KURHESSEN EN WALDECK WEG WIJZER vakantie in eikeblad weg wezen EEN AUTOBAHN MET VOORUITZICHTEN HP ZATERDAG 2S FEBRUARI 1970 Als vakantie voor u eeiyk slaat met een bruine bast en vellen aan uw neusvleugels Als u de opperste gelukzaligheid dan pas bereikt, wanneer u horizontaal onder de koperen ploert baadt in de zweetdrup pels. zodat een argeloze voorbijganger veronderstelt, dat u in de croma gebakken bent Als u werkelijk behoort tot de merkwaardige volksstam uit het noorden, die bij een temperatuur van veertig graden boven nul niet onmiddellijk uw matras naar de schaduw sleept, maar met een zakdoek op bet hoofd cn blijmoedig ..oef Willem, ik sterf van de hitte" roepend een berg op- strompelt Als de vakantiezaken bij u inderdaad zo liggen, heeft het "-"r8 val"ien schie,en nu dc ranke zei,boien lijk veel te bieden, maar net niet de tergende temperaturen, kristalheldere water van de Ldersee, het op één na grootste stuwmeer van Europa die u een derde graads verbranding garanderen. de Duitsers verheven tot „het Vier-Woudstedenmeer van Duitsland". Groene hart van Duitsland grossiert in boerse rust Voor de rest zit het wel snor in het groene hart van West-Duitsland. Bis- marcksnor mogen we wel zeggen, want er is verdacht weinig veranderd sinds de tijd, dat graven en lokale vorsten hier hun weldoortimmerde stul pen op de heuveltoppen bouwden en bakkeleiden met hun aangetrouwde ne ven. Goed, er zijn wat stuwmeren bij gekomen en de wegen zijn voorzien van een deugdelijke asfaltlaag. maar de boerse rust. die eeuwen lang de sfeer in Kurhessen-Waldeck heeft bepaald, is nog steeds uit overstelpende voorraad leverbaar. Het plezierige verschil is al leen, dat de landelijke heerlijkheden niet langer exclusief genoten worden door gekroonde hoofden, maar ook met BTW geschonken worden aan het rei zend voetvolk, dat van de vierbaans /.enuwstrengen afbuigt en het avontuur De toerist van nu volgt in Kurhessen- Waldeck moeiteloos het spoor van de gebroeders Grimm. dolromantische baasjes, die in de stille bossen inspi ratie opdeden voor hun onsterfelijke sprookjes. Hiet zagen ze Hans en Griet je dwalen en werd hun pas gekruist door Roodkapje, de heks en de boze wolf. Ter verontschuldiging van hun kinderlijke fantasie kan worden aange voerd, dat de sfeer in dit vergeten stuk van Duitsland schreeuwt om onbestaan bare zaken. Tussen de donkere denne- bomen. die een eeuwig geprolongeerd kerstfeest suggereren, staar je automa tisch naar de lucht in de hoop. dat de toverkol van half zeven op haar bezem steel zal langszeilen. En als de kobold op een open plek in het bos verstek laat gaan voel je je toch even pijnlijk gegrepen. Pop-art Mensen, die in een bos spontaan ra deloos worden en zenuwachtig bloeden de harten in boombasten kerven, doen er dan ook goed aan Kurhessen en Waldeck te mijden, want het is voor meer dan vijftig procent woud, wat daar de landelijke klok slaat. Slechts met pijn en moeite is er plaats overge houden voor de stokoude dorpen met hun pop-art-vakwerkhuizen, die onge geneerd op elkaar leunen, met hun vaak magnifieke kerken, gebouwd in een tijd. dat Gods ondubbelzinnig gelijk nog boven alle twijfel verheven was met smalle, bochtige keistraten, die onver- DOOR LEO THURING met tochtlatten en balletvoeten voor tenminste 300 lire te worden getild. Ze zijn wel bereid een hartinfarct te ris keren om op tijd aan de gortdroge Joego-Slavische kust te kunnen zijn. Dat zo voor dc helft van de prijs en zonder mensonterende ontberingen op nauwelijks een dag reizen van huis ook meesterlijke vakantieweken kunnen bouwen, is hun helaas niet bekend. Jammer voor Kurhessen-Waldeck, dat zichzelf bescheiden aanprijst als 't „va kantieland in een eikeblad". Jammer ook voor de Nederlanders, die nog steeds het waanidee koesteren, dat al les wat je ver haalt automatisch lek kerder is. Misschien is het nog niet te laat om de plannen te wijzigen. Laten we dan zeggen: tot ziens aan de Kurhessen en Waldeck, dat u moet zoe ken ten oosten van Keulen en ten noor den van Frankfurt, bestaat uit de vol gende gebieden: Edcrbergland. Fulda- tal. Marburger Land, Reinhardswald- Diemel-Weser-Rhön, Schwalm, Knüll. Waldeck en Wcrraland. Ederbergland Dorado voor sportvissers en zeilers. Edersee, stuwmeer met een inhoud van 202 miljoen kubieke meter water. Be kendste plaatsen: Frankenberg, Fran- kenau, Battenberg, Rosenthal en Go- münden. Uniek wandelgebied. Fuldatal Berglands.hap met toppen tot 600 me ter hoogte. Uitgestrekte bossen, waar in in een roemrijk verleden -keizer Bar- barossa reeds op jacht ging. Alle va kantiedorpen in dit gebied hebben een uitgebreid net van gemarkeerde wan delpaden. Twaalf moderne camping en vier vakantiedorpen met chalets voor gezinnen. Bekendste plaatsen: Kassei, Rotenburg, Wolfhagen. Melsungen Twee natuurparken: Habichtswald en Meissner-Kaufungerwald. In tien dor pen zijn paarden te huur. Marburgerland Grote trots is Marburg, dat beschouwd wordt als één van de mooiste bergste- den van Duitsland. De stad heeft on der meer de oudste vroeg-gotische kerk van het land met de gouden graf tombe van de heilige Elisabeth. Een lieflijke streek met romantische dalen bossen en heuvels. De Lahn, Ohm en Wetschaft lenen zich uitstekend vooi boottochten en vissen. Bekendste plaat sen: Marburg, Neustadt, Milnchhnusen, Schweinsberg, Marbach en Langendorf. Reinhardswald tussen Diemei en Weser Het Reinhardswald is één van de grootste en indrukwekkendste bosge bieden in Duitsland. Het strekt zich uit van Karlshafen tot voor de grens van Kassei. Uniek voor mensen, die van stilte houden. Bakermat van de ge broeders Grimm. Kunstliefhebbers ko men ruimschoots aan hun trek in het slot Wilhelmstal bij Calden en in de kloosterkerken van Helmarshausen en Lippoldsberg. Bekendste plaatsen: Trc i- delburg. Grebenstein. Lippoldsberg. Je hoeft in Kurhessen en Waldeck niet bang te zijn, dat je door dc bonten het bos niet meer kunt zien. Om daarbij ook nog van de schoonheid van het land te kunnen Kenicten, kan men het beste aan boord gaan van één van de gemoedelijke plezierboten, die op de Weser en de Diemei regelmatige diensten onderhouden. Helmarshuu- zen uitgangspunten voor dagenlange zwerftochten. De Wasserkiippc is met zijn 950 meter de hoogste berg van Rhön. Bekende kuroorden zijn Bad Salzschlirf. Bad Neuhaus en Bad Brüc- kenau. Voor de automobilist is er de 40 kilometer Hochrhönring. een magnifie ke weg door het hoge bergland. Natuur- Rijk geschakeerd b Plaatsen als Fulda. Hi-or ders, Wüstensachsen. Brü penhausen en Bischofshcir uitgele- park Rhön. TUSSEN DE DONKERE DENNEB0MEN DIE EEN EEUW KERSTFEEST SUGGEREREN KIJK JE AUTOMATISCH UIT NAAR DE TOVERKOL VAN HALF ZEVEN anderlijk naar het volgende bos leiden De toerist heeft de keuze uit meer dan 300 dorpen, die stuk voor stuk hun specifieke vakantietroeven uitspelen Sommige liggen ideaal aan de oever van een stuwmeer, andere mikken duidelijk op de begenadigde clientèle die met een bekertje oergezond bronwater in de be vende hand door het nostalgieke kur- park drentelen. Er zijn in Kui'hessen en Waldeck enige wereldberoemde kur oorden, waar de blonde verpleegsters klaar staan om uw gekwetste lever en uw ontstoken pancreasputje lekker te vertroetelen. En altijd is er wel een strijkje Van doorgaans bejaarde heren in de buurt, die onder de lindebomen het Standchen van Schubert uit de violen trekken. Waarachtig, wie nog nooit naar de bronnen van het Germaanse gezonde leven is gepelgrimeerd, heeft zichzelf te kort gedaan. De stille, roerlo ze sfeer, die in de parken en rondom de antieke badhuizen hangt, is ongeëven aard en eigenlijk onbestaanbaar in een tijd vol robots en welvaartsgedruis. Hier tikt het klokje nog altijd zoals bij betovergrootmoeder thuis, hier is de geur van de bloemen lomer dan op andere plaatsen en slepen de uren zich voort van het magere ontbijt tot het vegetarisch uitgeklede diner. En zelfs de kerngezonde reiziger begint naeen halve dag uit eigen beweging te schui felen en te verlangen naar een kroes met het ondrinkbare water uit de won- derbron. Praalziek Kurhessen-Waldeck heeft alles mee hun trekken te laten komen. De kunst kenner vindt in Kassei één van de grootste verzamelingen van Rem- brandts, de visser kan in de Weser en de Diemei naar hartelust zijn hengeltje uitgooien voor de zeiler ligt de Edersee klaar, het op één na grootste stuwmeer van Europa waarvoor indertijd 3 boe rendorpen moesten verdwijnen. En in de praalzieke burchten, waar nauwe lijks een eeuw geleden de edelen hun kleine pesterijen uitbroedden, gaat nu de gulle roemer van de horeca van hand tot hand. Lage versnelling Voor een vakantie in de lage versnel ling of voor zo maar 'n long weekend tussendoor is Kurhessen-Waldeck een meesterlijk reisdoel. Ten onrechte heb ben de meeste Nederlanders dit kleine paradijs tot nog toe op hun jacht naar de zon links laten liggen. Ze denderen wel met rooie koppen over de auto bahn en verslinden duizenden kilome ters om uiteindelijk op een klef Itali aans strandje door een uitgekookte ober Slot Arolsen in Waldeck is een wat boerse kopie van het Paleis van Versailles. Hier werd koningin Emma geboren en dat zal de reden zijn, waarom er elk jaar drommen oranjegezinde Nederlanders hun schoenen bij de poort uittrekken en op de voorgeschreven vilten pantoffels door de hoge, muffe zalen dwalen. Echte kunstzinnige ontdekkingen zal men binnen de muren van deze mastodont niet vinden: dc Duitse heersers waren nu eenmaal wat minder kieskeurig dan hun Franse broeders en stortten hun kamers vol met rijp en groen. Toch is het bezoek de moeite waard, al was hel alleen maar om wat eens koninklijke glorie was en nooit meer terugkeert. Schwalm-Knüll Omvat de gebieden Hersfeld. Fritzlar- Homberg en Ziegenhain. Knüllgeberg- te en Kcllerwald. Vele burchten herin- neven aan de heerschappij der Hessi- sche vorsten. Toeristische toppers zijn het Kellerwald en het staatsbad Hers feld. Bekendste plaatsen: Homberg, Bad Hersfeld, Fritzlar, Niedenstein en Ziegenhain. Werraland Wordt beheerst door de 745 meter ho ge Mcissner. Land van bergen en burchten, wouden en water, vakwerk dorpen cn romantische rivieren. Beken de kuroorden zijn Sooden-Allendorf, Zieg-nhagen en Wanfried. Voor de wan delaars zijn er het Kaufungerwald, het Sehlierbaehswald en het Stiftswald. Waldeck Veertig procent van Waldeck bestaat uit bos. Toeristische toppers: de Eder see. Willingen met internationale springschans. staatsbad Wildungen, de burcht Waldeck en het slot Arolsen, waar kóningin Emma haar jeugd heeft doorgebracht. Waldeck is dank zij de Edersee een watersportparadijs. Met het Sauerland is Waldeck het meest sneeuwzekere gebied van Duitsland. Bekende plaatsen: Willingen, Schwale- feld. Rattlar, Bömighausen. Eimelrod, Heringhausen, Ottlar, Stormbruch, Gre- bringhausen, Rhenegge en Adorf. KORTE REIS KLEINE PRIJS Kurhessen en Waldeck zijn bij uitstek geschikt voor familievakanties en het plezierige lokkertje daarbij is „korte reis en kleine prijs". Dat de VVV's in dit gebied het niet bij prpagandisti- sche kreten laten, blijkt uit de reeks Heerlijk ontspannen lebberen met één hand aan het stuur Honderdduizenden Nederlanders stuiven er elk jaar weer langs zonder vaart te verminderen: ze zien in een flits de borden met „Marburg" en „Kassei" erop cn stellen wrevelig vast. dal het nog een hele ruk is naar Frankfurt. Als ze eenmaal daar zijr en op het vermaledijde Kreuz de juiste sleuf naar Mü-cben of Karlsruhe hebben ge' 'en, is het nog slechts een kw. .ie van standvastig door- karren en bijtijds uitwijken voe- 'e briesende wegpiraten. P: erigens niet ontevreden, wil. het zwaarste traject heeft hij toch maar weer in record tijd afgelegd. Hij is in het holst van de natte zomernacht uit Nederland weggesjeesd en heeft inmiddels de walmende chaos van het Ruhrgebied glorieus overleefd. En dat ondanks de twee plaspauzes, die hij zijn dreinende kinderen ter hoogte van Wuppertal moest toestaan en het linker-achterlicht, dat hij verspeelde, toen hij in Le verkussen een bocht te krap nam en een praatpaal meenam. Moeder zei nog: ,.Ze maken hier asperine Jaap, misschien is dat goed voor je zenuwen", maar hij deed net, of hij niks hoorde, want wat koop je voor ruzie? Vorig jaai heeft hij het onzauge idee gehad or met worst te bestellen. De reis kon hij daarna Niet vooruit te branden was ie. Het jaar ervoor had zijn vrouw onderweg geroepen, dat hij te dicht achter de voorliggers bleef hangen en daar was ie toen zo hels over geworden, dat hij op een gegeven moment de wagen in de berm had gestuurd en tegen een ouwe eik geleund vals het slavenkoor uit Nabucco van Verdi was gaan fluiten. Daardoor was hij ruim ander half uur op het tijdschema ach tergeraakt. En dat allemaal door een betweetster, die van toeten noch blazen wist. Neen. deze keer trapt hij er niet in. Deze keer wil hij bij tijds aan het Gardameer zijn en daarom neemt hij geen risico's. Als kleine Japie vervelend wordt, hoeft ie maar onder het dashboard te grijpen en dan is er een spelletje. Hij heeft twee kwartetten meegenomen, een gloednieuw „Mens erger je niet" en een doos met vouwblaadjes. De vorige keer was hij zo stom geweest om een vlooienspel mee te nemen, maar dat was eens maar nooit meer. Na twee uur waren ze met de vlooien op zijn hoofd gaan mikken en met stij gend succes. Dat perfectionisme hebben ze van hem geërfd. Als ze eenmaal ergens aan begin nen, is het gelijk raak ook. Hij heeft het ook eens gepro beerd met auto's tellen. De bu ren hadden het een maand eer der gedaan en ze waren in Ba zel, voordat ze het wisten. Hij is er na een half uur mee opge houden, want het enige, wat hij zag waren auto's, die groter waren dan de zijne. En daar kreeg hij zo de pest over in, dat hij in een wegrestaurant zes glazen bier achterover sloeg en volkomen onbekwaam aan de Oostenrijkse grens arriveerde. Van al die dingen heeft hij een hoop geleerd en je kunt het nu rustig aan hem overlaten. „Dat stukje door Duitsland", heeft hij gisteren nog op de zaak tegen zijn collega's gezegd, „is voor mij een wassen neus. Een kwes tie van voorbereiding. De plan ning. daar gaat het om. Als je planning niet deugt, kun je be ter rechtsomkeert maken". Hij heeft bijvoorbeeld ontdekt, dat je geen vette lunchpakket ten mee moet nemen. Geen cer- velaatworst, want de spekkies verteren te langzaam en je krijgt er een hoop ellende door. In 1967 heeft hij Rimini alleen niet gehaald, omdat zijn vrouw boerenmet op de boterhammen had gedaan, zodat hij tussen Karlsruhe en Lüzern aan één stuk had zitten boeren. Hij heeft'het haar niet kwalijk ge nomen, want ze waren daarvóór naar Drente gegaan en op die afstand luisteren zulke dingen niet zo nauw. Maar het is voor hem wel een les geweest. Voor taan neemt hij rookvlees als beleg. Hardgekookte eieren kunnen ook geen kwaad. Na tuurlijk heeft hij ook gehoord, dat er een causaal verband moet bestaan tussen hardge kookte eieren en lustgevoelens, maar als je het hem vraagt zijn het pure verzinsels. Hij heeft zelf de proef op de som genomen, toen hij in Kampen lag zijn Zes hardgekookte eieren sloeg hij binnen een kwartier naar bin nen en het enige wat hij voelde, was een intense misselijkheid. En dan natuurlijk de zwarte koffie, die is ook verrekte be langrijk. Even terugschakelen in zijn drie, zodat moeder niet over de bekertjes morst en dan heerlijk ontspannen lebberen met één hand aan het stuur. Vroeger spaarde hij de beker tjes altijd op, totdat ze bij een parkeerplaats waren, maar nu is het raam open en weg wezen. Duitsland is groot en ze hebben trouwens wal goed te maken. Wat zullen we nou krijgen. En vooral niet warm eten on derweg. Niet gaan roepen: „We zijn al 12 uur van huis en een kop soep zou er best in gaan" De verleiding is natuurlijk groot, groter zelfs dan de onge hoorde koteletten, die ze in elke Raststatte voor je neus fromme len. maar je moet je juist op zulke momenten sterk tonen. Gewoon een mariakaakje ne- Hij was zo hels geworden, dat hij op een gegeven mo ment tegen een ouwe eik ge leund vals het slavenkoor uit Nabucco van Verdi fluiten. men en aan moeder vragen, of er nog wat in de thermosfles zit. Dat is echt het beste. Vorig jaar heeft hij achter München het onzalige idee gekregen om Sauerkraut met worst te bestel len in een boerenrestaurant. De reis kon hij daarna wel verge ten. Nier vooruit te branden. En een zakdoek met eau de cologne tegen je voorhoofd is ook fijn. Iedere automobilist krijgt op de Autobahn een klap van de man met de hamer. Vóór het vertrek wat slaappoeders in de gazeuse van de kinderen maar als moeder dan zo vrien delijk is om even je ogen te betten, is er geen vuiltje aan de lucht. Ze moet het natuurlijk niet te lang doen, want je zit op je voorligger, voordat je het Persoonlijk heeft hij het hele maal voor elkaar. Als hij last van duizelingen krijgt, verwis selt moeder met Japie van plaats en masseert ze zijn nek. Een pure weldaad, dat kan hij je wel. vertellen. Dat mens heeft een kracht in d'r handen, dat houd je niet voor mogelijk. Waarschijnlijk komt dal. omdat ze geen wasmachine heeft en alles nog persoonlijk uitwringt. Neen echt dat ritje door Duits land is voor hem geen punt. Zijn vrouw doet de avond vóór het vertrek wat slaappoeders door de gazeuse en van de kin deren heeft hij na ook geen last meer ze er effe te veel waren ze pas in Dubrovnlk wakker geworden. Ook geen doodwond, als je hem vraagt. Als er maar genoten wordt. Uiteindelijk gaat het toch om de rieleks. Als je daar niks voor over hebt, kun je beter thuis blijven nbiedingen. die de vaders meer kroostrijke gezinnen als ne< :ullen begroeten. Wat denkt bijvoorbeeld rangement voor z dus nog even geen krijgt daarvoor e bij particulier dei- Keulen dus In 1968 had i gedaan c zevendaags •entig mark, dat is ventig gulden? Men kamer en ontbijt lunch en diner in plaatselijk restaurant. Voor kin- dan nog reducties, die fhankelijk van de leeftijd oplopen van 10 tot 50 procent. En dit geldt niet voor een enkel verloren adresje, maar voor honderden huizen. VAKANTIE MET KUREN Kurhessen en Waldeck beschikken over negen internationaal befaamde Kuroorden voor mensen wier lijden een last is. Bad Hersfeld (1.400 bed- dcn). Bad Salzschlirf (1.680 bedden). Bad Sooden-Allendorf (2.400 bedden). Bad Wildungen (4.800 bedden). Bad Wildungen-Reinhardshausen (2.000 bedden) Gersfeld-Röhn (550 bedden). Karlshafen (1.100 bedden). Kassel-Wil- helmshöhe (350 bedden) Willingen (2600 bedden). In Kurhessen zijn 50 cam pings, 150 zwembaden en 27 jeugdher bergen. DE BOER OP Een fantastische vakantiemoge lijkheid wordt ook geboden door 350 boeren in Kurhessen en Waldeck, die hun agrarisch ko ninkrijk voor een spotprijs openstellen voor toeristen. Voor een volledig pension betaalt u 12 Mark en als u de lunch laat schieten kunt u zelfs al voor 5,5 Mark de boer op. Het Fremden- verkehrsverband Kurhessen und Waldeck, 35 Kassei 2 heeft voor u prospectussen klaar liggen met de adressen van gastvrije agrariërs.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13