mire e Steeds meer Nederlanders verkennen het buitenland Praatje aan haard over reis naar VS MAT. GLANZEND EN MOOI „Kunstneus ruikt bommen in vliegtuig POMPIDOU OP PRAATSTOEL VAKANTIE ZOEKEN ZELFS IN DE WEST EN INDONESIË Maar vakantiespreiding blijft flop Bonn sluit consulaat in Rhodesië Aquarius Verdediging republikeinse HaarlemmerstraaUioek Mare WASHINGTON (DPA) Luchtvaart autoriteiten in de Verenigde Staten zijn in samenwerking met een instituut in Chicago bezig met de ontwikkeling van een „kunstneus", die binnen enkele mi nuten springstoffen aan boord van een vliegtuig kan opsporen. Volgens een bericht in de „New York Times" van donderdag hebben ook Is raëlische wetenschapsmensen aan de ontwikkeling van het opsporingsappa raat meegewerkt. De Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al zou het appa raat bij wijze van experiment al in en kele vliegtuigen hebben ingebouwd. Na de recente aanslagen op vliegtuigen in Europa heeft het „kunstneus-project" de Verenigde Staten prioriteit gekre- VRIJDAG 13 MAART 1970 DE LETDSE COURANT DEN HAAG Deskundigen van de reisbureaus schatten dat er dit jaar weer meer Nederlanders met vakantie naar het buitenland gaan dan vorig jaar. Zij geloven dat de toename dit jaar zeker op 15 a 20 procent geschat kan worden. Het vorige jaar ging iets meer dan een kwart van de Nederlandse bevol king met vakantie over de landsgrenzen. Maar ge baseerd op de ramingen komt dit neer op onge veer 3.750.000 Nederlandse toeristen. Afgaande op de verwachtingen van de buitenlandse verkeersbureaus in ons land en België komt men op een totaal aan tal Nederlanders dat dit jaar naar buitenlandse va kantiebestemmingen zal gaan van 5.630.000. Gespe cificeerd zijn de ramingen: Frankrijk 600.000, België 150.000, Groot-Brittannië 180.000. Duitsland 650.000. Zwitserland 300.000, Oostenrijk 345.000, Italië 1.300.000 TJecho-Slowakije 20.000, Zweden 75.000, Noorwegen 11.000, Zd.-Slavië 200.000, Denemarken 140.000, Span je 950.000, Turkije 30.000, Griekenland 30.000 en Luxemburg 500.000. Over het verschil in schattingen van zo'n kleine twee miljoen fronsen de deskundigen de wenkbrauwen niet. De Nederlandse reisbureaus blijven aan de vei lige kant evenals de buitenlandse verkeersbureaus. Zij verwerken in de cijfers wel 't dag- en weekeinde- bezoek aan de verschillende landen en dit komt ook vaak in forse cijfers tot uiting, aldus de deskundigen. Het reizen per vliegtuig komt dit jaar weer meer in trek dan de afgelopen jaren. Maar zestig procent van de Nederlandse vakantiegangers gaat toch met de eigen auto. Toename Bureaus, die zich mede gespecialiseerd hebben op het verhuren van vakantiehuisjes en bungalows, wij zen op een aanzienlijk groter aantal liefhebbers dan het vorige jaar. Ook is er een stijgende belangstel ling waar te nemen voor wat men de vrije vakan tie noemt. Hoewel het reizen per toeristenschip, het zogenaamde cruisen, nog maar een gering percen tage van het reispakket uitmaakt, is toch ook voor deze vorm van toerisme de belangstelling stijgende. Wat de vakantiebestemmingen in grote trekken be treft: Spanje is nog meer in trek dan andere jaren. De belangstelling voor Italië is weer groeiende, spe ciaal naar de Italiaanse Riviera en de Adriatische De groei, die de afgelopen jaren te zien was van het toerisme naar Marokko en Tunesië loopt iets te rug. Dit komt zegt men door de natuurrampen daar het vorige jaar. Hoewel de plaatsen aan de kust, die in de belangstelling van de toerist staan, hier onder niet te lijden hebben gehad. Men had echter op een forse groei gerekend, maar het schijnt er niet in te zitten. Griekenland, dat de laatste jaren nogal aan populariteit inboette, komt langzamerhand weer wat meer in de toeristische belangstelling te staan. Men zegt, dat het bezoek weer op het peil van 1966 is gekomen. „Als de Griekse kolonels het niet te bont maken", aldus een vakman, „dan is het Griekse toerisme het volgend jaar misschien al weer wat het geweest is. „De belangstelling van dit jaar richt zich in het bij zonder op Rhodos en Korfoe. Ook komen verschil lende Oosteuropese landen meer in de toeristische schijnwerper te staan en neemt het. bezoek aan de- zie landen gestadig toe. Zelfs Turkije, hoewel er nog geen sprake is van een massaal toerisme naar dit land,-wordt toch ak.door meer vaderlanders als va kantieoord gekozen. Mislukte spreiding De buitenlandse verkeersbureaus zijn echter ongerust over 't feit, dat van de enkele jaren geleden door ver schillende instanties gepropageerde vakantiespreiding eigenlijk niets meer te bespeuren is. „Het wordt een grote chaos", aldus een van de buitenlandse bureaus, „vrijwel 70 procent van alle boekingen is bestemd voor overdag in twee stijlen: de wui vende coupe en de helm-coupe, zoals de vrouwen die Kees van Dongen por tretteerde in zijn glorietijd omstreeks 1925. Natuurlijk zijn die hoofdmotieven nog wel weer onder te verdelen: wui vend kan een losgolvend, breed, kort kapsel zijn ,maar evengoed langer val lend haar dat met strikken bijeen ge houden wordt. En de Van Dongen-Girl mag een lint op of boven het voor hoofd dragen en chipolata lokjes laten zien, of het zonder die tierlantijnen stellen. Na zes uur is het hek van de dam en fabriceert de grote meester vampkapsels, vreemde figuren van haai-, Siamese haar kegels (om koningin Sirikit te eren), Vestaalse kronen, ge vlochten kransen, en hij versiert met exotische bloemen en sieraden in de vorm van vliegjes. Een stramdensemble waarvoor de ontwerper im- spteatie vond iin een middeleeuwse nidjder? Zo lijkt het, maar zo is het niet. Het meisje limiks draagt tapijt om de leden en zo toonde Enka Bonaparte tapijt xtjai coüeotie dm Frankfurt op de belangrijkste Tapijt- len zijn. Ruim 70 procent overbrugt de afstand per auto, de rest komt per touringcar, vliegtuig en trein, Geliefde vakantieoorden zijn het zuidelijk Boheems Merengebied, het Reuzengebergte, de hoge Tatra en de stad Praag. Het Noorden Het j onlangs in Amsterdam gevestigde Deense ver- kjersbureau weet te melden, dat de komende maan den ruim 140.000 Nederlanders dit land als vakan tieland zullen bestemmen, een toeneming ten opzich te van verleden jaar met 40 procent. De oostkust van Jutland, het zuidelijk deel van het eiland Funen en 't zuiden van Seeland en Kopenhagen blijken de grote trekpleisters te zijn. beurs. Een ander merkwaardig geheel van het doorkij k-haakwerk boven een dikke phiisrok (rechts) verraadt beter dat hest onderstuk tapijt is. Maar hier - suggereert het handgeknoopt te zijn. De combinatie AKU-Glanzstoff maakt dit nylon tapijt echter machinaal. De kostuums werden ontworpen dooi- Mangele Keijzer voor 15 meisjes die er op de beurs een gedanste tapijtslhow in gaven, bijgestaan door Liesbeth Dist en Carry Tefisen. toe dat vóór mei 1968 de universiteiten leden aan aderverkalking, .dat zij zich niet voldoende hebben aangepast bij de moderne maatschappij. Na mei 1968 heb ben wij een hervormingswet aangeno men die vanzelfsprekend niet in elk op zicht volmaakt is, maar die toch een ba sis vormt om door te kunnen werken. Wij gaven de universiteiten autonomie: dat wil zeggen zij moesten zichzelf beheren in samenwerking tussen profesooren en studenten". „De regering heeft in die gemoderni seerde universiteiten nog steeds vertrou wen en zal afwachten op inderdaad de leraren en de studentn rijp genoeg zijn om hun verantwoordelijkheid te aanvaar den en het-in hen gestelde vertrouwen niet te beschamen. Maar als de onrust voortduurt zal de regering haar plicht doen. Zij zal dat doen in laatste instantie. Het is ontoelaatbaar dat een kleine groep doorgaat een meerderheid het stu deren te beletten en alles wat binnen de universiteiten is te vernielen. Want de gemeenschap geeft voor de universitei ten veel geld uit en dat geld geeft zij maar niet zo cadeau. Wij geven het al leen voor een jeugd die werkt". In laatste instantie sprak Pompidou over de noodzakelijkheid om het voor beeld te volgen van Japan en Duitsland om vooral een sterke industrie te bouwen, maar hij voorspelde dat dit nog lang zou duren. Over het Midden-Oosten, over Is raël en de Arabische Staten zo goed als geen woord. BONN (AFP-Rtr) West-Duitsland heeft met onmiddellijke ingang zijn con sulaat in Salisbury (Rhodesië) gesloten, zo is officieel in Bonn bekendgemaakt. Bonn volgt daarmee het voorbeeld van de Verenigde Staten, Frankrijk, Italië, Nederland, Depemarkén en Noor wegen. Zes landen hebben nu nog consu laire betrekkingen met Rhodesië, dat vorige week officieel een onafhankelij ke republiek werd. Dat zijn Zuid-Afrlka, Portugal. Oostenrijk, België Zwitserland en Griekenland. Bij de buitenlandse verkeersbureaus loopt het overi gens voor het boeken van een zomervakantie nog niet storm. „Het weer van nu lokt nog niet. Het is er te koud voor. Zodra het weer een lenteachtig karakter krijgt, begint de run naar onze..kantoren", aldus een woordvoerder van het Zwitserse verkeersbureau. Hij zei er nog nadrukkelijk bij, dat 't in heel veel geval len bij dit alles de vrouw is die in 'n gezin 't reisdoel en de vakantieperiode bepaalt. Het Tsjecho-Slowaakse reisinformatiebureau in Am sterdam verwacht dat er deze zomer ongeveer 30 procent meer Nederlandse toeristen in dat land zul- I Ter herinnering aan Van Dongen, make Topsong uit musical Hair geeft naam aan nieuwe make-up AQUARIUS, de naam van het nieuwe astrologisch tijdperk dat 2000 jaar gaat duren, óók de naam van een topsong uit de musical Hair, is als titel gegc- ■up Hubbard Ayer. Alexandres ven aan de nieuwe make-up van HUBBARD AYER. Er is meer over eenkomst met astrologie of sterrekun- de in te zien, dan met de musical. Want de kleurtjes en lijntjes die deze make-up voorschrijft geven een zachte glans (poëtisch als sterren), en het kapsel van Alexandre lijkt in niets op de ragebollen ui tHair. 'De maquillage dan, is ~mat door een onzichtbaar mat basisfilmpje waar- overheen een goud-beige foundation en een vleug poeder. Een donkerder tint je in de holte van de wang maakt „sophisticated". Maar behalve mat is dit gezicht toch ook glanzend door heel subtiele penseelstreekjes: uit de tube Pearling neemt de ster een beetje van „golvende waaier" met strikken. de rozig parelmoeren vloeistof op haar penseel en tekent daarmee een glan zende streep over de lengte van de neus, over de randjes van het gootje tussen neus en lippen en langs de tevoren met Rose Creole gestifte mond. Zij legt ook nog een lichtvlekje van Pearling op het jukbeen. Vervolgens maakt zij haar ogen vierkant. Nou ja, niet echt natuurlijk, maar door middel van optisch bedrog. Eerst een lijntje Pearling aan de basis van de wimpers en dan een spel van zachte schaduwen, die allemaal bij elkaar in een doosje met de naam Quintinette bijeen liggen. Lange wimpers opwaarts gestreken, zeer lange wenkbrauwen een centime ter langer getekend. Wat ALEXANDRE aangaat: hij doet De plezierige spanning voor de reis is al een sensatie apart. Als die trein tenminste niet al te lang wegblijft „Ofschoon wij het niet in elk opzicht eens zijn, hebben wij elkaar begrepen. Amerika is uit op een verenigd Europa, maar zulk een verenigd Europa wordt een concurrent en dat maakt de Ameri kanen bezorgd". Over de demonstraties in diverse Amerikaanse steden zei Pom pidou: „Daar ben ik aan gewend en dat lieb ik ondervonden in mei 1968. Dat boort nu eenmaal bij de democratie. Maar wat ik in Chicago niet heb kunnen verdragen was de medeplichtigheid van de plaatselijke autoriteiten, die de de monstraties hebben aangemoedigd en waardoor mijn vrouw en ik werden be dreigd. Dat. was een belediging voor Frankrijk. Die belediging heb ik willen uitwissen, zo goed als Nixon de smaad voor Amerika heeft willen uitwissen door aanwezig te zijn op hel onvergete lijke diner in Waldorf Astoria in New York". „Wij zijn de bondgenoten van Ameri ka". zei Pompidou sprekende over zijn komende reis naar Rusland. „Maar tvij zijn tevens de buren van Rusland dat on ze bondgenoot was in de tweede wereld oorlog. Het is normaal dat ik ook naar Rusland ga, want er zijn duizend en een redenen om met Rusland op vriendschap pelijke voet te verkeren". Het langst sprak Pompidou over de universiteiten. „Niet te ontkennen valt", zei hij, „dat er binnen en buiten de uni versiteiten groepen van lieden bestaan die zich revolutionair noemen en die de tegenwoordige maatschappij met ge weld willen vernietigen. De staat heeft de plicht de republikeinse orde te hand haven en ik ben er van overtuigd dat de steat dat inderdaad zal doen. Ik geef

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11