Grotere toevoer zoetwater voor Rijnland en Westland ONDERZEEBOOT MET 57 MAN VERGAAN Extra-vakantie al vol problemen Eurydice ligt op diepte van 1500 meter Berging slachtoffers van vergane KW 103 Voor 2000 nog totaal nieuw plan Belgische poststaking geëindigd Duizenden verlaten bedreigd Pozzuoli Burgemeester Rappard niet herbenoemd Bemiddeling in loonoverleg voor landbouw morgen gebakken spek Dolle Mina 's in Antwerpen Palestijnse „reclame voor Israël lijdelijk ingesloten mijnwerkers bovengronds PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 - REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank NV., Leiden DIRECTEUR: DRS. J H M BRADER Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer. ADV. (excl. BTW) 23 ct p. mm. Telefoontjes 2.10. KLACHTEN bezorging tel. 20935 (18.00—19.00 uur). ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.16, p. mnd. 4.95, p. kwart, f 14.85, fr. p. post 17.75. DONDERDAG 5 MAART 1970 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TIJDELIJK NEERSLAG Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk neerslag, meest in de vorm van sneeuw. Matige tot krach tige wind tussen west en noord. Minder koude nacht. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. 61e jaargang, no. 17.994 Het begin van het jaar is slecht voor Frankrijk. Na de rampen met de lawi nes in de bergen treft het land een nieuw onheil: in de Middellandse Zee ter hoogte van St.-Tropez. 100 km van Marseille is de onderzeeboot Eurydice vergaan met 57 man aan boord. Gistermiddag liet het ministerie van Marine weten, dat de boot als ver loren moet worden beschouwd en dat het verder zoeken zal worden ge staakt. Om drie uur in de middag dreef een grote vlek stookolie aan de oppervlakte van de zee en later kwa men wrakstukken naar boven die herkenning mogelijk maakten. De oor zaak is naar alle waarschijnlijkheid een explosie aan boord. Het uiteenge slagen wrak ligt. op een diepte van 1500 meter. De Eurydice maakte deel uit van een Frans vlooteskader, dat manoeuvres hield ter hoogte van de Algerijnse kust. De onderzeeboot dook tot vijftien meter diepte en zocht de horizon af met de periscoop. Tussen een vlieg tuig in de buurt en de duikboot wer den radioseinen gewisseld, dat aan boord alles wel was. Om tien uur in de ochtend moest de onderzeeboot an dermaal zijn positie opgeven. Toen die berichten uitbleven begon men zich ongerust te maken. Alle sphepen in de buurt zochten met vliegtuigen en radar de plaats af waar de duik boot voor het laatst was gezien. Hoe meer de dag vorderde hoe groter de waarschijnlijkheid werd. dat het schip met man en muis was vergaan. De verongelukte boot meet duizend ton, heeft, een lengte van 59 meter en is behalve met twaalf torpedo's uitgerust met een dieselmotor van 1600 pk. Een Franse duikboot van hetT zelfde type, de Minerva, verongelukte op vrijwel dezelfde plaats, waarbij 52 mensenlevens verloren gingen. Een maand later bracht generaal De Gaulle aan boord van de Eurydice hulde aan de nagedachtenis van de slachtoffers en tijdens een duik van vijftien meter onder water gebruikte hij met de bemanning de gemeen schappelijke maaltijd. PLAATS AL BIJNA BEKEND DEN HAAG. De stoffelijke over schotten van de vijf vissers van de KW 103, de Kalwijkse kotter, die in het weekeinde van 21 februari bij slecht .weer verging op de Noordzee ongeveer twintig mül ten noorden van het licht schip Texel, zullen mogelijk op korte termijn geborgen worden. Het marine- duikvaartuig H.M „Woerden" houdt zich I kombuis", momenteel bezig met Üe plaatsbepaling van het gezonken schip. Wordt de kotter vandaag niet gevonden, dan zal het onderzoek naar de lokatie de komende dagen worden voortgezet. De stoffelijke resten zullen geborgen worden door Duikwacht Holland uit Den Haag. Duükwadht Holland, de organisatie, dde zidh onder meer met het bergen van drenkelingen bezighoudt, is op dit ogen blik bezig met de voorbereidingen. Direc teur Tom v. d. Linden: „Zodra de plaats van het sahip bekend is varen we uit. Waarschijnlijk gaan we met de voor malige reddingboot „Dorus Rijkers". We verwachten, dat de gezonken kotter ge vonden wordt in de buurt van de oude boei S.T.-5 bij TerscheEing. Bij die boei gijn tijdens de reddingsactie olievlekken gevonden, hout afkomstig van de kotter en ladingen vis". Volgens Tom van der Linden zal de berging in één dag, hooguit twee dagen kunnen worden voltooid. „Het is daar in de omgeving hooguit ruim twintig meter diep. Met onze duik- Installaties kunnen we daar gemakkelijk werken. We hebben ook 'n idee, waar we de overleden vissers kunnen vinden. Waarschijnlijk op de brug of anders in de kombuis. We verwachten niet dat er mensen zitten in het achteronder, zoals in Katwijk wordt verwacht", aldus Tom v. d. Linden. Het achteronder is een moeilijk bereikbare plaats omdat de in gang daartoe uiterst nauw is. Dit kan bij de berging moeilijkheden opleveren met de duikpakken. „Dat we niets ver wachten in het achteronder, concluderen we uit het feit, dat de kotter bij slecht weer is vergaan en men de kust via de radio heeft verwittigd, dat men de koers moest verleggen om niet in moeilijk heden te .komen. In zo'n geval gaan de mensen aan. boord meestal naar elkaar toe. De plaats is dan de brug of de DEN HAAG De toevoer van zoet water naar Rijnland, Delfland en Schieland moet zo veilig mogelijk worden. De sluis in het Haringvliet die binnen een half jaar in gebruik komt zorgt al voor een grote verbe tering. Vooral het Westland zal daarvan profijt trekken. Daarnaast komt er een nieuwe toevoer van zoetwater naar het Westland en het Rijnland via het nieuwe kanaal MaarssenBodegraven. Tenslotte komt het nieuwe kanaal Waddinx- veenVoorburg speciaal ter beschik king van Delfland en Rijnland. „Het kanaal naar Voorburg is vooral bestemd voor intern gebruik van deze I twee hoogheemraadschappen" zei minis ter Bakker van Verkeer en Waterstaat gisteren in de Tweede Kamer. Hij toonde zich vrij optimistisch over de afloop van de strijd tegen de verzilling van weste lijk Nederland. „Dank zij de uitvoering van de Delta werken en van andere kunstwerken doen wij een grote stap voorwaarts naar de ontzilting van westelijk Nederland. Wij moeten zonder meer de toevoer van zoet water naar het westen zo goed mogelijk maken", aldus de minister. Hij is ervan overtuigd, dat de afsluiting van de Oos- terschelde geen onverwachte situaties zal scheppen in de strijd tegen de verzilting van de Oude Maas. De bewindsman toonde zich voor wat dit deel van de Deltawerken betreft, nog steeds een warme voorstander van afsluiting van de Oosterschelde. (Zie verder pop. 2, t Jcolom) Piet Romeijn, voortijdig op weg naar de kleedkamer, nadat hij door scheidsrechter Jones uit Wales uit het veld is gezonden. Clubarts Abarbanel begeleidt hem op zijn trieste tocht. En op zo'n moment komt onwillekeurig het historische woord op de lippen, iat Romeijn enige maanden geleden scheidsrechter Van Gemert in het oor fluisterde BRUSSEL (ANP) De postsortecr- ders te Brussel en Luik, die een aantal dagen hebben gestaakt, zijn weer aan het werk. Nadat de directeur-generaal van de Belgische posterijen, Struyf, had verklaard dat er onderhandeld kon wor den over de nachtpremie van de sor teerders, hebben ze het werk weer her vat. Men denkt dat de achterstand die bij de postbestelling is ontstaan snel kan worden weggewerkt. LELYSTAD (ANP) De Rijksdienst voor de IJsselmecrpoldcrs zoekt op het ogenblik in overleg met Artis naar een geschikt terrein in de omgeving van Le lystad voor een te stichten natuurgebied annex wildreservaat. De gedachten gaan uit naar een gebied waar de in een Europees-Nederlands kli maat levende dieren vrij rond kunnen lopen. Het zal daarbij vooral gaan om kuddedieren als elanden, bisons en ren dieren en vele vogelsoorten. Voorlopig zullen in het reservaat geen „wilde" die ren worden ondergebracht, in de toe komst misschien wel. Het reservaat zal voor iedereen toegankelijk zijn. ..Bodem kan STERKE AANWIJZINGEN: (Van e r verslaggevers) GORKUM De elf Gorkumse raads leden. die op 13 oktober van het vorig jaar hun ontslag indienden, omdat ze niet langer met burgemeester Van Rappard wensten samen te wecken, o- verwegen zich voor de komende raads verkiezingen weer beschikbaar te stel len. Zij zeggen sterke aanwijzingen te hebben dat burgemeester Van Rap pard op 1 juni aanstaande niet herbe noemd zal worden. Het is niet uitgesloten dat de burge meester met vervroegd pensioen gaat in verband met zijn gezondheidstoe stand. Zoals bekend heeft Ridder Van Rappard zijn functie, enige tijd niet kunnen uitoefenen in verband met operatie. De elf raadsleden zijn overigens ontwaardigd, omdat er vijf maanden na hun ontslag nog steeds geen minis teriële beslissing over het aanblijven van burgemeester Rappard is afgeko men. Minister Beernink van Binnen landse Zaken antwoordde onlangs op vragen hierover in de Tweede Kamer dat hij moest wachten op het advies van de Haagse oud-burgemeester Kolfschoten. Dit advies wordt deze maand verwacht. Tussen 30 april - 11 mei DEN HAAG De extra-voorjaarsvakantie, die dit jaar tussen 30 april en 11 mei mei als zodanig beschouwd wordt, kan aanleiding geven tot verschillende moei lijkheden. Een aantal diensten en bedrijven heeft voor hun werknemers al een bijzondere regeling getroffen. Scholen moeten zelf beslissen, of en hoe zij deze periode willen gebruiken. Als gevolg daarvan heeft het socialistisch Tweede-Kamer lid Laban al vragen gesteld aan staatssecretaris Grosheide van Onderwijs en Wetenschappen. openbarsten als gezwel POZZUOLI (AP) De ..langzame aardbeving" in Pozzuoli. een voorstad van Napels, gaat voort. Reeds 13-000 men sen hebben het bedreigde gebied, waar van de bodem in de afgelopen zeven maanden haast een meter omhoog is ge komen, moeten verlaten. Dit slaat voor al op de wijk Terra, een van de armste van Pozzuoli. Er heeft zich in dit gebied de afgelopen 24 uur geen aardschok of -beving voor gedaan maar de evacuatie gaat voort om dat 5e autoriteiten geen risico willen ne- een nieuwe krater dus. Een groot aantal vulkanologen, geologen, biologen, oceanografen enandere des kundigen is thans te Pozzuoli bijeen om de toestand te bestuderen en te bespre- De meningen over wat zou kunnen gaan komen lopen uiteen. De meest- gehoorde is dat het kratermeer zal gaan openbarsten als een gezwel, wat wordt ingeleid door een serie schokken die al lengs heviger worden. DEN HAAG (ANP) Ir. C. S. Knott- nerus, voorzitter van het Landbouw schap zal proberen de partijen bij hel loonoverleg in de landbouw weer rond de tafel te krijgen. Hij doet deze be middelingspogingen op dringend ver zoek van de voorzitter van de algemene Nederlandse agrarische bedi ijfsbond. tevens bestuurslid van het landbouw schap de heer S. van der Ploeg. Deze had de voorzitter er gisteren tijdens de bijeenkomst van het schap met klem van redenen om gevraagd. De voorzitter noemde het gisteren tijdens de vergade ring bijzonder betreurenswaardig, dat de hoofdafdeling nog steeds jeen ad vies heeft kunnen uitbrengen, ondanks de nieuwe c.a.o.-periode, die a! inge gaan is. „Blijkbaar zijn niet al'.e par tijen ervan doordrongen, dat langs an dere weg. dan die van besprekingen, j geen resultaten te bereiken zijn", aldus ir. J Knottnerus. ADVERTENTIE Veel i i de geëvacueerden blijven i de buurt, anderen gaan verder het land ln maar er zijn ook mensen onder die naar familie elders in Europa gaan. Volgens de deskundigen is het mogelijk dat zich op het ogenblik onder Pozzuoli een kratermeer vormt hetgeen op de duur tot een eruptie zou kunnen leiden: Een goed stuk vlees hoort erbij kropsla of rauwe andijvie met Serveren met gebakken aardappelen of friten. Publicatie van de Stichting Voorftchbngsbureati Vtees, Vie es waren en Vleesconserven Het gaat er namelijk om, dat de scho len in deze periode vrij mogen geven omdat er verschillende feestdagen in val len. Daaruit kan voortvloeien, dat er al lerlei tegenstellingen kunnen ontstaan tussen gemeenten, scholen, schoolge meenschappen onderling. Bovendien komt de vraag aan de orde hoe deze BRUSSEL (ANP) Belgische „dólle Mina's" zijn gisteren in Antwerpen naar Nederlands voorbeeld een actie begonnen om de aandacht te vestigen op dc door verafschuwde ongelijke behande- regelingen moeten aansluiten op de even tuele vakantie van de vader-werknemer, die wel of geen vakantie krijgt. De regeling, die in het bedrijfsleven haar beginpunt heeft, was er ook oor zaak van, dat tel van Nederlanders al extra-reizen geboekt hebben bij een aan tal reisbureaus of dat zij een extra-va kantie in eigen land vastgelegd hebben. Daardoor is het niet een kwestie van het bedrijfsleven geworden maar ook van de onderwijsinstellingen, van de de tailhandel, van de dienstverlenende be drijven, het overheidsapparaat en derge- Men verwacht als gevolg daarvan, dat de kwestie zal uitdraaien op beraad in de ministerraad, de Stichting van de Arbeid en andere overlegorganen, zoals bij de vakcentrales. Toon Hermans, een tijdje ziek geweest, voelt zich weer fit genoeg fietstocht. Binnenshuis weliswaar, samen met zoon Maurice op de hometrainer. Volgende week treedt Toon weer in België op en op 29 april start hij zijn Nederlandse tournee in Breda. Twintig jonge vrouwen drongen er, lus tig aan kleine sigaartjes trekkend, een kantoorgebouw van een verzekerings maatschappij aan de Marktgravestraat binnen om duidelijk te maken dat 't niet aangaat dat de mannen bij dat bedrijf wel en de vrouwen niet mogen roken. „Ook vrouwen hebben rechtop longkan ker", was het motto waarvan ze zich be dienden. De dolle Mina's verspreidden pamflet ten waarin de eisen die ze stellen nog 'ns werden opgesomd: recht op gelijk loon voor gelijk werk, recht op gelijke promo tiekansen, de vrouw naast de man op verantwoordelijke plaatsen in bedrijven 'n openbare besturen en redelijke taakverdeling in het gezin AMMAN (AFP) „Reis met Israëli sche El Al-vliegtuigen en het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina zal u van dienst zijn". Dit is de tekst van tal rijke aanplakbiljetten, die gisteren op de muren van Amman zijn verschenen. Het Volksfront voor de Bevrijding van Pales tina is de Palestijnse verzetsorganisatie, die het merendeel van de aanslagen op El Al-vliegtuigen heeft gepleegd. CANTERBURY (AP) - De zevenhon derd Britse mijnwerkers die ln drie mij nen in Kent gedurende 18 uren dui zend meter onder de grond zaten en niet naar boven konden komen, omdat de stroom was uitgevallen en de liften niet meer werkten, zijn weer vrij. Britse militairen waren in allerijl, stormen en sneeuwjacht trotserend, met noodgeneratoren naar het gebied gegaan en toen men de apparatuur vanmorgen vroeg aan de praat kreeg was het leed snel geleden. Ofschoon er niet veel ge vaar te duchten was geweest de man nen hadden beneden genoeg lucht en voedsel speelde het geheel zich af in zulk uitzonderlijk slecht winterweer dat de hulpactie hierdoor zwaar werd be lemmerd en de bevrijding pas laat op gang kon komen. Een van de bevrijde mijnwerkers zelf „De stemming beneden was opperbest en er werd gezongen en lol getrapt, maar ik persoonlijk had aardig de zenuwen. Het was tenslotte pikkedonker en je hoorde overal water binnenstromen, waar niets tegen kon worden gedaan omdat de pom pen niet werkten omdat er geen stroom

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1