Ondanks 28 inbraken blijft het edel metaal schitteren Autosalon Genève: weinig nieuws voor de doorsneeautomobilist Citroën met Maseratimotor Vrouwen 1970van Frans Molenaar v Schip Amsterdam verstoord in z n rust Nederlander koopt steeds meer schoenen bij minder verkopers WOENSDAG 11 MAART 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Het edel metaal blijft schitteren, (Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM. De mensen blijven stilstaan voor perceel 123 in de Amsterdamse Kal verstraat, kijken omhoog en zeggen: „Hier is het". Siebel, juweliers, 28 inbraken sinds de oorlog. De laatste in de nacht van zaterdag op zondag leverde Je daders voor 745.000 gulden aan sieraden op. Volgens assu radeurs de grootste buit aan juwelen ooit in Nederlands cri minele historie binnengehaald. Achter de deur straalt het edel me taal de bezoeker echter tegen, alsof er geen vuiltje aan de lucht is. Geen enkele argwanende body-builder bij de deur, maar gastvrije koffie of prik voor iedere klant. Een dametje uit de provincie met een bontkraag' als een vaatdoek koopt een gouden horloge van duizend gulden: ka$sa. „Goede publiciteit voor jullie, zo'n/ inbraak", prevelt ze. „Zo kunt u het ook zien, mevrouw", zegt de verkoper meegaand. Boven, in een piepklein kantoortje, de gedupeerden, zijnde de heren A. en B. Siebel. Ze lijken niet teneergesla- gen, proberen de zaak met een kwink slag af te doen en barsten herhaalde lijk uit in een bulderende lach. Maar op de foto willen ze niet. „We houden er niet van, op dit moment bekend te worden", zeggen ze. „We hebben vij anden in de onderwereld, begrijpt u". Achtentwintig inbraken. De heren be amen het goedlachs. „Dat wil zeggen: er zijn er meer geweest, maar na de oorlog zijn we opnieuw beginnen te Nu zijn zij ondanks de reclame, die hun prominente positie in Amster dams criminele annalen hun oplevert, bij lange na niet de enige juwielier in de Kalverstraat. Strategisch© ligging Waarom roept uitgerekend Siebel de misdadige instincten wakker? De broers blijken daar een deskundig antwoord op te hebben. „Onze lig ging is strategisch", zeggen ze. „Pre cies op een straathoek. Je kunt op dit punt meteen 7 kanten uitvluch ten, wanneer je betrapt wordt. Dat is een comfortabel idee voor een dief. Hij heeft niet het gevoel dat hij als 'n rat in de val kan komen te zitten. En natuurlijk spelen onze aantrekkelijke etalages een rol...de kwaliteit van on ze collectie". Alah, iemand die juist driekwart mil joen armer is geworden, mag henge len naar gratis publiciteit. Statistisch gesproken kan de 29ste inbraak door de heren Siebel nog dit jaar tegemoet worden gezien. Wat doen zij er aan? Ze zeggen: „Alles, wat we kunnen. We hebben vroeger al op last van de verzekering onze etalages moeten voorzien van geblindeerde rolluiken tot een hoogte van 80 centimeter om dat de meeste 'inbraken begaan wer den door ruitentikkers, maar dat is ons nu noodlottig geworden. Dank zij uitgerekend .die rolluiken konden de rovers ditmaal hun werk ongestoord doen. Niemand kon ze van af de straat bezig zien. Ze hebben op hun dooie akkertje rond gesnuffeld en alles weggenomen, wat werkelijk waardevol voor ze was. Ze hebben zo veel tijd gehad, dat ze zelfs het spaar potje met een paar honderd gulden van het personeel hebben gevonden, dat ergens verstopt was". Simpel De heren noemen hun veiligheidssys teem nagenoeg waterdicht. Deson danks konden de inbrekers binnenko men door simpelweg het belendende perceel te betreden, dat momenteel verbouwd wordt, en door gaten in een muur en plafond te hakken. Een zeer klassieke methode. Hoe was dat mo gelijk? „Tja", zeggen de heren. „Wat voor maatregelen je ook neemt je blijft afhankelijk van je alarmsysteem. Als het systeem je in de steek laat op het moment, dat je het nodig hebt, ben je nergens. En dat is precies, wat dit maal gebeurd is. De accu van het sys teem was leeg, boze opzet? Dat gelo ven we niet, tenminste niet van de kant van ons personeel. Een onver klaarbare zaak. Zeg maar: zoiets als kortsluiting. U knipt duizend keer het licht aan en de lamp doet het, maar de duizendeneerste keer springt op eens de stop. Hoe komt zoiets? We houden het er op, dat een of ander re lais niet heeft gefunctioneerd of liever: maar heel kort heeft gefunc tioneerd. Een vrouw in de buurt heeft het alarm gehoord, heeft de recher- ïrteld. Ze werd er wakker hield op, en toen is ze pen. Jammer". het De heren Siebel weten het niet. Le gaal kunnen ze hem niet kwijt. Mis schien smokkelen ze hem naar het buitenland. Misschien smelten ze hem om. Misschien peuteren ze er de bril- jantjes uit. Daar is de herkomst hele maal nooit van vast te stellen.- Maar meer dan een fractie van de waarde zullen ze nooit vangen. De heren Sie bel in koor: al die duizenden verlo vingsringen. Daar kom je nooit van af. Dan moet je toevallig iemand ken nen die zich juist gaat verloven, ha, ha". Niet alles Een geluk bij een ongeluk is, dat de dieven ondanks hun comfortabele speurwerk de reparatie-afdeling aan hun neus voorbij hebben laten gaan, waar onvervangbare stukken lagen. De dag na de inbraak regende het te lefoontjes van verontruste klanten, maar ze konden tevreden de hoorn op de haak leggen. Hun kostbare eigen dommen waren veilig. Voor de rest bekijken de twee broers het van de optimistische kant. „We hebben van uit onze groothandel in Den Haag de spullen meteen kunnen aanvullen", zeggen ze. En de slotgrap: „We heb ben daardoor meteen- de modernste spullen in huis. De laatste nouveau- te's dat is toch wel plezierig, ha, ha". (Van e verslaggevers) GENEVE De grote voorjaars tentoonstelling van automobielen, dit jaar de belangrijkste in Europa, die morgen in deze over wegend Franstalige stad wordt geopend, biedt, ondanks het ont breken van de wel venvaeht© maar niet geëxposeerde nieuwe middenklasser van Opel, toch vrij veel interessant nieuws. Automobielfabrieken uit tweeën twintig landen zonden hun pro- dukten naar de Zwitserse stad, die zich sinds enkele dagen in een zeer behaaglijke voorjaars zon koestert. Geen nieuwe Opel dus. De geruchten dat. deze wagen, gesproken werd van een Opel Ascona 1600 en van een Opel Manta, beide met een standaard 1600-cc-motor, werden vooral de laatste weken steeds hardnekkiger en luidruchtiger. Opel zou daarmee een directe aanval willen openen op de mid denklasse, waar de Ford Caprl veel succes boekt. Er komt wel een nieuwe middenklasser Opel, zo werd ons verzekerd, maar nog n:et dit jaar. Het wordt ook geen verbeterde versie van de Kadett, maar een geheel nieuwe automo biel. Merkwaardige bijzonderheid is dat in Zwitserland wel een Ascona rijdt; dat is de Zwitserse versie van de in Nederland be kende Opel Kadett LS. Een ander Amerikaans concern, Ame rican Motors Corporation, vijftien jaar geleden ontstaan uit een fusie van Hud son en de Nashfabrieken is in Genève aanwezig met de Gremlin. Deze wagen moet met name in de Verenigde Sta len het hoofd bieden aan de steeds sterker oprukkende Volkswagen. Te gen het najaar komt er in de VS nog een tweede VW-concurrent bij van Ge neral Motors. Rootes, de Britse dochter van het Chryslerconcern heeft zoals wij al eerder hebben meegedeeld een nieuwe auto uitgebracht, de Sunbeam 1250-1500, een vierdeurs sedan die in drie uitvoeringen geleverd wordt. Bijzonder veel belangstelling was er voor de prestigewagen, die Citroën en Maserati hebben ontworpen. Het is de Citroën SM Coupé, een sportieve ultra comfortabele auto met een Maserati motor, maar toch ook weer met zoveel typische Citroëntrekjes dat men bij liet zien van deze wagen onvermijdelijk terugdenkt aan de DS die nu al weer 15 jaar geleden werd gepresenteerd. Alfa Romeo is in Genève met een we reldprimeur in de vorm van de Coupé Montreal, een auto die qua uiterlijk en prijs het nog wint van de nieuwe Ci troën SM. Bertone was de ontwerper van de fraaie carrosserie. De Alfa Ro- Geen bevestiging konden wij krijgen van de aanwezigheid van een nieuwe Fiat 500. Volgens insiders zal de nieuwe 500 pas op het allerlaatste moment de tentoonstellingshallen worden binnen gebracht. Dat waren de voornaamste nieuwtjes uit Genève. Met uitzondering van de Sunbeam 1250-1500 is het nieuws voor de doorsnee automobilist gering. Een mogelijke verklaring daarvoor is dat er momenteel sprake is van een zeke re stabiliteit in de Europese auto-indu strie. Tal van concerns hebben lerlei dochterondernemingen ciële en technische verbindingen met elkaar. En de verkoop van de gewone betaalbare auto's loopt bij de meeste merken goed. Uitgezonderd de Britse industrie. Vandaar dat Rootes (de di rectie ontkende ten stelligste dat als gevolg van de minder goede resulta ten van het concern vorig jaar over wogen zou worden de belangen in Simca over te doen aan Fiat) een nieuwe betaalbare auto heeft gemaakt en dat alle andere merken zich hebben beperkt tot de productie van fraaie maar zeer dure prestigewagens. Op de automobieltentoonstel ling van Genève, die morgen geopend wordt, zal de stand van Citroën extra in de be langstelling staan. De Franse fabriek toont dan namelijk voor het eerst de reeds lang aangekondigde nieuwe en formidabele SM Coupé. Het is een sportieve, zeer comfor tabele ivagen met een Mase ratimotor, die volgens de fa briek een topsnelheid haalt van 220 km per uur. Deze nieuwe Citroën heeft uiteraard de typische hydro-pneuma- tische vering en verder als bijzonderheid een zelfrege- lende stuurbekrachtiging. De wagen gaat tussen de dertig en de vijfendertigduizend gul den kosten. De zes-cilindèr, 2670 cc Maseratimotor levert 180 pk en drijft de voor wielen aan. Het brandstof verbruik is 12,5 liter per 100 kilometer. De automatische stuurbekrachtiging zorgt, dat ie bekrachtiging maximaal is als de wagen stilstaat en minder wordt als de snelheid wordt opgevoerd en dus de wieldruk afneemt. Aan het interieur is alles gedaan om 'iet de inzittenden zo gerief lijk mogelijk te maken. Er is plaats voor vier volwassenen. r>r> AMSTERDAM ..Voorjaarsmode vrouwen 1970dt{; deze koel zakelijke ti tel heeft Frans Molenaar zelf gegeven aan de voorjaarscollectie, die hij gis teren in eigen huis toonde. Zijn ont werpen komen hiermee wonderwel over een: het zijn de meest eigentijdse en oorspronkelijke die wij tot op heden in Amsterdam zagen, passend in het mo debeeld maar vooral getuigend van een eigen visie, die is doorgevoerd met strakke consequentie. Deze jon ge ontwerper is terecht de vaste over tuiging toegedaan, dat variaties op een thema aan het produkt van de coutu rier zijn tvare, onmiddellijk te herken nen karakter geeft. .Vrouwen 1970". zullen dan ook in elk milieu dadelijk op vallen als vrouwen van Frans Mole- A1 enkele seizoenen geleden begon hij ermee effen stoffen in fel contrasteren de heldere kleuren in één model sa men te brengen, door middel van gro te inzetsels, geometrisch van vorm met afgeronde hoeken. Hij gaat daarmee ook nu door, in wit, eigeel, rood, bruin en zwart. En het blijft de dominante (Van e '.rslaggevers) UTRECHT De Nederlander kocht in 1969 gemiddeld 3,7 paar schoenen. Dat betekent 46 miljoen schoenen ofwel een bedrag van 800 miljoen gulden. Desondanks vindt er bij de detaillisten een geleidelijke sanering plaats, waar bij het aantal verkooppunten in schoei sel geleidelijk is afgenomen van 4651 in 1960 tot 4347 in 1969. De omzet per verkooppunt vertoont echter een stijgen de lijn. Dit is gisteren meegedeeld door de algemeen directeur van de Kon. Ned. Jaarbeurs, drs. J. van der Kwast, ter gelegenheid van de komende interna tionale Schoenenbeurs Nederland '70 in het nieuwe Beatrixgebouw van de Jaar beurs in Utrecht, die van 15 tot 17 maart zal worden gehouden. Naast deze schoenenbeurs is op ruim 2000 vierkante meter expositievlak op de begane grond en ruim 2800 vierkan te meter op de tweede verdieping een MISLUKTE INBRAAK BIJ JUWELIER AMSTERDAM (ANP) Mogelijk geïnspireerd door de geslaagde inbraak bij de juwelier Siebel in de Amsterdamse Kalverstraat hebben twee inbrekers vannacht getracht hun slag te slaan bij het juweliersbedrijf Paola Rossi in dezelfde winkelstraat. Hun plan werd echter doorkruist door het in werking treden van een stil alarm, waardoor de politie hen kon verrassen. Het tweetal werd aangehouden. Vorig jaar gemiddeld 3,7 paar permanent expositieschoenencentrum ingericht. Dit schoenencentrum zal als voornaamste ontmoetingspunt gaan fun geren tussen de Nederlandse detaillis ten en hun leveranciers. Het zal zich via de detaillisten ook richten tot de Ne derlandse consument. Drs. v.d. Kwast vertelde nog dat het gemiddelde aantal van 3,7 paar schoe nen per hoofd van de bevolking is on der te verdelen in 2,3 paar leren schoei sel 0,7 paar pantoffels en huisschoei sel en 0,7 paar overig schoeisel. Het aantal ondernemingen in de schoenenbranche met meer dan tien man personeel is van 1960 tot 1969 te ruggelopen van 227 naar 152, terwijl de personeelssterkte verminderde van 16.600 tot 11.900. Door het voortdurend stijgende niveau van de loonkosten wordt dit saneringsproces nog eens ex tra bevorderd. De problemen in de schoe nenbranche worden goed geïlustreerd door het volgende percentage: de gemid delde bruto-uurverdienste van handar beiders in de schoenenindustrie in ons land ligt ruim 60 procent hoger dan in Italië, van waaruit wij veel schoenen importeren. De handel in schoeisel binnen de EEG is door het wegvallen van de tariefbar rière aanzienlijk toegenomen. De im port in ons land uit EEG-landen is in de periode 1964 tot 1969 toegenomen met 65 procent tot een totaal van 23,2 mil joen paar schoenen in 1969. Ook de ex- In verband met de internationale schoenententoonstelling is een schoenontwerpwedstrijd georganiseerd om de „Gold SliQe Medal". De eerste prijs ging naar een Engelsman en de derde (zie foto) naar de Nederlander Charles Bergmans uit Waalwijk. Hij ontwierp een dameslaarsje. port van Nederlands schoeisel naar EEG- landen is in die periode toegenomen en wel met 45 procent. Nederland komt in de EEG na Italië op de tweede plaats op de ranglijst van landen met de hoog ste schoenenexport. Jeugd niet vereist, wel jeugdig figuur tijd. Dat is voor de komende maanden voorliefde voor de pantalon, de pijpen bij dagensembles variëren in breedte maar steeds een omslag heb ben, en voor de avond smaller en recht op de voet vallen. Hierbij een mantel met of zonder rechte mouw, al of niet sluitend en het mooist in minilengte. dat is 35 centimeter boven de grond. Maar de aanvulling bij de pantalon is menigmaal uitgegroeid tot jump suit, maar ook dan voorzien van een scherpe vouw, hetgeen de vrouw langer en slanker maakt. Jurkjes en robe-man- teaux in normale (dus mini) lengte, blijven gehoorzaam aan de eenmaal ge stelde wet van architectonische opbouw. Maar aangezien kleuren en materialen voortdurend ook in andere modellen zijn gebruikt, is niets eenvoudiger dan zelf combineren en naar eigen smaak. Dagensembles gaan soms vergezeld van hoeden met platte randen, maar vaker van een hemachtig dopje. Wan neer over 't helmpje contrasterende banden lopen lijkt het bijzonder veel op 'n valhelm. Een andere versie is 't dop je te zetten op een hoofd dat geheel is gewikkeld in een omhulling van organ za. Dat leidde bij een witte combina tie (voor de bruid) tot een struikelende stap over de drempel. Niet alleen bruiden maar elke vrouw 1970 is bij avond bewonderenswaard in de lange witte tunieken met diep split opzij, aan voor- of (en) achter kant, en met witte Straszranden dan wel gestyleerde Straszbloemmotieven versierd. Vrouwen 1970 hoeven niet per se jong te zijn, wel jeugdig van figuur. Ook deze algemene wet is door Molenaar perfect toegepast. Bij de mantels in midilengte over jumpsuits in rode, witte en zwarte dubbelgeweven matting dragen „vrou wen 1970" van Frans Molenaar een helmachtig dopje, luaarbij het hoofd is gewikkeld in een omhulling van (ADVERTENTIE) ADVERTENTIE n.T. tkgitjfest YS-senaat tegen reclame voor sigaretten WASHINGTON (Rlr) De Ameri kaanse Senaat heelt dinsdag een wets ontwerp goedgekeurd op grond waarvan alle sigarettenreclame bij de Ameri kaanse televisie en radio verboden wordt met ingang van 2 januari 1971. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden zal zich later deze week over het wetsontwerp uitspreken. De goedkeuring van de Senaat geschiedde met 75 stem men voor en 9 tegen. Het wetsontwerp is een compromis tussen het Huis van Afgevaardigden en de Senaat, dat tot stand is gekomen na bijna een jaar lang overleg. HASTINGS (AP) Weten schapsmensen en deskun digen op het gebied het bergen van schepen zijn thans, gewapend met de modernste zockappara- luur, het wrak van het zeilschip „Amsterdam" aan het aftasten dat 222 jaar geleden bij Hastings op de kust liep. De romp van de Amsterdam zit diep onder het zand. Het 55-meter lange zeil schip raakte bij zijn eerste reis naar Indië in 1749 uit de koers, liep op de En gelse kust vast en is daar nooit meer losgekomen. Het had indertijd 28 kis ten met zilver aan boord gehad, maar daarvan zou veel, zo niet alles zijn ver dwenen toen Engelse sol daten het wrak, maanden lang, grondig doorzoch ten na de stranding. Met sonarapparaten heeft men in het wrak de aan wezigheid van metaal kun nen vaststellen, maar dit zou afkomstig kunnen zijn van ankers, kettingen of kanonnen. De romp van het schip, een van de grootste uit die lijd. en gewapend met 52 stukken, is in het drijf zand goed bewaard ge bleven en deskundigen be schouwen hem dan ook als een vondst van aanzien lijke historische betekenis. Het wrak werd verleden jaar door werklieden ont dekt die met een afwate ring bezig waren, maar de deskundigen hebben ge wacht tot nu, als het water het laagst staat van het jaar, om de romp te gaan onderzoekon. Men heeft daar gisteren precies twee uur de tijd voor gehad. Men heeft een aantal voor werpen ontdclct van waar de, zoals flessen met jene ver, stenen pijpen, zestig flessen wijn en eigendom men van de opvarenden. Een deel van de lading van het schip bestond uit 12.000 flessen wijn. Eén van de onderzoekers zei dat men blij moest zijn dat de plunderaars des tijds niet het hele schip hebben leeggehaald. Waar om dit niet is gebeurd is niet duidelijk, maar vol gens een oud verhaal dacht men toentertijd in Hastings dat er pest had geheerst op de Amster dam en dat men er beter weg kon blijven.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5