ONGENEESLIJK-ZIEKE VINDT NIEUW IDEAAL IN HULP AAN MEDEMENS VS-diplomaat voor rebellen geruild SLACHTOFFERS SLIPPARTIJEN Met de dood voor ogen... „Ik heb vermoedelijk nog maar weinig tijd" Marsreis uitgesteld Belasting spaarloon in onderzoek CH-jongeren zetten Unieraad in beweging Voor grafici 5 procent met bijsturing Militairen in lawine omgekomen Staking bij Ford-Genk ten einde Voorstellen Pathet Lao Maak van Waddengebied nationaal park Jane Fonda in bres voor Indianen MAANDAG 9 MAART 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers WILHELMINA-OORD Voor het huis van de heer J. Backer, Schumcrstraal 27 in het Drentse Wilhelmina-Oord staat zijn oude Dafje 19C3. Het vehikel is vleugel lam door een driedubbele nokkenasbreuk. Niet meer te repareren heeft de garage houder gezegd, alleen nog geschikt om tot schroot verwerkt te worden. Ook over de heer Backer zelf is zo'n keihard vonnis uitgesproken. Anderhalf jaar geleden werd hy geopereerd aan een kwaadaardige hersentumor. Tweederde van het gezwel kon de chirurg wegnemen. De rest had zich reeds te wyd vertakt ten woekert sluipend voort. Hoe lang nog? „Uw man heeft hooguit nog drie tot vier maanden te leven", heeft de chirurg tegen mevrouw Backer gezegd. „U moet zich op het ergste voorbereiden". al schriftelijk een hart onder de riem steekt. De heer Backer legt de contacten. Na de eerste advertenties stroomden de brieven binnen. Na en kele weken meldden zich al 450 dood zieke mensen voor het lidmaatschap. De heer Backer beantwoordt al die binnenkomende brieven persoonlijk. Daarnaast geeft hij een gestencild krantje uit dat informatie geeft, be moedigt en aangepast is aan de enorm trieste omstandigheden. De heer Backer is er van overtuigd dat het persoonlij ke menselijke woord van iemand die in eenzelfde situatie leeft, een enorm po sitieve invloed kan hebben. Hij is be zeten van zijn nieuwe werk. Van de vroege morgen tot de late avond zit hij achter zijn schrijfmachine. Soms ver zendt hij honderden brieven per week. Het enige wat hij als tegenprestatie vraagt is het insluiten van een post zegel voor antwoord. Het centrale tref punt voor al die mensen in nood is ppstbus 48 in Steenwijk. Dat is nu anderhalf jaar geleden en de heer Backer leeft nog. Misschien leeft hij intensiever dan ooit tevoren' want met de dood voor ogen heelt zich in hem een merkwaardige meta morfose voltrokken. Dingen die hij vroeger belangrijk vond zijn tot het minimum teruggevallen. Voor zijn ziek te zat hij in de reclamebusiness. Hij had een goed betaalde baan. Twee jaar geleden kwam hij voor dit werk naar Wilhelminaoord, een oud veenkoloniaal dorp met slechts enkele recht getrok ken straten en uniforme huizen. Een enoi'm contrast met de wereldstad Rot terdam, waar hij zijn grauwe jeugd doorbracht en waar hij ook tot kort voor zijn ziekte woonde. Hij heeft zich volledig gedistantieerd van de geneug ten van de grootstad, maar hij onder vindt de geïsoleerde ligging van Wil helminaoord toch wel als een handicap. Dit wordt nog in de hand gewerkt door 't feit dat zijn autootje tot een puin hoop is geworden en hij geen moge lijkheid meer heeft zijn nieuwe rela ties te bezoeken. Nieuw ideaal Laatste pogingen Zelf zegt hij er van: „Ik probeer de mensep in hun situatie te benaderen en over het dode punt heen te helpen. Naar hun gevoel wor den ongeneeslijke zieken volledig in de steek gelaten. Door hun arts, de domi nee, de pastoor, vaak door hun man of vrouw en zelfs door hun kinderen. Er zijn mensen die mij schrijven dat ze er een eind aan willen maken. Dat zijn de moeilijkste gevallen voor mij en van de andere kant ook weer de gemakke lijkste. De heer Backer is namelijk bezig een totaal nieuwe relatiekring op te bou wen. Via alle mogelijke communicatie media als pers en radio zoekt hij con tact met mensen die als hij volledig door hun arts zijn afgeschreven. Van uit zijn eigen situatie heeft hij ontdekt hoe verschrikkelijk groot de nood is onder deze mensen. Hij heeft met hart en ziel gesteund door zijn vr wie hij zestien jaar getrouwd hem twee kinderen, schonk, een vereni ging opgericht. Het is misschien wel de merkwaardigste vereniging die Neder land rijk is. „Aura Solaruin" hébben ze haar genoemd en men kan alleen lid worden indien men ongeneeslijk ziek is. Het lidmaatschap kost geen cent. Bedoeling is dat men elkaar meest- Zij hebben de fatale daad nog niet uitgevoerd en misschien dat ik ze over de drempel van angst en onzekerheid heen kan helpen. Meestal hebben deze mensen nergens meer interesse voor. Zij werken niet meer, eten niet en nie mand kan hun uit hun apatie halen. Mensen die zeggen, dat het maar zo snel mogelijk afgelopen moet zijn om dat aan hun niets meer verloren is. Die tijd heb ik zelf ook gehad en ik weet wat in deze mensen omgaat. De dokter met 'heeft hun niet kunnen helpen en de die dominee en de pastoor hebben hun niet kunnen troosten. Zelf ben ik geen re ligieus mens en ik ben niet aan een kerkgenootschap verbonden. Toch moet ik deze mensen een hart onder de riem steken. Zij moeten weer naar de gees teshouding toe die ze voor hun ziekte hadden. Ze moeten leren afstand te ne men van hun ziekte, van de nare om standigheden daaromheen en ze moeten door hun wilskracht zo ver komen dat ze zich de positief voor de andere inzet ten. Ze moeten zich zelf overtuigen dat ze niet dood behoeven te gaan. Hun geestkracht moet uitgroeien boven de angst. De menselijke angst, bijgebracht door buitenstaanders valt dan volledig weg. Zo is het met mij ook gegaan. Ik denk niet meer aan de dood. Ik heb mijri' werk' en het' is heerlijk te wetctt dat anderen nog iets aan je hebben". Grenzen De heer J. Backer bezig tot het laatste toe met zijn werk voor doodzieke mensen. rig Inkomen heeft hij met eigen midde len dit werk van de grond geholpen. Geld interesseert hem totaal niet meer, al zijn er grenzen aan zijn mogelijkhe den. Peinzend kijkt hij door het raam naar zijn vleugellamme Daf. „Jam- mer" zegt hij. „Er zijn een paar gevallen bij, zo ho peloos triest, dat ik ze persoonlijk eens zou moeten bezoeken. Helaas kan ik niet weg. En de tijd die ik heb is ver moedelijk nog maar kort. „Republiek" in Groot-Londen LONDEN (AFP) Het „Honden eiland", een schiereiland in de Theems tegenover Greenwich, heeft zich van nacht uitgeroepen tot een „onafhanke lijke republiek". De 10.000 inwoners zijn tot deze stap overgegaan, omdat zy vin den dat het bestuur van groot-Londen, waar zij onder vallen, onvoldoende hun belangen behartigt. „President" van de nieuwe republiek is het 37-jarige gemeenteraadslid Ted Jones. Hij heeft twee eerste-ministers, de binnenvaartschipper John Westfallen de bootwerker Raymond Paget. Aan gezien er nog geen grondwet is opge steld. is de taakverdeling tussen de twee premiers nog niet geregeld. Ook is er nog geen minister van Buitenlandse Za- De „rebellen" hebben in zoverre suc- :es met hun actie geboekt, dat zij van de Britse regering een toezegging heb ben gekregen, dat hun grieven zullen worden onderzocht. MENING DRIE JEZUÏETEN: „Verzet van Vaticaan tegen echtscheiding onjuist..." VATICAANSTAD (AFP) Drie Je zuïeten, Emile Pin (Fransman), Jose Diez Alegria (Spanjaard) en Paolo Tufani (Ita liaan), z(jn het niet eens met het verzet van het Vaticaan tegen het wetsontwerp dat In Italië echtscheiding mogelijk zal maken als het wordt aangenomen. i een gesprek met het Italiaanse dag blad II Messaggero zeggen zij te behoren tot „de intellectuele aristocratie van de Kerk". Zij doceren aan de Gregoriaanse universiteit in Rome. Pater Tufari ver klaarde het vreemd te vinden dat de paus eerbied voor de voorschriften eist zonder „de vrijheid van godsdeinst toe te kennen, die sinds het tweede Vati caanse concilie deel uitmaakt van de Ontvoeringen in Guatemala Nu bankier in handen FAR GUATEMALA (Reuter) De Ameri kaanse diplomaat Sean Holley (40), die vrjjdag door opstandelingen in Guatemala was ontvoerd, is gisteren vrijgelaten. De opstandelingen hadden gedreigd hem zondag te zullen doden wanneer de regering drie gevangenen niet zou vrijlaten. Deze drie zijn inderdaad door de regering van Guatemala overgebracht naar de Costaricaanse ambassade en later naar Mexico, zoals was geëist. De opstan delingen hadden aanvankelijk ook vrij lating van een vierde man geëist, die al op vrije voeten bleek te zijn. Holly is gehuwd en heeft vijf kinderen. Hij was sinds juli 1968 in Guatemala. Een maand na zijn aankomst werd zijn am bassadeur, John Gordon Klein, door opstandelingen vermoord. Op een geïmproviseerde persconferen tie verklaarde de Amerikaanse diplomaat: „Het was een interessante ervaring, maar zij was voor mij niet noodzakelijk". Hij vertelde, dat zijn ontvoerders hem naar een bergachtig gedeelte van Guatemala hadden gebracht. De behandeling was goed geweest, ook het eten dat hij samen met zijn ontvoerders deelde: voor namelijk rijst en bonen. Tweemaal werd van verblijfplaats veranderd, eenmaal 's nachts te paard. De landbouwattaché beschreef zijn ontvoerders als „intelligen te, overtuigde marxisten, die aan een van de universiteiten van Guatemala studeer den". In lange discussies spraken zij zich uit voor de sociale verandering en her structurering van de economie, die alleen met geweld bereikt zou kunnen worden. Gistermorgen vroeg werd hij door zijn ontvoerders naar een kerk gebracht. Ze wekten de pastoor, die eerste meende dat alles een grap was. De duidelijke afteke ning van de revolvers in hun zakken deden hem echter van gedachten ver anderen en hij nam de Amerikaanse diplomaat op in de pastorie. Holly gaf de guerilla's zijn erewoord dat hij een uur lang niet zou telefoneren. Na een uur belde hij zijn vrouw en de Amerikaanse ambassadeur. Inmiddels heeft het rebellenleger op nieuw iemand ontvoerd. Het nieuws van I de ontvoering van Gabriel Biguria (55) I werd gisteren bekend, enkele uren nadat I Sean M. Holly was vrijgelaten. KEYBISCAYNE (Reuter) President Nixon heeft het vaststellen van een streefdatum voor de eerste bemande Amerikaanse ruimtevlucht naar Mars voor onbepaalde tijd uitgesteld. In een verklaring over de Amerikaan se doelen op lange termijn bij de ruim tevaart. legt de Amerikaanse president de nadruk op de noodzaak de kosten van de ruimtevaart aanzienlijk te ver minderen. Hij pleit voor meer interna tionale samenwerking bij het onderzoek van de ruimte, waardoor met minder geld meer kan worden bereikt ten bate van de samenwerkende landen. De Amerikaanse president zei dat in de jaren zeventig zal worden begonnen met het onderzoek van alle buitenplane ten van ons zonnestelsel: Jupiter, Sa- turnus, Uranus, Neptunus en Pluto, door onbemande Amerikaanse ruimtelabora toria. De positie van de planeten biedt een unieke gelegenheid om de komende jaren verscheidene van hen op één on bemande ruimtevlucht te onderzoeken. UTRECHT (ANP) Staatssecretaris dr. F. H. M. Grappcrhaus van Financiën is een pertinent voorstander van spaar loon. HU is bereid, fiscale faciliteiten voor spaarloon te overwegen, als verstoringen in het gelijkheidsbeginsel kunnen worden voorkomen. In de loop van dit jaar ver wacht hU twee rapporten van sepciale commissies, een over de verschillen in fiscale behandeling van loontrekkenden en zelfstandigen en een over de mogelijk heden, voor het spaarloon fiscale facili teiten te creëren. De staatssecretaris heeft deze rapporten nodig om het beleid voor hel spaarloon definitief vast te stellen. Dr. Grapperhaus vindt spaarloon be langrijk omdat het de bezitsvorming be vordert, terwijl bovendien de nationale economie gediend is met het opvoeren van de besparingen. Doorbreking van het fiscale gelijkheidsbeginsel zou volgens dr. Grapperhaus op zichzelf aanvaard baar kunnen zijn- Dan moet echter wél vastgesteld worden dat de fiscale voor delen bij het spaarloon inderdaad in be langrijke mate ten goede komen aan de mensen voor wie ze zijn bedoeld en wier inkomenspositie een bijzondere behan deling rechtvaardigt. Over het effect op de prijzen van de volgende BTW-verhoging is dr. Grapper haus volgens een gesprek met Ruimzicht van het NKV niet pessimistisch: de kos ten van levensonderhoud zullen er vol gens hem met niet meer dan een kwart procent door worden verhoogd. De staats, secretaris maakt zich wel bezorgd over de indexclausules in de CAO's. Het ge vaarlijke van de metaal-CAO is zijns in ziens. dat elke verhoging van de prijzen wordt afgewenteld en ook de verhoging van de indirecte belastingen. „Als in onze democratie een stijging van de over heidsuitgaven gedekt moet worden door een verhoging van de omzetbelasting en de werknemers zijn niet thuis als het op betalen aankomt, dan heb ik daar ern stige bezwaren tegen. Dan vind ik dat in feite niet aanvaardbaar". De staatsse cretaris acht een gesprek met het be drijfsleven over loonindexering dringend noodzakelijk. Er moeten volgens hem goede afspraken worden gemaakt, wil men grote moeilijkheden voorkomen. Problemen CHU met centrumgroep (Van nze paria red ai ROTTERDAM Dank zy het optre den van de CHU-jongcren, heeft de bui tengewone vergadering van de CHU zaterdag in Rotterdam een aantal voor uitstrevende punten in het program op genomen. De voornaamste waren: het verlagen van het actief kiesrecht tot 18 jaar en het invoeren van een beperkt districtenstelsel. Bovendien kondigde ('II- jongerenvoorzitler Jac. Huysen aan, dat de jongeren het beginselprogramma aan vaarden, maar dat zij hel onmiddellijk weer ter discussie stellen. Met dit alles zijn de problemen bij de CHU nog niet verdwenen, ondanks de optimistische woorden van fractievoor zitter Mellema op de vergadering. Voorai van de rechtervleugel kwam zaterdag veel verzet tegen een aantal punten in het beginselprogram. Deze groep, de cen trumgespreksgroep, verzette zich reeds tegen de verlaging van het actief kies recht en tegen het beperkt districtenstel sel dat toch aanvaard werd. „Het pro gram van de CHU mag niet leiden tot een politiek met socialistische tendenzen" aldus deze groep. Een motie hierover kon niet in stemming komen, omdat zij niet Ingediend was door een kiesvereniging. Een aantal delen van het partijpro gram moet In mei nog vastgesteld wor den. De kans is daarbij groot, dat er on overbrugbare meningsverschillen ont staan tussen de centrumgespreksgroep en de overige partijgroeperingen. Het is daarom niet uitgesloten, dat het dan toch tot een breuk komt, met als resultaat het uittreden van deze gespreksgroep. Fractievoorzitter Mellema maakte nog bekend dat de fractieleden nog voor dc Kamerverkiezingen van volgend jaar hun nevenfuncties openbaar zullen maken. Een ander voorstel men wilde in het partijprogram opgenomen hebbendat de KEULEN Een slippende vracht auto uit Rotterdam is zaterdag oorzaak geweest van de dood van drie personen. Het ongeluk gebeurde in de omgeving van Keulen op het moment, dat een groepje mensen op de parkeerstrook dis cussieerde over een lichte botsing tussen twee personenauto's. De Rotterdamse vrachtauto probeerde te remmen maar slipte op het gladde wegdek en reed op het groepje mensen in. Drie ervan ver ongelukten dodelijk- Tussen Apeldoorn en Arnhem kwam gisteren een 83 jarige dame uit Gronin gen om het leven. De auto waarin zij zat raakte vermoedelijk door de gladheid van de weg en stortte van een vier meter hoog talud naar beneden. De bestuurder en 3 andere inzittenden werden slechts licht gewond. Een 80-jarige dame uit Utrecht ver ongelukte gisteravond in Oost-Flevoland bij een verkeersongeval. Twee andere in- VOORZITTER ARJOS: Kabinet-De Jong is uitgeblust (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Het kabinet-De Jong maakt een uitgebluste indruk. Dat zei ARJOS-voorzitter Hans de Boer zater dag van de jaarvergadering van dc AR- jongeren. Hy vond het niet nodig dal het kabinet zijn vier jaar tot de verkie zingen in 1971 uitzit. Veel waardering had hij voor minis ters als Klompé, Bakker, Udink en Veringa, die uitstekend werk hebben ge daan. Maar als geheel is de ploeg aan zijn eind. Premier De Jong schijnt steeds sterker heimwee naar zijn onderzeeboot te krijgen. Een spoedig vertrek van het kabinet-De Jong zou de ARJOS-voorzit ter goed doen, zei hij. Neo-fascisten gearresteerd in Italië BRESCIA (Reuter) De Italiaanse politie heeft gisteravond 22 neo-fascisti- sche jongeren gearresteerd die met ijze ren staven de ruiten van het kantoor van de communistische partij in Brescia hadden ingeslagen. Bij het herstel van de orde werden twee politiemannen ge- ANTI-JOODSE PSYCHOSE IN AMIENS (Van onze correspondent L. Kleijn) PARIJSE Wat een jaar lang collectieve psychose was in Orleans, heeft zich thans voorgedaan in Amiens, een stad van 550.000 inwoners. Daar wordt het dwaze gerucht verspreid, dat in sommige joodse winkels meisjes zijn ontvoerd en nooit zijn teruggekomen. Bij de politie is geen enkel geval van een vermist meisje opgegeven. Niette min heeft het gerucht zich verspreid en zover is het zelfs gekomen dat bepaalde joodse winkels door het publiek worden gemeden en dat ouders weigeren hun dochters daar hun boodschappen te la ten doen. De onschuldige winkeliers lij den vanzelfsprekend grote schade. AMSTERDAM (ANP) Tussen de grafische werkgevers- en werknemers organisaties is overeenstemming bereikt over een nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst voor het technisch personeel en de chefs, voor een werkelijke loons verhoging van 5 proeent. Verder is een reële inkomensverbetering veilig gesteld door de lonen met maximaal I 4 procent bij te sturen per 1 juli en 1 no vember, indien het prijsverloop daartoe aanleiding geeft. De leeftijd waarop het volwassen loon wordt bereikt wordt teruggebracht tot 22 jaar en de vakantietoeslag is ver hoogd tot 31/! maal het weekloon. Van 'i per onderneming te verdelen gemiddcl de bovenminimale loon zal 5 procent ii de individuele uurlonen worden vei werkt. De jeugdvakantie is uitgebreid to en met 18 jaar terwijl de vakantie voor alle werknemers in '71 met 1 dag zal worden verlengd. Tot en met 18 jaar zal een dag per week vrijaf worden ge geven voor een vak- of vormingscursus. In dagbladondernemingen zal voor de vrijdagnachtdienst een extra-toeslag van 50 procent gaan gelden. Kamerleden geen betaalde nevenfunc- tle(s) mogen hebben. Mellema en be stuursleden verzetten zich heftig. De ver gadering stemde het voorstel tenslotte met'niet al te grote meerderheid weg. Vrede getekend Ondertussen ls de vrede getekend tus sen de voorzitter van het Comité 31 januari, de Scheveninger P. Brynen van Houten, en oud-Unievoorzitter en Twee de-Kamerlid dvs. A. Tilanus. Brynen had begin februari in een interview Tilanus een domme Jongen genoemd, die alleen maar voorzitter was geworden omdat hij toevallig heette zoals zijn vader. Zater dag bood hij voor deze uitlating zijn ver ontschuldiging aan. zittenden werden erns vensgevaarlijk gewond. Door een slippende tegenligger verloor een 38-jarige bewoner uit Hardenberg in Raalte het leven, toen hij met deze legen- ligger frontaal in botsing kwam. Een 29-jarige bewoner uit Oisterwijk werd in Tilburg gedood, toen de auto waarin hij meereed door de middenberm van de weg schoot en over de kop sloeg. Zijn 25-jarige schoonzuster werd ernstig gewond, zijn broer. die.de auto bestuur de. bleef ongedeerd. Zaterdag overleed een 25-jarige bewo ner uit Oploo aan de verwondingen, die hij enkele dagen eerder had opgelopen toen zijn auto tegen een boom slipte. In Gorsel (Geld.) overleed zaterdag een 21-jarige inwoner nadat hij met zijn bromfiets tegen een boom gereden was en in Heerde verongelukte 's morgens een 15-jarige wielrijdster, die geen voorrang aan een landbouwtrekker gegeven had en daardoor angereden werd. In Laren (Geld.) kwam gistermiddag een 4-jarig jongetje na door een passerende auto te zijn gegrepen om het leven en in het Groningse Marum overleed zaterdag een 42-jarige bewoner uit deze plaats, toen hij de rijksweg overgestoken door een auto geschept weid- In het Gelderse Eefde overleefden een 23-jarige militair en drie mede-inzitten den met hun auto een botsing met de trein ZutphenHengelo. De militair werd niet levensgevaarlijk gewond, de drie andere inzittenden kwamen met de schrik ROME Op eerste paasdag zal paus Paulus om 11 uur de hoogmis opdragen op de trappen van de St.-Pieter. Na af loop komt hij dan op de loggia voor de basiliek, om er zijn paasboodschap tot de wereld te richten en zijn zegen Urbi et Orbi te geven. Op witte donderdag woont hij de eucharistieviering in de St.- Jan van Lateranen bij. De bekendma king van het Vatikaan vermeldt niet of bij die gelegenheid de voor het eerst zijn celib: BOLZANO (Reuter) Zeven Italiaan se soldaten zijn gedood en twee gewond toen zij door en lawine in een vallei dichtbij de Oostenrijkse grens werden getroffen, zo heeft een militaire woord voerder in Bolzano meegedeeld. Zij maakten deel uit van een patrouille van vijftien man van de Alpenjagers. Zes bleven ongedeerd. (Van onze correspondent) GENK De arbeiders van de autofa- brielr Ford te Genk, die gedurende vijf weken hebben gestaakt om loonsverho ging, hebben vandaag het werk hervat. Zestig procent van de arbeiders sprak zich gisteren tijdens vakbondsvergaderin gen uit voor werkhervatting, alhoewel slechts 37 pet het bereikte akkoord wen ste te aanvaarden. HONGKONG (Reuter) Dc commu nistisch gezinde leider van de Pathet Lao in Laos, prins Soephanoevong, heeft voor gesteld schriftelijk van mening te wis selen met dé neutralistische premier, prins Soevanna Phoema, over beëindi ging van de gevechten. Dit is meege deeld door het nieuwsbureau van de Pathet Lao. De Pathet Lao wil de besprekingen baseren op het volgende voorstel: de Amerikanen moeten uit Laos vertrekken; in overeenstemming met de Geneefse overeenkomst van 1962 moet Laos zich onthouden van militaire bondgenoot schappen. bij algemene verkiezingen moet een nationale vergadering wor den gekozen en een democratische rege ring worden gevormd en de binnen landse moeilijkheden moeten door de be trokken partijen zelf worden opgelost. DEN HAAG (ANP) In een door het comité ter voorbereiding van het Euro pees natuurbeschermingsjaar 1970 aan de staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mr. H. J. van de Poel, aangeboden rapport beveelt het co mité met de meeste klem aan om het gebied van de Waddenzee en de Wadden eilanden integraal te doen beheren als een „nationaal park" van Europese al lure,. waai-bij de eisen van het natuur behoud en het landschapsbehoud op de eerste plaats moeten komen, In het dicht bevolkte Nederland is het Waddengebied het enig overgebleven gebied waar ruimte" te vinden is, meent het comité. SEATTLE (Reuter/AP) Filmster Jane Fonda is in de nacht van zondag op maandag gearresteerd toen zy samen met een honderdtal Indianen probeerde twee militaire bases by de Amerikaanse stad Seattle te bezetten. De actrice, die zich reeds meermalen een fel strijdster heeft getoond voor de zaak van de Indianenminderheid, las bij de ingang van de bases een proclamatie voor waarin zij „het land opeist voor alle Amerikaanse Indianen". Intussen storm den de Indianen de bases op en poogden het wachtlokaal en diverse andere be langrijke gebouwen te bezetten. Na enige strubbelingen met de militaire po litie werden allen gearresteerd. De beide bases. Fort Lawton en Fort Lewis, zullen binnenkort geheel of gedeeltelijk buiten dienst worden gesteld. Jane Fonda wil de plaatsen daarna tot culturele centra omvormen waar dan ook een universiteit voor de Indianen kan worden gesticht. Waarom ook niet? Studenten pro testeren. kunstenaars protesteren, middelbare scholieren willen in spraak. Mogeri wij kleuters alsje blieft ook wat te zeggen hebben. Daarom via onze moeders onze cis!!: Meer en betaalbare crèches.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5