DRIE VAANDELDRAGERS AAN LEIDSE HAAGWEG ZONDER VEEL WIEROOK Duistere zaak tussen hospita en Antilliaan Wie liet wie uitkleden? „Dat is een sensatie: joh, we zijn er nog met onze hele club BRUIJNZEEL - KEUKENS - KASTEN „H 0 U T W E R F - L EID E N" N.V. Burg. Smitweg opengesteld „Student volgde slechts avondcursus „Striptease tussen knevels en bakkebaarden VRIJDAG 13 MAART 1970 DE LEIDSE COURANT (Van een onzer redacteuren) .EIDEN ,,U had het gerust nogen vergeten. Maar als er één ubilaris is, komen ze meteen tot de ontdekking, dat er meer zijn. k vind het altijd wel aardig als iet anderen betreft. Schrijf maar n de krant: het is een rot vent." Deze schijnbaar abrupte ontboe zeming kwam gisteren uit de mond van pastoor P. B. Dijkstra, die op 29 maart 40 jaar priester is. Zijn zelfonderschatting zit er hele maal naast: hij is geen rot vent, maar gewoon een meelevend priester, die een periode aan het afronden is. Hij poseerde gister morgen in de wijdsheid van zijn pastoriekamer aan de Haagweg tezamen met een even francis caansblijde medebroeder, pater T. J. Woldendorp, voor onze foto- Pater Woldendorp is kape laan van de Leonardusparochie en op 5 april 25 jaar priester. Zij werden voor deze gelegenheid, zoals de foto laat zien, geplaatst tegen een ..theologische achter grond", die boekdelen spreekt. Prijsklassen Ingewijden zullen een derde francis- an op de foto misaen. Pater dr. C. .ni Egmond, die op 5 mei met „gou den jubel" wordt omgeven, lag helaas en fikse verhoging te bed. Waar schijnlijk een griep, die hij heeft opge lopen in de pastorietuin, waaraan hij consciëntieus zorg besteedt, maar waar- In hij niet had moeten gaan harken met die koude maartse wind. We zul len hem tegen de tijd van zijn 50-jarig feeat, naar wij hopen in zonniger om standigheden, nog eens op de kiek la- zetten; vóór het prefab-tuinhuisje, dat in de (tuin)wandeling de Abdjj van Egmond wordt genoemd en volgens pa.- •er J. P. J. Gondrie die als een soort (mpresario informatieve bijzonderheden «er het jubilerend drietal verschaft llemaal gereedschappen, bollen en de hele troep van pater Van Egmond her bergt. „Eigenlijk is het ongehoord: in één huis drie jubilarissen en dat in drie ver schillende ..prijsklassen", vindt pater Gondrie. Wij zien de feestelingen, van ~>t. Leonardus Portu Mauritio als aandeldragers in een door problemen rond het ambt aangetaste rij zielzor gers. Deze drie van de Haagweg zijn .blijvertjes". We zijn een soort meng- ieltje van oud en nieuw, geen wilde- nannen. Met veel kunnen we mee komen en voorzover dat in onze macht ligt proberen we verschillende denk beelden te verwezenlijken", zegt pater Gondrie, mede namens zijn ambtgeno ten. Uit het curriculum vitae van pastoor Dijkstra leren we, dat hij op 25 oktober 1904 in Bolsward werd geboren. Mgr. Schrijnen wijdde deze Fries in 1930 Weert tot priester. Pater Dijkstra werkte in Maastricht in het St. Fran- ciscus Liefdewerk en onder de maat schappelijk minder aangepaste jeugd. In 1936 werd hij kapelaan te Rotterdam de pas gerestaureerde Rosalia- kerk in mei 1940 werd weggebombar deerd. wat pater Dijkstra dwong tot leven als een soort franciscaanse handelsreiziger tot aan zijn benoeming tot kapelaan in de Hartebrugparochie Leiden. Het mannelijk jeugdwerk kreeg hier zijn volle aandacht. In deze tijd ook ontstond de St.-Franciscus Band In 1948 werd hij overgeplaatst naar „De Boom" aan de Admiraal de Ruyterweg- te Amsterdam, in 1952 werd hij pastoor te Woudticliem over een parochie, die sen groot aantal dorpen verspreid lag. Pastoor Dijkstra reed toen op een scooter, een van de 20 die geschonken door een pauselijke hulpactie. In 1955 werd hij gardiaan en pastoor te Ophoven-Sittard en in 1964 zag Lei den hem terug, nu als pastoor van de Leonardus aan de Haagweg. Zeker z(jn parochianen zullen weten wat hij hier gepresteerd heeft. Hij mo derniseerde de kerk; het priesterkoor werd veranderd en het altaar kwam vrij te staan. Er kwamen lichtere en frisse ramen. Het kerkplein werd ont daan van obstakels en de sloot (die de gemeenteraad „haalde"werd gedempt. De tuin werd gedecimeerd en voor een deel ter beschikking gesteld van de gemotoriseerde kerkgangers, die nu prettig konden parkeren. Levensvatbaar „Tja, in die vijf jaar zijn kerk en om geving van aanschijn veranderd. Ik heb me er op geworpen om van de kerk een behoorlijk Godshuis te maken," zegt pastoor Dijkstra. „De parochie is nu levensvatbaar geworden, zeker dooi de toenemende nieuwbouw in het Mors- kwartier." Zo zonder pij ziet de pastoor eruit als een notaris. Een beetje dubbelzinnig maakt hij de opmerking (als pater Wol dendorp bijna onopgemerkt in civiel voorbijfietst. omdat hij postzegels moet gaan trekken): „het mooie van deze tijd is: je ziét het niet meer Maar de sfeer is" weer gauw opgehelderd door een ui-tje: „weet je waarom ze ini de hemel geen kroketjes eten...?" God weet wat er in zit!" „Die liturgievernieuwing vind ik uit stekend; ik ervaar het als een verrij king. Maar die praat-kerk die er tegen woordig is En dan gaat hij op de foto met pater Woldendorp („straks denken ze nog. dat het een twee eenheid is"). In parochie en op pastorie heeft men hem leren kennen als een vroom en serieus priester, gematigd progressief, omdat hij het oude niet in zijn totaliteit overleefd heeft. Hy heeft een opgeruimd karakter- en is. volgens pater Gondrie die het weten kan, een gezellig huisgenoot, die altijd bereid is om een zangnummertje weg te geven. Hij is sportief en dol op voetballen. Pater Woldendorp is een Alkmaarder, geboren op 26 april 1917. In het be vrijde zuiden werd hij op 11 maart 1945 te Weert door mgr. Mutsaers gewijd: de bisschop van Roermond was geëva cueerd. Familie kon niet komen, want die zaten in het nog bezette gebied bo ven de rivieren. Toen pater Woldendorp (Advertenties) showroom: nieuwe rijn 87, telefoon 21035 (Advertentie) TIJDENS DE SHOW krijgt de zéér sportieve rijder een „INRUIL-VOORDEEL" Bij aankoop van een FORD CORTINA 1600 E Kom en overtuig U AUTOMOBIELBEDRIJF „RIJNLAND" N.V. Lanmienschansplein 6 - Leiden TIJDENS DE SHOW 1200- rijdt U met een FORD ESCORT AUTOMOBIELBEDRIJF „RIJNLAND" N.V. Lammeiisehanspleln 6 - Lelden TIJDENS DE SHOW FORD 15 M XL coupé model '70 voor een prijs AUTOMOBIELBEDRIJF „RIJNLAND" N.V. Lainmenschanspleln 6 - Leiden veertigjarig jubileum ging onopgemerkt voorbij en nu pas, bij het behalen van de gouden kroon, zal hij de aandacht krijgen die hij verdient. Pater Van Egmond studeerde in Leu ven theologie en behaalde de acade mische graad op het proefschrift: De oudste profeten en de Pentateuch. Hij publiceerde veel o.a. im Het Schild, De Katholiek e.a. In 1931 werd hij benoemd tot secretaris van het provinciebestuur van de Nederlandse Franciscanen. In 1937 kwam hij op Ternate (in de Hal- maheiragn oepin Indonesië aan. Pa ter vami Egmond maakte veel missie reizen en verkenningen i.v.m. missio nering, o.a. de gehele Mimika-streek en het Waroppengebied. In 1941 werd hij geïnterneerd door de Japanners, bij een bombardement op het kamp zwaar gewond door granaatscherven en aan de rand van het graf gebracht. Via Celebes kwam pater Van Egmond in 1946 terug naar Nederland. Na een lang revalidatieproces weer op krachten gekomen, werd hy benoemd tot geestelijk verzorger van de gerepa- trieerden in Noordwijk. Hij woonde toen in Leiden «klooster St. Bonaven- tuia), waar hij tevens voorzitter was van de Or.derwijsstichting St. Bona- ventura Leiden. Later verhuisde hij naar de Haagweg en nam gedurende meer dan 16 jaar de geestelijke ver zorging op zich van de Margaretha Cortona Stichting voor ongehuwde moeders. Smartegeld Pater Van Egmond heeft zijn taak er nu opzitten, al laat de tuin hem niet met rust. Hij leest nog veel (uiter aard moeizaam en gewapend met een enorme loep). De administratie van de missen eu het hui9houdkasboek worden door hem bijgehouden (alle maal met het kijkglas, of soms „leent" hij de ogen van pater Gondrie). Alleen in de tuin laat hij het vergrootglas thuis. Van de oorlog heeft hij een doof oor en zg. kampogen overgehouden. Er blijkt geen glas voor deze ogen ge slepen te kunmen worden. Voor deze levenslange invaliditeit, vertelt pater Gondrie, heeft dr. Van Egmond inder tijd van regeringswege 400 gulden smartegeld ontvangen Pater Van Egmond moet het hoofdzakelijk van het horen heb ben. Hij interesseert zich voor alles, zit veel te luisteren naar t.v.-actuele programma's en om 7 uur 's morgens staat de radio nieuwsdienst al aan. Zijn feestmis op 3 mei wordt geheel in oude, latijnse stijl. De canon kent hij uit zijn hoofd en Nederlands hoeft hij dan niet te lezen. [\Jog even een zakelijke mede deling, die in dit kader niet mag ontbreken. Uit de parochianen heeft zich een feestcomité ge vormd om deze jubilea op waar dige wijze te vieren en aan de jubilarissen een passend ge schenk aan te bieden. Eventuele geldelijke bijdragen kunnen wor den gestort op girorek. 757295 t.n.v. H. Goddijn, penningmeester Par. Belangen Leiden, met ver melding jubilarissen Leonardus parochie. Een feest zonder gaven is toch niets. T.P. Boomkwekerijen zijn ontsloten HAZERSWOUDE Loco-burge meester H. van Rijn heeft vanmid dag op officiële wijze het startsein gegeven vor de aanleg van de weg, die genoemd naar wijlen burge meester Smit, de boomkwekerijen van het Rietveld gaat ontsluiten. De talrijke passanten b(j het bord „Hie>r komt de Burgemeester Smitweg" aan de Voorweg, zullen daarna dus dagelijks kunnen constateren, dat de ontsluiting nu metterdaad een feit is. Advertentie Twee van de drie Franciscaanse jubi larissen: rechts pastoor Dijkstra, links pater Woldendorp. na de bevrijding in het westen kwam, al dik en breed priester, werd met interesse gevraagd: wanneer word je nu gewijd? Hij was kapelaan in Maastricht en tot 1966 kapelaan in Oudewater, waar hij aan; zijn maag geopereerd moest worden. In 1966 kwam hij als zielzorger naar de Haagweg. Hij woont op een kamer, bijna even opgeruimd als zijn karakter. Een gele kanarie („een echte waterslager, hoor") zingt er 't hoogste lied. „Dat is m'n levende vriend. Daar aan de wand is mijn dode vriend (de afbeelding van Bambi de aap: „aap ik hém nou na, of hij mij?"). Aan een andere muur Broeder Ezel ingelijst, een ezelskop van een dier, dat pater Wol dendorp zelf in de Pyreneeën heeft be- „Het is gezellig geworden hier in huis, nu er ook twee zusters wonen." Pater Woldendorp heeft zijn meeste werk in het Morskwartier, waar hij o.m. moderator is van de Pacellischool. „Temidden van de kinderen voel ik me helemaal ertussen in zitten; die zien me nog niet als een ouwe pater. Trou wens, wat is 52 jaar nou nog? „Als opvolger van wijlen pastoor Comman deur is hij ook landelijk adviseur van de R.K. Bond van Melkhandelaren." Daar heb ik nogal wat werk aan in de verschillende afdelingen. Ik houd in leidingen en schrijf regelmatig in het vakblad". Waar pater Woldendorp ook graag over praat is het oecumenisch werk in de Mors, waar hij contacten heeft met de predikanten Achterberg en Dron- kert. „Ik kan functioneren" „Ik geloof, dat ik in deze tijd nog echt lean functioneren. Ik heb handen vol werk. Ik voel, dat ik erg veel voor de mensen kan doen. Ze vragen me wel eens: ben je als priester nou elke dag blij en gelukkig? Dan zeg ik: zo min als u dat ls, ben ik dat ook. Het leven is niet alleen zon of donkere wolken. Je moet dat kunnen combine ren en accepteren. Dan ben ik blij en dankbaar." „Weet u wét tegenwoordig een sensa tie is? Van mijn 45 klasgenoten zijn er nog 44 in het ambt. Eén is er over leden. Ze schrijven me wel eens: joh, we zijn er nog met onze hele club. Dat vind ik geweldig, dat doet me erg veel goed. Vroeger had je van die^vierook- liedjes: Heil den priester, met zijn ha- ren loopt hij door het kerkepad... Ik zeg nou maar wat. maar dat soort dingen hoorde je toch! We worden niet meer bewierookt, maar je bént er ge woon. Als priester moet je probei-en, je mens-zijn te bewaren. Ik hoop al leen. dat zij óók kunnen zeggen: we kunnen ook niet leven zonder jullie..." Zo tekenden we een beetje pater Woldendorp. Tekende hij zichzelf. Dr. Van Egmond kon geen -boekje over zijn eigen persoon opendoen. Een beschrij ving vam. hem zou trouwens een hele pagina in beslag nemen. Wat we van hem weten leest u hier. Hij werd in Leimuiden geboren op 11 november 1893. Van zijn leven is hij nog niet ge fêteerd. Er was niemamid bij zijn pries terwijding in Rome door kardinaal Pompili (in 1920), zijn koperen feest in Weert werd in die tijd nog niet ge vierd, zijn zilveren „feest" waren de ontberingen in een Japans kamp, zijn Raadsels Een paar uur heeft de rechtbank pogin gen gedaan om de vele raadsels rond verdachte en de ex-hospita, een degelijk, weinig aantrekkelijke dame, op te lossen; sident vast. Maar volgens verdachte had DEN HAAG LEIDEN Het klonk allemaal wel eng zw aar by de Haagse het lukte niet. Verdachte had zijn eigen de vrouw zichzelf de bloedende verwon- rechtbank: diefstal gepaard gaande met geweldpleging, bedreiging niet een mening over de Nederlandse justitie dingen toegebracht, pistool en poging tot moord. En dat alles niet met een romantisch, maar wel met die volgens hem alleen maar zeer zware i een pikant sausje overgoten. straffen oplegt. OOrzichtlg Aan de rechtbank de opdracht om de wel zeer ingewikkelde gebeurtenissen precies te ontwarren en te waarderen, teneinde te komen tot een strafbepaling KJappi voor de 20-jarige Antilliaan uit Oegstgeest, die samen met zijn 55-jarige ex-hospita, eveneens uit Oegstgeest, de rollen vervulden. De officier deed alvast zijn keus middels een eis van negen maanden gevangenis straf waarvan drie maanden voorwaardelijk met proeftijd van drie jaar en aftrek van het voorarrest, toezicht doo de reclassering en zonodig psychiatrische behan deling voor de Antilliaan, zulks wegens het primaire feit. De verdediger, mr. R. F. Foortse advi seerde de rechtbank wel heel voorzich tig te zijn met conclusies te trekken uit Verdachte gaf wel toe de vrouw een de telkens wisselende verklaringen van paar klappen met de hand in het ge- de vrouw, gezien ook de uitzonderlijke zicht te hebben toegediend. „Hetgeen gebeurtenissen die hebben plaats gevon- jegens een vrouw van die leeftijd al een den. De rechtbank zal op 26 maart uit- bijzonder nare daad is," stelde de pre- spraak doen. Een goed jaar geleden was verdachte naar Nederland gekomen. De reden daartoe lag ook enigszins in het duister. Verdachte zei, dat hij hier wilde stude ren, doch uit onderzoekingen in Cura cao was gebleken, dat hij daar al eens terzake diefstal was veroordeeld, het geen ook aanleiding was geweest tot plaatsing in een psychiatrische inrich ting. De president van de rechtbank gaf te kennen, dat verdachte niet uit die Inrichting was ontslagen, doch daar uit was ontsnapt. Studietoelage Niettemin had verdachte kans gezien van zijn regering een studietoelage van ruim 300.- per maand los te krijgen, welk bedrag door zijn ouders naar Ne derland werd overgemaakt. Maar met dat studeren in Nederland liep het ken nelijk ook wel los; volgens verdachte had hij zich bij de Leidse universiteit laten inschrijven, doch bij onderzoek bleek, dat dit alleen een avondcursus betrof. De ex-hospita verklaarde, dat verdachte tot 's middags twaalf uur op bed lag. Dan moest ze hem nog wak ker maken. Los van het a' of niet stu deren stond hetgeen In de nachtelijke uren van 29 op 30 december van het vorig jaar zich zou hebben afgespeeld. Huurschuld Verdachte had enige tijd bij de vrouw op kamers gewoond en verdween daar na enkele maanden; huurschuld achter latend en een stroom van onbetaalde rekeningen volgde. Wat de Antilliaan bewoog in de middag van 29 december weer naar de woning van zijn ex-hospita te gaan, bleef ondanks de zeer uitvoe rige verhoren door de president van de rechtbank eigenlijk in het duister. „Ik dacht dat hij weer bij mij terug kwam," aldus de vrouw als getuige. „Ik ging een pakje halen, dat op haar adres was bezorgd," zei verdachte. Bedreiging Om half acht die avond, begaf hy zich naar de zit-slaapkamer van de hospita, waar zich de meest vreemde gebeurte nissen ontwikkelden. Volgens de hospita; „Hij kwam binnen met een pistool in zijn hand en eiste geld. Onder bedreiging moest ik me geheel ontkleden en op bed gaan liggen. Terwijl doorzocht hij kasten en laden. Voor hij weg ging. sloeg hij me met het pistool, deed een koord om mijn nek. maar ik kon mijn hand er tussen krijgen. Toen ben ik gaan gillen en kwam mijn broer, die ook in het huis woont, naar beneden." De politie werd gealarmeerd, die het slachtoffer bloedend op bed vond. Ze werd naar het ziekenhuis vervoerd Ier j behandeling en kon een week lang niet zien. Daarna ontdekte ze, dat pl.m. 1200.- was gestolen. Alarm-pistool j Volgens verdachte: „Ik kwam op haar I kamer informeren naar een pakje. Ze pakte mijn alarm-pistool, bedreigde me en ik moest, toen ze zich had ontkleed en ik ook, bij haar in bed komen. Ze heeft me daarna 150.- gegeven. Geld gestolen? Dat moet dan een ander hebben gedaan." De politie vond bij verdachte, toen hij vrijwel direct na de gebeurtenissen werd gearresteerd, rond tweeduizend gulden. Verklaring van verdachte: ,,Ik was op Curacao voorzitter van een zendings vereniging. Ik moest bij mijn vertrek naar Nederland geld meenemen en dat had ik dus bij me." De justitie had ge ïnformeerd in Curacao. De „zendings vereniging" telde, volgens mededelingen van andere bestuursleden, vijf leden en O TII Dl O Een charmante en le vendige film zonder te veel diep gang is „Striptease tussen knevels en bakkebaarden" (The night they raided Minsk.v's). Louter 'n schouw spel, vol met vrolyke beelden van rond de eeuwwlsselnlg. In de hoofd rol de mooie Brltt Ekland, die haar rol van dochter uit een streng reli gieus gezin niet zo overtuigend speelt, maar dat doet aan de charme van de film niets af. In eeu variété-theater komt op een goede dag een vreselijk onschuldig meisje binnenlopen. Met grote ogen bekijkt zij alles wat op het toneel gebeurt. De danseressen vindt zy vooral prachtig. Ze rent naar een van de mannen achter het toneel en vraagt of zij ook mag dansen in het Minsky-theater. De eerste vraag ls: „Kan je dansen?". In de zaal be vindt zich ook een bestuurslid van de Vereniging ter Behoud van de Kuisheid. Hij belooft directeur Mins- ky dat er een inval zal worden ge daan, zodra het nog iets erger wordt. Twee komieken, die de man graag belachelijk willen maken, besluiten met veel tam-tam een heel sexy dan seres aan te kondigen en dan Rachel haar dansen te laten uitvoeren. Ze worden echter één voor één verliefd op het meisje en verbieden haar op het laatste moment op te treden. Ter wijl haar vader en aanbidders achter de coulissen staan te tieren rent zij het toneel op en voert een strip tease act op. de eerste ter wereld. Norman Wisdom (links) pn Jason Rohards in „Striptease tussen knevels en bakkebaarden". Nachtvlinders D LX „Nachtvlinders" is een met 6ek8 doortrokken thriller, waarin onwaarschijnlijk veel doden vallen. Twee gangsters hebben nog maar één manier om in leven te hlyven: tegen flinke betaling meisjes mee te lokken naar een naargeestige nacht club, waar dan de val van blanke sla vinnen handelaars dichtklapt. Voor een wat aanvaardbaarder tegen wicht" zorgt in.deze Franse film een poëtisch ontluikende liefde tussen een van die meisjes en een jonge schrijver. Maar ook deze nobele geest kun er niet voor zorgen, dat het een film ls om over naar huis te schrij- Gladiatoren I IDO Afgunst en sadisme liggen ten grondslag aan een conflict dat uitmondt in sabotage, waardoor velen het leven verliezen. Afgunstig is centurio Gains, die een van de voornaamste posten in het Romeinse ryk moet afstaan en moet overdra gen aan de veel gematigder optre dende Marcus. Om zich te wreken ontketent Galus een opstand van de duizenden slaven, die in de woestijn een aquaduct aan leggen. Als represaillemaatregelen wordt een honderdtal slaven opge hangen; de overigen worden naar het bouwwerk teruggedreven, op zes man na alsmede Marcus, die verantwoor delijk wordt gesteld voor de chaos. Zij sluiten zich aaneen tot de zeven gladiatoren onder leiding" van de ge spierde Balistan, tevens, de meest overtuigende persoon in dit spekta kelstuk. Met zijn hese stem en zijn sterke mimiek torent hij boven de anderen uit. Ook boven Marcus, die, als hij na lange tijd zijn geliefde te rugziet, een wel heel kille minnaar uitbeeldt, om maar één van zjjn zwak heden te noemen. Keuring 14 jaar. Prolongaties CAMERA Als gevolg van de grote belangstelling voor de Ro man Polanskiweek prolongeert Ca mera gedurende de komende dagen het kassucces „Wat is er toch aan de hand met Rosemary's baby?" met Mia Farrow en John Cassavetes in de hoofdrollen (18 jr.). T^RIANON Voor de derde week het spektakelstuk „Hello Dolly", een van de betere filmmusicals met Barbara Streisand. Walther Matthau en Michael Crawford in de hoofd rollen. Men lette nog even op de gewijzigde aanvangstijden (alle leef tijden). UXOR De voorlichtende films *- van Oswalt KoUe hebben be paald niet over belangstelling te kla gen. Ook zfln laatste produktie „Uw vrouw - het onbekende wezen" haalde hier een tweede succesweek (18 jaar».

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5