Katholieke EHBO bestaat 40 jaar Ex-rechter 20 jaar spion voor DDR Mgr. J. Bluyssen geschokt door reacties na concilie Verlenen van verantwoorde geestelijke en lichamelijke eerste hulp Misbruik W W blijft werken als olievlek Inbrekers slaan twee agenten bewusteloos Conventionele troepen in Oostblok sterker W aarschuwing voor pil in Amerika DONDERDAG 5 MAART 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 „Gehoorzamend aan Christus" gebod van naas tenliefde, stelt de bond zich ten doel te bevorde ren al datgene, wat kan leiden tot het voorkomen van ongevallen en het verlenen van verantwoorde geestelijke en lichamelijke eerste hulp bij onge- UTRECHT Al meer dan veertig jaar proberen in ons land duizenden rooms-katholieke EHBO'ers aangesloten bij de Katholieke Nationale Bond voor Eerste Hulp bij Ongelukken zich aan dit artikel 2 van hun statuten te houden. Op ft maart is het pre cies veertig jaar geleden dat vijf man, II. Wcnne- kes uit Rotterdam. J. Smit uit Amsterdam. A. M. Bergers uit Rotterdam, dhr. Ham uit Delft en dhr. Roos uit Schiedam in het huis van eerst genoemde bijeenkwamen om tot een binding van de reeds bestaande verenigingen te komen. De eerste vereniging was opgericht in Rotterdam in 1928. de rooms-katholieke vereniging voor EHBO St.-Franciscus, daarna waren gevolgd. Schiedam. Haarlem, Delft. Amsterdam, allemaal in het dio cees Haarlem. Eind 1930 kwam het dan tot de op richting van de Haarlemse Bond van Katholieke EHBO-verenigingen. Het mocht echter niet zo zijn dal dit initiatief erg lang vruchten afwierp. Goed, het duurde nog tot 1935 alvorens het episcopaat ingreep een bond naast een bond leek onmogelijk maar toen kwam de klap: binnen het Wit-Gele Kruis werd onder mr. T. J. Verschuren een nationale or ganisatie voor E.H.B.O. ingesteld. Het gevolg daar van was dat eigenlijk alle r.-k. E.H.B.O.-vereni gingen hun zelfstandighed verloren en onder de plaatselijke Wit-Gele Kruisafdelingen gingen val len. De Nationale Commissie bevorderde de con tacten tussen de afdelingen onderling. De oorlog kwam. Eensdeels een uitbreiding van het E.H.B.O.-werk, anderdeels een domper op 't verenigingsleven. De archieven van de oude Haar lemse bond gingen in de brand yan Rotterdam ver- Na de oorlog ging eigenlijk alles zo'n beetje op de oude voet voort. Nog steeds vielen de nijvere EHBO'ers onder het Wit-Gele Kruis. Maar er voel iets verheugends te constateren. Meer en meer mensen meldden zich aan als lid van de vereniging. De EHBO groeide sneller en snel ler. Het onvermijdelijke gebeurde: de E.H.B.O. groeide te hard om nog langer ondergeschoven kind van het Wit-Gele Kruis te kunnen zijn. Op 2 januari 1949 werd officieel opgericht de Katholie ke Nationale Bond voor Eerste Hulp bij Ongeluk ken. nog wel aangesloten bij de Nationale Federa tie van het Wit-Gele Kruis, maar overigens ge heel zelfstandig. Pas in 1967 zijn de statuten gewij zigd in dien zin dat daarmee de officiële band met het Wit-Gele Kruis werd verbroken. Primitief Ach, die begintijd van de diocesane bond. Het ging allemaal wat primitief. Twee slaapkamertjes vormden het administratieve centrum, het actie centrum en nog veel meer. Mr. J. de Vreeze voer de 't secretariaat als secretaris van het Wi-Gele Kruis, de heer Berger later befaamd om zijn SUS-acties was voorzitter. En het was allemaal liefdewerk, spontaan. De heer A. A. Bouwman, een van de werkers van 't eerste uur. nu chef de bureau op het hoofdkwar tier van de bond in Utrecht, vertelt er over: ..Na je werk sprong je bij Berger in de jeep en dan ging jt eventjes ergens in het land een afdeling stichten. Je had filmapparatuur bij je. Je hield 'n propagandaspeechje en dan kwam je in het holst van de nacht weer thuis, 's Morgens in alle vroeg te was je dan weer op je werk. Maar je had het er voor over. Het was bijzonder leuk. Dat was vlak na de oorlog. In 1952 werd de propaganda ver sterkt en dal heeft geleid tot een zeer sterke groei. Waren er in die tijd nog maar een goede tweehon derd afdelingen, nu zijn er al een dikke vijfhon derd. En het aantal leden groeit nog steeds. Het belang van de EHBO schijnt door te dringen De eerste hulp bij ongelukken die toen onderwe zen werd in de afdelingen is niet die meer van vandaag. De duur van de opleiding is ook korter geworden. ..Tot 1 oktober duurde de opleiding 26 weken en daarna nog maar twaalf weken. Nee. dat is geen nadeel, de leerstof is beperkter ge worden. omdat men nu uitgaat van de nieuwe druk van het Oranje Kruisboekje, waaruit eigen- lijk en eindelijk vrij wat stof die overbodig was. weggelaten is. Men is nu uitgegaan van het standpunt dat eerste hulp ook werkelijk eerste hulp moet zijn. Als te venvachten is dat binnen korte tijd deskundige medische hulp aanwezig is, moet je er niet' meer aan doen. Spal ken bijvoorbeeld beperk je tot die gevallen waarbij het duidelijk is dal wachten op een ambulance te lang duurt. De methodes zijn ook geheel veranderd. Had men vroeger voor het redden van drenkelingen vier, vijf methodes te le ren, Holger-Nielsen, de wipmethode van Yves, nu is het de mond-op-mondbeademing of de mond-op- neusbeademing die de voorkeur verdient". Het is de georganiseerde rooms-katholieke EHBO goed gegaan wat de stijging in het aantal leden be treft. Waren er in 1949 nog slechts 2900 gediplo meerde leden, tien jaar later waren het er al 18840 en nog eens tien jaar later, vorig jaar dus, 22594. Op 1 januari 1970 was dit aantal al weer ge stegen tot 25608. Dat is veel, maar veel te weinig om de medemens te kunnen helpen. Buitenbeentje De rooms-katholieke EHBO is in vele opzichten eigenlijk een buitenbeentje geweest. Dit blijkt al ergens uit het feit dat het bijvoorbeeld de enige roomse vereniging was met een gemengd leden bestand. dames en heren dus. De heer Bouwman vertelt: ,.Ik kan me nog goed herinneren dat we een propagandavond hielden ergens in het Gelderse. Voor de avond kwam de pastoor naar me toe. U moet weten, zelfs ge mengd toneelspelen was toen uit den boze. Alleen vrouwelijke gastrolen waren toen toegeaten. Maar 'n gemengde vereniging: ho maar. Aleen de EHBO was gemengd. Goed, die pastoor: mijn heer Bouwman zei hij, geen jongens en meisjes bij elkaar hier hè? 'n Gewaarschuwd man telt voor 2 dus heb ik in mijn speech erop gewezen dat je moeilijk bij een ongeluk als man kunt zeggen: 't spijt me, maar dit is een vrouw, dat heb ik niet geleerd. Na de pauze kwam de pastoor bij me: Meneer Bouwman, gaat u uw gang maar". Meer dan veertig jaar de medemens helpen op le- venbeschouwelijke grondslag. De EHBO leert hel pen: Door mensen op te leiden voor 't diploma, na het diploma door oefening het diploma in stand te houden. Daarnaast door mensen binnen en bui ten verenigingsverband op te voeden tot ongeval lenpreventie. Een goed opgeleid EHBO'er leert automatisch preventief te gaan werken. In bedrij ven is al vastgesteld dat op die afdelingen waar EHBO'ers zijn minder ongelukken gebeuren dan op andere afdelingen. Kaderopleidingen, 'n lan delijke opleiding tot 't nabootsen van slachtoffers, het wordt allemaal door de EHBO verzorgd. Die slachtoffers nabootsen. Dat is een vak apart. Ieder kan zich nog herinneren de EHBO-demon- straties, waarbij een patiënt op de grond lag niet 'n labeltje op z'n buik waarop dan stond: buikwond, gebroken linkerbeen enz. In Engeland was dat zo rond het midden van de tweede wereldoorlog al verleden tijd. Daar maakte men het „object" zo ..echt" mogelijk. Met schmink, stopverf enzo voorts werd een wond zo goed mogelijk nage bootst. Direct na de oorlog kwam deze wije van studiemateriaalpresentatie ook in Nederland. het duurde toch tot 1962 voor er een cursus in schminken gegeven werd. Nu is er een cursus met de poëtische naam Lo tus: landelijke opleiding tot uitbeelding van slachtoffers. Acteren, grimeren, ensceneren en ontwerpen van ongevallen vormen de leerstof. Het is een cursus geworden die in eerste instantie be doeld is om de opleiding te verbeteren, daarnaast om wedstrijden en demonstraties te verlevendi- Is de EHBO op levensbeschouwelijke grondslag er nu louter om patiënten eerste lichamelijke hulp te verschaffen. Waarom dan niet één grote lande lijke algemene vereniging? ..Als er levensgevaar aanwezig is", /.egt de heer Bouwman, dan is het gewoon een normale op dracht dat je je medemens ook in geestelijke nood helpt en bijstaat. Je weet dikwijls niet eens of hij je hoort, of hij reageert op wat je zegt, maar je moet toch proberen zo iemand bij te brengen dat er gevaar voor lichaam en ziel is. Je probeert zo iemand bij te brengen dat er gevaar voor lichaam en ziel is. Je probeert aan geesteijke EHBO te doen, maar dat is niet in lesjes te vangen. Je kunt daar alleen iets aan doen wanneer je zelf een god«- godsdienstige overtuiging bezit en wanneer .je uit die godsdientelijke, overtuiging kunt leven. Wan neer je die niet hebt is het ontzettend moeilijk een ander aan te spreken en richting te geven op een moment wanneer hij daar zelf niet bij machte is. Wij proberen zoveel mogelijk in onze vereniging met mensen iets meet te geven van die godsdiensti- met mensen iets mee te geven van die godsdiensti ge overtuiging van die beleving, zodat ze uit die beleving kunnen handelen. En daar kom je in een vereniging waaraan dat christelijke principe niet ten grondslag ligt, gewoon niet toe" Geheimen van ultra-een trifuge uitgelekt KARLSRUHE (DPA) - Een voorma lige Westduitsc rechter, dr. Hcinrich Wiedemann (80). heeft bijna twintig jaar lang voor het Oostduitse ministerie voor de staatsveiligheid gewerkt. Dit heeft de procureur-generaal van het opperste gerechtshof in Wcst-Duitsland in Karlsruhe meegedeeld. Volgens de "bpenbare aanklager, Ludiwig Martin, houdt deze spionage- zaak verband met de arrestatie van Irene Schultz, de secretaresse van de Westduitse minister van Wetenschappen Hans Leussink. Irene Schultz kwam op die manier ook gegevens te weten over het ultra-óentri fugesysteem van prof Kistemaker. Na de arrestatie van Irene Schultz is in West-Duitsland een stroom van spe culaties losgekomen Volgons deskundi gen van de Westduitsc veiligheidsdienst I is met de arrestaties een goede vangst gedaan. Ook een 42-jarige ambtenares. Liane 1 Lindner uit Keulen, is in verband mot deze spionagezaak gearresteerd. LLane Lindner blijkt sedert 1961 de leiding van het drietal te hebben gehad In dat jaar reisde zij via Zwitserland naar West-Duitsland. na in Oost-Duits- land een spionageopleiding te hebben gevolgd. In haar kamer in Keulen zijn twee geheime verslagen van het kabi netsberaad van 5 en 18 februari gevon den. Het Westduitse kabinet vergaderde op deze data over het antwoord van Brandt op de brief van de Oostduitse premier Stoph. waarin deze besprekin gen voorstelde, over f en over de nagestreefde rechtstreeks* vliegverbinding tussen Frankfort en Moskou. I De secretaresse van Leussink zou üj- dens een bezoek aan Oost-Berlijn. in I gezelschap van Wiedemann, gedwongen zijn voor de DDR te spioneren. Zij is daarna werkzaam geweest op het mi nisterie van Binnenlandse Zaken en later op het ministerie voor Wetenschap- j pen. Voor haar spionageactiviteit zou maandelijks 400 mark en premies voor j bijzondere prestaties hebben ontvangen, aldus de procureur-generaal. Wiedemann I ontving lange tijd 300 mark per maand Gebrek aan begrip en vertrouwen j bezorgdheid om het welzijn en de een- heid van de Kerk", j Verder schrijft de bisschop van Den Bosch, dat het pastoraal concilie geen i beleidsbeslissingen neemt. „De bisschop- j pen bepalen uiteindelijk het beleid". Hij raadt zijn opponenten wel aan eens nauwkeurig na te gaan wat het concilie precies aanvaard heeft. DEN BOSCH (K.N.P.). Mgr. I Mgr. Bluyssen beklemtoont dat het J. Bluyssen, bisschop van- Den j conci'ie het verplichte celibaat niet heeft Bosch, is geschokt (loor de vele "S??1 °J «et ,7 slechts de gedachten samengevat, die bij reacties, die hij gekregen heelt» dé cónciliedeelnemers leefden over een «a het pastoraal concilie. „Niet, dat er zoveel nieuws aan het licht kwam. Maar een directe confron tatie in deze hoeveelheid met wat mensen bezighoudt, doet je echt wel iets. Bovendien uit een aantal briefschrijvers zich wel wat al te hard en onbarmhartig, op het on menselijke en onchristelijke af", zo schrijft hij in een openbare brief als antwoord op de vele brieven uit het gehele land. Mgr. Blussen heeft duidelijk minder positieve dan negatieve brieven ontvan gen. „Door heel de correspondentie heen blijkt het verlangen om de eenheid met de paus en de Wereldkerk ongeschonden- te bewaren en te verdedigen. Maai- ook de bisschoppen willen dit. Hun stand punt is juist ingegeven door hun grote Bijeenkomsten Westduitse en Nederlandse PEN UTRECHT (ANP) Van 6 tot 8 maart zal in Keulen de eerste naoorlog se bijeenkomst worden gehouden van de Nederlandse en de Westduitsc ..PEN". De Nederlandse delegatie zal bestaan uit: Ad den Besten. Gerrü Bor- gers, Paul Citroen. Carel Dinaux. Otto Dijk, Margareta Ferguson. Jan H. de Groot. Alfred Kossmann. prof. dr. Her man Meijer. Marie-Sophie Nathusius. Theun de Vries, Hans van den Waarsen- burg en Johan van der Woude. Tijdens de bijeenkomst zullen referaten gehouden over de Duitse en de landse literatuur van na de twe reldoorlog en een refer verandering van de celibaatswet een beleidsmatig streven bisschoppen naar zo'n verandering. Er zou geen breuk met Rome en de wereldkerk mogen ontstaan. Ook de bisschoppen hebben de celibaatswet niet opgeheven. Zij willen de kwestie wel met paus en wereldepiscopaat in discussie brengen. Ernstige opgave Er is gewezen op de waarde van het celibaat, hetgeen volgens de bisschop bij de huidige discussies wel eens is vergeten. De kwestie van trouw aan de celibaatsgelofle blijkt ook voor veel katholieken een emotionele zaak. Die trouw is voor de preister een ernstige opgave, evengoed als voor de gehuwden. stelling met het huwelijk, is het volgens bekering, alsook de bisschop denkbaar, dat de Kerk de inzet verplichting terugneemt, als een priester ernstige redenen heeft om dit te vragen. In feite gebeurt dit reeds. De kwestie is nu of de Kerk deze dispensatie zóu willen geven zonder de betreffende priester uit te sluiten van de priester lijke bediening. Slechts de kerkgemeen schap kan dit beslissen, en alleen op ernstige gronden. ratie, wijst de bisschop als generalise rend van de hand. „Ik weet dat mige priesters al te gemakkelijk gaan met moderne ideeën en idealen, maar ik protesteer ten stelligste tegen diegenen, die daarmee klakkeloos alle priesters op een brandstapel gooien, en onderstreep krachtig, dat de bisschoppen de ontkoppeling alleen verdedigen hen, die bewezen hebben goede priester ouwen bisschop betreurt de verscheurd- heid in de Kerk, in de grote wereldkerk en in de kerk van Nederland .welke het pastoraal concilie en de standpunt bepaling van de bisschoppen meer dan tevoren tastbaar is geworden. Er is veel wantrouwen, er zijn verdachtmakingen. Dit is zeer betreurenswaardig, aldus de bisschop. Hij betreurt het met name dat de grondvragen van het christen-zijn: de vragen naar onze eigen bijdrage aan het heil van de wereld, en onze bezinning op de evangelische boodschap, op de achter grond dreigen te raken. „Ik constateer een gebrek aan feeling voor de aanwezigheid van God. in ons leven, voor zijn daadwerkelijk tegemoet komen aan ons menselijk onvermogen, voor zijn echt en reel komen onder ons in Jezus Christus, voor zijn fundamen tele oproep (ot nederige erkenning van ;elüke onmacht en tot individuele i daadwerkelijke n hoopvolle overgave aan het Rijk Gods en een be- ereld. Dit tekort aan chris telijk clan vind ik een verontrustend verschijnsel", aldus mgr. Bluyssen. bis schop van Den Bosch. „Een liefdevol begrip voor eikaars overtuiging en een authentiek samen werken aan het werk van de Kerk is een allereerste vei-eiste om Gods geest te la ten werken zoals hij wil", aldus de bis- DEN HAAG Er zijn maar weinig echte werkweigeraars. Maar wanneer iemand ten onrechte „in de WW loopt" kan dit een slechte invloed hebben op de directe omgeving. Daarom heeft de Sociaal-Economische commissie van de VVD dusdanige maatregelen bepleit, dat het moeilijk wordt nog langer misbruik te maken van de sociale wetgeving. Voorts vindt deze commissie in een rap port over de werkgelegenheid de nood zaak van het geven van uitkeringen aan schoolverlaters twijfelachtig. Wat het misbruik betreft, meent de commissie, dat bij werkeloosheid het la gere loon bij een andere betrekking geen grond mag zijn voor het weigeren van die betrekking en dus voor een uitkering Als de werknemer aan de ene kant wil profiteren van de loonvoordelen als ge volg van spanning op de arbeidsmarkt, zal hij ook de consequenties van een ge wijzigde arbeidsmarkt moeten aanvaar den. Deze stelling wordt door de com missie nog eens extra gemotiveerd door erop te wijzen, dat aan de onderkant de toonhoogte wordt afgegrendeld door CAO's en door het minimumloon. Om het misbruik in te dammen zou er een snellere informatie moeten zijn tussen arbeidsbureau en bedrijfsvereniging (eventueel sociale dienst) om direct te kunnen vaststellen of iemand weigert passende arbeid te aanvaarden. De commissie is voorts voorstandster van een zekere differentiatie in de uit keringen. Zo zou aan jeugdige werklozen, die nog in het ouderlijk huis verblijven, een lagere uitkering moeten worden ge geven dan aan degenen, die op zichzelf staan. Schoolvertaters zouden alleen in duidelijke sociale noodgevallen een uit- I kering moeten krijgen. Van Iedere tiende militair Amerikaan Voor de automobilisten die i t per r zelf Europa willen uit stippelen heeft de ANWB de zon" samengesteld worden Met dit boekwerkje in de lo Neder- hand kan de weg naar /eede we- het vakantiedoel op re de Duit- lerlei manieren worden se literatuur in Nederland gedurende de 1 gevarieerd en bovendien Hitlertijd. Verder zal er een forum zijn j /can men dan ook nog met als thema „Literatuur en literatoren vanuit de plaats van he in oorlog en vrede". Ter gelegenheid van stemming lin zuidelijk deze ontmoeting zal een tentoonstelling Europa) talloze tochten worden ingericht door het „Nederlands samenstellen. In de gids Letterkundig Museum en Documentatie- i zijn zeventien routes op- centrum ..Mede ter opening van de genomen die verdeeld „Woche der Brüderlichkeit" zullen bonds- zijn over zes reisrichlin- spresident Heinemann en de schrijver gen. ieder met een eigen Heinrich Böll op zondag 8 maait spre- kaartje. Naar Normandië ken over „repressieve tolerantie". en Bretagne Meer veiligheid in luchtvaart PARIJS (Reuter) Op de speciale conferentie over de veiligheid in de bur gerluchtvaart in Parijs, die woensdag is afgesloten, zijn de delegaties van ne gentien deelnemende landen overeenge komen speciale luchthavenveiligheids- commissies in het leven te roepen om de sabotage in het kapen van verkeers vliegtuigen tegen te gaan. Ook heeft men besloten een aantal maatregelen te nemen met betrekking tot het passa giers-, post- en vrachtvervoer. In een slotcommuniqué na afloop van de besloten tweedaagse conferentie wordt gezegd, dat in de speciale commissies leden van de luchthavendirecties, de po litie, de immigrantendiensten, de douane en vertegenwoordigers van de PTT, vrachtvervoerders en luchtvaartmaat schappijen zitting zullen hebben. Frankrijk - go-Sla vn De ANWB heetf zich niet beperkt tol het beschrij- Nederland, maar is zo vriendelijk geweest dat ook voor de terugtocht te doen, zodat men daarvoor eveneens een route kan Leden van de ANWB kunnen zich deze reis wijzer voor f 3,50 aan schaffen, niet-leden zul len er een gulden meer voor op tafel moeten leg- werkelijk bekommeren om de veilig heid van de oude wereld. Tenslotte heeft president Nixon de uiteindelijke zeg genschap over het gebruik van 7000 taktische kernwapens die in Europa zijn opgesteld. De regering-Nixon heeft gezegd dat de Amerikaanse macht tot het midden van 1971 zal worden gehandhaafd. Denis BRUSSEL (AP) De Amerikaanse j Healy. de Britse minister voor Defensie, strijdkrachten, die waarschijnlijk in de heeft gewaarschuwd dat terugtrekking komende anderhalf jaar verminderd zul- ertoe zou leiden dat eerder kernwapens len worden, leveren nu ongeveer een- j gebruikt zullen moeten worden om een tiende van de drie miljoen man. die de Sovjetaanval tot staan te brengen, oostelijke grens van de NAVO moeten Defensiedeskundigen zijn van oordeel beschermen. Frankrijk. West-Duitsland, dat het oostblok reeds veel sterker con- Italië en Turkije hebben alle een grote- ventionele troepen dan het Westen heeft; re strijdmacht in Europa dan de VS. De met name meer manschappen, veel meer i omvang van de Britse strijdmacht is frontlijntroepen, meer geoefende reser- ongeveer gelijk aan de Amerikaanse. ves. en zeker in het begin een overwicht i aan vliegtuigen en tanks, j Tegenover de drie miljoen man van de De Nederlandse minister van Defensie, j NAVO staan ongeveer 4.5 miljoen Sov- j W. den Toom. heeft onlangs in de Twee iet en Oosteuropese militairen, zo blijkt de Kamer gezegd, dat een vergaande uit bet jongste Britse wilboek over de I vermindering van Amerikaanse troepen I defensie. De Amerikanen worden echter zou betekenen, dat Nederland wellicht beschouwd als de sleutel tot de ver- j rijn brigade in Duitsland op volle sterkte I dediging van Europa Zij zijn beter be- j moet brengen wapend dan hun bondgenoten en zij Merkwaardigerwijs bestaan er naar vormen het bewijs dat de VS zich daad- j verluidt bij het Belgische ministerie Het Nederlandse paviljoen op de Expo '70 in Osaka nadert zijn voltooiing. De buitenbouw is nu geheel gereed. Krediet voor toeristische accommodatie DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Van Son van Economische Zaken heeft de kredietbeschikking toeristische acco- modatie 1970 ondertekend en afgekondigd. Door deze nieuwe beschikking, die van daag in werking treedt, is de bestaande hotelkredietbeschikking 1962 ingetrokken. De beschikking maakt het mogelijk on der gedeeltelijke garantie van de over heid kredieten te verstrekken voor de bouw, de uitbreiding en de modernise ring van. hotels of motels, kampeer- of bungalowbedrijven of daarmede gelijk te stellen toeristische verblijfsaccommodatie, jachthavens, die in 't bijzonder bekend zijn voor het gebruik door toeristen, zwembaden, die in het bijzonder bestemd zijn voor het bezoek door toeristen, toe- j rlstische attractiepunten. I WASHINGTON (AP) Het Ameri kaanse ministerie van Volksgezondheid zal de farmaceutische fabrikanten ver zoeken op de verpakkingen van de pil een waarschuwing aan te brengen dat gebruik van de pil zekere risico's met zich brengt. Met name. dat het gevaar voor trombose of embolic bij gebruik- sters zes maal hoger is dan bij niet-ge- bruiksters. Beslag op huizen van Tsjechische emigranten PRAAG (Reuter) Het presidium van hel federale parlement van Tsjccho- Slowakije heeft de plaatselijke autoritei ten de bevoegdheid gegeven de huizén van Tsjecho-Slowaken, die het land ille gaal hebben verlaten, in beslag te ne- Landsverdediging plannen om 2 van de men, zo meldt het persbureau Ceteka 4 brigades, die momenteel in Duitsland Sinds enkele maanden is de termijn ver- 1 gelegerd zijn, terug te halen naar Bel- lopen, waarbinnen de 53.000 Tsjecho-Slo- gië. Voorts wil België dit jaar 5000 waken, die het land volgens officiële cij- dienstplichtigen minder onder de wape- fers na de invasie van 1968 hebben verla- nen roepen, aldus verluidt in Brussel. ten. konden terugkeren. DOETINCHEM Op een industrie terrein in Doetinchem zijn gisteren twee hoofdagenten van de Doetinchemse ge meentepolitie in een gevecht met ver moedelijk vier inbrekers zo ernstig ge- vond geraakt dat zij in een ziekenhuis te Doetinchem moesten worden opgeno- Het horen van de beide agenten levert moeilijkheden op. Zij hebben na melijk een hersenschudding en verschil lende hoofdwonden opgelopen. Een van de beide agenten werd bij bet gevecht de arm uit de kom gedraaid. De beide gewonde politiemannen zijn de hoofdagenten B. Wissink (39) en I'. Kruisselbrink (27). Zij waren op patrouii- Ic met een Volkswagen, maar zij meld den zich niet terug. Vandaar dat men op het politiebureau vermoedde dat er iets gebeurd kon zijn. Korte tijd later kwam een telefoontje dat er op een braaklig gend terrein twee agenten gewond wa ren aangetroffen, maar van de politie auto geen spoor. Die werd later terug gevonden bij een café. Uit het onderzoek is gebleken dat de agenten zagen dat drie of vier mannen zich verdacht gedroegen. Bij de nade ring van de politieauto sloegen ze op de vlucht. Eén van de agenten sprong uit de auto om poolshoogte te nemen. De agent raakte in gevecht met de man nen, maar moest het onderspit delven. Zijn collega schoot te hulp cn heeft ver moedelijk niet durven schieten om zijn collego niet te treffen. De beide agen ten raakten buiten bewustzijn. MIHAJLOV IN VRIJHEID BELGRADO (Reuter) De 36-jarige Joego-Slavische schrijver dr. Mihajlo Mi- hajlow is in vrijheid gesteld na een ver blijf van drieëneenhalf jaar in de ge vangenis van Sremska Mitrovica. Hij was op 19 april 1967 wegens staatsvijandige propaganda en het in het buitenland pu bliceren van artikelen door een recht bank in Belgrado tot viereneenhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. ADVERTENTIE KONINKLIJKE NEDERLANDSE JAARBEURS UTRECHT V00RJAARSBEURS VERLICHTINGSBEURS FILM EN FOTO VAKBEURS KARWEI TECHN0-BEURS geëindigd Voordelige reis-toegangbiljetten opode stations verkrijgbaar/ BeutrixgebouwJa.u-beursplein CroeselaanterreinMarijkchal, Julianahal, Bernhardlial en Irenehal

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7