ADO had Holland Sport niet moeten treiteren a ot- sr*?» DE DERBY MET HET VERSCHIL IN MENTALITEIT Ceulemans stilde honger naar kampioenschappen Ton Boot eenzaam talent in passief basketballteam Het raadsel van Houtrust DE ZOETE: „ALS JE ZO (SPEELT, RUIKEN ZE IETS" Vader van trainer Jezek overleden VAN DER HART HAD NOG EEN TACTISCHE ZET IN PETTO ADMINISTRATIEVE MEDEWERKERS DE KLEINE LIET VIERDE PLAATS SCHIETEN FRANSEN NAMEN REVANCHE Handballers verloren in slotfaze v<*. o SPORTBIJLAGE DE LEIDSE COURANT Er werden zes doelpunten gemaakt. Holland Sport schoot er drie achter doelman Thic. ADO schoot er een achter doelman l.ouvseren». .Maar de uitslag was toch 42 voor Holland Sport. Het raadsel Is ontcijferd als men weet dat v. d. .Maas in eigen doel schoot en Korevaar ook de hal over de eigen doellijn werkte hoewel die cr na de inzet van Roggeveen toch al bijna in lag. (Van onze sportredactie) )0 5EN HAAG Het verschil in mentaliteit besliste de derby. Holland Sport is een ploeg, die geen al te hoge aspiraties koestert. Een plaats in de middenmaat is al lang best. Hoger hoeft niet als het zo uitkomt, is dat meegenomen lager mag niet. In feite speelt Holland Sport in de meeste gevallen de rol van under dog. Maar dan wel een, die op sommige momenten vreselijk kan uithalen, meestal op eigen terrein. Dat gebeurde gisteren ook. Weken lang geen voetbal en dan zo'n meeslepende, „hete" derby. Het publiek dat het afgeladen Houtrust bevolkte, kan er voorlopig weer tegen want het zag een wedstrijd met alles erop en eraan wat een derby dient te bezitten. Vooral een Holland Sport dat een ernorme dreun uitdeelde, aan zoals manager Eddy Hartmann het treffend noemde, het hovaardig spelend ADO. En waarvan Piet de Zoete na afloop zei: „Als je zo speelt, ruikt Holland Sport iets". Holland Sport rook de winst toen het losjes van overmacht blijk gevende ADO de plaatselijke sport- broeder in een vernederende positie drong. Er kwam iets over ADO van „zo, nu zullen we jullie eens even laten zien hoe voetbal moet worden gespeeld". Dat is, om het met een groot maar ditmaal zeer juist woord te zeggen, psychologische blunder. Elke voetballer die de indruk krijgt dat hij voor aap wordt gezet, zal er twee maal zo fel tegenaan gaan. En als het dan voetballers van Holland Sport zijn, die bovendien een derby spelen, gebeurt dat ongetwijfeld. Zonder het elkaar te hoeven zeggen, werpen ze zich dan collectief met verdubbelde energie in de strijd. Zo strafte Holland Sport eerst nonchalance af en maakte het vervolgens gebruik van de verwarring die in de gelederen van Jezeks keurtroep sloop toen centrale verdediger Kees Weimar geblesseerd het veld moest verlaten en de defensie ineens volkomen gedesorganiseerd was. Er mocht verwacht worden dat Piet de Zoete de opengevallen plaats zou inne- Het gebeurde niet. Joop Koore- werd linkerverdediger en V. d. Oever schoof naar het midden. De be weegredenen van trainer Jezek, die onmiddellijk na de wedstrijd vertrok wegens trieste familieomstandigheden, konden niet achterhaald worden maar wellicht maakte hij daar de grote ver gissing. Eerst veel later kwam De Zoe le in de achterste linie maar toen was ït al te laat. Holland Sport stond comfortabel voor met 41 en ADO 'nicht er genadiglijk nog 42 van ma len. Voor het eerst in vijftien jaar had Holland Sport van ADO gewonnen. Een gedenkwaardig feit, een historisch gebeuren op Houtrust „waar altijd wat te beleven is". Hele seizoen In beide kampen was men het erover dat het uitvallen van Weimar es- tentieel was geweest voor het verloop het duel. Holland Sports trainer van der Hart: „De defensie van ADO speelde paniekerig. Natuurlijk was het uitvallen van Weimar een grottverlies maar zo modderen wij nu al het hele seizoen met invallers". Ove rigens had Van der Hart een taktisch plan opgesteld dat er zijn mocht, ge heel in de geest van zijn elftal. Hij had zijn spelers wél doordrongen van het feit dat het ADO was dat op be zoek kwam. Tot tijdens het gezamen lijk etentje vóór de wedstrijd had hij dat steeds uitgedragen. En voor de rest had hij gehandeld, zoals dat al leen bij Holland Sport kan, toch weer of meer uit het oogpunt van de underdog. „We laten ze komen en pro beren dan met uitvallen toe te slaan". ADO kwam, en Holland Sport lanceer de uitvallen. Van der Hart, die zijn opstelling geheim had gehouden, had nog een taktische zet in petto. Na zijn blessure stond Woody Louwerens ex-ADO tussen de palen bij Holland Sport om er een grootse come back te maken. Zaterdagochtend had Van der Hart het hem pas verteld. Een ge laden Louwerens bewijzen dat hij er weer is én optreden tegen zijn oude club speelde een bijzonder sterke partij. Eigen doel Hij moest nogal eens als „sluitstuk" optreden want doordat Van der Heide niet beschikbaar was, had V. d. Hart in de defensie Van der Maas moeten opstellen, die in het begin het „gat in de verdediging was". Omdat ook Ver langen niet in zijn grootste vorm stak, leek de defensie van Holland Sport voor ADO slechts een formaliteit te zijn. Een ADO, dat hautain speelde en in nerlijk geglimlacht moet hebben toen Van der Maas na een kwartier terug speelde en feilloos zijn eigen doelman passeerde (01). Het ging bij ADO al lemaal zo gemakkelijk, er werd zo de gelijk opgebouwd. Maar er kwam toch niets uit. Na die voorsprong, op het moment dat ADO de wedstrijd volko men in handen had, hadden er nog eni ge doelpunten moeten vallen. ADO meende echter, zeer ten onrechte, dat het technisch overwicht niet kon wor den aangetast. Weimar eruit En wat deed Holland Sport? Het oude recept: vanuit de defensie de verre trap, waarbij aan het middenveld geen aandacht werd geschonken. Dat middenveld is er echter wel degelijk maar dat merkt de tegenpartij pas als het bezig is een aanval op te bouwen. Dan staan die middenvelders er en is het donders lastig langs hen te komen. Daarvan kan Dick Advocaat getuigen, en Harald Berg die verklaarde: „Nor maal krijg ik de ballen van Advocaat maar dat ging helemaal niet". Omdat Advocaat steeds weer op dat midden veld (Boskamp) van Holland Sport stuitte. Boskamp, die al eens tegen de fysiek zwakkere Weimar was opge botst en toen dat voor de tweede keer gebeurde, „verdraaide" Weimar zijn linkerknie. Hij werd naar het zieken huis vervoerd voor onderzoek. Vrije trappen Joop Koorevaar toen dus linkerverde diger, een minder gewenste oplossing omdat de centrale verdediging was ver zwakt. Een knap speler als Weimar kan moeilijk worden vervangen. De Zoete is de enige die daartoe in staat is maar waarschijnlijk wilde Jezek zijn (sterke) middenveld niet aantas- Nog bleef ADO het gevoel van superio riteit koesteren, al waren er aanwij zingen dat het in de defensie niet meer goed zat. De vrije trap van Dorjee, waarmee hij de snelle Roodnat bereik te, dwong doelman Thie tot een save. Uit nog een vrije trap snorde de bal net naast. De opening was er, want Weimar was weg. Nogmaals een vrije trap (van Verlangen) die paniek zaai de toen Roggeveen op het nippertje van snode plannen werd afgehouden door Mansveld en V. d. Oever die in vereniging het vege lijf ervoor over hadden om een grotere achterstand te voorkomen. Hoofdstuk apart (Van onze sportredactie) DEN HAAG Tijdens de wedstrijd Holland SportADO werd de melding ontvan gen dat de vader van ADO't trainer Vaclav Jezek was overleden. De heer Jezek sr. had zojuist enige weken vakantie bij zijn zoon doorgebracht en was sinds kort weer terug naar Tsjecho-SIowakijc. Direct na het laatste fluitsignaal werd de heer Jezek van het tragische nieuws op de hoogte gesteld. Nog gisteravond vertrok hü naar Tsjecho-Slowakije waar zijn vader woensdag zal worden begraven. (ADVERTENTIE) EVA TELEVIZIER FABELTJESKRANT EIGEN HUIS HOLLAND HERALD Er is veel voor nodig om zulke grote tijdschriften te laten verschijnen. Niet alleen produktiewerk, maar ook administratief werk. Er is ook werk voor jou bij. Voor de Administratie Abonnementen zoeken wij (leeftijd 18-25 jaar) Een opleiding op U.L.O.-niveau is gewenst, doch het eindexamen behoeft niet te zijn afgelegd. Enige boek- houdervaring is wel vereist. Denk er eens over na. Je hebt een goed salaris, dat tot je 23ste ieder half Jaar wordt verhoogd en een gratis abonnement op de EVA en de TELEVIZIER. Je krijgt bovendien vele boeken tegen sterk geredu ceerde prijs. Laat eens wat van je horen! NEDERLANDSCHE ROTOGRAVURE MAATSCHAPPIJ N.V afd. Personeelszaken, Noordeinde 22, Lelden, telefoon 01710-41441, toestel 144 of 146. Harry Vos. die met hem duelleerde op de cornerlijn, vijfmaal trachtte te pas seren en er niet meer dan een hoek schop aan over hield. Maar gevaarlijk blijft het wat V. d. Bol doet, Zo maar Er kwam nog een doelpunt op een voor ADO ongelukkig moment, vlak na de rust. Een pass van Roodnat naar Boskamp die een vervaarlijk schot inzond. Thie stond iets voor zijn doel. sprong vertwijfeld en raakte de bal aan. Niet voldoende echter want het leer sprong omhoog en draaide achter hem om in het doel (31). Dat zijn van die doelpunten die zelden voorkomen als een ploeg niet in de pe narie zit. Dat zat ADO wel. En op die momenten worden ook eigen kansen gemist die anders pertinente doelpun ten zijn. Want pal na die 3—1 stond Louis de Puyt, op wiens kanonschoten ver geefs een beroep was gedaan, vrij voor doel. „Ik zag dat gat en dacht: die leg ik er zo maar in". De Puyt gaf 'n tik je maar had niet gezien dat Krons- horst er nog stond, die de bal van de doellijn haalde. Toen pas gaf trainer Jezek opdracht aan De Zoete om in de achterste lijn te gaan optreden, waarvoor hij V. d. Oever eruit haalde en Holmström een keer in schietpositie en toen voor langs knallend inzette. Het was te laat. ADO had wel een veldoverzicht maar de munitie bleef nat. Mansveld, belust op revanche op zichzelf, storm de keer op keer naar voren maar dat tekende slechts de positie van ADO dat trachtte het onmogelijke alsnog te bereiken. Holland Sport speelde een gewonnen wedstrijd. Niet en wel zou het in opperste staat van verrukking over zulk een „pure derby" verkerend publiek een kansje op de grote sensatie hebben gehad dat ADO toch nog „terugkwam" als scheids rechter Van Gemert, wie de wedstrijd langzaam maar duidelijk ontglipte, 'n te forse attaque tegen Holmström had bestraft met een strafschop. Hij deed het niet. Hij werd een wonderlijke fi guur temeer toen hij even later een veel minder opvallend ingrijpen van De Zoete tegenover Roggeveen die ook nog gedeeltelijk struikelde over de voet van de ADO 'er en men weet hoe Roggeveen zich struikelend over het veld kan bewegen wel honoreerde met een strafschop. Roggeveens schot werd door Thie gekeerd maar in twee de instantie schoot Roggeveen wel raak (41). Holland Sport schakelde terug en in de laatste minuten kon Schoenmaker als troostprijs de eindstand op 42 bepa len. Altijd nog voor de buitenwe reld niet zo erg als 4—1 want dat betekent rechtstreeks een pak slaag Hai'tmann: „Niets op af te dingen, een zeer verdiende overwinning van Hol land Sport". ADO-voorzitter Choufoer- .Voor het eerst na 15 jaar verloren. Als het weer 15 jaar duurt, ben ik tevreden". APELDOORN. Raymond Ceulemans heeft voor de achtste keer in successie de Europese titel in het bandstoten veroverd, na wederom onbetwist de sterkste te zijn geweest, en het deed hem evenveel genoegen als bij zijn eerste kampioenschap. Het is de grote kracht van Ceulemans, dat hij naast een overweldigende techniek beschikt over een onverzadigbare honger naar titels, zodat hij elke keer weer gre tig aan de start komt. Het zoet van de overwinning blijft hem uitstekend sma ken, en dat na tien wereldtitels, acht tien Europese vijfentwintig Belgische in alle mogelijke spelsoorten, van zijn specialiteit het driebanden tot het libre toe. De consequentie van deze gezonde mentaliteit is dat zelfs Ceulemans voor iedere nieuwe finale door „planken koorts" wordt bevangen. Figurant Dat was zeker in Apeldoorn het geval in de finalepartij tegen Ludo Dielis die in Mansveld, een hoofdstuk apart; Rog geveen eveneens. Mansveld, die speelde op een wijze die hem in mige wedstrijden typeert. In de geest van „ik ben een goede voetballer dat zal ik tegen dit weinig gevaarlijke Holland Sport dan ook op mijn gemak tonen". Roggeveen, die het zesde zin tuig bezet om altijd daar te zijn waar hij de bal in het doel kan prikken. De nonchalance, waarmee Mansveld al enige malen een situatie had opgelost, werd hem fataal. Hij wilde de bal „even" wegwerken, trapte half mis en het leer liep van zijn voet naar Rood nat. wiens voorzei Thie nog wel stopte, maar Roggeveen was erbij. En dat is dan altijd raak. Geef Rogge veen geen vrije kans want dat is doel punt. Ook ditmaal (I1). „Die doelpunten van Holland Sport i kwamen op ongelukkige momenten i voor ons, vlak tegen de rust en vlak erna", zei De Zoete later. Nog voor de pauze slingerde Roggeveen zich rich- ting-Thie. Langzaam sukkelde de bal naar de doellijn waar Koorevaar stond, met het gezicht naar het net. Hij pro beerde nog te redden maar zijn trap je kon niet anders dan de bal geheel over de lijn voeren (21) Roekeloos Holland Sport had goed geroken. ADO werd het slachtoffer van een onjuiste mentaliteit, van het „treiteren" van de tegenstander. Een tegenstander die zich op zulke momenten vastbijt in de wedstrijd en niet meer loslaat. Voor één speler geldt dat letterlijk. Voor V. d. Bol die roekeloos voetbalt, zowel voor zichzelf als voor zijn opponent. En ook dit is wonderlijk: v. d. Bol overkomt afkloppen niets, hoe gevaarlijk hij zich ook in de 'duels stort. Intussen, hoe men over zijn op treden denkt hij is uiterst waarde vol voor rijn ploeg want „je komt hem ettelijke malen" tegen. Dat ondervond niet kon loskomen van een bepaalde onzekerheid. Daardoor werd de finals een anti-climax, want Dielis faal de en Ceulemans kon de vele toeschou wers geen superprestatie voorleggen. In 21 beurten, twee beurten te veel om aan het algemeen gemiddelde van tien te ko men, liet Ceulemans landgenoot Dielis ver achter zich: 20087. Ongeslagen had Ceulemans zijn supe rioriteit in het bandspel sinds 1962 opnieuw onderstreept. Zaterdag had hij geen medelijden gekend met Henk de Kleine, tegen wie Ceulemans met flonke rende series van 92 en 56 de beste partij van het toernooi had gespeeld: 20075 in 15 beurten. Daarna was ook Dufetelle, die evenals Dielis in gemiddelde beneden zijn kunnen bleef, een figurant geweest: 200 109 in 19 beurten. Ceulemans was tevreden met het kam pioenschap, maar zijn eindmoyenne van 9.85 punten was, hoe hoog ook voor Ne derlandse begrippen, voor hem een te leurstelling. Sinds 1965 immers, toen het ivoor werd vervangen door kunsthallen, had de Belg niet meer beneden de tien gespeeld. De laatste jaren zelfs niet on der de twaalf: in 1967, 12.72; in 1968 op recordhoogte met 13.11 en vorig jaar nog met 12.06. De partijen tegen Hitzinger en Siebert hadden zijn gemiddelde ditmaal gekraakt. Mentale druk Voor Henk de Kleine werd dit toer nooi een aaneenschakeling van teleurstel lingen. Na zijn zware nederlaag tegen Ceulemans moest hij ook zijn meerdere in Dielis erkennen (200161 in 37 beur ten) en tenslotte verspeelde hij de moge lijke derde maar zekere vierde plaats, door over Dufetelle te struikelen. In deze i z\jn rush naar zijn achtste Europese spannende partij had De Kleine na twin tig beurten met series van 45 en 27 een zeker lijkende voorsprong (13287) op gebouwd. Hij wist dat hij met ongeveer zestig punten verschil van de Fransman moest winnen om derde te worden, dat een overwinning met geringere marge hem altijd nog de vierde plaats zou op leveren. Hij bezweek onder deze mentale druk. Toen Dufetelle achter elkaar series van 19, 20 en 22 scoorde, was het ge daan met de Nederlandse kampioen. (Belg.) Dufetelle (Fr.) Diells (Belg.) Ceulemans 200 21 31 9.52 De eindstand Is (resp. punten, caramboles, beurten, hoogste serie en alg. gemiddelde): Ceulemans (Belg.) iM 1400 142 92 9 86 2. Diells (Belg.) 12 1287 229 71 5.92 3. Dufetelle (Fra.) 10 1279 218 39 5.86 4. Siebert (W.-Dld.) 8 1232 246 36 5.06 5. De Kleine (Ned.) 6 1173 312 55 5.53 6. Munoz (Sp.) 4 lii39 S9 47 4.97 7. Hitzinger (Oost.) 2 om 229 4.1B 8. Rlbelro (Port.) O 700 215 19 3.29 HEERLEN Het Nederlandse basket balteam heelt zaterdagavond in Heerlen geen kans gekregen Frankrijk opnieuw te verrassen. Geen enkele kans zelfs. Frankrijk revancheerde zich voor het ge lijke spel van vrijdagavond en behaalde een ruime overwinning (8062). die geen moment in gevaar is geweest. Bleef de score vrijdag in Den Helder laag (5858) een prestatie die voor een niet gering deel te danken was aan de defensieve kracht van Nederland zaterdag reikte Frankrijk tot een aanzienlijk hoger totaal. De conclusie dat de Nederlandse ver dediging zaterdagavond niet voor zijn taak was berekend is niet alleen voor de hand liggend, hij is ook juist. In de 221-zone waarmee coach Steuer de Nederlandse ploeg verdedigend liet star ten, bezette Pieter van Tuyll van Seroos- kerken de „rechtsachterplaats". Maar de lange Leidenaar, die vrijdag een redelijk niveau had bereikt, bleek niet bestand tegen twee zware wedstrijden in 24 uur. Zijn toch al niet opvallende sprongkracht was tot nul gereduceerd, zijn reacties waren traag en daardoor was het voor een accurate schutter als Bonato niet moeilijk om do bal met een voor Neder land pijnlijke frequentie door de mand te laten vallen. Verdedigend miste Neder land ook Peter Rijsewijk bijzonder, coach Steuer liet hem slechts negen minuten in het veld staan. Toen de ploeg, automatisch bijna, steun ging geven aan de zwakke Tuyll van Serooskerken, vielen er recht i voor de basket dermate grote gaten dat de aalgladde Tassin een paar simpele treffers op zijn naam kon brengen en wat de passiviteit van de Nederlandse vijfde persoonlijke fout werd gediskwali ficeerd. De Franse vloed van flitsende aanval len was niet te stuiten en niet te be antwoorden omdat de aanvallen slechts met vier spelers Van Tuyll v. Seroos kerken was bijna niet aanspeelbaar moesten worden uitgevoerd. Opvallend was dat de verdediging aan kracht won toen coach Steuer de boomlange Kip even inzette. Tegen Kip kregen Bonato, Gasnal en Cachemire geen schiet- en reboundkansen. Maar Kip werd vlug, te ylug, weer naar de bank teruggehaald. Via een ruststand van 51—45 liep Fronk- ■eg tot 4353, 49—63 en zelfs 1 'ik weg tot 4353, 49—63 en zelfs r t?jSl8,n? ,"°g J?e€r °nderstreeP,e' 5274. De Nederlandse ploeg kwam niet Ledent lak achter elkaar, nauwelijks alleen dicht bij een grote nederlaag maar keerTrf micce-sie Z'JT I b* «n vernedering' tKm aeer in siutesSie kon scoren. het toch niet doordat de Franse coach al zijn spelers even een kans gaf. Steuer deed dat ook, in de zekerheid dat er toch geen eer meer te behalen was. De wijzi gingen remden de acties en produktiviteit van dc Fransen. Maakten voor Neder land echter weinig uit en bewezen ten overvloede dat in de Nederlandse ploeg achter het eerste garnituur geen reserves staan van enigszins vergelijkbare kwali- Eenzaani Ledeni bracht daarmee zijn ploeg, na dat Nederland snel een achterstand van 0—4 had weggewerkt, vijf minuten voor rust weer voor: 3534. Die voorsprong is niet meer van 't scorebord verdwenen. Ton Boot, wijdagavond geniaal, mede door de voortreffelijke steun van Van Woerkom en Rijsewijk, had het veel te druk met de organisatie van zijn ploeg. Boot werd een eenzaam talent, dat zijn waarde in de eerste helft nog redelijk kon doen gelden, maar onmiddellijk na rust vrijwel volledig werd geïsoleerd doordat Van Woerkom (te) snel met zijn teil. De scorers waren: Nederland: Van Tuyll van Serooskerken 54, Hugo Har rewijn 912, Ruud Harrewijn 43, Peter Rijsewijk 2—0, Boot 10—0, Van Eek 0—2 Frankrijk: Bonato 10—16, Cachemiere 0—2, Gasnal 2—6, Ledant 10—0, Longe- ville 40, Staelens 108, Tassin 94. DAMESTEAM WON MANTERRE De tweede wedstrijd tussen dc zaalhandbaltcams van Frank rijk en Nederland leek een herhaling van de eerste te worden. In Vitry had de Nederlandse ploeg voortdurend tegen een achterstand geworsteld om in de laatste minuut toch de winst te grijpen. Het scoreverloop was zaterdagavond in Nanterre indentiek. Frankrijk, geregeld Iets sterker in een betrekkelijk matige wedstrijd, zag zijn voorsprong vier mi nuten voor tijd verdwijnen maar won toch (13—11). Brunet gaf de iets betere Franse ploeg de volle winst door doelman Nor- bart in de laatste minuten nog twee keer te passeren (13—11). Frankrijk begon uitstekend, maar Nederland nam 'n voor sprong 43. Toen maakte Frankrijk vier treffers achter elkaar en kon gaan rus ten met een voorsprong van twee pun ten 75. Frankrijk liep uit naar 8—5. Daarna lcwara Nederland terug tot 1111, maar miste de kracht om Frankrijk opnieuw te verslaan. De Nederlandse doelpunten werden ge maakt door Kees Keijzer (5), Ed Hiensch (5) en Peter Muyres. Het dameszaalhandbalteam won zater dagavond in Nanterre met 8 -an de Franse dames. Bij de rust 'as de stand gelijk 4i.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9