Betere uitkeringsregeling j bij overlijden werknemer APOLLO-13 -B EMANNING TOCH IN QUARANTAINE Recht op pensioen wettelijk vastleggen Vermanende uitspraak over apartheid Automatische maanlanding thans mogelijk Uw mening Boterberg voor deel naar India AR-bestuur wil gesprek met KVPen CHU Keukenhof bracht vorig jaar 60 miljoen in toeristische geldla DONDERDAG 5 MAART 1970 DE LE3DSE COURANT PAGINA 9 Volgens studiecommissie WD AOW optrekken tot minimumloon (Van c parlementaire redactie) DEN HAAG De Sociaal Economi- sche Commissie van de VVD pleit ir een rapport „Pensioenen nu" voor hei zo snel mogelijk optrekken van de AOW- uitkering tot 85 procent van het bruto minimumloon. Dit zal een premiever- boging van 2,5 a 3 procent vergen. Daar naast zou er een wet moeten komen, die het verstrekken van pensioenen door werkgevers verplicht stelt. Net als met de verhoging van de AOW-uitkeringen zou het ondernemingspensioen, waai niet aanwezig, geleidelijk moeten den opgebouwd. In het algemeen vindt de commissie, dat jaarlijks uit de loon ruimte 1 procent moet worden gebruikt voor pensioenvoorzieningen. De commissie stelt, dat ondanks de stormachtige ontwikkeling op pensioen- gebied nog altijd 10 20 procent var de werknemers niet meer krijgen dan een staatspensioen in de vorm van AOW. Daarnaast zijn er dan nog aanvullende voorzieningen, die een onvoldoende peil hebben, zelfs bij een verdere spontane ontwikkeling. Ook als er geen pensioen plicht komt, zullen er altijd mensen Nieuwe chef luchtmacht DEN HAAG (ANP) Binnenkort is de benoeming te verwachten van gene- raal-majoor G. van der Wolf tot bevel hebber der luchtstrijdkrachten, chef van de luchtmachtstaf. Hij volgt met ingang van 16 juni a.s. luitenant-generaal A. B. Wolff als bevelhebber der luchtstrijd krachten op. Deze verlaat op 1 septem ber a.s. de dienst met eervol ontslag. Met ingang van 29 mei zal generaal- majoor J. L. Bosch adjunct-directeur materieel luchtmacht, worden benoemd tot plaatsvervangend chef van de lucht machtstaf als opvolger van generaal- majoor W. M. van den Bosch, die met Ingang van 5 juni commandant van het commando luchtverdediging zal wor den. Commodore J. H. Oorthuys wordt adjunct-directeur materieel luchtmacht. Met ingang 1 wordt luite nant-generaal B. H. Slager, thanS op- perofficier personeel van de koninklijke luchtmacht, voorzitter van de perso- neelsraad van het ministerie van Defen sie. Met ingang van de zelfde datum volgt commodore H. F. Sijmons, com mandant van het commando depots ma terieel luchtmacht, luitenant-generaal Slager op als officier personeel. De commandant van het commando tactische luchtstrijdkrachten, generaal- majoor J. P. Kuijpers wordt op 13 april tijdelijk commandant van het comman do depots materieel luchtmacht totdat kolonel G. J. H. Vullers, chef-staf van het commando luchtverdediging, die functie van hem overneemt op 1 okto ber a.s. Kolonel P. A. C. Benjamins wordt op 13 april commandant com mando tactische luchtstrijdkrachten. Kolonel W. de Wolff, thans werkzaam bij Afcent, wordt op 1 oktober chef-staf van het commando luchtverdediging van de luchtmacht, kolonel J.' van Arkel, thans militair attaché bij de ambassade van Nederland in Oslo, wordt 3 septem ber chef van de afdeling operatiën van zonder voorziening blijven, naar schat ting 5 procent. De Sociaal Economische Commissie staat dan ook een pensioen plicht voor. Maar zo'n wettelijke plicht heft de bestaande nood van reeds thans gepensioneerden en de nood van degenen die aan pensionering toe zijn, niet (vol doende) op, vandaar, dat de AOW-uit- kering in een jaar of drie opgetrokken zou moeten worden tot 85 procent van het bruto-minimumloon. De actieven moeten de middelen hiervoor opbren gen via premieverhoging, die in totaal 2,5 a 3 procent bedraagt. Afgezien nog van de AOW-verhoging lijkt de commissie een toevoeging van 1 procent per jaar aan de pensioenvoor zieningen voorlopig beslist noodzakelijk om in een redelijk beperkt aantal jaren tot een bevredigend geheel te komen. Dit toevoeren van middelen aan de pen sioenverzekering zou volgens de commis sie moeten voortduren, totdat een zoge naamde streefnorm is bereikt. Als norm wordt voorshands aangenomen een to taal pensioen van 1,75 procent per dienst jaar van ieder jaar, telken jare verhoogd met de loonindex. Het resulterende pen sioen zou na het bereiken van de 65- jarige leeftijd in elk geval waardevast moeten zijn. De commissie beschouwt dit overigens slechts als een tussenfaze. Uiteindelijk moet men uitkomen op een totaal pensioeninkomen op basis van het laatst genoten loon, na ingang tenminste welvaartsvast. De bij ontslag verwor ven premievrije rechten moeten aldus de commissie niet stil blijven staan, maar er moet een regeling komen, waar bij deze rechten aan de pensioenregeling van de nieuwe werkgever moeten wor den overgedragen. Die nieuwe werkge ver moet dan deze aanspraken telken jare aanvullen. (Van onze moderedactie) AMSTERDAM De Stijlgroep Gro ningen heeft tijden» een show, waarop zij haar visie op de herenmode voor 1970 openbaar maakte, getoond, voor zichtig te zijn. Zij gelooft niet in de romantische mode, die momenteel aI- lerwege opgang maakt niet in het zó nauw gesneden pak, dat er geen plaats meer is voor essentialia als de portemonnaie, de portefeuille en het pakje sigaretten. Zij meent, dat een kostuum voor alles functioneel moet zijn. Vandaar een uitgekookte, maais op het eerste gezicht behoudende col lectie, waarin zaken- en reispakken de boventoon voeren. Zelfs de wandel kostuums zijn zo algemeen beschaafd van snit, dat niemand zich hoeft te de welving van de rug te benadruk ken. De revers zijn breed van acht tot tien centimeter. De broeken zijn ACCENT OP FUNCTIE KOSTUUM op een conferentie te knopen, die ze een moeten geven, zullen schamen, e komen. De landelijk at niet choqueren. Maar uiterst elegant van snit is het al lemaal wel. De schouders zijn niet hol, maar recht. De mouwen lopen slank naar beneden af. Veel werk is gemaakt van de (hoog zittende) taillering, met name van de rugpartijen. De schouder naad is ver naar achter gebracht om maar bij deze collectie waren er van uitgevoerd met en zonder omslagen. De pijpen sluiten nauw aan op het bovenbeen, maar zijn vanaf de knie naar voren gewerkt. De voetwijdte va rieert van 45 tot 50 centimeter. Opvallend is, dat alle kanten worden gestikt. De (soms opgenaaide) zakken hebben brede, rechte kleppen. De rug- en zijsplitten, die nog steeds zeer diep zijn, ontbreken bij geen enkel model. De broeken worden veelal met cein tuur gedragen. Kleuren en dessins zijn op een enkele uitzondering na gedekt. Wel mag men zich, ook bij het re- representatie-kostuum, uitleven in bont gestreepte overhemden en exo tische dassen. Indrukwekkend is de pioniersarbeid, die de Stijlgroep verricht op het terrein van het lichtgewicht kostuum. Normaal weegt een pak twee en een halve kilo, minder dan 1000 gram. Zelfs werd een sportcolbert getoond, dat 270 gram Collectie Stijlgroep Groningen woog. Daarnaast liet de show de vruchten zien van voorzichtige experi menten, waarmee de Stijlgroep bezig is. Men zoekt het in de richting van de safari-look en het tuniek-pak en volgt daarmee de algemene trend voor de vrijetijdskleding voor heren. Het ac cent ligt op het comfort vandaar bij voorbeeld de toepassing van rag- lanmouwen. Bij de avondkleding voe ren vlotheid en fantasie de boventoon, al bij al een vooral om zijn draagbaar heid interessante collectie. Op Gereformeerde Synode: LUNTEREN De angst van de Ge reformeerde Kerken in Zuid-Afrika voor een breuk met de Nederlandse moeder kerk is niet ongegrond. Dit bleek giste ren tijdens de debatten van de Gene rale Synode der Gereformeerde Kerken in Lunteren, over het rassenvraagstuk. Voor de besprekingen was een sterke delegatie uit Zuid-Afrika overgekomen. Zij vroeg bij monde van de praeses en secretaris van de generale synode der Nederduitse gereformeerde kerk, In Zuid- Afrika begrip voor de moeilijke situatie, u ons moet veroordelen, zal dit de Nederl. Gereformeeerde Ker ken niet tot eer strekken". t een rechtstreekse veroordeling van ïbdérduifSè Gereformeerd? KCTk iri Zuid-Afrika is het niet gekomen. De banden zijn niet verbroken. Lunteren wil de kerk van Zuid-Afrika niet isoleren. Wel sprak de synode zich in meer alge bewoordingen uit tegen alle vor- van rassendiscriminatie. Hier had de Zuidafrikaanse delegatie minder be zwaar tegen. Prof. J. Potgieter: „Ook wij belijden op grond van de bijbel de fundamentele eenheid van alle mensen, maar wij geloven ook in de etnische pluriformiteit op grond van de spraak verwarring van Babel". De debatten over het rassenvraag stuk sloten aan bij uitspraken van de gereformeerde oecumenische synode van 1968 (een soort concilie van bijna alle gereformeerde kerken ter wereld). Prof. J. Verkuijl van de vrije universiteit te Amsterdam, door de Zuidafrikanen van bijbels liberalisme beticht, pleitte er voor dat de synode zich niet tevreden zal stellen met de algemene, wat vage en compromisachtige stellingname van de G.O.S. 1968. Hij verzocht de syno de, haar afkeuring van de rassendiscri minatie toe te spitsen op een aantal con crete wrijvingspunten. De synode besloot tenslotte als moe derkerk de Zuidafrikaanse delegatie een „bemoedigende maar toch vermanende brief mee te geven. Roy Bogas. Amerikaans pianist die o.m. begeleider was van Yehudi Menuhin, geeft op woensdag 11 maart een reci tal in Diligentia. Op zijn programma staan werken van Schumann, Beetho ven, Absil, Ravel en Liszt. Dank zij initiatief Boot-Van Schaik Driedelig zakenkostuum, represen tatief voor het modebeeld dat de Stijlgroep Groningen voor 1970 na- Dit fraaie sportcolbert uit de lichtgewichtcollectie weegt j Parlement prijst initiatiefnemers (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De KVP'ers Boot en Van Schaik hadden gistermiddag in de Tweede Kamer weinig moeite met de verdediging van een initiatiefwetsont werp tot wettelijke regeling van uitke ringen bij overlijden van werknemers. Het initiatief werd namelijk door alle fracties toegejuicht en dank zij een voorstel van mej. Van Leeuwen (A.R.) nog belangrijk verbeterd. De Kamer ond het een beetje vreemd dat dit Ini tiatief van twee Kamerleden moest ko en niet van minister Roolvink (So ciale Zaken), die als belangstellende 't Kamerdebat bijwoonde. Het initiatiefwetsontwerp beoogt een wijziging van het burgerlijk wetboek, 't wetboek van koophandel, de ziektewet, 'et op de arbeidsongeschiktheids verzekering en de wet werkloosheids voorziening. Wettelijk moet worden vastgesteld dat de nabestaanden van 'n werknemer bij diens overlijden van de werkgever een uitkering krijgen. De grootte van die uitkering moet minimaal zijn: het loon tot en met de tweede maand na die waarin het overlijden plaatshad. Voor de nabestaanden van iemand die tegen het einde van de WASHINGTON (AP) Hoewel op de twee vorige maanexpedities geen en kel spoor van leven laat staan van besmettingsgevaar is aangetroffen, is besloten dat de bemanning van de ApoUo-13 die volgende maand naar de maan gaat, evenals hun voorgan gers, drie weken in quarantaine zal moeten blijven. De reden hiervoor is, aldus de bioloog dr. Alan Brown, dat de Apollo-13-missie naar het hoogland Fra Mauro voert, terwijl de twee vo rige landingen in de mares of zeeën plaatsvonden. Brown, lid van een wetenschappelijke commissie die de aanbeveling tot qua rantaine heeft verstrekt, geeft toe dat het risico van het meebrengen van be smettingsgevaar naar de aarde bijzon der klein is. Toch wil men beter geen De Apollo-13-expeditie moet op 11 a- pril van start gaan. De bemanning be staat uit James Lovell, Thomas Mat- tingly en Fred Haise. Lovell en Haise zullen op de maan landen, ongeveer 112 kilometer ten oosten van de lan dingsplaats van de Apollo-12. Afgezien van het verschil in landings gebied, zijn er nog wel meer zaken die bij de Apollo-13 van de vorige zullen afwijken. Kapitein Chester Lee. missieleider voor de Apollo-13 gaf er enige voor beelden van: De derde trap van de Saturnus 5 draagraket, die de capsule vanuit een loopbaan om de aarde naar de maan moet stuwen, zal op de maan moeten vallen. Men wil de kracht van de schok meten op de seismometer, die door de Apollo-12 op de maan is achtergelaten. De bestuurder van de maanlan der kan zijn vaartuig automatisch aan de grond zetten, als hem hét zieht wordt ontnomen door opstuivend stof. zoals met de Apollo-12 gebeurde. voorkomen dat de stuwrakel of de cap- capsule door de bliksem wordt ge troffen, zoals bij de Apollo-12. De maanwandelingen zullen lan ger zijn, tweemaal 5 uur. De Apollo- 12-gemanning zachl minder dan 8 uur wandelend op het maanopper vlak door. In totaal zal men 33 5 uur op de maan blijven Men neemt een reserve zwart-witte- levisiecamera mee. voor het geval dat de kleurencamera dienst weigert Beide astronauten krijgen voor hun verblijf buiten op de maan een zak met drinkwater mee. De bemanning van de Apollo-12 had over dorst ge klaagd, toen zij maanwandelingen hielden. Commandant Lovell krijgt rode iden tificatiebanden om een arm en een been. zodat hij gemakkelijk van Haise onderscheiden kan worden. Er worden ook nieuwe wetenschappe lijke experimenten uitgevoerd, zoals meting van de hitte van hel binnen ste der maan, temperatuurmeting op verschillende diepte, en het boren van drie gaten van drie meter diepte. Voorts hopen de geleerden dat dé as tronauten bij het verzamelen van ge steente goed zullen uitkijken naar diepgelegen samengeperst materiaal, dat wel 5 miljard jaar oud kan zijn. maand overlijdt, is de wettelijk ver plichte uitkering dus veel ongunstiger, dan wanneer iemand in het begin van de maand heengaat. Mej. Van Leeuwen wilde niet alleen weduwen en minderjarige kinderen on der de regeling laten vallen. Ook zouden mensen voor wie de betrokken werkne mer op het tijdstip van overlijden kost winner is voor een uitkering in aanmer king moeten komen. De initiatiefnemers namen deze wetswijziging graag over Beroepsfilmers blijven in Raad voor de Kunst DEN HAAG (ANP) Het bestuur van de Nederlandse beroepsvereniging van filmers (NBF) heeft er mee ingestemd, dat hun leden het werk in de raad voor kunst, afdeling filmkunst, continueren. Hiertoe is gistermorgen besloten tij dens 'n onderhoud, dat 't bestuur had van de NBF met minister dr. M. A. M. Klom- pe van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk. De NBF maakte destijds bezwaar te gen de benoeming van de heer J. G. J. Bosman, voorzitter van de Nederlandse bioscoopbond, tot voorzitter van de af deling filmkunst van de Raad voor de Kunst. Het bezwaar was gegrond op de cumulatie van de functies van de heer Bosman. Het bestuur van de NBF wei gerde verder mee te werken aan de raad voor de kunst. Tahans kreeg het de toezegging van minister Klompe, dat in de komende tijd regelmatig besprekingen zullen plaats hebben tussen vertegenwoordigers van de filmers en hoofdambtenaren van het ministerie. Deze besprekingen zul len dan gaan over de vraagstukken, die samenhangen met het filmbeleid. Ver wacht wordt, dat hierdoor een betere communicatie kan ontstaan en dat een werkwijze wordt gevonden, die vrucht baar kan zijn voor de ontwikkeling van de Nederlandse filmproduktie. voorzo ver de overheid er bij betrokken is. Kardinaal Alt rink Volgens een interview van kardinaal Alfrink door Friso Endt (Time-Life) in Elsevier van 8 februari j.l. heeft kar dinaal Alfrink in het vliegtuig naar Ma drid gezegd. „Wat is Rome. wat is het Vaticaan? Een gecompliceerd geheel. Ik heb dat wel eens meer gezegd, en men heeft mij dat kwalijk genomen. Maar wat is het? De heilige vader? Een monseigneur achter een bureau? Of een rondfladderend journalist? Wat is het? Welnu als kardinaal Alfrink het niet weet, dan zullen wij katholieke leken het hem zeggen. De heilige vader is plaatsbekleder van Jezus Christus op aarde, waaraan ook de kardinaal van de Roomskatholieke Kerk gehoorzaamheid en volgzaamheid daadwerkelijk verplicht is. Handelt de kardinaal niet overeenkomstig aan die plicht, dan is hij een afvallige ook al zou hij misschien een deel van de Nederland se bisschoppen en een aantal priesters en leken met zich medeslepen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Van de EEG-boterberg van 280.000 ton zal 40.000 ton, ongeveer 15 procent, naar India worden gezonden, vergezeld van een gelijke hoeveelheid magere melkpoeder. De melkprodukten dienen voor de melkvoorziening in de drie grootste steden van India. De transac tie is in handen van de Wereld Voedsel Organisatie in Rome. Minister Lardi- nois, die dit gisteren in de Eerste Ka mer meedeelde, venvacht dat deze actie zich elk jaar zal kunnen herhalen. Stakingsverbod voor Amerikaanse spoorwegen WASHINGTON (DPA) Het Ameri kaanse Congres heeft gisteravond op het laatste moment een door de vier vakbon den van de spoorwegen uitgeroepen alge mene staking verhinderd. Zowel de Se naat als het Huis van Afgevaardigden keurden een resolutie goed waarin van af vandaag voor een periode van 37 da gen een- stakingsverbod is vastgelegd. De resolutie werd onmiddellijk naar het Witte Huis gestuurd ter ondertekening door president Nixon. De Prix Guillaume Apollinaire is toe gekend aan de Franse dichter van Ita liaanse afkomst Pierre dalle Norgare voor zijn bundel „Corps Imaginaire". Pierre dalle Norgare. een voormalig typograaf, is 36 jaar. Balletstudio Tanja Anthing Vogel geeft op zaterdagavond 21 maart een leei - lingenuitvoering in Diligentia Tien jaar voor Tran Ngoc Tsjan SAIGON (AP) Het Zuidvietnamese parlementslid Tran Ngoc Tsjaujs van daag voor de tweede maal veroordeeld wegens pro-communIStische activiteiten. Hij kreeg tien jaar dwangarbeid. Het vonnis werd uitgesproken nadat de vijf rechters ongeveer een uur over leg hadden gepleegd. Het proces heeft 4 dagen geduurd. Tsjau heeft herhaalde lijk verklaaard dat zijn proces als waar schuwing was bedoeld voor de politieke tegenstanders van het regiem van presi dent Nguyen Van Thieu. Tsjau verklaarde vandaag voor de rechtbank dat hij in 1967 Amerikaanse functionarissen had gewaarschuwd voor het komende Tet-offensief in 1968. Hij had zijn informatie echter niet aan de Zuidvietnamezen doorgegeven omdat „zij niets om het volk geven". DEN HAAG (ANP) Het moderamen van de Anti-Revolutionaire Partjj is van oordeel dat het gesprek van de ARP. CHU en KVP over samenwerking moet worden voortgezet. Dit blijkt uit een brief van het moderamen aan de leden van de partij. Dit gesprek betreft het uitgangspunt voor onze politiek en de mogelijkheid van een gemeenschappe lijk programma. Vorming van een par tij, een zogenaamde CDU, is niet aan de orde, aldus de brief. Het moderamen acht samenwerking van ARP, CHU en KVP een zaak van positieve betekenis. Het gaat, aldus de brief, niet om een zich exclusief opstellen. „Steeds zal in de Nederlandse situatie ook met ande ren samengewerkt moeten worden. Daar voor kunnen in aanmerking komen zij die programmatisch dicht bij ons staan en die bereid zijn medeverantwoordelijkheid te diagen voor eea vmnieuwmfsgezinde politiek". Intussen gaat de actie vande ver ontruste AR-radicalen onverrHWÉerd ver der. Ongeveer 200 leden hebben hup in stemming betuigd met de actie: „Redt ARP". Na de statenverkiezingen zal deze actie pas goed op gang komen. „Zelfs sa menwerking met KVP en CHU is voor ons onaanvaardbaar", zegt de heer C. van Dijk, een van de centrale figuren in de actie „Redt ARP". Vóór het AR-convent in juni willen de AR-radicalen een bijeenkomst houden om de verdere beleidslijn uit te stippelen. Zij hopen dan zo'n 2000 aanhangers onder de AR-leden te hebben aangeworven. De verwachting is dat zowel dit jaar als volgend jaar vele AR-radicalen op de PPR zullen stemmen." Bloemen moeten wat langer op de velden staan (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM De buitenlandse be zoekers zijn notal teleurgesteld over 't veranderen van het cultuurpatroon in de bollenstreek, aldus de heer J. N. Strijkers, directeur van het Nationaal Bureau voor Toerisme in Den Haag gisteren op een persconferentie in het Ilillegomse Treslong ter gelegen heid van de opening op 26 maart van de nationale bloementuin Keukenhof. Hij deed de suggestie dat de kwekers, vooral in het Noordhollandse gebied, de bloemen wat langer op de velden zouden moeten laten staan. Om de toeristen wat meer geur en kleur te len, hetgeen de rentabiliteit van de bollenbedrijven verhoogt, laten de kwekers deze bloemen niet meer lang op de velden staan. De heer Strijkers deed de suggestie de kwekers hierin financieel tegemoet te komen. Uit een in 1968 door het bureau gehouden enquête blijkt dat de Keukenhof door 350.000 a 450.000 buitenlanders wordt bezocht, waarvan circa 200.000 Duitsers, 100.000 Engelsen en voorts veel Fransen, Belgen, Zweden en Zwitsers. Uit de overnachtingen blijkt, dat de meeste toeristen ongeveer vier dagen in ons land blijven overnachten. Ver der hebben de cijfers uitgewezen dat de Keukenhof 60 miljoen gulden in het laatje brengt van het totale aan deel van het toerisme, dat 1,4 mil jard gulden bedraagt. Een bedrag dat in de toekomst tot 3 miljard gul den verhoogd zal moeten worden, al dus de heer Strijkers. Hij dacht in dat verband aan verdere recreatieve ontplooiing van de waterstaatkundige projekten, met name in het zuiden

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9