!3)a Ceicbc (Sou/rant antenne Singing in the rain Papa Doe Toonbeeld Evangelische Omroep maakt chaos in de ether nog groter Oecumene in Nederland op Duitse tv ZELF DOEN 'Ze adverteren nou datje een groot stuk kaas moet kopen. Mag ik daar hartelijk om lachen?' PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 MAART 1970 Woningnood eist actie op vele fronten ÏYOOR liet nieuws over de woningnood in de Haagse agglomeratie en Ln het overige deel van Zuid-Holland als ope- nings'berioht op pagina één,op te dienen, heeft uw krant dinsdag weer eens onder streept, hoe de veronderstelling dat de strijd tegen de woningnood thans in het stadium van achterhoedegevechten is gekomen voor de grote steden in West- Nederland op een fictie berust Wij hebben al een paar jaar lang ge hamerd op het thema dat de laatste tien jaar de verschillende kabinetten te weinig hebben onderkend hoe in de stedelijke agglomeraties van het westen en dan van de Haagse in het bijzon der de woningnood absoluut, maar vooral relatief minder gelenigd werd dan elders. Daarom scharen we ons ook achter de gemeenten van Zuid-Holland die voor een groot deel van de provincie minister Schut ontraden hier niet met soepeler ridhülijnen in het toewijzingsbeleid te gaan werken. gevolg heeft dat in de urgentieprograms I voor 1971-'75 de sociale woningbouw de duidelijke voorkeursbehandeling krijgt die ze behoeft. Maar wie denkt dat met een jaarlijks budget voor deze woningbouw van een i péar honderd miljoen meer de natie j gered is, vergist zich. De problematiek is veel meer gecompliceerd. En wat be treft de bouwcapaciteit, de kapitaalver schaffing en de overheidsbijdragen zal de woningbouw *op bedreigde punten waaronder (herhalen we) Den Haag, Leiden, Delft en omstreken duide lijker voorsprong moeten krijgen. Daarnaast zal dan iedereen zijn ver langens naar een beter welzijn en een ruimere welvaart wat moeten intomen; streeft iedereen met alle macht naar in lossing van wensen die dagelijks als hoge urgenties de publiciteit worden ingesMngerd, dan toreperen de woning zoekenden nog wel een paar jaar door. Complicaties IN het politieke vlak richt de druk zich tegenwoordig vooral op twee punten: minister- Schut moet in het algemeen meer woningen laten bouwen en hij moet in het bijzonder meer de bouw van goedkopere woningen (voor kleine inko- mentrekkers, onder wie jongeren en be jaarden!) stimuleren. Die druk zal minister Schut moeten bewegen om voor volgend jaar zijn bouwbeleid vooral te richten op woning nood, daar waar de woningnood het hoogst is. Belangrijker resultaat zou zijn dat de nu weer oplaaiende onrust tot Inperken ÏYE arbeid die van de overheid op alle fronten geëist wordt, zal ook financieel meer geconcentreerd moe ten worden gericht op opheffing van de woningnood; de burgerij zal haar be stuurders de gelegenheid moeten gunnen om urgenties lijdelijk wat in te perken. Tegelijkertijd geldt dit ook voor de individuele verlangensaan het front van lonen en prijzen behoort de rust te komen die belangrijker investeringen in de woningbouw zonder inflatoire risico's mogelijk maakt. De aandacht ook van de werknemers zal meer op besparin gen en minder op consumptieve beste dingen moeten worden gericht, zeker wanneer tezelfder tijd aan andere sociaal hoogst belangrijke zaken als bijvoorbeeld het pensioenvraagstuik gewerkt moet worden. Een taak waai-voor we offers moeten over hebben, willen we de overheid met recht van spreken tot bijzondere maat regelen kunnen dwingen! Om de gunst van het NKV TOALS blijkt uit verschillende uit- latingen van haar kopstukken is de Politieke Partij Radikalen erop gebrand alle banden tussen K.V.P. en het Neder lands Katholiek Vakverbond te kappen. De felheid spruit voort uit de weige ring van het N.K.V.-bestuur om in de po litieke strijd partij te kiezen voor de P.P.R. De heer Mertens blijft bij zijn standpunt, dat het N.K.V. wel op concre te punten die de werknemers aangaan (lonobeleid, inkomensverdeling .huis vesting) kan meedelen, hoe het over po litieke programs en het politiek beleid denkt, maar verder staande houdt, dat de vakbondsleden zelf mondig genoeg zijn om uit te maken welke partij voor hen de beste is. In een verkiezingstoespraak in Noord- wijk heeft de heer Aarden geïnformeerd in welke plaatsen de K.V.P. bij het N.K.V. in formeert maar mensen die onder de werknemers veel vertrouwen genieten met de bedoeling die op de kandidaten lijst voor de gemeenteraadsverkiezin gen te zetten. De vraag tendeert naar 't standpunt, dat dit toch politieke druk betekent om werknemersstemmen voor de K.V.P. te behouden. De kritische bezorgdheid van drs. Aar den zou meer reëel en eerlijker zijn, wanneer zijn eigen P.P.R. niet zo veel moeite deed via N.K.V.-bestuurders en N.K.V.-leden die voor de radicalen ge wonnen zijn, in de katholieke vakbewe ging te penetreren. Er wordt met energie gedrongen naar de hand van de heer Mertens c.s.; zo energiek dat de strijders weer splinters en balken in het eigen oog vergeten. Nog even en we gaan in katholieke kring weer ruzie maken over pastoors en pas tors die de politiek op de kansel procla- meren.„Qpdatrtve allep.één,zijn.' .Onfatsoenlijk" TT EN beetje in de knoop zit men bij de Partij van de Arbeid toch wel met socialisten die, hetzij vanwege de opmars van Nieuw Links hetzij om reden van de P.A.K.-strategie van drs. Den Uyl en dr. Vondeling, hetzij op grond van beide feiten, uit de Partij van de Arbeid zijn gestapt. Het toeval wil namelijk, dat het aftre den van fractieleden die nu namens de Partij van de Arbeid in de Kamer zitten, tot gevolg kan hebben dat op de kandi datenlijst socialisten aan de beurt komen die met de P.v.d.A. gebroken hebben, bijvoorbeeld om toe te treden tot de nieuwe partij van Democratisch Socia listen '70. Het toeval wil zelfs, dat zulks gebeuren gaat, wanneer oud-partijvoor zitter Tans het Binnenhof vaarwel zegt. om zich geheel te gaan wijden aan zijn taak tot oprichting van de Zuidlimburgse universiteit. Op het hoofdkwartier van de Partij van de Arbeid noemt men het voor nemen van „gedeserteerden" om op de vacant komende zetel plaats te nemen onfatsoenlijk. Dr. Vondeling heeft in een briefwisseling met onze krant geprobeerd aan te tonen, dat deze zetelroverij door ex-partij genoten in de P.v.d.A. iets an ders is. dan wat gebeurde bij K.V.P., Boerenpartij en gevallen van „uitstap pen" bij andere politieke groeperingen. In het geval van de P.P.R. hebben we rekening gehouden met de mogelijkheid, dat een deel van de KVP-kiezers uit 1967 achter de politieke beleidslijn zou kun nen staan, omwille waarvan drs. Aarden c.s. besloot met de K.V.P. te breken. Maar hetzelfde geldt ook voor mannen en vrouwen die vanwege de huidige P.v-d.A.-koers besluiten met him partij te breken. Bij de eerstkomende Kamer verkiezingen kan uit de afrekening blijken, of ze gelijk, dan wel ongelijk hebben. Tot die datum is het onfatsoenlijk om over „onfatsoenlijk" te spreken. Dunkt ons tenminste. Motief Staatssecretaris Grapperhaus, van het invoeren van een spaarloon even vurig voorstander als het Nederlands Katholiek Vakverbond, heeft in Ruim Zicht verzekerd, dat hij in principe niet tegen het verlenen van fiscale faciliteiten is, mits hij maar voldoende motieven kan vinden om het fiscale gelijkheidsbeginsel te kunnen doorbreken. Een eerste motief wordt door de heer Grapperhaus zelf als mogelijkheid aan gevoerd: de zekerheid dat fiscale voor delen bij het spaarloon inderdaad in belangrijke mate ten goede komen aan mensen voor wie ze bedoeld zijn en wier inkomenspositie een bijzondere behande ling rechtvaardigt. Van dit motief zijn wij als het door slaggevend moet zijn niet onderste boven. Het valt dan in de sfeer van de algemene belastingvrije voet bij loon- en inkomstenbelasting. Wat denkt de staatssecretaris van het motief dat door spaarloon een stuk opbrengst van de produktiviteit zodanige bestemming krijgt dat het weer in dienst komt van het economisch welzijn van de natie, zonder de economische nadelen die aan consumptieve bestedingen verbonden kunnen zijn? We komen dan ergens in de sfeer van de investeringsaftrek, die ook als aan vaardbare inbreuk op het gelijkheids beginsel gehandhaafd en geaccepteerd is. Maar weinig journalisten zijn er in ge slaagd het vertrouwen te winnen van Papa Doe, de ongeest van het zon nige eiland Haïti. Alan Whicker, ster reporter van Yorkshire Television, luk te het., tot zijn eigen verbazing. Het verslag, dat hij van zijn bezoek aan Haïti uitbrengt, is dan ook een unieke kennismaking met een man, die van plattelandsdokter evolueerde tot presi dent, een moeilijk lopende oude heer. die tweeduizend executies op zijn naam heeft en dertigduizend verbanningen, 'n despoot met een eigen lijfwacht van gangsters, altijd omringd door geweren en sinds zijn paleis vanuit de lucht werd aangevallen met afweergeschut in zijn tuin. Deze documentaire is een indringend brokje journalistiek gewor- KRO Ned II 20.45 uur. Vanavond zendt de N-O.S.-televisie weer het programma „Toonbeeld" uit, waarin een der orkesten van de N.O.S. optreedt. Ditmaal is dat het Omroep orkest, dat onder leiding van Zdenek Macal de ouverture „Romeo en Julia" van P. J. Tsjaikovski speelt en de Sla vische dansen nr. 8, 10 en 15 van A. Dvorak. Het programma wordt geregis seerd door Fred Bosman. N.O.S. Ned. I 22.15 uur. NEDERLAND 1 20.30 uur: 20.00 uur: NOS: 18.45 uur Fabeltjeskrant Socutera 20.35 uur: Singing in the rain 22.15 uur: Toonbeeld 22.25 uur: Journaal Journaal 20.20 uur: Politie New York 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Scala Papa Doc en Haïti 21.35 uur: Zelf doen NEDERLAND II Journaal Kenmerk NOS: 20.00 uur: Journaal 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal KRO: 19.04 uur: Mik Vamos a ver 23.00 uur: 20.20 uur: Pol. uitzending VVD Studeren, geneeskunde Ilonka Biluska i Boosheid heerst in Hilversum NEDERLAND I NOS-NOT: 10.45 uur: John Buil 11.10 uur: Notre ville 11.35 uur: The green umbrella 14.00 uur: Kijk als je tekent 1.4.25 uur: Iet wiet wijt 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal VPRO: 19.04 uur: Rat life and diet in North America, film 19.18 uur: The Ali Brothers, - al Alles precies volgens de wet (Van onze omroepcorrespondextt) HILVERSUM Eén van de 36 zend gemachtigden, welke met ingang van 1 april a.s. de chaos in de Nederlandse ether nog vergroten, is de evangelische omroep. Tot verbazing van vele om- roepdeskundigen heeft minister Klom- pé de rü der mini-omroepen menen te moeten uitbreiden, omdat de zendtijd- aanvrage van de E.O. nu eenmaal in overeenstemming is met de omroep- De chef ,van de technische dienst, bij .de NOS-televisie, de heer J. J. Akkerman, werd tot directeur van dit omroepje be noemd. Hij zal binnen twee jaar zijn ledenaanhang van 15.000 tot 100.000 dienen te vergroten, wil de zendmach- (Van onze redacteur geestelijk leven) MAINZ De Duitse televisie zendt een 40-minuten durende documentaire uit over de oecumenische beweging in Ne derland onder de titel „Hollands Chris ten sind ungeduldig". Er zullen opna men te zien zijn'van experimentele oe cumenische diensten in Venhuizen, Oos terbeek en Driebergen. Aandacht wordt voorts besteed aan de Utrechtse stu dentengemeente, die indertijd vanwe ge een oecumenische intercelebratie in 't nieuws kwam, aan de sjalomgroep te Odijk en aan oecumenische huwe lijksinzegening te Ophemert. Het zal de eerste keef zijn, dat tv-opnamen ge toond worden van een vergadering van de raad van Kerken in Nederland. Be halve een forumgesprek onder leiding van de oecumenische deskundige dr. W. Boelens uit Stadskanaal, gedele geerde van de bisschop van Gronin gen, zullen gesprekken worden uitge zonden met kardinaal Alfrink en ds. F. Landsman, secretaris-generaal van de Nederlands hervormde kerk. Volgens een van de makers van deze documentaire, Reiner Dederichs, is het doel „niet om Duitsland eens te laten zien wat men in Holland wel kan en bij ons niet, maar om eenvoudig de Duit sers te informeren over de stand van zaken bij oecumenische beweging in Nederland". tiging niet door de minister worden in getrokken. De heer Akkerman is desondanks opti mistisch en durft het risico wel aan. Voor insiders is deze stap van de heer Akkerman niet zo spectaculair, want de nieuwe directeur van de E.O. is fi nancieel onafhankelijk. Hij bezit een grote boerderij en met vele landerijen. Als de poging met E.O. mislukt, kan hij zich terugtrekken op zijn agrarisch bedrijf. Overigens is het een unicum, dat een agrariër tevens beschikt over zoveel deskundigheid op elektronisch gebied. Of het hem ook gelukken zal om goede radio- en tv-programma's te maken. Wordt nu al in Hilversum in twijfel getrokken. Bij de E.O., die naar verluidt financieel wordt gesteund "dpor, de., piano fabrikant Rippen uit Ede, en de kapitaalkrachti ge zendeling Billy Graham, is momen teel een Amerikaans adviseur in dienst die het formidabele hororarium- van circa 3.000 dollar per maand toucheert. Verder heeft de E.O. een filméquipe van 5 personen bij Cinecentrum ge charterd, waarmee op tal van plaatsen in ons land kleine items en getuigenis sen worden opgenomen. Dezer dagen zagen wij 'n kort filmpje van een kerk- koortje, waarvan de kwaliteit zo abo minabel was, dat het waarschijnlijk niet zal kunnen worden uigezonden. Al hoewel de leiders van de E.O. wars zijn van elke vrijzinnigheid op gods dienstig terrein, gaven ze de filmequipe wel opdracht om op de dag des he ren om zeven uur 's morgens een film- impressie van. twee minuten te maken over de opvliegende duiven voor het Paleis op de Dam. In elk filmarchief had men voor deze beeldjes veel goed koper terecht gekund. Momenteel heeft de E.O. in Amerika stokoude films gehuurd, waarvoor zelfs elk zich respecterend bestuur van een jongelingen vereniging zich zou scha men. De filmcassettes zijn nog niet uit Califomië aangekomen. Het staat te be zien of het celluloid in Hilversum nog voor de eerste uitzending op 3 april kan worden ondertiteld. Waarschijnlijk zul len een paar schnabbelaars er zich mee dienen te belasten, want de onder titelafdeling van de NOS heeft de han den vol met de dagelijkse produkties, waarvoor ook al tijdig een vertaling dient te worden aangevraagd. Kortom; men ergert zich in Hilversum over het lichtvaardige besluit van de overheid om op grond van welke mo tieven dan ook, dergelijke overigens goedwillende amateurs op kosten van de gemeenschap (omroepbijdragen) vrij baan te geven in de toch al zo pre caire positie, waarin de facilitaire en technische afdelingen van de NOS zich bevinden om maai- niet te spreken over de studioruimte, welke de E.O. drie uur per week voor de radiouitzendingen ter beschikking moet worden gesteld. MIK vanuit Tiel Het amusementsprogramma „MIK" wordt vandaag uitgezonden vanuit „De Agnietenhof" te Tiel. Aan dit program- muziekgroep ma werken mee: Michael Theodore, 20.00 uur: Los Tres de Canarias, Ilonka Biluska, Berichten uit Appie Heyn en Marty. De vaste gasten de samenleving ook in Tiel zijn Gait Jan Kruutmoes, Lubbert van Gortel, Drika en de Boer tjes van Buuten o.l.v. Jo Budie. KRO Ned. II 19.04 uur. Dat steeds meer mensen zelf hamer 18.3 en spijker ter hand nemen blijkt o.a. uit het toenemend aantal reacties op 't programma Zelf Doen. Enerzijds is 't „Zelf doen" van allerlei karweitjes in en rondom het huis bittere noodzaak 0pn; doordat vakmensen steeds schaarser worden, anderzijds zien velen hierin 'n mogelijkheid om de toenemende vrije (gr.) tijd nuttig te besteden. De samenstel- Nie Iers van het KRO-televisieprogramma „Zelf Doen" brachten een bezoek aan u de jaarlijkse beurs voor „doe-het-zel- Nie vers" die van 1 tot 7 maart in Utrecht °P' werd gehouden. Zij kwamen een televisieserie „Politie New York" terug met veel praktische wenken, tips en nieuwigheden voor iedereen die graag wat knutselt en sleutelt. KRO Ned. II 21.35 uur. een oproerkra 21.05 uur: Kinkerstraat stadsimpressie 21.30 uur: Beloof je dat je nooit vergeel ik honderd jaar, Winnie-de-Poeh 22.00 uur: Spel zonder woo pantomime 22.30 uur: Journaal TELEAC: 22.35 uur: NEDERLAND I! NOS: 9 18.45 uur: Fabeltjeskrant Journaal 19.04 uur: Scala 19.30 uur: Van gewest tot gewest 20.00 uur: Journaal TROS: 20.20 uur: TROS-toto 9 20.40 uur: De dief van Washington 21.30 uur: N '70 natuurbescherming 9 22.05 uur: Een half uur met Lara zangshow IKOR: 22.30 uur: Het kruis als struikelblok 23.00 uur: Journaal Rengelink klaagt bij Raad voor Journalistiek (Van nze omroepcorrespondent) HILVERSUM Naar wij de heer J. W. Rengelink, prograr commissaris van de NOS-televisie, nemens een klacht in te dienen bij de raad voor de journalistiek. De heer Rengelink voelt zich zeer gegriefd door de wijze, waarop in „Het Parool" en „Elseviers Magazine" onjuiste en soms in het menselijke vlak onverantwoorde kritiek is geuit op hem en zijn mede werkers met betrekking tot de facili teiten van het NOS-journaal. De pro- grammacdmmissaris verklaarde zich thans nog niet bereid voor het geven van een nadere precisering van zijn grieven tegen bovenvermelde publi- katies. 8.00-8.10 Nieuws), 8.32 Voor. de huisvrouw. (9.00 tiek voor de huisvrouw). NOS: 10.00 Wat heeft dat kind?, pedagogische rubriek. 10.20 5 Jazzkroniek. DE FILM VAN VANAVOND Britse theatergroepen in Mickery AMSTERDAM (ANP) Met de on langs door het ministerie van C.R.M. toegekende subsidie begint het Micke- rytheater in Loenersloot vanaf 17 maart a.s. met een doorlopende presen tatie. Getracht zal worden de gehele zo mer door te spelen. De leiding staat op het standpunt, dat Mickery de plaats moet worden waar iedere avond (be halve maandag) voorstellingen zijn, seizoen of geen seizoen. Tevens zullen produkties zoveel mogelijk elders in het land worden gepresenteerd. Voorlo pig staan op het programma een uit 7 man bestaande groep uit de Londense „Underground", de „Northend Troupe", een andere toneelgroep uit de Engelse hoofdstad, die „Christie in love" van de jonge Engelse schrijver Howard Bren- ton zal spelen, „La Mama Experi mental Theatre Club", die vanaf begin april vier weken lang in Mickery zal optreden, en „Freehold" uit Londen. Voorts zal „Daytop Village Company" ex-verslaafden die hun genezing spe len haar tournee door Nederland be ginnen in Mickery. De Pierre Bayleprijs 1969 is toegekend aan de heer A. T. Kamphoff voor zijn verdienstelijke publikaties over dans en ballet. Deze prijs wordt afwisselend toegekend door de Rotterdamse Kunst stichting voor bijzondere prestaties op het gebied van de architectuur, de film. muziek, dans. beeldende kunsten en literatuur. (ADVERTENTIE) Natuurlijk mag u dat. U hebt vast geen kaas-uit-het-vuistje- eters in uw gezin. Maar wij horen juist dat 't zo vaak voorkomt dat iemand ernaast grijpt. 'Wat doe je in de keuken, Jan? Je neemt toch geen kaas, hè, want die is voor de kinderen morgen'. Da's toch niet nodig bij een goed, gezond, goedkoop iets als kaas. Daarom adverteren we in de damesbladen met: 'Neem een gróót stuk kaas in gedachten als u boodschappen doet'. Want je neemt gauw te weinig, als je vergeet waar je 't allemaal voor nodig hebt. Bij de borrel, (V op de boterham, in 't sausje, uit het vuistje In de jaren vijftig raakte de film musical in diskrediet. Het genre, dat na de komst van het geluid dank zij choreografen als Busley Berkeley stor menderhand het bioscooppubliek ver overde met groots opgezette balletten en in de periode 19351940 op kleinere schaal met de Fred Astaire-Ginger Ro- gersfilms en de Jeanette McDonald- Nelson Eddyoperettes populair bleef, kreeg in de donkere oorlogsjaren dank zij „pinup"-girls als Betty Grable en Rita Hayworth weer een tweede jeugd. Maar naarmate de produktiekosten ste gen en na de demobilisatie de belang stelling voor dit genre terugliep, werd de showfilm zeldzamer. Tegenwoordig is men alleen nog bereid enkele slordi ge miljoenen tegen een filmmusical aan te gooien, indien men een Broadway- hit in handen heeft en verzekerd is van een sterrenbezetting. Poëziefestival in Rotterdam ROTTERDAM (ANP) Van 17 tot en met 21 juni zullen 25 dichters uit een groot aantal lande in Rotterdam deel nemen aan een groot poëziefestival, Poetry International, dal door de Rot terdamse Kunststichting wordt georga niseerd. Toezeggingen tot deelneming zijn al ontvangen van Z. Herbert (Po len), G. Kunert (D.D.R.), P, Rühmkorf (Bondsrepubliek), Beat Brechbühl (Zwitserland), Chr. Logue (Engeland) en Wole Soyinka (Nigeria. Kandidaat deelnemers zijn de Amerikanen Tennes see Wiliams, Thorn Gunn, Carolyn Ki- zer en W. H. Auden, de Italiaan Pier Paolo Pasolini, de Griek V. Vassilikos en nog een aantal dichters uit verschil lenden landen. Poetry International is opgezet door een exclusieve Rotterdamse inbreng in het Holland-Festival. „Singing in the rain" uit 1952 is een van de laatste en tevens een van de beste musicals „oude stijl". Het ver haal speelt zich af in Hollywood, tij dens de overgang naar de geluidsfilm. Sterren als de verwende Jean Hagen hebben moeilijkheden als zij zich moe ten aanpassen aan het gebruik van de toen nog statische microfoon. Dit geeft hel kleine sterretje Debbie Reynolds de kans, waar zij haar leven lang op heeft gewacht en niet op durf de hopen. De film zit vol heerlijke zelfspot op het Hollywood rond 1930. Daarnaast bevat dit werkje van Gene Kelly en Stanley Donen een paar voortreffelijke soil onder meer van een doldwaze Donald O'Connor, een paar uitstekende ensemblenummers O'Connor, KeKilly en Debbie Reynolds in hun „Good Morning"-nummer en en kele zeer geslaagde balletten met Kel ly en Cyd Charisse. Of dit allemaal op de beeldbuis goed overkomt, is echter de vraag, omdat het gebruik van de kleur zeer functio neel is. Het kan dus best zijn, dat de meer eenvoudige scenes het beter doen, dan de shownummers. Hoe dan ook „Singing in the rain" is een aller- genoegelijkste film, waard om nog eens gezien te worden. NOS Nederland I 20.35 uur DE GLUURDER In de aflevering „De gluurder" uit de televisieserie „Politie New York" staan de drie detectives van New York Police Department voor een ogenschijn lijk onoplosbare moordzaak. Een jonge vrouw wordt dood aangetroffen en elk spoor van de moordenaar ontbreekt. Er is echter een man, die hen zou kunnen helpen, n.l. de gluurder Fred Janney. Doch deze beweert niets met de moord te maken te hebben en weigert de poli tie medewerking te verlenen. KRO Ned. II 20.20 uur. „Wereldtentoonstellingen waren er vroeger om de bezoekers kennis te la ten maken met de wonderen van de wereld, zonder hen te noodzaken de he le wereld rond te reizen. Huidige we reldtentoonstellingen beantwoorden niet. meer aan dit doel omdat de televisie die taak heeft overgenomen". In die uitspraak van Aad v. d. Heuvel, afge legd tijdens het KRO'se Japan-totaal programma van gisteravond schuilt 'n grond van waarheid, maar ook niet kan veel meedelen, echt aanwezig-zijn kan ze alleen maar suggereren. Bijvoorbeeld: toen we voor het eerst in Florence waren wisten we „alles" van wat we er op'r artistiek gebied zouden ontmoeten uit boeken, afbeeldingen en films. Maar het was helemaal anders (veel schoner!) dan we ons hadden kunnen voorstellen. Met eigen ogen zien is onvervangbaar, zelfs niet vervangbaar door televisie. Met deze restrictie gingen wc het Ja panse avondje van de KRO zien: twee originele Japanse t.v.-programma's, be nevens veel informatie door een Brand puntteam. Die Japanse t.v. viel niet mee. We zagen een t.v.-sliowtje die in het Japans ging, maar op zijn Ameri kaans was. Omdat wc geen woord kon den verstaan was het nogal vervelend. We zagen ook een nogal naïeve thril ler die zijn bekroningen vanwege goed verk wel verdiende. Het Brandpuntaandeel zat boordevol informatie over religieuze, politieke, so ciale en artistieke zaken. Het vertelde veel en bleef te veel op de vlakte, vooral omdat het reilen en aeilen van de „doorsnee-Japanner" toch niet uit de verf kwam. Misschien komt dat nog. We hopen dal v. d. Heuvels „We zul len u in de komende maanden op de hoogte houden" niet alleen slaat op Ex po .70 te Osaka maar ook op het boei- end-onbekende Japan. Vg.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2