Voorschoten heeft na 25 jaar zijn station terug Vierling met eigen koe ACCENT Na lange aanloop zijn alle betrokkenen nu tevreden over project Huisvrouw sprong raar om met cheques DONDERDAG 5 MAART 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 VOORSCHOTEN Het dorp en de trein hebben elkaar weer gevonden. Wat in 1944 door de oorlog verloren ging, is na vijfentwintig jaar weer terug gekregen: het station Voorschoten. Na ruim een half jaar kan de directie van de Nederlandse Spoorwegen constateren en schrijft dat ook in het jaaroverzicht: de opening van de halteplaats heeft de verwachtingen gerechtvaardigd. Het aantal gebruikers van deze halte is bijna 1500 per dag. Ook het gemeentebestuur van Voorschoten is 'dubbel tevreden. De opening van het station is het resultaat van de zeer vele brieven en telefoontjes welke het dagelijks bestuur van de gemeente steeds maar naar Utrecht zond. Een forensengemeente behoort nu eenmaal snelle verbindingen te hebben en daartoe behoort zeker de trein. Forensendorp bleek een NS-balte waard Ook tevreden waren de partners in deze treinzaak: provincie, gemeente en spoor wegen, speciaal wat betreft de kosten verdeling van dit miljoenenproject. De gemeente Voorschoten heeft rond de t 230.000,- gestoken in het station, een redelijke prys omdat bedacht werd dat met de heropening van het station te vens de driehoek „Oranjekade" van de grond zou komen. Het na-oorlogse Voorschoten heeft al3 bijzonder kenmerkt de zeer sterke groei. Uitbreidings- en bestemmingsplannen zijn in de afgelopen vijf en twintig jaar regelmatig terugkerende zware agenda punten geweest tijdens de gemeente raadsvergaderingen. De Voorschotense raad, over het algemeen lang van „stof", wist toch zeer voortvarend uitbreidin gen en bestemmingen tot stand te bren gen, waardoor het agrarische dorp ver anderde in een forensendorp. Maar juist dat kleine stukje grond rondom het sta tion wilde niet uit de verf komen. De raad steeds optimistisch gestemd zodra het over een eigen station ging, stemde het plan „Oranjekade" dan ook geheel af op de vestiging van een station met veel hoogbouw en veel parkeerplaatsen. G.S. staken reeds vijf jaren geleden een spaak in het wiel van dit stukje Vor- sehotense vooruitgang, de Kroon kwam eraan te pas. Het werd passen en meten on nu komt een plan van de grond aan gepast aan diverse nieuwe zienswijzen zoals het wegvallen van efen stationsge bouw, mdat een stationsgebouw niet i poort naar de stad moet zijn r alleen een functio- het kopen van een Geen ongelukken Er zijn plannen om de spoorbaan tussen dé Vink en station Voorschoten de hoog te in te brengen, er zijn ook plannen voor een ondertunneling, maar nu en in de naaste toekomst zal het wegverkeer via de spoorwegovergang Papelaan moe ten van en naar huis met het extra op onthoud en het extra gevaar een trein- passagier te scheppen. Hoewel thans gewerkt wordt aan een voetgangerstun nel is er reeds een luchtbrug. Helaas maakt vrywel geen enkele treinpassagier van deze brug gebruik en nadat de bomen geopend zijn wringen zich steeds voetgangers tussen de langzaam rijden de auto's door. Zij kiezen de kortste, maar ook de gevaarlijkste weg naar huis. De vrees bestaat, dat ook de tunnel niet door iedereen gebruikt zal worden. Statistisch bezien is de spoorweg overgang Papelaan veilig. Er zijn nog geen ernstige ongelukken ge beurd. Gelukkig is het nieuwtje bij de buurtjeugd er af en worden de perrons niet meer als extra speel plaats gebruikt. De smalle perrons zijn allerminst veilig voor spelende kinderen omdat een doorgaande trein grote zuigkracht heeft. volgens de NS ma; neel gebouwtje voc plaatsbewys. Mooi stukje Het zit er echt wel in dat het plan Oranjekade een mooi stukje uitbreiding van Voorschoten aan het worden is. Met dit gegeven troosten zich de vele auto mobilisten, die dagelijks via de Pape- Jaan van Voorschoten naar Den Haag ryden en al meer dan een jaar overlast ondervinden van „weg- en railwerken". Vertraging Want één ding staat vast. Op tijd wer ken is er niet bij. Dat begon al by de aanleg van het eigenlijke station halte plaats, zegt de NS). Het spoorboekje vermeldde de opening van het station in inel 1969. Er viel toen nog niets te stop pen, want de stopplaats was er nog niet. Thans wordt in opdracht van de provin cie een voetgangerstunnel aangelegd onder de Papelaan. Het werk is begon nen in oktober en zou uiteriyk 1 febr. opgeleverd worden. Het is nu maart en de werkzaamheden vergen nog zeker twee maanden werk. „Niemand heeft kunnen veronderstellen dat deze winter vol- Luchtbrug Een ander punt voor de weggebruiker is het langer gesloten blijven van de halve spoorbomen bij nadering van een stoptrein. Hoewel de perrons van 220 meter lengte ter weerszijden van de overgang gelegd zyn (bajonetvormig) zodat de trein eerst stopt na de over gang gepasseerd te zijn, waardoor de bomen open gaan terwijl de trein nog stil staat, is in de praktijk bij het Haags perron een veel voorkomend euvel dat de bomen niet eerder open gaan dan het moment waarop de trein weer ver trekt. Het is een kwestie van enkele metera verder doorrijden van de trein en vooral bij regenachtig weer neemt de meester van de trein geen risico en stopt liever iets eerder, met tevens een extra wachtijd voor de overganggebrui- Met de Invoering van de nieuwe ver keerslichteninstallatie aan Den Deyl te Wassenaar is file-vorming tijdens de spitsuren een dageiyks gebeuren. ontspannen zitten 5 BLIJF "FIT" en ontspan U in de SAUNA I .an E Grand Hotel Kurhaus OHUISTER DUIN Noordwijk aan Zee Thans HET GEHELE JAAR GEOPEND met het GEZIN in CLUBVERBAND ALLEEN «perkeer 10,- mnd.ab. 30,- Inlichtingen en afspraak:teh(01719) 2141. Rinke Peter Yvonne de waterpokken al gehad. De Boden- graafse vierling begint nu tandjes te krygen. „Als er 's nachts eentje huilt hoor ik geiyk wie het is," vertelt mevrouw Ver heul, die wel enkele karaktereigen schappen van haar kinderen wil prys geven." Eerstgeborene Peter begint zijn box langzaam maar zeker lopend te verkennen. Hij is tot nu toe het vlugst van allemaal geweest. Marcel is driftig en is vaak de aansteker van het kattekwaad dat ze uithalen. Rinke lijkt het gemakkelykst, terwyl de vin nige Yvonne best de woordvoerster van de vier zou kunnen zyn." Vanavond tussen zes en half ze ven Is het precies één jaar ge leden dat de Bodegraafse vierling in het Algemeen Ziekenhuis te Woerden werd geboren. Peter (1860 gram), Rinke (2200), Mar cel (I960) en Yvonne (2030) gin gen direct in een couveuse omdat hun gewicht te gering was. Geza- meniyk wogen zy op 5 maart 1969 zestien pond. Hun totale gewicht is nu 78 pond. BODEGRAVEN De melkkoe Uilkje 16 is de vaste melkleveran- cier van de Bodegraafse vierling Peter, Rinke, Marcel en Yvonne Verheul. Zij kan er prat op gaan vrijwel elke dag daadwerkelijk mee te mogen helpen aan het instandhouden van de uitsteken de gezondheid van de vandaag hun eerste verjaardag vierende derde Nederlandse vierling. Veehouder en varkersfokker Piet Verheul (36) laat dan ook de koe met ^enoègen deel uitmaken van zyn vee stapel van veertig koeien en kalveren. De kinderen krijgen natuurlijk ook wel eens melk van een andere koe als dat zo uitkomt, maar het meest van Uilkje 16, omdat zy melk met een laag vetge halte geeft. En dat is van groot belang voor deze rechtstreekse afnemers van boerenmelk", grapt hy. Felicitaties In de verbouwde en aangepaste boeren woning van het echtpaar P. Verheul- Van Os aan de Goudse-straatweg stro men langzaam maar zeker de geluk wensen voor de vierling binnen. Hun eerste verjaardag wordt gevierd evenals de geboorte op woensdagavond 5 maart 1969 tussen zes en half zeven in het volle licht van de publiciteit. De vele gevers van geschenken en voe dingsmiddelen krijgen deze dagen een blijde foto van de vier „Verheultjes" in hun brievenbus als dank voor het vele goeds dat in het afgelopen jaar vaak in grote hoeveelheden is binnen gekomen. „Je moet toch iets van je laten horen," vindt mevrouw Corrie Verheul-Van Os (35). Druk jaar DEN HAAG/HAZERSWOUDE Een 25-jarige huismoeder uit Hazerswoude was royaal in het uitschryven van giro kaarten, even royaal als ze was In het doen van inkopen. Doch dat uitschryven van de girokaarten hield niet in, dat er werd betaald, want er stond vrywel geen saldo op haar rekening. Het gevolg waa, dat tal van gedupeerde winkeliers in iude naar de politie togen, toen gen tot betaling geen resultaat opleverden. Het gezin Verheul bereikt zich opnieuw op een druk jaar voor. De zorgzame HaWrewoude I moeder ziet het al voor zich: „Ze be- aanmaning, ginnen nu te lopen, liggen niet i zo lang in hun bed en willen Iedere Terzake flessetrekkerij, oftewel 't kopen keer maar uit de box. En dan wordt zonder te betalen, had de vrouw zich die belangstelling wel eens te veel voor nu voor de Haagse politierechter te ver- antwoorden. Haar aankopen betroffen „Volgend jaar. als de kinderen twee 0 a- te Koudekerk voor een bedrag van jaar worden, doen wy het anders. Het i f 3® aan textiel, in Lelden een matraa is dan gewoon niet mogelijk meer alle van f 80.30, een radiotransistor kranten op verschillende tydstippen te ontvangen. Misschien organiseren wij dan wel een persconferentie om in één keer van alles af te zyn. Verheultjes" groeiden van 16 naar 78 pond 80.30, 59 -, een ventilator van 54.-, een windjack 41-, in Hazerswoude een bank voor 17.70, ln Alphen aan den Rijn een bromfiets 188-, in Koude kerk spinnewiel voor 37.25. Namens de reclassering kon worden me degedeeld, dat verdachte nu bezig is met het afbetalen van de schulden. „Maar diverse leveranciers ztjn er toch leiyk ingelopen." zo stelde de rechter vast. De reclassering bleek overigens wel bereid het nodige toezicht uit te oefenen en daar wilde de officier ln diens eis wel rekening mee houden. De officier wilde gezien de omstandig heden volstaan met een maand gevan genisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. „Het opleggen van een geldboete zou het afbetalen alleen maar in 'de weg staan," zo meende de officier van justitie, die daarom geen geldboete vorderde. De rechter was het met dat standpunt eens en veroordeelde conform de eis. (Advertenties) Geen zorgen Deze tengere vrouw heeft een druk jaar in haar gezin dat zij in een half uur uitgebreid zag van drie naar zeven kinderen achter de rug. Mo derne hulshoudmachines, gezinshulp en de steun van familie, buren en kennis sen hebben echter de eerste twaalf maanden in het bestaan van het Jonge kwartet helpen doorkomen. „Myn vrouw en ik zyn dit jaar wel wat gemakkelijker de zaken gaan bekij ken," vertelt vader Verheul. „Je gaat het leven van een wat minder donkere kant zien. Van het „Geen zorgen voor de dag van morgen" wilde ik tot voor De stralende vierling Verheul uit Bodegraven. V.l.n.r.: Rinke, Peter, Yvonne en Marcel. kort niets weten, maar daar ben ik nu wel overheen." „Ons gezin werd een jaar geleden In een keer uit de anonimiteit gerukt. Bel den hebben we het moeten leren aan vaarden dat ons eigen besloten leven tje niet meer zonder hulp van anderen was te leven. Elke dag lopen hier „vreemde" mensen over de vloer. De kinderen en wij moeeten dit in het be gin verwerken. Wij hebben Ieren leven met het feit dat we voorlopig alleen In onze slaapkamer onszelf nog kunnen zyn." fluisteren: „Dat zyn de ouders van de De gereformeerde predikant ds. B. J. F. Schoep, die de nu twintig pond wegen de jongens en het achttien pond wegen de meisje midden juni in een overvolle kerkdienst doopte, lichtte voor de heer en mevrouw Verheul al een tipje van de sluier op door de bevolking een op dracht te geven. „Wij moeten er voor waken dat deze vierling by het op groeien er geen hekel aan krijgt om een vierling te zijn," zei hij. goed om ze in de school te „versprei den". Kunnen ze dat niet verwerken dan kunnen de kinderen altyd nog wel by elkaar biyven." Reünie School Opdracht De problemen van hun ouders ontgaan Peter, Rinke, Marcel en Yvonne nog volkomen. De andere drie kinderen, Bert (8), Ineke (7) en Kees (5), heb ben het al gemerkt dat hun gezin ver anderd is. Op school zyn zy de broer tjes en het zusje van de Bodegraafse vierling, evenals hun vader en moeder overal waar zy komen- nog horen „Dat is waar gesproken," reageert de heer Verheul nu, terwijl zyn vrouw druk bezig is de kinderen in de twee boxen aan het spelen te krijgen. Al gauw biykt dat zij voor elkaar speel goed zyn. „Wy proberen de toekomst van de kinderen voor ieder geiyk te laten zyn. Straks gaan ze naar de kleu terschool en dan volgt de lagere school." „wy vragen ons nu al af of we er over een aantal jaren verstandig aan zullen doen de vier kinderen in dezelfde klas onder te brengen. Misschien ls het wel Het gezin Verheul bereidt zich opnieuw ligde vierling zal toch uiteriyk de ho mogeniteit weten te bewaren. „Dat ze by elkaar horen laat ik wel duidelijk zien," voorspelt mevrouw Verheul. „Ik vind het leuk als Peter, Rinke, Marcel en Yvonne zoveel mogelijk hetzelfde gekleed gaan." De twee andere Nederlandse vierlin gen, de Zwolse die geboren werd in 1943 en de Friese uit 1958, leven op j een afstand mee met de Zuidhollandse J „concurenten". Het ligt in de bedoeling j deze zomer de drie vierlingen in Bode- graven by elkaar te brengen. Voor foto. De vier couveusekinderen, die vorig jaar drie maanden nodig hadden om het Algemeen Ziekenhuis in Woerden „druppelsgewys' te verlaten, zyn nu volwasser baby's. Het is een viertal dat schret twt, kryst en huilt. Van de gebruikeiykt kinderziekten hebben zy Verandert de Flscns? Betaalt a ook belasting Lees dan het interview met Prof. Nouwen uit Nijmegen over nieuwe belas tingvormea. Deze week in Accent Bericht uit Expo-land Een actueel reisverslag uit 's werelds meest dynamische land: Japan. Lees het in Accent van Gebruikt u de weg? Lees dan elke week de vaste verkeersrubriek. In Accent. weekblad 65cl overal verkrijgbaar

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3