89 79 1? 3» Mgr. Dionyssios I.- 1? 11 98 Hogere winst Hoogovens Disconto in Engeland verlaagd Prins boekt hogere winst PAGINA 12 DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 MAART 1970 IJMUIDEN (ANP) In het vierde kwartaal 1969 heeft Hoogovens een net to-winst behaald van f 44,0 miljoen, hetgeen ten opzichte van 't 4e kwar taal 1968 een stijging inhoudt van 44,3 procent. De bedrijfswinst steeg in ster kere mate dan de petto-winst, die onder meer beïnvloed werd door hogere in- terestlasten. Over het gehele jaar 1969 bedroeg de netto-winst f 137,8 miljoen; dit is een stijging ten opzichte van 1968 met bijna 17 procent. De geconsolideerde bedrijfs winst steeg van f207.6 miljoen lot f 255.9 miljoen, een stijging van 23.3 procent. Deze winststijging is vooral in het tweede halfjaar ontstaan door de ingebruikneming van de nieuwe walse- rijen en door de verbetering van de opbrengstprijzen. De winstmarge die in het derde kwartaal 1969 zich reeds eni germate herstelde van de dalingen daar voor, vertoonde in het vierde kwartaal een voortgaande stijging en wel tot 16,8 procent. De gemiddelde marge voor het gehele jaar 1969 kwam utt op hetzelfde percentage als het vorig Jaar. te weten 14,6 procent. De daling van de marge, door stijging van het loonkostenniveau en door de aanloopkosten van de nieu we fabrieken, werd in het tweede half jaar gecompenseerd door de prijsverbe teringen en de sterke vermindering van de aanloopkosten. De' winst per aandeel steeg van f9.80 tot f 11,22. Het dividend- voorstel van Hoogovens zal donderdag 12 maart bekend worden gemaakt. Effectcnzwendel in Amerika WASHINGTON (Reuter) De Ame rikaanse federale recherche (FBI) heeft bekendgemaakt dat zij een grote ben de heeft opgerold die handelde in gesto len effecten en dat ze een vermoedelijk tot de mafia behorende verdachte heeft gearresteerd. Volgens voorlopige schat tingen is met de totale zwendel (waar bij ook gestolen regeringseffecten waren) een bedrag gemoeid van zeven miljoen gulden. Aangezien de meeste effecten niet zijn geregistreerd en volledig vrij kunnen worden verhandeld zijn ze voor een dief even waardevol als baar geld. In Wall Street, het financiële district van New York, maakt men zich de laat ste jaren steeds meer bezorgd ovei a de effectendiefstallen. „Van eenheid tussen Moskou en Rome kan voorlopig geen sprake zijn Van onze redacteur geestelijk leven) ROTTERDAM „De H. Synode van de Russische Orthodoxe Kerk verklaart: wanneer een oud-gelovige of rooms-katholiek zich voor het ontvangen der sacramenten meldt, zullen deze hem niet worden geweigerd". Zo vertaalt mgr. Dionyssios te Rotterdam het dezer dagen uitgegeven communiqué van het synodesecretariaat te Rome. De 59-jarige monnik Dionyssios is Russisch orthodox bisschop in Nederland en coadjutor van aartsbisschop Basil te Brussel. Van een definitieve toenadering tot Rome, waarvan het persbureau Reu ter melding maakte, is in de syno deverklaring geen sprake. De verklaring van het synodesecretariaat, bestaande uit patriarch Alexis van Moskou, de metropolieten van Leningrad, Kiev en Moskou, en de drie toegevoegde bis schoppen, mag beschouwd worden als een antwoord op een besluit van Ro me (19651966). Daarin wordt ortho doxen de gelegenheid geboden, in noodgevallen gebruik te maken van de sacramentenbediening in de R.K. Kerk En omgekeerd wordt rooms- katholieken het verlof gegeven de sa cramenten te ontvangen in orthodoxe kerken. Van dit laatste wordt bijvoor beeld in Rusland, waar weinig rooms- katholieke kerken te vinden zijn, vaak gebruik gemaakt. Geen eenheid Bisschop Dionyssios: „Van eenheid tussen Moskou en Rome kan nu en in de naaste toekomst geen sprake zijn. Zolang Rome vasthoudt aan het abso lute primaatschap van de paus is voor ons de weg naar intercommunie (te ken van juridische eenheid) geblok keerd. Wij geloven ten enenmale niet (zoals in sommige r.k. kringen ver kondigd wordt) dat intercommunie een stadium op de weg naar de een wording kan zijn. Intercommunie is de bezegeling van de eenheid. Overi gens lijkt het mij ook niet aanneme lijk, dat de Russische Kerk. los van de andere orthodoxe kerken, de stap naar eenheid met Rome kan ze- Het opzienbarende, maar onjuiste be richt van Reuter zou volgens bisschop Dionyssios toe te schrijven zijn aan verkeerde informatie door het Griekse patriarchaat. Het is bekend dat de Grieken boos zijn op de Russen die de Primaatschap van paus blijft voornaamste hinderpaal Amerikaanse emigrantenkerk, nu uit gegroeid tot 850.000 leden, zelfbestuur wil geven. Intussen zijn de orthodoxe kerken druk bezig met de voorbereiding van een pan-orthodox concilie, dat in elk geval voor 1980 gehouden zal worden. Een van de punten die in dit hervor mingsconcilie aan de orde zal komen, is de oecumenische toenadering der kerken. Vast staat dat de orthodoxie intercommunie wenst met de Ethiopi sche, Malabaarse en Koptische kerken. Onderhandelingen zijn gaande, of be ginnen op korte termijn, met anglica nen en oud-katholieken. Bisschop Di onyssios: „Die relaties liggen direct al veel moeilijker omdat de Reformatie een duidelijke greep op deze kerken gehad heeft". De orthodoxie zou er veel aan gelegen zijn als zij serieuze oecumenische be sprekingen zou kunnen voeren met de roomse kerk die nog altijd als moe derkerk beschouwd wordt. De pan orthodoxe leider, patriarch Athenago- ras van Constantinopel, heeft zich va ker in deze richting uitgesproken. Toch heeft de laatste pan-orthodoxe confprentie te Geneve in 1968 er niet toe kunnen besluiten een overlegcom missie met de r.k. kerk te benoemen, omdat Rome nog steeds weigert met de orthodoxe kerken op voet van ge lijkheid te onderhandelen. Verval Behalve dit feit zitten er nog meei haken en ogen aan deze zaak. Bis schop Dionyssios, die na 34 jaar pasto raat in Nederland, goed in de huidige stromingen van de r.k. Kerk zowel nationaal als internationaal, is inge wijd, meent dat Rome in zijn „aggior- namento" niet in alle opzichten trouw blijft aan de katholieke leer. „De be hoefte om zich aan te passen aan dc moderne, seculaire samenleving zier wij als een teken van verval. De Kerk hoeft zich indien zij trouw bijbel en traditie niet te De orthodoxie doet dit dan ook niet. Wij aanvaarden de dualiteit tussen profane samenleving en godsdienstig heid als iets vanzelfsprekends. Zelfs in een seculair land als Rusland worden de kerken druk bezocht. Eerlijkheids halve moet ik eraan toevoegen, dat bij de jeugd enige verslapping te consta teren valt". Ter onderstreping laat de bisschop mij in zijn kleine, uiterst sober ingerichte studeer- slaapkamer foto's zien uit Zagorsk en Leningrad. De orthodoxe kerken met hun bijna 300.000.000 miljoen leden, begrijpen nauwelijks iets van de celibaatskwes- tie in de Latijnse Kerk. Waarom geeft de paus toch geen ruimte voor vrije keuze? „Bij ons is de gehuwde pries ter naast de celibataire een vanzelf sprekend figuur. De priester-kandi daat beslist vóór zijn wijding. Herstel in het ambt na een later gesloten huwelijk (iets waaraan de paus in noodgevallen wel wil denken) komt ons als heiligschennend voor: een breuk van de belofte aan God zelf gedaan". Wel is er in de loop van de eeuwen in de orthodoxe kerken een wrijving geconstateerd tussen de ge huwde en de celibataire priester; „Een kwestie van promotiekansen. De or thodoxe bisschoppen worden altijd uit de monniken gekozen", aldus mgr. Di onyssios. De Russische Orthodoxe Kerk telt mo menteel in ons land ongeveer 2.000 leden waarvan er tweehonderd prak- tizeren, vooral Nederlanders. Bisschop Dionyssios: „Elk jaar melden zich en kele Nederlanders. De meesten van hen voelen zich bij de vernieuwings pogingen van de Roomse Kerk niet meer op hun gemak. Zij weten dat de Orthodoxie stabiel zichzelf blijft". Nu de Orthodoxie in ons land groeit, stuurt bisschop Dionyssios aan op de vorming van een eigen Nederlandse Orthodoxe Kerk. De verontrusting bij veel katholieken kan daar dan wor den opgevangen. Als bestuurslid van de Nationale Raad van Kerken weet bisschop Dionyssios dat de Orthodoxe Kerk als zodanig ook gewaardeerd LONDEN (Reuter) Het Biütse offi- oiëledisconto is vandaag verlaagd van 8 tot 7% procent. Het disconto van acht procent heeft gegolden sedert januari WEER of geen WEER DE BILT Een depressie trok gisteren van. Engeland over Frankrijk naar Noord-Italië. Voor al in Zuid-Engeland en Noord- Frankrijk viel daarbij veel sneeuuv op sommige plaatsen zelfs K.NM.i. I Zwwr deelt mede: bewolkt meer dan tien centimeter. Ons land kwam na het wegtrekken van deze depressie in een over gangsgebied met weinig wind en flinke opklaringen. Plaatselijk vroor het de afgelopen nacht vijf graden. Het komende etmaal ver plaatst een frontaal systeem, be horende bij een depressie boren Midden-Europa zich geleidelijk westwaarts en zal morgen dichtbij ons land liggen. Met dit front komt veel bewolking mee, waaruit neerslag, meest in de vorm van sneeuw kan vallen. Vooruitzichten voor zaterdag: plaatselijk sneeuw en in de nacht overwegend lichte vorst. Weers vooruitzichten voor zaterdag cijfers gemiddeld over ons land: aantal uren zon: nul tot vier; min. temp.: nul tot vier graden onder normaal; max. temp.: twee tot zes graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens twaalf uur: zestig procent; kans op een geheel droog etmaal: dertig procent. IVeer in Nederland Weer in Europa Resp.: max.lemp.. min.temp., neer? Aberdeen driftsneeuw 1 -3 Athene onbew. 16 12 Grenoble Innsbruck Kopenhagen DOKKUM (ANP). Het bruto exploitatieresultaat over het boekjaar 1968-1969 van Prins N.V. te Dokkum bedraagt 2,3 miljoen tegen 1,6 miljoen over het boekjaar 1967-1968. Dit blijkt uit het heden verschenen jaarverslag. Na aftrek van afschrijvingen, belasting en andere voorzieningen resteert een netto saldo van f 0,5 miljoen (vorig jaar 0,4 miljoen). Over het afgelopen boekjaar wordt voorgesteld een dividend uit te keren van acht procent op de gewone aandelen (vorig jaar zeven procent). Henk Overduin exposeert van 7 tot 30 maart boeken, blokken en prenten in Kunstzaal Zuid, Zuidplein 120 Rotter- Tot onze grote ontsteltenis heengegaan onze beste collega vriend FRANCISCUS KLEIN Het personeel van het „Klaverblad", Leiden. Leiden. 4 maart 1970. LUCKY LUKE: DE SPOOKSTAD Matt Marriott: Het Drama van Catbayoo Suske en Wiske: De charmante koffiepot SNOEPJE gevuld met diverse vruchtensmaken. Leverkaas „Zwanenberg" too gram 0,59 Cervelaat „Zwanenberg" extra 100 gram 0.79 Fleischwurst „Artland" 300 gram 1,59 ANeen vrijdag en zaterdag: Biefstuk 500 gram5.98 Bieflappen 500 gram4,98 Braadvlees, mager soog,.m3 98 Biefstuk tartaar 500 gram 4.75 Uit onze chocolaterie Chocolade-eitjes, melk en puur. Per 200 gram van 1.45 voor Paasfondant assorti. Per 250 gram van 1,20 voor Prinsesjes. Een ovenvers banketbakkerskoekje. Per 250 gram van 1 iorti. cje. 69, VROOM DREESMANN uw prijsbewuste warenhuis LEIDEN-ALPHEN zou gram 1 82 voor 1 /V. NNp PHENM Diepvries kabeljauw. Pak 400 gram van 1.39 voor ©9 Knorr groentesoep. 2 f akjes nu Kleine aardappeltjes. Kanten klaar voor direkt gebruik. Literblik van 89 voor Halve perziken in siroop. Literblik van 1.39 voor *19 Struik satésaus. Kant en klaar. 1 /2-Literblik van 1.25 voor oep. Itjes. direkt gebruik n siro< Camembert Normandie 45%. 250 Gram van 1.85 voor Vendexan tandpasta. Famiiietube per stuk 75, nu 3 voor 50 Badstof werkdoekjes 35 x 35 cm. Per 6 stuks van 3.95 voor 1' >ekjes lO-gulden- aanbiedïng pidb Uijttewaal augurken zoetzuur. 1/3-Flakon van 85 voor •fc Petit Suisse vermengd met gesuikerde room. •fc Oranjemarmelade vermengd met rozijnen of amandelsnippers. ■jlr Dikke chocoladesaus.- Pannekoeken bakken met: •fc Bacon en versgemalen peper. Reepjes ham en plakjes tomaat. Pannekoeken afdekken met: Gouda's Glorie Suncos gezondheid margarine. 50-55% Meervoudig onverzadigde vetzuren. Per kuipje a 250 gram 63, nu 3 voor de prijs van 2

Leidse Courant | 1970 | | pagina 12