EEN BILJARTTOERNOOI OF ER ZIJN MOEILIJKHEDEN Parijs-Nice door Merckx beheerst FERGUSON BEHOEDDE HIJS VOOR GROTE NEDERLAAG Stunt van GVAV, Feijenoord uit bekertoernooi Woerden wil „Canadees' stadion Weer snelle zege van Rudi Lubbers Van der Hart mogelijk opvolger Kessler AMSTERDAM De gemeente Woerden heeft belangstelling voor het bouwen van het overdekt sta dion, waarvoor enige Canadese zakenlieden in het begin van deze week in Amsterdam hun plannen ontvouwden. Enige honderden meters van het spoorwegstation ligt een terrein van 20 hectare, dat bestemd is voor recreatieve doel einden. De wethouder van open bare werken en ruimtelijke orde ning, de heer P. Verhoef, over weegt dit stuk grond beschikbaar te stellen voor het Canadese pro- De grond is volgens de wethouder uitermate geschikt voor de plannen van de Canadese initiatiefnemers, die een terrein zoeken dat niet te ver van de grote steden in het westen ligt en voldoende ruimte voor het parkeren van auto's biedt en goede verbindingen heeft. Het gebied ligt ongeveer 600 me ter van het station aan een van de drukste spoorlijnen in Neder land. Per etmaal, zo vertelde de wethouder, komen op dit knoop punt van oost-west en noord-zuid- verbindingen 480 treinen langs. Het is 400 meter verwijderd van rijksweg 12 en 15 kilometer van Oudenrijn. Het grote, ronde stadion met een doorsnede van 216 meter laat op het stuk grond ruimte voldoende over voor enige duizenden auto's van bezoekers. fRIJDAG 13 MAART 1970 DE LEEDSE COURANT Marijke Schaar won MENTON In het internationale tennistoernooi van Menton hebben de da mes Schaar en Walhof de kwartfinales van het enkelspel bereikt. Marijke Schaar versloeg de Engels^) Burton in drie sets met 26, 75, 61. Mejuf frouw Walhof schakelde met 61 en 60 de Hongaarse Szabo uit. „Hollandse'' lijn klas beter dan Canadese (Van onze sportredactie) DEN HAAG De onmacht die door de Canadese speler van HIJS HOKIJ in de tweede helft van dit afgelopen seizoen zo duidelijk werd geëtaleerd, werd in de laatste ontmoeting van de Hagenaars nog eens gedemonstreerd toen Gary Mc- Quaid in de tweede minuut van de der de periode een penalty shot mocht ne men. De Haagse nummer 10 van dit sei zoen had daarmede gisteravond de stand van de laatste wedstrijd, tegen Kladno, op 35 kunnen brengen. Maar hij onder streepte de Canadese machteloosheid door te missen, waarmede hij de hoop van de toeschouwers op zich laadde. Ont luisterd zoch hij de spelersbank weer op maar gelegenheidscoach Ed Hopman stuurde hem terug. Het was nog geen tijd om te wisselen. De Canadese lijn bleef nog even op het ijs, maar moest van een geprikkeld Kladno prompt de zesde treffer incasseren. Kladno, dat zich in de eerste periode rustig had gehouden, zon op wraak voor de in hun ogen ten onrechte toegekende penalty shot en bracht het totaal op ne gen treffers, terwijl de Haagse formatie niet verder kon komen dan vier. Uiter aard geen schande tegen dit in feite full professional team, want de Tsjechen ordci fILBURG jn een biljartkampioenschap zonder incidenten art te laten gaan. De laatste tijd waren het aldoor ballen die de biljarterij in opspraak brachten. Dat 5 robleem lijkt voorlopig opgelost nu de KNBB heeft sloten met een oude, door een ieder aanvaarde, elgische kunstbal te laten spelen. Die ballen lagen ook 50686 P de tafels, toen gistermiddag in de Studio van de aaie Stadsschouwburg van Tilburg het nationaal ampioenschap in de ereklasse driebanden begon. De (Van onze sportredactie) Het schijnt nauwelijks meer mogelijk te ballen boden geen enkele aanleiding tot op- of aan merkingen. De incidenten in Tilburg hadden zich tijdens de vierentwintig voorgaande uren afgespeeld. Het ging erom dat het bondsbestuur op het laatste nippertje besloot een oude regel weer toe te passen en club genoten tegen elkaar te laten spelen. Jaren geleden was die regel over boord gezet omdat het probleem bijna niet meer voorkwam. Maar de sterke concentratie van driebanders in Brabant had het bondsbestuur ertoe gebracht juist voor dit kampioenschap een uitzondering te maken. Oude regel van stal gehaald in titelstrijd driebanden Men wilde daarmee voorkomen dat lubgenoten elkaar zaterdag of zondag mden kunnen bevoordelen. In Tilburg Are lat het namelijk niet alleen om de na- onale titel, maar de eerste drie plaatsen het eindklassement betekenen een aan- ekkelijk reisje naar Parijs, waar eind an laart een officiële driebandenlanden- >shoi^edstrijd tegen Frankrijk wordt gespeeld. de nationale titel zit bovendien een laats vast in het Europese kampioen- chap, waarom van 22 tot 26 april in loornik wordt gespeeld. Daar zal tevens morden uitgemaakt welke drie Europea- half mei naar Las Vegas zullen rei- voor de strijd om de wereldtitel. Het bondsbestuur wilde geen risico lo- i en gooide het aanvankelijk opgestel- schema door elkaar door te bepalen at Brosens en Popeijus (beiden lid van driebandenclub Breda) tegen elkaar noesten beginnen. Dat lot trof uiteraard ok de drie leden van „Van den Brandt" it Waalwijk: Hennie de Ruyter, Wim oeterboek en Rini van Bracht. Het toe- al wilde dat door de nieuwe opzet Van Sracht meteen zou moeten uitkomen te- de titelhouder Jan Doggen, vorig sei- zijn tegenstander in de „finale". Iet bestuur van de Waal wij kse vereni- ing dreigde zijn drie spelers terug te rekken en alleen doordat Bert Teegelaar nedewering verleende, kon gisteravond oplossing worden gevonden. Veinig last Een en ander was echter duidelijk van nvloed op het spelpeil in de eerste ronde. Uleen oud-kampioen Herman Popeijus weinig last van en kwam tegen ie altijd zwak startende Brosens ruim de 1,000 uit: 6030 in 53 beurten- Ie 24-jarige Van Bracht deed het niet ;lecht tegen de twee jaar oudere Rotter- lamse debutant Puck van Aart- De incidenten hadden kennelijk het neest gevreten aan de zenuwen van oüd- ampioen Hennie de Ruyter, die tegen 'Jubgenoot Wim Soeterboek te ver ach- >Un er raakte (4158 in zestig beurten) om ou- 11 °e wat aan een sterke eindspurt te heb- aag ben. oe_ Teleurstellend waren de prestaties van jr |de twee „oudjes" van het gezelschap, t/0 Bert Teegelaar en Jan Doggen. In de 381 slotfaze hield Jan Doggen evenwel de itrijd vast in handen en won zelfs nog •uim: 6052 in tachtig beurten. In mineur Ook tegen Brosens leek het erop dat Doggen zich staande zoij houden. Naar- nate het einde naderde, kwam Doggen beter op staat en ging hij Brosens voorbij. Maar juist op het moment dat Doggen RICHARDSON KAMPIOEN opgelucht adem kon halen, sloeg Brosens toe met een fraaie serie van elf. In zijn volgende (58e) beurt maakte Bro de resterende carambole, zodat hij nog boven de 1.000 had gespeeld. Geheel in mineur, van begin tot eind, voltrok zich de ontmoeting tussen Soe terboek en Teegelaar, die sterker in het verdedigen waren dan in het scoren. De 79 beurten die deze partij vergde, waren ;n smet op het kampioenschap. Hoe gering de krachtsverschillen in dit >or nationale begrippen, sterk bezette driebandentoernooi zijn, bleek in de laat ste partijen van de eerste dag. „Als ik straks Van Bracht kan pakken, zal ik het niet laten", had Hennie de Ruyter na zijn teleurstellende openingsnederlaag tegen Soeterboek laten weten. Hij wilde voor namelijk zijn minachting uiten voor de vermoedens dat clubgenoten elkaar zou den bevoordelen. De Ruyter voegde de daad bij het woord. Verrassend Door deze overwinning en een ver rassende nederlaag van Popeijus tegen Van Aart werd Hennie de Ruyter leider JAN JANSSEN DE BESTE NEDERLANDER BOLLENE Het ziet er reeds naar uit dat Eddy Merckx er voor de tweede keer in successie in zal slagen Parijs Nice, de eerste grote etappenwedstrijd van het seizoen, op zijn naam te bren gen. De Tour de Francewinnaar van 1969 beheerst met zij ploeggenoten de koers volkomen. Zijn vijftig seconden voorsprong in het algemeen klassement zijn dan ook gisteren niet in gevaar ge komen. Serieuze ontsnappingen deden zich niet voor, zodat aan de finish de sprin ters om de eer van de overwinning kon den strijden. Dat de zege terecht kwam bij de rappe Belg Eric Leman was geen verrassing. Jan Janssen slaagde redelijk in zijn poging zich tussen de snelsten te mengen: de vijfde plaats was het resul taat. Merckx nam genoegen met een aankomst als 23e. In het algemeen klassement verander de weinig. Jan Janssen is de beste Nederlander. Hij staat op de achtste plaats met een achterstand van ruim een minuut op leider Merckx. op 55 sec.. 5. Mllloll jlto op J7 s HHMH(Ned.) S 30. Zoetemelk (Ned.) op 1.23, 32. Vlanen (Ned.) op 1.51 36 Pijnen (Ned.) op 2.15, 41. Duyndam (Ned.) op 2.29, 42. Krekels (Ned.) op 2.45, 43. Van der Vleuten (Ned.) z.t., 44. Van Katwijk (Ned.) z.t., 52. Rentmeester (Ned.) op 3.37, 54. Ottenbros (Ned.) op 3.57, 70. Dolman (Ned.) op 11.26 83. Steevens (Ned), op 17.05. 87. Harrle Jansen (Ncd.) op 18.35, 89. Dubois (Ned.) op 29.21, 102. Holst (Ned.) op 44.14, 105. Frijters (Ned.) op 53.05. Groningen gaat voetbal saneren' Lubbers had al in de eerste ronde het initiatief genomen en met goed ge plaatste stoten op hoofd en lichaam een hij toen de strijd werd afebroken een grote puntenvoorsprong opgebouwd. Handrechy was in de tweede ronde voor «7cht tellen neergegaan. Anthony Richardson (Den Haag) ver- i overde de Zuidhollandse titel bij de ama- Iteurs in de zwaarwelterklasse door een overwinning op de Dordtenaar Raayma- I kers. De scheidsrechter staakte het ge- j vecht na anderhalve minuut in de twee de ronde nadat Richardson zijn tegen stander met een fraaie rechts-linkse com binatie had neergehaald. GRONINGEN Het voetbalbestel in Groningen zal binnenkort grondig worden gesaneerd. De amateurverenigingen heb ben een werkcommissie opgericht die tot doel heeft met de wethouder van sport zaken, de heer W. Hendriks, en het be stuur van de eredivisieclub GVAV in tact te treden om het betaalde voetbal een steviger basis te geven. De amateursclubs zijn bereid te gaan functioneren als reservoir voor talenten. Wel zou GVAV, waarvan de naam w schijnlijk veranderd zal worden in Groningen, voor een goede begeleiding van jeugdige spelers moeten zorgdragen. Indien GVAV tot herstructurering o gaat besprekingen zijn gaande tussen de partners en het stichtingsbestuur is het gemeentebestuur van Groningen bereid een jaarlijkse subsidie te verle nen ter grootte van het eventuele tekort op de begroting. Zege militair elftal LEEUWARDEN. Het Nederlands militair elftal heeft gisteravond .in Leeu warden met 32 gewonnen van eerste-divisieploeg SC Camibuur. De ruststand was 22. Er waren duizend toeschouwers. Boskamp miste vooi militairen een strafschop. Het scoreverloop was: 22. Boskamp (Holl. Sport) 0—1; 33. Vüetstra 1—1; 36. Van der Spek (Feijenoord) 12 Hoekstra 22; 60. Jansen (De Graaf schap) 23. SPORTTOTO DEN HAAG De cijfers van Sport- toto 31 van het afgelopen weekeinde zijn: deelnemers: 774.488; inleg: 1.675.458,90 gulden; prijzenbedrag: 753.956,50 gulden. Eerste en derde prijs: 226.186,95 gul den; tweede en extra-prijs 150.791,30 gul den. Meldingen: eerste prijs: 7 uitkeringen van 32.312,40 gulden; tweede prijs: 366 uitkeringen van 412,- gulden; derde prijs: 4065 uitkeringen van 55,60 gulden; extra- prijs: 1301 uitkeringen van 115,90 gulden. Bokser Urbain geblesseerd MADRID Het gevecht om het Euro pees kampioenschap zwaargewicht tus sen titelhouder Peter Weiland (W-Dld) en de Spaanse knock out-specialist Jose Manuel Ibar, bijgenaamd „Urtain" is vandaag niet doorgegaan. Ibar heeft tij dens de training een spierblessure in de linkerarm opgelopen. Het gevecht is op nieuw vastgesteld voor 3 april in het Madrileense sportpaleis. Gewiclithefrecord GAEVLE De Zweedse gewichthef- fer Bo Johansson heeft het wereldrecord drukken in de halfzwaargewichtklasse op zijn naam gekregen door 181,5 kilo om hoog te brengen. Kangasniemi (Fin) was recordhouder met 180 kilo. hebben immers geen andere bezigheid dan ijshockey. Het was wel een blama ge dat van deze negen Tsjechische tref fers er zeven werden gescoord terwijl de Canadese aanvalslijn (Finnerty, McQuaid en Binnie) op het ijs stond, en slechts twee tegen de „Hollandse" lijn, bestaande uit Manuel, Gentis en Bakker. De enige lijn, die geen enkel doelpunt toestond, was de Tsjechische gastaanval uit Tilburg, die met de Nederlandse spelers het Haagse publiek in extase kon brengen, Toemen, Peters en Maas, waren dan ook de enige spelers die door hun back-checken de spelers van Kladno niet in de gelegenheid stelde hun snelle combinaties op te zetten waarmede de defefnsie openscheurde. Twee van de vier treffers werden door Haagse spelers (Bakker en Ooms) ge scoord. Binnie kwam tot het schamele totaal van een en Toemen maakte het vierde doelpunt. Voortreffelijk Doelman Paul Ferguson schudde te leurgesteld het hoofd toen hij het ijs ver liet. Aan hem had de nederlaag niet ge legen, want de Canadese doelman speel de een voortreffelijke partij en stond met zijn snelle reacties een veel hogere score in de weg. Maar tot zeven maal toe werden spelers van Kladno door Binnie en Finnerty vrij gelaten, wat evenzovele malen een Tsjechische treffer opleverde. Niettemin is het een aantrekkelijke en beslist geen eentonige wedstrijd gewor den, waarbij de Tsjechische gasten na een wat mat begin zij arriveerden pas om vier uur per bus in Den Haag in de tweede en vooral in de derde pe riode een enorm teamverband en bui tengewone vaardigheid demonstreerde. Tegen de enorme Tsjechische vaardig heid was HIJS niet opgewassen al deden de Tsjechische spelers van Tilburg nog zo hun best. Zij smaakten het genoegen om toch 't eerste doelpunt voor HIJS te scoren dat door treffers van Vimmer en Kopriva op een achterstand was geko men. Enige snelle aanvallen van de Til- burgse gasten waren op niets uitgelopen omdat doelaman Termer zijn vak bijzon der goed bleek te verstaan. Op een in zet van Toemen (uit een pass van Peters) was hij echter machteloos. Beide spe lers gesteund door Maas en Werner v.d. Bosch excellente Tsjechische verdedi ger van Den Bosch, die een driejarig contract kreeg aangeboden konden nog enige malen langs de verdediging van Kladno flitsen, maar misten of net de effectieve afwerking of zij vonden Termer op hun weg. Verbijten In de middelste periode kwamen de Hagenaars niet aan bod en namen de Tsjechen verder afstand. Finnerty die het minst van allen was verspeelde de puck aan Kopriva wat 23 betekende en Binnie vergat op Nedved te letten: 2 4. Ed Hopman stond zich langs de bal- lustrade te verbijten. „Elke keer als ik die Canadezen op het ijs zette, wist ik dat we een doelpunt tegen konden krij gen. Maar je moet ze toch laten spelen" Hij stelde zoveel mogelijk de Tsjechi sche en Nederlandse lijn op, maar tegen dit team, dat in de derde periode een ga ve ijshockeyshow weggaf konden de ver moeide HIJS-spelers weinig meer uitrich ten. Het was daarom niet verwonderlijk dat Kladno tot 62 uitliep. Rudi Bakker die geweldig hard werkte, zag dit beloond na een knappe combinatie met Manuel en Gentis. Finnerty zette echter een domper op de vreugde door in eigen vak de puck voor de tweede maal te vérlie zen waarvan Rijs dankbaar profileerde. Ook doelman Paul Ferguson ontkwam niet aan een korte inzinking en moest nog tweemaal het hoofd buigen, alvo rens Wil Ooms met een schot in een leeg doel de stand op 94 kon brengen. De strijd was gestreden en het ijs— hockeyseizoen voor Den Haag gesloten. Ook in handbalwedstrijden wordt aan shirtjes getrokken. De Japanner links heeft dat goed onder de knie, zijn landgenoot rechts, houdt alvast de arm. van de Nederlandse aan valler vast, zodat die aanval geen resultaat bracht. Nederlagen van zaa lliandba lteams HILVERSUM Het Nederlands zaal handbalteam heeft gisteravond in dc Hilversumse Expohal geen revanche kunnen nemen voor de in Heerlen gele den nederlaag (1718) tegen Japan. De zege van de Japanners viel zelfs wat ruimer uit: 23—15. Na de rust (911) liep Japan snel uit en de score leek desastreuze afme tingen voor de Nederlandse ploeg te gaan aannemen. Maar nadat Japan was weggelopen tot 2313, verkleinde Guus Cantelberg in de laatste minuten de mar ge enigszins met twee fraaie treffers. De 1.200 toeschouwers zagen Neder landse doelpunten van: Keyzer (5), Hiensch (3), Cantelberg (2), Kivit (2), Schrik, Muyres en Van Linder. De Nederlandse jeugdploeg, spelers van 18 tot 22 jaar, verloor de dag ervoor in Ede met 2317 van Japan. Het jonge team kon tot de rust het hoge tempo van de veel geroutineerder Japanners aardig bijbenen (810). De Nederlandse doelpunten werden gemaakt door Raymond Brouwer (Ni- loc; (5), Ton Reynders (Sittardia), Dick Elenbaas (Aalsmeer) en Jos Die teren (VenL) (ieder 3) en Wim Hof man (Sittardia), Bart Rijkenberg (AHC) en Jan Bausch (Niloc), die elk een keer scoorden. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De geruchten waren er plotseling: Cor van der Hart, oefen- meester van Holland Sport zou dc op volger van dc afgetreden bondscoach Georg Kessler worden. Maar Cor van der Ilart (41) weet van niets: „Echt waar niet. Al mijn collega's kijken me lachend aan en zeggen: Wanneer ga je beginnen Cor?", maar ik heb echt met niemand contact gehad". Cor van der Hart wiens contract met Holland Sport volgend jaar afloopt, staat mogelijk wel op de kandidatenlijst van de KNVB. Secretaris-penningmeester Henk Burgwal: „We hebben uit binnen- en buitenland sollicitaties gekregen, maar de beslissing zal pas over een maand val len. Ik vermoed dat de geruchten dat Van der Hart het zou worden, in de wereld zijn gekomen toen ik me heb laten ontvallen dat de opvolger van Kessler van het type Van der Hart zou moeten zijn. Maar we hebben nog met niemand contact gehad!". Jensen was scherprechter ROTTERDAM. GVAV lieeit gisteravond in de bekerwedstrijd tegen Feijenoord voor een grote verrassing gezorgd door de Rot terdammers met 10 te verslaan. Feijenoord heeft de kunst van het maken van doelpunten blijkbaar verleerd, hoewel de spelers zich gedurende het grootste gedeelte van de wedstrijd op de Groningse helft bevonden. Steeds weer werden de aanvallers door de uit stekend spelende Hasil en Israel naar voren gedirigeerd, maar zonder enig systeem. Het opportunistische spel van Feijen- oord Ikon de verdediging van GVAV niet open breken. De Groningers deden echter meer dan verdedigen want koel en berekend vochten zij voor hun eigen kansen en die kwamen er door het regel matig oprukken van Israel. Niettegen staande het goede debuut van Geels als rechterverdediger waren de Groningers voor de rust gevaarlijker dan werd ver wacht. Na een snelle actie van Fritsen kreeg Jensen de bal preoies voor zijn voeten en de Deen faalde niet 01. Dit achter af beslissende doelpunt had alleen tot gevolg, dat Feijenoord gehaaster en on nauwkeuriger ging spelen. Vooral na de rust, toen het doel van GVAV weid belegerd, mankeerde er alles aan de afwerking aan Feijenoordzijde. Vijf mi nuten voor tijd belandde de bal uit een hoekschop achter de soms weer formi dabel spelende Van Leeuwen, maar het doelpunt werd wegens een overtreding afgekeurd. MW is in de adhtste finales van het toernooi om de KNVB-beker de vol gende tegenstander van GVAV. Dc Deen Fritsen ts langs de verraste Rinus Israel gegleden. Uit zijn voorzet zal zijn landgenoot Jensen even later moeiteloos het kostbare doelpunt van GVAV scoren.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13