D '66 wijst op dit moment Poli,ie «s00'1 Raadpleeg eens een belasting boekje! Kaas voor Pompidou Septuagint richt zich op kerkvolk Sp .i. 1 #1 1 f 300 leerlinge] socialisten en liberalen al school uit LICHTSCHIP OVERVAREN FISCALE NOTITIES Bijstand woonwagens gecentr ali seer d in enkele gemeenten Bomaanslagen in New York aanse bankrover wist het niet meer Op zoek naar kritische gemeente Palestijnse guerrilla's in Engeland Kraamhulp bij mannen zeer in trek VRIJDAG 13 MAART 1970 UCJ uruuessu wuhaih DE LE3DSE COURANT verslaggevers) GRONINGEN „Wanneer ik op dit ogenblik moest kiezen tussen de P.v.d.A. en de VVD zou ik geen keuze kunnen doen. Ze hebben geen van beide wat". Met deze uitspraak verraste mr. H. van Mierlo, fractievoorzitter van D '66 in de Tweede Kamer gisteravond zijn gehoor in Groningen en in politiek Nederland. Deze uitspraak kwam. nadat de jonge po liticus een week geleden had uitgeroe pen voor de P.v.d.A. te kiezen, wanneer hem het pistool op de borst gezet werd. Gisteravond voegde hö aan zjjn kryp- tische opmerkingen nog toe „Zowel links als rechts zijn in hun denken autoritair. Daarom ook is D '66 opgericht". Heel aders ging drs. J. den Uvl, de socialistische fractievoorzitter er in Krommenie tegenaan. „Wie op de con fessionelen stemt, weet niet wat er met zijn stem gebeurt. En wanneer D '66 de liberalen afwijst is dit. logisch. D '66 pleegt in 9 van de 10 keren in de Tweede Kamer gelijk op te stemmen met de P.v.d.A.". aldus drs. J. den Uyl, die nog eens zei, dat de confessionelen wel mooie programs kunnen maken, maar zich er even mooi vanaf weten te maken. Zijn partijvoorzitter dr. A. Vondeling deed het in Gorinchem op een verkie zingsbijeenkomst weer anders. In de moeilijke gemeente, waar het merendeel van de raadsleden op zijn minst één keer met burgemeester Ridder van Rappard overhoop gelegen heeft, stond de P.v.d.A.- voorzitter voor een moeilijk gehoor. Want de P.v.d.A. in deze gemeente is één van de afdelingen, waar een aantal leden overgestapt is naar DS '70. Dr. Vondeling uitte daarover scherpe kritiek. club is volkomen strijdig met de geest van deze tijd", al dus dr. Vondeling. Hij kreeg onmiddellijk woord van een oud-lid en thans lid DS '70, die hem voor de voeten wierp: „Maar u "hebt geen enkele poging ondernomen om de scheuring hier in Gorkum te voorkomen". Dit kwam ook voortdurend naar voren Capelle aan de IJssel, waar drs. A. van Stuyvenberg, de Eindhovense wethouder, socialistische partij DS '70 gister avond het woord voerde. „Verandert niet de verkiezingen van 1971 (de lan delijke verkiezingen Ihet klimaat in de .d.A. dan zullen wij, net als bij de gemeenteraadsverkiezingen in juni. met eigen lijsten uitkomen", aldus drs. Van Stuyveberg, de Eindhovense wethouder, afschuw heeft van het Progres sief Akkoord, waartoe zijn oude partij, »nd BIJ ONJUISTE REACTIE NS start in april met cabinesignaal voor machinisten UTRECHT (ANP) Met ingang van 6 april zullen de treinen die klaar ge maakt zijn voor de automatische trein beïnvloeding (ATB) op de lijnen waarop de ATB-apparatuur eveneens bedrijfs klaar is, gaan rijden met kabinesigna- lering. Bij dit systeem waarschuwt een dringend en onophoudelijk geluidssignaal de machinist, als hij niet juist op sein reageert. Als een trein een geel sein nadert, moet de machinist, afremmen tot een snelheid van 40 kilometer per uur. Bij de kabinesignalering treedt het geluids signaal in werking als hij dat niet doet. Bovendien beschikt de machinist ovei een paneel met lampjes, één groen en drie gele, die aangeven dat hij eer veilig sein nadert, of een geel sein dat .waarschijnlijk wordt gevolgd door een rood sein. of een geel sein dat snelheidsbeperking aangeeft. De lampjes gaan bij ieiere verandering van seinbeeld branden. Als de machinist zich niet aan de voorgeschreven maxin snelheid houdt, laat het geluidsignaal ook een waarschuwing horen. De kabinesignalering alleen geeft vol gens NS ook al een duidelijke verhoging van 'de veiligheid, als men in aanmer king neemt dat bij het onwel worden van de machinist de „dodeman" (een knop die hij ingedrukt moet houden) voor de snelremming zorgt. 'ATB-apparatuur is onder meer nog in aanbouw op een gedeelte van de lijn UtrechtDen Haag. Na voltooiing deze werkzaamheden zal 500 van de 2.500 kilometer hoofdnet gereed zijn vooi rijden met kabinesignalering. (ADVERTENTIE) de P.v.d.A., hem in Eindhoven wilde dwingen. En tenslotte de KVP-fractievoorzitter drs. W. K. N. Schmelzer in Roosendaal: „Wij schamen ons als KVP niet voor het kabinet-De Jong. Integendeel. Dit kabi net doet buitengewoon constructief werk. Drie kernpunten van de KVP en van het kabinet werkgelegenheid, democrati sering van maatschappij en vergroting van de ontwikkelingshulp komen be hoorlijk uit de verf. Van zeer groot be lang is vooral dat het kabinet erin ge slaagd is het evenwicht in onze nationale economie te herstellen en die economie over het algemeen weer gezond te maken". Intussen gaat de strijd door: tot 18 maart. Bij zijn start keek het kabinet aan tegen een sterk dreigende werke loosheid en een ernstig tekort op de be talingsbalans, aldus drs. Schmelzer. Die zaken zijn weer ten goede gekeerd. UTRECHT (ANP) De Utrechtse po litie heeft gisteren met dertig man onge veer 300 leerlingen uit het gebouw van het gemeentelijk atheneum aan de Witte- vrouwienkade in Utrecht verwijderd. Voor de meeste leerlingen kwam dat erop neer, dat ze er letterlijk uitgegooid wer den. De politiemannen tilden hen bij han den en voeten op en lieten hen soms niet al te zacht vanaf de sloep op het trottoir glijden, waar om de klap te ver zachten een paar cocosmatten waren neergelegd. De school was in de middagpauze be zet omdat de jongens en meisjes veront waardigd waren over de schorsing van 13 leerlingen die dezer dagen hebben deelgenomen aan een demonstratie de schoolkrant. Het is weer februari. De lawine van aangiftebiljetten in totaal 3.400.000 stuks! is weer verspreid over de brieven bussen van de Nederlandse belastingbetaler. U kunt weer beginnen met uw jaarlijks huiswerk: het vergaren van alle gegevens die nodig zjjn om uw aangiftebiljet in te vullen. Het liefst vóór 1 april. U kunt echter gemakkelijk uitstel krijgen tot 1 juli. De boekhandel is weer goed voorzien van belastingboekjes waarin u kunt lezen waar u aan moet denken om niet te veel belasting te betalen. Door onkunde of door onver schilligheid wordt er door veel belastingbetalers. dat zjj dit zelf weten, veelal veel te veel belasting betaald. De fiscus kan daar niets aan doen als niet alle gegevens die voor aftrek in aanmerking kunnen komen door u worden vermeld. Ook uw belastingconsulent niet. HU za' u veel vragen stellen maar er zijn zoveel mogelijkheden dat u in de eerste plaats zelf enigszins op de hoogte moet zUn van wat wel en wat niet kan. Daarom, wees verstandig en oriënteer uzelf door zo'n belastingboek.je eens door te bladeren. U ontdekt misschien ongekende mogelükheden. U moet zelf immers de stenen aandragen. Het is zoals In het voorwoord van de Belasting Almanak van Flseviers week blad staat: Stel dat u die ene opmerking die voor u van belang is mist dit kan u veel geld kosten. Hieronder geven wij een korte toelichting op elk van de tot heden verschenen belastingboekjes in volgorde van de prijs, opdat u een juiste keus zult kunnen maken in de aanschaf. In Zuid-Holland vorig jaar 566 Het Duitse lichtschip Elbe werd gisteren in dichte mist aangevaren door een Argentijns vrachtschip. De Elbe moest naar Cuxhaven gesleept worden. incidenten met woonwagens (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de naaste toekomst zullen niet alle grote en kleine gemeen ten verplicht zijn bijstand te geven aan woonwagenbewoners die bij het gemeen tebestuur om geldelijke steun op grond van de bijstandswet aankloppen. Staats secretaris Van de Poel (CRM) wil de bijstandsverlening centraliseren in één gemeente per regio. Dat zal de gemeen te zijn waar een regionaal woonwagen- centrum is, of als dat er nog niet is, de gemeente waar dit gepland is. Daarmee zullen veel kleine gemeenten van een netelige taak verlost worden. Op het ogenblik verstrekken zij vaak onder druk van chantage en dreigementen ho ge bedragen aan bijstand met de bedoe ling dat de woonwagenbewoners daar mee genoegen nemen en zo gauw mo gelijk weer vertrekken. Gisteren sprak de Tweede Kamer met staatssecretaris Van de Poel en minis ter Polak (Justitie) over de moeilijk heden van de laatste tijd in voor namelijk kleine gemeenten met lastige woonwagenbewoners. De moeilijkheden worden veroorzaakt door eerr beperkte groep; 300 woonwagens van de 3500 die ons land telt. Irt totaal zijn 1400 woon wagens voortdurend aan het ttekken van de ene plaats naar de andere. Vorig jaar werd 4,5 miljoen gulden uit I de overheidskas aan woonwagenbewo- ners verstrekt als bijstand. In 1968 was dit 4,1 miljoen, in 1967 3,1 miljoen. Vo rig jaar werden door gemeentebesturen 61 auto's aan woonwagenbewoners gege ven, omdat hun vorige auto het had be geven. Ook het aantal woonwagens dat door gemeentebesturen is gegeven aan woonwagenbewoners is de laatste twee jaar sterk opgelopen. In bijna alle ge vallen was brand de oorzaak van het abrupte einde van de wagen en de accu- te dakloosheid vai Vooral Zuid-Holland is het toneel van kwade praktijken van een groepje woon wagenbewoners geworden. Vorig jaar kwamen in het district Den Haag 566 incidenten voor, waarbij de politie in greep. De regering heeft een ambtelijke werkgroep ingesteld, die studeert op mogelijkheden om de ordeverstoringen j door woonwagenbewoners te bestrijden, j Arrestaties voor aanslag op Makarios NICOSIA (Rtr) Nog zes Griekse Cyprioten zijn gearresteerd in verband met de mislukte aanslag afgelopen zon dag op president Makarios van Cyprus. Alle zes zijn afkomstig uit een Grieks- Cypriotisch dorp bij Nicosia. De dag te voren waren vier anderen, onder wie drie politieofficieren, in Famagusta ge arresteerd en vier personen worden se dert zondag vastgehouden. DE BELASTING-ALMANAK 1970 van Elseviers Weekblad (met specificatie memo!). Omvank 264 blez. inclusief de bijlage, 18 x 27 cm. Prijs 6,50. Dit jaar verscheen de 15e editie. Dit ge renommeerde boekwerk geeft de meeste informatie zowel voor de kleine als voor de grote man. Zonder enige reserve kan van dit boek worden gezegd: „Goede wijn behoeft geen krans". In dit boek zijn vele wenken te vinden tot belas tingbesparing. Wij menen dat ieder jaar weer de op lage groter wordt, terecht, want vooral van dit boek kan gezegd worden: de kost gaat voor de baat uit. Dit jaar voor het eerst is een 24 blz. tellend „specificatie memo" bijgevoegd. Indien u alle gegevens bij elkaar hebt gezocht kunt u deze daarin overzichte lijk per vraag van het aangiftebiljet no teren en optellen. Bovendien heeft u dan steeds alle gegevens bij de hand als u te zijner tijd nadere gegevens aan de fiscus moet verstrekken. Ook in dit memo wordt weer naar de vindplaats verwezen in de Almanak. U bent er al dus van verzekerd geen mogelijkheid tot belastingbesparing over het hoofd te zien. Een reuze vondst van de auteurs waarvan ongetwijfeld zal blijken dat er. grote behoefte aan is. SAMSONS MODERNE BELASTING- LEIDRAAD 1970. Omvang 246 blz. van 13 x 20 cm. Prijs j 4.90. Dit boek verscheen dit jaar voor de tweede keer. Het is speciaal geschikt om te weten hoe u uw belasting aangiftebiljet moet invullen. Hoewel de auteurs zich bij het samenstellen van dit boek bijzonder hebben ingespannen, is het geen grote informatiebron. Mis schien zal dit boek na enkele jaren meer aangepast zijn aan de eisen van de lezer doch, wij moeten het helaas erkennen, wij raakten bij het hanteren van dit boek reeds bijzonder snel ver moeid. KLUWERS KLEINE BELASTINGGIDS 1970. Omvanq 208 blz. van 13 x 21 cm. Prijs 4.50. Voorheen kwam Kluwer met een 160 blz. tellend zilveren boekje uit doch blijkbaar heeft de uitgever ervaren dat deze omvang te gering was. De nieuwe uitgave is in vele opzichten zeer ver beterd. Ook dit boekje gaat stap voor stap door uw aangiftebiljet en wijst u op mogelijkheden voor belastingbespa ring. Wij achten het een bezwaar evenals bij de twee volgende boekjes dat het reeds begin december verkrijg baar was zodat de nieuwste gegevens ontbreken. Niettemin een bijzonder aardig boekje om uzelf globaal te oriën teren. Zodra u echter meer over een bepaald onderwerp wenst te weten zult u elders te rade moeten gaan. helpende hand bij PRISMA BELASTINGGIDS 1970. 160 blz. Prismaformaat. Prijs f 2,50. In tegenstelling tot Kluwer, is de om vang van deze zevende editie van Pris ma met 46 blz. verminderd. Het boekje Is een goede doch op vele plaatsen een omslachtige informatiebron. Indien u voldoende aandacht voor de stof kunt opbrengen zult u het nodige in dit boek je kunnen lezen. Elseviers - Pocket - Belastinggids 1970 VERLAAG ZELF UW BELASTING! 192 blz. Prisma formaat. Prijs f 2,25. Een bijzonder aardig en goed leesbaar boekje waar voor de kleine belasting betaler belangrijke onderwerpen, wel is waar globaal maar zeer begrijpelijk, worden behandeld. De indeling is zeer overzichtelijk. Wij hebben de indruk dat dit boekje in de boekhandel zeer veel wordt verkocht. Dit jaar verscheen de zesde editie. •m *- -« -I 1 I die z,ch .-revolutionaire beweging". Meer k^tnOlieKeiX noemt, heeft verklaard verantwoorde lijk te zijn in wereld de bomaanslagen die gis- terocbtënd in New York zijn gepleegd tegen de gebouwen van drie grote maat- VATICAANSTAD (AP) Het aantal schappijen, katholieken in de wereld is toegenomen De heer Schakel (ARP), die om het I tot 613.760.000 personen, van wie 49,8 pro- In een brief aan een Amerikaans pers debat had gevraagd, somde 'n aantal ge- cent in de ontwikkelingslanden wonen, bureau zegt de beweging, dat haar actie aldus meldt de „Osscrvato Romano", j bedoeld was om „de krachten van de dood en de uitbuiting te vernietigen en Ondanks het grote aantal katholieken j een rechtvaardige maatschappij op te in de onderontwikkelde landen, bevindt j bouwen". De betrokken maatschappijen zich daar slechts 22 procent van 't to- i de IBM, de Socony Mobile Oliemaat- tale aantal priesters in de wereld. Vol- schappij en de General Telephone and gens de „Osservatore zijn de cijfers sa- Electronics Corporation worden „vij- mengesteld door de Italiaanse missio- anden van alle leven", genoemd, die narissendienst. winst maken uit militaire leveranties. vallen op van de manier waarop bij stand wordt losgeweekt bij de gemeen ten. Zo zou de gemeente Hazerswoude in korte tijd ruim 22 duizend gulden hebben betaald als „vertrekpremie" en vergoeding voor afgebrande wagens. Een andere woonwagenbewoner zou in een jaar tijd 21.295 gulden belastingvrije bijstand bijeengegaard hebben. (Van een onzer verslaggevers) BOXMEER Grote opwinding ontstond in de Amro Bank te Boxmeer toen 42-jarige Spaanse arbeider het kantoor binnen kwam en op een vreemde mar gebaarde dot hij geld verlangde. Het meest verontrustende was wel, dat de n een van zijn handen verscholen hield im de colbertzak. Met deze hand stak hij dreigend een voorwerp naar voren dat de indruk wekte een pistool te zijn. Het personeel van de bank dacht onmiddellijk aan een roofoverval maar tot. grote opluchting van alle aanwezigen viel de man voordat hij een andere verklaring had kunnen geven flauw. Een van de omstanders raapte al zijn moed bij elkaar en bracht uit de jaszak van de Spanjaard een 7 cm lang stokje tevoorschijn Conclusie: de man wilde een bankoverval plegen. Later kwam men echter op deze mening terug. De rijkspolitie stelde een onderzoek in om de ware bedoelingen van de Spanjaard die in Boxmeer werkt te achterhalen. De gastarbeider werd met behulp van een tolk aan een verhoor onderworpen, maar veel wijzer werd men daar niet van. Wel kreeg de politie de indruk dat het hier beslist geen regelrechte poging tot overval betrof. De man had enkele peseta's alsmede wat Franse francs op zak en mogelijk heeft hij die willen wisselen. Zou men dan toch wat n Spaanse lessen moeten nemen? DEN HAAG Septuagint, de Neder landse groep van soliaire priesters, heeft besloten zijn actie ten behoeve van kerk vernieuwing in het vervolg uitsluitend te richten op de plaatselijke gemeente. De groep wil van verdere actie tegen over de kerkoverheid afzien omdat zij de veel wijdere actie onder het kerkvolk aan de basis van groter belang acht en dringend noodzakelijk. In een brief aan alle sympathisanten zegt Septuagint dat wegen gezocht moe ten worden om de gemeente tot daad werkelijke inzet voor een betere wereld te dwingn. politiek bewust en sociaal maatschappelijk geëngageerd, zonder dat daarbij de vragen naar „zin en toe komst", naar „heil en onheil" uit het oog teverliezen. De „kritische gemeente" zoals de term luidt voor wat Septuagint beoogt, zal niet door de grenzen van Kerken, structuren en belijdenissen be lemmerd worden: zij loopt door de Ker ken heen. Septuagint is van mening dat binnen kerkelijke problemen als priesterschap, celibaatplicht. ambtserkenning een re- formatische predikant, intercommunie e.d. binnen de gemeente van de toekomst niet meer aan de orde zijn. „Dit bete kent", aldus de brief van de stuurgroep, „dat deze mensen hun diverse Kerken zullen verlaten." Septuagint is van me- men heeft de stuurgroep, het land in dertien regio's te verdelen. Per regio zal nog voor mei een bijeenkomst van alle sympathisanten worden belegd over het thema „kritische gemeente", ning dat kritische gemeenten een bron van inspiratie kunnen zijn voor de of ficiële Kerken, „om in eigen geledingen meer ruimte te scheppen voor de be weging van een evangelisch engage- Hoe die kritische gemeentevorming zal verlopen is de stuurgroep van Septuagint nog niet geheel duidelijk. Om tot een verhelderende discussie hierover te ko- LONDEN (Rtr) Het Britse parle mentslid Paul Rose heeft aan verslagge vers meegedeeld dat volgens betrouwba re inlichtingen de Egyptische ambassa de in Londen over een wapenbergplaats zou beschikken. Deze wapens zouden wor den gebruikt door Palestijnse guerrilla's. Er zouden twee Arabische verzetsgroe pen in Groot-Brittannië bestaan. Rose heeft de minister van Binnenlandse Za ken, James Callaghan, hiervan op de hoogte gesteld. KI.ISSEN (ANP) Binnen een tijdsverloop van drie jaar moet 't gehele bestand aan gediplomeerde kraamverzorgsters volledig wor den vernieuwd. De kraamverzorg ster blijkt namelijk een zeer ge waardeerde huwelijkspartner tc zijn. Staatssecretaris Kruisinga (Soc. Zaken en Volksgezondheid) vertelde dit gisteren bij de opening van het oplcidingsinternaat voor kraamverzorgsters in Rijssen. Het aantal kraamverzorgingen thuis, onder supervisie van de kraamcentra, neemt nog steeds toe. Het steeg van ruim 120.000 in 1966 tot ruim 128.500 in 1969. Dit houdt in dat nog steeds ruim de helft van het totaal aantal bevallingen door de kraamcentra wordt verzorgd. De behoefte aan kraamverzorg sters neemt mede toe doordat zij ook in de klinieken van vroedvrou wenscholen en op kraamafdelingen van ziekenhuizen gewaardeerde krachten worden. Het aantal kraamverzorgsters bedraagt thans ongeveer 4000, waarvan 3400 de volledige kraamzorg thuis geven.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7