StaCcictoeSoti „Niet al te pessimistisch Dizzy Gillespie luistert Dag van de lazz op TONEELBESTEL ELKE DRIE IAAR HERZIEN Nieuw plan van VNT JAM Musici voor Vietnam MELANIE TELEVISIE VANAVOND Mies koopt landhuis niet Opnieuw Marx Brothers Finale Kinder zangfestival PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 MAART 1970 IN het leven-van-alle-dag zal vooral de laatste zin van het bijgewerkte Centraal Economisch Plan 1970 een belangrijk onderwerp van gesprek gaan worden: „Belooft de visie omtrent loon- en prijsbeweging in 1971 niet al te pessimistisch te zijn. actueel blijft tevens de betalingsbalansproblematiek, het evenwicht dus tussen middelen en nationale bestedingen". Want al voert het Centraal Planbureau de wijzigingen, die het in zijn vroegere ramingen aanbrengen moet als bewijs aan, dat het evenwicht tussen 's lands inkomsten en uitgaven een moeilijke zaak is, gemakkelijk blijft in de lucht hangen, dat we niet pessimistisch behoeven te zijn op het punt dat de gewone burger het meest interesseert: lonen en prijzen. Maar wie bereid is om „niet al te pessimistisch" om te zetten in „optimistisch", behoort ook aandacht te besteden aan enkele voorwaarden, die het Centraal-Economisch Plan vóór de geciteerde conclusie noemt: gevaar van een ongewenste lóón- en prijsstijging is volgend jaar toch weer niet denkbeeldig, tenzij een gunstig prijsverloop dit jaar de druk onder de lonen voor volgend jaar vermindert. En daarmee heeft het prijsverloop in het lopend jaar weer de rol gekregen van de „Zwarte Piet" in het spel. Inflatie Inzoverre er uit het puur-objectieve stuk van ons Planbureau een oordeel over het regeringsbeleid gegeven wordt, krijgt men de indruk dat dit beleid als juist bevonden wordt. Op verschillende fronten heeft de overheid met succes geprobeerd de conjunctuur af te remmen. Maar vooral doordat uit het buitenland de barometer op „inflatie" blijft staan en de Nederlandse overheid daarover weinig of niets te zeggen heeft, moet het Planbureau aankondigende beweging van lonen en prijzen blijft dit jaar en daarna met inflatie dreigen. Voor de naaste toekomst noopt dit vooruitzicht de Nederlandse regering de lonen en prijzen onder voortdurende druk te houden. Want al moge het economisch beeld vanuit verschillende hoeken bezien gunstig zijn, het inflatiespook kan als het eenmaal onverhoopt de vrijheid krijgt, een vrij aantrekkelijk vooruitzicht door kleine veranderingen dreigend onaantrekkelijk maken. De samenstellers van het plan maken de indruk de hoop te hebben, dat het spook dit jaar aan de ketting kan worden gehouden; ze zien voor de werknemers dit jaar ondanks een mindere stijging van 't bruto-loonbedrag (ongeveer acht procent tegen vorig jaar tieneneenhalf procent) de reële stijging van het besteedbaar loon veel gunstiger a^n dan in 1969. toen prijsstijgingen en Balans Waarover het Planbureau zich wel zorg blijft maken, is de geringe marge waarmee nog steeds de nationale betalingsbalans te kampen heeft. Hoewel het met ons aandeel in de uitbreiding van de wereldhandel goed gaat, lukt het niet meer op de betalingsbalans een behoorlijke reserve te boeken. Slaat de wind dus eenmaal om. dan kan de natie economisch meteen behoorlijk in de kou komen te zitten. Een beetje verband hiermee houdt ook een ander feit, dat de natie niet uit het oog mag verliezen: dat fiscus en sociale lasten momenteel vijfenveertig procent van het nationaal inkomen vergen. Wanneer de groei van dat nationaal inkomen gaat stokken, komen dus de afbouw van ons sociale zekerheidsstelsel en overheidsplannen ernstig in gedrang. Terecht laten de samenstellers van het nieuwe concept voor een KVP-program dan ook weten, dat ambitieuze plannen voor 1971-1975 zonder belastingverhoging en 'n kritisch onderzoek van traditionele overheidsuitgaven kansloos zijn. En dat terwijl de KVP-programontwerpers er geen rekening mee houden, dat het na 1971 economisch wel eens moeilijker zou kunnen worden dan we de laatste tien jaar gewoon zijn. Misschien een reden om wel niet pessimistisch, maar ook niet a priori erg optimistisch te zijn. Tegen de verkiezingen is in elk geval een Planprognose op wat langere termijn onmisbaar. Schoolvakantie begin mei "JV A de beslissing bij Philips om de werkdagen welke tussen 29 april en 11 mei vallen vanwege de officiële feest dagen op 30 april (koninginnedag), 5 mei (bevrijding) en 7 mei (Hemel vaartsdag) tot algemene vakantiedagen te promoveren, zodat het gehele bedrijf gesloten kan worden, is er langzaam aan een sneeuwbalreactie ontstaan. Hoewel het daar momenteel nog al tijd „langzaamaan" mee gaat, heeft een Kamerlid staatssecretaris Groshei de gevraagd richtlijnen uit te vaardi gen, opdat het onderwijs in deze perio de ook tot een schoolvakantie verplicht' wordt. Tot dusverre is de staatssecreta ris dit niet van plan geweest. Heeft hij ongelijk? In de eerste plaats gaat het bij vele scholen niet om vier dagen welke voor het bedrijfsleven als werkdag kunnen uit vallen, maar om zes schooldagen aan gezien bij menig onderwijsinstituut de vrije zaterdag nog niet of nog niet ge heel is ingevoerd. In de tweede plaats kunnen er moeilijkheden vanwege reeds vastgestelde vakantieplannen ontstaan (bij ouders en docenten), wanneer extra vrij tussen 29 april en 11 mei verhaald moet worden op de Paas-, Pinkster- of zomervakantie. En in de derde plaats is er dan ook nog het probleem, wanneer kinderen wel schoolvrij krijgen, maar hun vader of hun beide ouders op hun bedrijf, om welke réden dan ook, niet in de gele genheid zijn om een aaneengesloten voorjaarsvakantie op te nemen. De kwestie is dunkt ons dus meer gecompliceerd dan Kamerlid Laban blijkens de door hem gestelde vragen veronderstelt. Evenementen en structuurplan Van e AMSTERDAM Om de jazz opnieuw in de belangstelling te brengen heeft de stichting Jazz Nederland in samenwer king met de jazzwerkgroep enkele ac tiviteiten ontplooid. In de eerste plaats heeft zij deze donderdag tot dag van de jazz gebombardeerd. in het kader waarvan o.a. Dizzy Gillespie een concert in Rotterdam geeft. In de tweede plaats heeft zij een rapport opgesteld, dat de welluidende titel kreeg: „Naar 'n struc tuurplan voor de jazzmuziek In Neder- Het uitroepen van een dag van de jazz heeft er toe geleid dat in vele clubs over het gehele land verspreid speciale con certen worden gegeven. In Alkmaar wordt bijvoorbeeld een complete jazz- happening georganiseerd in de Canada- Hel belangrijkste concert wordt gegeven is Frascati te Amsterdam, waar Dizcy Gillespie ook optreedt. De trompettist met de waanzinnige techniek (als je hem ziet blazen, lijkt het of de lucht ook uit zijn gezwollen nek geperst wordt) heeft deze keer een kwintet mee naar Neder land genomen, bestaande uit Mike Lon- go (piano), George Davis (gitaar). Ge orge Mraz (bas) en David Lee (drums). Grotere toevoer zoetwater voor Rijnland en Westland (Vervolg van de voorpagina) Geen behoefte „Aan nog weer eens een studie over de wenselijkheid van de afsluiting heb ik geen enkele behoefte", zei hij gisteren tijdens de debatten in de Tweede Kamer over de waterhuishouding in Nederland, een tikkeltje bits. Dit antwoord was speciaal gericht tot de KVP-Kamerleden, die hun twijfels hadden over nut en noodzaak van afsluiting van de Ooster- schelde. „De gevolgen van deze afslui ting zullen, waar nodig, op passende wijze opgevangen worden", liet de minis ter verder nog weten. In ieder geval zal het water van d eze afgesloten zeearm dienen als aanvullende watervoorziening ten bate van „vooral de hooggespeciali seerde landbouw". Vuil en warm De vuile Rijn is voor de regering nog het moeilijkste probleem, omdat het al leen internationaal op grondige manier opgelost ban worden. Behalve de veront reiniging komt daarbü in de toekomst ook de verwarming van het Rijnwater door de steeds groter wordende voor raden koelwater, die elektrische en straks ook kerncentrales nodig hebben". „Dit kan oorzaak worden van een verontrustende temperatuurstijging van het Rijnwater", aldus minister Bakker. Ter geruststelling liet hij de Tweede Kamer echter weten, dat Nederland wat dit betreft in een „redelijk-gunstige" positie verkeert door de lange zeekust en de Deltawerken. „Het koelend vermogen in Nederland wordt geïnventariseei'd. Dan komt er een nationaal hoofdlijnen plan voor de situering van de grote 'cen trales", aldus de minister. Vergiftiging En voor wat de vergiftiging van de Rijn betreft, staatssecretaris Kruisinga van Volksgezondheid gaat met zijn West- duitse collega's praten over de giflozing in deze river door de firma Hoechst. De vestiging van deze firma in Vlissingen zuivert het afvalwater. Van deze kant be hoeft men niet te vrezen voor schade lijke invloeden op het water. Sanering Binnen hoogstens twee jaar komt er een vijf jarenplan voor de sanering van het oppervlaktewater. De kosten van deze sanering lopen waarschijnlijk op tot drie miljard gulden meent minister Bakker. Maar tegen 2000 zal de vervuiling van het oppervlaktewater tot het minimum teruggebracht zijn. „Geschikt voor de meeste doeleinden", aldus de bewinds- (Van onze toneelmedewerker) AMSTERDAM Als het V.N.T. (de Vereniging van Nederlandse Toneelge zelschappen) een voorstel aanneemt, dat is geformuleerd door een commissie be staande uit Hans Croiset, Kommer 't Mannetje en Carl v. d. Plas ligt er een nieuw toneelplan op tafel met als opval lendste kenmerken een grotere vrijheid en beweeglijkheid en een grotere ver antwoordingsplicht van de betrokkene dan in 't huidige bestel mogelijk en ge bruikelijk is. stelt voor de huidige si tuatie niet langer te laten voortduren dan tot 1 september '71. Op dat ogenblik zou den alle bestaande gezelschappen moe ten ophouden te functioneren. Daarna komt er voor alle toneelkunstenaars de mogelijkheid om subsidie te verkrijgen voor elke vorm waarin zij toneel willen brengen. Dal kan zijn: een repertoire gezelschap, zoals de huidige structuur die kent, een produktie van een bepaald stuk (incidenteel dus) of een „pool" oprich ten van acteurs De maximum periode waarvoor subsidie gegeven wordt is drie jaar. Na twee jaar daarvan worden de resultaten van de toneelspelers onderzocht door de kunstenaars zelf en door hun sub sidiegevers. Zij zullen gezamenlijk een oordeel vellen, uitgaande van artistieke en financiële normen. Daarna zal men kunnen concluderen of de subsidieperio de al dan niet verlengd moet worden. De resultaten van dat onderzoek moeten openbaar worden gemaakt. Men kan zowel bij plaatselijke als bij landelijke overheid aanvragen indienen voor subsidie van een bepaald project. Om tot goede werkwijze te komen moe ten de Raad voor de Kunst en de plaatse lijke culturele raden worden versterkt. „De billen bloot" Steeds zal na drie jaar in het gehele land de toneelsituatie in zijn totaliteit doorgelicht worden. Dat is een van de grootste voordelen die de commissie in dit plan ziet. Momenteel wordt de sub sidieregeling al te vaak verlengd zonder grondige bezinning vooraf en zonder openbaarheid. Nu moeten „de billen bloot", zoals C'arl v. d. Plas 't gisteren op persconferentie stelde. Het jaar 1971, wanneer deze doorlich ting voor het eerst plaats moet vinden, noemt de commissie een „Jubeljaar". Enkele kanttekeningen van de commissie: er zal een bindende, landelijke salaris regeling moeten komen; het aantal ge zelschappen dient volgens de groep tot vier beperkt te worden; er moeten vor- mingsgroepen komen, een experimenteel werktheater en een workshop derlandstalig toneel. De de overheid verder graag willen bezwe ren te stoppen met de bouw van status- schouwburgen en de huidige schouwburg directeuren willen dwingen vai schouwburg open culturele centra Dit plan, dat een van de vele is reeks voorstellen ter verbetering van de Nederlandse toneelsituatie komt op 25 maart in de verenigingsvergadering van het N.V.T. in stemming. Het is ?commissieleden momenteel nog een open vraag hoe die stemming uitvalt. Nederlanders danken Canada met orgel TORONTO (Reuter). Een groep Nederlandse Canadezen is een campagne begonnen voor het verzamelen van geld voor een concertorgel, als geschenk aan Canada uit dankbaarheid voor de bevrij ding van Nederland. 25 jaar geleden. Dit orgel, waarvan de bouw drie jaar zal vergen, zal een plaats krijgen in het Canadese kunstcentrum in Ottawa Het Nederlands-Canadese comité 1945- I '70 dat vorig jaar gevormd is. wil nieft zeggen wat het orgel, dat drie ton zal j wegen, gaat kosten. „De prijs doet er I niet toe", aldus de voorzitter van het comité, Jan van Bruchem, één van de Nederlanders, die in 1945 door de Cana dese troepen werd bevrijd. „Wij, de Ne derlanders en de Nederlandse Canadezen, zullen moeten leven in de wetensohap, dat wat wij ook doen om onze dank baarheid te tonen, zulks nimmer zal kunnen opwegen tegen het ontzaglijk vele, dal de Canadezen voor ons gedaan hebben". Het orgel wordt gebouwd door de firma Flentrop in Zaandam. Voor de pauze staat 'n Nederlands kwin tet op de planken, bestaande uit Harry Verbeke (tenorsax). Wim Overgaauw (gitaar). Rob Franken (orgel). Ruud Jacobs (bas) en Martin van Duijnhoven (drums). In het rapport „naar een structuurplan voor de jazzmuziek in Nederland" ver wijt de stichting Jazz Nederland de jazz musici gebrek aan initiatief, waardoor zij er zelf grotendeels de oorzaak van zijn dat hun positie niet zo rooskleurig is. Een tweetal ontwikkelingen worden beschreven, die de werkgelegenheid voor de jazzmusici ongunstig hebben beïn vloed. Ten eerste vervult de jazzmuziek minder dan voorheen de nevenfunctie van dansmuziek. In de tweede plaats wordt volgens de stichting de jazz in 'n concurrentiepositie gedwongen doordat andere vormen van concertmuziek re latief goedkoper zijn ten gevolge van sub sidiëring. In 'n open brief in het maandblad Jazzwereld roept de stichting jazzmusi ci op eens iets meer te doen dan alleen maar spelen. Zonder suggesties van de musici zelf is 't onmogelijk om 'n struc tuurplan op te stellen. Bovendien is het, nodig dat niet alleen de luisteraars zich verenigen, maar ook de musici zodat een jazzbond pressie op het ministerie van Cultuur. Recreatie en Maatschap pelijk Werk kan uitoefenen. Als bouwstenen voor het structuurplan geeft de stichting een aantal suggesties: een uitgebreider publiek zou bereikt kun nen worden wanneer voor de jazz een volwaardige plaats werd ingeruimd bij alle onderwijsinstellingen waar muziek op het rooster voorkomt. Het opnemen van jazzmuziek in het professionele mu ziekonderwijs of het oprichten van een instituut voor jazzstudie zouden stimu lerend kunnen werken. Verder is de stichting van mening, dat de jazz een flinke por in de goede richting zou krij gen wanneer speelgelegenheden en or kesten beter werden gesubsidieerd en wanneer meer reisbeurzen en composi tieopdrachten werden gegeven. Groep Amsterdam in De vertolkers van de Rockopera Kid Kalahad, sinds hun optreden in Paradi- so op 24 januari j.l. bekend onder de naam Groep Amsterdam, zullen te zien en te horen zijn vanavond in Jam. Ze zulten hun succesnummer „Indian Pi pe" brengen. Dit is een song uit de rockopera Kid Kalahad, en behoort tot de top 40 van deze week. De groep is als volgt samengesteld: Dona'ld en Martin van Os, respectieve lijk 22 en 21 jaar oud, sologitaar en slagwerk. Robert Verwev (19) bas gitaar en Peter van Asten (18) zang. Hoewel de opera door Donald van Os in het Engels geschreven is, heeft de groep vooral succes in Frankrijk en in België. Het is de bedoeling, dat zij na hun optreden in Jam weer een korte toernee door Frankrijk gaan maken. Behalve dit korte optreden van de Behalve dit korte optreden van de Groep Amsterdam, zullen ook The Troggs, The Shuffles en de Kuiflings hun opwachting maken in Jam. TROS Ned. I 1904 uur. Ondei het thema „Musici voor Viet nam" hebben tientallen bekende en minder bekende componisten, solisten, ensembles en groepen hun medewer king verleend aan een soort non-stof benefietconcert, waarvan de baten be stemd zijn voor het medisch comité Vietnam. Dit concert heeft in de mid dag en avond van de 21ste februari en in de nacht van 12 op 22 februari plaatsgevonden in Frascati in Am sterdam. Uiteenlopende musici als Reinbert de Leeuw; de avant-garde popgroep „Ahora Mazda"; Frans Brüggen; Mischa Mengelberg; Em my Verhey; Ann Burton en Louis van Dijk verleenden hun medewerking. VPRO Ned. 11 21.50 uur. Het Amerikaanse zangeresje Melanie werd reeds vóór haar ontdekking tijdens het Miden te Cannes verleden jaar, door TROS-producer Lex de Rooi naar Nederland gehaald voor opnamen in kleur. Zij was dan ook voor het eerst te zien op de Nederlandse televisie op 28 april 1969 tijdens de Jamuitzending van de TROS. De Melanie. die vandaag is te zien en beluisteren, is inmiddels een ster geworden en geniet vooral in Europa grote bekendheid. Zij is in Nederland 'tot de meest populaii-e artieste gekozen in alle muziekpolls. Melanie is 3 februari jongstelden drieëntwintig jaar gewonden en heeft behalve twee l.p.'s nu ook een single met de Edwin Hawkin Singers op haar naam staan. TROS. Ned. I. 20.40 uur. NEDERLAND I 18.45 uur: Fabelt jeskrant 18.55 uur: Journaal TROS 19.04 uur: 19.31 uur: De getrouwde vrijgezel 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: TROS-toto 20.40 uur: Melanie NEDERLAND I NOS-NOT: 10.45 uur: Mensen van deze 11.10 uur: John Buil 11.35 uur: Zullen we er een eind aan mak 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal VARA: 19.04 uur: Hier is Lucy 19.30 uur: Koning Klant 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Achter het nieuws NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Scala 19.30 uur: 20.45 uur: Rolf Harrisshow 21.25 uur: Department S 22.15 uur: Hadimassa 22.55 uur: Journaal TELE AC: 23.00 uur: Van molecuul tot mens NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Scala Van gewest tot gewest 20.00 uur: Journaal VPRO: 20.20 uur: Kunstschilder Willink 20.40 uur: The Cocoanuts. film Marx Brothers 21.50 uur: Muziek voor Vietnam 1KOR: 22.20 uur: Reportage over geloof NOS: 22.55 uur: Kurustrij den NCRV: 19.30 uur: Scheepsjongens van Bontekoe 19.40 uur: De waaier van Sevilla 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Met speciale opdracht 21.10 uur: Farce majeure 21.30 uur: Hier en nu 22.15 uur: Sst.... Edwin Hawkins- Singers in Kurzaal DEN HAAG De Amerikaanse groep The Edwin Hawkins Singers, die de uit gesproken verrassing opleverde bij het Grand Gala du Disque, zijn door impre sario Paul Acket geëngageerd voor een extra concert dat op vrijdag 20 maart wordt gegeven in de Kurzaal te Scheveningen. Direct radioverslag Ajax-C.Z. Jena HILVERSUM De NOS-radio zendt volgende week woensdag 11 maart van 21.30 tot 22.05 uur via Hilversum een rechtstreeks verslag uit van het slot van de tweede wedstrijd tussen Ajax en C.Z. Jena in de kwartfinale om de Runnersup-Cup, welke die avond in 't Olympische Stadion te Amsterdam wordt gespeeld. Verslaggever is Theo Koomen. Internationale dirigentencursus van de NOS (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De internationale di rlgcntencursus van de NOS, welke dit jaar voor de achttiende keer wordt ge organiseerd, zal worden gehouden van 12 mei tot en met 5 juni. Jaarlijks trekt deze cursus vele kandidaten uit binnen, en buitenland. Ook dit jaar is de belangstelling zeer groot. Docenten zijn dit jaar Jean Fournet. dirigent van het Radio Filharmonisch Orkest (directie), Marius Constant, componist en dirigent van het ensem ble Ars Nova (hedendaagse muziek) en Willem Hijstek, directeur van het Maas trichts conservatorium en de stedelijke muziekschool (Theoretische vak-ken) De laatste week van de cursus zal zijn gewijd aan de hedendaagse muziek met als docent Marius Constant Ook aan de in 1968 gehouden dirigen- tencursus was een week voor de heden daagse muziek verbonden, welke toen werd geleid door Francis Travis. Sluitingsdatum voor aanmelding voor deelname aan deze cursus is 15 maart De toelatingsexamens worden gehou den op 12 en 13 mei. Aan deze exa mens kunnen ten hoogste 30 kandidaten deelnemen. De examens bestaan uit de gehoortest, een onderzoek naar de theo retische kennis en een directieproef Er wordt gestreefd naar toelating van 10 kandidaten als cursist en 5 als hos- pitant. Van de kandidaten wordt een I opleiding op middelbaar niveau ge vraagd alsmede een opleiding aan een conservatorium of muziekschool en zo mogelijk enige ervaring als dirigent weging: 8.00-8.10 Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de hulsvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Aubade: moderne muziek, (gr.). bericht, dagklapper en beursberichten. 13.20 Tafelmuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. ziek. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Volksmuziek. 16.30 Zuidafrikaansc volksmu- 1.S5 Mededelingen, llngen. (Vanc iroepcorrespondent) HILVERSUM De verkoop van dc 17e eeuwsc buitenplaats „Huis ten Bosch" te Maarsscn aan tv-regisseur Leen Timp, echtgenoot van Mies Bouw- an. gaat niet door. De heer Timp, die woensdag het koop contract zou tekenen, is zeer verbol gen, omdat de verkoper-eigenaar, de heer Gieling, deze transactie van rond 4 ton in de publiciteit bracht. Voorlo pig blijft het echtpaar Timp verder zoeken naar een grotere woning in de omgeving van het Gooi. Het gezellige huis aan de Torenlaan te Blaricum is te klein geworden voor hun gezin met vier opgroeiende kinderen. In elk ge val hoopt Mies Bouwman, dat ze een huis zullen vinden, waarin hun privacy voldoende is gewaarborgd door een rianta tuin met afscheiding. De film van vanavond The Cocoanuts uit 1929 is de derde in de serie Marx Brothersfilms, die op de televisie wordt uitgezonden. In feite is het hun eerste film en een getrouwe kopie van de Broadwayshow. waarmee het viertal jaren op de plan ken stond. Als filmregisseurs staan de namen van Robert Florey en Joseph Santley vermeld. Groucho zei van hen ..De een (Florey) verstond geen En gels. de ander (Santley) begreep Harpo niet." Desondanks is The cocoanuts een van de beste vroege Marx Brothers- films. Een bekend operetteduo uit die tijd Oscar Shaw en Mary Eaton kreeg als liefdespaar een bijna even belang rijke rol toegewezen als de gebroeders Marx en zelfs de laatste shot voor het einde. Margaret Dismont zien we weer terug als de snobistische mrs. Potter en Kay Francis speelt de rol van de dievegge Penelope. In de jaren dertig zou laatstgenoemde een ster van for maat worden. Als show staat The cocoanuts bekend als de enige waarvoor Irving Berlin de muziek schreef, zonder dat daar een schlager bij was. Maar Harpo en Chico hebben er een paar zeer originele muzikale intermezzi in o.m. een persi flage op de opera U trovatore. Grou cho en Chico hebben een lange, on- DEN HAAG Vrijdag 13 maart houdt de KRO-radio in Schouwburg „De Doelen". Schouwburgplein 50 te Rotter dam, de kwartfinale van het kinderzang festival, voor de provincies ZuidHolland en Zeeland. Aan deze kwartfinale nemen o.a. deel de Sinit-Viotonsohool te Noord wij kerhout en de Sint-Theresiaschool en Sint-Jeroenschool uit Den Haag. vertaalbare crosstalk naar aanleiding van het woord viaduct, dat Chico ver keerd verstaat en Harpo's onwaar schijnlijke vraatzucht komt tot uiting in een scène, waarin hij knopen en telefoons opeet. Fragmentarisch maar met vlagen van briljante bizarre humor zal The cocoanuts zeer zeker niet ieders favoriete filmklucht zijn. Het is echter een der meest eerlijke Marx Brothersfilms, omdat de artiesten hier hun eigen nummer brengen en zich van de regisseurs niets hebben aangetrokken. De film, die oorspron kelijk 140 minuten duurde werd echter op de montagetafel toch nog ingekort tot 97 minuten. VPRO. Ned. 2 20.40 uur. Een voetbalrcportage kan uiteraard niet beter zijn dan de wedstrijd die in beeld wordt gebracht. De terrein-con ditie in Oost-Berlijn liet gisteren bij Vorwarts Berlin—Feijenoord slecht pover voetbal toe. Op t.v. werd het niet meer dan een troosteloze schaduw van de evenementen die Europacupwedstrij den plegen te bieden. Commentator Herman Kuiphof hield dapper stand, dikte de ellende van wat er te zien was daardoor niet aan. De Oostduitse t.v. zorgde voor een behoor lijk beeldverslag, maar miste kennelijk de technische mogelijkheid om direc te herhalingen te bieden. Het onover zichtelijke doelpunt bleef daardoor on overzichtelijk. Ook in de tweede uitzen ding toen het voor de NOS met wat kunst en vliegwerk toch mogelijk moet zijn geweest die herhaling wél in te lassen. De VARA moest op „II" tegen de hoofd film opboksen. Ze deed het met twee „kneusjes": Bellevue, het min of meer kunstige programma dat hoe langer hoe meer een tegenvaller blijkt, en dit is 't begin, gewijd aan problemen van wer ken-of-niet-werken. In het begin nog aardig in de reportage rond Julien Schoenaerts die in elk geval onthullend was voor wat de persoonlijkheidsstruc tuur van deze acteur betreft, maar gaan deweg verzandend in eindeloos gepraat door mensen die nauwelijks leken t« weten wat hun gespreksonderwerp was. Zulks telkens doorspekt met de KI-bcer die „het begin" symboliseert. Vg.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2