Sfeer beneden Rotterdams peil HET DOELPUNT EN HET VELD, DE OMGEVING EN HET LEGIOEN ■I Trainer Vorwarts: We moesten hoe dan ook spelen Brox: Dit was waanzin Goede uitgangspositie voor Celtic en Leeds DONDERDAG 5 MAART 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA II i sportredacteur Herman van Bergem) OOST-BERLIJN Met norse gezichten kwamen de spelers van Feijenoord uit de kleedkamer. Alles zat hen dwars: het doelpunt, het veld, de sfeerloze omge ving, het legioen, dat verstijfd op de tribunes stond en zat en enige uren op een ijskorst onder hun voeten moest bivakkeren en vooral de stommiteit van Piet Romeijn, die zich geheel en al ver gat en volgens de strafbepalingen van de UEFA de eerstvolgende drie Europa- Cupwedstrijden ernaast zal moeten staan. „Ik weet niet wat het is met Piet. Het is het gehele seizoen al zo", zei een ook al somber gestemde manager Guus Brox, die zich tot tolk van de gehele Feijenoordgemeenschap maakte door nog eens uitdrukkelijk te stellen: „Deze j Manager Brox had om 13.00 uur zijn manschappen de mededeling doorgegeven dait het veld voorlopig was goedgekeurd, j „Ik heb vorige week al contact met j Vorwarts gehad. We hadden vernomen I dat het bar sleohit weer was en dat het veld onbespeelbaar was. Ik heb toen gevraagd of ze ons in elk geval tijdig wilden waarschuwen of er wel dan niet kon worden gespeeld. Want we moesten ook onze maatregelen nemeh. Volgens mij had de wedstrijd vorige i week al verschoven moeten worden. Maar ze zeiden steeds: „Er wordt gespeeld. "Wij zullen zorgen dat het veld in orde is'*. Het was onmogelijk, gisteren nog. En toen we om één uur die mededeling kregen, wilde geen van de jongens liet geloven. We hebben ze toen natuurlijk wel op het hart gedrukt dat ze zich er maar op moesten voorbereiden dat het „voorlopig" in „zeker" zou worden ver anderd". Bleke pannekoek En het werd zekerheid. Want de heer Jones had zijn eisen gesteld en op gewekt werden die vervuld. De militairen kwamen met auto's vol zand en turfmolm en toverden 'n soort pannekoek te voor schijn, die te kort In de pan had gelegen en deswege nogal aan de bleke kant was. Dat onder de zandlaag een verraderlijk harde korst lag, deed niet ter zake, want de clubartsen van Vorwarts hadden scheidsrechter Jones met klem verzekerd dat het veld geen gevaar voor de spelers opleverde. En de hoge heren van Vorwarts konden met trots verklaren: „Dat in dit land niets onmogelijk is". Aan de opdracht van trainer Happel om geen enkel risico te nemen, werd vol daan. Het voornaamste was dat de bal niet te dicht in de buurt van doelman Treytel kon komen. Hoe werd weg gewerkt was van minder belang. En toen Feijenoord de eerste 20 minuten had doorstaan, kwam er iets van geruststel ling over de duizenden Rotterdammers, die de verre reis hadden ondernomen. Want ze hadden bepaald wel onderkend wedstrijd had nooit gespeeld mogen worden. Wij, Feijenoord, blijven erbij dat er onder onmogelijke omstandighe den moest worden gevoetbald. Gelukkig hebben wij het voorzichtig aan gedaan en speelde Vorwarts ook correct. Maar het blijft waanzin". Guus Brox wilde niet zeggen dat het duei onder de niet afla tende druk van Duitse zijde toch door gang had gevonden. De vice-voorzitter van Vorwarts, de heer Von Schnitzler, was duidelijker in zijn uitspraak voor de wedstrijd: „Van een wonder wil ik niet spreken, maar u, heren, ziet dat toch mogelijk is geworden wat voor onmoge lijk werd gehouden". En zo zwaaide om half drie de bus met de Rotterdammers door het hek om over een nauwelijks begaanbare besneeuwde en beijzelde weg naar het kleedlokaal te rijden. Die weg was gemarkeerd door een kolonne legerauto's. Waarom zij er stonden was een van de vele raadsels, die niet zijn opgelost. Maar zij gaven het terrein achter de tribunes het aanzien van een miniatuurlegerplaats. Het was een naar geestige omgeving, het werd ook een naargeestige wedstrijd, waarin van voetbal op het niveau van „de laatste acht in het Europa Cuptoernooi" geen sprake kon zijn en waaraan de kijkers de koude ledematen ni^t konden war men. Het was nog een wonder dat het duel zonder blessures van formaat kon worden afgesloten. Maar aan Oostduit- se noch aan Rotterdamse zijde konden er zelfs maar de geringste vreugdekre ten af. Toen de heer Jones voor het laatst had gefloten, werden de door fijne sneeuw plakkende roodwitte vlag gen opgerold, de vrijwel niet gebruikte toeters in de binnenzak gestoken en sloften de supporters naar de uitgang alsof ze er weer een niet bijster opge wekte werkdag op hadden zitten. Het was niet de nederlaag van 10 in Milaan had Feijenoord immers met de zelfde score verloren die de stem ming geen moment in de aderen van het Rotterdamse supportersvolk deed vloeien, het was het sobere, sombere duel, gevolg van de abominabele om standigheden, die een sfeer beneden het befaamde Rotterdamse peil schiep. VOOR E.C. II-FINALE Nieuwe verlichting in Praterstadion WENEN Het Praterstadion in We nen, waar op 29 april de finale van het Europa-Cuptoernooi voor bekerwinnaars wordt gespeeld, krijgt een nieuwe licht installatie. Het zijn twee lichtmasten met in to taal 400 schijnwerpers, die samen voor een lichtsterkte van 1.500 lux zorgen, ruim voldoende voor het verzorgen van een kleurentelevisie-uitzending. De verlichting is door dé architecten van het in aanbouw zijnde olympisch stadion in München als ondoelmatig van de hand gewezen. dait de mannen van Vorwarts zich, sneller en gemakkelijker bewogen over de pan nekoek. Sterke pionnen Een onverzettelijke Theo Laserorns en een uitgekiend ingrijpende Rinus Israël waren de hoofdfiguren geweest in het tot staan brengen van de eerste Oost- duditse stormlopen. Sterke pionnen in een vreemde Rotterdamse formatie, waarin Moulijn ontbrak, omdat hij zich helemaal niet thuis voelt op een dergelijk stuk grond, dat met de naam voetbalveld wordt betiteld. Daarom stond Hasil op de linkervleugel, was Van Duivenbode naar de positie voor de achterste vier verhuisd en nam Veldhoen de plaats van linkerverrfediger in. Die defensie kreeg nvaar, want Vorwarts begon meteen sterk op de aanval te spelen. Er kwam een enorm schot van de opgerukte Hamann uit, Treytel stopt bekwaam. Er kwam ook een droom kans voor mid denvelder Strubing en eenzelfde voor Hasil, die zo schrok van zijn eensklaps vogelvrije positie, dat hij de bal in de richting van de hoekvlag zond. En in tussen was er al een privé-oorlogje aan „Moulijn in Rotterdam geheime wapen" de gang tussen Piet Romeijn en de Duitser Piepenburg, dat na de rust tot ontlading kwam. Vlak nadat Vorwarts de leiding had genomen. Voor die tweede helft had Happel de moeilijk wendbare Van Duivenbode door Piet Vrauwdeurv». vervangen. Vrauwdeunt ging op link« opereren, Hasil op rechts. Hasil, die Kindvali, ook al moeilijk op de been blijvend, van een poging tot doorbreken voorzag, maar de Zweed joeg de bal naast het doel. Hasil, die zelf een rush LUIK Na de eerste wedstrijden in de kwartfinales van het Europa Cuptoernooi voor landskampioenen is het reeds, niet onaanzienlijke prestige van de Britse topclubs nog versterkt door de uitstekende verrichtingen van zowel Celtic als Leeds United. Beide ploegen verschaften zich een benijdenswaardige uitgangs positie voor het bereiken van de halve finales: Celtic versloeg in Glasgow het in Italië als opvolger van AC Milan gepousseerde Fiorentina gedecideerd met 30 en Leeds United nam op Sclessin in Luik al een voorsprong tegen de gerenom meerde cupfighter Standard: I0. De Engelse kampioen heeft in de tot dusver gespeelde Europa Cupwedstrij den 23 doelpunten gemaakt en er nog geen een tegen gekregen. Standaard Luik is het grootste gedeelte van de wedstrijd in de aanval geweest. Na een kort openingsoffensief van Leeds, waarbij de Belgische doelman Piot al zijn talenten moest tqnen, nam Standard 't heft in handen. Noemenswaardige kan sen wisten de Belgen echter niet te schep pen. Na rust probeerde Leeds weer snel toe te slaan. Ook nu bleven de bedwin gers van Real Madrid. Standard scha kelde de „Koninklijke Madrileense" in de vorige ronde overtuigend uit, overeind. De druk op 't Leedsdoel werd steeds he viger Twintig minuten voor 't einde bra ken de Engelsen via Jones echter uit de verdediging. De snelle buitenspeler be reikte de meegekomen Schotse interna tional Peter Lorimer, die van dichtbij, tussen de benen van Piot door, scoorde. CelticFiorentiiia 30 Celtic dat in de kwartfinales is geko men door het Portugese Benfica via lo ting uit te schakelen, verraste met een overwinning van 30 tegen de Italiaanse kampioen Fiorentina. die, volgens het be proefde systeem, de gehele wedstrijd met negen man verdedigde. Maar reeds na een half uur hadden de zoals ge woonlijk stormachtig aanvallende Schot ten de defensie van hun tegenstander op de knieën. Veteraan Bertie Auld vond 't net, nadat Hughes een cross-pass van Murdoch had doorgekopt. Vlak na rust had Auld ook In het tweede doelpunt een groot aandeel. Een schot van zijn voet werd door de Italiaanse verdediger Car- penti zodanig van richting veranderd dat doelman Superchi kansloos was. Een mi nuut later scoorde Wallace, na goed voor- bereikend werk van, wederom, Auld en Hood voor de derde keer. De Poolse kampioen Legia Warschau is zonder kleerscheuren uit de hel van Istanboel gekomen. Het gelijke spel te gen Galatflsarav (11) biedt de moge lijkheid om de Turken thuis te elemine- Europa Cup II Dinamo ZagrebSchalke 4 1—3. 44 Pirkner 01. 65, Cercek 11, 68 Fichtel 12, 86 Bechtel 13. Toeschouwers tien duizend. AS RomaGoeztepe Izmir, 20. 31 Landini 10, 62 Cappelli 20. Toeschou wers 10.000. Levski Spartak SofiaGornik Zabrze 32, 6 Szoltiszik 01, 30 Asparoechov 1—1, 36 Panoff 2—1, 51 Banasz 2—2. 87 Asparoechov 32. Toeschouwers 60.000. Coimbra (Portugal)Manchester City 00. Toeschouwers 15.000. Het enige doelpunt is gescoord doelman Eddy Treytel heeft het nakijken. Primitieve reactie Onreglementair, wat de heer Jones, di« overigens goed leidde, met licht wuiven van de hand afdeed. „Dat was een zui vere strafschop", zei Ernst Happel later Hij liet ook weinig waardering blijken voor het optreden van Piet Romeijn, dat ais een vreemde primitieve reactie volg de op het doelpunt, dat Piepenburg zijn directe tegenstander, had gescoord Treytel had uit een hoekschop de bal weggestompt. Wiithulz kopte het leer weer terug en Piepenburg gaf de laatste kopstoot (1-0). Pal daarop beging Piepen burg een overtreding tegenover Wim Jansen. Romeijn zou de vrije schop nemen, maar terwijl de scheidsrechter zich omdraaide, gaf hij Piepenburg een stomp onder de gordel. De grensrechter had het gezien, maakte Jones erop op merkzaam en zonder pardon wees de man uit Wales richting kleedkamers, die enige honderden meters verwijderd waren. Afgedaan „Voor mij is Romeijn afgegaan", zei Happel met een sombere klank in zijn stem. Hij zag nog enigszins grauw bij de herinnering aan het schot van Piepen burg, dat Veldhoen van de doellijn had gewerkt en aan de enorme kans, die Strubing nogmaals miste. Daarvoor zei Vorwartstrainer Fritz Belger: „Ik ben niet tevreden met die zege van 10. Strubing had tweemaal moeten scoren". Zonder dralen verklaarde hij ook waarom hij Noldner, de aanvoerder had vervangen door Wruck. „Noldner was niet actief genoeg". Of hij die 10 te weinig vond om de return wedstrijd in Rotterdam tegemoet te gaan? Belger: „Ik ben nog nooit in Rotterdam geweest en ik weet niet hoe Feijenoord in zijn eigen stadion speelt. Ik heb wel gezien dat Israël de uitblinker in de ploeg is. Maar ik moet ook zeggen dat de nummers vier en tien niet netjes spelen. Ze maken veel over tredingen, diie zo geraffineerd zijn, dat de scheidsrechter ze zelfs niet ziet". Hij had het dus over Theo Laserorns en Wim van Hanegem. die na een moei lijk begin weer bijzonder leep speelde, seconden verdiende door met een on schuldig gezicht te beduiden dat hij niets begreep en intussen zo vertragend op trad - - en wat is hij veel aan de bal geweest dat daaruit pure winst kon worden gehaald. Voor Ernst Happel viel evenmin een duidelijk oordeel te vellen over de tegenstander. „Ik heb op dit veld de kracht van Vorwarts niet kunnen peilen. Dat veld was overigens wel onze moeilijkste tegenstander. Voor de rust hebben wel uitstekend gespeeld, voor zover de omstandigheden dat toelieten. De spelers hadden schoenen met af geknotte nokken aan, en die voldeden redelijk. Zelfs op dit veld, dat ik rond uit als waardeloos moet kwalificeren". Gelatenheid Welik een verschil met dezelfde neder laag in Milaan. Toen een juichstemming, nu een sombere gelatenheid. Hoewel ook (ieze nederlaag gunstige perspectieven biedt. „Moulijn is ons geheime wapen voor Rotteidarn", sprak Ernst Happel niet zonder grimmigheid. Dan kan VorwSrts een geladen Feijenoord verwachten en krijgt Fritz Belger het antwoord op zijn vraag hoe de ploeg in eigen stadion speelt. Dan is er ook de steun van het immense legioen dat maar niet los kon komen in Berlijn en als vastgevroren op de tribunes zat. Het herke_.de hun Feijenoord niet, dat toch vastbesloten is op te rukken naar de halve finales. De norse gezichten en de grimmigheid van Happel spreken daaromtrent duidelijke taal. Zoals Guus Brox ook nog eens met nadruk stelde: „Waanzin. Dit had nooit mogen gebeuren". Maar in Oost-Berlijn heeft men in elk geval de voldoening dat het prestige is gered, want er werd ge speeld. Maar vraag niet hoe. Zelfs) voor het onvoorstelbare feit dat in de rust zware wagens het veld omploegden om zaagsel en scheppen zand op de ergst bedreigde plaatsen te kunnen storten, had men een verklaring. De aap kwam toch uit de mouw, van trainer Belger: „Deze wedstrijd moest hoe dan ook doorgang vinden, want ons programma zit zo vol, dat we ons niet konden veroorloven vandaag niet te spelen". En twee dagen Is de schriele heer Jones hiermee bestookt. HU is er grandioos voor door de knieën gegaan. Moegestreden, uitgeput zelfs, verlaten de makkers van Feijenoord het terrein, op weg naar een verkwikkende douche. Links Theo Laserorns, rechts Wim van Hanegem. „Waarom moest ik die vent nou een stoot geven" Hasil: „Het was een geheide strafschop" (Van o sportredactie) OOST-BERLIJN Piet RomeUn, de zondaar, zat tien minuten voor het einde van de wedstrijd diep voorover gebogen op de bank in de Feüenoordkleedkamer. Vertwüfeld schudde hU zUn hoofd. Erg spraakzaam was hU niet- De punten van zUn vuurrode trainingsschoenen waren kenneiyk een uitgebreide studie waard. Dan plotseling: „Hoeveel minuten zUn er nog te spelen?" RomeUn, gisteren met Veldhoen de enige van de „oude hap" van FeUenoord met zUn vroegere Europa- Cupsuccessen (MoulUn speelde immers niet), zat duidelUk met zichzelf in de knoop. „Waarom moest ik die vent nou een stoot geven Ik begrUp het niet". Even later verklarend: „Wim Jansen werd gepakt door die Piepenburg. Ik ging by die vent staan om de vrije trap te nemen en toen gaf hij mij een trap tegen mijn enkel. Myn reactie was die klap. Ik kon er niets aan doen. Het gebeurde zo snel, maar ik zit er weer mee. Luis ter, het is mijn eigen schuld, dat wil ik beslist niet ontkennen". Piet Romeijn was slecht te spreken over de conditie van het veld. „Het was compleet waardeloos". Om die bewering kracht bij te zetten trok hij zijn voetbal schoenen uit zijn sporttas. „Kijk, ik had leren noppen, die ik voor de wedstrijd nog afgeslepen heb, zodat de ijzers er iets doorkwamen. Maar dat hielp geen zier. Op sommige plekken was niets te merken van het zand, dat op het veld was gegooid". En over het resultaat: „Het valt me een beetje tegen, ik had gerekend op een gelijk spel". Wim van Hanegem, die de kleedkamer I ,.Affaire"-Netzer opgelost HENNEF De aanvoerder van de Westduitse Bundesligaclub Borussia Mönchen-Gladbach, Günther Netzer, heeft woensdag in Hennef verklaard geen bezwaren meer te hebben tegen het spe len in het nationale elftal. Hiermee is de „affaire Netzer" opgelost, die was ont staan na de kritiek van bondscoach Hel mut Schön op het spel van de interna tional in de ontmoeting tegen Spanje r^-irtfrn, nu ii i -si - Het moment waarop geheel Feijenoord hoopte een strafschop toegewezen te zullen krijgen. Fran: Hasil is doorgedrongen in het Oostduitse strafschopgebied en wordt ten val gebracht door Withuis. Scheidsrechter Jones uit Wales heeft echter gaen overtreding geconstateerd. betrad met een van inspanning zwaar ge tekend gezicht. „We hadden het op 00 moeten houden. Maar dit resultaat is ook niet zo slecht. In Rotterdam zullen we twee doelpunten moeten maken dat is volgens mij niet onmogeiyk". De Utrechter was onder de Indruk van de capaciteiten van Noldner. „Dat is een technisch zeer begaafde voetballer. Ik begrijp ook niet, dat hU er uit gehaald werd. Die Piepenburg, waarvan ik hoor de dat hy zo goed was, viel mij zwaar Ook door Van Hanegem werd het veld als de grote oorzaak van het verlies aan geduid. „Wij zyn zulke velden in Neder land helemaal niet gewend- BU ons wordt er al afgekeurd als er een buitje is ge vallen. En het nare was, dat het na rust, toen het ging sneeuwen, nog rotter Theo Laserorns, één van de besten door zyn oerdegelijke mentaliteit: „De conditie van 't veld was verschrikkelyk. Maar ik ben toch bly dat we nu gespeeld hebben In eerste instantie dacht Ik maandag liever niet spelen. Maar op het moment, dat de scheidsrechter besloot in ieder ge val deze week nog te laten voetballen, hoopte ik. dat het vandaag zou zyn. In de volgende dagen was het veld toch ook niet veel beter geworden". Fransz Hasil, die tegen de verwachting toch meedeed en een goede wedstrijd speelde, zat sip voor zich uit te kyken De Oostenrijker verweet zichzelf, dat hij na ongeveer een kwartier spelen die schitterende kans niet had benut- „Ik schrok zo van die ruimte voor me dat ik meters naast schoot", treurde Hasil „Mijn revanche had ik echter van de scheidsrechter moeten krijgen. Op een bepaald moment werd ik zeker vijf meter binnen het strafschopgebied door twee man tegelijk gehaakt. Dat was een ge heide strafschop". Ove Kindvali was die mening ook toe gedaan: „Maar wat doe je eraan als de scheidsrechter het niet ziet Kindvali heeft het erg moeiiyk gehad. „Op zo'n veld heb je louter geluk als je een bal goed raakt. Voetbal was hierop niet mo gelijk". Hij was niet onder de indruk gekomen van de verrichtingen van Vor warts. „De Oostduitsers zijn me een bee»- je tegengevallen, lk had er meer van verwacht. Dat kan natuurlyk op een goed veld anders zijn, maar ik geloof toch, dat we in Rotterdam een reële kans hebben om in de halve finale te komen". Ook Henk Wery heeft het niet gemak kelijk gehad. Niet zozeer door het veld, maar door de verdedigende opdracht, die hij van Happel moest uitvoeren. Wery „Het was voor de eerste keer, dat ik me echt op verdedigen moest toeleggen. In het begin had ik er veel moeite mee. Happel schreeuwe steeds van de lijn, dat ik te ver opdrong. Het was wennen, maar na een half uur ging het wel"- Eddy Treytel verkeerde niet in een al te beste bui: „Bij dat doelpunt kwam ik in een kluwen spelers terecht waar ik niet zo snel uit kon komen. Ik kon er echt niets meer aan doen toen die Piepenbur g inkopte. Het was trouwens een moeilijke wedstrijd voor me. In het eerste kwar tier miste ik een paar voorzetten, om dat ik mij door het ijs op het veld niet goed kon afzetten bij het springen. Het is onbegrijpelijk, dat de scheidsrechter heeft beslist dat er toch gespeeld zou worden'' De hardheid van Vorwarts was Wim Jansen, die het nogal eens aan de stok had met Frassdorf, meegevallen. „Ik had verwacht, dat het veel erger zou zijn" Cor Veldhoen toonde zich tevreden over zyn heroptreden ln Feijenoords top- formatie- Veldhoen: „Je moet niet verge ten, dat ik voor het laatst heb gespeeld tegen Reykjavik en dat was nog maai een halve wedstrijd omdat Van Duiven- bode toen uitviel. Ik dacht, dat ik hel toch wel aardig heb gedaan vandaag", zei Veldhoen terwijl op het kapot getrapte veld zes vrachtwagens rondraasden die uitgebreid zand strooiden. Eén van de aanwezige officieren: „Zondag moet Voi - warts tegen Carl Zeiss Jena spelen, en ze willen dat dit wedstrijd ook door gaat Als we winnen van Jena heeft Vorwarts heel het Nederlandse topvoetbal versla gen. Ajax verloor Immers van Jen* Van-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11