Nieuwe provincieweg Scheveningen-N.-Holland is kwalijk gevolg van eenmaal gemaakte fout Winnetou- huis in Hoogh kamerpark BURGEMEESTER HJ.M BOSMA IN RAADSVERGADERING NOORDWIJKERHOÜT Provincie Zuid-Holland evenmin gelukkig RUIGE AANPAK VAN SANERING met de huidige planologische opzet Dikke zwarte rookwolken boven centrum van Rijnsburg Prof. dr. J.v.d. Waals: Verdeling van de gelden bij FOM zeer eenzijdig WOENSDAG 25 FEBRUARI 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 NOORDWIJKERHOÜT Burgemeester H. J. M. Bosma vindt het een kwalijke zaak, dat de Provinciale Waterstaat niet tijdig op zijn foute opzet met het tracé van de nieuwe provinciale weg nr. 1 is terug gekomen. Deze secundaire weg (met de allure van een auto-snelweg) doorsnijdt het dorp Noordwijkerhout en deelt het op in twee kernen, die voor elkaar bijna niet bereikbaar zijn. Ook bij de Provincie Zuid-Holland is men niet gelukkig met de hui dige planologische opzet. Daarvan getuigden gisteravond in de Noord- wijkerhoutse gemeenteraad de heren ir. J. Krabbendam en J. Hengsdijk Niet minder dan 14 kunstwerken in Noordwijkerhout Als de sporten van een ladder bevinden zich tussen de grote noord-zuidverbin- dingen de secundaire weg nr. 3 ('s-Gra- vendamseweg), de nieuw aan te leggen weg, die vanaf Alphen aan den Ryn via Leimulden naar de Ruigenhoek en de Langevelderslag loopt (weg nr. 2) en de toekomstige weg nr. 4, die ten zuiden van het dorp Valkenburg voor de oost- westverblnding zal zorgen. Daarbij voegen zich dan nog de ver schillende tertiaire wegen met eenzelfde verbindingsfunctie, zoals de Delfweg en de Leidsevaartweg. Op het grondgebied van Noordwijker hout bevinden zich niet minder dan 14 kunstwerken als viadukten en bruggen im: de nieuwe weg en als voorlopig laat ste kunstwerk komt in het dorp zelf bij de Julianastraat een fietsentunnel naar de Parallelweg. van de prov. waterstaat, toen zij in een openbare vergadering de raad en de publieke tribune inlichtten over de plannen van Zuid-Holland met betrekking tot de provinciale wegen in Noordwijkerhout en over de voorgenomen reconstructie van de Zilkerduinweg. In de grote noord-zuid verbindingen van de provincie gaat direct de nieuwe prov.weg Scheveningen-Noordhollandse grens een belangrijke plaats innemen. Hiervan zal het gedeelte tussen de Vlashoven aan de zuidkant van Noordwijkerhout en het dorp De Zilk in de tweede helft van 1972 voor het verkeer worden geopend. Eind 1973 wordt daarbij het traject tot Katwijk gevoegd. Henk Over duin exposeert in bet Duivenhuys Surrealistische symboliek en magische objecten LEIDEN De 26-jarige pas afge studeerde socioloog Henk Over duin (de ontdekking van de Co-op-schilder en tekenwedstrijdexposeert momen teel tekeningen en z.g. magische ob jecten in het Duivenhuys aan het Rapenburg 74. Als kunstenaar is Overduin volledig autodidact. Wel heeft hij altijd grote belangstelling voor de kunst in het algemeen gehad en dat reeds in zijn leerlingentijd op het Leidse Christe lijk lyceum. Zijn scriptie voor het doctoraal examen duidde eveneens in die richting (Övèr kunsthandels en aleriënen naar zijn zeggen zou hij evt. militaire dienstplicht te heb ben vervuld het liefst in een museum gaan werken. stijl. Overduin moet wel zeer reli gieus van instelling zijn, getuige zijn onderwerpen, die voor een zeer groot "I aan bijbel en christendom zijn ontleend. Ook uit dit oogpunt is zijn werk zeer opmerkelijk, temeer om dat dergelijke motieven in de modern ste kunstrichtingen zeer weinig naar voren komen. Zijn vormentaal is uniek, soms be perkt hij zich tot een enkel zij het herkenbaar onderdeel van zijn sujetten. Aldus ziet hij b.v. Leiden 1 de Leidenaren op geheel eigen wij- dringend. Het is een soort geestelijke abstractie. Overduin bezit voorts een prachtig kleurgevqel, dat hij zelfs laat doorwerken in de encadrementen zijn bladen. De lijnvoering is in hoge mate verfijnd. BIJ ZIJN STERK religieus getinte werken mogen we in dit verband vooral wijzen op een drie meter lange prentenserie ,JJet laatste avondmaal" Het gelaat van de Christus staat groot en centraaldaarnaast en om heen zijn de leerlingen gegroepeerd, meestal slechts aangeduid met een cirkel waarin een oog, doch verge zeld van de symbolen die men bij hun figuur pleegt te plaatsen: een krans van munten bij Judas, de gekruiste sleutel bij Petrus, enz. Aan 't ein de als in het verschiet de kruis dood, eveneens in symbolen. Wij aarzelen niet dit werk magistraal te noemen, mede door de bijzonder tnooi afgewogen kleuriverking. Mooi zijn ook (een willekeurige se lectie!) „Christus" als de ontmense lijkte gekruisigde. Voorts ,fie men sen horen de parabel van het zaad „Do verdronken mensen en de ark van Noach", „Het leven van David en vooral „Maria Magdalena in de hof", met die zo vergeestelijkte fi guratie. OVERDUIN demonstreert zijn sterke verbondenheid met ge boorten ivoonstad Leiden en haar be woners eveneens in een aantal stib- liel uitgevoerde prenten, alles in symbolieke abstracties. Treffende voorbeelden daarvan „Anna van Burenhof'. ,J)onker dier uit een polder bij Leidenhet merk waardige „Kruisiging op het Ververs plein" en de twee prenten „Oude vrouw (en man) op het Ververs plein". Tenslotte willen we wijzen op een mooie serie van vier prenten in zwart-wit over de schepping onder de titel „Alles wordt". EVENEENS interessant, maar toch wat moeilijker in hun zegging kracht te vatten, zijn de z.g. ma gische objecten, die Overduin maakt. Wel blijkt ook hier in zijn verbon denheid met Leiden, waar hij als in een „Visioen de nieuwe stad" ziet: ,De Merenwijk". Tenslotte, raden we de bezoekers aan ook de bladen in waskrijt te bekijken in de portefeuille, waaronder zich eveneens sterke prenten bevinden. De tentoonstelling blijft geopend tot. 11 maart a.s., dagelijks behalve maandags, van 2 tot S uur. WILLEM PRINS. Reeds dit jaar komen in Noordwijker hout veel onderdelen van de nieuwe weg gereed. De aansluiting van de Kerk straat op de 's-Gravendamseweg zal dezer dagen een feit worden en over enkele weken zal het verkeer vanaf de Kerkstraat, vla de vernieuwde Parallel weg, rechtstreeks doorrijden naar de Herenweg en verder in noordelijke rich ting. Het nu nog bijna levensgevaar lijke weggedeelte bij de Vlashoven komt in juli 1970 klaar en dan zal ook de ruime wegverlichting daar gereed zijn. Hoekgat l>y De Zilk eindigt de aarden baan van deze nieuwe weg abrupt. Maar de provincie Zuid-Holland gaat de kraan opendraaien en laat het ver keer, dat zich over een tiental kilo meters op een heuse autosnelweg waant, in de nauwe afvoerpijp van het dorp De Zilk weglopen. De Zilk houdt hort vost Het Zilker raadslid C. J. de Winter hield zjjn hart vast. Ir. Krabbendam wisl niet, dat het „dorpsvreemde" verkee als het de Beukenlaan in De Zilk pas seert de route kruist van twee scho len en een druk gebruikt gymnastiek lokaal. Gaat de stroom motorvoertuigen er is sprake van 14.000 motorvoertuigen per etmaal in het centrum van De Zilk over de Zilkerduinweg dan wordt het passeren van die weg door de be woners van „Wassenaar" een bijzonder hachelijke zaak. Voor een verbindingsweg noordelijk ach ter plan Wassenaar om, is geen geld, meende ir. Krabbendam. „Gebruik krediet" Aansluitingen Geen afvoer Het voormalige lid van gedeputeerde staten van Zuid-Holland, de heer Dee- renberg, zei ruim 15 jaar geleden op de vraag van een Noordwykerhouts raadslid waarom de provincie niet alvast een gedeelte van de nieuwe provinciale weg voor het wegverkeer gereed maakte. „Je draalt geen kraan open, als de af voer ontbreekt". De heer Deerenberg doelde op de aansluiting van de nieuwe weg op liet tracé in Noord-Holland. Nog steeds is het laatste woord over deze aansluiting niet gesproken. In het De heer P. S. van Leeuwen gaf een mogelijkheid aan. De provincie Zuid- Holland heeft een prachtig plan om een ruim fietspad aan te leggen tussen de Leldsevaart, nabij station Llsse, en Duin- sohoten in het Langeveid, via de Tespel- laan, een „koker" bij de Corneliabrug en langs het recreatiemeer. Toeristisch is het bestaande rijwielpad tussen de Ruigenhoek en de Langevelderslag véél aantrekkelijker, meent de heer Van Leeuwen. „Gebruik het krediet om het snelverkeer uit het dorp De Zilk te houden." „Neen." aldus ir. Krabbendam, „gelden voor fietspaden mogen niet vermengd worden.' met gelden voor wegaanleg." De bochtenrijke Zilkerduinweg, noorde lijk van de dorpskern, wordt daarom de afvoerpijp van het verkeer naar de provincie Noord-Holland. Hoge prijs Het lengteprofiel van de weg is vrij goed. Hier en daar moet een bocht rechtge trokken worden. De enkele jaren gele den gedane sanering langs de Zilkerduin weg komt de provincie Zuid-Holland nu wel bijzonder goed te pas. Met ruime fondsen van het rijk en toch ook nog De Zilk in 1972 en Katwijk in 1973 aangesloten een forse aderlating van de gemeente Noordwijkerhout zelf, is een flink aan tal woningen opgekocht en afgebroken. Dat was de prijs, die Noordwijkerhout moest betalen voor een goedkeuring door de provincie Zuid-Holland om het plan Wassenaar te mogen bouwen. Dat lag immers buiten het streekplan. En nu is die van woningen ontdane strook grond hard nodig om het „dorpsvreem de" verkeer naar Noord-Holland te laten rijden. Ten koste van bouwgrond Meerdere leden van de gemeenteraad waren van oordeel, dat hun medewer king als gemeentebestuur aan de ver keersplannen van de provincie Zuid- Holland in De Zilk ten koste zal gaan van zeldzame bouwgrond. Veel zal af hangen van de bereidheid van de pro vincie om medewerking te verlenen aan do bebouwingsmogelijkheid elders in De Zilk. De KVP-fractie bij monde van de heer P. S. van Leeuwen, maakte van de aan wezigheid van de provinciale ambtena ren gebruik, om de ernstige bezwaren tegen, zowel het tracé van de nieuwe weg als de uitvoeriqg van de werkzaam heden, te uiten. Veel kritiek Met name de hoogte van de viaducten in Schulpweg, Vinductweg en Haven straat werd zwaar bekritiseerd. „Deze viaducten zijn bjj lange na niet inge steld op het Europese verkeer." „Na lang aanhouden van met name de heer A. Blaauw is ter wille van de ver keersveiligheid langs de Herenweg een fietspad aangelegd," aldus de heer Van Leeuwen. In verband met de werkzaam heden aan de nieuwe weg is op een be paald punt het fietspad plotsklaps af gebroken. Daardoor is een bijzonder ernstige verkeerssituatie ontstaan. Daar komt mede bij, dat door onachtzaam heid bij de uitvoering van het werk over een lengte van enkele kilometers de bewoners van de Herenweg een hele (Van verslaggevers) RIJNSBTIRG „Het is wel oen beetje een ongebruikelijke gang van zaken", aldus een woordvoerder van de dienst openbare werken \an de gemeente Ryns- liurg vanmorgen, naar aanleiding van het in brand steken van een paar oude lading stuifzand hebben moeten incas seren en dat tuinen met een zandlaag zjjn overdekt. Maatregelen Voor wat de uitvoering van de werk zaamheden betreft en de bevordering van de verkeersveiligheid, zal ir. Krab bendam en zijn staf trachten spoedig maatregelen ter verbetering te treffen. De uiteenzettingen en de discussie wer den zowel door gemeenteraad als Prov. Waterstaat met openheid gevoerd en het lijdt geen twijfel of de provinciale beleidsorganen zullen van de duidelijk uitgesproken wensen en verlangens van de Noordwrjkerhoutse volksvertegen woordigers in kennis worden gesteld. schuren midden in de bebouwde kom van het dorp. „Maar risico en verant woording komen geheel voor rekening van de sloper." Dikke zwarte rookwolken pakten zich gistermiddag samen boven Rijnsburgs dorpscentrum toen een slopersbedrijf deze oude schuren in de wijk „Nieuw Dorp" opruimde. De hele wijk wordt gesaneerd. Eerst worden de schuren, die meer op krotten lijken, verwijderd en daarna gaan de huizen tegen de vlakte. De dienst gemeentewerken heeft dit karwei uitbesteed. De sloper koos gisteren de weg van de minste weerstand en stak de overblijf selen in brand om ze niet weg te hoeven voeren. Omdat het hout nat was, werden, daarbij niet alleen jerrycans met benzine maar zelfs autobanden gebruikt. Van daar die zwarte rook boven Rijnsburg. Gevaar voor de vlak naast gelegen hui zen op twee meter afstand, was niet denkbeeldig. Die huizen moeten ook worden gesloopt, maar zijn nog bewoond. De sloper had wel een brandslang uit gelegd, maar de verbaasde rijkspolitie die kwam kijken, wist van niets. Wanneer geheel „Nieuw Dorp" tegen de vlakte zal zijn gegaan kan men bij openbare werken nog niet zeggen. Dat is geheel afhankelijk van de vrykomen- de woonruimte in Rijnsburg, waardoor de gezinnen uit deze saneringswjjk, on geveer 25, kunnen worden gehuisvest. Zij worden over geheel Rjjnsburg ver deeld. Daarna zullen op dit punt dön- gezinswonlngen en een flat verrijzen. LEIDEN „Het volgen van het internationale gemiddelde is niet het voeren van een wetenschapsbeleid. We hebben een overeenstemming ln de criteria nodig, volgens welke het geld naar de verschillende onderzoekingen gaat. Maar dat Mykt onmoglyk te zijn, want die criteria zyn vaak voor tweeërlei uitleg vatbaar. Je kunt je altijd afvragen: moeten geïsoleerde onderzoekingen worden afgesneden, of moet je ze juist aanmoedigen omdat ze zo uniek zyn? Of moet de veelzydighrtd in de vorming als kriteriuni gelden?" Dat zijn de vragen, waarmee dr. C. Ie Pair, adjunct-directeur van de stichting voor Fundamenteel Onderzoek aan de Materie (FOM) dagelyks te maken heeft. Dr. C. Ie Pair sprak I11 het kader van het colloquium „Fysika en Samenleving" gistermiddag op het Kamerlingh-Onnes Laboratorium te Leiden. LEIDEN Dezer dagen zal personeel van de plantsoenendienst (gemeentewer ken) in het nog prille Hooghkamerpark langs de. Voorsclioterweg beginnen mei de bouw van een zelfbedacht, speelob- ject voor wat grotere kinderen. Hel wordt een bouwwerk van verduurzaamd rondhout (palen) met vier „verdiepin gen" variërend van twee tot vier met ei boven de grond. Dit Winnetou-huis is een klimbouwwerl. in de 8t\j> van een Wild-West-kampe- ment, waarin kinderen naar eigen in zicht avonturen kunnen beleven zoals indiaantje spelen e.d. Men kan onder hel gehele bouwwerk doorlopen. Er komI o.m. een overdekte uitkijkpost op ca. meter hoogte, een vlaggemast (mei vlag) en een klimpaal met -touw. Opzet van de plantsoenendienst is een speelobject te maken waarmee kinderen liun fantasie kunnen uitleven. Opzette lijk is voor natuurlijk materiaal (uit Luxemburg afkomstig sparrehout) ge kozen, waaraan onze beton-, plastic- en metaal maat schappij zo arm is. 1400 m paal De opstaande wanden worden gemaakt van circa 800 meter rondhout met een diameter van 7 tot 8 centimeter, de |(OSt0n gordingen van ca. If00 meter hout van n en de staanders van ca. 160 meter een dikte van 20 tot 22 cm. Voor de verbindingen worden stevige bouten toeren gebruikt. Hgt. hout zal niet worden geverfd maar zijn (bijna) na tuurlijke kleur gehouden. De staanders worden in betonnen voet ra de grond verankerd. H(j konstateerde, dat sinds de tweede wereldoorlog de kosten van wetenschap pelijk onderzoek zo sterk zyn gestegen, dat de nationale regeringen allerlei or- ganei. Qi..gen instellen, om die geld stroom onder kontrole te kunnen hou den. Een van die organen is de FOM, waarvan de belangrykste sector, de kernfysica en de hoge-energie-fysica on geveer vyftig procent van het budget opsouperen. FOM is een eigenaardige klngsverband van universiteiten. De meewerkende hoogleraren geven hun zelfstandigheid gedeeltelijk prijs, 0111 gezamenlijk groots opgezette onderzoe kingen te kunnen aansnyden. Maar langzamerhand begint er een spannig te ontstaa tnussen FOM en universitei ten. omdat de FOM, die tot 1960 met gemiddeld dertig procent per jaar groei de, teruggedraaid is tot een groeipercen tage van veertien in het tijdvak tot 1969. Het accres van de universiteiten werd sterk opgetrokken en is nu al ja ren ongeveer achttien procent. Geldgebrek De kosten voor dit. bouwwerk bedragen rond f 18.000. Vergelijkt men,dit met de aanlegkosten van een kleine openbare speelplaats (wel „olieraf finader ijtjes" genoemd omdat de speelwerktuigen van buiaenmateriaal zijn vervaardigd), dan blijkt het. houten klimhuis een „koopje" te mijn. Sen kleine speelplaats kost tus- in „kuil" Ben dergelijk klhnhuie kan uiteraard niet i» de binnenstad worden geplaatst. Het Hooghkamerpark is een uitgezochte plek er voor. Het parkgedeelte langs Brohmelaou en Voorschot er weg w de richting van de Churchiü-luun uestuul uit twee compartimenten. Gerekend van af de Brahmslaan komt men eerst in een kleuter af deling met bankjes e.d. voor toezichthouders. Het volgende en laatste compartiment bestaat uit een kunstmatige kuil, een grasveld waarom heen wallen van twee meter hoogte zijn opgeworpen. Deze wallen zijn aan de binnenzijde bespeelbaar. Bovenop en aon vijver, zijn ze dicht beplant. In deze kuil komt het Winnetou-huis te staan. Volgende wek hoopt de plant soenendienst met de bouw te beginnen. Men denkt er een goede maand (werk baar weer) mee bezig te zijn, zodat in elk geval dit voorjaar de jeugd er ge bruik van kan gaan maken. In de rijke tijd waren de doelstellingen van FOM nog gemakkelijk te realiseren. Voor de coördinatie 'van bestaand on. derzoek en het aansnijden van nieuw was er geld genoeg. Maar doordat de geldhals werd ingedrukt met als ar gumenten vaak uiterst onnauwkeurige cijfers begint de situatie er voor FOM niet rooskleurig uit te zien. On derzoekers moeten worden afgestoken en bepaalde onderzoekingen kunnen een_ voudlg niet meer worden gedaan van, wege het geldgebrek. Het edukatieve aspect van het miljoenenbedryf FOM mag niet meer het eerste belangryke ar gument zijn, waarmee geld kan worden gefourneerd. FOM heeft gewoon meer geld nodig, dat direkt voor haar eigen onderzoek kan worden gebruikt. Geen nauwkeurig beleid? Verschillende hoogleraren gingen tydens de diskussie met dr. Le Pair in de clinch. Zo constateerde prof. dr. J. H. van der Waals een overvloed aan elek tronenversnellers in Nederland, uiterst dure apparaten, die een behoorlijke we tenschappelijke staf als begeleiding ver eisen. Het FOM heeft hierin kennelijk niet altijd een even nauwkeurig beleid gevoerd. Bovendien vond prof. van dei- Waals de verdeling van de gelden bij FOM toch wel zeer eenzydig. Hij hekelde met name de overmacht van de natuur kunde in het FOM-pakket.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5