SteÊeidieSoti/ïcmt Radio Veronica blijft voorlopig Luchtkussentrein op Schiphollijn Lawinedreiging in Alpen nog kritiek SITUATIE IN LAOS VERSLECHTERD MET VERKIEZING IN VOORUITZICHT: Klacht tegen Radio Nordsee Belasting op motorrijtuigen in 71 omhoog Twee mensen na 24 uur uit lawine gered Aanslag op Eban beraamd in Duitsland Aanval gericht op val van prins Soevanna Wilson wil beginnen met EEG- bespreking Popfestival met Rolling Stones in 01. Stadion PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 - Bank: Amro-Bank N.V., Leiden DIRECTEUR: DRS. J. H. M. BRADER Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer. ADV. (excL BTW) 23 ct. p. mm. Telefoontjes 2.10. KLACHTEN bezorging tel. 20935 (18.0019.00 uur». ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.16, p. mnd. 4.95, p. kwart. 14.85, fr. p. post 17.75. DONDERDAG 26 FEBRUARI 1970 PLAATSELIJK SNEEUW Weersverwachting van het KNMI geldig tot mw* genavond: Wolkenvelden en plaatselijk sneeuw. Overwegend matige wind tussen noord en noordoost. Vannacht lichte tot matige vorst. Morgen overdag tempera turen in het algemeen iets boven nul. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 61e jaargang, no. 17.988 DEN HAAG Ik heb wel gezegd, dat het kabinet spoedig zal beslissen over maatregelen tegen piratenzenders, maar niet hoe deze beslissing zal uitvallen. Met deze nadrukkelijke verklaring in tweede termijn heeft minister Klompé gisteren in de Eerste Kamer de positie van Radio Veronica en die van Radio Nordsee er niet duidelijker op gemaakt. Het ziet er overigens niet naar uit, dat er vóór de verkiezingen verandering in de huidige positie zal komen. „Schoffie met wit haar Maurice Chevalier, die morgen eregast is op het Grand Gala du Disque, zal niet optreden hoezeer men daar ook op zal aandringen. „Ik neurie tegenwoordig alleen nog maar in de badkamer en dan doe ik de deur op slot", zei hij beslist, toen hij gisteren, eenentaehtig jaar oud. maar vitaal en in onberispelijk grijs pak, op Schiphol aankwam. Sinds zfn afscheid in het Theatre de Champs Elysée in oktober 1968 heeft hij nooit meer op de planken gestaan. In plaats van zingen schrijft Maurice Chevalier nu boeken. Een van de redenen van zijn tot zaterdag durende verblijf in Nederland is dan ook de introductie van zijn door Bruna uitgegeven tiende werk. getiteld „Schoffie met unt haar". Zie verder pag. II) Gedachle \an staatssecretaris De Keyzer: Parlement wil geen vertraging bij voorbereiding (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris De Keyzer van Verkeer en Waterstaat opperde gisteren in de Tweede Kamer de mogelijkheid op de Schiphollijn. de verbinding van Amsterdam en Den Haag met Schiphol, een luchtkussen- trein te laten rijden, die snelheden van 300 km per uur kan maken. Hij zal binnenkort een Franse maatschappij vragen dit idee te onderzoeken. Hij kondigde aan dal er dit jaar of volgend jaar geen geld voor de Schiphollijn uitgetrokken zal kunnen worden, maar dat de NS normaal met de voorberei dingen van deze lijn kan doorgaan. Deze mededeling van de staatssecretaris ging echter het grootste deel van het parlement niet ver genoeg. Mede namens de V.V.D.. C.H.U., K.V.P., A.R.P. en D '66 diende de heer Posthumus (P.v.d.A.) een motie in, waarin gevraagd werd de Schiphollijn zover te doen voorbereiden dat deze bestekklaar is wanneer een principebeslissing over de aanleg door een volgend kabinet wordt genomen. Zoals het er nu naar uitziet zal de uit voering van het project pas een punt van overleg kunnen uitmaken bij de opstelling van de begroting voor 1972. (Van verslaggevers) DE KEYZER De kosten worden geraamd op 550 mil joen gulden. Met de luchtkussentrein, waarover de staatssecretaris sprak, wordt al in ver scheidene landen geëxperimenteerd. In Frankrijk is sinds kort een proeflijn in exploitatie. Vandaar dat de Franse maatschappij het idee van een lucht kussentrein op Schiphol zal mogen onderzoeken. DEN HAAG De motorrijtuigenbelas ting zal voor 1971 zeer waarschijnlijk weer verhoogd worden. Dit heeft minis ter Bakker van Verkeer en Waterstaat gisteren in de Tweede Kamer aange kondigd. Het betreft een verhoging van de op centen om het Rijkswegenfonds meer inkomsten te geven. Deze hogere inkom sten zijn nodig om in 1971 het uitvoe ringsprogramma van het Rijkswegen fonds te kunnen handhaven. Over het percentage van de verhoging van de op centen zal de. minister eerst spreken met de vaste kamercommissie van Verkeer en Waterstaat op 24 maart. Met haar opmerking, te kunnen be grijpen, dat men het. langzamerhand de hoogste tijd vindt voor maatregelen die toch duidelijk de richting kon wijzen, waarheen het gaan zou had de minis ter de Senaat nogal venast. Van de liberale ministers binnen bet kabinet is immers bekend, dat zij zeker in deze voorbereidingstijd op de verkiezingen, niets tegen Radii» Veronica willen onder nemen. Daarop uloeg dan ook de vraag van de socially* Broeksz of Kit kabinet dan niet zou vallen als men tegen Vero nica zou optreden. Er is immers al eerder een kabinet over een omroepkwestie ge vallen. Minister Klompé noemde een' dergelijke gedachtengang evenwel een ;iaak van „wishful thinking". De wen» is de vader van, de gedachte, rijvende behoefte Het was de VVD'er Van der Werff, die via minister Klompé de regering onder ogen bracht, dat Radio Veronica toch kennelijk in een behoefte van adver teerders en consumenten voorziet en dat Hilversum er tot nu toe niet dn is ge slaagd daar verandering in te brengen. Hij wees er evenwel ook op, dat de re gering zich uiteraard aan haar inter nationale verplichtingen moet houden. Hij doelde hier op het feit, dat Nederland destijds het internationale verdrag van Straatsburg tegen piratenzenders heeft ondertekend. Dit verdrag moet echter nog altijd door het Nederlandse parle ment worden geratificeerd. Eeret nadat de ministerraad de nodige wetsvoorstel len bij het parlement heeft ingediend, kan, ma aanvaarding, daadwerkelijk wor den opgetreden. Die voorstellen liggen evenwel „in de mottenballen", omdat ze nu niet erg in de smaak zullen vallen en bovendien Radio Veronica wel middelen zal vinden, om volledige uitschakeling te ontgaan. Nordsee De komst van het tweede schip Nord see heeft het treffen van maatregelen wel urgenter gemaakt. Dit schip zal echter uitwijken en omstreeks half maart lig plaats kiezen voor de Belgische kust. De bevoorrading uit Scheveningen, waarin men de zender hoopte te treffen, zal dan via Spanje geschieden. De „Mebo II", vanwaar de zender zaterdag de officiële uitzendingen hoopt te beginnen, ligt nu voor Scheveningen. Overigens heeft het Loodswezen in Vlissingen een klacht bij PTT ingediend wegens ernstige storing door Radio Nordsee van de radioverbin dingen op de Westerschelde. WENEN (AFP). In Tirol en Vorarlberg in Oostenrijk heerst een kritieke I toestand als gevolg van voortdurende lawinedreiging. 14.000 wintersport- toeristen kunnen niet naar huis. In Tirol zijn 25 wegen voor het verkeer afgesloten vanwege het lawinegevaar. De spoorlijn tussen Oostenrijk en Zwitserland is tussen Langen en Bludenz geblokkeerd. Alle internationale treinen worden via Beieren omgeleid. Het station en verscheidene huizen in Langen zijn ontruimd. Er komt 'n tweede luchthaven in de Raiïdstad-Holland DEN HAAG Bij de begrotings behandeling vam verkeer en water staat im de Tweede Kamer kon minister Bakker nog niet de juiste plaats ont hullen waar onze tweede luchthaven zal worden aangelegd. De bewindsman zei het niet waarschijnlijk te achten dat Zuidelijk Flevoland de aangewezen plaats is. in verband met de beveiliging van de bestaande luchiroutes. De keuze zat moeten vallen op de Markerwaard of omgeving. De nieuwe luchthaven zal in elk geval in de omgeving van de randstad komen. Overigens zal ook bij de aanleg van een tweede luchthaven niet zijn te ontkomen aan een verdere uit breiding van Schiphol, aldus minister Diefstal onder ogen van politie MILAAN (Reuter) Uit het Milanese bijkantoor van de centrale bank van,' Italië is een geldzak met 100 miljoen lire (ongeveer 570.000 gulden) verdwenen. Toen enige employés van de centrale bank met politiebegeleiding het geld kwamen halen, zette een bankbediende de zak even neer. Een ogenblik later was het geld spoorloos verdwenen. De politie heeft de zaak nog niet kunnen oplossen. NEW-YORK (A.P.) Het voortduren de offensief der Noordvietnamezen in Laos heeft een toestand doen ontstaan in het ..land van de miljoen olifanten" die men in de V.S. beschrijft als zowat de slechtste van de afgelopen negen jaren. De Amerikaanse opperbevelhebber in het gebied van de Grote Oceaan, ad miraal John McCain, heeft gisteren le Saigon in een toespraak gezegd dat ..de huidige verslechterende toestand in Laos voor ons een zaak van grote zorg is". Weinig deskundigen die van de toe stand op de hoogte zijn, menen dart Noord-Vietnam Laos zal wollen „over nemen" door een mililtaitre verovering, alleen al door de zware verplichtingen die de Noordvietnamese strijdkrachten hebben in Zuid-Vietnam. Het valt dus des te meer op dat Noord-Vietnam toch in Laos is gaan optreden met. een sterke troepenmacht. Het offensief wordt in Amerika gezien als een nieuwe poging om te trachten de val van prins Soevanna Fhoema, de neutralistisch e minister-president van Laos, ten val te brengen, hetgeen auto matisch betekent dat Amerika er weer een probleem bij heeft. Het voornaamste doel van de aan wezigheid van naar schatting 50.000 man aan Noordvietnamese gevechts- enoncler- steuningströepen in Laos is klaarblijke lijk het beschermen van de „Ho Tsji Minhroute", die .door N.-Vietnam wordt gebruikt om troepen en voorraden naaT Zuid-Viet nam te brengen. Deze routee wordt voortdurend gebombardeerd door Amerikaanse vliegtuigen, zulks met toe slemming van prins Soev anna Phoema, omdat de luchtactie tenslotte is gericht tegen de troepen van een. vreemd land die in zijn land aanwezig zijn. De posilie van /de prins is precair. Hij wordl door zowel Moskou als Washing ton erkend, en om zijn positie te hand haven is een soon van vergelijk tussen de V.S. en de Sovjet-Unie noodzakelijk. Laas heeft Inmiddels verzocht om een soort Geneefse conferentie over de toestand in het land. Deze stap is door India bekend gemaakt, dat voorzitter is van de internationale controlecommissie voor Laos. De premier van Thailand heeft meegedeeld dat de Noordvietna- mezen de stad JPaksane naderen, die liigl aan de grens met Thailand. In de Amerikaanse Senaat ls een actie op gang gekomen tegen het gebruik van Amerikaanse troepen in Laos. Senatoren van republikeinse en van democratische zijde hebben de regering onder vuur genomen omdat Anierikaanse troepen in de strijd worden gemengd zon der dat het land is voorgelicht. Door deze inmenging zouden alle plannen tot Vietnamisering van de oorlog in Vietnam in gevaar komen. In Zuers, een wintersportplaats die al vijf dagen van de buitenwereld is afge sneden, kwam gisteren een kleine lawine op een hotel terecht. Een echtpaar uit Argentinië werd bedolven. Na enige uren konden zij worden gered. De vrouw is ernstig gewond. In het Pitzdal kwam een lawine op een weg terecht, waardoor zes personen werden bedolven. Drie van hen konden spoedig worden bevrijd. Later werden twee lijken opgegraven. Een kind wordt nog vermist. Franse militairen hebben gisteren nog twee mensen levend uit het puin van een hotel gehaald dat door een lawine in Lans-le-Villard was getroffen. De twee geredden, een Parijse tandarts en zijn LONDEN (Reuter) Premier Wilson heeft gisteravond in het Lagerhuis gezegd dat Engeland zijn pogingen moet voortzetten om lid te worden van de E.E.G. Wilson sprak aan het eind van een debat over de kosten van een dergelijk lidmaatschap voor Engeland. „Wij zijn bereid om zo vroeg mogelijk onderhandelingen te openen. Onze onder handelingsdeelgenoten zijn bereid om te beginnen. Mits de voorwaarden aan vaardbaar zijn, zouden wij bereid zijn volwaardig lid te worden, met een pas sende overgangsperiode", aldu6 Wilson. iw, hebben 24 uur onder een bed onder de sneeuw in de puinhopen van het hotel gezet.n Men moest pneumati sche hamers gebruiken om door de haitie sneeuw heen te komen. Als gevolg van lawines die zich in de Dolemieten hebben voorgedaan, zijn ver scheidene bergdorpen van de buiten wereld afgesloten. Er zijn geen slacht offers gevallen. De 3.000 inwoners vah deze dorpen moeten met behulp van heli kopters bevoorraad worden. De daling van temperatuuf vergroot de kans op nieuwe lawines. Men heeft daarom strenge voorzorgsmaatregelen getroffen. KARLSRUHE (DPA) In Karlsruhe heeft een woordvoerder van het open baar ministerie een plan onthuld, dat Arabische verzetsstrijders zouden heb ben beraamd om do Israëlische minis ter van Buitenlandse Zaken Abba Eban tüdens zün bezoek aan de Bondsrepu bliek uit de weg te ruimen. Eban is in middels op bezoek in Luxemburg. Volgens de woordvoerder had zich. vorige week woensdag bij de autoriteiten in Bonn een Arabier gemeld, die ver klaarde bij de samenzwering betrokken te zijn. Hij zei tot taak te hebben uit een bagagekluis od het station van München machinepistolen en bommen te halen en deze in Keulen te overhandigen aan twee medeplichtigen. De Arabier had toen in tegenwoordigheid van leden van de vei ligheidspolitie een geheim telefoonnum mer gebeld voor nadere instructies. Hij maakte daarbij een afspraak voor vrij dag jj. op het station in München, maar zijn contactman 'kwam toen niet op dagen. De Westduitse justitie stelt nu een onderzoek in naar de identiteit van de betrokken Arabier en naar de eige naars van drie paspoorten ddc hij bij zich had. VIJFLING IN AMERIKA NEW YORK (AP) Een vijfling, twee jongens en drie meisjes, is dinsdagnacht in het presbyteriaanse medische cen trum van Colombia geboren. De moe der, de 27-jarige Margaret Kienast. had een vruchtbaarheidsmiddel ingenomen. De verlossing verliep normaal en al- le vijf kinderen maken het „zo goed als verwacht kan worden", aldus een woord voerder voor het ziekenhuis. De kinde ren zijn zes weken te vroeg geboren. De heer ep mevrouw Kienast hebben reeds twee kinderen van vier jaar en 18 maan- De overstromingen in het zuiden des lands worden over het algemeen als wateroverlast gezien. Hetgeen niet betekent, dat dit bij alle categorieën van het mensdom als zodanig ook wordt ervaren. Het jeugdiger deel weet er het verstrooiende element uit te halen, al moet dat dan ook in letterlijke zin uit de tenen worden gehaald. De jongelui op de foto doen dat dan ook. Plastic gepakt en gezakt nemen zij de waterlinie. Dit is Poppyhet enige meisje lussen 160 mannen op Mission Control in Houston. Het meisje houdt nu vakantie in Londen, waarna ze zich gaat voorbereiden op de komende Apollovlucht in maart. Tijdens die vlucht zullen Poppy en haar mannelijke collega's de bereke ningen voor terugkeermanoeuvres, die onmiddellijk kunnen worden ge bruikt in geval van acuut gevaar, uitvoeren. AMSTERDAM (ANP) De mogelijkheid is niet uit gesloten. dat de komende zomer in het Olympisch Stadion in Amsterdam een groot popfestival zal worden gehouden, waarbij de Engelse groep The Rolling Stones het hoofd- xal zijn. Dit werd meegedeeld op de algemene aandeelhou dersvergadering van de NV Olympisch Stadion. Het idee voor een dergelijk festival is gekomen van een van de organisatoren van de musical Hair, die .'oorstellingen op een van de bij terreinen van het i tad ion geeft. Deze Tom Kyllog is een vriend van de manager van The Rol ling Stones. Hij verwacht deze groep naar ons land te kunnen brengen. Kyllog heeft tegenover de heer J. C. Tetzner, commis saris van het stadion, ook de mogelijkheid geopend om Frank Sinatra in hot stadion te laten optreden- Het is bekend van Sina tra, dat hij voor geld niet wil komen, nog niet voor een miljoen gulden. „Maar misschien kunnen we via een liefdadigheidsvoorstel ling iets bij hem bereiken aldus de heer Tetxnea

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1