het publiek de biljartzaal uit", zei de enige betalende toeschouwer, die de strijd tegen verveling en slaap nog niet had opgegeven. Dufetelle Stand: 1. Müller 2. Dielis 3. Vultink 4. Galvez 5. Metzemacher 6. Dufetelle 7. Stenzel 8. Burgener 300 18 269 18 256 33 44 7.75 300 33 60 9.09 290 35 79 8.28 300 35 42 8.56 W.K. IJSHOCKEY Zweden nam wraak op Polen STOCKHOLM Zweden revancheer de zich voor het slechte resultaat tegen Finland door op de vierde wedstrijddag van de strijd om het wereldkampioen schap ijshockey in Stockholm Polen met duidelijke cijfers terug te wijzen: 110. De Zweden zijn door deze overwinning dankzij betere doelcijfers dan Finland opgeklommen naar de tweede plaats achter Rusland, dat alle vier ontmoe tingen heeft gewonnen. In de tweede wedstrijd versloeg Fin land, Oost-Duitsland met het kleinst mogelijke verschil: 10. Tsjecho-Slowakije Den Bosch won Den Bosch heeft gisteravond de hul digingswedstrijd voor het behalen van het Nederlands ijshockeykampioenschap tegen het Canadese legerteam The Rai ders (Baden-Baden) gewonnen met 64. De tussenstanden waren 02, 20, 4—2. Zagalo wil vijf spelers vervangen RIO DE JANEIRO Mario Jorge Za galo, de opvolger van de Braziliaanse coach Jose Saldanha is onmiddellijk „aan het werk gegaan". Zagalo kondigde gisteren aan vijf spe lers uit de door zijn voorganger gekozen selectiegroep voor het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal in Mexico te vervangen. Hoewel Zagalo nog geen namen van „uitvallers" noemde, gaf hij wel de namen van de nieuwe spelers. Het zijn: Felix, Leonidas, Roberto, Dario en Arilson. RUNNERS-UP CUP: Inter lootte Anderlecht voor halve finale DEN HAAG. Ajax mocht geen hoop koesteren bij de loting voor de halve finales van het toernooi om de Runners-up Cup in Rome een minder gerenom meerde tegenstander te treffen voor de halve finales. Internazio- nale, Anderlecht en Arsenal zijn alle drie goed voor het bereiken van de halve finales van Europa Cup I. Het lot viel op Arsenal. In de andere halve eindstrijd ont moet Anderlecht Inter Milan. De halve finales moeten voor 15 april zijn gespeeld. De finale zal worden gespeeld in twee wedstrijden; de eerste op 21 of 22 april, de tweede op 28 of 30 april. Op Arsenal, dat dit jaar voor eerst deelneemt aan de wedstrijdenserie om de Europa Cup III, rust de taak de Britse hegemonie van de laatste jaren (Leeds United winnaar in 1968, Newcastle United cuphouder in 1969) te handhaven. Arsenal staat momenteel 13e op de ranglijst met een achterstand van 20 punten op het leidende Everton. Arsenal, dat in de loop der jaren tien tallen spelers aan het Engelse elftal heeft afgestaan, is in de selectie Sir Alf Ramsey met geen enkele speler vertegenwoordigd. De Londense club is tot de halve fi nales doorgedrongen door de Roemeen se club Dynamo Bacau in Londen ver pletterend te verslaan (71). De uitwed strijd had Arsenal al met 20 gewon nen. In de eerste ronden schakelde Ar senal Glentoran Belfast (30, 01) er Sporting Lissabon uit. In Ajaxkringen is men niet ontevreden met het resultaat van de in Rome ver richte loting. Vrijwel algemeen hoort men dat het Engelse voetbal Ajax wel „ligt". Ruggesteun Johan Cruyff: „Ik geloof dat het een leuke tegenstander is. Het is wel fijn dat we eerst in Londen spelen, dat geeft DEN HAAG Wanneer op 26 maart de buitengewone vergadering van de sectie betaald voetbal van de KNVB wordt gehouden, zal daar in behandeling ko men een plan tot reorganisatie van het betaalde voet bal, welk plan de naam draagt van de voorzitter van DWS, de heer De Stoop. Tn het plan zijn de volgende voorstellen vervat: 1. Terugkeer en bloc van vijftien clubs naar het ama teurvoetbal, eventueel om organisatorische redenen verspreid over de seizoenen 1970-1971-1972. 2. Opneming van de vijftien clubs in de eerste klasse van het amateurvoetbal. 3. Vorming van een organisatiefonds van drie mil joen gulden, welk fonds in een aantal jaren zal wor den opgebouwd uit de overschotten van de KNVB-re- kening. 4. Uitbetaling van 2.000.000 gulden aan elk van de vijf den terugkerende clubs. 5. Recht voor de vijftien clubs tot verkoop van de contractspelers. 6. Het aangaan van een gentleman-agreement tussen de 53 clubs uit het betaalde voetbal, waardoor in eer ste instantie niet-getransfereerde spelers gedurende t.kele jaren meer kunnen opbrengen dan de regle mentaire 3000 gulden. 7. Storting van 50.000 gulden per overgebleven vere niging ter financiering van het reorganisatiefonds (38 maal 50.000 is 1.900.000 gulden). De resterende 1.1 miljoen gulden dient door de KNVB of andere instan ties te worden voorgeschoten. 8. Indeling van de 38 overgebleven verenigingen in twee divisies. 9. Het openen van besprekingen met de overheid om te komen tot sterk verhoogde uitkeringen uit de toto voor de overgebleven 38 clubs en voor het verkrijgen van gemeentelijke en provinciale subsidies resp. het afschaffen van de vermakelijkheidsbelasting. Besprekingen De inleiding tot dit reorganisatieplan bestond uit twee besprekingen begin van deze maand. De eerste, op initiatief van ADO's voorzitter, de heer H. Choüfoer. werd gehouden tussen vertegenwoordigers van vijf clubs en het voltallige bestuur van de Federatie van Betaalde Voetbalorganisaties (FBO) en handelde over de financiële problemen van de clubs in het betaalde voetbal. De tweede bespreking had plaats op het bondsbureau, waarbij van de zijde van de clubs aan wezig waren de voorzitter van de FBO, mr. B. van Vloten, de secretaris van de FBO, mr. J. Hogewo- ning, H. Choufoer (ADO) en De Stoop (DWS), terwijl op verzoek van de clubs de bespreking o.m. werd bij gewoond door bondsvoorzitter W. Meuleman en de oorzitter van het sectiebestuur betaald voetbal, Jos Coler. Image De conclusie van de clubvertegenwoordigers was in beide besprekingen, dat het betaalde voetbal in Neder land belangrijk aap image heeft ingeboet, de jaarlijk se exploitatietekorten bij de clubs (in het bijzonder bij de ere-divisieclubs door de hoge lasten) tot on verantwoorde hoogten oplopen. Het fusioneren van verenigingen op dit ogenblik geen enkele zin heeft, daar de zekerheid niet aanwezig is dat de nieuwe combinatie voldoende bestaanskansen heeft, en dat dc reeds vele jaren optredende organisatie- en reorgani- s.itiecommissie binnen de KNVB zich beperkt tot het maken van plannen zonder daadwerkelijk de weg te Afhankelijk De inkomsten van het betaalde voetbal dienen voor de hoofdzaak te bestaan uit: recettes, toto-inkomsten, overheidssubsidies en subsidies of garanties van het .ledrijfsleven. Daar de inkomsten uit de recettes eer der een tendens tot daling dan tot stijging vertonen is 't betaalde voetbal afhankelijk geworden van de toto inkomsten en subsidies, welke bronnen in hoge mate onder controle staan van de overheid. Het optreden van de vereniging van contractspelers (VVCS). het invoeren van het arbeidscontract en de verlangens, die o.a. behelzen een verhoging van de minimum-sa larissen, zullen vooral de clubs in de lagere klassen voor sterk verhoogde uitgaven plaatsen. Als na het aannemen van de voorstellen door de ver gadering van het betaalde voetbal door tegenwerking van enkele clubs de volledige uitvoering van de reor ganisatie niet zijn beslag zal krijgen, aldus het rap port. zal het bestuur van de KNVB resp. de algemene vergadering betaald voetbal beslissingen dienen te nanen, die leiden tot een gewijzigde totoverdeling, resp. een veranderde wijze van subsidieaanvrage. Mocht het sectiebestuur betaald voetbal zich niet kun nen verenigen met de aangenomen voorstellen, dan zal 't plaats dienen te maken voor een sectiebestuur, dat de uitvoering van de aangenomen voorstellen met kracht ter hand zal nemen. hidien het amateurvoetbal de terugkeer van de clubs de wijze, zoals in dc voorstellen wordt genoemd, niet aanvaardt, dan dienen de vijftien clubs te worden opgenomen in één of twee aparte, onafhankelijke af delingen. als je daar een goed resultaat behaalt, een aardige ruggesteun". Vasovic vindt de loting niet zo slecht. „Arsenal is voor ons een veel betere tegenstander dan Inter of Anderlecht. Arsenal is ook voor het Amsterdamse publiek een fijne tegenstander". Vasovic „kent" het Engelse voetbal een beetje. „Ik heb tegen Manchester City, Man chester United en Everton gespeeld. We hebben met 30 van Everton gewonnen en 33 gespeeld tegen Manchester City. Voorzitter Jaap van Praag verschilde niet veel van mening met zijn twee spelers. Het enige contact dat ooit tus sen de Amsterdammers en Arsenal heeft bestaan is de oud-doelman Gerrit Keizer In het Aztecstadion in Mexico City is men druk bezig met het ver wijderen van de grasmat. Voor de komende wereldkampioenschappen voetbal zal een nieuwe mat van 16.000 vierkante meter worden aan gelegd. die ten minste een jaar voor de Londen se club heeft gespeeld. „Ik geloof dat het in het seizoen 1928-1929 was", ver telde de Ajaxpraeses, „dat Gerrit Kei zer als amateur voor Arsenal het doel heeft verdedigd". Geweldig Van Praag is tevreden met de loting „Het is geweldig tegen een club uit Engeland te spelen. Engeland is ten slotte de bakermat van het voetbal, bo vendien zijn ze wereldkampioen". De datum waarop Ajax in Amster dam tegen de Londense club aantreedt was eigenlijk het enige wat de Ajax- voorzitter enigszins met zorg vervult. ,.We weten natuurlijk het resultaat van de loting van Feijenoord nog niet. Maar als Feijenoord, evenals wij, op 15 april thuis moet spelen, komen we een beetje met elkaar in de knel, Vooral in verband met een televisie-uitzending kan dat een moeilijke zaak worden Italiaanse zege ns 17 jaar Tweede plaats voor Karstens SAN REMO Voor wielersportmin- nend Italië was hel gisteren een grote dag. Voor het gerst sinds zeventien jaar ging een landgenoot als winnaar over de eindstreep in de klassieker MilaanSan Remo Na Loretto Petrucci in 1953 mocht eindelijk weer een Italiaan. Michelle Dancelli de bloemen en de kus van de „finishmiss" in ontvangst nemen. Daar voor waren het steeds buitenlanders ge- Ook voor deze editie van Milano—San Remo hadden de Italianen weinig hoop gekoesterd. Zij wisten immers dat Eddy Merckx eveneens aan de start verscheen. Maar uiteindelijke winnaar Dancelli ging met dc juiste ontsnapping mee en flitste 1.39 min. voor Gerben Karstens over de streep. Na een honderdtal kilometers van de 288 vormde zich een kopgroep van acht- renners, bij wie ook Gerben Karstens en wereldkampioen Harm Ot- tenbros. De voorsprong van de groep groeide snel aan tot ruim twee minuten. Op 70 kilometer afstand van San Remo ging oud-kampioen van Italië Dancelli De Italiaan Michele Dancelli barstte in tranen uit, nadat h\j de klassieker MilaanSan Remo op zijn naam had gebracht. Hij was de eerste Italiaan sinds 1953, die deze eer te beurt viel. ervan door. Rijdend met een groot ver zet liet hij een gat vallen, de voorsprong van de Italiaan groeide tot bijna vier minuten, maar bleek mede dankzij activiteiten van de achtervolgers op de eindstreep nog 1.39 te bedragen. Gerben Karstens legde beslag op de tweede plaats, nadat de Belg Leman te veel van zijn krachten had gevergd om Dancelli nog te achterhalen en op 500 meter van de meet werd ingehaald door Zilioli, Wolfshohl. Karstens en Somo- netti, van wie de Nederlander de sprint, won. Leman werd derde. Voor Jan Janssen en de Spanjaard Lopez Rodriguez verliep de strijd niet zo gunstig. Beide renners moesten na een valpartij met onbekende verwon dingen naar een ziekenhuis worden ver voerd. De doktoren deelden echter mee dat er geen reden voor ongerustheid is. De uitslag luidt: 1 Dancelli (It.) 288 km tn 6.32.56 2. Karstens (Ned.) op 1.39: 3. Leman (Belg.); 4. Zilloit (It); 5 Codefroot (Belg.):

Leidse Courant | 1970 | | pagina 15