Leiden staat landelijk aan de spits in de woningnood TOP AANVOER EN VEBO Zweet en tranen geven uitzicht op grootse loopbaan KRUNO CIGOJ EN PUBLIEK IN LEIDSE GEHOORZAAL OVERDONDERDEN ELKAAR Fenomeen uit Zagreb en Gré Brouwenstijn schitteren op tv-concert Socialistische kamerleden erkennen: Mini voert ook boventoon bij modehuis De Groot Stampvolle Groenoordhal Zoeterwoude krijgt winkeliersvereni ging Leidse agenda ROOYAKKERS N.V. 30 VRIJDAG 13 MAART 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN Kruno Cigoj, de jongste operatenor ter wereld „ohne Kon- kurrenz", zal Leiden niet licht ver geten. Hij stond gisteravond op het met dure bloemstukken opge fleurde podium van de Stadsge hoorzaal aan het einde van het T.V.-Promenadeconcert wat pips om de neus en wit weggetrokken de minutenlange daverende ovaties van een opgetogen publiek in ont vangst te nemen. Hij had de Leide- naars overrompelend verrast met vijf aria's en een met Gré Brouwen- stijn gezongen duet. Het publiek onder de warme t.v.-lampen ver raste op zijn beurt dit 20-jarige fenomeen uit Zagreb, wel gewend aan een Bühne-optreden (tien t.v.- uitzendingen in het buitenland), maar kennelijk voor het eerst be dolven onder een laaiend enthou siasme. „Wat een mensen!", was het algemeen oordeel van solisten en het Hilversumse team. LATER, bij een intiem onderonsje van artiesten en Avro-televisiemedewer- kers in Nieuw Minerva, kwam hij in een pastelkleurig pak, naast zijn leermeester Georges Athana „de schrik" met wat pilsjes wegdrinkend, weer helemaal bij. „.Tung, du hast es wunderbar gemacht", riep Gré van Swol-Brouwenstijn hem een tafeltje verder toe. Niemand wist toen nog waar de karrevrachten bloemen gebleven waren waaronder Gré Brou- wenstijn, Kruno en dirigent Leo Drie- huys van het Omroep Orkest bijna onder bezweken waren tijdens de toejuichnigen. Dokter Van Swol, breed en joviaal, had inmiddels een paar boeketjes kunnen redden. „Nu eerst een glas witte Moezel, schat, en dan morgen lang uitslapen vroeg echtgenote Gré, die tot februari vakantie neemt en dan met een Ne derlands slottoernee afscheid van haar glanzende carrière neemt. Vanavond kan men op Nederland II glimpen opvangen van het succesvolle concert, dat om tien voor half negen begint. Bij de opnamen gisetravond moest bij de toehoorders, die zich door lampen en camera's, bediend door man- ademhaling was soms hoorbaar. Mis schien een waarschuwing voor Brou- wenstijn om straks „volledig ermee te kappen," zoals ze zelf zegt. „Dan be waren de mensen de mooiste herinne ring aan mij." Gistermiddag al stonden de televisie wagens als een batterij brandweerauto's voor de Gehoorzaalde kabels als brand slangen over het balkon. Er werd druk gerepeteerd, roezemoezig maar toch ef ficiënt. Leo Driehuys had de touwtjes bij het perfect op elkaar ingespeelde Omroep Orkest (evenals gisteravond) prima in handen. De muziek komt er gladweg uit, maar het blijft muzikaal. Professor Athana en Herr Rompa zaten in de lege zaal hun pupil Cigoj, die in verband met de belichting in rok zijn „rondjes draaide", warm te koesteren. De jongeman zong natuurlek om zijn stem te sparen voor de avond op halve kracht, maar Georges Athana bleef hem met grote handen en zwarte ogen onder de haarborstels tot matiging aan manen. Met kaakbewegingen en trekkebekken maakte Cigoj de mondspieren los en wierp onderwijl bewonderende blikken naar Ilse Wessel, de presentatrice, die nu en dan langs liep en verder op het zijbalkon onder een opgemaakt bloem- stukje haar teksten zat te bestuderen. Gré Brouwenstijn: „Es singt schön hier, was?" Georges Athana beaamde dit graag. Ook Jos Cleber, die de produktie van het concert had, was vol waardering voor de Leidse zaal. „Die oude zalen moesten ze meer bouwen," zei hij me, 'n beetje onpraktisch, maar hartgrondig gemeend: „je kunt hier gewoon door het geluid heenkijken Kasplantje Tussen de bedrijven door liep Kruno Cigoj in de koffiezaal wat brommend te neuriën en liet af en toe een speels uithaaltje horen. Athana keek bewon derend naar zijn kasplantje, dat hij met de grootste zorg verder gaat „ausbil- den." Dit jaar nog hoopt Cigoj naar Amerika te gaan om er o.rn. in New York op te treden. Herr Rompa deelde me vertrouwelijk mede, dat Kruno ook wel zijn „Schvvache" heeft. Die zwak heden zijn dan bijvoorbeeld het vergeten van een gesp van een lakschoen, of zijn manchetknopen, of een paspoort (maar dan laat hij de hoes van een ,,single-tje" met z(jn foto erop zien en dan doet de douane royaal de slagboom omhoog). „Mijn stem heb ik gelukkig nog nooit ,,Dan heeft hij nog hobbies", aldus Herr Rompa. Ik kende ze al: knut selen, koken, wezentjes met lange haren. Wolfgang Rompa verder: „We (dat is zijn firma, die 4 jaar beslag heeft gelegd op Cigoj, of schoon andere maatschappijen al het viervoudige bedrag, dat de op- voding moet dekken, hebben ge boden, T.P.) hebben Kruno verteld, dat hij een hard leven tegemoet gaat: veel werken en soms eens uitgaan. We willen hem helemaal zijn jugd niet ontnemen, maar heb ben hem wel zweet en tranen in het vooruitzicht gesteld. Maar dan bereikt een zeldzaamheid als deze Cigoj ook hoogtepunten, die an deren niet of zeer zelden kennen". Harde business voor Metronome Records, die voor Kruno's en Me tronome's bestwil met handen geld smijt. Maar ja, ook zó wordt een ster geboren TON PIETERS. nen met draaiboeken, wat belaagd voel den wel enige onwennigheid weggeno men. Leidenaars zijn niet zo gauw tot acclamaties te krijgen en daarom moest er door een paar professioneel aandoen de bravo-roepers leven in de brouwerij worden gebracht. Uitgelaten Na de pauze brak de uitgelatenheid automatisch baan, de voetroffels kwa men vanzelf en een paar dames, die zich de kelen schor „bravo-den", pakten alvast de tulpen die ze onder hun stoel verborgen hadden. Ik zal niet het hele programma, dat uit 15 aria's, intermezzi en orkestrale soli was samengesteld, nalopen. Maar met Che gelida manina uit La Bohème van Puccini werd voor iedereen duidelijk, dat Kruno Cigoj, door zijn onrijpe leeftijd echt nog geen groot kunstenaar die weet te ontroeren, aan 't begin van een grootse loopbaan staat. Htf is geen nieuwe Richard Tauber, zijn stemtype is heel anders. Maar een zeld zame ontdekking heeft Herr Wolfgang Rompa uit Hamburg wel gedaan. Hij hoorde Cigoj voor het eerst in Wenen en palmde hem toen meteen in voor grammofoonplatenmaatschappij Metro nome Records. Als manager van Cigoj „verkoopt" hij deze tenor internationaal in het besef, dat dit een bijzonder lucra tieve investering gaat worden. Kruno Cigoj heeft een mooie lyrische tenorstem, die erg goed ligt en gema noeuvreerd wordt door een effectieve techniek. Het zingen gaat hem ontstel lend gemakkelijk af. De voordracht is zeer redelijk en de bezadigdheid die de inhoud moet bezielen en van dit talent een kunstenaar moet maken zal beslist ook nog wel komen. Dat moeten we maar aan de Griekse professor Athana, die zelf in tal van Europese operahui zen heeft gezongen, overlaten. Gré Brouwenstijn Gré Brouwenstijn hoeft haar artistici teit niet meer te bewijzen. We konden weer genieten van haar prachtige hel dere sopraan (Ave Maria uit Verdi's Othello bracht verrukking teweeg), een bewonderenswaardige draagkracht m enkele aria's, een geroutineerdheid en dramatiek zonder weerga. Alleen de (Advertentie) 1500 Huizen zouden per jaar gezet moeten worden LEIDEN „In alle steden van het westen des lands, In het bijzonder in Leiden, zijn de richtlijnen van minister Schut voor de woonruimteverdeling niet uitvoer baar." Mej. Barendregt, die woensdag in de Tweede Kamer minister Schut scherp heeft gekritiseerd over zijn nieuwe richtlijnen („woningzoekende moet zelf meer gaan zoeken") heeft het gisteren in-Leiden na een oriëntatlebezoek nog eens her haald. Zij werd daarbij gesteund door haar socialistische fractiegenoten Van den Doel („In Leiden wordt te weinig gebouwd") en Van Lier. Leiden staat voor my aan de top in de woningnood, aldus de heer Van Lier. „Den Haag steekt nog gunstig af bij Lelden; de krottenkern is hier relatief veel groter." Zijn uitspraak werd hem behalve door trieste officiële cijfers ingegeven door het beeld dat de drie socialis tische kamerleden hadden gekregen na i Den Haag steekt nog gunstig af ij Leidse aantal krotwoningen bij Voor het kamerlid Van den Doel is \oor de Leidse woningzoekenden (ieder jaar komen er 600 bij) slechts perspec- f. vaj lief als er een serie ingrijpende maat- deif* regelen genomen wordt. Op de eerste Doej| plaats dient Leiden extra-contingenten te krijgen, waardoor per jaar 1500 wo ningen kunnen worden opgeleverd. De heer Van den Doel rekende voor, dat er 300 krotten moeten afgebroken woningen moet zetten? „In de Meren- niets a i tocht door de verschillende stadsdelen. lijk, dat het systeem van de individuele huursubsidies goed van de grond komt. De 10 miljoen gulden die minister Schut ter beschikking heeft betekent landelijk gezien 5.per maand pér gezin, daf voor een huursubsidie in aanmerking „Er is zeker twee tot driehonderd mil joen gulden nodig," aldus de heer Van den Doel. „Het is te halen uit afstel van de inflatiecorrectie, uit de vermogens belasting, uit woonheffingen (ook ter bevordering van de doorstroming), uit de oor de kerkenbouw of afschaf- het premiestelsel. Mogelijkhe den genoeg," volgens Hans van den Doel. Verbazing briefjes waarin woningbouwgebied. beterd dan kan de kantonrechter alleen uit minimumloners of nog minder ver- kan geen bevel worden gegeven," dienenden bestaat is het ook noodzake- de heer Van den Doel. tendeels uit naar de mini, wat niet wegneemt, dat men voor de komende voorjaars- en zomermode geheel vrij is in het dragen wat de lengte be treft. Dit wilde modehuis De Groot. Breestraat 113 te Leiden, gistermid dag en -avond in een overvolle zaal van motel Holiday Inn bewijzen mei zijn modeshow, waarin weinig maxi en midi en veel mini dus. Het najaar '70-'71 zal voor ons wel de doorslas moeten geven. Op charmante wijze gaf t.v.-omroep- ster Jetta van Leeuwen weer toelich ting bij de vele mooie en vlote mo dellen. De sublieme hoeden waren van de Haagse mode-ontwerper Ge rard Brussc, die ook een exclusieve japon van eigen ontwerp toonde. Ruime keus was er in mantels, in effen of ruitdessin en veelal mei ceintuur op klein ceintuurtje midden achter. De tuniek- en broekpakken zijn nog steeds erg in. Ons viel er een op van zacht, oranje-wit met linnen pan talon en het tuniekje van glas-batist: bij de jumpsuits waren o.a. twee wit te wollen met donkerblauw afgebiesd. Een lekker luchtig zomerjurkje was een rosa katoenen broderie modelle tje, eveneens in geel en wit verkrijg baar. Ook het kanten doorkijkjurkjf hieronder wordt geen jupon ge dragen in gras-groen met grote witte kringen, doet het, dunkt ons, wel op een warme zomerdag. Ka toenen jersey is een veelgebruikt ma teriaal voor zomerjaponnetjes, die veelal mouwloos zijn en al of niet met losse mouwtjes erbij verkrijg baar zijn. Onder de grote collectie mantelpak jes viel ons oog op een rose-oranje Italiaanse import met witte biesgar- nering en bijpassende sjaal; 't witte vistram pakje met spijkerbeslag was origineel en hip. Van hetzelfde ma teriaal werd ook een overgooier en een korte en maxl-mantcl getoond. Bijzonder charmant waren de mouw loze japonnetjes in tere tintjes en bijpassende vederlichte manteltjes. Voor een feestelijke zomeravond ten slotte een fleurig tuniekpak bijvoor beeld, of een lange japon van katoe nen jersey. A. P. a i.SM Een pakkend plaatjevanmorgen op de Vebo-tentoonstelling door onze foto graaf Dirk Ketting geschoten. Koe (of stieren kleuter, beiden in veilig tuig, werpen elkaar min of meer bewonderen de blikken toe. LEIDEN Wethouder Harmsen, die vanochtend in de directiekamer van een stampvolle Groenoordal er was een topaanvoer, gecombineerd met de jaar lijkse paasvee-tentoonsteliing deze twintigste Vebo opende, schonk, uiter aard, aandacht aan wat wy gisteren schreven over de Rotterdamse veemarkt. Het kan een interessant debat worden, zei hy, en het is bij voorbaat nog niet te zeggen hoe de uitslag zal zyn. Wat wel verbaast, aldus wethouder Harm- is, dat hetzelfde bedrijfsleven, dat oor knokt om de tarieven van de nieuwe Leidse markt zo laag mogelyk te houden, vrywillig aanbiedt hogere ta rieven te willen betalen als de Rotter damse mark blijft voortbestaan. Ook Vebo-voorzitter ir. Buck schonk la ter nog aandacht aan de Rotterdamse marktkwestie. Het zou heel vreemd zijn als Rotterdam toch weer een nieuwe markt krijgt, terwijl Leiden en Utrecht nu pas een vergrote en vernieuwde markt in gebruik hebben genomen. „Vooral omdat het hier om overheids gelden gaat, hoop ik, dat de Rotterdam se raad tot opheffing van de Rotterdam se veemarkt besluit, volgende week don derdag. Keren wy weer terug tot de toespraak van wethouder Harmsen: Het is in deze tijd en in deze bedrijfstak momenteel niet zo heel erg eenvoudig voor een ge meentebestuurder om lijnen te trekken, zei h(j. „Zelf heb ik besprekingen op het departement over deze zaken mee gemaakt en die waren niet altijd even prettig." De heer Harmsen releveerde, dat de marktprijzen voor het slachtvee in Lei den tot nu toe beneden die van 1969 lig gen en dit betekende voor hem ook weer een punt van verbazing. Wij zijn in Ne derland ook nog steeds geneigd te klein te denken, vond hij. Een voorbeeld: de discussie over het rijden van een aantal kilometers meer of minder. Met het departement ben ik het eens over de stelling, dat wy in de toekomst moeten komen tot een grotere concen tratie van veemarkten. Het is hoogst eigenaardig, dat een andere branche, de groente- en fruitsector, zelf alle markt- voorzieningen betaalt, en dat die nog goed floreren ook, terwijl de veemarkt voor de overheid een groot „schip van bijleg" is. Over de Vebo als zodanig zei de wet houder nog dat deze in de toekomst waarschijnlijk niet meer gelijktijdig met de wekelijkse veemarkt kan worden ge houden omdat de halcapaciteiten hier voor (gelukkig) ontoereikend blijken te worden. Inzake de veemarkt in de Groenoordhal deelde de wethouder mee, dat na een in loopperiode iedereen steeds contenter is geworden met deze nieuwe marktmoge- lijkheid. Wel komt het herhaaldelijk voor, dat handelaars op het grote bui tenterrein al direct na aankomst hun vee verhandelen, dus voordat het in de hal is geweest. Doel: het ontduiken van de marktgeldeh. De wethouder vond dit nogal laakbaar; de hekken van het ter rein zijn de grens van de eigenlijke marktplaats, vond de wethouder. SGP-LIJST IS PER ABUIS INGEDIEND LEIDEN Voorzitter J. W. van Buu- ren van de kieskring Lelden der SGP deelde ons gisteravond mee, dat de SGP door een foutieve Interne communicatie per abuis is geregistreerd voor de ge meenteraadsverkiezingen van 3 juni. Wij zullen echter niet met een eigen lijst uitkomen maar weer samenwerken met de prot.-chr. groep; op die lijst hier van zal de SGP nu de achtste plaats gaan bezetten". Overigens zullen waarschijnlijk nog wel meer ingeschreven groepen niet aan de verkiezingen deelnemen. ZOETERWOUDE. Nadat enkele we ken geleden een eerste bespreking had plaats gehad om de wenselijkheid van 'n plaatselijke winkeliersvereniging te on derzoeken, kwamen de Zo«*remoudse winkeliers gisteravond opnieuw bijeen. In hun midden bevonden zich de heren L. Trijselaar en J. van Weer.ec van de lereniging „Oegstgeest Actie.*' en de heer J. Verhagen, uitgever van diwrse plaatselijke weekbladen. Zy verstrekten informatie over het doel, de werkwijze etc van een winkèliersverenlg1 ng en de mogelijkheden voor het gezamenlijk re- klame maken. E-e heer Trijselaar wees met kiem op de noodzaak om in aktie te kimen tegen het grootwinkelbedrijf en andere geva ren die de middenstand bedreigen Een aktieve winkeliersvereniging heeft hier in een grote taak. Zij kan met akties e.d. de consument er zo veel mogelyk toe brengen de inkopen in eigen plaats te doen. Een „plaatselijk zegel" kan bijzon- eer stimulerend werken. De heer Trijselaar gaf daarvan enige sprekende voorbeelden. Oo.f een goed en iDtensief contact met het gemeenteoe- stuur kan zeer heilzaam zijn. Er werden richtlijnen aangegeven omtrent een te volgen werkwijze. De heer Van Weerlee verstrekte daarbij een aantal technische 20.00 i a« .ails. Uitgever J. Verhagen wees op de mogelijkheden tot het vj-uen van re- klsme in een eventueel uit te geven plaatselijk blad. Bij een opiniepeiling bleek 9u pet. van de stille ruim 20 aanwezige wink-: ers in prin- |tUpei cipe bereid lid te worden van een op te -»3.3o VRIJDAG 13 MAART De Burcht Ouderavond van de H. Hartschool; aanvang 20.00 uur. „In de Vroolycke Arke". Pieterkerkkoor- steeg 15. 20.00 uur: Beatavond m.m.v. „Howlyn Wolf". Zaal Mekel PvdA-grosl(jstvergade- ring. 20.00 uur. Antonius Clubhuis Debat mevr. Wes sel (D'66) - weth. S. Menken (KVP), ZATERDAG 14 MAART aingang. Eucharistieviering in de van het Bonaventura-Cellege. Na afloop vertrek per bus rchten vereniging. Voldoen ic aanleiding i naar Amsterdam. Vertrek 0.15 i om een commissie samen ie stellen, dit School de Valk, Rynsburgersingel dit gaat voorbereiden. In de commissie Leidse Esper. Ver. Lezing over Finland, htbben zitting de heren B. van Leeuwen, 14.30 uur. O. Janson, P. v. d. Voort en P. v. d. stadsgehoorzaal Uitvoering Bahai- Salm. I zanggroep, 20.00 uur. (Advertentie) OEGSTGEEST TELEF. 01710-51855 JAAR DEALER VAN MERCEDES-BENZ

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3