Blazen door het flesje Hondeneiland kiest zich een president REGERING BLIIFT OOK NA STATENVERKIEZING Correspondent nam „Leiden in de boot Vier weken voor ASVA- voorzitter Pathet Lao wil overleg JATA vraagt regeringen om meer veiligheid Voorstel van Willy Brandt: ontmoeting niet in Berlijn Oostduitse eis verworpen Landingsplaats voor heli s in Leiden Eban: grens niet per se blijvend Helmuth Fischer (Christusrol): „Financieel niet voordelig" Oberammergau zet passietraditie voort Libanon wijst aanbod af Consulaat in Rhodesië zal moeten sluiten DINSDAG 10 MAART 1970 PAGINA 5 Afgesneden van de rest van Londen (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN. Naar het voorbeeld van Rhodesië hebben de 11.000 bewoners van het Hondeneiland zich zondagavond volledig onafhankelijk verklaard. Dit „Isle of Dogs" is in geen enkele wereld atlas te vinden. Het ligt verborgen in een bocht van de Theems, tegenover de Londense gemeenten Greenwich en Tower Hamlets. Eigenlijk is het „Isle of Dogs" geen echt eiland, maar de West-Indiadokken van het havengebied snijden het van de rest van de wereld af. Valbruggen gaan om de haverklap de hoogte in om schepen door te laten. Ondertussen kan dan niemand meer op het Honden eiland komen of ervan weg. Tussen Greenwich en het Hondeneiland ligt onder de Theems een voetgangers tunnel. Aan Greenwich heeft dit grijze godvergeten oord trouwens zijn naam te danken. In de zestiende en zeven tiende eeuw werden namelijk de jacht honden van het koninklijk paleis van Greenwich ondergebracht in hokken aan de overkant van de Theems. De Hondeneilandbewoners zijn een week geleden openlijk in opstand ge komen over hun lot. Administratief zijn zij afhankelijk van de gemeente Tower Hamlets, die hen echter nogal stiefmoederlijk behandelt. Het Honden eiland dat vol smerige pakhuizen en huurkazernes staat, lijdt gebrek aan betrouwbare autobusdiensten, scholen, ziekenhuizen, winkels en ontspannings gelegenheden. Er zijn op het eiland maar 84 winkels, of één per 134 per sonen De rest van Groot-Londen telt één winkel per 95 inwoners. Eigen postzegels? Wegens het gebrek aan voldoende De „president" van het Hondeneiland, Ted Johns, met zijn kinderen Hazel, Jill, Joanne en Terry. concurrentie is het leven op het Hon deneiland duurder dan elders in Lon den. Iedereen heeft het er moeilijk, zowel de kinderen als de huismoeders, de arbeiders en bedienden. Acht dagen geleden blokkeerden duizend inwoners van het Hondeneiland één van de weinige ingangen van hun woonplaats. De betogers dreigden dat ze het eiland onafhankelijk zouden maken, maar de overheid haalde de schouders op. Zondagavond voegden de Honden eilandbewoners de daad bij het woord. Ze kozen een president, Ted Johns, die tevens lid van het gemeentebestuur van Tower Hamlets is, en twee pre miers. Eén daarvan is dokwerker. Er kcont ook een minister van Buiten landse Zaken en er worden nieuwe grote betogingen gepland. Eerste minister Wilson werd schriftelijk op de hoogte gebracht, maar verwaar digde zich nog niet er formeel op te antwoorden. Het gemeentebestuur van Tower Hamlets, dat nu wel even in de rats zit. omdat deze wereldpublici- teit zijn administratieve werkzaam heden in een ongunstig daglicht stelt, gaat nu plannen bekendmaken waar van de uitvoering tot gevolg zal hebben dat de bevolking van het Hondeneiland ln minder dan 15 jaar zal verdubbelen. Momenteel koesteren de opstandige eilandbewoners echter alleen belang stelling voor onmiddellijke maatrege len. Ze worden ook geboeid door een schriftelijke vraag uit Mexico, of ze van plan zijn een reeks eigen post zegels uit te geven. Deze brief uit het verre Zuid-Amerika was geadresseerd aan „de onafhankelijke burgerraad, regeringsgebouw, Hondeneiland, Lon den". en werd trouw bezorgd door de post. Wat in elk geval betekent dat de PTT niet geaarzeld heeft om de opstandelingen officieel te erkennen. (Van f r verslaggevers) LEIDEN. De heren redacteuren moeten maar eens leren lezen, was gis teravond de laconieke reactie van de Noordwijkse correspondent van alle Leidse dagbladen. Hü doelde daarmee op het vierkoloms bericht op de voorpagina van het Leids Dagblad gistermiddag, waarin melding werd gemaakt van de klopjacht op vijf opiumsmokkelaars die, dank zij een tip van de onderwereld van Amsterdam, zaterdagnacht in de duinen van Noordwük zouden zijn ge arresteerd. In werkelijkheid betrof het een oefenine van een honderdtal reser- De Noordwij kse correspondent, werk zaam bij de politie, had zijn drie Leidse bladen eenzelfde verhaal gestuurd over de oefening die in de nacht van vrijdag op zaterdag 'plaats had. De reservisten moesten sluikhandelaren, die met een vissersvaartuig op het Noordwijkse strand waren afgezet, zien te arresteren. „Ik vond dat een aardig gegeven en met wat fantasie heb ik er een span nend verhaal van gemaakt", aldus de correspondent. De Leidse Courant bracht het verhaal flnik opgepept, over vijf kolommen op pagina drie. Men verzuimde zelfs niet, evenals in de Nieuwe Leidse Courant, aan het eind van het verhaal te ver melden dat het slechts een oefening betrof. Het Leids Dagblad vergat dat en plaatste het als puur nieuwsbericht. De grote provinciale dagbladen namen het letterlijk over. „Ze hebben het nog echter gemaakt dan ik gepoogd had te doen", consta teerde de correspondent niet zonder leed vermaak Hoofdinspecteur, korpschef van Noordwijk, de heer J. F. Basten, vond de berichtgeving over de oefening een giller. „Toen ik het las dacht ik bij me zelf: zijn ze nu helemaal gek geworden. Een beetje kritische lezer begrijpt toch onmiddellijk dat het niet echt gebeurd kon zijn. Ik vind de betrokken redac teuren wel nonchalant, we hebben er op het bureau hard om moeten lachen". AMSTERDAM (ANP) De Amster damse politierechter, mr. G. H. Nomes. heeft de voorzitter van de Asva, de 26- jarige student psychologie Johan Mid dendorp, voor zijn deelneming aan de bezetting van het Maagdenhuis vorig jaar mei terzake van lokaalvredebreuk veroordeeld tot vier weken gevangenis straf onvoorwaardelijk. De politierechter legde hem deze ge vangenisstraf op omdat Middendorp „als voorzitter van de Asva een grotere verantwoordelijkheid droeg dan elke an dere bezetter", aldus motiveerde hij de straf. De officier van justitie, mr. J. J. Abspoel, had een boete van f 200,ge- eist, de straf die het Amsterdamse ge rechtshof in hoger beroep aan de Maag denhuisbezetters heeft opgelegd. Geen gevolgen bij grote verschuiving (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM „Uit de uitslag van de Statenverkiezingen mogen geen con clusies getrokken worden voor de posi tie van het kabinet". Dit zei premier De Jong gisteravond op een verkiezings bijeenkomst van KVP, AR en CHU te Rotterdam. „Het kabinet gaat weg door een conflict inet het parlement, niet door de uitslag van provinciale verkie zingen", zei hij. Wel wilde de premier er kennen, dat bij hele grote politieke ver schuivingen op 18 maart een conflict met het parlement sneller dichterbij komt dan anders. Niet zo onder de indruk was de minis ter-president van de politieke verschui vingen, zoals die in een recent opinieon derzoek zijn voorspeld. Over het alge meen oordelen de kiezers veel gezonder dan men tevoren veronderstelt, zei De Jong. „Zetelverlies voor de regerings partijen zou ik natuurlijk betreuren", verklaarde hij. Krijgt het welzijn van de bevolking bij dit kabinet al veel aandacht, nog meer zal dat het geval zijn bij het twee de en derde kabinet-De Jong, zo verze kerde de premier. Volstrekt onwaar noemde de minis ter-president het, als zou er van dit ka binet voor de toekomst niets te verwach ten zijn. „Wij maken een doelbewuste opening naar de toekomst. Het is vol strekt onjuist om dat te kleineren. Dit is geen fantasieloos beleid wat wij voe ren. Met grote voortvarendheid wordt gewerkt aan een beleid voor de toe komst". Hierbij noemde De Jong onder De onderwijsvernieuwing. Herziening van de ondernemingstruc- De medezeggenschap in het bedrijfs leven. Aanpassing van de industrie. Aanleg van wegen en havens. In een verkiezingsbijeenkomst in Har- denberg zei mr. B. Biesheuvel, dat de A.R.P. onder geen enkele voorwaarde 'n stembusakkoord met de politieke partij D'66 aangaat. Daar is geen sprake van. In tegendeel met open vizier zul len wij deze partij bij de komende Ka merverkiezingen bestrijden en het zal er fel aan toe gaan", aldus de A.R.-frac- tievoorzitter. Hü wierp de gedachte van de liberaal mr. W. J. Geertsema, van de hand gezamenlijk met KVP. ARP, CHU VVD en de Democraten '66 een stembusak koord aan te gaan. Hij uitte kritiek op '1 feit dat mr. Geertsema over zijn idee geen overleg heeft gepleegd, noch met Schmelzer, Mellema, noch met hem. VIENTIANE (A.P). De communis tische Pathet Lao heeft vandaag bekend gemaakt dat zij zo spoedig mogelijk een hoofdofficier naar Vientiane zal zenden met een nieuw vredesvoorstel voor pre mier prins Soevanna Phoema van Laos. Soevanna reageerde: „Hoe sneller hoe beter". Hij heeft het kabinet bijeen geroepen om het nieuwe voorstel te be spreken. Het voorstel wil een politieke conferentie, een voorlopige coalitie regering, de vorming van een gedemili tariseerde zone en een wapenstilstand. President Nixon wil het Amerikaanse volk door middel van publikatie van de verliescijfers in Laos op de hoogte houden van het verloop en de omvang van de Amerikaanse deelname aan de strijd in dat land. Hij gaf gisteren zijn minister van Defensie, Meivin Laird, op dracht voortaan alle Amerikaanse ver liezen aan mensen en vliegtuigen in Laos bekend te maken. (Van onze correspondent) GENèVE De belangrijkste lucht vaartmaatschappijen hebben gisteren een beroep gedaan op de regeringenom op hoog niveau nationale veiligheidscoördi natoren te benoemen, als onderdeel van een actieprogramma om de luchtveilig- heid te doen toenemen. Dit is een van de punten, die op een lange lijst van aanbevelingen staat, die vandaag is opgemaakt door het uitvoe rend comité van de internationale lucht vaart- en handelstransportorganisatie (de IATA). de vergadering was bijeengeroe pen door de directeur-generaal van de IATA, Knud Hammerskjöld, naar aanlei ding van het ongeluk vorige maand met het vliegtuig van de Swissair, dat op weg was naar Tel Aviv en van de explosie in een vliegtuig van de Oostenrijkse lucht vaartmaatschappij Degenen die denken het winterweer in ons land te kunnen ontvluchten met een reisje naar Parijs, komen bedrogen uit. In plaats van lente langs de Seine en aan de boulevards vind je slechts sneeuw op de Place de la Concorde, die er het drukke verkeer bemoeilijkt. Regeringskrediet voor Lockheed WASHINGTON (Rtr) Het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft be kend gemaakt dat aan de Lockheed vliegtuigfabrieken, die in financiële moeilijkheden verkeren, een kortlopend krediet zal worden verleend. Het werk aan de C-5a militaire transportvliegtui gen en aan raketten en helicopters waar voor een contract is afgesloten, zal hier door voortgang kunnen vinden. De staats secretaris van Defensie, David Pac kard, deelde mee dat intussen een be sluit zal worden genomen over de aan vrage van de maatschappij voor een vooruitbetaling van 641 miljoen dollar. BONN (AP) Bondskanselier Willy Brandt heeft voorgesteld dat zün ont moeting met de Oostduitse premier Willi Stoph elders dan in Berlün moet plaats vinden. Het voorstel is een duidelüke poging de moeilijkheden bij de voorlopige besprekingen over dit bezoek te over bruggen. Vier mensen door lawine bedolven GRENOBLE (Reuter) In de Fran se Alpen heeft zich gisteren opnieuw een lawine voorgedaan in de buurt van Autrans, ongeveer 40 km ten zuid-wes ten van Grenoble. Er werden vier men sen bedolven, van wie een om het leven kwam en drie ernstig werden gewond. De lawine veegde over een skihelling. Brandt niet verworpen. Zijn voorstel elders de ontmoeting te laten plaatsvinden is door de leider van de Westduitse delegatie bij de voorlopige besprekingen, Ulrich Sahm. aan Stoph overgebracht In de boodschap van Brandt werd geen specifieke plaats genoemd. Volgens wel ingelichte bronnen is het echter moge lijk dat de ontmoeting plaatsvindt in de Oostduitse stad Magdeburg Donderdag wordt het gisteren afgebroken overleg voortgezet. Brandt heeft het afgelopen weekeinde gezegd dat de besprekingen „met groot geduld" zouden worden ge voerd. Er wordt gespeculeerd over een bezoek van Stoph aan Bonn. vooraf gaand aan het bezoek van Brandt. Negen lijken gevonden bij Rio de Janeiro RIO DE JANEIRO (AFP) In de omgeving van Rio de Janeiro zijn het afgelopen weekend negen lijken aange troffen die dezelfde sporen van mishan deling1 dragen, als 'de beruchte „moord brigade" op haar slachtoffers pleegt achter te laten. De politie meent echter dat de methoden van de „moordbrigade" ook door gewone misdadigers, die onder linge twisten uivechten, worden toege- (Van verslaggevers) LEIDEN Met een drietal demon straties van de Luchtmachtdienst en Koninklijke Marine is gistermiddag de nieuwe helikopterlandingsplaats van het academisch ziekenhuis Leiden officieel in gebruik genomen. De nieuwe landings plaats betekent een belangrijke ver betering in de activiteiten van de orga nisatie Eurotransplant, die tot doel heeft op internationaal niveau organen uit te wisselen. „Het betreft hier hoofdzakelijk nier transplantaties", aldus prof. dr. J. J. van Rood, nauw verbonden aan deze orga nisatie. „Het is ons streven om zo snel en efficiënt mogelijk te kunnen beschikken over organen, die zo goed mogelijk passen bij de betreffende patiënt". Het luchtvervoer lijkt daarbij van grote betekenis. Eurotransplant bestaat thans uit een samenwerking van ruim vijftig ziekenhuiscentra, verdeeld over Nederland, België en Duitsland. In het kader van haar activiteiten zijn tot op heden bijna tweehonderd niertransplan taties gerealiseerd. Dit kleine pijpje is gebaseerd op het systeem van de waterpijp. Na ongeveer een pakje sigaretten moet de inhoud van het flesje worden ververst, omdat de nicotine in de vloeistof een hoge concentratie heeft bereikt. Het verschil met de waterpijp is de vulling: geen water maar tvhisky. Na het roken is die whisky natuurlijk niet meer te pruimen. Het Beierse dorp Oberammer gau treft de laatste voorberei dingen voor het beroemde pas siespel waarin hel lijden en sterven van Christus in een zeer uitgebreid toneelspel wordt voorgesteld, een spel waarin het showelement minstens even be langrijk is als de gesproken gaan denken tekst. Op 16 mei gaat de Nazareth" slaggever: „Citaten die recht streeks aan het Nieuwe Testa ment ontleend zijn, kunnen we niet wijzigen en dat willen we ook niet, met passages die indirect bijbels zijn is het iets anders". Feit is dat niet alleen de joden momenteel anders r „Jeshoea van ook de nieuwe 1950 t zes uur (vroeger i half). En. net zoals 1960, hebben reeds gangers, een grote e hoofdrol op zich hoewel het half miljoen tende taak i geweest. Het spel dat de inter pretatie van het lüdensverhaal in een middeleeuwse devotie- nele sfeer aanhoudt, had be paalde antisemitische teuden zich van een plaat.' zekerd. Het stuk vangt aan met de passage uit Mattheus 21 waar .Jezus de kopers en ver kopers van het tempelplein verdrijft, dan volgt het avond- maal in de opperzaal waarna lijdensdrama thans met andere het hoogtepunt, de kruisdood ook plaats Toeger, terwijl de wordt opgevoerd om te beslui- Christus. met de opstanding op de Beatrix Lang, maand lang vijf maal per week deze hoofdrol te spelen in 'n spel dat een hele dag duurt. Maar Fischer weet wat het is passiespeler te zijn: hij speelde in de produktie van 1960 de apostel Thomas en was toen /anger van de In de zün deze afgezwakt gens sommigen toch niet geheel verdwenen. barokke sfeer waarin het spel gehouden is toch ook wel tot paasmorgen. het verleden gaat behoren. Zoals te doen gebruikelijk spe- Niettemin wil Oberammergau len de massataferelen, waaraan in bepaalde passages 900 per sonen deelnemen, zich af op een enorm openluchttoneel waar tegenover de overdekte toe schouwersruimte ligt met 5.200 i 1.300 staanplaatsen. bewerking de traditie voortzetten en trouw onderwijzeres zal Maria spelen; zij i tochtelijk skister m deze snijder Herman Haser (57) heeft mogen de Petrusrol op zich genomen, uitput- Sinds 1922 deed hij al vijf maal halve mee. „Ik begon met het kinder koor" zei hij „en ik ben dank baar dat ik déze rol heb ge kregen want het is voor mij op de eerste plaats een godsdien stige ervaring". Er zijn voor de periode tussen 16 mei en 30 september 98 voorstellingen gepland. De medewerkers krijgen een 21-jarige honorarium naar gelang hun belangrijkheid; in 1960 ont vingen de voornaamste acteurs 7.000 D.-Mark (ongeveer 6000 PARIJS (AP) De Israëlische minis ter van Buitenlandse Zaken. Eban. heeft gisteravond verklaard, dat de kwestie van de grenzen van Israël nog „niet be slist" is. Eban verklaarde: „Wü hebben nooit gezegd dat de grenzen die zün ont staan na de oorlog in 1967 als blüvend moeten worden beschouwd". Eban sprak voor de Franse radio via de telefoon uit Jeruzalem en beantwoordde een aantal Hij wilde niet ingaan op de mogelijk heid van een gemengde JoodsArabische staat en zei: „De roeping van Israël'is het dienen van het Joodse volk." Op 'de vraag of Israël met de Palestijn se guerrilla-organisaties zou onderhande len antwoordde Eban: „Het hoofdkwar tier van de Arabische wereld is Cairo". Hij voegde hieraan toe dat als Egypte met Israël vrede zou sluiten, er snel een einde zou komen aan terroristische acti viteiten. Hij verklaarde dat Israël het geld, dat betaald is voor de Franse Miragestraal- jagers, die Frankrijk niet meer wil leve ren, niet terug wil hebben. „Wij hopen dat de Franse regering dit besluit zal herzien omdat wij weten dat het verdere bestaan van ons volk kan afhangen van een paar vliegtuigen." Libanon heeft inmiddels het aanbod van Israël afgeslagen, een apart vredes verdrag te sluilen. aldus heeft de minis ter van Voorlichting. Osman Eldana, verklaard. Libanon zou zo hebben gereageerd, omdat men „volledig solidair" is met de maagd i moet niets blijven aan de in 1633 afgelegde belofte om elke tien jaar het lijden van de Heer in een schouwspel voor te stellen tot stichting van de gelovigen. Anton Preislnger die vroeger de De nieuwe tekst is nog niet Hclmuth Fischer, een 37-jarige ben toch Christusrol speelde 1 bladen aan haar willen beste den. „Bovendien", heeft zij gezegd, „ik weet wel dat hel een belangrijke rol is, maar ik Oberammergauer is het heer Fischer want mijn partner moet mijn deel van de praktijk maar voor een i twee en een grote eer de Christusrol te de gepubliceerd maar de "voor- jurist, is ditmaal uitgekozen half uur op het toneel. Zelfs mogen spelen en aan het spel Overleg rijksregeling oorlogsslachtoffers AMSTERDAM (ANP) Een delega tie van het bestuur van de Stichting Joods -Maatschappelijk Werk in Amster dam en een delegatie van de groep, die de protestactie oorlogsslachtoffers twee weken geleden met een open brief aan de Nederlandse overheid is gestart, hebben gisteren in een gesprek met de staatssecretaris van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk, de heer Van der Poel, hun bezwaren tegen de rijks groepsregeling voor oorlogsslachtoffers uiteengezet. Zij hebben daarbij voorge steld tot een andere regeling te komen met een waardevaste uitkering, cen tralisatie van de uitvoering van de re geling en ontkoppeling van de regeling van de algemene bijstandswet. Eldana verklaarde dat Libanon officieel een wapenstilstand met Israël heeft, maar Israël zou deze overeenkomst schenden door herhaaldelijk aanvallen te doen op Libanees grondgebied. MR. LUNS: NEW YORK (Reuter). Minis ter Luns heeft maandag te New York in commentaar op de sluiting van het Amerikaanse consulaat in Rhodesië gezegd, dat Nederland waarschijnlijk ook een dergelijke stap zal moeten nemen. De Neder landse bewindsman sprak na af loop van een onderhoud van 35 minuten met secretaris-generaal OeThant van de Ver. Naties. De Verenigde Staten zullen op 17 maart hun consulaat sluiten, zo heeft het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken bekendgemaakt.. De maat regel is een gevolg van de tenuitvoer legging van de nieuwe Rhodesische constitutie, waarbü met ingang van 2 maart Rhodesië een republiek is ge worden, onafhankelijk van Engeland. In de verklaring van minister Rogers wordt toegezegd, dat Amerika Engeland blüft beschouwen als de wettige soeve rein jver Rhodesië. Noorwegen en Dene marken hebben vorige week al hun con sulaat gesloten. Op 27 februari had woordvoerder Ziegler van het Witte Huis verklaard, dat de V.S. hun consulaat in Salisbury zouden handhaven zonder het bewind van premier Ian Smith te erkennen. Vier uur later trok hij deze verklaring echter in met de mededeling, dat de rege ring nog geen beslissing had genomen. Het Amerikaanse consulaal in Salisbury behartigt de belangen van naar schatting 1200 Amerikaanse burgers.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5