®e£d-dte0otiAGi/itt Ring van 't Schaep Tele vizier met de 5 voor Pooten KRO MOET NADELEN VAN OMROEPWET AANVAARDEN Hearts of Soul mogen niet als trio optreden TELEVISIE VANAVOND Minister Klompé voor radio: Koninginnedag in Laren KRO-tv twee maanden op Nederland II CHRISTIAN FERRAS superieur vioolspel Willem Duys ernstig abuis Tweekamp PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 16 MAART 1970 Ongewenste belangstelling VJUAT buitenstaanders vermoeden, bevestigen belanghebbenden: de vakbeweging voelt zich niet zo lekker bij de interesse van politieke partijen om haar leden voor hun karretje te spannen. In het bijzonder groeit er ongenoegen bij 't Nederlands Katholiek Vakverbond, nu P.P.R. en Partij van de Arbeid proberen de katholieke werknemers aan hun kant te krijgen, maar de Katholieke Volkspartij druk doende is met pogingen om vertrouwen te behouden of geschokt vertrouwen te herwinnen. De N.K.V.-leiding vreest, dat de politieke belangstelling haar eigen kracht ondermijnen gaat. Mertens' herhaalde uitspraak „de katholieke werknemers zijn mondig genoeg om zelf te weten wat hun politieke voorkeur is is wel degelijk ook bedoeld als een stukje zelfbescherming van het N.K.V. Kritisch Wat Mertens voorzichtig zei, heeft de dynamische voorzitter van industriebond „Sint-Willibrordus", de heer H. de Groodt, zaterdag hard geroepen: partijen en partijtjes, die het N.K.V. nu pogen te dwingen om een bepaalde voorkeur uit te spreken, voelen kennelijk zelf aan, dat zij zonder zo'n uitspraak van het N.K.V. nergens blijven. In het bijzonder voor de Politieke Partij Radikalen klinkt dat niet leuk, omdat voor haar de enigszins betekenisvolle positie in de PAK-groep juist van steun in werknemerskringen afhankelijk is. Trouwens de heer De Groodt. die al meermalen op de tenen van zijn eigen verbondsvoorzitter en op die van K.V.P.-leiders heeft getrapt, was zaterdag weer eens zeer kritisch ten opzichte van de oppositie. Hij verweet haar meer aandacht te hebben voor partijpolitieke belangen dan voor spoed zetten achter wetsontwerpen die voor de werknemers van wezenlijk belang zijn. Met andere woorden: die oppositie maakt meermalen de Indruk het leuker te vinden om de regeringspartijen en het kabinet vliegen af te vangen, dan met de regering spoed te zetten achter belangrijke wetgevende Wie denkt aan het oppositiestuntje voor het snel verlagen van de kiesgerechtigde leeftijd, zal de heer De Groodt op dit punt gelijk hebben te Schisma Uit verschillende uitlatingen blijkt, hoe kwetsbaar de N.K.V.-leiding haar eigen positie vindt. Het meningsverschil over de manier waarop in de vakbeweging nationaal meer eenheid moet worden gebracht, duurt voort. Wanneer nu partijpolitieke tegenstellingen zich van de vakcentrale gaan meester maken, wordt de positie van de heer Mertens c.s. nog moeilijker dan die van katholieke politieke leiders de laatste jaren geweest ls. Het N.K.V. kan elke vorm van schisma binnen haar huis als kiespijn missen. En het is daarom dat men de politieke belangstelling van belang hebbenden ongewenst acht. NEDERLAND I •18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal VARA 19.04 uur: Coronation Street 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Socutera 20.25 uur: Achter het nieuws •20.50 uur: Sherlock Holmes 21.40 uur: NOS 10.45 uur: Verkennen en ontdekken, 12 11.10 uur: Iet wiet wijt, 5 11.35 uur: Notre ville, 9 •18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal AVRO 19.04 uur: Tobben voor Tokio, 19.30 uur: Peyton Place 20.00 uur: Journaal 22.15 uur: Dief, t.v.-spcl 22.45 uur: Humanistisch Verbond 23.05 uur: Journaal 23.10 uur: Burgerschapsvorming NEDERLAND II NOS 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Scala NCRV 19.30 uur: •20.20 uur: De overlevenden 21.10 uur: Voor de vuist weg 22.10 uur: Televizier 22.55 uur: Journaal TELEAC 23.00 uur: Ruimtelijke orde- NEDERLAND II NOS •18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal Journaal 20.20 uur: Dombey en zoon 20.45 uur: Tweekamp 21.10 uur: Hier en nu 21.40 uur: Met speciale opdrachl 22.30 uur: Pa alter 22.40 uur: Journaal 22.45 uur: Studeren, technische wetenschappen 19.04 uur: Scala KRO •19.30 uur: Geen zee te hoog 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Vanavond in Nieuwspoort •21.10 uur: De wrekers •22.00 uur: David Frostshow 22.50 uur: Journaal •22.55 uur: Wereldkampien- schappen ijshockey te Stockholm (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De minister van CRM. mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft in de radioserie „Praten met de minister" gereageerd op het rapport, dat de programma-adviesraad van de KRO vorige week uitbracht over de huidige praktijk bij het NOS-programmabeleid. Desgevraagd verklaarde zij, dat ook na de jongste uitlatingen van de KRO over het gezamenlijk programma van de NOS, haar standpunt niet is ge wijzigd. Mej. Klompé verklaarde let- Lufcas Passie in Bezuidenhout stemmig gebracht Qua karakter had de Lukas-Passie, zoals dit „stiefkind onder Bachs lijdens- muziek" zondag in de Bczuidenhoutse Wilhelminakerk gebracht werd, meer het karakter van een gemeenteviering dan van een concert. Jammer derhalve dat van de koralen geen samenzang was ge- Ds. D. Veldkamp, die de muziek door een korte meditatie afwisselde leidde zijn vraag „Hoe vindt ge Hem (Chris tus)" af uit de vraag „Hoe vindt ge het (de uitvoering)". Die uitvoering door het koor De Har monie uit Naaldwijk, het Westlands Symfonieorkest uit Monster en het Ker kelijk Symfonieorkest uit Den Haag maakte qua muzikale techniek een rede lijke en qua stijl een heel goede indruk. Dirigent Arno Weiffenbach nam de tempi wat voorzichtig waardoor alles op het goede spoor bleef, er waren instru mentaal vooral bij de blazers goede pres taties en het koor zong expressief. De twee voornaamste solisten N. v. d. Berg als evangelist en dr. Deen als Christus zongen vanaf de koor zolder met goede continuobegeleiding van organist Bart Boers. Van de vele overige solisten kwam vooral de tenor Ruud Ruivenkamp tot goede prestaties. Maar het allervoornaamste was de totale sfeer, die viel zoals we a] zeiden, heel positief uit. G. v. L. terlijk: „Ik hoop van harte, dat de om- roepverenigingen er begrip voor zullen hebben, dat waar de omroepwet hen ook belangrijke voordelen biedt, ze ook de dingen, die ze met zo prettig vinden, sportief zullen nemen". De minister noemde de omroepwet een compromis of een synthese van in het volk levende wensen, waarbij aan de ene kant gedacht werd aan monopoli sering van de omroepen en aan de andere zijde de nationale omroep. In de wet is daarvoor een compromis ge vonden en de omroepen moeten daar van niet enkel de voor- maar ook de (Van o e omroepcorrespondent) De minister zei zelf beslist niet van mening te zijn, dat de NOS een supra- omroep is. Dit gesprek met de bewinds vrouwe wordt morgen. dinsdag ochtend, tussen 9 en 9.35 uur uitgezon den op Hilversum I en is zaterdag middag reeds opgenomen. De minister antwoordde in deze opname van die NOS-radio op een vraag, hoe haar standpunt is ten aanzien van de jongste KRO-aanval op het gezamenlijk pro- de NOS. HILVERSUM De NOS-radio is voor nemens om de gehele Koninginnedag een nationaal programma uit te zen den uit het Gooise schdldersdorp Laren. Vele luisteraars zullen zich herinneren, dat de NOS vorig jaar een noodstudio had ingericht óp de Dam in de hoofd stad. Tijdens ongeregeldheden daar werd dit houten gebouwtje door demon stranten belaagd en bijna in brand ge stoken. Momenteel worden besprekin gen gevoerd met de directies van ho tel-restaurantbedrijven als Hamdorff, de Boerenhofstede, de Hertenkamp en de Gouden Leeuw over de mogelijkheid om de gehele dag deze etablissemen ten te kunnen gebruiken voor korte re portages. AMSTERDAM De uitreiking van de Televizierring aan het team van 't Schaep met de vijf Pooten is zaterdag in Amsterdam een feestelijke aangele genheid geworden. Iedereen was er weer, zoals altijd, en ook een Amster dams pierement ontbrak niet, toen Guus Oster van de Nederandse Comedic in het I.C.C .in het Vondelpark de ringen aan de zes teamleden overhandigde. Wim lbo. de man die zoals bekend het wandelende woordenboek van het Ne derandse lied is, voegde deze middag de namen van Eli Asser. Harry Ban- nink, Joes Odufré, Adèle Bloemendaal, Piet Romer en Leen Jongewaard toe aan de lange rij Nederandse cabaret- artiesten, die de moeite van het onthou den waard zijn. Bij de uitreiking bleek dat de lezers van Televizier bij de keu ze voor deze ring 't Schaep met de vijf Pooten gekozen hadden ver boven De ring voor het beste televisiepro gramma werd al eerder uitgereikt aan Toon Hermans, aan Stief been en Zoon, aan de Fabetjeskrant, aan „Zo is het toevallig ook nog eens een keer" en aan „Ja zuster, nee zuster". Nu waren het de werkers vtu, "'t Schaep. Zes rin gen dus. De jury. onder vobrzitter- schap van Rein Van Rooy, hoofdredac- - teur, had geen afzonderlijke Schaep- medewerker als beste kunnen aanwij zen. Daarom werden het er dus zes, met de vermelding, dat deze serie een „echt voorbeeld is van een Nederlands serieprogramma". Het Schaep-team heeft nu bij het over grote succes van twee hitschijven en Zes geringde Schoepen van links naar rechts Piet Römer, Joes Odufré, Eli Asser, Adèle Bloemendaal, Harry Bannink en Leen Jongewaard. een gloednieuwe .p. ook de fel be geerde ring kunnen voegen. Het zonnige Amsterdamse feest kreeg een feestelijk slot door het optreden van Tante Leen en Johnny Jordaan. Het goud beringde zestal van 't Schaep en de tarijke aanwezigen in het I.C.C. konden zich daarna te goed doen aan schaepvlees. (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Met ingang van mor gen, dinsdag 17 maart, zendt de KRO- televlsie gedurende 8 weken haar vas te dinsdagavondprogramma via Neder land II uit. Zowel de Wrekers als de David-Frostshow blijven op deze avond gehandhaafd» Voorts-wordt eenmaal in de veertien dagen een aflevering uit gezonden van de serie „Geen zee te hoog" en in de tussenliggende weken *t journalistieke programma „Verslag op dinsdag". Na het journaal van 20.00 u. staan eenmaal in de vier weken de ru brieken „Vanavond in nieuwspoort" en eenmaal „Brandpunt buiten spel" ge- Journalisten krijgen te weinig voor radioprogramma (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De parlementaire redacteuren Ilarry van Wynen van het Parool en Joop Vis van de NRC hebben de programmaleiding van de NOS- radio meegedeeld, dat zij niet aan de uitzending „Macht en onmacht" kunnen meewerken. Zij achten de onkosten vergoeding van 125 gulden p.p. exclusief reis- en verblijfkosten te laag. De NOS-radio heeft thans de journa listen Jan Donkers en Laurens ten Cate bereid gevonden hun plaatsen in te nemen. Het programma van de NOS- radio wordt hedenavond om 20.05 uur op Hilversum I uitgezonden. In ver band met de actualiteit van de verkie zingen op woensdag a.s. wordt aan dacht besteed aan de rol. die de poli tieke partijen spelen in de maatschap pij. Bovendien is er een rechtstreeks schakeliprogram tussen vijf plaatsen, waar die avond belangrijke verkiezings bijeenkomsten worden gehouden. het wereldpodiui uit de aardwete partijen. HILVERSUM AVRO: 7.OU Nieuws. 7.11 Ochtendgijm dek. 7.20 Stereo: Lichte grammoloonmu: uit de Middeleeuw 10.00 Voor de kleuter nen (gr). (11.00-11.02 1 vro3uwROn(11.5S srlichting: 12.30 NOS: 13.30 Spiegel mge opvallend Nieuws. 16.03 Stereo: Koorzang. 16.25 Stere 16.45 Land der muzen: kunstkroniek. 17. Stereo: Jazz Spectrum: oude en moden jazz. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM n NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levem woord. 7.16 Op het eerste gehoor (sterec len, lezing. 10.15 Operette- 0 Conclliepostbus. 14.05 School- 'izzicato: muzikaal middag-ma- Nieuws). 17.00 Overheldsvooi- !len. Spreker: Henk Dennen. kinderen. 17.15 10 jaar kinder- 17.45 Hail, jongerenprogramma. HILVERSUM III euws). 13.00 Nieuws. 13.03 Edcib^Berife'r "show. 15.00 t platenprogramma. (17.00 BELGIE 324 m Nederlands) de schippers. ledelingen. 17.15 J Solist bij R'dams Philh. Orkest Wat had destijds Yehudi Menuhin gelijk, toen hij op het Internationaal Solistenconcours Scheven ingen 1948 tegen de mening van de ganse jury in zijn zin doordreef en de. toen vijftienjarige Franse violist Christian Ferras de eerste prijs toekende. Aan deze zo gelukkige beslissing werden we gisteren weer eens herinnerd, toen hij in De Doelen, met assistentie van het Rotterdams Philharinonisch Orkest onder leiding van Jean Fournet, het Tweede Vioolconcert (op. 51) van de in 1909 te Lyon geboren Jean Martinou voordroeg. 'n Moeilijk en ondankbaar stuk muziek, dat, hoewel getuigend van grote kennis van orkest en instrumentatie zou men anders mogen verwachten bij zo n erva ren dirigent? niettemin weinig zeggend is, misschien wel omdat het te veel wil zeggen! Daarin had de solist zich te hand haven; hij deed dit op werkelijk supe rieure wijze. Beter, veel beter als composities, zijn ons de overige programmanummers be vallen de oemonisch klinkende ouver- tur .antasie Romeo en Julia (1869-70) Tsjaikovski, waarin Foumet geesten los sloeg, die hij onmiddellijk weder wist te beheersen; de orkestsuite Pelléas et Mélisande (1398) van Gabriel Fauré bijzonder poëtisch gebracht en ten slotte Mozarts Lioizer Symfonie in C- groot (K.V. 425, 1783), waarvan de pre sentatie bewees, dat onder Foumets leiding het Rotterdams Philharmonisch Orkest gegroeid is tot een evenwichtig, gedisciplineerd spelersteam. Volwaardig kultureel ambassadeur van Nederland Patricia (midden) heeft de mooiste stem en voert de boventoon in „De Waterman". Bianca (links) en Stella (rechts) zingen op de achtergrond. Levi Stubbs vrij op borgtocht LONDEN (AP) De leider van de Amerikaanse popgroep Four Tops. Levi Stubbs, die in hechtenis was genomen wegens in het bezit hebben van verdo vende middelen en wapens, is losgelaten na een borgtocht te hebben betaald van 600 pond. Op 17 maart zal hij voor de rechter moeten verschijnen .Hair op plaat en op tournee Bewering in Muziekmozaïek Van verslaggevers) AMSTERDAM De Nederlandse „Hair" staat op de plaat. Zaterdag werd ons in Amsterdam een eerste exemplaar aangeboden. Dit feit was voor de Neder landse Hairgroep aanleiding om een gra tis opvoering van de musical te geven. Dit gebeurde op het binnenpleintje van het Amsterdams Historisch Museum. Pu- bliciteitschef Harry Knipschild verklaar de, dat de tent bij het Olympisch Sta dion nog steeds veel aantrekkingskracht heeft. Hij dacht dat de musical over een maandje op tournee zal gaan. Golden Earring: succes in LS DEN HAAG De Haagse beatgroep i „The Golden Earring" arriveert donder dag a.s. op Schiphol na een succesvolle tournee van drie maanden door de Vere- j nigde Staten. De groep speelde o.a. in Fillmore East en Fillmore West, resp. in New York en San Francisco, The Grande Ballroom in Detroit, Whiskey A Go Go in Los Angeles, Hawk's Nest in J Toronto en overal was een staande ova- i tie het resultaat van hun optreden. Op 4 j april geeft The Golden Earring een nachtconcert in de Prins Willem-Alexan- derzaal van het Nederlands Congresge- I bouw in Den Haag. Van p •rslaggevers) HILVERSUM Bijna aan de voora vond van het Eurovisie Songfestival 1970, zaterdag a.s. in Amsterdam, heeft Willem Duys nieuw voedsel ge geven aan het vuurtje, dat al eerder brandde rond de festivaljury van de Nederlandse finale. The Hearts of Soul bereikten toen de hoogste plaats door wat op zijn zachtst gezegd een merk waardige jury-ingreep genoemd mag worden. In zijn radioprogramma op Hilversum II Muziek Mozaïek, giste ren, stelde hij, dat trio's op het Euro visiesongfestival niet zijn toegestaan en dat men derhalve dit drietal nooil had mogen laten winnen. Hij noemt het voorts bijzonder pijnlijk voor Saskia en Serge, dat zij als duo hoog op de tweede plaats geëindigd het nu moeten meemaken, dat het arran gement van het liedje „De Waterman" wordt omgevormd voor soliste Patricia met Bianca en Stella als zangeressen op de achtergrond. Hiermee wordt dit liedje pasklaar gemaakt voor de Europese finale, terwijl Saskia en Ser ge al eerdei' aan deze voorwaarden voldeden. De NOS heeft nadien laten weten, dat ..Willem Duys ernstig a|>uis" is. Di rect na de Nederlandse finale is er con tact opgenomen met de organiserende EBU te Genève, die The Hearts of Soul als groep heeft geaccepteerd Daar is geen moment ook maar één moeilijkheid over geweest. Bij de NOS wilde men niet ontkennen, dat er ste vig aan het arrangement van „De Wa terman" is geschaafd, maar dit met geen ander oogmerk dan om zo goed mogelijk voor de dag te komen zater dag in Amsterdam. Onder meer is er hierbij naar toe gewerkt, dat het meis je met de mooiste stem. Patricia, de boventoon zou gaan voeren. Na de Ne derlandse finale zou al werkend met dit drietal gebleken zijn, dat aldus de gelukkigste prestatie ontstaat. Dit heeft niets te maken met het ontdui ken van de voorschriften, zo zegt de NOS, die er nog op wijst, dat verleden jaar Joego-Slavië zelfs met een kwin tet op het festival verscheen. Krantenredacties plegen hun lezers vrijwel uitsluitend te kennen via inge zonden stukken. Die bieden geen eer lijke kennismaking, omdat de Neder landse krantenlezer (zulks in tegenstel ling bijvoorbeeld met de Amerikaan) alleen pleegt te reageren als hij ergens „legen" is. Het deed ons daarom deugd dat in de krantenquiz „Eén van dc acht" zaterdag die traditie doorbroken werd. Dat gebeurde bij monde van de Sche- veningse deelneemster mej. A. Beek. Zij leest (al vijfentwintig jaar) „Het Binnenlhor" en ze vond 't „zo'n krant". Voorbeeld van lezerstrouw. Voor een journalist, van welke krant dan ook, prettig om te welen dat het dagelijkse „bedrukte papier', dat zij produceren, door sommige lezers met enthousiasme wordt gewaardeerd. Na de chaotische vorige aflevering van „Eén van de acht", kon het zaterdag alleen maar meevallen. Het viel dubbel mee: de deelnemers waren boven het normale „Eén-van-de-acht-niveau", de opgaven waren telcgeniek verpakt (met name in het Fabcltjeskrantaandeel) en het „bijwerk" lag op hoog niveau met o.m. Swingle Singers en voortreffelijk Chinees variétéwerk. Gisteren zagen we bij de AVRO een reportage van de uitreiking van de Televizierring aan het populairste t.v.- programma van vorig jaar, het (KRO'se) Schaep met de vijf pooten. Uitverkie zing waarmee we het van harte eens zijn omdat we menen dat de t.v. voor alles een massamedium is en dat de programma's elke avond weer op één van de netten op de massa afgestemd behoort te zijn. Die bekroning door AVRO's Televizier- abonnees gaf overigens een hachelijke kanttekening bij het programma dat de AVRO bood als alternatief op de onverteerbare koek die dc NOS op zondagavond op „II" presenteert. „High Chaparral" zit natuurlijk wel goed, maar de rest was kost voor klein- publick. Dat geldt voor Luis Aquilc, ongetwijfeld een begaafd man, die in Spaanssprekende landen furore maakt met zijn liedjes. Bezwaar: die afschuwelijke microfoon die hij tegen zijn mond gedrukt hield, terwijl een kind kon zien dat hij play backte. De „toegift" zonder micro- loon liet zien hoe leuk deze tour- rle-ohant geweest had kunnen zijn. Daar stoorden afwezige orkest en vocal group niet meer. Zomin als die sloren in muziekfilms, waar de acteurs im mers ook niet do&rlopend met een microfoon in de hand lopen. „Programma's voor kijkersminder heden" waren voorts Point of no return. Hans van Manens ballet, dat weliswaar door Joes Odufré ongeloof lijk knap in t.v.-tcrmen vertaald was. maar dat daarmee nog geen allemans- kost werd. Hetzelfde geldt voor het met Pierre Janssen kijken naar plaatjes van het oude Egypte. De „heel grote" AVRO liet gisteravond een heel grote groep kijkers in de kou staan. Belangwekkend vonden we het IKOR- portret, gisteravond geboden, van de Britse auteur Dennis Potter, wiens t.v.- spel „Zoon des mensen" donderdag avond wordt uitgezonden. Over het spel zijn al Kamervragen gesteld om dat het godslasterlijk zou zijn. Het gesprek van gisteren toonde aan dai „Zoon des mensen" niet gods lasterlijk kan zijn, gezien dc intenties van de auteur. De getoonde fragmen ten leken erop te duiden dat dit spel een heel bijzonder t.v.-evenemenl kan betekenen. Reden voor ons om gespan nen uit te zien naar de IKOR-uitzen- ding van donderdag. Vg. Vanavond volgt de eerste wedstrijd in de finalegroep van „Tweekamp", een quiz tussen studententeams van de uinversiteiten en hogescholen dn Neder land. In dit programma komen de teams van de rijksuniversiteit van Utrecht en de katholieke hogeschool van Tilburg (reeds tweemaal eerder winnaar) tegen elkaar uit. NCRV, Ned. II, 20.45 uur.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2