S)e£cicLc(3ouAant Water zet deel van West-Europa blank PEIL RIIN OP RECORDHOOGTE '*(M'C Lij brand in Alphen Regering Jordanië in moeilijkheden Golda Meir stelt Arabische landen verantwoordelijk HOGERE WEDDE VOOR DIENSTPLICHTIGEN Moeilijke situatie in Limburg Eindhovense vrouw verzon overval Aanslag op toeristenbus bij Hebron Zwitserland beperkt visa Arabieren Nederlandse Lawine in emigrant in Zwitserland: VS naar huis 40 bedolven met kunsthart Per 1 juli 205 gulden en vakantiegeld malse blinde vinken Vracht en post weer naar Israël PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden DIRECTEUR: DRS. J. H. M. BRADER Hoofdrad. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer. ADV. (excl. BTW) 23 ct. p. mm. Telefoontjes 2.10. KLACHTEN bezorging tel. 20935 (18.0019.00 uur). ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.16, p. mnd. f 4.95, p. kwart, f 14.85, fr. p. post f 17.75. DINSDAG 2» FEBRUARI 1970 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OVERDAG DEZELFDE TEMPERATUREN Weersverwachting van het KNMI, geldig tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, maar van het westen uit geleidelijk meer bewolking gevolgd door enige regen. Tot matig of krachtig en aan de kust af en toe hard toenemende wind krimpend naar zuid west tot zuid. Vannacht in het binnenland tem peraturen om het vriespunt; morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 61e jaargang, no. 17.986 DEN HAAG In heel West-Europa blijft het water schade en overlast veroorzaken. Talrijke rivieren blijven hun overtollige water, afkomstig van regen en dooi, uitgieten over hun oevers. Duizenden hectaren landerijen, woonwijken, fabrieken, boerde rijen en delen van verkeerswegen zijn ondergelopen. Rijkswater staat verwacht, dat het peil van de Rijn de komende dagen tot recordhoogte zal stijgen. In Nederland is het vooral het zuiden van Limburg, dat overlast ondervindt. Het kerkdorp Bergen ver keert in een noodsituatie en dreigt geïsoleerd te worden. Zal de Rijn een waterhoogte van ruim zestien meter bereiken een stand die sinds 1926 niet meer is bereikt de Maas schijnt voorlopig zijn ergste was te hebben gehad. Bij Maastricht is val opgetreden. Een concrete prognose is echter niet te geven en eventuele regen val zal het overstromingsgevaar sterk verhogen. In Borgharen werd een stand bereikt van 45.36 T, hetgeen de 'matste twintig jaar niet meer is voorgekomen. Grote delen van Borgharen, Itteren, Bundle, Geulle en EMoo staan onder waiter, alsmede een deel van de wegen tussen deze plaatsen. De weg van Maas tricht naar Heugen is afgesloten voor alle verkeer. Zoals de situatie nu is heeft de Maas het winterbed, dat op sommige plaatsen meer dan een kilometer breed is, volledag nodi'g om de aanvoer van water te kunnen verwerken Brabant In Noand-Brabant was er gisteren geen dia-eet gevaar voor uitbreiding van de f overstroomde gebieden. Overigens staan nog honderden hectaaen land onder water, voornamelijk langs de A;i of l Weerijs. De gaten-langs de dijk van deze .«hroom ten zuilden van Breda zijn ge- 1 tfïohit. Muskusratten zouden de dijk poreus hebben gemaakt. Dc overstromingen in de Bonds republiek hebben tot op heden zes men senlevens geëist, waarvan vijf in Fran kenland. In Beieren blijft de toestand kritiek. In het zuiden van deze deel staat zijn tal van dorpen geïsoleerd. In Baden-Württembcrg begint het water te dalen. Wat Frankrijk betreft baart de omgeving van Parijs de meeste zorg. In België houdt het waiter ook danig huis. Verscheidene streken daar onder vinden grote overlast van wassende rivieren, die het dooi- en regenwater niet meer kunnen verwerken. In de Kempen en rond Antwerpen staan hon derden hectaren onder water. In de buurt van Herenthals en Geel wordt met man en macht gewerkt om dijken met zand zakken te versterken. In sommige woon wijken van stadjes in de Belgische Ai-dennen staat het water een halve meter in de straiten. Rond Luik liepen kelders vol. Ook hier zijn verkeers wegen in waterbanen veranderd. Zeehond in dierenpark met mestvork doodgestoken (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM De zesjarige zeehond „Bolletje" van het Burgers Dierenpark te Arnhem is gistermiddag dood gevon den in zijn verblijf. Vermoedelijk is het dier dood gestoken met een mestvork. Drie jongens, die gisteren in het dieren park .ronddoolden, gedroegen zich bij zonder vervelend en onhebbelijk. Een op passer vroeg de jongens weg te gaan, maur ze bleyen rondhangen. Enige tijd later vond oppus^r--Bolletje" dood. „Bolletje" spoelde, aan' drie jaar geleden aan de Groningse' kust, toen het diertje ongeveer drie weken oud was. Mr. R. tekent cassatie aan DEN HAAG De 61-jarige Haarlem se rechter mr. R., die gisteren in hoger beroep is veroordeeld tot een gevange nisstraf van twee maanden en tot ont zetting uit de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar, heeft onmiddellijk na de uitspraak cassatie aangetekend. Dat betekent, dat de zaak te zijner tijd voor de Hoge Raad zal komen. Dit college houdt zich alleen bezig met de vraag of gebruikte rechtsmiddelen op de Juiste wijze zijn toegepast. Indien er reden toe is kan de Hoge Raad de zaak ter hernieuwde behandeling verwijzen naar een gerechtshof, maar dan niet het Haagse. EINDHOVEN (A.N.P.) Mevrouw K. uit Eindhoven die op 6 februari 's mor gens in haar woning door een persoon, die zich uitgaf voor belastingambtenaar overvallen zou z\jn en haar van 2500 gulden zou hebben beroofd, bljjkt dit verhaal verzonnen te hebben. Bij de aangifte had zij verteld, dat de overvaller, dae eerst slechts vijftig gulden gevonden zou hebben, haar na haar aan tafelpoot en kinderbox vastgebonden te hebben, dreigde haar kind iets te zullen doen als zij niet zei waar meer geld was. De vrouw, die ziekelijk en bedlegerig Is, heeft nu medegedeeld, dat zij had ge tracht medelijden op te wekken om en kele schuldeisers van de deur te houden. In de buurt waren intussen al enkele geslaagde geldelijke hulpacties gehouden. Toen de politie enkele harde vragen stelde, kon zij de waarheid niet langer voor zich houden. AMMAN/TEL AVIV (Reuter). De Jordaanse minister van Binnenlandse Zaken, generaal Mohammed Rassoel Al- Kaylani. is afgetreden „om persoonlijke redenen". Hoewel hü ontkent dat zijn ontslag verband houdt met de overeen komst die in het weekeinde is gesloten tassen de Jordaanse regering en de Pa lestijnse verzetsorganisaties, willen waar nemers deze gebeurtenissen toch niet los van elkaar zien. Kavlani. Palestijn van geboorte, vroeger chef van de Jordaanse geheime dienst, wordt althans door de Palestijnse commando's als een van dc conservatieve adviseurs van koning Hoes sein beschouwd. Maar tijdens de bespre kingen van hel afgelopen weekeinde zou Kaylani een gematigde houding hebben Sommige waarnemers houden er reke ning mee dat ook premier Talhoeni, die zich krachtig tegen de overeenkomst heeft verzet, zal aftreden. Vice-premler en minister van Buitenlandse Zaken Abdel Moneinrifai die erin geslaagd zou zijn het vertrouwen van de Palestijnen te winnen, geldt als voornaamste kandi daat voor het premierschap. Dc over eenkomst is geheim gebleven. Een regel matige confrontatie zou thans zijn ver meden, maar het wantrouwen is niet weggenomen. Wel hebben de verzetsstrij ders besloten tot versterking van hun discipline. Dit zou een beperking van het dragen van wapens betekenen, terwijl de verzetsstrijders het recht behouden naar eigen goeddunken bijeenkomsten te hou den en publikaties uit te geven. In het bezette deel van Jordanië bfl de stad Hebron is gisteren een aanslag gepleegd op een bus die Amerikaanse toeristen vervoerde. Een 31-jarige Ame rikaanse verloor daarbij het leven, twee andere vrouwen werden gewond. De po litic zegt dat de bus onder vuur werd genomen met automatische wapens. SCHADE GESCHAT OP 2 MILJOEN (Van verslaggevers) val en een gebroken been voor nodig om mevrouw Paula Yamez een beetje in te tomen. Ze woont nu bij haar dochter in, na lot nu toe altijd voor zichzelf te hebben gezorgd. Dat is een hele tijd. haar leeftijd van 114 jaar in aanmerking genomen. Tijdens president Lincoln tn 1861 kivam ze in Amerika, waar ze meer dan tweehonderd nakome lingen heeft gekregen. Binnenkort ziet ze een nakomeling van de zesde generatie: ze is dan over-over-over- over grootmoeder. (Van onze correspondent) JERllSALEM/GENEVE Premier Golda Meir van Israël heeft gisteren in een verklaring voor het parlement in Jerusalem dc Arabische landen recht streeks verantwoordelijk gesteld voor de b(j de aanslagen op lynvliegtuigen be dreven moorden. De Arabische landen zijn de enige ter wereld die dergelijke misdaden aanmoedigen en de daders be scherming verlenen, aldus mevr. Meir. Zü vroeg regeringen en internationale organisaties krachtige maatregelen je nemen om aan die misdaden paal en perk te stellen. Israël wenst wat een onge stoord verloop van het luchtverkeer be treft niet de enige uitzondering op de regel tc vormen. I lijke waarschuwing aan het adres van de j Arabische landen. De meeste kranten steunen de politiek van de regering de J toestand langs diplomatieke weg te rege- j len, maar onder het voorbehoud dat bij i het uitblijven van een regeling Israël gedwongen wordt het heft zelf in handen I te nemen. In Israël heeft men met voldoening het Zwitserse plan vernomen een internatio nale conferentie over de veiligheid van de burgerluchtvaart te beleggen. Men hoopt dat een eventuele tegenwerking van de Arabische landen en hun bond genoten de goedkeuring van doeltreffen de maatregelen niet in de weg staat. Zwitserland is trouwens verder gegaan door de maatregel voortaan slechts visa aan Arabieren af te geven „uit humani taire overwegingen en wanneer grote Zwitserse belangen op het spel staan". Dit betekent in de praktijk dat slechts diplomaten en grote zakenlieden Zwit serland kunnen, bezoeken en patiënten die een medische behandeling moeten ondergaan. Toeristische visa voor Ara bieren worden niet meer verstrekt. Ook komt 'n strakke politiecontrole op de in Zwitserland verblijvende Arabieren. In Duitsland heeft men de namén ge vonden van de twee mannen die het pak ket met de bom In Frankfort hebben af gegeven, dat zaterdag in de Oostenrijkse Caravelle ontplofte. De politie zoekt naar een zekere Mousa Jahwer en Sufian Kaddumi, de laatste afkomstig uit Am man. Beide mannen zouden begin febru ari in Duitsland zijn aangekomen. Voor Inlichtingen die leiden tot aanhouding van de mannen is een beloning vijftienduizend mark uitgeloofd ALPHEN a/d RIJN. By een brand, die vanmorgen tussen kwart over acht en half negen is uitgebroken in een fabriekshal van het chemisch bedrijf N.V. Mavom aan de Handelsweg op het industrieterrein te Alphen a/d Rijn, is de 56-jarige arbeider W. F. Zwart uit Leiden om het leven gekomen. Zijn 40-jarige collega H. Hellema uit Alphen moest met ernstige brandwonden in het Academisch Ziekenhuis te Leiden worden opgenomen. De brand m het bedrijf, dat onder meer ontroestingsstoffen produceert, is vermoedelijk uitgebroken toen een ma chine met chemicaliën werd gevuld. Er hebben zich enige ontploffingen voorge daan. Het snel om zich heen grijpende vu ui* werd door de Alphense brandweer in samenwerking met de brandweer korpsen uit Zwammerdam en Aarlander- veen bestreden. Omstreeks tien uur had men de brand gelokaliseerd. Het bedrijfspand met een oppervlakte van 600 vierkante meter ging verloren. De aanwezigheid van chemicaliën was er de oorzaak van dat men het pand volledig liet uitbranden. Bij het spuiten was het gevaar niet denkbeeldig dat de chemicaliën zich met het water zouden vermengen en tenslotte in de riolering terecht zouden komen, hetgeen in ver band met eventuele giftige gassen ge vaar zou kunnen opleveren. Het kantoor gebouw en het laboratorium bleven ge spaard, maar liepen veel waterschade op. De totale schade wordt geschat op ander half twee miljoen gulden. De hulp voor het slachtoffer kwam te laat. Brandweerman Terpstra is nog met een gasmasker op naar binnen ge gaan om te pogen de man uil de vlam men te redden. Hij moest echter dooi de enorme rookontwikkeling en de vlam men onverridhteraake terugkeren. De brand ging gepaard met een enorme rookontwikkeling. Een groot deel van Alphen werd hierdoor in duisternis ge huld. De politie waarschuwde omwonen den met geluidswagens deuren en ramen te sluiten. (Van n;e parlementaire redactie DEN HAAG Minister Den Toom van defensie heeft besloten om het ïetto-inkomen voor ongehuwde dienst plichtigen jonger dan 24 jaar ingaan de 1 juli 1970 te verhogen van 174 tot 205 gulden per maand. Voorts krijgt de dienstplichtige ingaande die datum een jaarlijkse vakantietoelage van 6 procent. Deze toelage komt in de plaats van de uitkering bij vertrek met groot of klein verlof van f 15 per maand over de gehele diensttijd. (De extra toelage van 20 gulden per maand voor wie langer dient dan 16 maanden, blijft gehandhaafd.) Minister Den Toom heeft dit gisteren meegedeeld in de Tweede Kamercom missie voor defensie. Met deze maat regel wil de regering een stap doen in de richting van het verdwijnen van het verschil in wedde tussen dienst plichtigen van jonger en ouder dan 24 jaar. Dit verschil wordt per 1 juli voor de helft ingelopen. De commissie dienstplichtbeleid, die hierover heeft geadviseerd, wilde de wedde van dienstplichtigen na verloop van tijd gelijk maken aan 85 procent van het gemiddelde tussen de wedde van een 20-jarige en die van een 21- jarige beroepsmilitair. De regering wil thans zover nog niet gaan. De KVP-er Maenen had „gematigd positieve waardering" voor het besluit. Toch diende hij een motie in, waarin hij het zegt te betreuren dat de rege ring geen beslissing genomen heeft over definitieve wedderegeling. Hij vraagt de regering het beleid inzake de volgende strukturele verhogingen zo te voeren, dat uiterlijk op 1 janua ri 1972 een definitieve wedde regeling tot stand komt. Minister Den Toom noemde de motie moeilijk aanvaardbaar. „Ik kan de motie niet uitvoeren zonder een vol gend kabinet te binden", aldus de mi nister. De oppositie vond de aange kondigde verhoging onvoldoende. (ADVERTENTIE) RECKINGEN, Zwitserland (AP) On geveer 40 personen, onder wie 30 Zwit serse militairen, zyn vanochtend vroeg in het Zwitserse plaatsje Reckingen door een lawine bedolven. Men heeft een aan tal gewonden kunnen redden, maar vol gens de politie is de kazerne nog steeds door ongeveer tien meter sneeuw be dekt. De kazerne bestond uit houten ba rakken- Men zoekt naar de slachtoffers met speciaal getrainde honden en helikopters- Er zijn enkele doden geborgen. Waar schijnlijk sliepen alle slachtoffers toen het ongeluk gebeurde. Het gevaar be- ataat, dat eventuele overlevenden snel een bevriezingsdood vinden. Het dorp in de kanton Valais ligt on- gever 32 kilometer ten noordoosten van de stad Brig. lekker eten tips MILL VALLEY (Cal.) (A-N.P.). Met een trommel vol medicijnen en instruc- j lies om dagelijks te fietsen en te wan delen. is Willem G. van Buuren het afgelopen weekeinde uit het Stanford- universiteitsziekenihuis naar zijn woon plaats Mill Valley teruggekeerd. De 40- jarige Van Buuren, die zes weken ge leden het hart kreeg van een 16-jarige Amerikaanse jongen, voelt zich beter dan ooit, zo zei hij bij thuiskomst. Hij j heeft al een aanbod gekregen van zijn vroegere werkgever in de ijzerwaren- groothandel om part-time te komen werken. De komende drie maanden echter zal hij zich tweemaal per week in het ziekenhuis te Stanford moeten laten onderzoeken. De heer Van Buuren emigreerde zes jaar geleden met zijn - gezin uit Rotterdam naar Caüfomië. Panklaar bestellen bfl de verwarmde schaal met slager. 10 a 11 minuten braden aardappelpuree en groente onder geregeld omkeren en naar keuze. Smakelijk eten! bedruipen. Serveren op een een goed stuk vlees hoort erbij Publicatie van de Stichting Vootflchéngsbureatt Vlees, Vleeswaren en Vteesconseiven De Fransman J. P. Ponthieu heeft een auto voor het jaar 2000 ontworpen. Dit futurologisch vehicel zal te zien zijn op de Parijse Autosalon, die begin maart in de oude Hallen zal worden gehouden. (Van onze correspondent) SCHIPHOL Er gaat weer vracht en post door de lucht van Schiphol naar Tel Aviv. Majoor E. Gerritsen, die als hoofd dienst luchtvaart van dc rijkspo litie verantwoordelijk is vogr de veilig heid op dc luchthaven, deelde gister- avond mee, dat met medewerking van het gerechtelijk laboratorium een met hode is gevonden om de zendingen op explosieven te onderzoeken. „We treffen scherpe veiligheidsmaat regelen". zei hij, „maar over de aard daarvan kan ik me niet uitlaten". Aan genomen mag worden, dat in het vervolg verdachte zendingen, die aan boord van een vliegtuig met bestemming Israël worden gebracht, eerst zullen worden doorgelicht. De vracht en post, die gis teren en eergisteren op Schiphol achter bleven uit veiligheidsoverwegingen na de vliegramp in Zwitserland, vertrekt met de vluchten, die vandaag en mor gen door de KLM en door de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al vanaf Schiphol worden uitgevoerd. Majoor Gerritsen heeft ondertussen dc procureur-generaal in Amsterdam, mr. Gelinck, gevraagd te bevorderen, dat er op Schiphol geen personen uit Ara bische landen de vliegtuigen kunnen ver laten, die niet in het bezit zijn van een geldig visum. Een dergelijk visum is reeds vereist voor de Arabieren, die Ne derland bezoeken, maar niet voor diege nen, die op Schiphol overstappen en op de luchthaven wachten op hun aanslui tende verbindingen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1