Prins Bernhard gast van Indonesische luchtmacht NATIONALE ROUW VOOR 49 DODEN Stille Omgang met 8000 deelnemers Groep Wereldkerk bundelt activiteiten Rome laat 200 priesters wachten Japans bezoek aan Nederlands paviljoen Gang na .explosie ingestort Israël krijgt niet alle gevraagde vliegtuigen Aardbeving in Iran BUIKLANDING NA EXPLOSIE DE TJjSTDSE COURANT PAGINA 5 ADVERTENTIE Alex Chines overleden LONDEN (AP) De bekende Engelse I acteur Alex Clunes is vrijdag in het Lon- dense Middlesex ziekenhuis op 57-jarige leeftijd overleden. Clunes, die zijn carrière begon bij de I Old Vic nu het Nationale Theater heeft grote roem geoogst met zijn Ham- Ietvertolkingen. Bloemenhulde op erevelden DJAKARTA (ANP) Prins Bernhard heeft vanmorgen bezoeken gebracht diverse Indonesische militaire eomn danten, het laatst aan genreaal Soewoto Soekander, chef-staf van de Indonesische luchtmacht. De prins werd in het hoofdkwartier met groot militair ceremonieel ontvan gen en hem werd door generaal Soekan- dar de gouden erering van de Indo nesische luchtmacht opgespeld. „Een bewijs dat u doet opgenomen zijn in de kring van de Indonesische luchtmacht daarmee van de Indonesische strijd krachten", zei de generaal. De prins noemde het in zijn dankwoord een ple zierige onderscheiding, waar hij erg blij mee is. Hij onderhield zich geruime tijd met verscheidene officieren. De lunch gebruikte de prins in de In donesische „Petroleum Club", waar hi. tientallen Nederlandse zakenlieden ont moette, door wie hij zich liet inlichten over het Nederlandse zakenleven i Djakarta. Zaterdagochtend bezocht prins Bern hard eerst de Indonesische en daarna de Nederlandse militaire erebegraafplaatsen in Djakarta. De prins bracht de doden op beide begraafplaatsen een bloemen hulde. Voorts legde hij een krans op het graf van generaal Spoor en een toefje bloemen bij de urn van de onbekende Nederlandse soldaat. Later op de dag was hij in de privé- woning van de heer en mevrouw Soe- harto hun gast voor de lunch. Deze uit nodiging wordt in Djakarta beschouwd als een bijzonder eerbewijs, omdat presi dent Soeharto zijn privéleven strikt scheidt van zijn officiële bezigheden. Een ontvangst bij hem thuis is dan ook een grote zeldzaamheid. Later op de dag ging prins Bernhard zwemmen, waarna hij ongedwongen in Djakarta ging winkelen, wat een menig te Indonesische persfotografen op de been bracht Gaullistische en communistische winst in Frankrijk PARIJS De uitslag van de zondag gehouden verkiezingen voor de provin ciale staten in Frankrijk bevestigt de po litieke ontwikkeling onder gaullistisch bewind: de twee grote partijen drukken de middenpartijen langzaam dood. De winnaars van zondag zijn de gaullistische partij 32 zetels) en de communisti sche partij 23 zetels). De verliezers zijn de socialisten 11). Gematigde conservatieven, centristen, aanhangers van Mitterrand, de liberalen van Ser- vanschreiber, verenigd onder de geza menlijke noemer van „diversen van links" verloren 28 zetels. De opkomst van de kiezers was ook zondag nog niet groot. Men schat het aantal thuisblijvers op ongeveer 45 procent. Plaatselijk geen afdelingen (Van a e redacteur geestelijk leven) DEN BOSCH De landelijke advies raad van de actiegroep Wereldkerk heeft zaterdag in Den Bosch, besloten vier werkgroepen op te richten, die goede maar vaak nauwelijks bekende initiatie ven van kerkvernieuwing moeten op sporen, bekend moet maken en bevor deren. De vier werkgroepen betreffen „gebed en spiritualiteit", (onder leiding van pater J. de Rooij, hoofdredacteur van het maandblad „de heraut" te Nij megen) „catechese en verkondiging" (onder leiding van de Amsterdamse je- zuiet drs. F. Kurris) „het parochiële le- i" in het algemeen (onder leiding van drs. W. Kusters van het katholiek sociaal- kerkelijk instituut Kaski te Den Haag,) en overlegstructuren" (onder leiding van prof. dr. H. Hoefnagels S. J. socio loog te Nijmegen). Aan de duizenden adhesiebetuigers van actiegroep Wereldkerk zal gevraagd worden, goede initiatieven en experi menten die zij in hun omgeving kennen, aan de werkgroepen te melden. Het maandblad „de Heraut" en een apart mededelingenblad, zulen voor verde re verspreiding zorgdragen. In een toelichting op dit besluit zei prof. dr. L. Janssen uit Tilburg: „dat er het hele land veel goede initiatieven experimenten bestaan op velerlei terrein van het kerkelijk leven. De ac tiegroep Wereldkerk, die zich in de kerk positief-bindend wil opstellen, acht het nodig dat juist aan deze initiatieven Keizer Hirohito van Japan tijdens de opening van de Expo in Osaka Achter hem leden van de keizerlijke familie. DEN HAAG (KNP) Tweehonderd Nederlandse priesters wachten nog op i beslissing van Rome om in de leken stand te kunnen terugkeren. Sinds sep tember vorig jaar heeft geen enkele Nederlandse priester een inwilliging op 'erzoek ontvangen van de congre- voor de geloofsleer. Er is. zo is door Rome meegedeeld, een aanzienlijke vertraging in de afhandeling van de verzoeken opgetreden. Deze vertraging die om duizenden verzoeken uil de gehele wereld gaat heeft, aldus de congregatie voor de geloofsleer, niet te maken met een har dere lijn van Rome. Iai bevoegde Nederlandse kringen ech- ter gelooft men, dat Rome een „bewuste vertragingspolitielr'voert om daarmee de priesters, die willen uittreden, een extra-bedenktijd op te leggen. Rome schijnt het verzet tegen de celibaatsver plichting namelijk als een tijdelijke crisis te zien. Koning Boudewijn onderging knieoperatie BRUSSEL (Belga) Het Koninklijk Paleis te Brussel heeft meegedeeld, dat koning Boudewijn in het Brugmannhos- P'taal in Jette aan een knie is geope reerd. Er is een knieschijf weggenomen. Be operatie is gunstig verlopen. Betogingen bij opening van EXPO 70 OSAKA (ANP) Het Nederlandse pa viljoen op de zaterdag geopende Expo in Osaka behoorde tot de vijf buiten landse inzendingen die op de officiële openingsdag hoog Japans bezoek ontvin gen: premier Sato en een aantal van zijn ministers, onder wie die van Buiten landse Zaken, Financiën, Onderwijs en Transport. Door vertraging tijdens de vooraf gaande bezoeken aan de overige vier paviljoens was premier Sato alleen in de gelegenheid commissaris-generaal Cals en zijn echtgenote te bezoeken en te complimenteren met het Nederland se paviljoen. De andere ministers brach ten ongeveer een kwartier in het pavil joen door. Zij zagen een deel van de film „Sky over Holland", die hen blij ken hun uitlatingen aan mr. Cals zeer imponeerde. De bezoekers ontvingen de eerste exemplaren van de Holland He rald in het Japans gedrukt en een Delft- se tegel als souvenir. Op de televisie trok het loslaten van 150 duiven van de toren van het Nederlandse paviljoen tij- Tarjei Vesars overleden OSLO (AP) De Noorse schrijver en dichter Tarjei Vesaas is zondag in de ouderdom van 72 jaar thuis te Vinje over leden. Vesaas werd beschouwd als een •an Noorwegens vooraanstaande heden daagse schrijvers. Met zijn roman „Vin- danane" (De winden) won hij in 1952 de letterkundige prijs van Venetië. dens openingsplechtigheid op de Expo de aandacht. In de vlaggenparade door hos tesses van de vertegenwoordigde landen liepen voor Nederland Lilian Ho Kang You, Remke van Hoytema, Caroline Keulen en Els Borghols mee. Overigens is de opening niet geheel al zonder storing verlopen. Bij de hoofdingang van het Expo-terrein kwam het tot een forse botsing tussen honderd demonstranten en de politie. De demon stranten, van wie het merendeel linkse studenten, hadden in het centrum van Osaka een prote9tbijeenkomst gehouden en wilden deze op het Expo-terrein voortzetten. Toen de politie hem de toe gang weigerde ontstond er een stevige vechtpartij waarbij verscheidene perso nen gewond raakten. Tenminste zeventig demonstranten werden gearresteerd. Musici zoeken organisatievorm AMSTERDAM (ANP) Ca. 350 musi ci, conservatoriumstudenten en docenten, componisten en musicologen hebben zich zaterdag in de Brakke Grond in Amster dam beraden over de hun inziens huidige onbevredigende toestand van het muziek leven in Nederland, Werkgroepen zullen zich bezighouden met het formuleren van alternatieven de uitvoeringspraktijk van de orkes ten, het gebruik van de verspreidingsme dia, het beroeps- en het schoolmuziek- onderwijs, de overheidsbemoeiing en de lichte muziek. Deze groepen zullen op 'n nieuwe vergadering, op 23 mei, rapport uitbrengen. Op deze tweede vergadering zal tevens :n organisatie worden opgericht. Een coördinatiegroep zal voorstellen voorbe reiden voor de meest effectieve organi satievorm waarin een op te richten be weging zal kunnen functioneren. Alle vakbonden en verenigingen van musici zal worden gevraagd zich uit te spreken over de noodzaak van een radicale ver andering van de muziekpraktijk op grond fundamentele maatschappijkritiek. meer bekendheid wordt gegeven, zodat ze ook elders kunnen worden toegepast. De werkgroep overlegstructuren zal zich er vooral voor inspannen „de vele sym pathisanten in het land actiever te be trekken in de plaatselijke en regionale overlegorganen van de Kerk". De landelijke adviesraad heeft verder besloten, geen verklaring inzake het ce- libaatsvraagstuk af te leggen, zoals oor spronkelijk in de bedoeling lag. Uit ge sprekken met enkele bisschoppen is de raad gebleken, dat deze op dit moment het meest gediend zijn met een periode van rust. Overigens wil de actiegroep Wereldkerk met deze beslissing tevens te kennen geven, dat zijhet vojste ver trouwen in he1! ^Nederlands episcopaat heeft en zich niet geroepen voelt een wig te drijven tussen de bisschoppen en de In de landelijke adviesraad hebben zitting o.a.: de Nijmeegse hoogleraar A. iCamps, missioloog, H. Hoefnagels, so cioloog, en B. van Leeuwen, theoloog, prof. dr. L. Janssen, deskundige in ont wikkelingsvraagstukken te Tilburg, en prof. dl*. R. de Moor, socioloog, even eens te Tilburg, dr. J. Mulders S. J. ad viseur theologisch adviseur van de KRO te Den Haag, pater Jac. de Rooij, re dacteur van „de Heraut" te Nijmegen en dr. A. Simonis, kapelaan te Den Haag. Voor 5 miljoen schade bij brand Lovable ZUTPHEN Een felle uitslaande brand heeft in de nacht van zaterdag op zondag het bedrijf van Lovable Ne derland NV (foundations en beha's) vooi het grootste deel in de as gelegd et voor 5 tot 6 miljoen gulden schade aan gericht. De snij- en naaizalen, de inpakafde- ling, het directiekantoor en de telefoon centrale, en het volledige machinepark werd geheel verwoest. Enkele kantoor ruimten zijn zwaar beschadigd. In de fabriek werkten ongeveer 300 personen, voor het merendeel meisjes. Vampierjacht op Lon dense begraafplaats LONDEN (Reuter) Ongeveer hon derd personen hebben zaterdagochtend vroeg jacht gemaakt op een vampier op een Londense begraafplaats. Zij trokken naar de begraafplaats in Ilighgate, na dat zij een man op de televisie hadden horen verklaren, dat hij zou trachten de vampier dood te steken met een hou ten kruis. Meer dan veertig politiemannen wa ren nodig om de menigte in bedwang te houden. Sommigen klommen over de muur van de begraafplaats om te zoe ken naar een open graf. Enkelen van hen bliezen de aftocht omdat zij naar hun zeggen „iets grijsachtigs" hadden zien rondkruipen. Een van de zoekers, de 27-jarige Anthony Robinson zei: „Ik was doodsbang. Ik heb nog nooit in het bestaan van zoiets geloofd, maar nu ben ik er zeker van, dat er iets kwaadaar digs op de begraafplaats huist". De man die op de televisie was versche nen, de 24jarige David Farrant, slaag de er niet in met zijn kruis de vampier vinden, laatstaan te doden. Prins Bernhard legt een krans op het graf van generaal Achmad Jani, een van de generaals, die tijdens de mislukte communistische opstand in 1965 vermoord werd. Arrestaties na rituele moorden in Malawi BLANTYRE (Reuter) President Ban- da van de Afrikaanse staat Malawi heeft in een radiotoespraak meegedeeld dat de vermoedelijke leider en andere leden zijn gearresteerd van een bende, die verant woordelijk is voor een golf van rituele moorden in de omgeving van de hoofd stad Blantyre. De bende heeft een waar schrikbewind uitgeoefendZij zou hel afgelopen jaar wel 28 mensen hebben vermoord. De meeste slachtoffers werden in hun bed met bijlslagen om het leven gebracht. Dr. Banda heeft eerder gezegd dal de moorden het werk waren van medicijn mannen die menselijke delen wilden heb ben voor de bereiding van hun tover dranken. Maar ook beschuldigde hij er Malawische opstandelingen in Zambia en Tanzania van, profijt van de moorden te trekken door propaganda tegen de re gering te bedrijven. Mijnramp loego-Slavië BREZA (Reuter) Joego-Slavië heeft gisteren een dag van nationale rouw ge had om de 49 slachtoffers van de mijn ramp in Breza. Lichte radio- en televisie programma's werden niet uitgezonden en bioscoopvoorstellingen en sportevene menten gingen niet door. De 49 mijnwerkers, van wie het me rendeel tussen de 20 en 30 jaar oud was, bevonden zich in een mijngang op een diepte van 350 meter, toen als gevolg van een explosie van methaangas de gang in stortte. Slechts 34 mijnwerkers brachten het er levend van af. Zeventien mannen moesten worden opgenomen in het zie kenhuis. Enkelen van hen zijn zeer ern stig gewond. Toen de ontploffing zich voordeed in de mijn bij Breza, 25 kilometer ten noord westen van Serajewo, bevonden zich 83 mijnwerkers onder de oppervlakte. Een groot aantal inwoners van het 3000 inwo ners tellend» stadje Breza was gisteren aanwezig op een plechtigheid ter herden king van de gisteren omgekomen man nen. Mijnwerkers met helmen droegen de doodkisten uit de kantoren van de mijn onderneming naar een speciaal platform, om de laatste eer te bewijzen aan hun collega's. Een boodschap van medeleven van president Tito en het land werd over gebracht door de voorzitter van de na tionale vergadering van Bosnie-Herzego- wina, die in herinnering bracht dat de mijnramp de derde is die het land in de afgelopen maanden heeft getroffen na de twee aardbevingen in Banja Luka in ok tober en december, waarbij honderden personen om het leven kwamen. Ku Klux Klan terroriseert Zwarte Moslems ASHVILLE (AFP) Een leider van de Zwarte Moslims heeft zaterdag ale blanken in het gebied van Ashville in de zuidelijke Amerikaanse staat Alabama gewaarschuwd, dat zij met vuur spelen. Leden van de Zwarte Moslims drijven er sinds de herfst van het vorig jaar een grote veeboerderij. Sedert de Ku Klux Klan het oog heeft laten vallen op aan grenzende terreinen heeft de veestapel van de Zwarte Moslims zeer te lijden Donderdag en vrijdag stierven 24 koeien, vermoedelijk door het drinken van ver giftigd water. In de afgelopen maanden zijn al meer koeien het slachtoffefr van vergifteging geworden. Ook zijn er dieren doodge schoten. Ook de vroegere eigenaar van de farm wordt niet met rust gelaten. Er zijn verscheidene aanslagen met benzi nebommen gepleegd op de winkel die hij nu drijft. Kard. Villot vraagt steun voor celibaat VATICAANSTAD (AP) De staatsse- etaris van het Vaticaan. kardinaal Villot, heeft in aparte brieven aan de bisschopsconferenties en de oversten van religieuze orden in de wereld steun voor paus Paulus VI in zijn handhaving van het celibaat gevraagd. Volgens zegslieden zou kardinaal Villot geschreven hebben dat de paus zijn plicht, om het celibaat te handhaven, beschouwt als „een ernstige verplichting van zijn pontificaat". WASHINGTON POST: WASHINGTON (Reuter) Volgens twee Amerikaanse rubriekschrijvers zal president Nixon Israël niet alle vliegtui gen verschaffen waarom het heeft ge vraagd, omdat hij van mening is, dat Tel Aviv reeds voldoende overwicht in de lucht heetf op de Arabische landen om Israël heen. In een artikel in de Washing ton Post zeggen de schrijvers, dat Nixon enkele dagen geleden besloten heeft, Is raël niet de 25 F-4 Phantons en de 80 a 100 A-4 Skyhawks te verkopen die Israël verlang. (Israël zou het aantal aanvanke lijk verlangde Phantons van 50 tot 25 teruggebracht hebben). Volgens de Washington Post zou het besluit van de regering-Nixon nog niet openbaar gemaakt zijn, omdat de furmu- tering ervan nog uitgewerkt moet wor den. De moeilijkheid zou zijn, de Ameri kaanse weigering zodanig te furmulercn dat zij voor de Israëlische regering zo weinig kwetsend mogelijk ls. TEHERAN (Reuter) Bij een aardbe ving, die vandaag de Noordii aanse pro vincie Azerbeidsjan getroffen heeft, zijn vijf personen om het leven gekomen en een onbekend aantal gewond. Drie dor pen, Badalan, Safak en Badalabad, wer den geheel vernield. In het stadje Khoi werden gebouwen ernstig beschadigd. Men heeft onmiddellijk reddingsploegen, uitgerust met voedsel, tenten, dekens en medicamenten naar het getroffen gebied gezonden. Vogens mededelingen uit Te heran is de aardbeving de hevigste die de provincie Azerbeidsjan in dertig jaar heeft getroffen. Schip vol met pelgrims vergaan TEHERAN (Reuter) Ter hoogte van Aboe Dhabi, aan de Perzische Golf, is een schip gezonken, dat pelgrims naar huis bracht, die Mekka hadden bezocht. Volgens zaterdag in Sjiraz, in het zui den van Iran ontvangen berichten, zijn 105 mensen verdronken. Een overleven de van de ramp, zei dat het vaartuig 180 opvarenden had. Een Brits schip heeft 75 overlevenden aan boord geno- AMSTERDAM (KNP) De grote te rugslag, die de deelname aan de Stille Omgang vorig .jaar te zien gaf, toen werd teruggeschakeld op een enkele nachte lijke omgang, keelt zich dit jaar zeker niet voortgezet. I!et aantal deelnemers was ruim 8.000 en daarmee gelijk aan vorig jaar. Dal deze voettocht door nachtelijk Amsterdam toch nog altijd in de belangstelling staat, bleek ook uit het aantal jongeren, dat meeliep en tevens uit de toename van het aantal dames. Twee speoiale treinen uit Zutphen en Maastricht), ruim 70 touringcars en een groot aantal particuliere auto's brachten de deelnemers uit aille streken van het land naar de hoofdstad, voor de deel nemers uit Den Haag en omgeving was de organisatie i-n handen van het Ge zelschap van den Stillen Omgang afd. Voorburg. Voor de pelgrims uit Breda en enige andere gemeenten werd in de Mozes en Aaronkerk een speicale eucharistievie ring gehouden met een jongerenkoor en ritmische begeleiding. De opkomst ln vier andere binnenstr.dkerken, speciaal voor de Amsterdammers, was vrij redelijk te noemen. De Omgang zelf had een rustig verloop en werd praktisch niet gestoord door de genen, die zich in de nachtelijke uren in de binnenstad op straat bevinden. De meest opvallende drukte viel als gewoon lijk tussen 1 en 2 uur. De grootste groep kwam uit Eindhoven, hij telde ongeveer 600 personen. CAIRO (Reuter) Een Egyptisch lijnvliegtuig heeft zaterdagavond een ge slaagde noodlanding gemaakt bij Cairo, nadat een ontploffing een deel van het landingsgestel had afgerukt. Er waren tien passagiers aan boord, van wie er een licht gewond werd door metaaldeel- (jes die door een raampje sloegen. Het vliegtuig was een Anlonov, van Russische makelij. Anderhalf jaar gele den ontplofte zo'n toestel boven de Middellandse Zee. waarbij ruim veertig passagiers de dood vonden. De Egypti sche autoriteiten hebben een commissie van onderzoek ingesteld. Oprichtster Gaudeamus overleden UTRECHT (ANP) In haar woon- plaats Bilthoven is dinsdag mej. drs J. H. Grondhout (79) overleden. Mej. Grondhout ewas medeoprichtster van de stichting Gaudamus die dit jaar 25 jaar bestaat. Tot vorig jaar was ze cu- ratrice van de stichting. Ze werd zater dag in Bilthoven begraven.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5